Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 11 12 13 
Comunicate de presa FAR: propuneri, comentarii (Read 48648 times)
craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Comunicate de presa FAR: propuneri, comentarii
Reply #300 - Sep 12th, 2012 at 6:07am

vavrig wrote on Sep 12th, 2012 at 5:48am:
... eventuale actiuni ale FAR.

Care ar fi aceste actiuni?
Ca ajung sa lupte cei din strainatate ca sa ne tina cinstiti...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #301 - Sep 12th, 2012 at 7:57am

craciunm15 wrote on Sep 12th, 2012 at 6:07am:
Care ar fi aceste actiuni?

In plus cred ca in aceasta actiune ar merge pusa si problema lui Susan-Resiga spre exemplu, care pentru a obtine proiect IDEI a dat declaratii false privind indicatorii bibliometrici. Eu as face reclamatie, dar cred ca fac degeaba singura fiindca o cautare pe google mi-a aratat ca persoana este reprezentant al Romaniei in comisiile de specialitate ale ESF - Comisia pentru Fizica si Stiinte Ingineresti, iar sotia este Director General Adjunct la UEFISCDI...poate fi inlocuit acel formular B2.
Poate ne spune dl Avrigeanu cum de nu s-a gasit un fizician cu un CV serios care sa fie reprezentant la ESF - Comisia pentru Fizica si Stiinte Ingineresti.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #302 - Sep 12th, 2012 at 12:27pm

OK, Nicolae, multzam: c-o sa dorm *mai bine la noapte*.

OK, "vavrig": cum ti pot io *contrazice*?

Da, "vavrig" are chiar dreptate: daca *nu vrem d-a perde vremea*, e cam timpu' sa ne-apucam de
treburi *concrete*. care-s, care-s alea, "concrete"? Pai, sa decida consiliul " 'tzeleptzilor".

Shi, sa videm despre ce-i vorba, sa ne *implicam*. Ca, de vorbe/barfe, io cred ca ne-am cam *saturat cu totzii*...

Cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

vavrig
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Bucharest
Reply #303 - Sep 14th, 2012 at 3:46am

maria_andrei wrote on Sep 12th, 2012 at 7:57am:
Poate ne spune dl Avrigeanu cum de nu s-a gasit un fizician cu un CV serios care sa fie reprezentant la ESF - Comisia pentru Fizica si Stiinte Ingineresti

Recunosc, fara a-mi gasi scuze pentru aceasta, ca nu prea am stiinta despre aspectele ESF. In particular nu cunosc mai exact decat componenta si aspecte ale activitatii ESF Nuclear Physics European Collaboration Committee (NuPECC, http://www.esf.org/index.php?id=4017, http://www.nupecc.org/), in componenta caruia nu intra din RO decat un coleg si din cadrul IFIN-HH, al carui CV nu poate fi contestat.

Pe de alta parte, 'Physical and Engineering Sciences' si 'Nuclear Physics' sunt doua 'disciplinary headings' distincte, dintre cele 11 domenii stiintifice supervizate de ESF (http://www.esf.org/research-areas.html), ceea ce poate explica eventual aparenta mea ignoranta in ceea ce priveste aspectele specifice primului domeniu (desigur mai important si semnificativ decat al doilea). In acelasi timp am impresia ca acel prim domeniu este "pastorit" de UPB, unde au primat si primeaza criteriile de valoare ale domnului Dumitrache, dnei Andronescu & Co. Reprezentantii acestei institutii au de departe o implicare mai mare in actiunile Comisiei Europene chiar si in domeniul nuclear, unde asa-zisa lor experienta didactica este asociata cu performante de nivelul h~1. Fata de acest nivel reprezentanti ai IFIN-HH si-au spus raspicat punctul de vedere (e.g., http://www.nipne.ro/community/announcements/euratom2011/ENETRAP2_2010-11-17_IFIN...), se pare ca fara vreun efect.
In concluzie, redirectionati intrebarea Dvs. catre UPB cel putin pana cand veti vedea un fizician la conducerea UEFISCDI...
Back to top
« Last Edit: Sep 14th, 2012 at 6:03am by vavrig »  

Vlad Avrigeanu, Bucharest
WWW WWW  
IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #304 - Sep 14th, 2012 at 7:26am

vavrig wrote on Sep 14th, 2012 at 3:46am:
In acelasi timp am impresia ca acel prim domeniu este "pastorit" de UPB

Cred totusi ca daca era pastorit de UPB se putea gasi cineva din UPB cu un CV mai bun, sau cel putin cineva care sa nu-si falsifice indicatorii bibliometrici. Mi se pare oribil ca sa ai un asa tupeu stiind ca vor fi si publice aceste informatii si ma inspaimanta ce se poate gasi in informatiile care nu ajung sa fie cunoscute de toti muritorii...
Cred ca membrii comisiilor ESF s-au schimbat la sfarsitul anului 2011 cand Dl Dumitrache & Co nu mai avea prea multa influenta, dupa schimbarea CNCSIS in CNCS.
http://uefiscdi.gov.ro/articole/36/CNCS--membru-ESF.html
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 11 12 13 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)