Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

YaBB is sponsored by XIMinc!

Pages: 1 ... 65 66 67 
Are Romania Ministru pentru Educatie? (Read 198215 times)
craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Are Romania Ministru pentru Educatie?
Reply #1650 - Sep 14th, 2012 at 11:02am

Marian_Deaconescu wrote on Sep 14th, 2012 at 10:41am:
Ca, *nu membrii Comisiei* sunt *raspunzatori* de plagiat! Raspunzator? E *autorul*!

Principalul raspunzator e conducatorul de doctorat. Ca trebuia sa stie ce scrie in teza. De aia l-a condus, de aia a fost normat si a luat bani.
Ca nu doctorandul si-a facut singur teza si a depus-o la comisie, fara sa aiba aprobarea conducatorului de doctorat.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #1651 - Sep 14th, 2012 at 11:28am

Hi, hi, Corneliu:

vaz ca *nu prea-ntzeledgi*: desigur, dar, *desigur*: conducatorele di doftorat *tre' sa ceteasca* ce e-n teza & sa ishi *dea cu parerea* daca-i *corect*, daca e *decent*.

Dar, spune tu, dragule, spune-mi *mie*: cum poate, oare, conducatorele (nu, nu m-am aflat pantre danshii, io mi-s "curat", da-i *intzeleg*) sa "vaza" cum ca doftorandu' a *copiat/plagiat*?

Ca, daca *io* am scris, am dat cu paru' pan' altzii, *doar pen' ca o shtiam*, ca-mi venise la recenzie a unui neamtz pa care-l copchia, far' da rushine (deshi *nu in litera* cum a faut-o maimutzoiu asta da Ponta) un pakistanez (asta dan urma, far' da rushine!), ca i-am & "tras-o" (da' lui *nu-i pasa*...) te-ntreb: da' *daca nu shtii*?  Ca & conducator di doftorat, *chiar (parerea mea) pui prezumtzia de corectitudine pan' "cartzi", n-asha?*

Ca, asha-s *io*. Ca, pe ai care m-au diz-amagit, i-am "ars" de nu s-au vazt. Mde: cand am putut, cand m-au *dez-amagit ei*...Shi mda, di *aia* nu am mult "tzug" pan' RO...Di *aia* n-am multzi "pretini" - cu toate ca di "pretini" din ashtia ma pot, cu *ushurintza* chiar lipsi, ca nu-mi chiar "lipsesc".

Dar, sunt un "so-lipsist", batrane, ia-ma cum sunt. desigur, am intzeles c-ai intzeles, cu toate ca ti prifaci ca "ba",

al tau,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1652 - Sep 14th, 2012 at 12:08pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 14th, 2012 at 11:28am:
Hi, hi, Corneliu:
vaz ca *nu prea-ntzeledgi*: desigur, dar, *desigur*: conducatorele di doftorat *tre' sa ceteasca* ce e-n teza & sa ishi *dea cu parerea* daca-i *corect*, daca e *decent*.
Dar, spune tu, dragule, spune-mi *mie*: cum poate, oare, conducatorele (nu, nu m-am aflat pantre danshii, io mi-s "curat", da-i *intzeleg*) sa "vaza" cum ca doftorandu' a *copiat/plagiat*?

Cred ca avem opinii prea diferite depre cum ar trebui sa conduca un conducator de doctorat.
Sa o lasam asa.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #1653 - Sep 14th, 2012 at 12:42pm

Hi, hi, Corneliu,

zau ca-tzi sunt un *prieten* - ca, de altfel, cam tuturor care scriu p-acilea.

Dar, pentru ca io *tzin la argumente*, io te-ntreb cam asha: cum , oare, sa *face*, ca *nu conducatori di doftorat*, ci *chiar mari inshi, mari referentzi, da pan' *mari* reviste ISI*, au "dat* "verdele" alui mai mare plagiator d-al lumii ?

Nu, nu-i mai tzin minte numele (plagiatorului nost'), tzin minte c-am scris daspra el au' *ani*, cum c-avem & p-acilea *recordu' *!

Ei *bine*, dragule (shi, tatzi care credetz', ca neshte fraieri, ma cam scuzatz') cum ca daca lucrarea e "ISI" e nu-sh ce: *unde* erau, pa *unde* ni erau expertzii *aia* , "marii", referentzii *aia* de nu au decelat cum ca asta chiar *copia*?

Ma-ntreb & io. Iar tu, Corneliu, tu *hiar crez' * um ca, Conducatorii di doftorat da pan' RO is *mai buni* decat "marii aia" di fac referatele de *accceptare pa la ISI*?

Ca daca "da", ti cam *insheli*. Ca (parerea *mea*), referentzii care tzi-s "datz' " pen' a-tzi accepta (au ba) lucrarea trimisa la una "ISI", sunt "aleshi" chiar asha: "aleatoriu".

Ai "ghinion"? Dai *chix*... Ai noroc? Lucrarea pentru care ai lucrat doi ani (au, ma scuzi, chiar tri saptamani), *apare*...

Io tz-am *scris* cam asha: ca io *mi-s curat*. Ca *nu am sprijinit pa nime' care-a copiat*. Mi-o mentzin. Dar, io-i *intreb* (mde, pa inshii da pan' tzara): cam *cate teze atzi girat pan' care atzi
admis inshi care-au copiat?*. La-ntrebarea *asta*, sa *raspunda ei*!

Ca, pa mine, zau ca *nu ma intereseaza*...

Al tau,

Nea Marin

P.S. Conform parerii - quasi-generale - da p-acilea, conform parerii *tale* (ma scuzi, Corneliu, da' cam asta este), *nu* marele nostru (campionu' nost la plagiat pan' mate) e "da vina", ci ai care l-au publicat. Shi, acilea *te-ngrop*, precum Greuceanu, pana-n *gat* pan' pamant: revistele alea
ISI chiar o scriu: cum ca *responsabilitatea e a autorelui*...

Nu, nu te mai pune dimpotriva, Corneliu, ca *nu mere*...

Al tau,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1654 - Sep 14th, 2012 at 12:53pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 14th, 2012 at 12:42pm:
...revistele alea ISI chiar o scriu: cum ca *responsabilitatea e a autorelui*...

"Autore-ul" nu are conducator de lucrare ISI!
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #1655 - Sep 14th, 2012 at 1:05pm

No ghine, dragule,

io *tat vreau sa ma duc* (ca ma & dez-loghes da p-acilea), iar tu *nu ma lashi & pace*!

Hai sa-tzi raspund : ale mai faine/bune lucrari d-ale mele *nu sunt ISI*...Sigur *desigur* c-am & "ISI" pan' tolba. Dar, pe mine *nu ma intereseaza*, ISI, au "ne-ISI", pa mine ma-ntereseaza chiar *una*: adicatelea, *calitatea*...

Cum v-am mai scris: *singura trebshoara pentru care trebuie publicat ISI* e chiar "cetirea". Atat!

Ca atare, daca publici "ISI" ai mai *mare* shansa* de-a te ceti lumea. Shi, *doar atat*...

Nu inseamna *nicidecum* ca una ISI ar fi, in mod "intrinsec", mai buna decat una ne-ISI.

Dar, *cine* sa decida? Cine, *chiar*, *cine*, are timpu' de-a ceti? Ma scuzi: chiar aia da la catmandu' ar trebuyi s-o faca*. Ai da va pun pa pozitzii. Bazat pa *cetire* - ca *da aia iau banu' *...

OK, ma duc pa la culcare, ca *oricum nu-mi prea pasa*, ca vaz ca *orice-ashi scrie bu mere*, va/ti las , Corneliu, cu *propriile vostre probleme* - cum e *& drept*, n-asha?

Al tau,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1656 - Sep 14th, 2012 at 1:28pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 14th, 2012 at 11:28am:
Hi, hi, : desigur, dar, *desigur*: conducatorele di doftorat *tre' sa ceteasca* ce e-n teza & sa ishi *dea cu parerea* daca-i *corect*, daca e *decent*.

E  foarte greu pentru un conducator de doctorat sa-si dea seama daca e vorba de plagiat sau nu, din cauza cantitatii enorme de rezultate in fiecare domeniu. Bineinteles,  exista o raspundere privind calitatea subiectului propus si a corectitudinii  rezultatului dar, din pacate,  nimeni nu poate citi tot ce se publica in domeniul sau. Bineinteles in cazul plagiatului de care se discuta exista si problema calitatii stiintifice a conducatorului de doctorat si a referentilor, indolentei acestora (doar de aceea exista referenti si nu unul, ci doi sau chiar 3: in cazul in care conducatorului de doctorat i-a scapat ceva sa existe si alte pareri obiective). Dar, lasand la o parte calitatea slaba a acelora din comisia de doctorat respectiva, se intampla acelasi lucru si la case mai mari: a se vedea  cazul fostului ministru german, vinovat de plagiat tot intr-o teza de doctorat in drept! Sigur conducatorul lui de doctorat si referentii respectivi nu sunt la nivelul celor care i-au acordat doctoratul lui Ponta si totusi, nici unul nu a realizat ca respectivul a copiat din 30 de locuri diferite!
Deci, principalul vinovat in cazul unui plagiat este autorul, conducatorul de doctorat sau referentii avand si ei partea lor de vina, dar cu anumite circumstante atenuante, cel putin in teorie.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1657 - Sep 14th, 2012 at 3:14pm

AlexA wrote on Sep 14th, 2012 at 1:28pm:
E  foarte greu pentru un conducator de doctorat sa-si dea seama daca e vorba de plagiat sau nu, din cauza cantitatii enorme de rezultate in fiecare domeniu. Bineinteles,  exista o raspundere privind calitatea subiectului propus si a corectitudinii  rezultatului dar, din pacate,  nimeni nu poate citi tot ce se publica in domeniul sau.

1. La noi sunt rezultate experimentale, deci e greu sa ai rezultate pe esantioane care nu exista, experimentari pe echipamente care nu exista, fara sa stie conducatorul de doctorat.
2. In afara de conducator si comisie, teza se sustinea pe vremea aceea in fata colectivului de catedra. Nimeni nu si-a dat seama?
3. Cineva stia de plagiat inca de atunci, dar a tacut pana acum. ca doar nu s-au apucat acum sa ii citeasca teza.
4. Conducatorul nu si-a dat sema ca e vorba de aprox 100 pagini aproape consecutive, din 2-3 autori?

Pentru mine e clara si fara sa citesc nici o teza teza ca nu s-au scris 400 si ceva de pagini fara plagiat. Iar daca 30% dintre pagini sunt citate cu ghilimele, pentru mine tot plagiat e.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1658 - Sep 14th, 2012 at 4:29pm

craciunm15 wrote on Sep 14th, 2012 at 3:14pm:
AlexA wrote on Sep 14th, 2012 at 1:28pm:
E  foarte greu pentru un conducator de doctorat sa-si dea seama daca e vorba de plagiat sau nu, din cauza cantitatii enorme de rezultate in fiecare domeniu. Bineinteles,  exista o raspundere privind calitatea subiectului propus si a corectitudinii  rezultatului dar, din pacate,  nimeni nu poate citi tot ce se publica in domeniul sau.

1. La noi sunt rezultate experimentale, deci e greu sa ai rezultate pe esantioane care nu exista, experimentari pe echipamente care nu exista, fara sa stie conducatorul de doctorat.
2. In afara de conducator si comisie, teza se sustinea pe vremea aceea in fata colectivului de catedra. Nimeni nu si-a dat seama?
3. Cineva stia de plagiat inca de atunci, dar a tacut pana acum. ca doar nu s-au apucat acum sa ii citeasca teza.
4. Conducatorul nu si-a dat sema ca e vorba de aprox 100 pagini aproape consecutive, din 2-3 autori?

Pentru mine e clara si fara sa citesc nici o teza teza ca nu s-au scris 400 si ceva de pagini fara plagiat. Iar daca 30% dintre pagini sunt citate cu ghilimele, pentru mine tot plagiat e.

Exista mari diferente intre domenii, eu vorbeam in general. Intr-un domeniu cu predilectie teoretic nu ai cum sa cunosti toate rezultatele, nu poti stii daca rusul X sau chinezul Y nu a publicat o chestie care ti-a scapat si studentul tau nu a dat peste ea, pentru ca are mai mult timp, ocupandu-se doar de un subiect. La fel,nu stiu ce carti din care se poate "construi"  introducerea unei teze, chiar daca e vorba de cateva  pagini.
In domeniile aplicate, poate ca e mai greu sa plagiezi la modul clasic (desi plagiatul ideilor merge si aici) in schimb sunt multe cazuri de alt gen de furt: este celebru cazul articolelor aparute in Nature cu niste date fictive, autor fiind un tip care era vazut ca un viitor
Nobel. Nimeni nu a vazut impostura imediat, nici macar cei care fac recenzii pentru Nature si care se presupune ca au un anume nivel.
Cat despre plagiatele in domeniul dreptului, in particular cred ca e greu sa-ti dai seama ( cazul ministrului german este relevant), in particular, pentru tezele de drept din Romania cred ca nu exista nici un fel de nivel minim de calitate impus, ceea ce lasa loc la orice ciorba numita pompos "doctorat" iar notiunea de plagiat era pana acum un termen de dictionar. Probabil se stia de mult dar s-a mers pe ideea " toata lumea face la fel".
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 65 66 67 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)