Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 3 4 5 
Dezbateri Academice in "Politehnica" din Timisoara (Read 37368 times)
Edmond Nawrotzky-Török
YaBB Newbies
*

I Love YaBB 2.5 AE!

Cluj-Napoca
Re: Dezbateri Academice in "Politehnica" din Timisoara
Reply #100 - May 11th, 2012 at 9:47am

Stimate domnule Crăciunescu,

după cum ne arătați, o floare poate să facă foarte multe. Vă felicit pentru curajul și demnitatea dumneavoastră.

Cu stimă

Edy
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #101 - May 15th, 2012 at 7:17am

Undeva, candva, intr-o universitate ce a fost de varf

Mizeria unui vot intr-o facultate a unui rector, coordonat din departamentul acelui rector

Cat de mizerabila poate sa fie o clica de conducere dintr-o facultate care a fost intre primele din Romania ca recunoastere internationala?

Ca sa favorizeze un membru al sistemului clientelar, consiliul facultatii din care face parte rectorul a votat (cu vot secret, evident) interzicerea participarii la concurs a candidatului cu punctajul cel mai mare, operatie orchestrata exact de persoanele din departamentul rectorului. Ce sa mai vorbim de faptul ca persoana nici macar nu a fost anuntata sa se prezinte la sedinta de consiliu unde urma sa isi prezinte activitatea. Sa ne mai mire ca un consiliu cu peste 80% barbati voteaza excluderea singurei femei candidat, care si avea punctajul cel mai mare (ca de 3 ori mai mare decat restul candidatilor). Motivul? Foarte simplu - orice facea consiliul candidata avea punctajul cel mai mare. A fost pastrat un candidat caruia i s-au dat note de 1 ca sa ii fie redus punctajul...

Nu e minunata calea spre depravare din acea facultate? Sa ne mai mire ceva?

Evident, toate acestea nu se pot intampla in universitatea noastra. Doar in alta universitate mafia academica sta cu rectorul universitatii la masa. Se poate ca rectorul acelei universitati sa nici nu stie ce face mafia pe la spatele lui. Dar multi pot sa creada ca doar se preface…

In universitatea noastra  - total diferita de cea in care era facultatea de Mecanica din relatarea de mai inainte – se contesta doar componenta comisiei de concurs, votata de membrii Consiliului Facultatii de Mecanica.

“Universitatea “Politehnica” din Timisoara
Catre Conducerea Universitatii “Politehnica” din Timisoara
Catre Senatul Universitatii “Politehnica” din Timisoara
Catre Comisia de Etica a Universitatii “Politehnica” din Timisoara
Prin prezenta solicit verificarea conflictelor de interese din cadrul Comisiei de concurs pentru stabilirea Decanului Facultatii de Mecanica.
Din comisia de concurs face parte o persoana care este subordonat direct unui candidat, fiind membru in departamentul in care candidatul este in prezent director. Consider ca aceasta persoana trebuie sa isi prezinte demisia din comisie cand a constatat (ulterior procesului de avizare) ca trebui sa dea o decizie care il priveste pe seful direct.
Nici unul dintre membrii comisiei nu a declarat in scris interesele de orice fel (de exemplu nu va fi numit prodecan) de pe urma rezultatului concursului pentru stabilirea Decanului Facultatii de Mecanica.
Oricare membru al comisiei de concurs, care va fi numit prodecan de decanul castigator  a fost in conflict de interese cand a decis cine va fi decan in Facultatea de Mecanica, intrucat urmeaza sa beneficieze direct de calitatea de membru in comisia de concurs pe care este in pozitie sa o influenteze.
Corneliu M. Craciunescu
Conferentiar in Departamentul IMF”

Evident, aceasta sesizare este depusa de cineva care nu intelege noua dialectica noastre si noul curs al universitatii noastre si sunt convins ca va fi respinsa de inteleptii acestei universitati. Chiar imi fac autocritica. Cred ca trebuie sa fiu sanctionat pentru ca gandesc altfel. Evident, asta in paralel cu felicitarea directorului de departament care a plagiat planul managerial de la o sefa de lucrari a Universitatii din Suceava. Ca plagiatul a devenit o virtute in Romania zilelor noastre.
Macar sa apara in istoria acestei universitati ca au fost membrii care au avut curajul sa gandeasca si altfel decat e bine pentru cei care au puterea...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #102 - Jun 21st, 2012 at 11:47am

Prin prezenta solcit Comisiei de Etica Universitatii “Politehnica” din Timisoara sa ancheteze hartuirea in forma continuata a subsemnatului (suplimentar fata de amanarea semnarii actelor interne, care a fost sesizata Cimisiei de Etica).

In data de 21.06.2012, desi eram conducatorul  temelor de licenta , directorul de Departament, conf. Mircea Nicoara mi-a cerut sa parasesc sala in care ramasese comisia sa stabileasca notele la diploma.
Aceasta mi s-a cerut, desi nu am spus nici un cuvant si in conditiile in care nu s-a cerut asa ceva d-lui s.l. Cosmin Codrean, care – de asemenea nu era membru al comisiei de licenta.

Consider ca se continua hartuirea subsemnatului cu incurajari de neactiune impotriva sesizarilor. Consider ca asa ceva se intampla ca urmare a sprijinului de care se bucura la nivelul Rectorului UPT. Prof. Dr. Ing. Viorel Serban.

Aceasta sesizare va fi facuta publica pe toate forumurile academice din tara.
Corneliu M. Craciunescu
Conferentiar in Departamentul IMF
Universitatea “Politehnica” din Timisoara”
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #103 - Jun 21st, 2012 at 3:58pm

Mesaj transmis comunitatii academice din universitate

"Involutia spre un management ordinar in UPT

1. Hartuire fara limite in UPT
2. Un Raport al Comisiei de Etica in cazul de plagiat de plan managerial.

Stimati colegi,

Va relatez un fapt adevarat petrecut (ati ghicit) in departamentul rectorului, care afecteaza - in opinia mea – relatiile de baza din UPT.
Desi am fost conducatorul a doua lucrari de licenta si am solicitat si obtinut in prealabil permisunea Presedintelui Comisiei de licenta (conf. Radu Bogdan – membru in Senatul UPT) sa raman in sala, directorul de department mi-a cerut sa parasesc sala in care comisia delibera acordarea notelor la lucrarile de licenta, inclusiv la cele pe care le-am condus.

Sesizarea mea, facuta publica pe formurile academic din tara este redata mai jos:

Prin prezenta solcit Comisiei de Etica Universitatii “Politehnica” din Timisoara sa ancheteze hartuirea in forma continuata a subsemnatului (suplimentar fata de amanarea semnarii actelor interne, care a fost sesizata Cimisiei de Etica).

In data de 21.06.2012, desi eram conducatorul  temelor de licenta , directorul de Departament, conf. Mircea Nicoara mi-a cerut sa parasesc sala in care ramasese comisia sa stabileasca notele la diploma.
Aceasta mi s-a cerut, desi nu am spus nici un cuvant si in conditiile in care nu s-a cerut asa ceva d-lui s.l. Cosmin Codrean, care – de asemenea nu era membru al comisiei de licenta.

Consider ca se continua hartuirea subsemnatului cu incurajari de neactiune impotriva sesizarilor. Cosnider ca asa ceva se intampla ca urmare a sprijinului de care se bucura la nivelul Rectorului UPT. Prof. Dr. Ing. Viorel Serban.

Aceasta sesizare va fi facuta publica pe toate forumurile academice din tara.
Corneliu M. Craciunescu
Conferentiar in Departamentul IMF
Universitatea “Politehnica” din Timisoara”

Este evident ca asemenea acte repetate nu se pot produce intr-o universitate ne-bananiera fara sprijin total de la cel mai inalt nivel al UPT, ca razbunare pentru ca am stricat macar o parte din jocuri de culise ale sefimii. Se va face dreptate in UPT in cazul clientelei rectorale? Banuiesc ca stiti si singuri raspunsul.
Ca in departamentul rectorului (nu gasesc alta rima) e un caz patologic la conducere era evident de cand a zgariat masina nou nouta a unui maistru de la SPM, si - pentru ca a fost vazut de tot SPM-ul - i-a promis ca ii plateste reparatia. Dupa reparatie i-a platit omului doar o parte din factura (800 lei din 1200) si a refuzat sa achite restul. Astea sunt fapte din UPT, nu vorbe de pe drum!

Ma asteptam, de altfel,  la represalii. In urma cu catva ani, pe cand actualul rector era prodecan la Mecanica, dupa ce am descoperit si sesizat concurenta neloiala din UPT, imediat a aparut o contra-reclamatie impotriva mea. Cand am aratat ca nu facusem nimic altceva decat ce facuse si prodecanul, sesizarea a fost imediat retrasa. Cand am sesizat ca un profesor (din departamentul rectorului) trimitea mesaje cu continut sexual explicit asistentilor, imediat s-a depus o contra-reclamatie impotriva mea. Cand s-a sesizat in UPT un caz de mita (probabil nefondat) a fost implicat DIICOT-ul si s-a depus la etica o contra-reclamatie. Distractiv, nu?

In buna traditie a clientelei rectorale de la noi, acum, il vedeam pe unul dintre cei implicati in plagiatul de plan managerial si lucrari, cum da tarcoale pe la sefi si colegi, doar,  doar ma vor prinde cu ceva (de parca asta ar schimba plagiatul lor). Nici acum nu am nici o problema – ca in cazul in care am mai fost reclamat - si propun sa incepem orice discutie de unde se cam impute pestele: de la cap. Sa punem ordine in aceasta universitate de la rector, prorectori (si sotii), decani samd. Si evident, discutia sa fie publica, cu presa, asa cum ii sta bine oricarei institutii platite din bani publici. Ca la Etica si asa se musamalizeaza orice, pentru prietenii rectorimii. Pai dupa ce am dovedit ca avem in comisia de etica…ce asteptam? Sa se auto-sanctioneze un membru al comisiei de etica?
Simplul fapt ca sedintele Senatului UPT sunt netransparente spune cam totul despre directia inspre care ne indreptam.

Atasat va redau Raportul Comisiei de Etica in cazul de plagiat de plan managerial."
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #104 - Jul 3rd, 2012 at 3:39pm

In 29.06.2012 s-au cerut la universitati propuneri pentru membri in comisiile CNATDCU.
In data de 03.07.2012 am transmis un mesaj in care informam comunitatea academica din universitate in legatura cu aceasta solicitare a ministerului.
Sunt colegi care mi-au multumit si mi-au spus ca nu stiau de asa ceva, iar cand au sunat la rectorat li s-a spus ca "tocmai" urmau sa fie informati de rectori si prorectori. Fiecare individual!!!!
In alte universitati s-a tranmis copia adresei primite de la minister.
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #105 - Sep 12th, 2012 at 1:58pm

Comunitatea academica din Timisoara pare tacuta, de acea va aduc in discutie cazul unui coleg al dvs. Eu cred ca ceea ce a declarat Prof. SUSAN-RESIGA Romeo Florin, Universitatea Politehnica din Timisoara la indicatorii bibliometrici din fisa publica B2 a proiectului PN-II-ID-PCE-2012-4-0634 (UEFISCDU, proiecte IDEI2012, http://www.uefiscdi.gov.ro/articole/2966/Procesul-de-evaluare.html nr. crt. 565 in lista de proiecte eligibile) este eronat.

Dansul declara la punctul c) Scientometrics indicators - Web of Science, Hirsch index = 6 si Total number of citations (without self-citations), according to Web of Science = 175, 50 publicatii pe Web of Science, dar o cautare pe Web of Knowledge, cu diverse chei relationate cu numele dansului (atentie la confuziile care pot sa apara adaugand persoane cu acelsi nume, dar alt prenume), si chiar largind cautarea pe All Databases am ajuns la valori aprox jumatate din ceea ce a declarat dansul ca avand pe Web of Science.

Poate totusi isi actualizeaza cu atentie profilul pe researcherid http://www.researcherid.com/rid/C-3417-2011 si demonstreaza tuturor ca nu am dreptate. Daca nu, poate se retrage singur din competitia IDEI2012!
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #106 - Sep 14th, 2012 at 11:06am

maria_andrei wrote on Sep 14th, 2012 at 10:27am:
Absolut nici o reactie la mesajul anterior. Sa inteleg ca nimeni nu i-a adus la cunostinta sau UPT il sustine pe Prof. Susan-Resiga?

I-am transmis, dar e dreptul persoanei sa ignore acuzatiile pe care i le aduceti.
Nu vad ce treaba are UPT in aceasta problema, nefiind sesizata (din cate stiu eu) in nici un fel.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #107 - Sep 14th, 2012 at 1:37pm

maria_andrei wrote on Sep 14th, 2012 at 11:51am:
craciunm15 wrote on Sep 14th, 2012 at 11:06am:
I-am transmis, dar e dreptul persoanei sa ignore acuzatiile pe care i le aduceti.

Multumesc! Daca aceasta va fi pozitia dansului, de ignorare, ok. Eu pariez ca va inlocui fisa B2, sa nu ramana probe...

In general, genul acesta de ignorare superioara fata de ce se spune despre tine, ti-o permiti ( fara sa fii ridicol) atunci cand te stii fara nici  o vina si cu o cariera stiintifica macar normala fata de criteriile cerute, daca nu exceptionala.
Personal m-a amuzat discutia despre " nu e H-index 3, poate e 4 ba chiar 5", avand in vedere ca respectivul a fost facut profesor acum 9 ani ( m-am uitat de curiozitate in Cv-ul sau) si are nu mai putin de 46 de granturi si proiecte!
Daca acum se discuta in termeni de H-index 3, 4, 5, care o fi fost realitatea acum 9 ani cand a fost facut profesor?
E de ras si plans...

Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #108 - Sep 14th, 2012 at 3:51pm

AlexA wrote on Sep 14th, 2012 at 1:37pm:
E de ras si plans...

Apreciez comentariul dvs, este foarte realist! Am observat ca ceva nu este ok cu CV-ul domnului, la competitia IDEI 2011 cand din curiozitate am facut o evaluare (nu foarte amanuntita) a celor de la inginerie! Dansul a fost unul la care Web of Science indica un H=1, destul de slab in comparatie cu altii (daca imi aduc bine aminte, cred ca avea o singura lucrare care se incadra in criteriile de a fi eligibil sa depuna proiecte), si curios, multi dintre cei care aveau mai multe lucrari, in jurnale bine cotate, au avut un punctaj mult mai slab decat al dansului, cand CV conta 60% din punctaj.

De curand mi-a atras atentia ca a depus proiect si pentru competitia IDEI 2012, doar ca acum exista niste fise publice, si in B2 se regasesc indicatorii bibliometrici. Opinia mea este ca ceea ce declara nu este real si ne gasim in fata unei fraude, cu beneficii materiale daca obtine finantarea!

Cum a obtinut fonduri pentru acele multe proiecte anterioare, si aici este un mare semn de intrebare? Probabil este unul dintre aceia care se misca abil in mijlocul celor care decid! Recent am remarcat ca sotia dansului este director adjunct la UEFISDCI unde se depun proiectele, se aleg evaluatorii, probabil acest lucru clarifica multe...
Sper ca totusi cineva se va sesiza si se vor lua masurile corespunzatoare. De ce ar fi nevoie de o reclamatie?
Back to top
« Last Edit: Sep 14th, 2012 at 7:58pm by maria_andrei »  

IP Logged

Pages: 1 ... 3 4 5 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)