Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Latest info can be found on the YaBB Chat and Support Community.

Pages: 1 2 3 4 
Academia Romana (Read 21170 times)
craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Academia Romana
Reply #50 - Mar 12th, 2010 at 9:23am

Academiile batailor de joc

http://www.libertatea.ro/stire/video-badea-bre-nea-gigi-nu-fi-fraier-baga-te-la-...

Si Gigi Becali pare decis sa intre in Academie. Nu ca i-ar trebui studii sau stiinta pentru pentru asta, dar sa nu se face de ras printre "membrii academiei, ca cica nu au voie sa se numeasca academicieni":

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/gigi-becali-vrea-sa-se-reinscrie-in-anul-iii-la-...

Urmeaza Vanghelie, ca sa garanteze pentru "colegii mei academicienii".

Mai are cineva dubii in legatura cu cine o sa intre in comisiile si consiliile corporatiste, daca pe "exmatriculatul" Becali l-au chemat repede la scoala? Pana la urma se poate indeplini si o alta dorinta, cu finantatorii scolilor. Poate n-ar fi rau ca si ministerul sa isi caute finantator si sa nu mai ceara bani dela buget.

"Vicepresedintele AOSR a mai precizat ca au fost analizate la nivelul prezidiului institutiei si propunerile ca Regele Mihai si Emil Constantinescu sa fie numiti membri onorifici ai forului stiintific, urmand ca acestea sa fie luate in discutie."

http://www.romanialibera.ro/actualitate/a179947-olguta-vasilescu-protesteaza-fat...

Din statutul AOSR rezulta ca poti deveni membri si post-mortem (adica oameni care nu au auzit de AOSR), si ca de la buget se platesc nu doar indemnizatiile membrilor ci si ale supravietuitorilor (sotie si copil minor), venit neimpozabil:

"Art. 6. - AOSR poate acorda si titlul de membru de onoare post-mortem unor personalitati marcante ale stiintei.
Art. 7. - Criteriile de selectie sau de alegere a noilor membri ai AOSR se stabilesc prin statut, iar procedurile prin regulamentul propriu.
Art. 8. - (1) Membrii titulari ai AOSR primesc o indemnizatie lunara bruta în valoare de 2.000 lei daca acestia nu sunt beneficiarii unei alte indemnizatii academice. Membrii de onoare pot primi o indemnizatie de merit prin hotarârea adunarii generale.
(2) Membrii prezidiului AOSR, ai consiliului onorific, precum si membrii consiliului stiintific beneficiaza de o indemnizatie lunara majorata cu 20%.
(3) Indemnizatiile lunare se indexeaza anual cu rata inflatiei comunicate de Institutul National de Statistica pentru anul anterior celui în care se face plata drepturilor si se iau în calculul pensiei de stat.
(4) Membrii titulari ai AOSR care sunt si membri ai altor academii opteaza pentru o singura indemnizatie.
(5) Sotul supravietuitor, precum si copiii minori, urmasi ai membrilor titulari ai AOSR, beneficiaza lunar de un sprijin material neimpozabil, conform Legii nr. 86/1998 privind acordarea unui sprijin material pentru sotul supravietuitor si pentru urmasii membrilor
Academiei Române.
(6) Membrii titulari ai AOSR primesc drepturile legale pentru deplasarile în interesul AOSR,
în tara sau în strainatate.
(7) Fondurile necesare pentru plata drepturilor prevazute la alin. (1)-(6) se aloca de la bugetul de stat si se platesc beneficiarilor lunar, prin bugetul AOSR."

Eu unul, nu cred ca mai exista speranta pentru tara asta.

PS e adevarat, membrii Academiei Romane nu pot primi dubla indemnizatie (si dela AOSR). Ca urmare mesajul adresat de academicianul care a  mentionat ca primeste o singura indemnizatie este corect.
Back to top
« Last Edit: Mar 12th, 2010 at 10:06am by craciunm15 »  

IP Logged

sebi77
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #51 - Mar 12th, 2010 at 10:36am

From: "ihaiduc   @  acad. XX" <ihaiduc   @  acad. XX>
To: Pop Ioan <pop.ioan30  @   yahoo. XXX>
Sent: Fri, March 12, 2010 7:46:14 AM
Subject: Re: Fw: [edu_cer_ro] Basescu, ACADEMICIAN

Stimate coleg,

Este necesara o precizare.
Domnul Basescu a fost ales membru al "Academiei Oamenilor de Stiinta", o
institutie diferita de Academia Romana.
Potrivit legii membrii acestei academii (se prevede si in statutul lor) nu
au dreptul sa foloseasca titlul de academician.
Academia Romana are in statut prevederea ca niciun demnitar (presedintele
tarii, ministri, parlamentari, sefi de partid) nu poate fi ales membru al
Academiei Romane pe timpul mandatului sau. Asta ca sa se previna situatii
cum a fost cu alegerea ceausestilor. Deci - cu tot respectul - domnul
presedinte Basescu NU ESTE ACADEMICIAN !

Va rog sa transmiteti aceasta precizare tuturor celor interesati, derutati
de situatie.

Cu stima
Ionel Haiduc
Back to top

sebi1977ro  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #52 - Mar 12th, 2010 at 11:11am

In sfarsit, cineva cu capul pe umeri in mizeria academiilor din Romania, dispuse sa faca orice pentru indemnizatii pe viata pentru ei si familiile lor.

"Basescu nu accepta titlul de membru de onoare al AOSR"
http://www.romanialibera.ro/actualitate/a179952-basescu-nu-accepta-titlul-de-mem...

Chiar ma asteptam la asta, pentru ca nu l-am vazut ahtiat de titluri.
Tocmai pentru ca Academia Romana nu mai primeste demnitari a fost nevoie de infiintarea Academiei Oamenilor de Stiinta, sugativa bugetara pentru smecheri fara valoare stiintifica ascunsi in spatele catorva mai de soi care sunt impinsi in fata. Faptul ca Academia Romana tace, iar unii membrti sunt complici in Academia Oamenilor de Stiinta e pentru mine la fel de grav. Cine  nu se aseamana, nu se inhaiteaza in academii de tot soiul, sau paraseste grupul cand observa directia inspre care se indreapta.

Presedintele a iesit din jocul murdar al "oamenilor de stiinta", dar scandalul ar trebui sa continue cu aceasta mizerie de academie bugetara. Complice la aceasta mizerie: Lia Olguta vasilescu, parlamentar, initiator al legii AOSR.

Pana una alta, scarba noastra'n Romania ramane doar Academia (Oamenilor de "Stiinta" si nu numai).

Ar trebui o noua Lege a Academiei care sa desfiinteze toate legile anterioare si "drepturile castigate" de "smecherii de stiinta'.

AOSR ar trebui sa devina ce a fost "Asociatia Oamenilor de Stiinta" si sa nu mai fie suportate de la buget extravagantele indemnizatii nesustinute de stiinta reala, ale membrilor sai.
Academicienii Academiei Romane ar trebui sa aiba decenta sa nu faca parte dintr-o alta academie din Romania.

PS Motivatie "Academie":
„In cadrul Academiei, conform regulamentului, putem primi si personalitati politice care nu sunt implicate în stiinta, dar aduc contributii majore. Domnul Traian Basescu, în calitate de primar general al Capitalei, a semnat, în 2003, actul prin care am obtinut cladirea în care functionam acum. Ulterior, în calitate de presedinte a semnat legea 31 din 2007 prin care s-a repus în drepturi fosta Academie de Stiinte, explica dr. Doru Delion, la Realitatea FM."

Pai ce o sa mai fie pe la universitati, daca aste este tonul dat de academie...
Back to top
« Last Edit: Mar 12th, 2010 at 1:21pm by craciunm15 »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #53 - Mar 12th, 2010 at 1:22pm

craciunm15 wrote on Mar 12th, 2010 at 11:11am:
In sfarsit, cineva cu capul pe umeri in mizeria academiilor din Romania,

"Basescu nu accepta titlul de membru de onoare al AOSR"

Chiar ma asteptam la asta, pentru ca nu l-am vazut ahtiat de titluri.

Presedintele a iesit din jocul murdar al "oamenilor de stiinta", dar scandalul ar trebui sa continue cu aceasta mizerie de academie bugetara. Complice la aceasta mizerie: Lia Olguta vasilescu, parlamentar, initiator al legii AOSR.

Daca inteleg eu bine, dumneavoastra considerati ca Basescu habar nu a avut de propunerea cu pricina ( care trebuie sa dateze de ceva timp, ieri a fost doar votul)! 
Mie mi se pare evident ca Basescu a refuzat doar datorita presiunii publice ( urlau ziarele ieri si azi-dimineatza pe aceasta tema si toata lumea l-a luat in ras comparandu-l cu sotii Ceausescu).
In caz contrar ( daca efectiv nu s-ar fi stiut nimic de aceasta propunere ce urma sa fie votata, ceea ce mi se pare aberant)  nu s-ar fi asteptat o zi ca sa se dea acel comunicat de "refuz.
Pe de alta parte nu prea vad cum
"Presedintele a iesit din jocul murdar al "oamenilor de stiinta",
avand in vedere ca el este cel care a acordat si sediul acestei Academii si indemnizatiile respective!  Intr-un fel, aceasta institutie ii datoreaza enorm!
In fine, fiecare cu parerile sale, personal cred ca administratia prezidentiala si Basescu ne iau de fraieri, gata sa inghita orice scenariu care l-ar scoate pe presedinte basma curata din istoria asta.

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #54 - Mar 12th, 2010 at 2:00pm

"Cu privire la propunerea Academiei Oamenilor de Stiinta din Romania ca presedintele Traian Basescu sa devina membru de onoare, Administratia Prezidentiala precizeaza ca initiativa nu a primit acordul presedintelui sau al institutiei prezidentiale", se arata in comunicatul Administratiei Prezidentiale.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/889287/Basescu-nu-accepta-titlul-Acad...

Cred ca era in Japonia, cand a fost propus, de aici ar putea sa apara o intarziere. Legea AOSR stiu ca a intors-o pentru indemnizatiile nerusinate pe care le cerea. Problema reala cred ca este in parlament si Academia Romana.

Personal, nu cred ca omul este interesat de titlu (isi aranja unul sau mai multe doctorate pana acum), tot asa cum mi-e teama ca este un pericol pentru democratie (cum am mai zis si cam rezulta zi de zi: http://www.romanialibera.ro/politica/a179963-schimb-de-replici-intre-democrat-li...).
Neavand afinitati fata de persoana in cauza cred ca pot fi obiectiv.

Pe mine ma ingrozeste AOSR cu totul si mentalitatea de ciocoi a unor "oameni de stiinta".
Nici nu visau de Broglie, Heisenberg si Palade ca o sa aiba sansa sa ajunga colegi, chiar si dupa moarte cu generalul Badalan, masonul Chirovici, ziaristul Cristoiu si, cu voia noastra "ultimul pe lista": Ion Iliescu.
Nu inteleg de ce nu il fac si pe Einstein. Ca post-mortem nu poate trimite refuzul.

PS.
Nu contest ca e posibil sa fi fost un calcul ca sa il puna din nou in lumina nefavorabila pe Iliescu. Care nici el nu are ce cauta intr-o academie.
Back to top
« Last Edit: Mar 12th, 2010 at 3:50pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #55 - Mar 12th, 2010 at 4:59pm

Academia Oamenilor de Stiinta, cuib si pentru academicienii de la Academia Romana.

"Proiectul de lege al acestei organizatii a lui Dinu Sararu a fost respins prima data de Presedentie si returnat Parlamentului. Care l-a trimis inapoi exact asa cum fusese prima oara. Constitutia nu permite respingerea de doua ori  a unui proiect. Asa a devenit de utilitate publica ASOR. Care e o combinatie de masonerie PSD-ista si Universitatea Spiru Haret, plus un pic de Banca Internationala a Religiilor. In cel putin trei din aceste componente straluceste figura lui Dinu Sararu.

"http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/tentativa-de-manipulare-gros...

Se pare ca se pregateste de dezvaluiri si Academia Catavencu.

Multe academii. Concurenta mare, monser'.
Evident, cea mai nepasatoare si incolora: Academia Romana.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #56 - Mar 13th, 2010 at 10:15am

"Tara tuturor academiilor"

Minciuni si tupeu la AOSR:

http://www.gandul.info/news/cresterea-si-descresterea-academicianului-basescu-te...

Cristoiu minte ca AOSR este ca Academia Catavencu, dar omite sa spuna ca primeste bani de la buget pentru indemnizatii.

Academicienii Academiei Romane, membri in AOSR (inclusiv sefi votanti in cazul admiterii lui Basescu) se vor ascunde sub faptul ca erau membri fondatori ai Asociatiei si ca au ramas in academie.
Un academician chiar mi-a  scris ca este mandru ca este membru AOSR.

De asta, legea educatiei nu va realiza nimic. Mediul academic are nevoie de reforma si abia pe urma de lege. Daca ar fi o reforma morala serioasa, nici nu ar mai fi nevoie de legi noi.

Cum plagiatul este cuvantul de ordine in stiinta romaneasca, o academie "stiintifica" din Romania trebuie sa se respecte si sa plagieze site-ul altei academii:

"AOSR are un website, a carui imagine principala este clonata dupa cea a Academiei din Atena, echivalentul Academiei Române. "Nu stiu ce este cu acea imagine, au pus-o cei care au facut site-ul", explica Vasile Cândea. &#350;i au uniforma unii dintre membrii AOSR aprând în fotografiile de pe pagina web în robe negre cu broderie aurie."

Complicitatea Academiei Romana nu trebuie trecuta cu vederea: a tacut si are membri de (dar fara) onoare in academia concurenta.

Un comentariu bun pentru AOSR, si numai:

"Pe de aita parte , trebuie sa citez pe Carol II : " N-am eu atita dos citi ar vrea sa pupe !"
Acum inteleg de ce a acordat CNCSIS doua premii la doi academicieni cand regulamentul ii permitea sa acorde doar unul. (Cine erau sefii CNCSIS, ii stiti foarte bine: Dumitrache, Vlasceanu, David si Gartu).

PS E distractiv sa il vezi pe Iliescu cum face pe moralistul, de parca activitatea sa stiintifica il recomanda pentru o academie. Adica nu isi da seama ca erau altii mai buni ca el din punct de vedere stiitific.
Back to top
« Last Edit: Mar 13th, 2010 at 11:04am by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #57 - Mar 13th, 2010 at 11:09am

Ca o continuare normala a AOSR si a ceea ce am scris mai sus.
Sa ne mire ca Academia Romana este acuzata de nereguli cu terenuri si cladiri?

"Insa, de departe, campioni sunt mai marii de la Academia Romana. Intamplator sau nu, au uitat sa actualizeze valoarea patrimoniului.
...
Academia mai este proprietara unui teren si a unui imobil situate pe Calea Victoriei, in valoare de numai 493 lei.
Tot pe Calea Victoriei se mai afla o cladire a Academiei evaluata la 13 lei. Pe scurt, trei proprietati importante ale Academiei ar putea fi cumparate cu un ajutor de somaj."

http://www.realitatea.net/zeci-de-institutii-au-incalcat-legea-si-au-acordat-pri...

In Romania nu-ti mai trebuie onoare, daca crezi ca ai valoare.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #58 - Mar 14th, 2010 at 1:05pm

Apar pozitii oficiale intr-o problema pe care am semnalat-o mai demult legat de AOSR.

http://www.mediafax.ro/social/edu-cer-solicita-guvernului-eliminarea-indemnizati...

Cred ca si-au facut-o cu mana lor cand au fortat nota cu Basescu.
Urmeaza sa il propuna pe Vacaroiu, ca sa scape de Curtea de Conturi.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #59 - Mar 14th, 2010 at 4:16pm

Trezita din visul activitatilor imobiliare nesfarsite, Academia Romana arata cu degetul: "sunt ei , nu  suntem noi; desi la ei sunt si de la noi".

http://www.acad.ro/noutati2010/pag_noutati10_0312Precizare.htm

O fi ajuns la os discutia cu indemnizatiile pe viata.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #60 - Mar 15th, 2010 at 5:54pm

Ar fi o greseala sa nu facem distinctie intre academicieni buni si impostori si sa ii amestecam pe toti in aceeasi oala.

Spre meritul ei , Academia Romana, chiar daca nu s-a curatat de uscaturi, macar incearca sa admita in randurile ei personalitati mai mult decat respectabile. E un pas mic, dar hotarat spre normalitate.
E drept ca eu as prefera o Academie mai activa, in special in aceste vremuri tulburi. Ori, eu eu nu am auzit de absolut nici o implicare in in gravele probleme ale educatiei, din partea Academiei Romane. In afara de faptul ca membri ai ei sunt in Consiliul National de Etica (si acolo degeaba).

Dar faptul ca nu a luat atitudine fata de alte academii care colcaie in Romania, ba chiar cu membri care s-au complacut in coterii cu tot felul de academii de spoiala, ar trebui sa o faca mai reticenta in a ii acuza pe altii de frustrari.  Cand nu faci curat primprejur, nu ar trebui sa te mire cand nu te mai vezi de mizerie.

Este cam ceasul al douasprezecelea trecute-fix si Academia Romana ar trebui sa iasa in fata si sa isi preia rolul de reper moral si stiintific al tarii.
Chiar daca de aici nu iese nici un gheseft suplimentar cu tereneri.
Fata de tara mai ai si indatoriri, nu numai drepturi.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #61 - Mar 22nd, 2010 at 1:03pm

Ha, ha, Sebi,

vaz ca introduci (ca sa ne abureshti oleaca) un mesaj din catra Haiduc in catra Pop: cum ca, adicatelea, Academia nu poa' (prin statut!) alege pi unu-n fonctzie, p-unu' "pa cai mari",  p-un "oficial", adica, asta pentru ca sa fim noi prea bine-ntzeleshi.

Hait! - c-ai dat-o-n bara, Sebi (au poate Haiduc?):
va spun io: musiu Isarescu e academician & n-am auzit ca de cand e la "putere" (oficial, adica, la B.N.), adicatelea dintotdeauna , dansu' sa *nu* fi fo' "oficial". Dar, desigur, dansu' (Isarescu) da pi din afara di lucrari care-au schimbat shtiintza oeconomica  n-asha?

Shtitzi ce? S-atatea porcarii la mijloc cand e vorba de-o alegere-n Academie incat v-o spun p-a dreapta (deshi nu ma cheama Iisus & deshi , v-o spun p-a dreapta, nu ma chiar 'tereseaza): ochiu' holbat & urechea ciulita.

Mda...

Nea Marin
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #62 - Apr 22nd, 2010 at 10:30am

Asta este exact ce ar trebui sa faca Academia Romana:

http://www.zf.ro/eveniment/un-academician-acuza-numirile-politice-au-efecte-deva...

In sfarsit, cineva din Academia Romana (chiar daca in nume propriu) care are curajul si demnitatea sa iasa in fata, nu doar sa incaseze indemnizatii.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #63 - Apr 29th, 2010 at 8:20pm

Ha, ha, ha!

ca tot imi place mie sa scriu despre academicienii economisti:

Academicianu' nost, de care-i vorba-n trimiterea de mai sus, spune cam asha (dansu' fiind angajatul unui institut de prognoze sau cam asha ceva al Academiei Romane): uite, le spune chiar asha, citat aprozimativ din ziar: noi suntem gata sa facem studii, da' nu ni le ere nime' - citatu'-i aproximativ, da-i adevarat, cat se poa' de adevarat, ia bagatzi
linku'?

Eu scriu acilea cam asha: bine, bre, academicianule, bine, bre, pai nu de aia eshti platit *ca angajat al acelui institut*, ca sa faci , adicatelea studiile alea, fie ca tzi le cere cineva *au ba*?

Lasa-te de goange, fa-le shi dupe aia, *daca* le dai inainte, la guvern, cui trebe, & *daca* tzi le respinge cineva, daca le *ignora* cineva, apai atuncea ai voie sa dai din guritza. Ca *dupa aia* putem discuta pe linia asta  & *nu* inainte.

Cu toate ca, academicianul nost' spune el ceva: adicatelea: tu, guvern, dai banu' p-un institut, ii tzii pa aia din taxele amaratzilor & *nu shtii ca atuncea cand dai banu' tre' sa ceri servicii in contrapartida?*

Hei, treaba-i clara, e semnu' tutulor sotzietatzilor moribunde, tata-mi spunea cam asha in 1985: bai Marinica, eu mi-s economist la combinat (HD) si avem acuma un Felix, un computer, da' ala *nu minte* dom'le & noi tre' dupe aia sa "aranjam" trebile, sa mintzim , sa raportam minciuni pa hartie, am incurcat-o cu ashtia - ca asha le place tembelilor alora de sus.

Pai, fratzilor, da di ce adica, governu' *nu* cere expertizele de rigoare, da' di ce governu' (care-i tot da 'nainte cu gulguta ca face, ca drege, ca e modern, ca shtiintza, ca bla, bla, bla), cand da banu' p-atatea 'stitute *nu le foloseshte*?

Va spun eu: pen' ca-s tat ca aia de mai an: o fac de ochiu' Ioropii (ca li se  cere, au ca e de bonton), da' tat ca aia di mai an se compoarta, i.e. ca nishte cretini.

Da, shtiu ca folosesc cuvinte tari, imi chiar cer scuze pentru "scuipatu'-n obrazu' ministrului nost' " - mda' am fo' tare nervos de data aia, nu ca m-ar fi dat in judecata, mi-am dat *eu* judecata, cuvintele-au fost prost, foarte prost alese & nu fac altceva decat sa ma injoseasca pe *mine*;

& mda, ce e scris, ramane scris, o sa-mi port crucea asta, mai am & altele. Singura mangaiere care mi-a ramas e ca daca acele cuvinte-s nepotrivite, mesaju-i corect: mi-l mentzin.

Hai noroc,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #64 - Oct 15th, 2013 at 1:23pm

Oare o fi vreun candidat din AA pentru Academie, sau concurează însuși Funeriu ? Misteeeer ....

http://adevarul.ro/educatie/universitar/scrisoare-deschisa-academia-romana-1_525...

Domnule Preşedinte,
Domnilor Academicieni,

Având în vedere iminenta sesiune de primire a unor noi membri titulari, membri corespondenţi şi membri de onoare ai Academiei Române, asociaţia Ad Astra vă supune atenţiei propunerea ca toate persoanele care îşi depun candidatura pentru o astfel de poziţie să-şi facă publice pe site-ul Academiei, cu cel puţin 60 zile înaintea votului din Adunarea Generală, documentele prevăzute la Articolul 3 al Regulamentului de primire. Respectiv, recomandarea membrului Academiei Române şi/sau a unei instituţii competente, memoriul de activitate, curriculum vitae, lista publicaţiilor candidatului, precum şi selecţia de 12 lucrări semnificative. Suntem convinşi că prin această măsură se va asigura un climat de transparenţă deplină, iar alegerea de noi membri ai Academiei Române se va face în condiţii de obiectivitate sporită, aşa cum este de altfel prevăzut în Articolul 1 al Regulamentului pentru primirea de membri în Academia Romană. Totodată, se va da şi un exemplu de urmat pentru alte instituţii de importanţă naţională.

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #65 - Oct 15th, 2013 at 2:50pm

Quote:
Oare o fi vreun candidat din AA pentru Academie, sau concurează însuși Funeriu ? Misteeeer ....

http://adevarul.ro/educatie/universitar/scrisoare-deschisa-academia-romana-1_525...

Domnule Preşedinte,
Domnilor Academicieni,

Având în vedere iminenta sesiune de primire a unor noi membri titulari, membri corespondenţi şi membri de onoare ai Academiei Române, asociaţia Ad Astra vă supune atenţiei propunerea ca toate persoanele care îşi depun candidatura pentru o astfel de poziţie să-şi facă publice pe site-ul Academiei, cu cel puţin 60 zile înaintea votului din Adunarea Generală, documentele prevăzute la Articolul 3 al Regulamentului de primire. Respectiv, recomandarea membrului Academiei Române şi/sau a unei instituţii competente, memoriul de activitate, curriculum vitae, lista publicaţiilor candidatului, precum şi selecţia de 12 lucrări semnificative. Suntem convinşi că prin această măsură se va asigura un climat de transparenţă deplină, iar alegerea de noi membri ai Academiei Române se va face în condiţii de obiectivitate sporită, aşa cum este de altfel prevăzut în Articolul 1 al Regulamentului pentru primirea de membri în Academia Romană. Totodată, se va da şi un exemplu de urmat pentru alte instituţii de importanţă naţională.

In ultima vreme, Academia Romana a parut ca macar incearca sa mai tina stacheta la un  nivel cat de cat decent, in mocirla de la noi.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #66 - Oct 15th, 2013 at 6:22pm

Nicolae,

io nu m-am dus de-a ceti, ca nu prea am timp.

Ma cam surprinde, sa shtii, intrucatva, pozitzia ta (presupun ca Funeriu scrise aceasta scrisoare deschisa). Io te-ntreb chiar *asha*: ce anume vazushi *tu* chiar *rau* pan aceasta cerere de *transparentza*?

Ca, pana la urma, e un for natzional cu care ne mandrim  - sau, ar chiar trebui sa ne mandrim?

Mie unuia-mi cade chiar ca o manusha, aceasta propunere de *transparentza*, s-o *bine* shtii. Shi, poate ca & *altora*.

Cele bune, sanatate,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #67 - Oct 16th, 2013 at 7:13am

Marian_Deaconescu wrote on Oct 15th, 2013 at 6:22pm:
Ma cam surprinde, sa shtii, intrucatva, pozitzia ta (presupun ca Funeriu scrise aceasta scrisoare deschisa). Io te-ntreb chiar *asha*: ce anume vazushi *tu* chiar *rau* pan aceasta cerere de *transparentza*?

Hai să-ți spun ce nu mi-a plăcut ! Aici nu e vorba de transparență, ci e declanșarea unei lupte pentru ocuparea unor posturi și de generarea unor presiuni care să împingă lucrurile într-o anumită direcție. M-a dezgustat profund întotdeauna ceea ce s-a întâmplat în spatele acestui for, care ar trebui să fie mai presus de tot ceea ce înseamnă politică. Insă până la urmă, AR nu a reușit niciodată să se țină suficient de departe de politică. Ceea ce se cere în scrisoarea deschisă e precizat în regulamentul AR și s-a respectat până acum. Nu asta e problema și nu de asta s-a scris scrisoarea cu pricina. Vrei să-ți aduc aminte de academicienii care se luptau cu Ponta și o ascundeau sub preș pe Kovesi ? Despre asta e vorba în esență.   
Back to top

IP Logged

VDavid
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #68 - Oct 16th, 2013 at 8:24am

Asta este marea problema pe care o evita (zic ei - AA, in mod extrem de subtil) : moralitatea. In momentul cand aduci in AR membri noi, acestia trebuie sa fie curati ca lacrima. Sa fie adevarate repere morale pentru cei din comunitatea acedemica.Nu un morman de lucrari, intre care se gasesc si unele discutabile, trebuie sa fie criteriul de baza. Profilul moral este de asemenea foarte important........Pe cine mai intereseaza asta ??????

Veti vedea si veti judeca !
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #69 - Oct 18th, 2013 at 12:21pm

Da, Nicolae, da,

m-am ''prins'' pana & io de cate manarii ''politice'' aduc oamenii ca membri. Nu vi le spun. Tocmai de-aceea am scris chiar cum am scris: ca sa aibe lumea *ce sa compare* - nu, nu cred ca ''se aplica'', cum chiar scrii.

Ca, nu am auzit niciodata de candidatzi carora sa li se puna opera inspre comparatzie pe-acel site al A.R. Te rog sa ma scuzi daca greshesc.

Shtim insa (ca e public) cum ca scriitori, critici, matematicieni etc. de *indata* ce s-au ''imblanzit'' & s-au chiar *dat* cu unii sau cu altzii (*politic*, pe fatza, sau, mai pe din dos), au ajuns cu sacii pan carutza. Ma rog, pantre asha numitzii ''nemuritori'', de care *nu mai shtie nime* dupa 5 ani...

Presiunea (politica) e & pan alte partzi (Franta, spre ezemplu), chiar Gemania. Shi, e chiar mare pacat, pentru ca multa lume care merita ramane pe dinafara.

Da', *vezibine*: pentru a ajunge ''cineva''*, chiar tre' sa ti ''ceri'', ca, precum chiar bine o shtim, nu-tz' baga nime' posmagii pan gura...
Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #70 - Oct 19th, 2013 at 11:20am

Marian_Deaconescu wrote on Oct 18th, 2013 at 12:21pm:
Shtim insa (ca e public) cum ca scriitori, critici, matematicieni etc. de *indata* ce s-au ''imblanzit'' & s-au chiar *dat* cu unii sau cu altzii (*politic*, pe fatza, sau, mai pe din dos), au ajuns cu sacii pan carutza. Ma rog, pantre asha numitzii ''nemuritori'', de care *nu mai shtie nime* dupa 5 ani...

Inspirat de articolul postat de Alexa (infernal de adevărat) m-am gândit să propun introducerea unei noi categorii de cercetători: MILIȚIENII PARALELIPIPEDICI.

De unde mi-a venit ideea ? Înainte de 1989 circula un banc legat de testarea nivelului de inteligență al milițienilor. Dintr-o tablă cu grosimea de 5 cm s-au decupat diverse figuri geometrice, urmând ca milițienii să așeze la loc respectivele figuri în interiorul plăcii de tablă. In urma testului, milițienii au fost împărțiți în două categorii: puternici și inteligenți. Extrapolând ideea în anul de grație 2010, am putut constata că "milițienii inteligenți" au început să se joace în diferite moduri cu figurile geometrice, construind felurite feluri de arhitecturi. Unii însă nu au reușit să genereze decât arhitecturi paralelipipedice, cu diverse înălțimi sau suprafețe diferite ale bazei, dar toate având aceeași geometrie.

Cei din generația mea au prins vremurile în care se construiau blocuri modulate. Adică se turnau direct camerele din beton, toate paralelipipedice, cu ferestre, uși, conexiuni electrice etc, care se puneau mai întâi unele lângă altele formând un etaj și mai apoi unele peste altele, formând blocuri cu mai multe etaje. In funcție de interese, blocurile puteau fi mai înalte sau mai scunde, cu aria bazei mai mare sau mai mică, dar absolut toate la fel de sinistre și cenușii.

Similar, în cercetarea românească au început să se dezvolte direcții de studiu absolut sinistre și cenușii, aidoma blocurilor de prin 1960-1970. NU găsești acolo nici eleganța ideilor, nici vreo urmă de imaginație, nici măcar vreo utilitate oarecare, ci pur și simplu aceleași arhitecturi ale formelor fără fond, construite obsesiv de milițienii paralelipipedici. Și pentru că acești milițieni trecuseră deja din categoria celor puternici în categoria celor inteligenți, au realizat la un moment dat că nu reușesc să facă mare lucru, motiv pentru care s-au apucat să bage degetele în ochii celorlalți, decretând că ei sunt cei mai mari savanți de pe scoarța terestră și numai arhitecturile paralelipipedice pot fi acceptate în lumea științifică.       
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #71 - Oct 26th, 2013 at 3:05pm

Nicolae,

uite, m-am re-intors de la baut sucuri de fructe (mda, pan genere, struguri): da-ne, ti *rog*, unu'-doua exemple pan care *tu* te-ai desprins de ceea ce scriai *chiar tu* chiar pre *mai sus*.

De, anume, scris de ''blocuri modulate''. Ca, sa o *bine shtii* ca daca & atunci cand ne dai exemple, te voi respecta cu atat mai mult.

Shi, nu, Nicolae: aici *nu* e vorba de Arta, de Shtiintza, de Matematica, de Chimie, de
arhitectura sau de facerea meselor (pe care lumea pune bucatele).

E vorba de-o *idee*... De o idee *noua*, care *nu* mere-n ''siajul'' altora.

E vorba de-a duce Sthiintza pan 'nainte. Cu o (una) idee *chiar noua*...

Ca, daca tat vorbim despre Shtiintza, io cred ca *despre asta chiar ar fi fiind chiar  vorba*, n-asha?

Ca, ma cam scuzi: daca ar fi vorba doar de pi une publici & *cate* cetari (d-ale propriilor studentzi/pretenari chiar ai), io *nu ashi mai ''sta'' p-acilea.

Iop unu' *chiar shtiu* cat e de greu de-a avea o idee *noua*. Ca, vine chiar *rar*, cateodata o *singura data prin veatza*. Shi, te rog sa ma cam scuzi: chiar asta-i deosebeshte de barbatzi de baietz'. Iar cand *tu* (shi altzii) incearca sa ne spuna ca-i *altfel*, ca ''depinde'' de *numere*, te brog sa ma scuzi pen' ca nu mi-s d-acord...

Nu pot fi *acum* & nu pot d-a fi, *niciodata*, in ciuda tuturor ''clasamentelor'' pe care voi (au, unii dintre voi) 'cercatz' d-a ni le ''baga pa gat''.

Uite: io nu le-nghit! P. Hall a avut, intr-o *veatza*,  vreo 30 de lucrari. E un *mare* matematician (s-a ''dus'', pan plai cu verdeatza, in 1981, cred).

Altzii? Au *sute* & sunt *mici*...

Nu depinde de *numere*, batrane preten. Depinde de *numa'* incarcatura de ''noima''
a lucrarii!

Shi, cu asta am chiar terminat, numa' fain tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #72 - Oct 26th, 2013 at 3:55pm

Marian_Deaconescu wrote on Oct 26th, 2013 at 3:05pm:
Nu depinde de *numere*, batrane preten. Depinde de *numa'* incarcatura de ''noima'' a lucrarii!

Dacă ai face efortul să înțelegi mai mult ce se întâmplă în științele naturii, poate că ar fi mai bine și pentru noi și pentru tine. Uite, îți recomand să citești notele alea scurte din revista hulită de omuleții verzi Current Biology (secțiunea Dispatches). Sunt o mulțime de lucruri interesante descrise acolo: de la motivul pentru care copacii nu înfloresc iarna, ci tocmai în primăvara și până la mecanismele de compunere a culorilor în ochiul uman.

Teoria aia a ta cum că o lucrare excepțională poate fi publicată oriunde nu e altceva decât un truism. Numai că în domeniul științelor empirice, spre deosebire de matematică, ideile mari nu vin la începutul carierei, ci tocmai spre sfârșit. De aceea Medalia Fields se ia până la 35 de ani, iar premiile Nobel, de regulă după 60-70 ani. In matematică o idee nu e îngrădită decât de imaginația ta, pe când în științele empirice noi trebuie să demonstrăm experimental orice afirmație. Tu n-ai probleme să lucrezi cu spații cu 5 dimensiuni, însă până când se va demonstra experimental că există astfel de spații, vor mai curge mulți fotoni prin Galaxie. De aceea tu n-ai nevoie de bani pentru cercetare, iar eu n-am cum face cercetare fără bani. Iar ca să obțin banii ăștia, trebuie să conving societatea că-mi merge cât de cât mintea, adică trebuie să public articole prin care să dovedesc experimental că ideile mele nu sunt doar vise. La noi nu e suficient să ai o idee și să-ți imaginezi experimentul prin care s-o demonstrezi, ci trebuie să ai și mijloacele prin care să pui în practică acel experiment.

Și aici ajungem la ceea ce voiam să spun și anume la cine gestionează banii cercetării din România. Și nu știu cum s-au tot învârtit lucrurile, că indiferent de culoarea politică a guvernelor, banii sunt controlați tot de milițienii paralelipipedici, adică de cei și fără idei și fără caracter, însă debordând de șmechereală și de foame de bani. Domnul Muraru a încercat să ne explice ce se întâmplă cu banii din cercetare de câțiva ani încoace și cu cât sunt mai puțini bani, cu atât cei onești se pot apropia mai greu de ei. Asta era ideea cu milițienii paralelipipedici, dacă n-ai înțeles-o. Ei controlează banii și indiferent ce ar vrea să facă, sau cred că fac, tot doar un amărât de paralelipiped le iese până la urmă.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #73 - Oct 27th, 2013 at 3:58pm

Da, da, Nicolae: deshi mi se spune (de catre un bun amic poet) ''Nea cateta'', sa shtii ca *nu sunt un cap patrat*...

Da' chiar: cine-s io ca sa te chiar contrazic?Ca, daca ashi face-o, nu m-ashi putea supara daca cineva (oricine) mi-ar spune-n fatza ca sunt un prost sadea.

Fara, dar *fara* de indoiala: diferentzele *exista*. Sunt vizibile cu ochiu' liber. Nu ne certam *aici*.

Cele bune, Nicolae,

cat mai multe lucrari faine,

Nea Marin

P.S.  Totushi, mi-ar place sa te avem pe la Chimie (ca referent), ca sa le mai tai astora da pan' coarne, sa shtii.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #74 - Jan 11th, 2014 at 10:17am

Cerem onoare, dar de la cine?

"Generalul Voicu, găsit în conflict de interese de ANI, pune Academia Română într-o situație ”extrem de neplăcută”

http://www.evz.ro/detalii/stiri/generalul-voicu-gasit-in-conflict-de-interese-de...
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)