Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Signup for free on our forum and benefit from new features!

Pages: 1 2 3 
Jos palaria, Dom' Profesor! (Read 19185 times)
piccarda
Ex Member

Re: Jos palaria, Dom' Profesor!
Reply #25 - Apr 4th, 2005 at 8:00pm

Quote:
Sint sigur ca multi dintre voi il cunosc !

A murit pe 24 martie si de 100 de ani fiecare generatie īl regreta.

Mai putin īn Romānia de astazi …

24 martie 2005 = 100 de ani de la moartea lui Jules Verne.

Prestigiosii oameni de stiinta ce bāntuiti pe aici, v-ati amintit de el ? Studenti, viitori mari oameni de stiinta, ati fost la Institutul Francez luna trecuta ? O expozitie i-a fost dedicata !

Incetul cu īncetul, īi uitam pe toti !

100 de ani de la moartea lui Jules Verne ? Ce ne pasa noua azi de un prafuit de scriitoras ale carui previziuni "stiintifice" sint deja obiecte de istorie a stiintei !

100 de ani de la enuntarea teoriei relativitatii (anul 2005 fiind, īn plus, declarat "Anul fizicii") ? Ne doare-n cot, mai interesant e altruismul īn stiinta !

Si asa, vorbind discutii elevate 'telectual, facem filozofie ca-n Piata Matache Macelaru ! Da nu-i rau, ne facem singuri psihoterapie, sa mai uitam de noroiul pe care framāntam zi de zi ! Sau, poate, doar ca sa-i tragem si pe ceilalti īn aceeasi mocirla ?

Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #26 - Apr 4th, 2005 at 8:24pm

Aoleu,
Am uitat de moartea lui Jules Verne! Si nici n-am fost la centrul Cultural Francez ca sa ma intalnesc cu capitanul Picard. Vai mie! Da' ce spun eu? Vai noua tuturor.
Pentru ca in definitiv Picardia are dreptate. Intr-o tara in care cea mai mare parte a cercetarii este stiintifico-fantastica este inadmisibil sa uiti de Jules Verne.
Pateur, Koch sau altii nu conteaza. N-o sa ne certe nimeni c-am uitat cand au murit sau ce-au facut cat au trait. Dar Jules Verne?

Hai, pe bune, chiar n-o sa ne ierti pana la moarte pentru asta?
C
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #27 - Apr 5th, 2005 at 1:46am

Lasa, daca nu ne iarta cap'tain Picard ne suim intr-o bomba uriasa si ne catapultam pe luna! Sincer, habar n-am cand si cum s-a nascut sau a murit fiecare, sunt intr-adevar in mare mocirla. Cunosc insa un ilustru profesor care ar trebui sa se ocupe de cercetare, dar scrie carti de telefon despre premiile Nobel si arunca in acelasi timp cu noroi in sistemul ISI (e normal, ca daca-l cauti la ce-a publicat, ies niste dictionare si... cam atat). El sigur stie si cand s-a nascut Jules Verne.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #28 - Apr 5th, 2005 at 5:36am

Domnule (D-na) Piccarda,

Ne acuzati degeaba de lipsa de imaginatie. Am activat pentru dumneavoastra topicul "Idei in Dialog", unde s-ar putea sa gasiti lucruri care va intereseaza mai mult decat "altruismul in cercetare". 
Gasiti cate ceva si despre teoria "Totului", daca sunteti pasionat(a) de Anul fizicii. Astept cu interes sa reluam discutiile pe marginea acestui subiect.

Insa ideile lansate de dl. Dantes trebuie si ele dezbatute, pentru ca altfel riscam sa reinstauram comunismul, chiar daca ne referim pe acest sit , doar la cercetare si educatie. Probabil ca de aceea reactiile mele si ale altor colegi au fost suficient de dure, pentru a-i trezi nedumerirea lui Alex. Am sa incerc sa-i explic de ce am solicitat identificarea lui Dantes. Nu e vorba de "Cine esti tu, ba ?". Personal, eram curios sa vad cine se mai lasa sedus de teoriile lui Marx si ale lui Lenin.
Back to top

IP Logged

marinica
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #29 - Apr 10th, 2006 at 7:37pm

Revin pe acest topic, dupa mai bine de un an, cu un material mai putin obishnuit, ca sa zic asa.

O "jos palarie" pentru un fost student de-al meu, acum conferentiar la UVT..

E vorba de GG (citeste Gigi), adica Gheorghe Silberberg.

Cu doi ani mai mic decat mine, auzisem de el inca din liceu. Cu trei OIM la brau - asa cred - (a se citi trei Olimpiade Internationale de Matematica). Eu, la Cluj, el, la Bucale.

Ne-am intalnit in primul meu an de "asistentiat" in 1986 (cred), imi era student la *seral* la... geometrie (facea info la seral, ca n-avea astampar), iar eu predam atuncea 28 de ore pe saptamana, 7 seminarii diferite, printre care si pe asta, pentru studentii de la informatica seral. Asa erea p-atuncea, primeai cam de toate ca incepator.

Eu ii eram asistent, adica, si ma baga in mormant , era clar ca stia mai multa geometrie decat mine. Si baiatu' facea naveta de la Lugoj, asa ca i-am zis ca-i dau direct zece la seminar, sa stea acasa si sa faca ce-l intereseaza (eu speram sa faca matematica, dar el facea de fapt bridge - e un jucator redutabil, cu campionate la brau).

Nu toti au procedat asa, si asa se face ca la sfarsit de an intai, cu *zece pe linie*, a fost pana la urma exmatriculat pentru... absente!

In '91 (sper sa nu ma-nsel), l-am adus asistent la UVT. Am aflat cu aceasta ocazie ca facuse lucrare de diploma-n grupuri, la Bucale. L-am recomandat pe urma  lui Purdea de la Cluj, am mai scris despre domnul Profesor Purdea si despre cate anume a facut dansul pentru scoala romaneasca de algebra aici), pentru doctorat; l-a sustinut cu brio prin 1986, cred. Cu demonstratii de 30 de pagini pentru o singura teorema, de i-a pus pe toti din comisie la respect.

Si anii trec, iar GG se duce la Budapesta, la Universitatea aia Central Europeana si ia *anul asta* un *alt* doctorat, in economie!

Si, tot *intre timp*, gaseste timp sa scrie cu mine (si cu altii) cateva lucrari in teoria grupurilor, care acuma vad ca sunt aplicate de altii, de aiurea,  ca sa rezolve o problema veche de 40 de ani.

Si mai gaseste timp (in timp ce scrie la teza aia de economie matematica) sa scrie singur si *altceva* pe care altii (mari mahari in domeniu, ca de exemplu Blackburn, care-a scris "Biblia" in domeniul meu cu Huppert) n-au avut putirinta s-o faca.

Desigur, n-are *multe* lucrari, n-are gramezi de carti scrise, asa ca ramane deocamdata conf la UVT - eu sper ca *nu* pentru prea multa vreme.

Pentru mine, e insa Dom' Profesor. Il stimez si-l iubesc la fel ca pe cei mai dragi mie - si sunt destui.

Iubirea asta a mea a-nceput de cand mi-a descoperit o greseala de *logica* intr-un articol din Gazeta Matematica
(nu va bazatzi ca atare prea mult pe logica mea!). I-am multumit, am reparat  treaba intr-o urmare si-am ramas de-atunci prieteni la catarama, caci m-am dumirit ca stie carte.

Drept, tare mi-ar fi placut sa fi putut spune ca l-am "formatat" eu. N-am avut sansa asta, l-au format altii si de fapt, pana la urma, cred ca s-a "formatat" el singur. Dar am avut norocul de-a fi putut lucra cu el la vreo cinci lucrari si m-a impresionat de fiecare data prin tehnica stapanita in domeniul p-grupurilor.

Tare norocosi suntem! Sa putem ridica, adica, palaria si-n fata generatziilor "din fatza" si si-n fatza alora de pe urma. Ce-si mai poate dori cineva de la viatza, bre, Nicolae?

Numa' bine,

Marinica

Back to top

IP Logged

marinica
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #30 - Oct 22nd, 2006 at 12:11pm

Chiar asa intitulez eu acest post:

NAE

Da, am o anume tristetze! Tristetzea se leaga tomnai de numarul mic de postari pe acest topic.

Da, am fost acuzat ca sunt nerecunoscator, ca spun adeseori c-am invatat putin de la diversi profi pe care i-am avut. E-adevarat, dar la fel de adevarat e ca (cel putin pe-acest forum, p-acest topic)  sunt cel mai frecvent scriitor. N-asha?

Uite despre ce vreu eu sa va scriu, vreau sa va scriu - in fine!-  despre conducatorul meu de doctorat, despre Nicolae (Nae, cum ii zic prietenii) Popescu.

Cred ca are, anul asta, 70 de ani. Daca ma-nshel, ma-nshel cu un an doar si nu-i bai.

I-am scris, in 1985, o scrisoare ca m-as cere la el la doftorat. Erea greu, un loc la algebra pe tara pe an (cam asa ar veni, erau doar doi, el si cu raposatul N. Radu fiecare cu doi admisi, odata la patru ani, tot p-acolo vine).

Si eu veneam de la o scoala generala din provincie. Si-am fost admis in 1985, concurand cu propria fina (lector) si cu
un elev de-al lui, bun matematician, a confirmat dupa.

Ce pot sa mai spun? Daca o "lasi in ploaie" pe propria fina
pentru un *necunoscut*? Cred ca nu mai e nevoie de comentarii.

Da, eream membru de PCR (oroare, dati in mine cu petre acuma!). Numa' ca celalalt, pre numele lui Adrian Iovitza
(repet, bun matematician), cel care-a "intrat" cu mine la Nae in 1985, nu erea.

Si *nici Nae nu erea*. Nu erea, adica, membru PCR, ceea ce contrazice teza, vehiculata acuma, ca doar daca erai membran te puteai inscrie la doftorat. O minciuna sfruntata...

Hm... Erea sa zic: "doar atat despre politica". Dar mai e ceva: acel ceva e ca Nae a fost exmatriculat de la Iasi la inceputul anilor '60, pe motive politice,  prin anul trei-patru si s-a dus din nou la Bucale, s-o ia din anul intai, de la-nceput.

Si-a luat-o, nene! Pe cand era inca student a produs celebra teorema (facuta de fapt, de el) numita acuma teorema "Gabriel-Popescu" (ca deh, Gabriel, celebru deja, era mai intai la catalog...)

IN 1985, cand m-am dus la el "sa ma cer", era deja celebru in toata lumea, parasise teoria categoriilor si punea de-o scoala romaneasca in teoria numerelor.

Si-a iesit! Si ce mai scoala! Desi Barbilian, Sudan si altii inainte incercasera multa vreme chestia asta, lu' Nae i-a reusit!

Avem acuma elevi de-ai lui Nae pan' toata lumea, pana si la Max Plank in Bonn. Ma bucur, sunt onorat ca avm acelasi conducator de doftorat cu Florian Pop (cu toate ca onoarea vine doar prin asociere, n-am nici un merit aicea).

Daca cineva merita a fi academician, apai acela e Nae. C-a facut nu numai matematica de calitate, a creat o *scoala*. O scoala adevarata, romaneasca, cu profi pe la Chicago si-aiurea, cine-i mai poate numara?

S-acuma-mi zic unii multi: nu-l cunosc pa Nae, da' Nae asta e, dupa cum mi s-a spus, mi s-a povestit, un *excentric*.

Eu il cunosc ptra bine. Departe de-a fi excentric, *tine la calitate*. Si, desigur, in climatu' asta nou, in timpul asta in care doftori/matematicienii sunt produsi pe banda rulanta, nu-i de mirare ca atat de exigent fiind, Nae e considerat excentric.

Cat am "invatzat" de la Nae? Imi mentin pozitia: tehnic, putin (ca doar i-am pus teza, al carei subiect mi-l alesesem eu, mai demult, pe masa; si nu s-a opus!)

Am invatat insa ceva cu mult, cu mult mai important: am invatat ce inseamna respectul de sine, am invatat ca nu numerul ci calitatea conteaza. Dupa ce-am "luat", tarash-grapish, doftoratu', m-am schimbat semnificativ.

Am inceput a publica mai rar. M-am straduit (si daca n-am reusit nu-i vina lui Nae!) sa scriu cu *semnificatie*, cu *inteles*.

Ce mai, lectia data de Nae atunci, o urmez si acum. Tare mi-e drag, Nae, in ciuda minorelor (zic eu) diferentelor de opinii pe care le-am avut de-a lungul a doua'j de ani de cand ne cunoastem.

Ma bucur ca am un forum unde sa-i transmit recunostiinta mea. Nu-i mare branza, o stiu, dar tre' s-o fac. I-o datorez de mult si iata ca-n fine (desertul de mana nca la urma!) o fac.

Toate cele bune, draga Nae,

al tau,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

marinica
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #31 - Nov 17th, 2006 at 11:58am

Ashi intitula acest topic cam asa:

I.M. Isaacs

Sau, Marty, cum ii spun prietenii. IN 1985, Nae mi-a dat doua carti spre studiu. Asa era doftoratul p-atuncea: citeste, bre, astea doua cartzi (si dai ezamene din ele, una carte= unul ezamen = unul an).

Tema erea de fapt "Reprezentari de grupuri finite". Si nu-mi placea, nu-mi spunea nimica, deoarece era vorba de fapt de algebre si nu de grupuri (grupurile erau acolo, in teoria aia, cam de decor un fel de pretext, asta o cam cred s-cuma).

Si i-am zis lui Nae ca prefer teoria caracterelor - era o carte scrisa de chiar acest Marty Isaacs. O carte superba, care mi-a influentzat pa urma veatza.

Da, am dat\luat ezamenul ala (si-a urmat pe urma, in al doilea an de "studii" - erau studii acasa, la ff , dati aicea cu petre-n mine! -  Borevici -Shafarevici, o carte superba, dar grea, care nu ma prea interesa atuncea , dar care pe urma m-a influentzat oleaca si ea).

Ei bine, am invatzat de la Marty Isaacs  gramada. Nu intru aici in amanunte tehnice, caci nu e cazul. Am invatzat insa de la un maestru ca cele mai tari rezultate se pot obtine in mod foarte simplu aplicand zicala lui Artin, anume ca uitandu-te dupe invarianti (nu conteaza ce e asta) si dupa grupurile de automorfisme ajungi la rezultatele cele mai adanci.

Uite un prof, de departe, pe care nu l-am avut la clasa (ca aia pe care i-am avut la clasa habar n-aveau de chestii din astea, sau nu li se potriveau sau alte alea), un prof care mi-a influentzat viatza profesionala *ca nimeni altul*.

E ciudat, dar e chiar normal dupa parerea mea: e normal ca inshi de aiurea sa se *potriveasca precum o manusha*
cu *gusturile* tale.

S-acuma "mananc o pita" de pe urma citirii/contactului cu modul de-a gandi al lui Marty Isaacs. E, azi, probabil unul dintre cei mai cunoscuti matematicieni din lume din teoria grupurilor (nu, nu scrie numa' caractere).

Si-atunci? Pai, nu era normal sa-l pun pe lista de experti care sa se uite peste lucrari de-ale mele la avansare? Era normal. I-am scris, cam cu frica, cam cu coada-ntre picere.

Si ce credeti ca mi-a raspuns? Mi-a raspuns ca e bucuros s-o faca. Stiti ce? Daca unul pe care l-ai citit inca din anul doi (adica prin 1978), daca o *legenda vie*  iti spune ca e bucuros sa-ti faca referat la 12 lucrari pentru avansare, ei bine, eu va spun si adevarat va spun: tre' sa te simti in al noulea cer. Eu asa m-am simtit!

Nu, dosarul nu va ajunge la el (nu vreu sa comentez aicea de ce). Dar e oare o treaba din asta importanta? Te ajuta sa mergi mai departe? E oare o asemenea treaba mai importanta decat pareri de pe la habarnisti?

Pai, eu unul zic ca e. Pentru mine unul, a fi, sa zicem "acceptat" de catre Marty, eroul meu din tineretze (si-al multor altora, de fapt), e chiar o chestie * babana*.

Caci Marty e dintre cei putini care mai scrie azi matematica *eleganta* si cu tzug la popultziune.

Ce mai, pot sa mor maine, nu-mi mai puteti lua satisfactia asta.  Caci Marty e cel care m-a influentzat *cel mai mult* in meserie de-a lungul anilor si-am incercat sa-l "copiez"
de cand ma stiu.

Cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #32 - May 25th, 2008 at 2:28pm

Am "pescuit" acest topic de pe chiar *pagina a patra a forum-ului*.

Trist, dom'le, trist! Inseamna ca ori n-atzi avut profesori/colegi buni, de calitate, ori nu va obositzi a le da obolu' (semn oarecum clar de nesimtzire, zau!)

Intitulez - tarziu, mult prea tarziu, dar intamplarile trecute care m-au impiedicat sa continui sunt cunoscute - asadar acest mesaj astfel:

Dan I. Papuc

Binecunoscut tuturor iubitorilor de geometrie de toate felurile, nu mi-a trecut niciodata prin gand c-o sa-l am coleg si mentor la... Timisoara.

Tziu minte de parca s-ar fi intamplat ieri: in '83 trebea sa dau defu' in toamna si ne bagasera la TM, cazare nenorocita in februarie (vacantza de primavara) in nishte
camine ponosite de-am racit bocna si-am zacut acolo ca un zombi, "sarind" cursurile, dar nu inainte de-al asculta pe Prof. Papuc predand nishte chestii faine, de inversiuni geometrice.

Pe urma l-am intalnit la Varsovia, la un congres, sfarsit de august, pe urma, la inceput de septembrie,  la examen de def (pas de-a ma pregati, eu mi-am petrecut vara vorbind la casetofon, scultandu-mi iengleza de balta si-ncercand a o imbunatatzi).

In '86 iese un post la concurs la TM, pe "algebra, geometrie si metode elementare-n teoria numerelor", am aflat din ziar, m-am dus la concurs, m-au primit (deshi n-aveam dreptul de la o scoala generala!), deshi aveau un "solist" (un fost shef de promotzie pentru care era scos postu'). Pentru geometrie. Solistul, venit din Moldova, *n-avea omu' de paie", cum se numea pa vremea aia. Eu eram omu' de paie, daca nu ma acceptau la concurs se pierdea postu' (mda, avea shi comunismu' nishte chestii, nu se intra dand singur concurs pa post, da' cam tot aia ierea...)

Ei bine, desi nu mai stiu cine era shef de comisie (ori Prof. Megan ori Prof. Papuc), am fost ales eu. Dati-va, bre, seama: sa treci, de dragul institutiei, peste atashamentul pentru un fost student ( seful de promotie, specialitate de geometrie la cinci ani, si el la o scoala generala, se mutase din timp la un liceu, asadar stia cu *mult* inainte de treaba)!

Cine-o poate face? Numa' si numa' un adevarat om al scolii. Punct. Si numa' Dom' Profesor shtie *cata nevoie aveau ei, la geometrie, de un asistent de nadejde (iar eu nu m-am dovedit a fi acela...)

Am devenit colegi, ne-am simpatizat, pana la urma ne-am imprietenit.

Un dinozaur, fara indoiala, adicatelea unul dintre *ultimii mohicani*, unul dintre cei care tzin la lucrul bine facut, scolit la scoala mare si veche, plin de pasiune pentru meserie, interesat de variile ei  aspecte.

A scris si-o carte de istorie comentata a matematicii pe care-o recomand oricui. Plina de comentarii cu miez,
care inglobeaza matematica-n tzesatura civilizatziei timpului. Fain!

Da, am fost foarte norocos pentru c-am putut petrece catva timp impreuna, stiu cat era de enervat de porcariile care se faceau (la vremea acelor povestiri) in universitar, ma rugam sa nu dea-ntr-o apoplexie anume.

Ia adaugatzi acestor calitatzi p-aceea de creator al scolii de geometrie de la TM si-avetzi o schitza sumara care e departe de-ancropi un portret cum se de fapt cuvine.

O legenda vie a matematicii romaneshti, in fatza careia nu potzi decat sa-tzi scotzi palaria!

Sanatate si veatza lunga, dom' Profesor, sunt sigur ca se vor gasi oamenii de bine care sa va deie de shtire despre acest prietenesc mesaj: asta pentru ca-n crash-ul cu pricina i-am pierdut adresa de e-mail,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #33 - Sep 17th, 2008 at 5:32pm

Hm... Vad ca-s singurul care mai posteaza p-acilea - un motiv de-a fi melancolic: chiar n-atzi avut oameni care sa va fi schimbat veatza-n bine, sa va fi atras, invatzat ce shi cum etc,. etc.?

Mai bine mai tarziu decat niciodata, intitulez acest mesaj cam asa:

Iacob Popa

Adicatelea, profu' meu de liceu, dintr-a zecea pan' p-a doishpcea. La o clasa speciala de mate, "suprareal", cum i se spunea pe vremea aia, in 1972, in care-am nimerit, cam la plesneala shi din pura ambitzie, dupa ce intr-a noua voiam sa ma fac arheolog.

Ai, mama! Pai, aia shtiau, la inceputul clasei a zecea, cum se rezolva sisteme de trei ecuatzii cu trei necunoscute!

Shi unii chiar cochetau cu matrici shi alte alea, c-am auzit
pe doi discutand pa strada - eream disperat, imi spuneam ca nu voi putea rezista-n acea "groapa cu lei" cu formatzia mea initziala, de "umanioare".

Cand a intrat la prima ora-n clasa, ne-antrebat cu ce note veneam. Eu, cu 9.00. Cei mai multzi, cu 9.63-10, ca sha se dadeau notele pe vremea aia, cu virgule. Eram sfarshit.

Am terminat primul trimestru cu media 6 si-mi spuneam: adio arme, asta-i situatziunea, ma retrag/sunt dat afara, ca eram 28 shi trebuiau sa ramana la anul doar 25...

Shi-nvatzasem in draci in primul trimestru, al dintr-a zecea, da' nu se lega nimic. Acilea  tre' sa dau obolu' unui coleg, acuma shef de catedra la geometrie la U. Cluj, lui Dorin Andrica: el mi-a spus ca ezista o revista, numita Gazeta Matematica, shi ca aia are un concurs de rezolvare de probleme la care el participa samd.

Shi m-am lasat complet de invatzat! Shi-am inceput a ceti doar pentru mandria de-a putea rezolva probleme din G. M. V-o spun p-a buna: din trimestrul doi d-a zecea, n-am mai facut nici o *singura* tema la matematica, adicatelea, din aia data de Popa: neam! Numa' shi numa' G.M.

Numai asha am reusit a obtzine magica medie de 8, necesara pentru a nu "retrogada" de la "suprareal". Shi pana la urma am ajuns al doilea  dintr-o clasa care-a produs * trei universitari* in matematica.

Shi ma intreb: era Popa un profesor de exceptzie? Nu, nu era. Se pregatea insa dumnezeeshte? Se pregatea. Aveam 10 ore de mate pe saptamana + dirigentzia, Popa
e clar ca facuse eforturi deasupra-omeneshti ca sa-shi merite clasa: facea wronskianu', dom'le, cei din mate aplicata shtiu ce le spun....

A muncit Popa cu noi  timp de trei ani de s-a spetit. In asa fel incat intr-a doispcea cam toata echipa de-a XII-a a judetzului pentru "natzionala" era din clasa mea - nu, nu m-am prenumarat printre ei, ca tomnai p-atuncea eream indragostit...

Cand ma gandesc la Popa, pe care l-am intalnit vara asta, din intamplare, intr-un alt orash decat orashul in care e acum stabilit - mde, Dumnezeu lucreaza! - am in minte pe dascalul dedicat, pe cel care shtie ca are o datorie, o slujba nobila, caruia-i pasa de elevii pe care- are si pentru care nimic sub excelent nu-i suficient.

Mi-aduc aminte cu nostalgie de-a ora de ... dirigentzie, in care ne pusese, intr-a unshpea, intrebarea (mda, asha se faceau orele de dirigentzie atuncea) : "da' voi de ce facetzi matematica?"

Eu am fost singurul care-a raspuns ceva de genu': "pen' ca sunt ambitzios si vreau sa-i intrec pe ailaltzi", restu' erau totzi pe placa "pentru ca ne place, pen' ca-i a mai tare shtiintza, pentru frumusetzea dansei, bla, bla, bla..."

Atuncea m-am shi trezit cu prima shedintza de "infierare", c-am mai avut dupa aia vo doua, poate c-o sa va mai povestesc.

Ironia? Pai, ironia este ca acuma sunt, cred,  poate singurul din clasa - cei mai multzi s-au dus de fapt la Poli si-au cam intrat pe primele locuri - care chiar face matematica pentru pura placere si pentru *nimic altceva*.

A muncit Popa cu noi, dom'le, nespus: ne facea practic materia din primii doi ani de facultate - da' numa' la analiza, cred  ca la algebra nu se prea pricepea si-n fond, pe vremea aia, algebra de la facultate, foarte abstracta, nu  prea venea pe la admiteri/ concursuri.

Concursuri? Pai, venea Popa sambata si ne spunea: "Ma copii, maine-i duminica, e faza pe scoala/judetz a olimpiadei, sa nu va prind ca nu suntetzi in clasa, care lipseshte e ars la nota". Cam la asta se reducea, pe vremea aia, pregatirea pentru olimpiada...

Mi-a dat multe, m-anvatzat multe dom' Popa, da' nu mi-a dat dragostea pentru matematica, era deja prea tarziu: m-am procopsit cu dragostea asta citind o carticica de-a lui Hardy shi avand ca prof, intr-a noua, pe Andras Soos, pe care l-am shi amintit mai devreme p-acilea.

Shi ma tot intreb: daca nu ajungeam eu in clasa lu' Popa,
aia de care lumea de pe strada vorbea (aiurea) ca ielevii ia pilule ca sa reziste, n-ash fi ajuns eu oare un arheolog
traznet, asha cum m-am visat?

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #34 - Mar 22nd, 2009 at 6:35pm

As intitula acest post cam asha: 

IOAN A. RUS

Da, nu shtiu pentru care prenume e acel "A", dar nu conteaza.

In anul doi, primavara (?) lui 1978 (hi, hi, cum trec anii...), m-am trezit prea tarziu pentru a mai apuca sa prind cursul inaugural al domnului Profesor I. A. Rus. Preda ecuatzii diferentziale "ordinare".

M-am dus, a doua data, mi-a placut, n-am mai pierdut un singur curs dupa aceea. Preda placut, chiar incitant, da' seminarul, cu o doamna anume, mi se parea plictisitor, asha ca l-am cam "sarit".

Ca era muuult mai interesant sa discut philosophie cu alde x, y, ca spre exemplu de-acum dus-ul in plai cu verdeatza Radu Saplacan (un baiat exceptzional, pe nedrept pierdut prea tanar pentru cultura romana).

Shi, ei bine, doamna imi da un trei (pe deplin meritat) cand m-am infiintzat (ghinion, chiar atunci se dadea o lucrare de control!) la seminar.

M-am tot gandit: ce sa fac? Ce sa fac? Ca vine ezamenu' la vara & tre' sa iau nota mare, ca materia-mi place si-o shi stiu.

Shi ma duc, dau doamnei o generalizare la o teorema de-a lui Sturm (ma putetzi turna-n ceara topita, nu-mi mai aduc aminte ce anume, da' i-a placut).

Shi vine examenul, la scris termin intr-o ora & ies sa trag o tzigare, doamna iese dupa mine si-mi zice, "Domnu' Deaconescu - ciudat, da' chiar asha se adresa, alta scoala, alte vremnuri) , ce-ai facut, cum de eshti atat de bolund ca sa potzi scrie ca un sistem de ecuatzii liniare poa' sa aibe *exact* doua solutzii?"

He, he, i-am zis, pai da' cum? Chiar poa' sa aibe! Ca doar, ia-m zis, nu era asha problema? Adcatelea "Poa' sa aibe un sistem de ecuatzii liniare cu coeficientzi dintr-un corp K exact doua solutzii"? Pai, zic, *chiar asha era enuntzata*, shi *chiar asha i-am shi dat solutzia, ca *poa* sa aibe!

No, bre Mariane, ai sfeclit-o, n-ai dreptate! Nu-tzi pot da (vezibine, dansa corecta) decat 9.

Shi vine anuntzarea notelor: profu',  domnul profesor Rus (prorector pe vremea aia), incepe prin a ne zice ceva de jenu': "uite, bre, notele, nu accept nici o contestatzie".

Shi-ncepe a le enumera, mare de zece, eu noua (precum prezisese Cassandra).

Termina Dom' Profesor & eu ma ridic & ii cer lamuriri, ca de ce anume mi-a dat el mie doar 9. Ca eu eream *convins* ca *doar eu* facusem intrebarea aia  perfect *din tot anu'*.

Shi se uita shi zice ca-i evident c-am greshit. Iar eu, cu obraz gros, cum mi-s sh-acuma, ii cer sa se uite inca o data sa vaza ca e un K acolo (un corp neprecizat!) & sa vaza cum sta trebshoara.

Spre cinstea lui: il vad ca rosheshte, il vad dand din coltz in coltz, pe urma zice: "Bine, dom'le, da' mata nu shtii ca pentru noi K e sau R sau C?" Asha precum am chiar anuntzat in chiar *primul curs*?  Vezibine: pentru corpurile astea sistemul poa' sa aibe (elementary, my dear Watson! doar o solutzie, niciuna, sau o infinitate, *niciodata doua*). Da' ce-i scris e scris, iar eu n-aveam habar, cum "saltasem" primul curs, cam cum sta trebshoara - ma credam deshtept, ce mai, credeam ca-i o
trapa-n care trebuiau sa cada studentzii care nu shtiau algebra...Hi, hi, mi-am zis, uite cum se joaca soarta lumii... Ca *numa' eu* fusei atat de ager (shi zau ca eu credeam ca-i o capcana, ca sa vaza cine shtie *algebra*, adica de corpuri cu 2 elemente...). Asha cum era enuntzata, numa eu raspunsesem corect sh-aveam acuma noua...

Ce face Dom' Profesor? Pai, se duce la Doamna (la asistenta) shi-i shopteshte la ureche: cat are asta la seminar? Pai, zice Doamna, are cinci - vezibine: un trei shi-un shapte. Da' - zice Doamna (cred ca Frenkel o chema), shtitzi, mi-a dat o generalizare a teoremei lu' Sturm.

Aha, zice Domnul - si-l vad ca rasufla ushurat: bine, bre, 10.

Fain. Ca daca era, Domnul, mai gomos, o tzinea p-a lui. Nu n-a tzinut-o, atunci mi-am dat bine seama  ca-i om superior shi-abea *dupa* ce-am terminat cursul cu dansul (adica-n anul trei, la inceput) am avut curaj sa-l caut.

Ca nu-mi statea-n caracter sa curtez profii inainte de examen pentru nota: le cashtigam abea *dupe aia* stima.

Avea un birou de prorector, dom'le, puteai intoarce camioane-n el! M-a primit bine, vedeam ca ma respecta (asha cum il respectam shi eu de-acuma). Shtiam ca e interesat in "puncte fixe" - nu conteaza ce e aia.

Iar eu fusei shi eu interesat de catre altcineva (de catre un asistent brici, un ungur fain cu care-am avut noroc sa fac seminar de analiza-n anul intai, voi mai vorbi despre el altundeva, altcandva - dansul ne-a facut cunoscuta *marea teorema* a  lu' Tarski).

Ei bine, Dom' Profesor Rus facea o teorie a punctului fix analitica, sa-i zicem, deshi avea deja o privire mai "abstracta" (chiar in categorii).  Mie nu-mi placeau gunoaiele (zau ca-s gunoaie, ca e o tona de "alcatuiri"
care se catzara fara de noima pe teorema Cacciopoli-Banach) alea, asha ca i-am zis ca-s interesat in puncte fixe algebrice/laticiale.

M-a sprijinit, ma primea *oricand* in birou' ala de pro-rector, ii facea placere, se vedea pe el ca se bucura.

Am terminat cu nota mica (9.44) printre multzi cu peste 9.90, m-am dus "acasa", i-am trimes in doi ani trei lucrarele (amatoare), le-a publicat, ca veneau cu un pic de "aer proaspat" pantre alelalte ,  "run of the mill", cum zice englezu'. Nu c-ar fi fost cine shtie ce, ca nu ereau.

Da' m-a sprijinit *cand imi era mai greu*. Mi-a spus o vorba buna *cand aveam nevoie*. Pai, e putzin?

Eu zic ca-i *totul*.  La o agapa, prin 2000-2001 (nu mai tzin minte cand anume), aflandu-ma la Cluj, am pomenit cu voce tare povestea cu pricina.

Da, shi-aducea *perfect aminte*. Da' cred c-a luat-o cum *nu trebuie*, caci eu , la fine, am spus chiar ce scriu acilea: ca *numa' un om superior* putea trece de (chiar asha cum a trecut dansul) cele enuntzate (precum ar fi "nici o contestatzie etc.").

Cred, am impresia, ca a luat-o pe invers. Shi uite, de-aceea scriu acuma, ca sa ramana scris: Dom' Profesor,
nu numa' ca m-atzi convins la curs, m-atzi convins la discutzia aia & m-atzi convins & *dupa*, cand cu atata generozitate mi-atzi dat din timpul Dvs.

Pai da cum! Nu-i deloc un accident ca am *reluat tema*
acuma, dupa 30 de ani. Cadoul pe care vi-l trimit e chiar din 2008: grupurile finite care admit un automorfism cu un singur punct fix in subgrupul Fitting al grupului de automorfisme, pot fi *caracterizate* (prima generalizare a teoremei lui Burnside, dupa ezact una suta da ani).

N-am shtiut, n-am cunoscut, ca Dom' Profesor Rus a implinit de curand 70 de ani. Uite cadoul meu cu ocazia asta; cam tardiv, da' asta e.

Nu-mi ramane decat sa sper ca cineva ii  va aduce la cunostintza prinosul asta de recunoshtintza. Ca-l meritata cu varf shi cu indesat!

Caci nu-i deloc un accident ca Dom' Profesor Rus e creatorul shcolii de teoria punctului fix romaneshti. Munca dumnealui transpare-n nenumarate lucrari shi-ntr-un jurnal (hm... ce-nseamna obstinatziunea, credintza-ntr-un ideal) de-acuma ISI. Un jurnal ISI romanesc, deloc de lepadat, cu contributzii *semnificative*.

Ca atare, *jos palaria*, Dom' profesor, chiar asha cum v-o scoteatzi Dvs. atunci cand ma intalneatzi pe mine, un amarat de student din anul doi.

Nu cumva sa putetzi crede ca pot uita, eu datoriile mi le platesc *intotdeauna*. La multzi ani & sanatate, Dom' Profesor, ca tare-mi suntetzi drag.

Toate cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #35 - Sep 5th, 2010 at 3:13pm

A murit Nae

Da, acesta-i titlul mesajului primit de la Tomitza Albu pe data de 30 Iulie. A murit conducatorul meu de doctorat.

V-am povestit deja despre dansul: e probabil *singurul* matematician roman care s-a "re-inventat", care-a avut curajul, dupa 40 de ani, sa *inceapa* un alt domeniu. Ca-n cel de *dinainte*, adicatelea teoria categoriilor, foarte la moda-n anii 50-60, ishi daduse masura puterii.

Ei bine, eu l-am intalnit pentru prima oara-n 1985
(avea, deja, nascut in '37) , 48 de ani. Shi-mi vorbea, cu pasiune, despre clasicii teoriei numerelor, despre Hasse, Artin, despre Furtwangler
& despre A. Weil, despre Shafarevici ( a carui carte o tomnai tradusese) etc.

Uite ca pasiunea aia a lui a dus la crearea unei *foarte tari shcoli romaneshti de teoria numerelor*.
C-ashai cand *ai un proiect, cand chiar crezi cu adevarat in ceea ce faci, cand iubeshti "copiii"*: itzi chiar iese!

Nu, n-are rost sa va amintesc numele elevilor sai, cu totzii matematicieni tari, ca nu mi-au fost *mie*, ei, profesori. Ei exista, universitatzile la care lucreaza se mandresc cu ei.

Am avut intotdeauna un complex de inferioritate comparandu-ma cu ei (unu' foarte sanatos!), da' asha-i veatza: eu am facut cu Nae doftoratu' chiar asha cum l-a facut Thompson (din grupuri) cu MacLane (din categorii) - pastrand proportziile cuvenite, va rog sa ma scuzatzi pen' comparatzie.

Nu, nu shtia, Nae, grupuri, nu shtia, da' *shtia foarte bine* - shi mie asta mi-a fost chiar indeajuns - ce anume inseamna matematica de *calitate*.

Pai, nu-mi spunea el, oare - ca l-am mai citat p-acilea, cu o alta ocazie, inainte ca el sa treaca-n plai cu verdeatza (am auzit ca i-a ajuns la ureche & i-a incalzit inima, ar trebui sa dea oleaca de gandit forumishtilor, ca prea scriu eu *singur* p-acilea: nu pierdetzi ocazia de-a spune oamenilor pe care-i chiar indragitzi ca-i iubitzi, ca daca n-o facetzi s-ar putea sa fie prea tarziu):
"mie sa nu-mi vii cu cate lucrari ai produs, mie sa-mi spui ce anume *teoreme* ai produs".

Mda, dupa asta m-am condus dupa aia toata veatza & nu-mi pare deloc rau, cam vo cinci (adicatelea numa' vo 10%, c-ashai in *arta*) de care-s *foarte* multzumit.

Ce mai e de zis/de scris? Pai, doar ceva de genu': "la revedere, Nae, noi doi ne vom reintalni!".

El chiar credea-n chestia asta; de ce sa nu cred eu?

Cele bune,

Nea Marin

.

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #36 - Apr 7th, 2011 at 1:59pm

Era vremea....

Intitulez acest post cam asha:

Stelica Mihalas

Il cheama, de fapt, Stelian Mihalas, da' prietenii-i spun Stelica. E unul dintre cei mai stralucitzi elevi romani pe care tzara i-a trimes la olimpiada ( de *3* ori!). Shi, n-a participat la *niciuna*!

De ce? Pen' ca, asha cum acuma lumea o shtie, c-a aparut in fine istoria aia intr-un ziar, el a fost exmatriculat de porcu' de Iliescu pe cand era in clasa a 10-a, de la Loga din TM, dat pan' Bucale (unde l-a "infiat" Nae Popescu), etc. etc.

O veatza agitata, urmata (dupa 1990) de 10 ani da stat pan cele Americi &venit cu doftorat de la Michigan (cred), el s-a reintors in tzara.

L-am cunoscut mai bine in 1989, cand am scris un manifest contra lu' Ceashca (nu, nu-l pot numi pa ala *altfel*), impreuna cu Daianu. Aveam, fiecare o
treaba de facut pentru ziua de 26 Ianuarie 1990.

M-am bucurat ca n-a iesit, c-am fi avut multa lume pe conshtiintza.

Stelica? Un *as* in computere pe vremea *aia*, un *as* in teoria numerelor - m-a chiar coplesit cu puterea lui de patrundere.

Stelica? Un taciturn (ca mine, cand sunt *treaz*, dar el *nu bea*). Greu, greu sa tzi-l faci amic.

Uite, eu am reusit, ma mandresc cu chiar *asta*, nespus. Il iubesc , de departe, cu de-asupra de masura, ca sunt rari, oamenii ashtia, de caracter.

Atata de rari incat itzi spui cam asha: "ce-am facut io, oare, de-am *meritat* a-i fi amic lui Stelica*?"

La multzi ani & sanatate, Stelica,

m-ai invatzat a fi *mai om*.

Cele bune, tuturor,

Nea Marin

P.S.  Trebshoara asta devine cam enervanta: adica eu scriu *mai toate* aceste "bucatzi", restu' lumii chiar *tace*. Ca sa fiu mai "pa shleau": cum, bre, voi *chiar n-atzi intalnit oameni de chiar calitate, oameni pe care sa-i chiar admiratzi, pentru una-alta?*

De ce anume v-o scriu p-asta? Pai, pentru ca mi-au murit deja pretini dragi. Shi, daca m-ashi fi invrednicit a le scrie cate-un mesaj precum cele de mai sus, m-ashi fi simtzit (eu) mult mai bine:

nu uitatzi o chestie, anume: celor apropiatzi , in ziua de azi (ca se *poate* & e *atat de simplu*), tre' sa le dai prinosu' admiratziunei tale. E-o chestie simpla, care tzine de *o bruma de umanitate*...

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #37 - Nov 20th, 2011 at 5:22pm

Da, da, mai cetesc & eu! Multzam, draga "eu", pentru indemnul de ieri.

Uite, 'titulez acest material chiar asha:

EUGEN BERCEIU

Hm... Cine se mai gandeshte la el? Cine shi-l mai aminteshte? Un fost coleg la UT pana'n 1992, pe Eugen l-am descoperit, din pacate, *muuuult prea tarziu*...Ce *bogatzie de om*!

Un "umil" lector (mda, fara de doftorat), ducea-n spate, de zeci de ani, "Astronomia". Un bun *optician*, un *fotograf extraordinaire*, un "baiet" *plin de humor* (ma rog, are acuma ca' la vo 75 da ani, cred, ca e de muuult la pensie), el "shedea" la etaju' doi, io la primu'.

Shi, mda, cu 28 da ore da seminar (saptamana), am "apucat" a-l cunoashte abia dupa ce-am descoperit ca eram amandoil iubitori de caini.

Eugen e unul care ilustreaza *perfect* zicala aia, cum ca "lucrurile bune vin intotdeauna prea tarziu". N-am avut decat vreun an de stat "la catarama" cu Eugen inainte de-a pleca din tzara. Dupa aceea, ne-am intalnit in fiecare vara. Mergeam la TM *doar de dragul de-al revedea pe el* (ca Daianu era ocupat, prea ocupat cu politica pa vremea aia) shi mi-a parut intotdeauna calatoria cu folos.

A petrecut, dupa ieshirea la pensie de la UVT,  vreo 10 ani ca profesor de *fotografie* la una "particulara (mi se pare ca-i spune "Tibiscus") - ca, aia de la "Arte", vezibine, n-au avut loc pentru el (sau, or fi avut mai buni, cine mai shtie?)

Hm... Un om rar, un "universalist", care-tzi poate spune *chiar de toate*, & *chiar cate-n luna &-n stele!*

Shi, in plus, un om cu-o inima *mare*, care nu se plange *niciodata*. Cum se plange, Eugen? Spune cate-un banc, shtie sa faca haz de necaz.

Ach, Eugene, poate ca-tzi scrie , spune v-un cunoscut ce scriu io p-acilea: prietenia ta mi-a incalzit inima, mi-a facut veatza, de, iata, vo 20 da ani, mult mai frumoasa!

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #38 - Dec 2nd, 2011 at 10:31am

Nu-sh shi daemon ma indemna, chiar azi, de-a vizita pagina fostului meu liceu (Liceul "Decebal", din Deva, Romania). Pe-acolo am gasit o lista cu ai de-au contribuit, tra-la-la , pantre care, la pozitzia 39, ma aflu & io.

Ma aflu dimpreuna cu altzi doi din clasa, cu Andrica Dorin & cu Noaghi Sorin. Pe scurt:  trei *dintr-o singura clasa*. E, o fi fiind, oare chiar *ceva* la chiar mijloc? Poate c-o fi.

Mi-aduc aminte, cu nostalgie, cam ce *profesori chiar aveam*: brici, dom'le, chiar brici! In ce *anume sens*?

Ca asta chiar tre' chiar *explicat*? In sensu', chiar *precis* ca *avau grija de noi*, ca aveau "aplecarea aia" ca sa intzeleaga cum ca fiecare dintre noi era deja "pa orbita",  interesat/a da  *ceva anume*.

Shi, uite-asha , m-a *trecut* profesoara aceea minunata de fizica (Cretzu) fara a shi (eu!) fizica, doar pentru ca-i dadusem o demonstratzie noua (bazata pe chestii de conjugae geometrica) pan'tr-a doishpcea.

Shi, uite-asha , ma trecu' profesoara de chimie, doamna Theodorescu  (deshi habar n-aveam de chimie *organica*).

hi, uite-asha-mi dadu un *doi*, doamna Sarbu (de biologie), pentru c-am intrebat-o cum  sa face ca vermele da galbeaza (care traieshte-n ficatu' oilor ) a "aparut" cu sute da milioane da ani *inaintea ficatului aluia*.

Shi, uite-asha ma respecta al da romana (lumea, rea, ii spunea "Limba", dar era un profesor *impecabil*, care ne lasa sa *gandim ce ceteam*, ach, te inca iubesc, batrane!).

Sh, uite-asha ma "ingaduia" cel da geografie (tare mi-a fo' dreag!), Ladaru, ca-i placea & lui ca videa ca *nu cetesc decat ziarele & erea chiar *destul*l Mda, Ladaru fusese  - se zicea - chiar SS-ist (va rog de-a ma crede: ne invatza, pan' clasa * a unshpea*, sa ne spalam pa dintzi...)  ce sa mai zic de domnishoara (pa vremea aia) Bunescu? Ca ma prinsese (mda, eream pantre ai mai "tari" la franceaza, scriam pan' franceza pa vremea aia, mi-a mai "trecut") in chiar ora dansei facand probleme de mate. Da' m-a-ntzeles, nu s-a-ntamplat *chiar nimic*, suntem pretini & ne vedem cu drag.

Uite, profii aia, da shcoala *veche*, intzelegeau cand copchilu' (ma rog, un galigan,  cu chiar oleaca da  mustatza!) e "muncit" de ale lui. Shi, daca dadea semne multzamitoare la verificare, *il lasau chiar pan' pace*.

Acuma, *chiar acuma*, dupe vo 40 da ani ni se spune ca profii tre' sa fie *atentzi*, sa "trateze" copchii potrivit "talentelor lor*, sa-i incurajeze.

Shi, uite: pa vremea aia (1972-1975), cat am petrecut io la "Decebal", ei (profii) erau *chiar impecabili*, bre.

Ca *ei* chiar 'tzelegeau ca pa la 18-19 ani eshti deja (mda, daca chiar eshti!) un om /tanar *chiar format*. Ca *ei* itzi deja *pusesera* "morcovu' lor" pan' fatza. Unii s-au "dus" (dupa morcovu' lor), altzii ba. Dar, ei, intzelegeau! Intzelegeau, adica, faptu' ca "morcovu' ala nu-i chiar pentru oricine, ca tzine de aplecare, de talent etc.*.

Da, am avut, la *liceu*, profesori chiar *minunatzi*. Unuia, precum "Limba", nu-i mai retzin chiar acuma numele, ca sunt chiar "medicat" cu "Sangele Domnului"  (cu toate ca mi-a fost cel mai drag & cu toate ca ne intalnim (inca) & bem o bere, dimpreuna aproape-n fiecare vara). Shi da: am avut, desigur, shi profesori mai da doua lulele. Vo numa' doi, pe care nu-i mai amintesc p-acilea. Dom'le: pana & "maistrul" de la practica aia atroce (lacatusherie) era chiar fain!

Shi, ca sa *revin*: cetirea asta, a ma regasi io pan lista *aia*, hm.... v-o scriu, v-o spui: e a mai dihai *onoare* care mi se poati da *mie*. Desigur: sunt , pan' veatza, mai "mari", honoruri, da' v-o spui p-a drepta: asta mi-a chiar *incalzit* iinima.

Ce sa va mai scriu io, chiar acuma? Numa' chiar *atat*: ferice de cei care se-ntalnesc, pan' liceu, cu *astfel de profesori*! Shi, uite: imi scot palaria pan' fatza lor,, a tuturor alor de mai traiesc. De ce? Pai, pentru ca toata lumea s-o chiar *shtie*: deshi nu profii ti fac om, ei *contribuie*. Imens...

Cu drag, tuturor,, mai ales profilor mei care nu-s inca pan' plai cu verdeatza,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #39 - Dec 4th, 2011 at 7:29pm

Desigur, m-am "trezit" da pan' "betzie" &, ca atare, pentru doar cei care ar putea fi ne-dumeritz': va multzamesc, Dom' profesor Cismas (se pronuntza Cishmash, nu, n-am diacritecele p-acilea). Va multzamesc pen' ca (hi, hi, cred ca va vetzi face cruce mare pa burta cand ma vetzi chiar ceti!) atzi *chiar avut incredere-n chiar mine*! Ca, fara de-ncrederea *aia*, io n-ashi fi scris p-acilea...

Nea Marin
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #40 - Dec 9th, 2011 at 11:13pm

Am avut ocazia sa asist azi la o aniversare: 40 de ani!
40 de ani de Informatica la Universitatea de Vest din Timisoara.

La cat mai multi!
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #41 - Dec 11th, 2011 at 12:24pm

Da. da, da, da, da! de nu-sh cate ori "da", bre, prietene: ca *noi* (cutotzii) avem chiar *datoria* de-a *aminti* pe cei care au contribuit a ne face oameni! Itzi multzamsc, batrane (deshi am impresia ca eshti oleaca mai tanar): trebuie s-o facem, *aicea e locu'!*

Ca, veatza-i lunga (mda, unii scriu ca arta-i lunga!) & e *chiar pacat* de-a *nu-i aminti pe chiar oameni care tzi-au schimbat veatza-jn bine*...

vezi, vezi tu, "sitronif"? Pan' universu *meu* e loc *caaat cuprinde & pentru admiratzie*.

Ma-ntreb, insa: *pan' ce fel de universuri or trai ailaltzi?* Ca *nu-i prea vaz activand p-acilea?

No ghine, hai noroc,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #42 - Feb 18th, 2012 at 9:28am

Ca răspuns la o critică de-a lui Marian (corectă de altfel) īncerc să mă implic și eu pe acest topic, chiar dacă nu fac īn mod direct. Vă supun atenției un articol despre un celebru profesor de matematică din Iași, Traian Cohal, care īntr-adevăr a format generații īntregi de matematicieni.

Cu ocazia aceasta īnsă, mi-am amintit de profesorul meu de matematică de la Liceul Mihai Eminescu și anume V. Amălinei. Imi amintesc cu mare plăcere de lecțiile sale de matematică (mai ales că am făcut și eu parte din clasele experimentale de care este vorba īn articol, fiind īnsă elev īntr-o clasă specială de chimie). Poate că este păcat că numai pe un interval de doi ani s-au experimentat aceste clase speciale, unde se făcea carte la greu (aveam 8 ore de chimie pe săptămānă). Nu numai că făceam școală 6 zile pe săptămānă, dar īmi amintesc că aveam chiar și 7 ore pe zi. Ii sunt deosebit de recunoscător domnului prof. Amălinei pentru ceea ce am īnvățat īn liceu de la Domnia Sa.   

Domnul Trandafir predă lecţia īnţelepciunii

http://www.jurnalul.ro/special/domnul-trandafir-preda-lectia-intelepciunii-55323...

Un cadru didactic pensionar dăruieşte din puţinul său. Īşi donează drepturile de autor obţinute pe culegerile pe care le scoate pentru a asigura burse destinate şcolarilor inteligenţi din mediul rural. Mai mult, adună bani de la foştii săi elevi şi oferă şase ajutoare băneşti īn valoare de 700 de euro fiecare copiilor deştepţi, dar nevoiaşi. Unul dintre ei are 10 pe linie la şcoală. Poate fi ceva mai edificator?

A fost un respectat profesor de Matematică, pornit şi el de la ţară, şi este cunoscut īn tot Iaşiul ca fiind dascălul elevilor eminenţi, formator de olimpici pe bandă rulantă. Ei bine, chiar şi acum, de ani buni ieşit de la catedră, acest domn Trandafir īn carne şi oase nu pregetă să facă bine copiilor şi, implicit, societăţii, dānd astfel un răspuns politicienilor care īi aruncă īn noroi şi īi dispreţuiesc pe profesori.
......
Privitor la soarta profesorilor pe astfel de vremuri, Cohal nu are cuvinte deloc măgulitoare. "Am ieşit de la catedră cu o pensie catastrofală", spune el. Gloriosul cadru didactic de odinioară se descurcă binişor acum doar pentru că nu a fost niciodată prea pretenţios. Referindu-se la situaţia de astăzi a īnvăţămāntului, Traian Cohal este de părere că se vrea īngenuncherea profesorilor: "Īnvăţămāntul este foarte important! Ce poate fi mai valoros decāt pregătirea omului pentru viaţă o dată ce studiile īl ridică uneori pe om din noroi? Omul care nu gāndeşte este uşor de manipulat şi la orice nemernicie este dispus să se ridice īn picioare şi să strige «ura!». Un om care gāndeşte, īntāi filtrează, aşa că poate deveni incomod şi ar putea să conteste".
.......

Dar cum a pornit ideea burselor pentru copiii săraci? De la o īntālnire de promoţie a foştilor săi īnvăţăcei. "Cāţiva elevi de-ai mei care se află īn străinătate au propus să ofere bani care să fie folosiţi pentru premii destinate olimpicilor cu rezultate, la oraş mai īntāi, dar īn cele din urmă am dirijat aceşti bani către copiii din mediul rural, că sāngele din mine are şi ceva din zona satului. Dar īn primul rānd merită copiii, că sunt unii foarte inteligenţi", precizează profesorul Cohal. La īnceput au fost cinci burse, apoi opt, acum sunt şase. Fostul cadru didactic ţine legătura cu fiecare dintre elevi. "Am relaţii deosebite cu ei. Chiar acum trei săptămāni m-am īntālnit cu unii dintre ei." A aflat că unul are chiar 10 pe linie. O altă fată, ajunsă īn clasa a XII-a, la care nu se dau atāt de uşor note mari, are media generală 9,9. Deşi nu primeşte o pensie substanţială, profesorul Cohal nu se dă la o parte īn a ajuta copiii.
.......
Īn ce priveşte sfaturile date tinerilor de astăzi, el spune că le doreşte din inimă să aibă şansa unor guvernanţi mai buni. Referindu-se la politicieni, nu are cum să nu ajungă imediat la preşedintele Băsescu. "Ca să fie bun pentru ţară, trebuie să renunţe la gaşcă şi madame, că astea īl vor duce de rāpă." Gāndindu-se la vizitele preşedintelui pe la Cireşica sau Golden Blitz, nu se poate abţine să nu spună şi o glumă īn legătură cu tizul său din capul ţării, explicānd principiul recursivităţii pe care l-a expus marele matematician Grigore Moisil: "Eşti de acord că orice om are dreptul la un pahar de cognac? Da. Bei paharul, īl pui jos. Eşti alt om. Şi cum orice om are dreptul la un pahar de cognac, bei un alt pahar de cognac... şi aşa mai departe".

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #43 - Feb 19th, 2012 at 12:39pm

Da, da, Nicolae, *chiar asha ti/va chiar vreau*! Dandu-va prinosu' recunoshtintzei! Bravo, batrane, sper s-o faca & ailaltzi, mai *des*.

Ca, s-o shtii/shtitzi: EI ne-au *chiar crescut*, da cand eram puishori, cu cashu' la gura, EI ne-au *aratat*...

Ce za mai zic? La *mai multe*, dragi pretini! Ca, le-o chiar *datoram*...

Cu drag, tuturor,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #44 - Mar 23rd, 2012 at 5:50pm

http://www.observatorcultural.ro/*articleID_26739-articles_details.html

BIFURCAȚII. Școlile mele. O evocare

Autor: Liviu ORNEA

Și īn generală am avut profesori buni. Gheorghe Vasile, dirigintele din gimnaziu, profesor de istorie – o figură cu totul aparte. Ne părea uriaș și bătrīn (trebuie să fi avut īn jur de cincizeci de ani), i se zicea Moșu. Veșnic cu cīteva cărți īn mīna cīt o lopată, purta un același sacou ponosit, cu buzunarele lărgite, din care se ițeau, desigur, cărți. Citea īntruna, și īn timp ce mergea. Era filatelist adevărat, ne-a īnvățat și pe noi să ne organizăm clasoarele. Știa și o mulțime de limbi, īnvățase, el știe de ce, și esperanto. Eram o clasă de băieți īntr-o școală de cartier muncitoresc – Grivița. Nu cred că erau mai mult de cinci-șase cu părinți trecuți prin facultate. Ei, și la prima oră de dirigenție, īn clasa a cincea, ce ne īnvață Moșu? Ne spune despre biblioteci, despre cum se completează fișa de īmprumut, cum să citim, cum să ne facem note de lectură... La istorie, ne tortura cu datele, dar numai cu asta nu puteai lua mai mult de șase sau șapte. Cīnd ne asculta, ne cerea să explicăm logic īnlănțuirea faptelor, să descriem contextul istoric – ne cerea, de fapt, mai mult decīt puteam noi da la vīrsta aceea, dar n-a fost rău deloc, chit că, īn patru ani, n-am luat decīt un singur zece. Era foarte corect, ținea la noi și ne apăra de alți profesori, mai ales de șefa de la pionieri, īngrozitoarea tovarășă Culi. A mers cu noi pe munte, cu corturile, cīte trei săptămīni īn două veri consecutive – „expediții Cutezătorii“ se numeau. Nu știu dacă mai trăiește, i-am pierdut de mult urma. O altă figură luminoasă a fost profesorul de italiană, Mircea Petrescu-Brīncoveni, s-a prăpădit de-acum. Iubea copiii și avea har. Făcea cu noi concursuri, ca să ne pună să īnvățăm, ne premia cu ciocolată și biscuiți și ne tot promitea o excursie īn Italia la care, de fapt, tot visa el. Noi īl credeam și așteptam excursia. Și au mai fost. Era profesoara de romānă, Stela Ciolacu, pasionată, inimoasă, vorbea foarte īngrijit, ne cerea și nouă compuneri cu „expresii frumoase“– tot ce spunea ea era literă de lege pentru mine, inclusiv, spre disperarea tatei, că īn O scrisoare pierdută se īnfruntă liberalii cu conservatorii. Era excelentul profesor de matematică dintr-a opta, Constantinescu, un om vesel, plin de umor, mare amator de ping-pong (partener īi era profesorul de fizică, Roibu, cel care a făcut apoi carieră īn televiziune); s-a prăpădit și el de tīnăr.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #45 - Mar 24th, 2012 at 12:24pm

Da, da, Nicolae, itzi *multzamesc* pentru ca m-ai trimes de-a ceti. Am shi scris un comentariu p-acolea (desigur, da' *desigur*, de bine!).

Dar, vezi, *va rog* pe *voi* sa mai scritzi din astea. De-atata timp... *P-acilea*. Ca, le-o chiar *datoram*...

Cu drag,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Ambler
Ex Member

Jos palaria, Domnule Academician !
Reply #46 - Apr 14th, 2012 at 8:10pm

Azi a murit Dl Academician Florin Constantiniu (n.1933), istoric de frunte.

Dumnezeu sa-l odihneasca !

(i-am citit 2 carti)
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #47 - Sep 1st, 2012 at 2:58pm

Mircea Batca

Mda, e o "caciula" pe prmul "a", o "palarie" pe-al doilea.

L-am cunscut intr-a noua (ne preda materia aia funesta, "desen tehnic'), l-am re-gasit , in 1980, coleg la "Generala 3" din Deva. Baut cu el kile de votca. Cetatzean de onoare d-al Devei, shefu' filialei UAP
din judetz', un desenator de exceptzie, unul dintre cei mai mari/tari (marele Dumitrescu, de pe la Buale nu-i ajunje nici la gesna).

Dar, desigur, Mircea (un *pictor* mediocru), dupa vreo 4-5 atacuri cerebrale, el, habar n-avea* de aceste "clasamente" - el shtia doar ca, tremurandu-i mana, el *trebuie* sa deseneze.

I-am cumparat un intreg atelier acum vreo 10 ani. Ciclul se numeshte "Tratat de descopunere". Una dintre lucrari i-a atras atentzia mamei: i se parea ca e vorba de-un naufragiu. Desigur, sub-titlul e "Ganditorul de ocazie". Pana la urma, i-am spus mamei, ea a cetit *bine*...

Mda, mi s-a oferit, pentru 80K lire sterling, un Picasso, in 2001, ca voia ala sa *scape de acel desen cam nashpa*. N-am marshat. Am cumparat, in schimb, pe *Batca*, in acelashi an (cred), vazand cat e Mircea *superior* lui Picasso. Desigur, n-am cheltuit *chiar atat*.

Cu Mircea puteai discuta *orice*. Pana *shi* matematica. L-am putut (ushor) convinge ca Universul are tot atatea puncte cat foaia pe care desena el. I-a *placut*, infratzirea asta, chiar cum mi-a placut mie. Ca, ne priveam, de fapt, in oglinda. Unu' pa altu'. Manatz' d-aceeashi "stihie" de-a ne *exprima*...

Shi, uite, anul asta aflu ca Mirecea-i "pe moarte". Ca nu raspunde nicicum nici macar prietenilor. Shie el de ce! C-asha & trebuie: cand te stingi, te ghemuieshti intr-un coltz, ca un caine batran care-a slujit cu devotament *Ideea*.

Uite ca Mircea, dragul *meu* Mircea, care shtie cat mi-e de drag, pentru ca *i-am spus-o*, nu vrea sa-l vad invins de biologie. Shi-i multzamesc pentru asta, pentru ca dragul meu Mircea, in fond, e un *invingator*. Daragul meu Mircea a *cashtigat* pariul lui cu veatza!

Sa o *bine shtitzi*: rar imi dau lacramile cand scriu un astfel de "mesaj" p-acilea. Uite ca m-opresc, pentru ca plang.

La buna vedere,  *prietene*, noi ne vom re-intalni in curand...

Al tau,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #48 - Sep 27th, 2012 at 12:31pm

Aflai d-abea acuma cum ca Istvan (Stefan, Pishta) Ruha, marele nost violonist de la Cluj, ne-a parasit in 2004. M-am dus, am cetit: facuse (tanar talentat Conservatorul d-acolo, da' nu ishi luase *licentza*). A facut-o dupa '90, devenind imediat profesor la Conservator.

Ca atare, *talentul* n-ashteapta *patalamalele*...

Shi, uite, despre *asta* vreau sa scriu. Despre:

Dan Carjoi

L-am cunoscut *asta vara*. Fiul "seniorului" Carjoi, un pictor care-a pictat, la Deva, numa' vo 40 da ani. Senioru'? Cu *patalamale* serioase, cu fonctzii etc. - da' *mie* (numa' mie) pictura seniorului nu-mi spunea *absolut nimic*.

Shi-l intalnesc pa "junior" - care nu a catadicsit (cu tata pictor) sa faca, la vremea "ei", chiar "Belle Arte". S-a facut *pictor de biserici* &-a pictat *de unu' singur* numa' v-o cinci, pana cand a cazut de pe schela de la 6 metri (ca shchioapata &-acuma).

Ei bine, la frageda varsta de vo 45 da ani, a facut un "soi" da facultate (pan' Gorj?), acuma da masteratu' (nu, nu, n-are probleme, ca--i mai bun decat profii d-acolea) pa undeva - nu, nu am retzinut pa unde . Da' di ce? Pai, pen' a *putea preda la un liceu* (Liceul de Arte din Deva).

Invatza pa rupte, picteaza pa rupte , i-am facut, vara asta, un set de fotografii , ca sa & le puna pe coperta marii expozitzii planuite pentru implinirea varstei de 50 de ani.

Shi, desigur, *paretzi da bisarici* nu chiar potzi pune pa paretzii galeriei da arta, n-asha?

Astfel ca, acest baiet fain, acuma *profesor*, care cashtiga, *in mana*, v-o 1300 lei pa luna de la *shcoala* (ca mde, e, la chiar 50 da ani, chiar "incepator"), lucreaza-n draci.

I-am cumparat doua lucrari  *oleaca mai ieftin* (pen' ca-i facusem pozele alea); sa shtitzi *bine*
ca baiatu' asta e un *talent masiv*, de care nu te mai "atingi" (per "bucata") sub una mie dolari, neam!

Invitat in Londra (exhibitzie *personala* & *nu* da grup) la anu', are banu' ca sa sa duca, sper sa-i meara *bine*!

Shi da, am recunoscut *in el* pe Ruha. Shi da, valoarea *nu-i data da patalamale*!

N-am auzit pe *nime'* cantand *mai bine* decat Ruha "Anotimpurile". Am vazt , insa, doar doi, *doar doi* colorishti romani care se ridica la inaltzimea acestui baiet fain.

Ca, pictura, pentru *mine*, inseamna chiar *coloare*, bre...

Shi, ashadar, sanatate, batrane (m-adresez acilea lui Dan) & la tat la fel de bune - mde, e-adevarat: ca *dupa* ce le-am cumparat pe-ale mele, m-a invitat, peste-o saptamana, sa-i vaz pa cele *noi* (muuult mai bune decat ale mele...)

Dar, mde: pan' tzara noastra, pi unde *curvele* (di *tati felurile*) sunt celebre, un baiet cum e Dan Carjoi e *complet necunoscut* cand implineshte varsta da 50 da ani...

Sa *imi traieshti*, bre, Dane, & sa pictezi tat cum o faci, cum te shtiu,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #49 - Feb 6th, 2013 at 10:37am

Uite ca-i veni vremea... Va scriu, acuma, despre al mai bun Invatzator d-al meu (in ceea ce priveshte
"trairea" pantre oameni):

BABACU'

Ca, mde, il vad ca "infloreshte" cand m-aderez chiar asha. Babacu'? E Tata! Chiar tatal *meu*. Care-a fo' un "politruc" (mde, secretar cu propaganda p-un raion - Orashtie - care fusese u "cuib" da legionari, pana pan' '68, cand fu mutat la Deva , noul centru da judetz, ca "activist", adicatelea, ala cu mapa & *nu* cu sapa, pa comune). C-aveam chiar 11 ani p-atuncea.

Shi, pan' '71, il vad ca paraseshte "aparatu" (cum spunea el), shi sa duce-n *productzie, la asha zisa munca "da jos". NU glumesc, chiar *asta* erasitagma *alora* care ni comunicau (pan' propaganda) ca "munca il inobileaza pa om" (mda, *acele* jigodii!)

Uite ca Babacu' s-a *dus* la "munca da jos". Fara sa fie un "shef". Pen' ca se scarbise....

Pe mine unu' Babacu' m-a-nvatzat *doua - trei* lucrushoare. Anume:

1)  Tzine-te de *principii*, "bate-te pantru ele". Desigur, il *chiar intzeleg*, chiar *acuma*, ca el, fiu da tzaran sarac, scrisese, la 16 ani, Mareshalului Antonescu sa-l "ieie" la Mediash, la liceul de aviatzie. Shi, i-a *scris* mareshalu' (ma rog, vre-un amploaiat sa se *duca*). Vechiul "Sistem" nu-i oferise *decat* saracie &-o veatza fara de perspective. Desigur, liceul fu *matrashit* da rushi, cand venira, s-a calificat, *singur pa lume*, tinichigiu, pa urma ajunse la Combinatu' din Huinedoara &, baiet dashtept fiind, *cu liceu* (industrial pana la urma), urca scarile etc. etc.

2)  Cand ai d-a face cu *shefu'* (care, in *genere* e *mai prost decat tine*), ai grija, bre, *Marinica*: nu te pune d-a curmezishu'. Ca, proshtii-s & rai. Dimpotriva, spune-le, sugereaza-le cam asha: "Ia sa videm, nu cumva avetzi Dvs. chiar dreptate? " Shi, pa urma, incet-incet, il aduci "pa partea ta", aratzi ca-i *mai bine asha* (ca, indeobshte, ala-i un *chiar habarnist*, ca *altfel* nu putea fi "pus" p-acolea), chiar pana *cand* chiar *el crede* (prostu' ala) ca *ideea e a lui*.

Shi-i "dai drumu'", ca sa o "duca" *el* mai diparte, sa sa-npauneze *el* cu *ea* (ideea). Shi, atuncea, shafu' , pi *urma*, prostanu' *ala*, ti *chiar* iubeshte...

3)  "Bre, *Marinica*, sa shtii: ca unii-s mai dashteptzi, altzii mai proshti, da' cam tatzi, mai tatzi *nu se shtiu a se purta cu oamenii* ". S-ai grije: cand o sa creshti, tre' sa te-nvetzi: vorba buna itzi aduce muuulte (ma rog, nu shtia *El* proverbu') &, cu *ea*, potzi chiar *face* multe. "

Mare, mare dreptate chiar avea...D-aceea io-l pun, pe Babacu' pantre *bunii mei*, au, *marii mei* "invatzatori". Ca-i datorez *enorm*!

Desigur, va vetzi putea-ntreba: ce fel d-obraz are neica *asta*, d-ai multzami, *p-acest* site, lu' tatsu'? Shi, uite cum m-apar, cum v-o *chiar scriu*: la *fel*. Cum ca, bunu' *simtz*, chiar "bate fudulia la chiar kur". Shi, Babacu' il *avea* - c-acuma-i oleaca mai "zaharist"? Nu importa.

M-a invatzat *ale mai importante lectzii da veatza*. Nu, nu erea *cetit*, pan' tineretze, ca *avea da dat la "shaiba"*. . A cetit insa, de  idata ce-a *putut*,  *pa urma*. Shi, shtie cate-n Luna & pan' Stele, acuma (daca nu le-a *chiar uitat*).

Shi, mi-a spus  (iar io nu o s-o uit *nicicand*):" bre, *Marinica*, pa vremea aia *simtzeai* ca veatza-i *mai buna*, pantru *atatzia nenorocitzi d-ai soartei*, pe *an ce trece*. Ca, de *aia* a "marshat" poporu'! "

Uite, io va intreb: da' *cine-s io* ca sa-l chiar contrazic? Ca, vietzile *altora* (cum i-am chiar spus-o) nu le putem *trai chiar noi*?

Ca sa inchei, o scriu chiar asha: Babacule, nu ma *mai* supara ca-mi spuneai "Marinica". Ca, *asta chiar eream*, pe cand ma-nvatzai tu pe astea. Ramane doar iubirea & faptu' (ciudat) ca io , *acuma* ti *pot lua pan' bratze, lua la piept, chiar ca pe-un copchil*, chiar cum ma luai *tu*, chiar pa *mine*...

Cu drag, Batrane,

Nea Marin

P.S.  Le-o scriu *celorlaltzi cetitori/autori* de p-acilea. O repet a *nu shtiu cata oara*: s-avetz' *mare grija*, ca oamenii pe care-i chiar *iubitzi*, se "duc". Iar voi,  voi chiar *perdetzi vremea*...

Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)