Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 29 30 31 32 33 
Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa" Iasi (Read 125318 times)
dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa&
Reply #750 - Feb 8th, 2011 at 4:10pm

Radu, Catavencu inseamna umor, Romania Mare inseamna calomnie. Ce este cert e ca Funeriu nu a fost calomniat, ci doar interpelat - o data, de doua ori... de n ori, iar la lipsa de raspuns a inceput sa fie luat in balon si - in fine - injurat. Nu doar de Cristi sau de mine, ci mai de toata lumea. Altii, care sunt inca hipnotizati de Basescu, vad in Funeriu un mare reformator. Vreau sa mentionez vreo cateva fenomene observate la acest personaj straniu de-a lungul timpului:
- a dat cu piciorul la cercetare pentru patriotism - a se citi politica
- patriotismul i se citea pe fatza cand sarea cate sapte trepte pe stadionul din Japonia la intalnirea dintre diaspora romaneasca si Basescu, pentru a da mana cu el primul
- chiar daca entuziast si cu indrumator de doctorat nobelist, Funeriu a stat la coada pe listele europarlamentare ale PDL pe a enspea pozitie, Eba fiind fruntasa (ea avand doctorat la taticu'). N-a avut de comentat decat de bine, a strans din dinti si-a asteptat pana a fost uns ministru.
- A sarit ca un hultan ca sa explice - in calitatea lui autodeclarata de savant - la OTV despre viteza "trucata" a labei prezidentiale (atunci cand a pocnit copilul peste fatza, nu in alte conditii). De atunci nu prea a mai vorbit in public decat citind de pe o fituica sau suflandu-i-se la ureche de catre o hirsuta cu voce ragusita. Nu a vorbit nici cu sindicalistii, scotand limba la profesorii de liceu de dupa perdele si incurajandu-i sa munceasca mai mult ca sa fie platiti mai putin, c-asa-i in criza, nici cu ziaristii, trecand iute pe langa ei.
- Creatia lui, legea invatamantului, chiar daca are unele puncte in fine atinse, precum nepotismul si pensionarea, e ingrozitor de prost definita cu privire la autonomia universitara si modul de alegere a conducerii universitare. Din punctul asta de vedere, sistemul de alegeri prin sufragiu general adoptat din Anglia de UMF Iasi va fi reimpins catre balcanism si invarteli de culise de noua lege. Funeriu rearunca prin legea semnata de el (nu cred ca si scrisa de el) UMF Iasi din nou in epoca glaciara, unde a bagat la conservat tot invatamantul romanesc.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #751 - Feb 8th, 2011 at 4:17pm

Am fost printre cei care l-am sprijinit aici pe ministru, chiar impotriva altor colegi, pana cand am vazut ca nu se intampla nimic, si apar: papusi cu handicap, Vergu, deplasari ministeriale prin Dubai samd, lipsesc taberele pentru ca cei care trebuia sa se ocupe de ele erau prin strainatate in proiecte structurale, la CNCSIS nu s-a facut nimic, promovarile celor care merita nu exista, dar cei care au promovat fara sa merite nu sunt afectati, la ARACIS sunt plagiatori dovediti si matusalemici in functie, au aparut carnete de note portocalii si se face propaganda politica prin elevi din scoli, selectiile CNATDU se fac pe holul ministerului samd.
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #752 - Feb 8th, 2011 at 4:22pm

Da, Vergu e hirsuta care-i sufla la clasa lui Funeriu! Cu mult tupeu si dragoste de presedinte!

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTY2V8f94rWZTV8IzN6YHhkaiLXSEQlxfT7VbdeR...
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #753 - Feb 8th, 2011 at 4:40pm

Cristi

eu unul nu mi-am dat nici un fel de aere pe acest forum.  Care dintre noi judeca lumea de la tribuna FAR ? Eu sau tu ?  

Numarul publicatiilor ( care a fost unicul criteriu pentru care ai inceput sa ma iei in deridere in mod repetat pe acest forum)  ma priveste pe mine si pe viitorii mei angajatori.  End of story.  Ca sa ma apar ar trebui sa dau in mentorul meu si nu am sa fac asta in ruptul capului.

In locul tau si eu as spune la fel. Ca acea amenintare a fost o gluma.  Cu toate ca nu a sesizat nimeni umorul sau ironia din spusele tale.  
A fost o amenintare (nici macar voalata) si o insulta la adresa mea.  Eu nu imi cautam job la UMF ca ultima solutie de redresare si salvare academica , asa cum ai insinuat ricanind pe forum.  Nu stiu de unde ai avut informatia dar in afara de posibilitatea sa aplic la un grant CNCSIS impreuna cu UMF Iasi nu am discutat nimic de genul : aveti pe undeva un post si pentru mine ?  

Recomandarea cu pricina a fost tot o gluma ?

In ruptul capului nu as fi lucrat pentru un mentor ca tine asa ca normal ca nu as fi terminat doctoratul in laboratorul tau. Nici macar nu l-as fi inceput.  

Eu nu sunt ( iar e amuzant ca proiectezi spre mine exact tarele tale) o autoritate morala sau civica. Insa daca as fi aplicat undeva la un job in Romania si as fi dat peste careva care citea ironiile si comentariile tale condescendente la adresa mea cu siguranta ca numai bine nu imi faceau.  Tonul meu a izvorit din faptul ca un profesor recunoscut si de succes ( da, asa te vad) in diaspora stiintifica ma arata cu degetul , ca pe un model de ratare academica, intr-o disputa neortodoxa cu un student ( asta nu o mai comentez).  Daca recomandarea ta a reusit sa bage in gradschool un student din Romania nu te gindesti ca ironia si sarcasmul tau ar fi putut sa imi otraveasca apele ?
Enervarea e retroactiva si doar pur teoretica pentru ca asa cum am spus, abia acum am vazut ce ai scris, ca intru pe aici extrem de rar.

Nu planuiam sa mai scriu aici dar trebuia sa spun celor ce au citit si citesc acest forum ca nu sunt nici pe departe ( asa cum ai insinuat ) un soi de Baubau ratat  pe care sa il fluturi tu pe la nasul studentilor obraznici.  Sunt absolventul unei universitati puternice de stat din USA si posesorul unui fellowship european de prestigiu cu care se pot mindri doar o mina de romani in fiecare an.  
Sper, asa cum ai spus si tu sa imi imbunatatesc vizibilitatea si traseul pe care ma aflu cred ca imi ofera toate sansele.

Imi cer scuze daca ma exprim mai prozaic, Las exprimarile cu tenta parazitologico-injurioasa sau ludica la latitudinea dascalilor si educatorilor mei.

Respect.
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #754 - Feb 8th, 2011 at 4:54pm

Dumi
iti multumesc pentru portret, acum incep sa inteleg mai bine. Funeriu a profitat de imagine sa ajunga sus ca dupa aceea sa astepte potopul.  Omul avea un schedule si a reusit, ce mai incolo si incoace.  Eu astept ( si recunosc ca e o asteptare 100% pro domo ) sa vad daca tot ce arunca el in sus despre atragerea cercetatorilor inapoi acasa se va realiza.

Daca votul de la UMF va reveni la tribalitatea dinainte ar fi o mare pierdere.  Eu am vorbit atunci cu domnul rector si stiam ca va fi o munca mai grea decit cea a lui Hercule in grajdurile lui Augias dar daca se pierde asta e ca si cum ar veni balega inapoi inzecit si insutit.

Vergu este cea care se ocupa de rubrica medicala la Adevarul ?  Daca ea e ...bun background-ul...ce sa spun....

Uite asa in loc sa apar ministrul ca sa am si eu un post cind vin acasa am dat cu parul in cariera mea politica. Rau am facut...ramin fara nimica... Grin

PS : a aparut la OTV inainte de a fi uns ministru, nu-i asa ?   
Poate face si un algoritm de gasire a Elodiei...sau poate ca vrea sa fie prim ministru in cabinetul viitorului presedinte al tuturor romanilor...
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #755 - Feb 8th, 2011 at 5:17pm

Ce sa mai zic io, care-s deja aici si nu ma pricep la calcularea vitezei labutei marinelului!  Shocked
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #756 - Feb 8th, 2011 at 5:28pm

dbranisteanu wrote on Feb 8th, 2011 at 5:17pm:
Ce sa mai zic io, care-s deja aici si nu ma pricep la calcularea vitezei labutei marinelului!  Shocked

Si chiar daca se schimba puterea lista de asteptare e lunga ca pomelnicele de la Mitropolie...

Ne-am nascut fara noroc... Cry
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #757 - Feb 9th, 2011 at 2:05am

Insider wrote on Feb 8th, 2011 at 5:28pm:
Si chiar daca se schimba puterea lista de asteptare e lunga ca pomelnicele de la Mitropolie...

Ne-am nascut fara noroc... Cry

Poate ai mai mult succes ca secretar de stat cu pregatirea doctorala.
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #758 - Feb 9th, 2011 at 4:35am

capetrei wrote on Feb 9th, 2011 at 2:05am:
Poate ai mai mult succes ca secretar de stat cu pregatirea doctorala.

Never say never.

Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #759 - Feb 10th, 2011 at 3:16am

Radu,
Iarta-ma ca nu ti-am raspuns mai devreme dar am fost plecat din localitate si n-am avut timp.

Insider wrote on Feb 9th, 2011 at 4:35am:
Am aplicat si eu in multe locuri cind am intrat in grad school dar sa stii ca am fost admis pe baza de TOEFL si GRE nu datorita recomandarilor.
Acuma serios, cita grandomanie trebuie sa ai sa ii spui unui student ca a intrat in grad school datorita recomandarii tale si nu in baza scorurilor la teste ?

Din cate stiu eu, la orice graduate program iti trebuie recomandari. Evident ca scorurile la teste conteaza, dar in egala masura conteaza si recomandarile, la fel ca si eseul. S-ar putea ca acolo unde ai fost admis tu sa nu fi fost asa. Dar, sincer ma indoiesc. In cazul asta, oare cum se simt oamenii aia care si-au rupt din timpul lor ca sa-ti scrie recomandarile cand tu le spui ca n-au contat deloc.
Pentru ca lucrurile sa fie clare, trebuie sa-ti spun ca am facut pana acum parte din comitele de admitere in 5 programe doctorale de la 2 universitati.

Nu ai avut intentia dar asa a iesit. Pune-te in situatia celor intorsi la UMF Iasi care ti-au citit galeata de jigniri.

Repet, nu am avut intentia sa jugnesc in bloc. Afirmatiile respective fusesera facute intr-un anumit context. (1) In care se spunea ca nu sunt bani pentru invatamant si se facea rectificare bugetara in care ministrul tau preferat se oferea sa dea bani la alte ministere. (2) In care granturi aflate in derulare erau taiate de la finantare; (3) In care postul unei persoane care se intorcea era pe cale sa se desfiinteze. Pai, iarta-ma in acest context si in contextul in care prin ministere (ba chiar si in parlamentul european) se ajunge asa cum se ajunge, intr-o oarecare masura afirmatia ca trebuie sa fii nebun ca sa lasi o situatie stabila ca sa te intorci nu este chiar atat de deplasata.
Te rog sa nu te burici din nou si sa-mi spui cat de merituos ai fost pentru ca te-ai intors, ca o sa ma obligi sa-ti spun ca tu nu aveai o situatie relativ stabila si ca, bazat pe CV-ul tau nu prindeai un post-doc la o mare universitate de cercetare.

Pe de alta parte, obstinatia cu care incerci sa infierezi cu mandrie proletara aceasta fraza a mea si sa sensibilizezi masele largi de oameni ai muncii poate parea suprarealista venind din partea ta.
Pentru ca tu nu te-ai gandit la aceste mase largi atunci cand ai intitulat topicul "Spaga Matter Iassyorum". Sau ai vrut sa insulti in bloc?

In locul tau si eu as spune la fel. Ca acea amenintare a fost o gluma.  Cu toate ca nu a sesizat nimeni umorul sau ironia din spusele tale.    

Tu esti de acord ca toate actiunile din universitati, inclusiv angajarile si promovarile, se fac in functie de carta universitatii si de legea invatamantului. Atunci e suficient sa vezi care este procesul de angajare si pe cine implica pentru ca sa vezi ca era intr-adevar o gluma pentru ca eu nu putea interfera in nici un fel cu procesul. Decat daca as fi actionat pe la spate punind contrapile in senat. Dar, crede-ma asta insemna un efort prea mare pentru o cauza prea mica. Iar, in general, cand se fac chestiile astea, se fac si gata. Nu se trambiteaza pe forumuri cu 5 ani inainte si se mai discuta in urmatorii 3.
Iar faptul ca tu nu ai sesizat ironia, nu inseamna automat ca Nimeni n-a sesizat-o. Decat doar daca forumul era citit de Ulise iar eu eram ciclopul.

Eu nu imi cautam job la UMF ca ultima solutie de redresare si salvare academica , asa cum ai insinuat ricanind pe forum.  Nu stiu de unde ai avut informatia dar in afara de posibilitatea sa aplic la un grant CNCSIS impreuna cu UMF Iasi nu am discutat nimic de genul : aveti pe undeva un post si pentru mine ?      

Te cred. Imi cer scuze ca am crezut altfel. Acum ca mi-ai explicat, imi inchipui discutia: ca pe un fel de debriefing: ei ascultau iar tu le explicai ce sa reformeze. La sfarsit chiar te-ai oferit sa plici la grnat cu UMF Iasi. Fara nici o intentie sa fii angajat acolo. Poti sa-mi explici cum? Eu daca vreau sa aplic la un grant "cu University of Pittsburgh" sau cu alta universitate, trebuie: (1) sa fiu angajatul lor sau (2) sa fi semnat cu ei si sa fiu in proces de mutare 93) pentru intoarcerea acasa: sa aplic cu ei, dar ei sa se angajeze astfel ca-mi dau job ca sa-mi fac grantul. Evident, ini nici una din aceste situatii nu se stipuleaza nicaieri implicit o intentie de angajare. Nooo. Nici vorba. Te rog sa intelegi foarte clar urmatoarele: nu ma deranjeaza sa ma faci cum iti vine la gura. De fapt, ma lasa rece. Dar te rog din suflet, nu ma lua de prost, ca asta nu suport.

Imi cer scuze daca ma exprim mai prozaic, Las exprimarile cu tenta parazitologico-injurioasa sau ludica la latitudinea dascalilor si educatorilor mei.      

Te invit inca odata sa citesti din urma schimburile de mesaje: ai sa vezi ca ma exprim uneori intr-adevar dur, dar intotdeauna civilizat. In orice caz, tonul meu a fost mai civilizat decat al tau. S-ar putea ca sa fi cizelat mesajele (ca am observat ca poetul din tine cauta forme perfecte), dar asta nu schimba cu nimic fondul. Eu am ridicat un semnal, tu m-ai jignit (in fine, ai incercat s-o faci pentru ca ti-am mai spus, ma lasa rece. Asta nu inseamna ca n-o sa-ti replic).
C
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #760 - Feb 10th, 2011 at 5:15am

Cristi

faci citeva greseli si le iau pe rind :

1: Cind un roman in anno domini 2000 aplica la un grad school nu existau profesori a caror recomandare sa conteze. Nicidecum in egala masura cu scorurile asa cum spui tu.  Nimeni nu si-a rupt din timp sa scrie recomandari pentru mine. Au fost facute la modul : scrie-o tu in romana eu o aprob, tu traduci apoi semnez. Nu cred ca ma acuz scriind asa ceva pt ca profesori vizibili atunci efectiv nu erau, nu erau fluenti in engleza si moda recomandarilor inca nu aparuse.
Romanii au intrat in grad school pe baza scorului GRE si TOEFL. Si pariez ca tu nu ai dat aceste examene. Nu ai avut nevoie probabil.
Eu unul am avut scoruri stelare in GRE si TOEFL (peste 2000) si daca aveam ceva experienta in cercetare puteam sa intru in top 20 universities. Dar habar nu aveam sa tin o pipeta in mina. Pentru romanii care aplica la grad school inca conteaza scorul de la examene nu experienta de cercetare care efectiv nu exista ( poate exista acum , nu stiu...)
De asta spun ca recomandare ta ( si nu mi-ai raspuns in ce calitate ai acordat-o) a fost ceva care sa completeze un dosar nicidecum ceva crucial pt Sebi.  Si in general daca nu ai scoruri corespunzatoare poti sa fii aratat in recomandari ca a doua venire a lui Pasteur pe pamint si nu cred ca te ia nimeni.   Sa ii spui unui student pe forum ca " datorita mie ai intrat in grad school" mi se pare arogant si lipsit complet de eleganta si modestie. Ca si cum comisia respectiva ar fi fost in dubiu si cind au vazut recomandarea ta au cazut pe spate ca gindacii si l-au pus in capul listei de admisi.  

Ai dovedit lipsa de modestie si asta se cere ( nu ? ) pusa si ea la punct.

2. Oricit incerci sa te aperi , sa ne arati contextul, fraza ta a fost extrem de jignitoare pentru cei care s-au intors in Romania.

3. In cazul in care ma apucam sa scriu grantul ar fi trebuit sa fiu afiliat la UMF dupa ce ar fi fost aprobat.  Pai cum altfel as fi putut sa activez acolo ?  Dar grantul mi-ar fi platit salariul si contributiile asa ca veneam cu banii mei.  CARE E PROBLEMA daca as fi fost angajat si platit din fellowshipul obtinut DE MINE ? Daca ceream sa fiu angajat si apoi sa aplic la granturi , da. Dar discutia a fost la nivel de intentie intr-un moment in care aveam deja oferte de postdoc pe masa. Modul de angajare era ceva extrem de indepartat in contextul in care discutam. Am crezut in intoarcerea acasa si am vrut sa testez apele. Ceva rau in asta ?
si peste toate intorsul meu acasa la UMF ar fi fost un mare plus pentru UMF. Ca asa ceva se raporteaza. Chiar asa de one sided era demersul meu ?

4. MINISTRUL MEU PREFERAT ????  Am avut eu vreo pozitie pro-Funeriu pe acest forum ????   Esti istet moncher dar nu incerca sa deraiezi discutia si sa contorsionezi faptele.
Poate crezi ca eu sunt cel care mi-a imprumutat nickname-ul. Habar nu am de Funeriu si as fi curios de ce ai folosit aceasta sintagma.  Imi e perfect paralel Funeriu la fel si ....as mai fi vrut sa numesc un ministru dar nu stiu decit pe Boc.

5. Eu sa spun ce sa reformeze ? Dragos si domnul rector cunosc discutiile care au fost extrem de amicale si le multumesc pt asta si daca vad postul ii las pe ei sa spuna cita aroganta au vazut din partea mea. Ceea ce incerci sa tot insinuezi.

6. Oricit de civilizat vei incerca vreodata sa ma dai de exemplu unui student ca daca va ajunge ca mine tu o sa il opresti ( in gluma pe care in afara de tine nimeni nu o vede) in drumul lui spre UMF o sa vezi aceeasi reactie.  Ai gresit din toate punctele de vedere.  Ceea ce ai facut a fost in afara normelor academice , colegiale, educative si de bun simt.  Nu mai reveni la asta. M-ai lovit fara motiv, fara bun simt , intr-o disputa care nu imi apartinea.
Orice incercare ulterioara te discrediteaza si mai mult. Intelege ca nu poti fi si un senior al forumului si, in acelasi timp, un smecheras slobod la gura care insulta voalat sau mai putin voalat pe toti cei care ii intra in colimator. Pick one.
Iar daca stii ca ai folosit pe forum apelative de gen "papuse" nu te plinge de tonul meu.
am sa iti reimprospatez franceza cu o zicala :

A malin malin et demi  Wink

PS : Eu iti recomand sa te trezesti din atitudinea asta de autoritate suprema care critica tot ce ii sta in cale. in care te-ai erijat de mult in existenta ta.  

Te va scuti de multe

Sante

Back to top
« Last Edit: Feb 10th, 2011 at 3:27pm by Insider »  

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #761 - Feb 10th, 2011 at 3:25pm

Discutia asta devine penibila si nu mai am de gand s-o continui. Am sa-ti spun doar ca pentru cineva atat de precis, ai cateva probleme:

1. Spaga matter Iassyorum? Ofensarea in bloc?
2. Daca cineva are doua post-docuri in buzinar si merge la o universitate propunind sa aplice la grant impreuna pentru ca dupa aceea sa fie angajat ca faculty, asta se cheama "job hunting". Face chiar parte din definitia job hunting. Stiu, stiuuu, ai vrut sa ajuti universitatea sa mai bifeze ceva si sa raporteze. Asa cum ai vrut s-o ajuti sa se reformeze. Am inteles asta demult.
3. stiu si eu o expresie: Cut the BS.
4. Malin et demie, scoruri stelare, super trouper etc? Toate astea arata clar pe ce pozitie te situezi. De aceea si obstinatia cu care-mi dai atatea sfaturi ca sa-mi fie bine. Reality check: Radu, tu ai o burse Marie Curie, nu esti Marie Curie! Vrei sa te pozitionezi mai bine? Uita-te pe PUBMED!!! Ai in jur de vreo 40 de ani? Da?
Nu stiai sa tii o pipeta in mana cand ai ajuns in State? Din vina cui? Colegi de-ai tai au lucrat cu noi ani de zile in virologie cu pipete reglabile, fixe, multicanal sau multipipete. La Fiziologie, Eugen avea in julul lui un intreg nucleu de cercetare adevarata. Asta ca sa-ti dau doar doua exemple. Sigur daca ai vrut sa scrii poezii, e treaba ta. Dar nu te victimiza. Si in teza. A avut PI-ul probleme. E de inteles. In zilele noastre ne pierdem grant dupa grant si este greu sa le inlocuim pe toate pentru ca finantarea este teribila. Este treaba ta ca student sa-ti gasesti laboratorul cel mai potrivit. Dupa ani de zile, a scrie ca nu vrei sa spui ca PI-ul a fost de vina este ca si cum ai spune exact asta. Trebuia sa te duci undeva unde sa fii mai productiv. Erai insa ocupat cu Spaga Iassyorum si n-ai avut timp. Asa cum acum esti ocupat sa-mi faci mie educatie.

Este fantastic cat de proteiforme sunt postarile tale. De cate ori pe zi le schimbi? Cat de mult timp ai pentru asta?
C
Back to top
« Last Edit: Feb 10th, 2011 at 9:24pm by capetrei »  

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #762 - Feb 10th, 2011 at 3:47pm

Dosarul meu a fost numai bun sa primesc un fellowship Marie Curie. Asa cum dosarul meu nu e si nu cred ca a fost vreodata problema ta, domnule Apetrei.   Nu esti in masura sa imi judeci dosarul, neintrebat de nimeni, pe un forum public. In tara asta toti stiu ca daca te apuci sa iti dai cu parerea aiurea in tramvai despre unul sau altul, intr-un mod in care ar putea sa dauneze celor vizati , te trezesti imediat cu citatia in posta. Aici cineva apreciaza un dosar cind i se cere sa o faca, si nicidecum nu se duce pe forumuri publice sa trimbiteze ca unul sau altul e slab sau puternic.  
Daca nu ai inteles asta pina acuma ce sa zic : geaba luna, geaba stele, geaba ISI ...  back to the drawing board ! Invata, odata pentru totdeauna, si baga bine la cap faptul ca dosarele persoanelor care nu candideaza pentru posturi publice nu sunt subiecte de discutie pentru tot felul de brahmani si atoatestiutori de forum. Dosarele si aprecierea lor sunt lucruri serioase care nu fac subiectul unor discutii publice.  Daca nu intelegi asta e clar ca mentalitatea romaneasca, aflatul in treaba si datul cu parerea sunt prea puternice in genele unora incit sa poata fi dezlocuite de educatia si contactul cu societatea sanatoasa. 

Nu am propus UMF-ului sa fiu angajat in nici un fel iar asta o stiu cei cu care am discutat. Cind spui ca am avut in vedere grantul ca apoi sa fiu angajat ca faculty pur si simplu inventezi.  Il rog pe Dragos Pieptu, daca va citi subiectul, sa spuna tuturor daca am intrebat daca au vreo pozitie deschisa pe la vreo catedra. I-am expus ideea grantului si atit. Inceteaza cu inventiile !!.  

Si mai e ceva, extrem de important , zic eu: la bursa aceea nu am aplicat.  M-am dus in postdoc apoi in fellowship.   Ei ?

Da, scorul meu la GRE a fost in top 1% din lume si nu am de ce sa fiu modest vizavi de asta.  Si asa sunt destui neaveniti care se ocupa cu masuratul performantelor mele.

Back to top
« Last Edit: Feb 10th, 2011 at 5:21pm by Insider »  

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #763 - Feb 10th, 2011 at 3:55pm

Domnule profesor Apetrei

repet a patra oara intrebarea  :

Ca profesor la Tulane ati girat candidatura unui tinar medic roman pentru un doctorat in US  .

Va rog sa imi spuneti in ce calitate si in ce perioada ati avut posibilitatea sa apreciati academic performantele domnul doctor Manoleasa.

Astept cu interes raspunsul dvs avind in vedere ca in cazul meu v-ati dovedit exceptionala expertiza academica de la o distanta apreciabila.

Radu Ciornei

Back to top
« Last Edit: Feb 10th, 2011 at 5:31pm by Insider »  

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #764 - Feb 11th, 2011 at 5:06am

Tick tick tick domnule profesor Apetrei....

sau recomandarea a fost tot in gluma ?
Back to top
« Last Edit: Feb 11th, 2011 at 7:53pm by Insider »  

IP Logged

Ktown
Junior Member
**

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #765 - Feb 11th, 2011 at 12:29pm

Domnule Apetrei, taiati-va o mana si dati-o lui Insider ca sa va ierte. S-a incrancenat de cred ca pateste ceva cu inima...

Nu de alta, dar cred ca mai are un pic de lucru pana obtine Nobelul si disputa asta ii fura din timpul pretios.
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #766 - Feb 11th, 2011 at 8:05pm

Ktown wrote on Feb 11th, 2011 at 12:29pm:
Domnule Apetrei, taiati-va o mana si dati-o lui Insider ca sa va ierte. S-a incrancenat de cred ca pateste ceva cu inima...

Nu de alta, dar cred ca mai are un pic de lucru pana obtine Nobelul si disputa asta ii fura din timpul pretios.

Bine ai venit August.  

Oi fi suparat vreun clown intr-o viata anterioara de acum  toti se inghesuie sa ma caute la ISI. Altfel nu imi explic cum pe forumul asta tot soiul de clowni isi dau cu parerea despre mine fara sa le fi adresat vreo vorba in prealabil.  Mai sunteti multi ?
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #767 - Feb 12th, 2011 at 3:10am

OPINIILE UNUI CLOVN

Of, ce pacat ca nu suntem unul in preajma altuia: m-ai lega de un scaun, mi-ai pune lanterna in ochi si m-ai intreba la nesfarsit: "ce-i cu recomandarea? ce-i cu recomandarea?" Si eu care am crezut ca atunci cand ai scris procu ai avut in fine o greseala de tipar.

Radu,
Am vesti pentru tine:
1.Am adus din garaj vechiul meu computer si am gasit folderul legat de recomandarea care nu te lasa sa dormi noaptea: schimburile de mesaje cu Sebastian si intrebarile si raspunsurile adiacente, discutiile cu privire la doctorat in general, schimburile de mesaje cu colegii de la catedra in care intrebam ce parere au despre el, cateva mesaje schimbate cu Eugen pe acest subiect, in care Eugen imi spunea ca i-a citit teza si ca e OK. M-am intalnit cu Sebi in prealabil acasa de doua ori: odata am discutat despre UMF si am vazut cum gandeste, odata am discutat despre situatia lui scolara si daca-mi aduc bine aminte, mi-a aratat chiar foile matricole. Am de asemenea un folder de PDF-uri pe care mi le-a solicitat in decursul timpului, care ilustreaza intr-o oarecare masura preocuparile sale. Iti spun toate astea ca sa-ti arat ca n-am dat recomandarea chiar in eter. Mentin ce-am scris in urma cu trei ani: ar fi trebuit sa-l cunosc mai bine pe omul Sebi, dar in fine. Oamenii mai si gresesc. Ca sa inchei, am sa-ti spun ca am si recomandarea in speta. Fiind un document confidential, n-o pot posta pe acest sit. Dar daca tii cu tot dinadinsul, pot sa ti-o trimit in particular si vei putea verifica cu Sebi ca n-am traficat-o. Cred ca este onesta si n-are de ce sa-mi fie rusine ca am dat-o incercand sa ajut pe cineva. Dar…am si eu o conditie: ti-o arat, cu conditia sa-mi arati si tu cele trei recomandari pe baza carora ai fost admis in stagiul doctoral. Asta doar ca sa comparam care dintre recomandari sunt mai aproape de realitate. Cu aceasta, am incheiat definitiv subiectul. Daca vrei sa continui, iti recomand sa deschizi un topic special unde sa ne dam la gioale.

Vad ca te afecteaza foarte mult reality check-ul meu. Cu riscul de a te irita si mai mult (ba chiar cu satisfactia asta), o sa continui in felul urmator.
Ca insider, te-ai exprimat aici dupa cum urmeaza:

Insider wrote on Apr 15th, 2008 at 4:06pm:

"Buna ziua si bine v-am gasit !  

Ma alatur si eu voua in lupta impotriva hidrei hidoase ce a pus stapinire pe invatamintul romanesc. Iar nepotismul e numai un cap. Mai sunt si incompetenta, coruptia,miserupismul,lipsa oricarei vointe de a schimba ceva...si lista e deschisa.  
Asa cum imi spune si numele sunt un Insider. Sunt angajatul prestigioasei institutii de invatamint mentionata in titlu. Universitate din care a ramas numai numele si stralucirea data de un strat de var si o piata cu monument nou inaugurat. Gardul s-a vopsit, inauntru insa nu e nici un leopard. Doar o cloaca viermanoasa care are impresia ca titulatura de universitari le poate galona intrucitva o mizerie morala cu profunzimi si ravene inimaginabile pentru un om normal.  
Acolo ar fi trebuit sa fie cei mai buni. Medici (in primul rind) si in subsidsiar universitari.  
Intre organizarea ierarhica a UMF ului si gloata aceea de valutisti din piata Unirii nu e nici o diferenta. Regulile sunt aceleasi "respectul", " daca nu esti cu noi esti impotriva noastra" si pina la urma vine si "cutitul in spate".  
Ambele tagme alearga dupa acelasi lucru : bani. Cit mai multi bani. Oricum. Oricit. Oricind.  

Prin tot ce stiu despre "respectabila " institutie sper sa le mai agit somnul stimatilor si stimabililor mei colegi. Pentru ca vreti sau nu vreti...suntem colegi    

M-am saturat de mucles, de circul vostru cu pretentii de goliciunea si incompetenta care a cuprins ceea ce ar fi trebuit sa fie un bastion de stiinta si cultura. "Spaga Mater Iassyorum" asta ar trebui sa fie pus in fata UMF -ului nu bustul lui Gr T Popa care oricum s-ar mai sinucide de citeva ori citind lucrarile cu care trec examenele studentii "contribuabili".  
Sper , ca in serialul de care (cu voia moderatorului) ma voi ocupa sa va zugravesc in toata splendoarea voastra muceda si sa va dezvalui cit mai amanuntit imundele voastre personalitati.  

Legati-va centurile, aprindeti tigarile, pregatiti Distonocalmul si pastilele de inima. Va garantez ca veti avea nevoie.  

Pina una alta prietenilor de pe forum le spun : la reintilnire.  

Corpului de spagasini le sugerez sa se gindeasca la fosta lor concitadina cu botisor de iepuras care aduce atit de multe surprize la cei care merita. Poate sunt si ei pe lista...  
Nu-i asa domnule profesor...X...? "

Evident, sub anonimat puteai scrie orice, fara sa-ti pese prea mult. Totusi, intre timp, ai ales sa devii persoana publica, semnata cu nume si nu doar clona. Vrei sa-ti reamintesc ce shimbare de ton a intervenit?

Daca experienta mea ca doctorand intr-o universitate americana, cu tot ce implica ea, va fi catalogata drept  folositoare in efortul de a aduce UMF-ul din Iasi acolo unde ii este locul va rog sa ma contactati. Am multe proiecte stiintifice, unele inca in desfasurare.  Fostul meu mentor, profesorul Joseph McGillis s-a aratat incintat sa colaboram in continuare cind i-am spus ca ar fi o posibilitate sa duc mai departe munca inceputa in laboratorul sau in alte institutii.  

Voi fi in Romania in lunile mai-iunie si as fi incintat daca as putea purta o discutie pe tema revigorarii cercetarii si procesului de invatamint in UMF IASI cu membrii noii echipe de conducere.  Atunci vom putea discuta pe larg despre eventuale proiecte, experienta, colaborari etc...

La asta, eu am replicat ca pentru ca sa impartasesti din experienta, trebuie s-o ai. Ai raspuns:

Nu am de ce sa ma supar pentru sugestiile domnului profesor Apetrei, ele coincid cu prioritatile mele actuale.  Nu am vrut sa ma justific in postarea mea anterioara pentru lipsa de productivitate ( pe care mi-o asum) dar pot sa va spun ca acum lucrez la articolele bazate pe cercetarea efectuala la UK.   [...]  Imi reprosez si acum ca in paralel cu scrierea tezei nu am terminat si articolele bazate pe cercetarea mea dar niste circumstante obiective m-au facut sa intirzii publicarea.  Circumstante care nu sunt atenuante, pentru ca nu trebuie sa ma dezvinovatesc, dar mi-au frinat publicarea.
    Din punct de vedere profesional am acum si alte directii ( in afara de postdoc) si sper ca in cel mai scurt timp sa ma pun pe orbita.  Ii multumesc domnului doctor Apetrei pentru sfaturile foarte bune pe care mi le-a dat si vreau sa va spun ca sunt foarte constient de ce stiu si mai ales de ce nu stiu in momentul de fata.  

Intre timp, ai mai prins nas, si mesajele tale au tonalitatea pe care o au in prezent.

Ei bine, da-mi voie sa-ti spun din nou urmatoarele:
1. Mesajul de insider este extreme de insultator la adresa intregului personal al UMF (intors sau ramas). NU am auzit nici o scuza.
2. Ca insider, unul din argumentele majore cu privire la imposture au fost legate de vizibilitate international (iti aduci aminte de mesajele legate de colega ta ? Acolo nu era vorboa doar de lipsa de publicatii ci de acuze mult mai serioase care ii puteau adduce atingeri grave unei persoane). Ca Radu Ciornei, te plasezi deja pe o alta pozitie: aceea in care altcineva poate sa verifice in ce masura esti calificat sa-I acuzi pe altii. Ori aceasta pozitie te pune intr-o perfecta inferioritate: cei pe care ii acuzi ca au luat spagi si n-au facut nimic pentru stiinta au luat macar spagi. Tu, cu un articol in 10 ani, nici macar spagi n-ai luat!
3. Ca cercetator, nu te intreaba nimeni ce note ai avut la admitere. Sunt ani de zile de cand nu m-am mai gandit cu ce note am intrat in UMF. Scor stelar la GRE inseamna ca de fapt esti intre cei 1% cei mai tocilari indivizi de pe planeta. Te consideri stelar, publica frate. Asta arata ca stapanesti stiinta si nu ca ai invatat pentru examene. Este o diferenta intre a invata carti si a elabora si testa ipoteze, a construi teorii si paradigme.
Vrei, nu vrei, trebuie sa intelegi ca 10 ani este o perioada in care cineva cu pretentii trebuie sa publice. Cei pe care vrei sa-i reformezi la UMF sunt mai productivi decat tine! Asa ca mai lasa din ifose si treci la treaba inainte de a te apuca sa dai lectii la altii.

4. In ultimul citat, scrii ca vei publica in curand. Dincolo de toate ironiile, ba chiar la modul cel mai serios, momentele pe care le irosesti cu tot felul de prostii iti afecteaza dramatic cariera. Daca vrei sa scrii despre apoptoza celulelor B, pai domeniu B-urilor a avansat fantastic in acesti trei ani: au fost definite subpopulatii, a fost caracterizata memoria si mecanismele memoriei B, s-au facut progrese in activarea B-urilor, au fost caracterizate Bregurile. Astea sunt doar cateva aspecte. Datele pe care le ai (eventual) si nu le publici se perimeaza cu rapiditate. Eu nu sunt nici pe departe specialist in B-uri dar tot am auzit de toate aceste lucruri. Pe bune, ar fi mai bine daca te-ai apuca sa scrii decat sa postezi sis a cizelezi la nesfarsit posturile aici. Uite, eu chiar ma las de corespondenta cu tine. Ma irita si, chiar daca ma amuza o sa-i pun punct.
C

Back to top
« Last Edit: Feb 20th, 2011 at 9:43pm by capetrei »  

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #768 - Feb 12th, 2011 at 4:46am

Intr-adevar cred ca e cam mult. Hai sa punem punct.  Nu va iesi niciunul dintre noi mai bun din toata afacerea asta. As putea sa continuu polemica dar efectiv nu are sens.
Vad ca ai accesat un subiect deja inchis numai ca sa imi replici. Interesant...
  Nu vreau sa vad nicio recomandare. Iar recomandarile mele sunt de la oameni CU CARE AM LUCRAT.  Era clar ca nu i-ai fost profesor.  Cind faci asa ceva nu folosesti chestia asta pe un forum intr-o cearta cu respectivul.  Ca pur si simplu iti explodeaza in fata. Si cred ca stii parerea profesorilor americani despre recomandarile date cuiva care nu ti-a fost....nimic.

Articolele mele sunt terminate si astept rezultatele evaluarii.  Intr-adevar as fi vrut sa fie mai multe.  Sunt la curent cu noutatile din domeniu si daca acum 4 ani efectul antiapoptotic al CGRP ar fi fost ceva destul de controversat in ultimii ani au aparut multe rapoarte confirmind asta in alte tesuturi. Asa ca poate cumva e bine ca am intirziat. 

Disputele forumistice nu fac parte din aspiratiile mele. Cred insa ca, la fel, evaluarile productivitatii si competentei mele stiintifice nu trebuiesc facute pe forumuri publice sau pomenite in dispute cu terti.
Asta m-a facut , efectiv, sa explodez. 

Imi cer scuze pentru tonul si cuvintele mai dure, iti urez succes in intreaga activitate de viitor.

Radu Ciornei
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #769 - Feb 12th, 2011 at 4:46am

Fac parte dintre cei care-si scriu singuri recomandarile pe care le fac pentru altii, direct in engleza. Sunt destul de permeabil in a scrie recomandari, pentru ca nu-mi pica galoanele si pentru ca stiu ca tinerii pentru care imi rapesc 5 minute din viata (cam cat imi ia ca sa scriu acum acest mesaj) vor avea sansa de a scapa din cloaca lui Funeriu. 

Si - spre deosebire de Funeriu - chiar ii sfatuiesc pe cei recomandati de mine sau de altii sa incerce, daca sunt cu adevarat elite, nu se mai intoarca niciodata in locul unde elitele sunt formal proslavite, apelandu-se la ele in mod abstract, ca la o masa amorfa de salvatori, dar de facto, luate individual si nominal la raspar, minimalizate, injurate, nivelate prin criterii originale pana cand isi apleaca grumazul, docili si interesati, inspre Maretii Conducatori care danseaza pe manele la Ciresica.

Imi aduc aminte perfect cand Sebi Manoleasa a apelat (si) la mine pentru o recomandare. Eram intr-o perioada proasta, cosmarul umefist parea sa nu se mai termine si - pe scurt - l-am refuzat. Nu am sa-mi fac public rationamentul - dar recunosc acum ca il consider pueril si regret ca nu i-am dat si eu o recomandare. Vreau doar sa mentionez ca atunci Sebi considera un titlu de glorie ca si Cristi ii daduse o recomandare, asa ca as putea pune marturie ca recomandarea lui Cristi exista in memoria mea. Am cautat chiar mesajul cu pricina, dar nu l-am mai gasit.

Consider, insa, ca, desi a da o recomandare cuiva care merita (si consider ca Sebi a meritat cu varf si indesat sa fie recomandat - dovada evolutia lui foarte buna) e un gest usor si natural, desconsiderarea acestui gest prin minimalizarea lui si descrierea lui ca pe un act pur formal, care poate fi obtinut cu un spert sau cu o lingusire imi pare cu adevarat jignitoare, mai ales daca vine de la cineva care a avut odata nevoie de recomandari. Suna la modul "bine c-am scapat, bai si - de fapt - nu-ti multumesc deloc pentru ca mi-ai scris fituica aia, pentru ca eu meritam oricum si-s mai tare ca tine, sic si siktir!"

Pe de alta parte, atmosfera de teroare instaurata in UMF Iasi de o secta gerontocrata nu permitea exprimarea deschisa, sub semnatura, fara riscul unei reactii revansarde, mai ales daca cel ce scria inca nu rupsese legaturile cu institutia-mama, dar era oripilat de ceea ce se intampla acolo. Eu insumi, aflat in Franta cand lucram la elaborarea studiului de reforma FAR, dar stiind ca aveam sa ma intorc in Romania, m-am codit mult sa si semnez studiul alaturi de ceilalti, tocmai de teama repercusiunilor. Diferenta de ton dintre clona si original ar putea fi explicata si de momentele diferite - momentul initial, cand nu se intrezarea nici o sansa de scapare si momentul ultierior - cand atmosfera incepuse sa se relaxeze. Mai tin sa zic ca "spaga Mater Yassiorum" a fost nada prin care am ajuns sa intru in contact cu Eugen Stamate si Eugen Brailoiu.

Conversatia dintre voi e - in general - amuzanta, acum inteleg de ce lui Radu i se spunea "Procu" in facultate - si probabil ca nu m-as fi bagat, ca sa vad spectacolul pana la capat. Totusi imi pare rau sa vad cum doi oameni destepti, care ar trebui sa se concentreze pe cu totul altceva, isi pierd timpul si energia intr-o disputa fara sens. Cu atat mai mult cu cat lui Cristi nu i-au cazut galoanele atunci cand si-a cerut initial scuze pentru speculatia lui facuta la nervi.

Cam asta-i parerea mea "la rece" (ma mir cum un om nervos ca mine poate fi uneori calm - probabil varsta) si promit sa nu ma mai bag.

Dumi
Back to top

IP Logged

Insider
YaBB Newbies
*

Reply #770 - Feb 12th, 2011 at 5:04am

Dumi, am postat in acelasi timp si ma bucur ca fara sa stiu am achiesat la mesajul tau care ne indeamna la calm si intelepciune.
M-am infirbintat dar de acuma gata. Recomandarea a fost data sa faca un bine. Case closed.
Nu cred ca am jignit pe cei care nu meritau in UMF prin mesajul meu, ba chiar cred ca a fost un soi de supapa pentru toti cei de acolo.

De acum putem reveni la conversatii academice. Promit sa ma documentez mai bine si sa va insotesc la altoit ministrul Smiley

Sante

Radu
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa" Iasi
Reply #771 - Oct 12th, 2011 at 4:11pm

http://www.evz.ro/detalii/stiri/bomba-dna-a-explodat-la-universitatea-de-medicin...

Coruptie la Universitatea de Medicina Iasi. Astarastoae s-a ascuns de DNA in spital

Ordonanta de retinere a directorului din UMF, Adrian Ciureanu, a expirat. Triunghiul Drugus-Ciureanu-Astarastoae, in centrul sifonarii a 6 milioane de lei din fonduri europene. Directoarea administrativa are două vile si trei terenuri in Iasi

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #772 - Oct 12th, 2011 at 5:11pm

Eugen Stamate wrote on Oct 12th, 2011 at 4:11pm:
Coruptie la Universitatea de Medicina Iasi. Astarastoae s-a ascuns de DNA in spital

Astarastoae nu era ceva cu etica?
Dar si universitatea asta parca e in vizor.
Ca la multe altele e la fel, dar nu se intampla nimic....
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #773 - Oct 13th, 2011 at 2:59pm

Este păcat că asupra UMF Iași planează din nou suspiciuni legate de anumite fapte petrecute în afara cadrului legal. Eu cred că instituția a făcut eforturi considerabile pentru a-și corecta imaginea șifonată de povestea diplomelor false și tocmai când începuseră lucrurile să intre pe făgașul de normalitate, iată-ne în fața unui nou scandal. E prematur însă să tragem vreo concluzie, în condițiile în care presa vehiculează multe zvonuri contradictorii. Să fie vreo coincidență între momentul declanșării acestor evenimente și apropiatele alegeri ?
Back to top

IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #774 - Oct 13th, 2011 at 7:15pm

DNA este un alias romanesc ptr trompeta. Suna trompeta ca sa arate Comisiei Europene ca justitia romana se screme sa lucreze.

Daca stam sa ne gandim bine - ce credeti ca isi impartaseau din experiente rectorii pe la sindrofiile dumnealor de oameni importanti ?! O fi doar rectorul UMF Iasi cu probleme de e-learning pe e-uroi grei  ?!

Personal cred ca DNA Iasi e un pic mai/ prea vivace, dar va obosi in 2-3 zile.

Pana la urma e de admirat dna/ (adn)-iasi, ptr ca in alte centre universitare nu s-a auzit trompeta niciodata si chiar deloc - privitor la rectori si "intelectuali", evident.

Evident, acolo unde rectorii sunt prieteni cu al (cei) mic si mare nici nu va trambita trompeta....

Daca Funeriu dorea sa se bata cu "sistemul" o facea - deci, intrebarea este - ce castiga/ cauta Funeriu ca ministru al educatiei in fundatura aceasta de civilizatie ? Noroc ca FBI s-a implicat in ancheta mortii sportivului american !!!! Trebuie sa fim recunoscatori cu totii FBI-ului !!!! Poate ne mai scapa de coruptie si impostura. Halal medici pe la Giurgiu... dar cum or fi prin alte parti ale patriei dragi - desteapta-te rumane !!!

Acum un an doar escrocii il doreau pe Funeriu plecat. La aceasta ora suntem mult mai multi care il vrem plecat.... cum este posibil sa te dai cinstit si sa lucrezi cu dublu standard ????? si multe altele...ce cauta Funeriu aici ? Ce are de castigat ? Caci are  -  nimeni nu sta pe doua parale degeaba. O viata avem cu totii !
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 29 30 31 32 33 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)