Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 31 32 33 
Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa" Iasi (Read 128715 times)
Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Univ de Medicina si Farmacie "Gr.T. Popa" Iasi
Reply #800 - Oct 22nd, 2015 at 7:38am

Rectorul UMF Iaşi a demisionat după scandalul provocat de retragerea listei cu studenţi marocani

http://www.mediafax.ro/social/rectorul-umf-iasi-a-demisionat-dupa-scandalul-prov...

Rectorul Universităţii de Medicină şi Farmacie (UMF) ”Grigore T. Popa“ din Iaşi, Dragoş Pieptu, a anunţat, miercuri seară, într-o declaraţie de presă comună cu ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, aflat la Iaşi, că demisionează de la conducerea instituţiei de învăţământ superior, ca urmare a situaţiei create de retragerea unei liste oficiale cu 45 de studenţi marocani care iniţial fuseseră admişi la universitate.

”Mi-am depus deja demisia, noul rector va fi decis de către Senatul de luni al universităţii. Toate dosarele (n.r. - depuse la locurile cu taxă în valută la limba română, engleză şi franceză) vor fi reevaluate până luni, 26 octombrie. Este vorba de 951 de dosare”, a precizat Dragoş Pieptu.

La rândul său, ministrul Sorin Cîmpeanu a declarat că, în urma controlului făcut de Corpul de control, s-a stabilit că este vorba despre o fraudă a personalului administrativ al UMF Iaşi.
”Este vorba de o fraudă la nivelul personalului administrativ al UMF Iaşi, care a făcut o fraudă cu dosarele de înregistrare a studenţilor străini, cu punctajele. Nu sunt implicaţi membri din personalul didactic. Vor fi sesizate, dacă nu s-au autosesizat deja, şi organele de urmărire penală”, a spus Sorin Cîmpeanu.

Dragoş Pieptu este rector al UMF Iaşi de la începutul acestui an, când i-a urmat în funcţie lui Vasile Astărăstoae, care şi-a dat demisia.

Ambasadoarea României în Maroc, Simona Mariana Ioan, a fost convocată la Ministerul marocan de Externe, pentru a da explicaţii privind retragerea unei liste oficiale cu 45 de studenţi marocani, înscrişi în primul an la Facultatea de Medicină din Iaşi, relata site-ul de ştiri Le360.ma.

Cei 45 de studenţi marocani figurau iniţial ca înscrişi în primul an la Facultatea de medicină din Iaşi, dar numele lor au fost ulterior şterse, fără nicio explicaţie.

Mbarka Bouaida, ministru delegat în cadrul Ministerului marocan al Afacerilor Externe, s-a întâlnit luni cu ambasadoarea României, căreia i-a cerut explicaţii cu privire la acest caz.

Ministrul a apreciat că aceste dificultăţi sunt cauzate de gestionarea opacă a dosarelor de înscriere a studenţilor marocani de către conducerea universităţii, care "a procedat la modificări succesive care au antrenat, fără o explicaţie justificată, excluderea studenţilor maricani, ai căror părinţi şi-au achitat în prealabil, de bună credinţă, obligaţiile faţă de universitate (plata taxelor şcolare cu valori între 2.000 şi 5.000 de euro-n.r.)"

În 5 octombrie, Facultatea din Iaşi a publicat o listă definitivă cu studenţii admişi şi care au îndeplinit condiţiile de eligibilitate, în total 166 de studenţi, inclusiv marocani. În 15 octombrie însă, Facultatea a publicat pe site-ul său o nouă listă, cu 121 de studenţi, care excludea numele celor 45 de studenţi marocani, "fără a prezenta motivele acestei revizuiri", a precizat Bouaida.

Ca urmare a acestei situaţii, conducerea Universităţii de Medicină şi Farmacie din Iaşi a afirmat că s-au găsit inadvertenţe în dosarele de înmatriculare a studenţilor la liniile de studiu în română, engleză şi franceză care plătesc taxa în valută, motiv pentru care înmatricularea a fost suspendată, iar dosarele sunt reevaluate.

"Procesul de înmatriculare a studenţilor la programele de studiu în limbile engleză, franceză şi română pe cont propriu valutar (studenţii care au intrat pe baza unui concurs de dosare şi care plătesc taxa anuală de 5.000 de euro în valută - n.r.) a fost întrerupt după identificarea unor erori care au viciat clasamentul final al candidaţilor. Senatul Universităţii a decis, în şedinţa de pe 19 octombrie, reevaluarea tuturor dosarelor, urmând ca în maxim o săptămână să fie publicată lista finală a candidaţilor admişi", a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, rectorul UMF Iaşi, Dragoş Pieptu.

El a precizat că universitatea a sesizat Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, care a trimis o comisie pentru a investiga problemele semnalate.

În paralel, conducerea UMF Iaşi a declanşat propria anchetă internă, ale cărei rezultate urmează să fie făcute publice.

Între timp, reprezentanţii UMF au anunţat că înmatricularea candidaţilor înscrişi pe locurile cu taxă în valută la limba română, engleză şi franceză au fost suspendate pentru o săptămână, urmând să fie reevaluate toate cele aproximativ 950 de dosare depuse, până la începutul săptămânii vitoare.

De asemenea, Ministerul Afacerilor Externe a precizat marţi că a întreprins demersuri pe lângă Ministerul Educaţiei şi Universitatea de Medicină de la Iaşi în cazul retragerii unei liste oficiale cu 45 de studenţi marocani, însă soluţionarea cazului nu ţine de competenţa sa.
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #801 - Oct 22nd, 2015 at 8:01am

comentariu de la cititor Ziarul de Iasi:

Joi, 22 Octombrie 2015, 07:55
http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/filiera-penala-la-admiterea-umf-rectorul-si-a-d...

fosta salariata

Iesind la pensie dintr-un birou al UMF-ului, pot sa afirm, fara a-mi fi frica de a gresi ca orice angajat al acestei institutii, indifferent de functie, post, grad si momentul angajarii, a avut pile in momentul angajarii. Cei care acum contesta pe alti colegi, nu inseamna ca ei ar fi niste copilasi nevinovati si ca ei ar fi intrat in Umf, datorita valorii lor exclusive ! Nu, ei au intrat in UMF in primul rand, pentru ca alti au fost de accord ca ei sa li se alature! Sa fie clar: in UMF, nimeni nu s-a angajat, venind din neant si fara o “pila” in dotare! Asa ceva nu a existat niciodata!Astfel : a)pe vremea comunistilor, pasaportul de trecere catre UMF era dat de catre primul secretar si comitetul judetean.Tot ei erau de accord si cu incadrarea fiicelor sau a fiilor profesorilor din UMF, in spitalele in care acestia practicau meseria . Chiar si atunci, profesorii nu se sfiau sa-si angajeze copiii in UMF, chiar la aceeasi disciplina unde profesau parintii. A se vedea cazurile familiei de prof. Lupascu si fiica sa, in aceeasi specialitate ginecologie, fam Pusa si prof Emil Gheorghita-fii si cumnatul la anatomie, Bica Scutaru si sotia la biblioteca,prof,. Rodica Chiriac si fiica sa , Ancuta incadrata in clinica, la mama,prof. Selaru si fiica sa, dr. Donciu Dorina in psihiatrie, prof Tansanu si fiica , dr. Miron Ingrid, in aceeasi specialitate si clinica-pediatrie iar ginerele, tot in UMF, la oncologie, prof neurologie Pendefunda si fiul in aceeasi clinica, prof. Pusi Diaconescu si fiica, Smaranda incadrata la UMF si pediatrie, prof. N. Trifan si fiica sa, dar in alta specialitate ,etc, etc Luati la rand toate spitalele din Iasi si veti constata ca in absolut toate au fost incadrate rude de diferite grade ale profesorilor din UMF sau ai doctorilor din acelasi spital sau din altele b) Dupa 1990, “piata incadrarilor” la UMF s-a liberalizat!La practicile déjŕ cunoscute-toti profesoriisi-au incadrat copiii in acelasi spital-, s-au adaugat altele:nu trebuia sa fii, neaparat, copil de prof de la UMF.Important era sa cunosti pe cineva sus-pus de la UMF: prieten, coleg de gradinita, scoala generala, liceu sau facultate cu decidentii din UMF. Asa si doar asa, s-a ajuns in situatia in care niciun asistent universitar nu a fost incadrat in UMF, fara o pila importanta si fara acordul profesorului, care este, in acelasi timp, sef de disciplina.Daca seful de disciplina nu dorea sa aiba o anumita persoana in colectiv, degeaba avea aceasta anumite pile la nivelul UMF. Este inutil sa mai spunem ca spitalele din Iasi sunt pline de medici, care provin din familii de medici si presupus a fi fost incadrati datorita parintilor. Ca sa nu mai vorbim de situatia in care sotii sunt medici in aceeasi clinica, unul fiind sef, iar celalat stand acasa si pontat , ca si cum ar fi fost la serviciu.Acesta este cazul , cunoscut de ani de zile,de la Spitalul Socola.Din motive de spatiu,va comunic doar ca voi finaliza “ cercetarea”, printr-o lista in care vor aparea numele parintilor , cadre didactice la UMF sau doctori si copiiilor angaajati la UMF. c)Mai exista o categorie de subordonati in ierarhia UMF: unele persoane, la inceput asistenti universitari, foarte docile , dar cu mari aspiratii sunt luati de profesori ca si copii de suflet, ca oameni “de incredere” si cu sansele cele mai mari de a deveni mostenitorii “tronului”. In general, acestia “par” a fi niste personae cu originea straina de viata medicala sau UMF, dar au marele merit de a fi fost luati sub aripa profului! Imaginati -va lupta intretinuta de sef, intre acel mostenitor si ceilalti colegi! Si atunci, va mai mirati de atatea dusmanii si adversitati in viata universitara? Parerea mea este urmatoarea: ori acceptati ca acesta este sistemul, impotriva caruia este f. greu de luptat, ori curatati-I de toti, nu doar de unii, atunci cand sunt alegeri la UMF d)In fine, sper ca macar personajul de ingrijire sa fie correct incadrat; sa fie acceptate doar doamnele care stiu la ce unghi se tine matura, ce cantitate de clor asigura sterilizarea toaletelor, etc 

13

0

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #802 - Oct 27th, 2015 at 8:17pm

Imi cer scuze, dar in 1990 atat eu cat si colegii mei (in majoritate) am intrat fara sa avem pile. Nu va dau exemple> Uitati-va in jur si o sa vedeti pe unii dintre cei mai buni medici din Iasi.
Altfel, doaman administrator nu spune nimic nou, dar uita de o categorie: a acelora care au stat ce-au stat la UMF si apoi si-au luat lumea-n cap. Asa ca subsemnatul.
Cristian
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #803 - Aug 30th, 2017 at 2:43pm

Este foarte interesant ca pe acest topic nu s-a mai postat de vreo cativa anisori. Pe vremuri, aici era cea mai activa zona a forumului.

Unul din motive era conul Vasilica, arhitectul uneia dintre cele mai interesante preluari de putere din istoria umanitatii, nedepasita decat de conul Donald anul trecut.

Si asta este si motivul pentru care scriu. Pentru ca, daca ati crezut ca ati vazut totul, v-ati inselat. Tara lui Caragiale, etc etc nu inceteaza a ne fascina. Am aflat, nu spun de unde, ca tanarul pensionar are mari realizari literare. Nu cautati sa vedeti daca a scris "Amintiri din Copilarie", "Luceafarul" rondeluri sau alte alea. Nu stiu ce a scris. Nu ma intereseaza. Dar este membru al uniunii scriitorilor din Romania. In felul acesta simplu, domnul pensionar incaseaza pensia de profesor, suplimentul de academician al Academiei de Studii Medicale si suplimentul de uniune de creatie. Toata stima, si abia astept bestselerurile din trilogia  "Devaliazarea, santajul si spaga" pe care cred ca intreaga planeta le va devora.
Nu-i asa ca viata bate filmul? Alexa? Nici macar in "Le Monde" n-ai citit asa o poveste. Poate ma baga si pe mine in Uniune.
Cristian

PS. Uite, abia acum recitind mi-am dat seama de ceva: Burlui fiind arhitectul falimentului moral si finaciar la UMF ar trebui sa aplice si la Uniunea Arhitectilor. Poate mai ia o indemnizatie si de acolo. Iar cei care l-au votat, la uniunea nevazatorilor sau la cea a handicapatilor mintali.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 31 32 33 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)