Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 21 22 23 
IDEI IN DIALOG (Read 114472 times)
AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: IDEI IN DIALOG
Reply #550 - Apr 19th, 2015 at 10:11am

Quote:
AlexA wrote on Apr 17th, 2015 at 5:35pm:
Sa-i multumim inca o data domnului ceapist @academicul pentru sugestia   de a aborda acest subiect,  care a fost delasat  pe forum in ultima perioada. E momentul sa-l readucem in actualitate ca si problemele si intrebarile aferente.

Cu placere Doamna Contesa !

La randul meu, va multumesc pentru ideea de a monitoriza traficul forumului, astfel incat sa avem o imagine mai clara a situatiei in care s-a ajuns. Legat de cei 100 de cititori zilnici de care vorbeati, pot sa va dau doua vesti proaste: nu sunt de fapt decat vreo 25 de accesari pe zi (cu mentiunea ca sambata-duminica cifrele pot fi usor diferite de zilele de lucru) iar dintre acestea, trei sferturi sunt probabil din State/Canada avand in vedere orele de acces. In rezumat, situatia Asociatiei FAR sta cam asa in acest moment: aveti un singur membru activ si vreo 5 cititori din Romania ! De altfel, nu e deloc de mirare acest lucru, avand in vedere stilul taliban de a purta discutii pe forum, precum si desconsiderarea totala si umilirea interlocutorilor care au opinii diferite de ale dumneavoastra. Nu e deloc suficient pentru un ONG, ca Domnul Presedinte Stamate sa coboare odata la 2-3 luni din Olimp, ca sa ne informeze ca in general este foarte ocupat, dar e in continuare cu ochii pe noi !

Este regretabil ca Asociatia FAR, care era o voce in zona educationala in urma cu 4-5 ani, a ajuns acum intr-un punct mort. Insa pana la urma este o urmare fireasca, avand in vedere ca v-ati rupt din ce in ce mai mult de realitatile din tara. V-am pus la dispozitie date oficiale (foarte bine ascunse) din care reiese ca Romania finanteaza de ani buni sistemul educational cu doar 1,5 % din PIB. Probabil ca nici in Burkina Faso nu se intampla asa ceva. Iar raspunsul Doamnei Contese a fost absolut naucitor: e o finantare foarte buna, pentru ca oricum mai mult nu merita ! Intr-adevar e dificil de dat o replica la asa o cugetare adanca. Sigur ca nu mai intereseaza pe nimeni din Romania ce spuneti pe-aici, de vreme ce refuzati sa abordati temele principale care au dus la situatia de azi a sistemului educational. Cu sau fara cele 5 cazuri de coruptie pe care le vanturati de patru luni pe forum, sistemul educational se va prabusi cu siguranta, insa din lipsa fondurilor. 

Cu speranta ca veti medita macar 30 de secunde la cele scrise de mine, ma retrag si eu de pe forum si va las sa va strigati linistiti la Luna frustrarile si sa va mintiti in continuare ca sunteti cititi de sute de indivizi si sustinuti de mii de utilizatori. Vive la Revolution ! 

Pentru putin, domnule ceapist!

Va dau si eu o veste la fel de proasta: monitorizarea traficului de catre personajul Farfuridi e la fel  de reala ca balivernele despre ilegalitatea FAr-ului ( vad ca vi s-au topit argumentele cand a fost vorba de fapte concrete, adica demisii). Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca un membru oarecare al forumului nu are nici o sansa sa " vada" cine si de unde scrie, doar numarul de membri logati intr-o zi, lucru perfect vizibil de fiecare vizitator al forumului. Cum v-am spus si ieri: lasati fumigenele!

Cat despre argumentele mele pro si pentru bugetul acordat invatamantului superior,  ca de obicei in sinceritatea dvs absoluta, uitati sa mentionati ca toate afirmatiile mele despre acest subiect au fost facute intr-un context special:  numarul enorm de neica nimeni universitari ca madame ceapista cu 178 de " comunicate" si salariu de cel putin 50 de mii de euros pe an ca sa taie frunza la caini si sa-si dea aere de universitara.
Daca sunt fraieri care vor sa ceara bani  ca sa plateasca asemenea profesori universitari e treaba lor: nu numai ca au acceptat in decursul timpului ca astfel de fantome universitara sa ajunga in pozitiii de profesor universitar si conducator de doctorat dar ii mai si ajuta sa ajunga  in functii de conducere. ceea ce este de-a dreptul gretos!
Iar stilul meu pe care il considerati taliban, il folosesc tuturor celor care abereaza despre personaje toxice si corupte , incercand sa-i puna intr-olumina favorabila. Nu am nici un fel de respect pentru asemenea indivizi si-i consider la fel de corupti ca si cei carora le iau apararea.
Pe urma, cred ca si eu ca  nu se inghesuie  500 de persoane pe zi sa citeasca pe forum laude despre Androneasca, Astarastoae, Azoicai si Ponta!
Oricum, prezenta dvs a deschis noi subiecte despre coruptie si prostie universitara, lucruri pe care le ignoram si eu si multi alti cititori.

In incheiere va sfatuiesc sa va preocupati mai putin de problemele Far-ului, si ca ONG si ca forum, si mai mult de problemele din aprozarul pe care l-ati reprezentat cu succes.

Iar incercarile dvs de a pune acest forum intr-o lumina proasta, de a evita anumite subiecte si de a impune altele, nu fac  decat sa intareasca ideea ca multora le e teama de ce se scrie aici.
Multumiri pentru confirmare!
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #551 - Apr 21st, 2015 at 11:02am

AlexA wrote on Apr 19th, 2015 at 10:11am:
Iar stilul meu pe care il considerati taliban, il folosesc tuturor celor care abereaza despre personaje toxice si corupte , incercand sa-i puna intr-olumina favorabila. Nu am nici un fel de respect pentru asemenea indivizi si-i consider la fel de corupti ca si cei carora le iau apararea.

Serios Doamna Contesa ? La fel de corupti cu cine ? I-auziti ce scrie aici:

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/exclusiv-decanul-de-la-medicina-doina-azoicai-r...

Instanţa a revocat controlul judiciar luat împotriva decanului de la Medicină. Doina Azoicăi reintră în drepturi de astăzi.

Tribunalul Iaşi a decis în cursul zilei de astăzi revocarea măsurii controlului judiciar luată de DNA împotriva profesorului Doina Azoicăi. Printre interdicţiile care au fost ridicare ca urmare a deciziei de astăzi este şi cea a exercitării funcţiei de decan al Facultăţii de Medicină Generală.

Doina Azoicăi se afla sub control judiciar de cinci luni, perioadă în care i s-a interzis să îndeplinească funcţia de decan. De asemenea, profesorul de la UMF are dreptul, începând de astăzi, să părăsească ţara.

"Au fost invocate elemente ce ţin de modul şi temeiurile avute în vedere la luare măsurii preventive acum cinci luni.
După cinci luni de pasivitate a organelor penale, acestea s-au gândit să audieze oficiali din Ministerul Educaţiei, prilej cu care au constatat că înscrierea studentului marocan a fost perfect legală"

Sau poate o sa spuneti acum ca asta e justitia aia rea. Aia buna e numai cea care va convine. V-am spus eu ca numai vestile rele legate de Romania va fac placere, nu stiu din ce motive.

Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca un membru oarecare al forumului nu are nici o sansa sa " vada" cine si de unde scrie, doar numarul de membri logati intr-o zi, lucru perfect vizibil de fiecare vizitator al forumului. Cum v-am spus si ieri: lasati fumigenele!

Domana Contesa, v-am explicat ca nu le-aveti cu algoritmii si cu artimetica, asa ca lasat-o balta ca va faceti de ras permanet ! Nu e nevoie de nici un acces special ca sa vezi la ce ore se acceseaza forumul. E suficent sa numeri cate accesari ai intre orele 10 si 22 si dupa aceea, cate intre orele 22 si 10 (a doua zi). Si am constatat ca au fost 5 accesari intre 10 si 22 si 20 de accesariu intre 22 si 10 (ziua urmatoare). Doar n-o sa-mi spuneti acum ca romanii stateau sambata noapte ca sa citeasca forumul. Sigur ca e complicat pentru un matematician algoritmul de operare, dar foarte simplu pentru un Ceapist. Si sa stiti ca nu ma intereseaza absolut deloc ce se intampla cu FAR in continuare, pentru ca oricum e mort. Ma interesa numai faptul ca sunteti o impostoare, pana la clarificare situatiei juridice a Asociatiei FAR.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #552 - Apr 24th, 2015 at 9:14am

Quote:

Serios Doamna Contesa ? La fel de corupti cu cine ? I-auziti ce scrie aici:

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/exclusiv-decanul-de-la-medicina-doina-azoicai-r...

Instanţa a revocat controlul judiciar luat împotriva decanului de la Medicină. Doina Azoicăi reintră în drepturi de astăzi.

Tribunalul Iaşi a decis în cursul zilei de astăzi revocarea măsurii controlului judiciar luată de DNA împotriva profesorului Doina Azoicăi. Printre interdicţiile care au fost ridicare ca urmare a deciziei de astăzi este şi cea a exercitării funcţiei de decan al Facultăţii de Medicină Generală.

Doina Azoicăi se afla sub control judiciar de cinci luni, perioadă în care i s-a interzis să îndeplinească funcţia de decan. De asemenea, profesorul de la UMF are dreptul, începând de astăzi, să părăsească ţara.

"Au fost invocate elemente ce ţin de modul şi temeiurile avute în vedere la luare măsurii preventive acum cinci luni.
După cinci luni de pasivitate a organelor penale, acestea s-au gândit să audieze oficiali din Ministerul Educaţiei, prilej cu care au constatat că înscrierea studentului marocan a fost perfect legală"

Sau poate o sa spuneti acum ca asta e justitia aia rea. Aia buna e numai cea care va convine. V-am spus eu ca numai vestile rele legate de Romania va fac placere, nu stiu din ce motive.

Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca un membru oarecare al forumului nu are nici o sansa sa " vada" cine si de unde scrie, doar numarul de membri logati intr-o zi, lucru perfect vizibil de fiecare vizitator al forumului. Cum v-am spus si ieri: lasati fumigenele!

Domana Contesa, v-am explicat ca nu le-aveti cu algoritmii si cu artimetica, asa ca lasat-o balta ca va faceti de ras permanet ! Nu e nevoie de nici un acces special ca sa vezi la ce ore se acceseaza forumul. E suficent sa numeri cate accesari ai intre orele 10 si 22 si dupa aceea, cate intre orele 22 si 10 (a doua zi). Si am constatat ca au fost 5 accesari intre 10 si 22 si 20 de accesariu intre 22 si 10 (ziua urmatoare). Doar n-o sa-mi spuneti acum ca romanii stateau sambata noapte ca sa citeasca forumul. Sigur ca e complicat pentru un matematician algoritmul de operare, dar foarte simplu pentru un Ceapist. Si sa stiti ca nu ma intereseaza absolut deloc ce se intampla cu FAR in continuare, pentru ca oricum e mort. Ma interesa numai faptul ca sunteti o impostoare, pana la clarificare situatiei juridice a Asociatiei FAR.

Ar fi fost prea frumos sa credem ca ceapistul academic are cuvant si cand spune ca "se retrage", atunci chiar se retrage......
In fine, chiar nu conteaza, la cate a vazut forumul acesta in decursul anilor!

Revenind la explozia de fericire a ceapistului academic pentru ca o ceapista cu titlu de profesor universitar si blablabla, acuzata de inscrieri abracadabresti  a fost repusa in drepturi: extraordinar, nemaipomenit, nemaivazut ! Niste cioclii din minister, acuzati in aceeasi afacere !!!!!!! dupa 5 luni de cogitari profunde  au decis ca totul e legal  si deci universitatile romanesti sunt niste domenii particulare  in care vataful, adica decanul,  face ce vrea, inscrie pe cine vrea la orice moment din anul universitar si indiferent de valoarea candidatului. Caragiale va spune ceva?   Sau poate 'Ferma animalelor". Nu inteleg prea bine treaba asta, cum se poate ca un acuzat sa decida singur ca  faptele de care e acuzat sunt legale si deci complicii sunt la randul lor nevinovati, si justitia sa inghita galusca,  dar la noi totul e posibil daca stii ce sa pui pe tava.  Asa ca,  sa ne bucuram fara limite  ca peste 6 ani vor  apare pe piata muncii  niste super absolventi de medicina.

Sa ne bucuram deasemenea ca sistemul educational este reprezentat cu succes de ceapisti academici al caror rol primordial este acela de a  aduce laude unor personaje corupte, hraparete si ridicole. Doar asta inseamna reforma: sa promovam non-valorile si  sa le aplaudam. Imi dau seama cat   sufera unii ca Ponta nu a ajuns presedinte: chiar si simbolic ar fi insemnat victoria ceapistilor asupra intelectualilor.

In alta ordine de idei, marti dimineata pe la 10 si ceva,  chiar inainte  ca academicul-ceapist sa-si posteze  salata si veninul, am remarcat ca forumul ajunsese la 464100 accesari. Nu ma uit decat rar la cifrele astea ( nesemnificative pe termen scurt) dar cum cifra era rotunda si cum ceapistul nostru aberase recent pe acest subiect,  am retinut. Azi sunt cu 135 de accesari mai multe. O cifra modesta, dar in nici un caz dramatica: o medie de 45 de accesari pe zi ( 60 si un pic e media zilnica in ultimii 3 ani:  m-am distrat facand o impartire)  e mai mult  decat onorabila avand in vedere scandalurile care s-au tinut lant in ultimii ani si mai ales lipsa de viziune pe termen lung a celor din tara, incapabili sa atraga noi cititori si comentatori! Scandalul atrage, e bine stiut, dar in afara de asta?
Vorbesc de oameni seriosi care au ceva de spus, nu persoane dubioase care vor sa faca publicitate unor persoane si mai dubioase, eventual isi fac publicitate propriilor persoane. Ca si joaca de-a ONG-ul : azi ma intereseaza ca ma aranjeaza,  maine nu,  ca  nu-mi serveste scopurile si nici nu m-a ajutat cum m-as fi asteptat. Eugen avea dreptate cand spunea ca pentru o reforma adevarata trebuie avute in vedere principii si nu interese marunte ale fiecaruia si ca aceasta reforma priveste mai ales oamenii care lucreaza in tara. Ei au tot interesul ca, inainte sa ceara salarii si avantaje, sa incerce macar sa faca ordine si sa scoata la lumina problemele din fiecare facultate.  Dar cine sa faca treaba asta? Cine sa iasa in strada sa protesteze, cine sa denunte plagiate, impostura si mediocritate? Noi vrem salarii si la asta se reduce reforma; Poftim, madame ceapista are un salariu super confortabil, 50 de mii de euro pe an. Unde sunt rezultatele? Le-a ascuns in ceainic, probabil.

Revin la ce spuneam intr-o postare anterioara:  mi se pare extrem de amuzanta  atitudinea ceapistului academic: nu-l intereseaza Far-ul, nu a scris pana acum decat cateva mesaje in cativa ani, deci interesul pentru reforma e la fel de mare ca valoarea academica a decanei ceapiste, dar sta si urmareste cu sufletul la gura traficul forumului, nu doarme facand extrapolari aiuristice cine si de unde se logheaza, se da peste cap sa  afirme ca forumul e ilegal (ce cauta atunci aici, "convins" ca  scrie pe un forum ilegal?) si in general se poarta ca un personaj  care se manifesta intr-o perioada pe acest forum si care voia sa dea pe toata  lumea in judecata, pentru un punct sau pentru o virgula: Sebi pinguinul.

Domnule ceapist academic (ce v-ati nimerit numele!), imi pare rau pentru dvs ca va pierdeti timpul cu minciuni si salturi de bucurie ca se umple Europa de absolventi ca arabul exmatriculat si inmatriculat. Imi pare rau pentru dvs ca veninul frustrarii v-a intunecat judecata, dar intelegeti un lucru: nu asta e solutia. Nici pentru dumneavoastra, nici pentru forum, nici pentru universitatile roamnesti. Invatati ce e valoarea, ce e corectitudinea si poate veti intelege de ce comentariile dvs nu au nici o valoare intrinseca. 

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #553 - May 3rd, 2015 at 8:38am

Ce inseamna sa accepti in universitatlle  de medicina romanesti, contra unor sume de bani, tineri in situatie de esec in tarile de provenienta! Noroc cu decani, decane, rectori si alti bagatori de seama universitari care ofera "a doua" sansa acestor tineri........

"A Cluj, le malaise des étudiants en médecine francais"
LE MONDE | 25.04.2015

"Que se passe-t-il parmi les étudiants français en médecine de l’université de Cluj-Napoca, en Roumanie ? En quatre semaines, entre début mars et début avril, la petite communauté de ces jeunes expatriés a été frappée par deux suicides et deux tentatives de suicide d’étudiantes."
"

http://www.lemonde.fr/societe/article/2015/04/25/a-cluj-le-malaise-des-etudiants...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #554 - May 22nd, 2015 at 11:06am

A se citi si reciti.....

"
Molima cretinilor cu diplome." 
Interviu cu Tudor Arghezi
de Marius Cosmeanu , 21 mai 2015

http://www.romanialibera.ro/aldine/profil/molima-cretinilor-cu-diplome--interviu...

"Se împlinesc azi 135 de ani de la nașterea lui Tudor Arghezi. Publicăm un interviu luat poetului de scriitorul Felix Aderca și publicat în volumul său Mărturia unei generații (1929), în care Arghezi vorbește, într-o notă cinică, ironică, despre cum nu a debutat niciodată, despre inutilitatea științelor elucubrative, dar și despre tabloidizarea de acum aproape un secol  și „molima cretinilor cu diplome” din epocă. "

"Molima cretinilor cu diplome......"

"Camaradul dumitale a trăit câțiva ani în Europa. A cunsocut doctori de Universitate cărând prin porturi cu spinarea, acoperiți de făină, care și-au găsit repartiția justă.
În Europa nu este obligatoriu ca un cretin laureat să-și instaleze funcțiunile creierului la o catedră, pentru a permanentiza soluția prin idioție și a știrbi inteligența curată, transparentă și sonoră a unui tineret înjugat cu forța, la vehicularea dobitoacelor intelectuale.

Cultura noastră, lipsită de substratul adânc al popoarelor din Occident, a situat pe creștetele învățământului un număr considerabil de proști. Inteligența nativă mobilă a tineretului românesc intră în rândășia universitară a dascălilor, pe care selecțiunea franceză, de pildă, îi rânduește la serviciile municipale. Odată ce le smulgi penele colorate, nici vulturul, nici găina nu mai știu să se ridice și, mărginindu-se să ceară fiertură și apă, uită cotețul universitar și simpla îndeletnicire de a sări după muște."
Back to top
« Last Edit: May 22nd, 2015 at 11:59am by AlexA »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #555 - Jun 5th, 2015 at 9:28am

Pentru persoanele care se intreaba la ce serveste un astfel de forum:  de exemplu,   sa puna in evidenta intamplari caragielesti din invatamantul universitar romanesc,   aratand gradul de coruptie si de incompetenta care bantuie in  foarte multe institutii.

Intamplari cu coana Joitica ajunsa decana:

"Decanul Facultăţii de Medicină din Iaşi a fost trimis în judecată pentru luare de mită. Doina Azoicăi va explica în instanţă de unde are un ceainic de argint cu tavă"

"Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Iaşi au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpatelor:

AZOICĂI DOINA, decan al Facultăţii de Medicină din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” Iaşi, la data faptelor, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de:
-luare de mită
-abuz în serviciu dacă funcţionarul a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit
-fals intelectual "

"La data de 18 noiembrie 2014, în calitate de decan, respectiv prodecan al Facultăţii de Medicină din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” Iaşi şi membre ale al Biroului Consiliu al respectivei facultăţi, inculpatele Azoicăi Doina şi Şerban Ionela-Lăcrămioara, prin semnarea procesului-verbal prin care a fost analizată solicitarea de înscriere la studii a fiului lui Haizoun El Houssine, au atestat în fals că au verificat actele de studii (în original) prezentate de acesta respectiv: scrisoarea de acceptare la studii (deşi candidatul nu a obţinut un astfel de document pentru anul II de studiu, ci doar pentru anul I), situaţia şcolară (la dosar există o foaie matricolă pentru anul II de studii ce poartă ştampila unei universităţi din Belgia, ştampilată dar nesemnată de reprezentanţii instituţiei precum şi o copie a foii matricole aferente anului I de studii de la aceeaşi universitate, ştampilată, dar nesemnată), planul de învăţământ, programa analitică (la dosar există doar fişe ale disciplinelor descărcate la data de 01.11.2014 de pe site-ul universităţii din Belgia), fără că aceste înscrisuri să constituie documente de lucru prevăzute în ”Procedura de lucru echivalare studii universitare de licenţă” adoptată în anul 2013 de Universitatea de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” Iaşi.

Ulterior, la data de 20 noiembrie 2014, în baza procesului-verbal sus menţionat (prin care a fost analizată solicitarea de înscriere la studii a fiului lui Haizoun El Houssine), inculpata Azoicai Doina a aprobat solicitarea acestuia de înscriere direct în anul II de studii la Facultatea de Medicină din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” Iaşi, deşi, pe baza documentelor depuse anterior şi conform scrisorii de acceptare emise de Ministerul Educaţiei si Cercetării Ştiinţifice, acest candidat nu putea fi înscris la studii decât în anul I."

http://adevarul.ro/locale/iasi/decanul-facultatii-medicina-iasi-fost-trimis-jude...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #556 - Jun 11th, 2015 at 10:17am

Intre ras si plans!!!!

" Nobel scientist Tim Hunt: female scientists cause trouble for men in labs"

"English biochemist tells conference women in laboratories ‘fall in love with you and when you criticise them, they cry’
Tim Hunt, where’s the science in your prejudice against women?

http://www.theguardian.com/uk-news/2015/jun/10/nobel-scientist-tim-hunt-female-s...

"Le Prix Nobel qui voulait en finir avec la mixité dans les laboratoires de recherche"-Le Monde 10 juin 2015

http://bigbrowser.blog.lemonde.fr/2015/06/10/le-prix-nobel-qui-voulait-en-finir-...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #557 - Jul 4th, 2015 at 6:41am

"Researcher who spiked rabbit blood to fake HIV vaccine results slapped with rare prison sentence"

The Washington Post -July 1

"Dong Pyou Han, a former Iowa State University researcher charged with falsifying HIV vaccine research, says that his troubles all started as an accident. Quickly, it became a multimillion-dollar research fraud scheme that landed him in prison.

On Wednesday, Han, 57, became a rare academic to not just fall from grace but also be punished with time behind bars.

A federal judge sentenced him to more than four and half years in prison and ordered him to repay $7.2 million in grant funds his team received from the federal government using his falsified data.....

http://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/07/01/researcher-who-s...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #558 - Sep 24th, 2015 at 11:47am

Salut,

m-am reintors pan cele desherte. Vanzoleala mare pe sarma: e bine sau nu-i bine sa acceptam migrantzii?

Ma uit & vaz ca ''Dilema Veche'' bate campii, nu pune pe tapet in mod serios  *aceasta serioasa dilema*. Mda, dilemele *lor* e mai ''fine'', e mai ''adanci'' - iar cand se-nvrednicesc d-a scrie, ne lasa cu ochiu' pan soare: nu ne spun, adica, *ce cred ei*. ce cred ei, dashteptzii neamului, ca ar trebui neamu' sa *faca*. Da, da, ''neamu' prost'', pe care-l beshtelesc, de ani, intr-atata.

Neamu' * romanesc*, se ''da'' creshtin ortodox (cca 90% dupe mai multe recensamanturi - recensaminte?, ca poa' ca chiar minte?)

Ca atare, ar trebui, n-asha (?) sa puie de a *doua* dintre cele doua porunci importante, anume ca sa iubeshti pe aproapele tau ca pe tine insutzi (insatzi)  etc. Sa ai grija de cel in nevoie.

Cine-i, insa, oare, ''aproapele''? Nu, nu ne e de-aproape (punetz' mana p-o harta). El, ''aproapele'', nu ne prea ''iubeshte'', pentru ca de la varsta de 7 ani e indoctrinat de Cartea lui sfanta, care-i spune ca-i suntem *dushmani* ab initio. Iar el, ''aproapele nostru'', shtie Cartea lui *pe de rost*...

Aud ca se tot vorbeshte despre ''integrare'' - mai ales prin Vest. Dupa ce *ei* au recunoscut acu' *luni* cum ca modelul ''multicultural'' a dat chix...

Eu unul, nu vad cum se vor putea integra unii care ma considera ''caine necredincios''. Nici nu-i doresc pe-aproape. Shi, da: ca-i chiar drept: am cunoscut multzi musulmani (in general de prin paturile ''superpuse'') care-s la fel de ''liberali'', in materie de religie ca shi mine. Problema nu-s *ashtia* (ei se integreaza cu ushurintza), sunt sutele celelalte de mii.

Lumea vorbeshte de integrare? Io le propun sa vorbeasca de ''gazduire temporara''. Dar, vorba aia: i-a luat, pa nemtzi, pa engleji, pa altzii, vorba pe dinainte... De dragul de-a *poza* in inshi ''cu shtaif'', ''superiori moral'', ne joaca viitorul (anume: viitorul civilizatziei *noastre*, europene), la stos.

Lucrez in Kuwait de , iata, 23 de ani - pe bani grei, invitat fiind aicea (&, nu dand concurs). Nimeni, dar, *nimeni* de din afara nu poate fi ''asimilat'', nimeni nu ia cetatzenie. De ce? Pai, pentru ca *ei* incerca sa-shi *pastreze traditziile* etc. Io-i *intzeleg*!

Noi? Ioropenii? Merem pa urmele inaintashilor romani. Ca, Istoria, degeaba se-nvatza, ca toata lumea o uita. Ne vor ''roade'' din interior, precum larvele insectelor bagate-n alte insecte.

Romanul, cum se bine shtie (ca, sunt studii care sa o arate), e *individualist*, ca multe alte semintzii europene. Shi, ca atare, *nu se poate bate* cu mentalitatea de trib prevalent semitica.

Am preluat-o insa, cu ushurintza, pe la anii 1700 & ramashitzele se vad chiar azi. Gashtile de infractori bagate la zdup de catre DNA etc.

Ne bagaram pan Ioropa (va amintitzi, cred ca eram pan contra, *singurul* argument ''pentru'', pa vremea lu' Nastase Adrian,  fiind ca ne va ''apara'' de hotzii noshi).

Pa cand eream student, aveam coledgi studentzi arabi  -nu-i vedeai pa la shcoala nicicand, se-ocupau cu comertzu', ''saltand'' curvishtinele & lasandu-ne pa noi, sireacii (chiar saracii) cu buzica umflata ...

Shi da, suntem, *desigur*, mai ''proshti'' decat ei, care se desfashoara *pe schinarea noastra fara de probleme, pentru ca, in fond, ne dispretzuiesc & pentru ca ne percep drept *dushmani*...

O majoritate limfatica & de buna credintza e cu ushurintza ''sapata'', la radacina, de o minoritate *dushmana*. Ia meretzi la Istorie, la rascoala de din 1907?

Mda, voi fi acuzat de diverse. Imi o *asum*.  Fapt e ca Lumea ceteshte Istoria da' o *uita*...

Shi, iata, trebuia s-o scriu pe asta. Nu de alta, da' eu *nu-s dilematic*. Ca cand vine vorba de supravietzuirea modului *meu* de viatza, mi-s la fel de crunt *ca shi ei*.

Io numa' sper ca acest mesaj s-ajunga pa la urechile conducatorilor: ca, anume, *urmatoarea cota*
de migrantzi muslimi in Romania sa fie ''antamata'' DOAR PRIN REFERENDUM NATIONAL...

Ne-am dat masura acceptand a *doua* cota. Io am regula ''de trei'': te iert, de *doua ori*, cand te portzi cu mine cum nu-mi convine. A treia oara, *iau masuri*!

Dar, poate ca o multzime (?) da cetitori mi se va pune-n potriva. Sa le fie de bine.

Cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #559 - Sep 29th, 2015 at 2:35pm

E chiar *klar*: nu mai ceteshte nime'...

Pai, io m-ashteptam, bre, la o, sa-i spunem, cascada de pareri pan contra!

Ca, vezibine: nu-i asha ca romanu-i *primitor*? Ca, nu-i asha ca romanu *nu e* xenofob? Ca *nu e* anti-semit? Nu-i asha ca romanu' e ''om bun''?

Nu. Nu-i *asha*. Ca, multzamita autismului comunist, *uram/dispretzuiam* pe ''venetici''.

Desigur, cei multzi (numa' vre o 50%), in *nevoie*. Restu' (saraci, au bagatzi)? In cautare de-o veatza mai buna.

Io unu', ma revoltez (fiind *expatriat cum sunt, venind acilea pentru o veatza mai buna, pe care-o & am). Da' de ce? Pai, uite de ce: USA n-au catadicsit *macar* sa ''ieie'' pe cei irakieni care-i *ajutasera* in escapada irakiana (traducatori, spioni, bagatori da sama etc.). No!

Ioropenii? Madam Merkel *parea* ca ar dori sa ''bage'' cu nemiluita (de aici & confuzia care-a dus la ce a dus acuma).

Iar o repet: *singurul motiv* pentru care noi ne-am ''bagat'' pan Europa a fost sperantza ca *ei* ne vor putea ''lecui'' de hotzii nostri proprii, care ne-au ''belit'' (pa noi, romanii) mai rau decat fanariotzii...

Shi nu: nu-s *eu* cel care da panapoi, e chiar madam Merkel. Vaz ca *nu mai e muma ranitzilor*...

Pare ca-i intra pan cap, pana la urma, cum  ca *nu e bine* ca o intreaga tzara (Siria-n acest caz particular) sa sa ''mute'' pin Europa...

Hm... Nu te potzi, zau, opri, de-a te mira cat da * deshteapta* este doamna Merkel...

Una din doua: ori nu ceteshte *nime'*, ori va e *frica*. Una dinspre astea *doua*.

Numa' fain,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #560 - Oct 11th, 2015 at 2:43pm

Salut din nou, dragi prieteni,

dar, pentru o ultima oara. Ca unu' care-am ''bagat'' cam ca la 25% din *toata veatza* (mda, am implinit frageda varsta de 59 asta vara &-am chiar 15 ani de cand scriu p-acilea) in aceasta pagina de internet, va o declar:

1)  nu-mi pare deloc rau, pentru ca ma indentificam cu declaratia de intentii pusa-n 'nainte de catre
''primii gozi'', fara de discutzie.

2)  nu-mi pare rau, nu regret nimic, pentru ca am *invatzat* (in ciuda tuturor acuzatziunilor aduse mie) diferentza intre a *nu itzi pasa* (cazul meu, norocos) shi a-tzi pasa (cazul *lor*, pentru ca ei *depind*, enorm, de *fonduri*).

3) Oricat de *diferite* ar fi circumstantzele noastre financiare (ale *mele* chiar nu conteaza, pentru ca, precum v-am scris, *nu iau bani* , pentru cercetare, de aici, din exact 2003), ramane o *problema*: ok., iei banul, dar, pentru *ce anume*? Cum justifici *tu* (moa), mii de parai, ca sa te duci la o conferintza, doar pen' nu a te lua *nime'* pan sama? Raspundetzi *voi*, cum va vetz pricepea...

3) Alexa, imi pare chiar rau ca ma refer aicea la *tine*, amazoano. Nu ca nu te-ashi respecta: dimpotriva , te respect & te-admir *nespus*.

Pa vremuri, cand ma videam prea ''des'' amintit (far' de raspuns, adica), faceam o luuunga pauza, pe care, vaz, tu nu mai ai larghetzea de-a-tzi o permite.  Vaz ca, din pacate, numa' *noi doi* mai scrim p-acilea. iar *mie* nu-mi mai convine, pen' ca io *nu traiesc pentru a scrie*, pentru ca mie nu-mi pasa de-a scrie, dar imi pasa daca *nu ceteshte nimenea*...

Alexa: oricand ai nevoie de mine, daca ai nevoie de-un sfat (nu, nu, din pacate nu-tzi pot oferi altceva decat prietenia mea, precum lui Eugen, precum lui Nicolae), shtii une sa ma gaseshti...

4)  Poate ca Eugen (mda, ''tartoru' '' acestui site) mi-a luat-o-n nume de rau cand i-am scris ca de ce a acceptat de-a fi consilier d-al lu' Basescu (moa, basistu' !): nu shtia-n ce anume sa baga, dragul meu Eugen. Mai am un alt drag (E. Brailoiu), care s-a ''dus'' de aici. Shi, de fapt, cu 2-3 exceptzii, i-am iubit shi respectat pe totzi. De ce? Pen' ca se ''bagau'' pan discutzii.

5)  Mie mi se pare ca acest site, cum a fost inceput, acum 15 ani, shi-a facut datoria. De ce? Ca, ma-ntreba Veta mea de ce anume nu pot sta eu linishtit, pa parai grei, far' de probleme?

Raspunsei , Vetii mele, cam asha: pen' ca nu pot altfel! Puteam , i-am spus, numa' sa sper c-am bastonu' de mareshal pan ranitza (Napoleon e eroul meu: ca a *facut*, ca, a *schimbat*, in fond, Europa) cercetarii. Meseria *mea*? E de *educator*...

Mie mi-au ieshit *amandoua* - fara sa vreau. Nu, nu cred ca potzi fi un bun educator gandindu-te *la tine*. Nu o cred...

6)  Imi iau rams bun, dragi prieteni , de la voi, fara sa regret nimic. M-atzi facut, zau, sa devin un om mai bun, de-a lungul acestor ani in care ne-am ''ciondanit'', iubindu-ne, de fapt. Pentru asta, eu va multzumesc.

7)  Shi, cu asta, io-nchei: cu toate ca Adevar, Bun, Frumos *nu se ezista* (cu litera mare), 'cercatzi
rogu-va, de-a face ce facui io: spunetzi-le, tinerilor, elevilor, studentzilor, cum ca, cumva, ei pentru *asta* (cu litera *mica*, ''al lor'') trebuie sa se ''bata''. Chiar asha cum mi-a spus mie Tata, pe care l-am ingropat acu' cateva zile....

Cele bune, sanatate tuturor &, de data asta, *adio*,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 21 22 23 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)