Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 3 4 5 
Aici se posteaza reusite, sfaturi. Fara lamentari. (Read 32512 times)
capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Aici se posteaza reusite, sfaturi. Fara lamentari.
Reply #100 - May 3rd, 2012 at 3:10am

Stiu ca postarea mea o sa sune ca nuca-n perete acum cand subiectul de actualitate este noua ministereasa a invatamantului (ca ministru nu pot sa-i spun). Nu va mai legati de CV-ul ei, ci de fata de intelectuala rasata.
Probabil ca in curand o sa ajungem sa-l regretam pe Funeriu. Asta-i soarta noastra.

Probabil va intrebati ce legatura au toate astea cu reusita. Nici una.

Ce voiam sa scriu este ca astazi, rasfoind Nature am dat peste un articol privitor la productivitatea stiintifica. Reusita: Romania apare acolo. Cu vreo 5000 de articole sa afla cam la jumatatea Republicii Cehe. Totul este evident discutabil, dar trebuie admis ca ne aflam pe harta, ceea ce e un fapt pozitiv.

Am ddiscutat cu mai multi fosti colegi. Sunt frustrati de presiunea ISI. Ce cred eu ca este laudabil este ca multi se zbat sa publice. Presiunea este imensa, stiu, dar pentru ca sa publici trebuie sa lucrezi sub presiune. Intr-un fel toata tevatura asta nu-i rea. Stiti de ce? Pentru ca daca se pastreaza criteriile, peste vreo 10 ani creaturi ca doamna ministru sau ca Elena Udrea o sa vada ca n-au ce cauta in mediul academic.

Doamna ministru? Uitati-va la poza ei. Dupa cum se spune: o fotografie face cat 1000 de cuvinte.

Atat.
C
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #101 - Mar 25th, 2014 at 3:53pm

Primesc de la  un coleg din tara indemnul de a ma uita pe  blogul domnului consilier prezidential si fost ministru Funeriu, care isi prezinta lista de "succesuri". 20, nu mai multe, sa nu fim invidiosi! In fine, de sambata de cand a postat textul  nu s-a gasit nimeni sa-l felicite.

"sâmbătă, 22 martie 2014
Scurt bilanț al lucrurilor măsurabile
În 5 ani de viață publică, 8 luni am fost europarlamentar, 2 ani ministru și 2 ani consilier prezidențial. Am realizat următoarele lucruri măsurabile (cele mai importante 20 de lucuri):"

1) Legea educației
2) Finanțarea școlilor în baza costului standard: 10 000 de copii anual salvați de la abandon școlar.
3) Reintroducerea învățământului profesional (www.alegetidrumul.ro) (30 000 de copii îl urmează).
4) Clasa pregătitoare: 60 000 de copii anual în plus frecventează școala și eliberarea de locuri în grădinițe.
5) Reforma cercetării: alocarea banilor de cercetare pe bază de competiție cu evaluare internațională.
6) Laserul de la Măgurele (ELI).
7) Bacalaureatul și examenul de intrare la liceu corecte.
8) Clasificarea universităților și ierarhizarea programelor de studii.
9) 600 de microbuze școlare și 200 de milioane de Euro investiții în școli și redemararea programului de construcții a 250 de grădinițe.
10) Programe școlare moderne pentru grădiniță și clasa pregătitoare.
11) Reîncadrarea a 30 000 de educatoare și învățătoare pe post de profesor pentru învățământul preșcolar/primar.
12) Codul studiilor doctorale.
13) Legislație împotriva plagiatului și a încălcării eticii în universități.
14) Criterii minimale corecte pentru a deveni profesor/conferențiar universitar.
15) Reforma învățării pe tot parcursul vieții (nefinalizată în mandatul meu).
16) Codul etic în școli (nefinalizat în mandatul meu).
17) Pentru prima data un salt semnificativ în rezultatele la testele PISA (2012 față de 2009). Nu mai suntem ultimii în Europa.
18) Programul Școala Altfel.
19) Introducerea oratoriei și dezbaterii ca disciplină opțională.
20) Ora de lectură.

Nimic nu ar fi fost posibil fără sprijinul politic din partea lui Traian Băsescu și al lui Emil Boc, fără conceptele gândite de Mircea Miclea și fără colaboratorii mei (și o extraordinară echipă de inspectori școlari). Nu vreau să-i numesc pe colaboratorii mei cei mai apropiați pentru că le-aș face rău: acest guvern i-ar lua la ochi cu siguranță și le-ar bloca viitorul profesional. Ei știu că-i prețuiesc enorm și că vom face echipă în continuare."
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #102 - Mar 28th, 2014 at 10:11am

AlexA wrote on Mar 25th, 2014 at 3:53pm:
Primesc de la  un coleg din tara indemnul de a ma uita pe  blogul domnului consilier prezidential si fost ministru Funeriu, care isi prezinta lista de "succesuri". 20, nu mai multe, sa nu fim invidiosi! In fine, de sambata de cand a postat textul  nu s-a gasit nimeni sa-l felicite.

"sâmbătă, 22 martie 2014
Scurt bilanț al lucrurilor măsurabile
În 5 ani de viață publică, 8 luni am fost europarlamentar, 2 ani ministru și 2 ani consilier prezidențial. Am realizat următoarele lucruri măsurabile (cele mai importante 20 de lucuri):"

1) Legea educației
2) Finanțarea școlilor în baza costului standard: 10 000 de copii anual salvați de la abandon școlar.
3) Reintroducerea învățământului profesional (www.alegetidrumul.ro) (30 000 de copii îl urmează).
4) Clasa pregătitoare: 60 000 de copii anual în plus frecventează școala și eliberarea de locuri în grădinițe.
5) Reforma cercetării: alocarea banilor de cercetare pe bază de competiție cu evaluare internațională.
6) Laserul de la Măgurele (ELI).
7) Bacalaureatul și examenul de intrare la liceu corecte.
8) Clasificarea universităților și ierarhizarea programelor de studii.
9) 600 de microbuze școlare și 200 de milioane de Euro investiții în școli și redemararea programului de construcții a 250 de grădinițe.
10) Programe școlare moderne pentru grădiniță și clasa pregătitoare.
11) Reîncadrarea a 30 000 de educatoare și învățătoare pe post de profesor pentru învățământul preșcolar/primar.
12) Codul studiilor doctorale.
13) Legislație împotriva plagiatului și a încălcării eticii în universități.
14) Criterii minimale corecte pentru a deveni profesor/conferențiar universitar.
15) Reforma învățării pe tot parcursul vieții (nefinalizată în mandatul meu).
16) Codul etic în școli (nefinalizat în mandatul meu).
17) Pentru prima data un salt semnificativ în rezultatele la testele PISA (2012 față de 2009). Nu mai suntem ultimii în Europa.
18) Programul Școala Altfel.
19) Introducerea oratoriei și dezbaterii ca disciplină opțională.
20) Ora de lectură.

Nimic nu ar fi fost posibil fără sprijinul politic din partea lui Traian Băsescu și al lui Emil Boc, fără conceptele gândite de Mircea Miclea și fără colaboratorii mei (și o extraordinară echipă de inspectori școlari). Nu vreau să-i numesc pe colaboratorii mei cei mai apropiați pentru că le-aș face rău: acest guvern i-ar lua la ochi cu siguranță și le-ar bloca viitorul profesional. Ei știu că-i prețuiesc enorm și că vom face echipă în continuare."

Nu se prea potriveste mesajul cu subiectul (reusite, sfaturi, fara lamentari). Mai potrivit era "haz de necaz" sau lipsa politicii in educatie si cercetare.
Pentru toate punctele se pot aduce contraexemple, chiar din timpul maretei guvernari.  De exemplu ELI? Ministrul Adomnitei este si el vinovat. Iar despre realizare... http://www.puterea.ro/dezvaluiri/laserul-de-la-magurele-realizat-prin-deturnarea...
Si totusi, la ce ar fi bune experimentele ELI in Romania?
"Laserele vor putea asigura un management mult mai eficient al deseurilor nucleare. Acestea vor putea fi distruse in intervale de timp foarte mici, si nu in milioane de ani, asa cum ar fi normal daca ar fi depozitate in starea lor naturala in locuri speciale."
Sa urmeze si un mega-depozit de deseuri nucleare?

Dar mesajul s-ar putea muta lejer pe un alt subiect. Pana atunci, sa traim cu ideea ca Romania e buricul pamantului.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #103 - Mar 28th, 2014 at 2:35pm

Funeriu a avut merite reale in reforma educatiei. Mai mult decat oricare alt ministru al educatiei.
Eu ii reprosez doar ca nu a lasat ceva durabil in invatamantul universitar, pentru ca a reformat cu urechea la cei din minister, care au vazut si schimbat multi ministri. Ca urmare a cam ucis speranta ca se va mai face ceva vreodata in universitar. Daca nu ar fi urmarit o cariera politica, ar fi putut face mai mult. Sau ar fi fost schimbat mai repede. In a doua varianta ar fi castigat respect.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #104 - Mar 30th, 2014 at 12:16pm

sitronif wrote on Mar 28th, 2014 at 10:11am:
Nu se prea potriveste mesajul cu subiectul (reusite, sfaturi, fara lamentari). Mai potrivit era "haz de necaz" sau lipsa politicii in educatie si cercetare.
Pentru toate punctele se pot aduce contraexemple, chiar din timpul maretei guvernari.  De exemplu ELI? Ministrul Adomnitei este si el vinovat. Iar despre realizare... http://www.puterea.ro/dezvaluiri/laserul-de-la-magurele-realizat-prin-deturnarea...
Si totusi, la ce ar fi bune experimentele ELI in Romania?
"Laserele vor putea asigura un management mult mai eficient al deseurilor nucleare. Acestea vor putea fi distruse in intervale de timp foarte mici, si nu in milioane de ani, asa cum ar fi normal daca ar fi depozitate in starea lor naturala in locuri speciale."
Sa urmeze si un mega-depozit de deseuri nucleare?

Dar mesajul s-ar putea muta lejer pe un alt subiect. Pana atunci, sa traim cu ideea ca Romania e buricul pamantului.

Intr-adevar, comentariul era mai potrivit pe alt topic, dar voiam sa iasa in evidenta " realizarile" domnului fost ministru. In plus, tocmai postasem ceva pe topicul "Haz de necaz"; nu am vrut sa le amestec prea mult. In privinta " realizarilor", singurul lucru care a dat rezultate ( si acelea discutabile, ca si metoda in sine) a fost  introducerea supravegherii , varianta  dura, la bacalaureat. Cateva rezultate a dat si introducerea de evaluatori externi, desi in multe domenii  tot la bani aruncati pe fereastra s-a ajuns, avand invedere nivelul slab al candidatilor.
Dar daca domnul fost ministru cu atat se poate lauda..... sa nu uitam de sustinerea extraordinara a lui Basescu, un admirator  neconditionat al inteligentei romanesti, cum a tinut sa  ne reaminteasca ( postarea de azi a lui Nicolae de la " Haz de necaz" ).
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 3 4 5 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)