Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Latest info can be found on the YaBB Chat and Support Community.

Pages: 1 2 3 4 5 
Administrare FAR (Read 33803 times)
Alexa._A
Ex Member

Re: Administrare FAR
Reply #50 - Mar 16th, 2008 at 12:51pm

Bomnule D.B:
Va inselati: nu ma intereseaza absolut deloc numele si cariera dvs. Daca am adus numele dvs in discutie a fost doar ca un raspuns la  raspunsul dvs, atat si nimic mai mult.
cat priveste compararea articolelor Isi, regret dar 4 in chimie nu este acealsi lucru cu 4 in matematica. Chiar deloc , si specilaistii in domeniu va pot confirma.
Iar primul meu articol intr-o revista internationala  s-ar putea sa fi aparut inaintea celor 12 (sau cate erau) ale dvs. Altfel nu mi=as fi permis sa fac comparatii pe aceasta tema.; stiu ce vorbesc .....
Si nu am nici cel mai mic interes personal in toata istoria asta: nu intentionez sa candidez niciodata intr-o universitate romaneasca.
Multumesc pentru comentarii .
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #51 - Mar 16th, 2008 at 1:23pm

Quote:
Bomnule D.B:
Va inselati: nu ma intereseaza absolut deloc numele si cariera dvs. Daca am adus numele dvs in discutie a fost doar ca un raspuns la  raspunsul dvs, atat si nimic mai mult.

OK. Sa inteleg ca nu vom afla niciodata cine sunteti. Nu-i nimic. E un forum liber de discutii.

Quote:
cat priveste compararea articolelor Isi, regret dar 4 in chimie nu este acealsi lucru cu 4 in matematica. Chiar deloc , si specilaistii in domeniu va pot confirma.

Iar eu v-am spus ca nu putem compara prune cu piersici. Nici macar pe subdomenii din domeniul biomedical. Dar lucrurile astea s-au mai dezbatut de multe ori, chiar pe acest forum.

Quote:
Iar primul meu articol intr-o revista internationala  s-ar putea sa fi aparut inaintea celor 12 (sau cate erau) ale dvs. Altfel nu mi=as fi permis sa fac comparatii pe aceasta tema.; stiu ce vorbesc .....

Da? In ce revista era, cand ati publicat si ce cotatie ISI avea revista? Sau era o revista "internationala" necotata ISI? In orice caz, ingaduiti-mi sa am rezervele mele, din moment ce comparati prunele cu piersicile, denotand un oaresce diletantism, cel putin in domeniul definirii excelentei.

Quote:
Si nu am nici cel mai mic interes personal in toata istoria asta: nu intentionez sa candidez niciodata intr-o universitate romaneasca.
Multumesc pentru comentarii

Foarte bine, Nici eu nu am nici cel mai mic interes personal (asa cum am si spus, de altfel, in primul meu mesaj). Am doar un oarecare gust amar.

Dumi Branisteanu
Back to top

IP Logged

Forum Admin
Ex Member

Reply #52 - May 22nd, 2009 at 11:24pm

Datorita unui spam foarte agresiv forumul a fost blocat in ultimile 10 zile. O parte din recuperarea listei de membri s-a facut manual ceea ce nu exclude anumite erori. Lista de mesaje este insa neafectata. O siguranta sporita va necesita si alte modificari care vor fi pregatite si anuntate din timp.

Eugen

Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #53 - May 23rd, 2009 at 5:29pm

Ii rog pe noii utilizatori sa se inregistreze cu nume ce au semnificatie fie in limba romana sau in alte limbi de circulatie. O astfel de inregistrare reduce riscul de a fi confundat cu o inregistrare spam si implicit eliminat din lista de membri ai forumului. Va multumesc pentru intelegere.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #54 - Nov 24th, 2009 at 3:39am

Pagia web a FAR a fost inaccesibila pentru cateva zile datorita intarzierii cu care a fost operata prelungirea periodica a inregistrarii domeniului. Este in primul rand greseala mea ca nu am actualizat niste date pentru efectuarea platii, deci va rog sa primiti scuzele de rigoare.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #55 - Apr 19th, 2011 at 4:14pm

Avem o problema in curs de rezolvare legata de SPAM care va putea afecta temporar accesul  la forum.
Va multumesc pentru intelegere,
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #56 - Apr 28th, 2011 at 2:16pm

Ia uite? Am oleaca de timp, vaz ca administratorul (Eugen) a dat cateva anuntzuri, pa urma "urc" mai sus (mda, pleonazmu' pleonasmu', *repetitzia*, pana cand lumea o chiar 'tzelege...), dau de-o "incaierare" cam de doua lulele.

Dragilor (Alexa, Dumi), *nu asha* se scrie! Nu asha *ne scriem*!

Ca io cred c-atzi vazut-o (pa chelea voastra): dai in *mine*? Dai in *fabrici &-n uzine* - va spuie , oare, cate ceva, trebshoara asta?

Ca, totushi, e anu' 2011, ce dreak? Io speram (sincer) ca-n mai *bine* de douajdaani *noi* am putut invatza, cum am mai scris io intr-un mai vechi mesaj, "Arta Conversatziei".

Vaz (cu placere) ca doi "foshti inamici", de-ai "mei", da' acuma vaz ca erau 'tre ei,  (anume Corneliu & Liviu) au pus d-o discutziune. Bravo, baietzi, vedetzi ca  *se poate*?!

He, he, cu catzi din ai de m-au injurat nu m-am imprietenit io pa chiar sarma asta? Nu va dau lista, ca-i *lunga* - & ne chiar vedem, vizitam, discutam etc. etc.

Ii chiar invit pa la "ranciu" mieu (de fapt, e a unei foarte bune prietene, care ma tzine p-acolo vara, io v-am zis ca-s milionar, da', mde, n-am precizat *moneda* - hi, hi, cred ca v-am "tras-o"!).

Doamnelor, domnishoarelor, domnishorilor & chiar domnilor: oamenii tre' tratatzi cu delicatetze.

Sunt de parerea ca *tre* sa chiar dai "inapoi" cand
pre-opinentu' da semne c-ar fi, sa zicem , "naravash" . Cand te "ataca" inept, la persoana, fara sa te chiar cunoasca. Cand itzi raspunde, unui mesaj scris in 10 minute (da' la are te-ai gandit, ca un nenorocit, ca un amarat de bou, o saptamana), cu un "Bla, Bla, Bla", scris intr-un minut.

In rest? Nici un fel de problema. Hai sa scrim "la sange", pa "text", sa le lasam pe alealalte de-o parte.

Ca eu *chiar cred* c-avem p-acilea un chiar FORUM,
care ne da shansa de-a ne *spune parerile*.

Ca, altzii, nu-s de-acord cu parerile noastre: uite, schimbam mesaje, ne mai "inmuiem", ajungem la o concluzie (?)

Cele bune, tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #57 - Apr 28th, 2011 at 6:10pm

Marian_Deaconescu wrote on Apr 28th, 2011 at 2:16pm:
Dragilor (Alexa, Dumi), *nu asha* se scrie! Nu asha *ne scriem*!

Ca, totushi, e anu' 2011, ce dreak?

Njhoo chjiar 2011!!! Grin Roll Eyes Tongue
Dhischootziaaa llhha charhe*&*** faczi refherirrhsse a avhoot lhoocoo inhh 2008!!!!!

Hi, Hi, Hi! Ho! Ho HO!
Dje zhichzi ca-su Phere Nohele!

Sory dar aratura-i lunga si unii sunt asa de integrati in ea ca nici nu mai vad luminita de la capatul tuneleloor.
C
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #58 - Apr 30th, 2011 at 10:14am

Hai, bre, Cristi,

ce dreak, te-ai specializat in kabuky? Da-o-ncolo, ca eshti deja cam plicsitor...

Cele bune & la scrise mai de soi,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #59 - Apr 30th, 2011 at 10:26am

Da, bre, Cristi,

sunt chiar un per Noel, zau! C-acuma-mi scrise doamna Alexa ce si cum.

Imi torn, bre, cenusa-n cap (barba alba, plete sure!), da' *toarnati-o shi tu*! Ca-mi puteai spune ceva de genul "Bine, bre, zaharisitule, tu nu ti-ai dat seama ca mesajele alea erau vechi de trei ani?".

Da' nu, nu te potzi tu abtine. Si, ma scuzi, eu sunt mai batraior, bre, mai "trecut" (shi vaz ca ma scutur deja, oleaca). Cat te costa, bre, Cristi, bre, un mesaj mai prietenos? Ti se umfla ficatii daca scrii unui vechi amic mai "prieteneste"?

Ce *anume* te face *pe tine* chiar nefericit? Atat de nefericit incat sa-ti "storci" bila pa Forum?

Hai, raspunde odata, ca vezi c-am scris *pe chiar intzelesul tau?

Nea Marin
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #60 - May 1st, 2011 at 4:36am

Da, ai scris lizibil. Multumesc.
C
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #61 - Sep 6th, 2011 at 6:07am

De cateva zile forumul este perturbat de spam insa aceasta problema este in curs de rezolvare. Pentru a evita blocarea forumului voi incerca o rezolvare din mers, solutie ce nu exclude anumite probleme deci va rog sa ma contactati prin email daca apar probleme de logare sau pierdere de mesaje foarte recente.

Cu multumiri pentru intelegere,
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #62 - Sep 7th, 2011 at 8:50am

Pana la urma SPAM-urile acestea obositoare si enervante fac si un bine - fara intentie, evident.
Eu nu citesc FAR decat de vreo 4 luni. Dar cu deranjarea aceasta a subiectelor de discutie pe care o fac SPAM-urile am ajuns sa citesc si  sa aflu chestii chiar interesante. Tot raul spre bine...
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #63 - Sep 7th, 2011 at 10:04am

Varianta de forum YaBB 1.32 nu are resurse pentru a preveni atacul de spam la care suntem supusi dar sunt in curs de a instala o editie mai noua care ne poate scapa de probleme. Acest lucru necesita o conversie care nu este simplu de facut din mers. Solutia ideala ar fi blocarea forumului pentru o perioda scurta (de la cateva ore pana la o zi...) insa tocmai acum s-a facut public clasamentul universitatilor. Zic deci sa rezistam astazi pana la 5 PM dupa care voi bloca forumul pana maine dimineata cu speranta ca voi putea rezolva pana atunci.
Din nou cu multumiri pentru intelegere.
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Ambler
Ex Member

Reply #64 - Sep 7th, 2011 at 10:11am

S-a receptionat.
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #65 - Sep 14th, 2011 at 11:47pm

Desi a durat mai mult decat am anticipat in cele din urma forumul a trecut prin doua conversii la editiile 2.0 si apoi la cea mai recenta 2.5. Ultimile postari corespund datei de 7 septembrie insa cei interesati sa-si recupereze postarile din ultima saptamana le pot copia de la fosta locatie:
http://www.forumul-academic-roman.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=news
Aceasta va mai ramane activa cateva zile dupa care va fi blocata. Vor fi operate din mers si alte modificari (dimensiunea fonturilor, culori etc) insa deocamdata incercam sa vedem cum merge aeasta varianta.
Cu multumiri pentru intelegere,
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #66 - Sep 15th, 2011 at 3:44pm

Datorita numarului foarte mare de postari spam aparute in cursul zilei de astazi versiunea veche a forumului a fost inchisa. Voi copia postarile din ultima saptamana si le voi face accesibile pe acest forum de unde vor putea fi recuperate de autori.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #67 - Sep 15th, 2011 at 4:23pm

Multumiri pentru efortul de a transfera, in loc sigur, postarile noastre: cred ca ati cheltuit mult timp cu aceasta operatiune. Citeodata ''binele comun'' nu este o lozinca...
Back to top

IP Logged

Ambler
Ex Member

Reply #68 - Sep 17th, 2011 at 10:48am

Va multumesc si eu pentru stradanie. Pe de alta parte, sunt dezamagit de noul look al topicurilor. Cel de dinainte era cu mult mai atractiv si lizibil. Acesta descurajeaza.

Daca aveti probleme deosebite cu banii pentru FAR, va sugerez sa deschideti un cont si sa il comunicati aici, sau pe alte canale. Alimentat din cand in cand, sau mereu.

Cu consideratie
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #69 - Sep 17th, 2011 at 12:15pm

Si pe mine ma deranjeaza noile setari, mai ales aceste fonturi minuscule pentru editare, insa le vom putea schimba in timp. Am modificat deja formatul forumului pentru culorile cu care eram obisnuiti insa acest lucru este implicit doar pentru guest si noii membri. Membrii inregistrati pana la data conversiei trebuie sa faca aceasta modficare individual accesand "User CP" -->"Profile" --> "Options" unde vor putea selecta "Old YaBB 2.1 Style" Voi reveni si cu alte informatii utile. Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #70 - Sep 17th, 2011 at 12:24pm

Pentru editare vad acum ca se poate incrementa fontul in dreapta jos a ferestrei de editare "Text size" - +. Initial setarea pleaca de la 6 ...
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Adrian Munteanu
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #71 - Sep 17th, 2011 at 2:37pm

Mulțumesc pentru efort și suport.
Back to top

Adrian Munteanu  
IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #72 - Sep 17th, 2011 at 4:12pm

Eugen Stamate wrote on Sep 17th, 2011 at 12:15pm:
Si pe mine ma deranjeaza noile setari, mai ales aceste fonturi minuscule pentru editare, insa le vom putea schimba in timp. Am modificat deja formatul forumului pentru culorile cu care eram obisnuiti insa acest lucru este implicit doar pentru guest si noii membri. Membrii inregistrati pana la data conversiei trebuie sa faca aceasta modficare individual accesand "User CP" -->"Profile" --> "Options" unde vor putea selecta "Old YaBB 2.1 Style" Voi reveni si cu alte informatii utile. Eugen

Multumesc si eu pentru informatii ! E mult mai bine pe varianta 2.1, mai ales ca putem scrie interventii de 20.000 de caractere  Wink . Chiar eram ingrijorat pentru Marian cu varianta 2.5 unde nu aveai la dispozitie decat 2.000 de caractere pentru un mesaj.
Back to top
« Last Edit: Sep 17th, 2011 at 4:58pm by N/A »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #73 - Sep 17th, 2011 at 5:56pm

Eugen,
Visez eu sau au fost mai multe versiuni ale forumului pe ziua de azi?
Parca a doua ( sper ca nu visez!!) era mai simpatica. Nu mai vorbesc de fonturi: ca si ieri, in acest moment simt nevoia sa-mi pun ochelari ( si nu am!). Am schimbat "text size" la 10, cand scriu este OK dar cand postez literele sunt tot minuscule. Stiu ca esti cu un picior in avion, dar cand vei avea un mic moment poate reglezi aceste detalii, te rog (nu de alta dar ca sa ajung la un oftalmolog am nevoie cam 3-4 luni de asteptare  Smiley ).
Drum bun si multumiri ca ne-ai scapat de Spam-uri ( nu zic de doua ori ca tocmai am dat cu matura dupa unul, sper ca era doar ratacit).

Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #74 - Sep 17th, 2011 at 6:20pm

Buna Alexa,

Nu au fost mai multe versiuni ci doar mai multe fete ale aceleiasi versiuni... Sunt mai multe setari pentru care putem opta, unele generale, altele pe care fiecare le poate seta singur. Am incercat sa introduc logo-ul FAR insa am esuat. Legat de fonturi citeste postarea de mai sus. Poti schimba modul in care poti vedea forumul (varianta 2.5 pe gri sau in formatul vechi 2.x in albastru). Daca a aparut spam si pe aceasta versiune atunci nu e bine deloc insa avem mai multe posibilitati de a le filtra fata de versiunea precedenta. In mod sigur va trece o perioada pana vom intelege cum putem folosi aceasta versiune insa macar este cea mai noua dintre ele, precedenta fiind din 2005.
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Pages: 1 2 3 4 5 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)