Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Latest info can be found on the YaBB Chat and Support Community.

Pages: 1 2 3 4 ... 33
Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa" Iasi (Read 126793 times)
capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa&
Reply #25 - Dec 1st, 2005 at 10:52am

Eugen_Brailoiu wrote on Nov 30th, 2005 at 10:32pm:
...academicieni? Adevarate faclii ce lumineaza stiinta internatzionala!

Eugen (B)

Adevarat. Problema-i ca intre timp s-a inventat curentul electric.
C
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #26 - Dec 1st, 2005 at 4:04pm

Eugen_Brailoiu wrote on Nov 30th, 2005 at 10:32pm:
Dragos, asa trebuie, nu ne vindem tzara (UMF-ul).

Da' ai vazut ca "noi e tari" la academicieni? Adevarate faclii ce lumineaza stiinta internatzionala!

Eugen (B)

Speranto, da' cu varsta de pensionare ce facem?
Back to top

IP Logged

Speranta
YaBB Newbies
*

Reply #27 - Dec 1st, 2005 at 7:33pm

Buna seara,

Cum nu am reusit inca sa exprim clar punctul meu de vedere (reactiile fostilor mei colegi C, DrPi, E, dbranisteanu, demonstrand-o cu prisosinta),
vreau sa va asigur ca impartasesc alaturi de dvs. si ingrijorarea si revolta fata de tot ceea ce continua sa se intample acum, in ajunul noilor "alegeri", la UMF (si... nu numai, in invatamantul superior).

Nu va nelinistiti, sunt de aceeasi parte a « baricadei », cu dvs. sustinandu-va principiile! 
Inclusiv in ceea ce priveste frumoasa varsta a pensionarii, care, si in opinia mea trebuie traita decent, ca mai peste tot in lumea asta : la pensie…

dar refuz sa-mi reprim speranta; si e destul de evident ca nu sunt singura : chiar dvs. toti cei care dati cinstit o buna parte din timpul dvs. problemelor UMF-ului si invatamantului si cercetarii, o faceti cred tot cu o speranta !

In ceea ce ma priveste, nu e pentru mine, ci pentru cei cativa putini si anonimi (si departe inca de varsta pensionarii) care, prin competenta puteau gasi usor un loc mai linistit in alta parte, dar care inca poate mai spera,...  si pentru tinerii care au venit la scoala sa-si faca un viitor, nu sa si-l ingroape.

Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #28 - Dec 3rd, 2005 at 10:59pm

Draga Insider,

Ti s-a indeplinit visul. X este cancelar al UMF Iasi!

Eugen (B)

P.S. Doamne, iarta-i pe cei vii si odihneasca-i in pace pe cei morti.

P.S.S.:

"Buna ziua si bine v-am gasit !

Ma alatur si eu voua in lupta impotriva hidrei hidoase ce a pus stapinire pe invatamintul romanesc. Iar nepotismul e numai un cap. Mai sunt si incompetenta, coruptia,miserupismul,lipsa oricarei vointe de a schimba ceva...si lista e deschisa.
Asa cum imi spune si numele sunt un Insider. Sunt angajatul prestigioasei institutii de invatamint mentionata in titlu. Universitate din care a ramas numai numele si stralucirea data de un strat de var si o piata cu monument nou inaugurat. Gardul s-a vopsit, inauntru insa nu e nici un leopard. Doar o cloaca viermanoasa care are impresia ca titulatura de universitari le poate galona intrucitva o mizerie morala cu profunzimi si ravene inimaginabile pentru un om normal.
Acolo ar fi trebuit sa fie cei mai buni. Medici (in primul rind) si in subsidsiar universitari.  
Intre organizarea ierarhica a UMF ului si gloata aceea de valutisti din piata Unirii nu e nici o diferenta. Regulile sunt aceleasi "respectul", " daca nu esti cu noi esti impotriva noastra" si pina la urma vine si "cutitul in spate".
Ambele tagme alearga dupa acelasi lucru : bani. Cit mai multi bani. Oricum. Oricit. Oricind.  

Prin tot ce stiu despre "respectabila " institutie sper sa le mai agit somnul stimatilor si stimabililor mei colegi. Pentru ca vreti sau nu vreti...suntem colegi    

M-am saturat de mucles, de circul vostru cu pretentii de goliciunea si incompetenta care a cuprins ceea ce ar fi trebuit sa fie un bastion de stiinta si cultura. "Spaga Mater Iassyorum" asta ar trebui sa fie pus in fata UMF -ului nu bustul lui Gr T Popa care oricum s-ar mai sinucide de citeva ori citind lucrarile cu care trec examenele studentii "contribuabili".
Sper , ca in serialul de care (cu voia moderatorului) ma voi ocupa sa va zugravesc in toata splendoarea voastra muceda si sa va dezvalui cit mai amanuntit imundele voastre personalitati.

Legati-va centurile, aprindeti tigarile, pregatiti Distonocalmul si pastilele de inima. Va garantez ca veti avea nevoie.

Pina una alta prietenilor de pe forum le spun : la reintilnire.

Corpului de spagasini le sugerez sa se gindeasca la fosta lor concitadina cu botisor de iepuras care aduce atit de multe surprize la cei care merita. Poate sunt si ei pe lista...  
Nu-i asa domnule profesor...X...? "
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #29 - Dec 4th, 2005 at 4:10pm

Puteti fi mai expliciti? Ca asa, cu informatii numai pentru cunoscatori, o sa creada lumea ca e vorba de dosarele X si-or sa se astepta ca rector sa fie Mulder sau Scully.

Adevarul e ca asa cum s-a votat carta, senatorii sunt acum toti mari sculi si-o sa fie in viitor mai rau ca-n dosarele X, de-o sa se mai salveze UMF-ul numai cu interventia alienilor.
C
Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #30 - Dec 4th, 2005 at 6:25pm

capetrei wrote on Dec 4th, 2005 at 4:10pm:
Puteti fi mai expliciti? Ca asa, cu informatii numai pentru cunoscatori, o sa creada lumea ca e vorba de dosarele X si-or sa se astepta ca rector sa fie Mulder sau Scully.

C

Cum Cristi, nu stii ca Marcel si-a dat demisia din postul de Cancelar (parerea mea ca exact cand nu trebuia)? Nu stii ca Fatu este noul Cancelar ? ? ? ? ? ?

In fine, cand se zvonise in UMF ca Adi Covic este considerat viitorul rector, multi au sarit de 10 metri in sus. Am avut si am cuvantul lui ca nu va intra la competitie pentru Rector.

Insa, in situatia data, ma simt nevoit sa-mi retrag rugamintea adresata lui Adi de a nu intra la competitie pentru rectorat.

Eugen (B)

P.S. Adi (Covic), apreciez enorm faptul ca ti-ai tinut cuvantul.
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #31 - Dec 4th, 2005 at 11:38pm

capetrei wrote on Dec 4th, 2005 at 4:10pm:

Adevarul e ca asa cum s-a votat carta, senatorii sunt acum toti mari sculi si-o sa fie in viitor mai rau ca-n dosarele X, de-o sa se mai salveze UMF-ul numai cu interventia alienilor.
C

UMF Iasi a fost extrem de eficienta. Toti alienii ( studentii straini ) au fost indepartati de preturile mari la examene si inexistenta educatiei medicale.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #32 - Dec 5th, 2005 at 11:25am

Ce mai poti sa spui? Se pare ca la UMF, singurul criteriu care a mai ajuns sa conteze este ca esti pensionabil. Chiar nu mai era nimeni cu rezultate stiintifice mai serioase decat Fatu? Chiar asa a ajuns scoala aia, sa aiba in conducere si pe Topi si pe Fatu? Da-ti-o dom'le incolo de treaba.
Unde-i ingrijorarea? Unde-s frumoasele texte alese produse de senat in legatura cu legalitatea? Unde-i legea aia? Cand se va aplica? Zau daca nu-mi vine sa spun ca-l sustin pe Burlui. Care, de ce sa ne ascundem dupa deget? A fost de fapt demis pentru singura actiune legala pe care a declansat-o.
Ce faceti acolo? Chiar nu vedeti ca in fine sunt motive de ingrijorare?
C
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #33 - Dec 5th, 2005 at 2:32pm

Toata mascarada asta cu demiterea lui Burlui a fost un puci intr-o tara bananiera. Un colonel cu acolitii lui impusca presedintele si restaureaza "democratia"
E ca si cum dupa impuscarea lui Ceausescu, Iliescu, ( un mare revolutionar si dizident de altfel) l-ar fi pus prim ministru pe Ion Dinca . Cam asta e mesajul cu Fatu cancelar.
Scoala-te tu ca sa stau eu.

Mi-e greata.

Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #34 - Dec 5th, 2005 at 9:46pm

Cristi,

Daca-mi pare rau de ceva este faptul ca am cedat rugamintilor mai multor persoane si am insistat pe langa Adi Covic sa nu se bage.

Mare prostie am facut. Macar Adi stie cu ce se "manca" cercetarea, stie sistemul valoric vestic, stie ce ar trebui facut.

Eugen (B)

P.S. Draga Insider,

In revolutiile bananiere bastinasii nu-si prea tin cuvantul. De asta sunt si atat de frecvente.

Domnule prof. Dragomir, cum ramane cu declaratiile Dv anterioare?

P.P.S. Sunt curios daca cei din minister au uitat de ce trebuia sa faceti. Ca nu prea inteleg cum vine chestia ca trebuie sa fie modificata carta in 45 de zile dar ea intra in vigoare in 2008.
Back to top

IP Logged

Catalin
Full Member

Dubito, ergo sum.

Reply #35 - Dec 6th, 2005 at 12:44am

Cum era "In vreme de razboi"?

"Credeai c-am murit neica?" Grin

Catalin
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #36 - Dec 6th, 2005 at 10:58am

Eugen_Brailoiu wrote on Dec 5th, 2005 at 9:46pm:
Cristi,

Daca-mi pare rau de ceva este faptul ca am cedat rugamintilor mai multor persoane si am insistat pe langa Adi Covic sa nu se bage.

Mare prostie am facut.

Eu cred ca Adi face oricum ce vrea el. Hai sa nu ne mai dam lei paralei. Iar pe de alta parte, a dori asocierea cu de-alde Fatu sau Topi inseamna sa fii nebun.

Eu am sa incetez sa ma scriu pe topicul asta. UMF Iasi iese din ce in ce mai mult in afara ratiunii si a normalului. Si stiti cum se intampla: atunci cand iesi de pe harta, trebuie scris pe tine: "aici sunt monstri."
Si-i adevarat. Acolo sunt monstri. Feti frumosi nu prea se arata. Numai "caini de zmei si porci de caine" (Cartarescu).

Cristian
Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #37 - Dec 6th, 2005 at 8:53pm

Catalin wrote on Dec 6th, 2005 at 12:44am:
Cum era "In vreme de razboi"?

"Credeai c-am murit neica?" Grin

Catalin

Catalin, poate ai dreptate.

Cristi, nu este vorba de lei paralei care "l-au linistit" balaurul Adi Covic. Din punctul meu de vedere, Adi ca si Dumi sau Dragos sunt persoane ratzionale carora, daca le prezinti argumentele necesare pot sa accepte sau nu un punct de vedere. Si odata acceptat punctul respectiv de vedere isi tin cuvantul.

Cand s-a speculat posibila intrare a lui Adi in cursa pentru rectorat iti si spun de ce n-am fost de acord: deoarece toata lumea il va percepe ca pe "baiatu' mamei si a lu' taticu'" si impins de pensionabili. Asta ar fi insemnat terminarea lui ca posibil factor "politic" in UMF. Fii ferm convins ca a inteles asta.

Pe de alta parte, nu cred ca poti sa negi valoarea lui Adi. Pai ce, mamica sau taticu' sau pensionabili i-au "facut" CV-ul?

Lui Dumi, prof. Branisteanu i-a dat doctoratul in Belgia sau i-a "facut" CV-ul? Ca unul care a colaborat cu prof. Branisteanu inca din studentzie (1986-1997), pot spune ca nu.

Eugen (B)

P.S. Il stiu pe Adi din studentzie, de aproape 20 de ani, de pe vremea cand amandoi lucram in laboratorul prof. Branisteanu.

P.P.S. Dom' Pandele, Dom' Rector interimar (ca tot eu v-am anuntat primul pe acest forum ca sunteti rector interimar), cum e domne cu ilustrele candidaturi care se depun in plic inchis la rectorat, pentru alegerea noului rector??? In plic deschis, asa numai pentru putina concurentza, nu acceptati si candidatura mea  ? Nu de alta dar sper ca am demonstrat ca nu sunt "rupt" de realitatile UMF.
Back to top
« Last Edit: Dec 6th, 2005 at 9:52pm by Eugen_Brailoiu »  

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #38 - Dec 6th, 2005 at 9:57pm

N-am negat niciodata valoarea nimanui. Am spus doar ca trebuie sa fii inconstient crezind ca poti sa te asociezi intr-o intreprindere cu Topi sau Fatu si sa nu te compromiti. Astia (si in general senatul) au mentalitate de pirati: "Ia tot ce poti. Nu da nimic in schimb" [1]. Au contribuit din plin la demolarea scolii, iar acum ne spun ca nu pot sa iasa la pensie pentru ca nu se poate fara ei.
Ei, uite, va spun eu: se poate. Ba chiar o sa se poata si mai bine. Oricum, mai rau decat acum nu poate fi.

Pentru ca tot am citat din Enciclopedia zmeilor, o sa va spun eu de ce a fost ales Fatu (o persoana despre care ai putea crede ca n-a facut nimic stiintific toata viata lui) secretar stiintific la UMF Iasi. Pentru ca in toata Zombalia aia, Fatu este Animicstiutorul [2].

Cristian

Referinte
1. Jack Sparrow (Captain Jack Sparow) in: Disney Corp (Ed): Piratii din Caraibe. Hollywood, 2004.
2. Mircea Cartarescu: Enciclopedia zmeilor. Humanitas (Buc). 2005.

Va rog sa remarcati ca acesta este un text stiintific. Pentru ca sa fie pe intelesul senatului UMF Iasi (al carui exponat, ma rog etalon, stiintific este Fatu), am selectionat referintele din literatura stiintifico-fantastica.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #39 - Dec 6th, 2005 at 10:09pm

Eugen_Brailoiu wrote on Dec 6th, 2005 at 8:53pm:
P.P.S. Dom' Pandele, Dom' Rector interimar (ca tot eu v-am anuntat primul pe acest forum ca sunteti rector interimar), cum e domne cu ilustrele candidaturi care se depun in plic inchis la rectorat, pentru alegerea noului rector??? In plic deschis, asa numai pentru putina concurentza, nu acceptati si candidatura mea  ? Nu de alta dar sper ca am demonstrat ca nu sunt "rupt" de realitatile UMF.

Eugen, poti sa-ti depui candidatura si-n plic inchis. Ti-l deschid baietii (ma iertati, domnilor profesori), ca se pricep. Nu-ti aduci aminte ca la precedentele alegeri, atunci cand profesorul Dragomir a facut plangere ca au fost trisate voturile primul care i-a sarit in cap a fost profesorul Pandele? Asta era inainte sa se hotarasca toata lumea sa mearga cu legea si nu cu biroul senat. Acum s-au schimbat lucrurile. Se merge cu legea.  Cu legea junglei.

Oricum, chestia asta cu plicul inchis e misto. Merge dom'Profesor candidat si-si pune in secret candidatura in plic inchis. Eventual pas-pas in toiul noptii, ca sa nu-l vada nimeni*. Nimeni nu stie cine candideaza pana-n ziua alegerilor (sau asa se face). Suspansul este absolut. Toata lumea sta cu sufletul la gura. Dupa care se voteaza, eventual prin vot deschis. Bai, stai si te minunezi.
Dom'le daca senatul UMF in general dadea dovada de aceeasi imaginatie si in designul trialurilor clinice sau in experimente, n-ar fi fost acum in situatia penibila de a aduna cu totii lucrari in Revista Medico-Chirurgicala cam cati anii de viata la un loc si lucrari stiintifice (tot impreuna) adevarate cam cat un amarat de asistent ca mine sau ca Brailoiu.

C

*va fac urmatoarea propunere: pentru ca in senat tot sunt multi dintre cei care stiu despre ce este vorba, poate merg candidatii sa puna plicul sigilat la usa din pod unde pe vremuri mergeau sa puna scrisorile catre prietenii cu ochi albastri. Ca doar prietenii stiu de ce.
Back to top

IP Logged

Speranta
YaBB Newbies
*

Reply #40 - Dec 7th, 2005 at 7:46am

Intrebare:

Am o nedumerire: si totusi dupa ce charta sunt totusi organizate ACESTE alegeri?
Dupa cea noua, nu! caci va intra in vigoare "in urmatoarea legislatura".
Dupa vechea, tot nu! caci la prcedentele alegeri, candidatura pentru postul de rector era publica, si cu acces public (inclusiv pe site-ul UMF) la dosarele candidatilor: CV, "program managerial", sau cam asa ceva...
cui serveste acest "mister" total?

multumesc.

Speranta
Back to top

IP Logged

albina
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #41 - Dec 7th, 2005 at 7:57am

Imnul(actual) UMF Is:
...daca Topi&Fatu nu e , nimic nu e !!!!!!!!
Back to top

IP Logged

bogdancristescu
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #42 - Dec 8th, 2005 at 6:45pm

capetrei wrote on Dec 5th, 2005 at 11:25am:

Unde-i ingrijorarea? Unde-s frumoasele texte alese produse de senat in legatura cu legalitatea? Unde-i legea aia? Cand se va aplica? Zau daca nu-mi vine sa spun ca-l sustin pe Burlui. Care, de ce sa ne ascundem dupa deget? A fost de fapt demis pentru singura actiune legala pe care a declansat-o.
C

Fara suparare, stimati domni, berea mea
Bogdan
PS Nu vreau sa credeti ca ma joc, e una din putinele situatii in care nu imi place ca am dreptate. Dar, iata ca un hartimatician din exteriorul sistemului a vazut  de la inceput mai bine decat cei implicati. Nu mai comentez, deoarece ceea ce am auzit despre comportamnetul "stimabililor" - si e vorba de comportamet strict personal si nu de felul in care isi bat joc de lege -  ma face sa nu ii numesc nici oameni. Sper ca UMF nu va urma in educatia studentilor modelul aplicat cu atat de mult succes de prof. Fatu cu ai lui copii.
Asa ca ii astept pe toti cei care spuneau ca de unde stiu, de ce ma bag daca nu lucrez acolo, etc sa recunoasca ca eu nu am avut ochelari de cal. Macar in aceasta situatie.
Multumesc
PPS Am citit azi in ziarul de Iasi ca declaratiile prof Burlui la DNA sunt considerate de prof Stanciu drept o razbunare. Mai, daca asta are legea la degetul mic intr-atat incat sa comande DNA-ului ce sa ancheteze, cum de a fost dat jos - atat de legal? Si daca dl prof Stanciu nu recunoaste raportul comisiei de audit a MEC in privinta managementului sau _ sunt incapabili- de ce a folosit ACELASI RAOPRT pentru a-l da jos pe prof. Burlui? Sau atunci anchetatorii au avut o scurta perioada de luciditate
Atat. Chiar nu ma mai bag Desi, sincer, nu e numai tara lor. a leprelor. e si a noastra. sau poate nu si atunci profit de viza aia de state pe care o mai am
Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #43 - Dec 8th, 2005 at 7:03pm

bogdancristescu wrote on Dec 8th, 2005 at 6:45pm:
PPS Am citit azi in ziarul de Iasi ca declaratiile prof Burlui la DNA sunt considerate de prof Stanciu drept o razbunare. Mai, daca asta are legea la degetul mic intr-atat incat sa comande DNA-ului ce sa ancheteze, cum de a fost dat jos - atat de legal? Si daca dl prof Stanciu nu recunoaste raportul comisiei de audit a MEC in privinta managementului sau _ sunt incapabili- de ce a folosit ACELASI RAOPRT pentru a-l da jos pe prof. Burlui? Sau atunci anchetatorii au avut o scurta perioada de luciditate
Atat. Chiar nu ma mai bag Desi, sincer, nu e numai tara lor. a leprelor. e si a noastra. sau poate nu si atunci profit de viza aia de state pe care o mai am

Dragul meu Bogdanel,

Sigur e "ceva" cu DNA-ul. Intr-un alt ziar local scrie faptul ca Burlui a fost "in vizita" la DNA. Ca or fi dosare disjuncte nu stiu, da' nu inteleg de ce procurorii nu l-au intrebat nimic referitor la diplomele alea italienesti? Si daca l-au intrebat, cum de l-au lasat sa plece?

Eugen (B)
Back to top

IP Logged

Bolognia
Junior Member
**

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #44 - Dec 8th, 2005 at 7:19pm

Stie cineva daca in 2005 numarul studentilor straini la UMF Iasi  este mai mare comparativ cu 2004???

http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z08072004&idx=108

La Iasi, la Universitatea de Medicina
Profesorii cauta studenti straini prin Africa si Asia  Joi 08 Iulie 2004

Universitatea de Medicina si Farmacie "Gr. T. Popa" Iasi cunoaste in prezent o acuta criza de studenti straini. In prezent, la universitatea ieseana mai studiaza medicina doar 575 de straini care platesc taxa, in anul I de studii fiind inscrisi doar 85. Numarul din ce in ce mai mic al studentilor straini care platesc taxe duce la o subtiere considerabila a bugetului universitatii. Pentru a mai inviora putin bugetul la acest capitol, rectorul UMF Iasi, Vasile Burlui, a decis sa-i trimita pe profesori la "vanatoare" de studenti straini prin diverse tari africane si asiatice. Astfel, cu geamantanele pline cu CD-uri si pliante de prezentare in diverse limbi, profesorii de la UMF Iasi vor strabate Libia, Arabia Saudita, Iordania, Marocul, Africa de Sud si vor ajunge inclusiv prin Bangladesh si Malayezia. Deocamdata, rectorul Burlui are in atentie in special doi profesori care vor calatori in aceasta vara in cautare de studenti straini, insa lista este inca deschisa.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #45 - Dec 8th, 2005 at 8:23pm

bogdancristescu wrote on Dec 8th, 2005 at 6:45pm:
Sper ca UMF nu va urma in educatia studentilor modelul aplicat cu atat de mult succes de prof. Fatu cu ai lui copii.

Bogdan,
Trebuie sa intervin, pentru ca din pacate ma citezi scos din context. Cand am scris fraza pe care o citezi tu, am facut-o la modul retoric. Nici un om cu bun simt nu poate sa-l regrete pe Burlui. Dintre toate raurile facute UMF-ului, el a fost de departe cel mai mare. Asta ca sa fim bine intelesi. Ca sa nu uite cumva cineva ceva, argumentele cu care-mi sustin afirmatia sunt:
-Apolonia;
-afacerile firmelor sale cu UMF-ul
-scaunele din Brazilia
-diplomele false
Astea-s numai unele. Probabil ca cea care nu poate fi listata ca afacere necurata, dar care (dupa parerea mea) este cea mai nociva este schema stomatologiei in care totul a fost dat peste cap. Incepind cu crearea pozitiilor medicale care dubleaza pe cele din clinici, si terminind cu schema deliranta de discipline care a facut ca numai cine n-a vrut (a se citi: n-a cotizat) sa nu fie sef intr-un fel sau altul.

Pentru ca sa raspund la ce-am citat eu:
-a fost intotdeauna o traditie la UMF ca oamenii sa nu se lege de copii. N-am putut fi niciodata de acord ca cineva sa fie lovit prin copii. Nu e vina lui Fatu ca are copii asa de successful la UMF. Ci a celor care i-au promovat. Iar pe de alta parte, daca vrei sa te legi de Fatu, nici n-are rost sa spui ceva despre copii. E de ajuns sa te uiti la el sau sa citezi PubMed.

-sincer, sunt intrigat de ultima fraza: un cititor neavizat, ar putea ramane cu impresia ca Burlui nu-i lepra. Ori asta ar fi o mare si nepermisa scapare. Burlui e lepra lepromatoasa cu L mare.
In Enciclopedia zmeilor, Burlui ar fi Muma zmeilor. Asta tot asa, ca sa nu fie nici o confuzie.
C
Back to top

IP Logged

agentul_008
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #46 - Dec 9th, 2005 at 2:53am

Ziua de Iasi, 8 dec:

" O alta atitudine interesanta este cea exprimata pe un forum academic de pe Internet, unde tot mai multi afirma ca Vasile Burlui a pierdut lupta cu pensionabilii, la prima actiune corecta si legala de la UMF Iasi, dupa o lunga perioada de timp. În orice caz, situatia de acum de la UMF Iasi este o mare rusine pentru întreaga comunitate academica ieseana. Vom reveni.

Ovidiu NEMTANU"

interesanta coincidenta, tinind cont de postul domnului "Cristescu".nu ma mai uit  pe site-ul celor de la ziua de iasi pentru ca ce fac ei nu se poate numi presa.cu toate acestea, se pare ca azi am fost inspirat. si pentru ca tot am fost inspirat am aruncat un ochi si la "bursa birfelor". unde, surpriza!am gasit o referire la unul dintre copiii profesorului Fatu.

concluziile pot fi trase foarte usor.nu cred ca exista cineva care sa isi formeze opiniile si sa mai si posteze aici dupa ce citeste cap-coada ziua de iasi.decit,bineinteles, daca acel cineva e dintre cei care "scriu" acolo.

nu e o idee noua, dr.Brailoiu a fost primul care a avut indoieli in privinta identitatii lui "Bogdan Cristescu",sau certitudini in privinta adevaratei identitati (depinde cum privesti).

Bogdane, cum e cu viza aia de state, tata?cit mai e valabila? 8)
Back to top
« Last Edit: Dec 9th, 2005 at 12:31pm by agentul_008 »  

IP Logged

C._Sandu
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #47 - Dec 9th, 2005 at 4:52am

Va multumesc pentru raspunsurile primite pe "spaga mater". Intre timp, vad ca despre UMF Iasi s-a mutat aici. Chiar daca titlul topicului e mai decent, continutul e cam acelasi. Si nu cred ca poate fi altfel, atita vreme cit carta universitara este facuta, dar devine valabila abia in 2008! E ca in piesa lui Caragiale - "sa se modifice, dar sa nu se schimbe nimic".
In ce priveste Ziarul de Iasi, a fost acuzat ba ca tine cu Stanciu, ba ca tine cu Burlui. Eu propun atunci ca sa fie ales Topi rector!  Shocked
Back to top

IP Logged

Speranta
YaBB Newbies
*

Reply #48 - Dec 9th, 2005 at 9:44am

Cu o zi inainte de incheierea perioadei de depunere a candidaturilor pentru viitoarele « alegeri » pentru functia de rector, situatia mi se pare de-a dreptul o catastrofa, care indica clar faptul ca UMF se afla intr-o criza, de data acesta, cred ca fara iesire (prin resurse proprii).

Rezumand, situatia actuala iata „faptele“:
-      un rector demis de MedC dar care continua sa spere si sa recurga la orice strategie pentru re-inscaunare : ori la pârghiile « justitiei sale », care, generoasa, l-a ajutat si pana acum suficient, (« basma curata in cazul diplomele false » e doar un exemplu), ori chiar la contestarea "viitoarelor apropiate" alegeri, dat fiind viciile macar de organizare…
-      un candidat cert, dar pensionabil
-      alti (1-2) candidati tineri (inca incerti), al caror potential stiintific dovedit, incontentestabil, care ar fi cu adevarat binefacator universitatii, nu ar fi suficient  pentru « guvernare », “politicul”  fiindu-le contestabil (chiar daca pe nedrept) prin apartenenta la marile « clanuri familiale» umf-iste
-      potentiali candidati (1-2) cu ceva mai multe sanse (teoretice) de a scoate din criza universitatea, care din diverse motive (care oare ?)… nu se implica…
-      alti posibili candidati (exista, traiesc si muncesc in UMF) «dar, ilegali » (ne-membri in senat, sau …) care sunt oricum « striviti » ori de charta, ori de toata masinatiunea din.. teren…

Deci, dupa toata « revolutia de catifea » UMF-ul demonstreaza ca nu e capabil sa se redreseze, dând un rector competent, cu autoritate, incontestabil nici stiintific, nici moral, nici politic. Cee ce ma face sa cred ca circul va continua in detrimentul TUTUROR celor care, de buna credinta isi au destinele legate de UMF…

Un rector nou cu calitatile evocate ar trebui « teleportat » din exteriorul UMF, sau din tara, sau din afara, chiar dintre cei care plecati fiind pot si o doresc, (si aici Ministerul cred ca ar putea avea un cuvant, daca … ar fi interesat …, ceea ce nu pare a fi prea evident).

Cu regret, eu mi-am pierdut,

speranta

Back to top

IP Logged

bogdancristescu
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #49 - Dec 9th, 2005 at 6:41pm

Dragi forumisti,
Ma tin de promisiune si nu-mi mai dau cu parerea despre situatia de la UMF. Le urez celor implicati in UMF si care pun cu adevarat suflet acolo mult succes. Si incerc sa nu fiu cinic.
   O ultima precizare: cand m-am referit la educatia pe care o datora prof. Fatu copiilor sai ma refeream la educatia legata de medicina  - de aici si legatura - , adica la nr de incercari pe care le-a avut baiatul sau pana a intrat la UMF (cam multe stiu cei de o generatie cu mine). In rest , nu stiu in ce masura poti face responsabil un parinte de IQ-ul copiilor sai  (vezi declaratia lui Moisil). Despre limbajul suburban al bursei barfelor din ziua de iasi, acesta nu ma caracterizeaza, iar eu, daca ar fi vorba de fata mea - ilegal, imoral, impotriva independetei presei, pamfletului etc. - i-as rupe picioarele - la propriu - celui care ar spune de fata mea ca ...(cenzurat).
Atat. Din nou, va urez succes si intrare in legalitate.
Back to top
« Last Edit: Dec 10th, 2005 at 4:59am by N/A »  

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 ... 33
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)