Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

We've upgraded to YaBB 2!

Pages: 1 2 3 ... 17
Mediul academic si lumea politica (Read 68771 times)
Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Mediul academic si lumea politica
May 17th, 2007 at 2:58pm

FAR nu isi propune sa fie implicat in jocuri politice. Membrii colegiului director nu pot fi membrii a unui partid politic. Insa la fel de adevarat este ca o reforma a mediului academic nu se poate produce fara vointa si actiune politica. Agitatia a fost prea mare in aceasta ultima perioada de timp incat ar fi fost  riscant sa ne divizam ireconciliabil din pasiune politica. Cred totusi ca este bine sa ne precizam inaintea unui eveniment ca cel de sambata pentru a nu da nastere la speculatii legate de perceptia pe care o avem legat de ce se intampla. Postez astfel mesajul de mai jos cu rugamintea de a pastra un echilibru in discutiile ce vor urma.  A trebuit sa repet unele lucruri pe care unii le stiti deja pentru a fi cumva unitar.

A face cercetare stiintifica nu a fost si nici nu avea cum sa fie o meserie profitabila (profesional si material) in o Romanie macinata de tranzitie. Politicienii, avocatii, economistii (capitalisti sau comunisti), notarii, jurnalistii, analistii (de tot felul), sociologii, politologii, etc si toti cei convertiti de la alte meserii spre aceste domenii au avut mereu “bastonul de maresal (parlamentar, ministru, sef de partid, etc)” in diplomatul de bazar al vremurilor tulburi pe care le tot traversam de 17 ani. In ce ma priveste am realizat doar dupa cateva vizite scurte facute in UE (1991-1995) ca voi fi nevoit sa aleg intre a manca in continuare salam cu soia in laboratoarele peste care se aseza deja un praf gros, convertirea spre o indeletnicire profitabila a tranzitiei (cele enumerate mai sus) sau a face totusi cercetare acolo unde era cautata si apreciata. La mijlocul anilor 90 acest secenariu era cred destul de clar pentru foarte multi dintre tinerii universitari din tara. Putini cred ca ne-am decis peste noapte si doar datorita acestor argumente reci, uite de maine ne punem diplomele in valiza si plecam in state, Canada, EU, Japonia etc. Convingerea mea este ca cei mai multi au luat decizia de a pleca fie si temporar din tara in momentul in care au intrat in conflict direct cu “realitatile” tranzitiei, dintre care am putea enumera, atmosfera uneori irespirabila din catedre, facultati si universitati, iesita preponderent la suprafata la alegeri, promovari, angajari, distribuire de fonduri, norme didactice si spatii, salarii de merit, etc; conflicte sa le zic “zilnice” rezultate din interactia directa cu  servicii publice arogante si corupte (de la plata unor banale facturi pana atitudinea politistului de pe strada); conflicte de identitate cu o societate care mergea intr-o directie gresita, intretinute de un mediu politic toxic si ineficient care arunca orice previziuni pozitive pe o scara de timp iesita din posibilitatile noastre de asteptare.  Asa cum am mai declarat conflictul meu s-a datorat atitudinii discriminatorii intre angajatii tineri care aveau sau nu relatii de sustinere bazate pe nepotism. La ce evolutie pozitiva ma puteam eu astepta si cam in cati ani, cand decanul si patru sefi de caterdra din cinci isi aveau copii proprii asistenti? Acesta a fost contextul in care am acceptat idea de a ma “coace” intr-un mediu ceva mai sanatos si a amana confruntarea pentru un moment in care sa am sansa de a produce si altceva decat zambetul celor vizati. Am plecat deci in inuarie 1996 la o bursa doctorala in Japonia. Desi mi-am sustinut prima teza de doctorat in 1998, evolutiile constant negative din acea perioada mi-au amant intoarcerea. In vara anului 2002 am fost abordat sa dau un raspuns clar daca sunt sau nu dispus sa ma intorc in tara pentru un post de conferentiar. Am spus nu argumentand ca s-au schimbat prea putine lucruri in bine. Am fost etichetat ca lipsit de patriotism. In februarie 2003 am semnat un contract pe patru ani ca profesor asociat la un centru de excelenta (aveam deci certitudiea unei stabilitati profesionale pentru o perioada ceva mai mare). Tot atunci presedintele Iliescu a inceput sa critice vehement “capitalismul de cumetrie”. Manat si de emotia aflarii vestii ca voi deveni tata am indraznit sa scriu un memoriu catre presedintie in care ceream sa se realizeze un studiu sociologic asupra nepotismului universitar. Ce a urmat poate fi sintetizat in urmatoarele fapte.
- In locul studiului sociologic cerut in memoriu am fost pus intr-un conflict direct cu propria universitate in care prorector era chiar fostul decan ce isi avea inca fiica asistenta. Senatul a raspuns ca nu exista nepotism la Cuza ci doar eu sunt rupt de “realitatile” din tara;
- Desi presa a sustinut acest demers si cazuri similare de nepotism au fost dezvaluite in marea majoritate a universitatilor din tara, guvernul Nastase o numeste secretar de stat pentru tineret pe Daciana Sarbu, fiica ministrului agriculturii;
- Interviuri extinse ale Dacianei Sarbu aparute in presa relevau o totala neintelegere a motivelor pentru care tinerii cercetatori si tinerii in general pleaca din tara, sustinand printre altele si idea ca respectivii ar trebui sa-si plateasca educatia primita de la statul Roman;  
- nepotism.org devine in octombrie 2003 Forumul Academic Roman;  
- Studiul FAR (mai 2004) este trimis la diverse organizatii ale UE  incluzand critici directe la adresa guvernului si a primului minsitru Adraian Nastase;
- Presedintele Iliescu organizeaza doar cu cateva luni inainte de alegeri (octombrie 2004) o conferinta legata de migratia tinerilor cercetatori ocazie cu care declara printre multe altele: "Sa-mi spuneti ce faceti voi pentru tara?"
- La sfarsit de mandat Iliescu o decoreaza cu Steaua Romaniei pe Daciana Sarbu, probabil pentru consultanta profesionista in domeniul tineretului;
- Basescu il invinge in alegerile prezidentiale pe Nastase. Cat de important a fost acest moment pentru tara am inteles (pe langa ce intelesesem deja din stenograme si nu numai) cand Nastase a prezentat intregii natiuni interiorul ”social democrat” al casei sale.  
- Daciana Sarbu devine deputat, colega de parlament cu tatal sau, sotii Mitrea, fratii Marcu si Vadim Tudor, fratele lui Mazare, finul Bogdan Olteanul si nasul Tariceanu, fiul lui Rosca Stanescu si altii cati or mai fi ca ei. Din ianuarie 2007 Daciana Sarbu devine si parlamentar european.
- Ministrul Miclea se declara impotriva nepotismului (fara a mentiona eforturile constante ale www.nepotism.org si FAR) si o delega pe d-na Miroiu sa elaboreze un cod etic academic din care lipseste cuvantul nepotism. Pe langa niste detalii de familie dansa s-a justificat ca nu a stiut nimic despre aceste demers. Intr-un tarziu d-na Miroiu a semnat studiul FAR;
- Gheorghe Seculici cuscrul presedintelui Basescu apare meteoric in componenta guvernului Tariceanu;
- Finul lui Boc, Alin Tise, devine prefect de Cluj odata cu preluarea de catre fortul prefect, Mihail Hardau, a functiei de ministru al Educatiei si Cercetarii. Asta in contextul in care PD a sustinut ideile anti-nepotism;
- Diverse forme de nepotism sunt deconspirate de presa incapand de la jandarmii din puscarii pana la servicii vamale, birouri de avocati si notari;
- Presedintele Basescu lanseaza o comisie prezidentiala pentru educatie. Trei din membrii comisiei au participat fara remuscari la conferinta de la Sinaia a lui Iliescu iar unul dintre ei chiar a negociat infiintarea unui institut national de cercetare;
- Tariceanu consacra moda (lansata nu neaparat de dansul) ministrului, prefectului, procurorului, paralementarului etc bine sub 40 de ani. Isteria este pe masura si prea multi tineri se agita cativa anisori cu rucsacul deschis caci este atata impredictibil in actul politic romanesc incat nici nu stii cand iti pica un portofoliu de ministru in cap. Remuscari nu exista. Tanar fiind iti poti permite sa visezi ca daca esuezi ca ministru al educatiei  pe la 30 mai poti prinde un post la mediul pe la 40, apoi unul la finantele pe la 50 etc. De ce oare trebuie sa fii mai intai ministru ca sa poti ajunge intelept?
- Raportul privind condamnarea crimeleor comunismului este prezentat in parlament. Presedintele camerei deputatilor Bogdan Olteanu se simte ofensat de nominalizarea bunicii sale motiv pentru care participa la sedinta din sala si nu de la prezidiu. Cred ca ar trebui sa-l intrebam unde ar trebui sa se retraga cei care sunt ofensati atunci cand dansul este totusi l-a prezidiu?
- Timpul trece si PSD-ul nu reuseste sa intre pe un trend ascendent in sondaje. Cu Basescu presedinte si in 2008 este clar ca vor lipsi de la felia de tort livrata de UE. Le trebuie o actiune soc care sa schimbe cursul evenimentelor actuale. Desi l-ar putea anihila pe primul-ministru risca pe mana unui lider dispensabil executia presedintelui Basescu. Motivul: este prea incomod!
- Pentru a transa probabil mai rapid  situatia, Basescu sugereaza posibilitatea, cumva barbateasca, a unui duel (demisia in cinci minute dupa suspendare) - facem zece pasi fiecare si apoi tragem. Strategii politici adversi lucrau insa de zor pentru a calcula la al catelea pas inainte de zece sa traga si cu ce pentru a nu risca un rezultat neconvenabil.  
- Parlamentarii romani ignora avizul curtii constitutionale si voteaza in grup (gasca) cu raspunsul pregatit de la sedinta de partid sub directa supaveghere a unor lideri de partid despre care este la fel de greu sa-ti raspunzi “cate din ce fac si desfac ei este totusi pentru tara”.
- Acum este si momentul ideal si pentru ex-presedintele Iliescu  sa ne arate “ce poate face dansul pentru tara”. Deranjat ca a fost etichetat oligarh politic (ceea ce nu poate fi incadrat ca o incalcare a constitutiei) ravaseste intelegerea unor cetateni (care nu au timp sa citeasca toate ziarele si sa vada toate televiziunile) prin comunicate si drepturi la replica patetice din care nu lipsesc “litera si spiritul constitutiei”, “civismul minerilor” si “Ei, vax! E democratie, fiecare exprima ce doreste”. Pai atunci nu este ilogic ca sustine si militeaza pentru suspendarea unui presedinte doar pentru ca exprima si el ce doreste!  Cata diferenta sa fie oare intre “capitalismul de cumetrie” al dansului si oligarhii d-lui Basescu. Nu cumva problema dansului este doar una personala? Daca ar fi fost si dansul la fel de consecvent in a lupta impotriva “capitalismului de cumetrie” dupa logica si contextul politic de astazi ar fi trebuit si dansul suspendat. Dansul a preferat insa coabitajul. Daca mai crede cumva in ce a spus la Sinaia il intreb si eu de ce ar trebui sa ne intoarcem noi in tara ca din impozitul pe munca noastra sa fie platit salariul unor parlamentari ca cei mentionati mai sus? Si asa cei care lucram in UE contribuim la salariul de parlamentar European al Dacianei Sarbu si altii ca dansa!  

Epilog

Voi vota  NU pentru suspendarea presedintelui Basescu deoarece consider ca prin ce a facut si declarat nu a incalcat in mod grav constitutia.

Legat de alte detalii cuprinse in acest text i-as sugera presedintelui Basescu sa se fereasca de nepotisme; sa se abtina de la nasit pe durata mandatului; sa lupte pentru introducerea votului uninominal; sa decupleze nu numai mediul economic dar si pe cel academic de poltica; apoi tineretea este nu numai un atu dar si un handicap pentru o functie publica in Romania.  Si pentru ca nu sunt oligarh dar nici indiferent i-am donat suma simbolica de 322 de lei, sustinerea este insa sincera.    

Eugen Stamate
Back to top
« Last Edit: May 18th, 2007 at 11:52am by Eugen Stamate »  
WWW WWW  
IP Logged

vavrig
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Bucharest
Re: Mediul academic si lumea politica
Reply #1 - May 18th, 2007 at 1:04pm

Imi permit alaturarea fata de demersul lui Eugen, impartasindu-i atat trecerea corecta in revista cat si deciziile finale in privinta votului la referendum si a recomandarilor din urma. As mai adauga, din punctul de vedere al unui palmas ramas in tara, cateva comentarii legate de (1)  relatia "profesie/politica", si (2) actualitate R&D/RO.

(1) N-am inteles decizia recenta a unui tanar om de stiinta, remarcat pe plan EU, de a se implica direct in viata politica. Poate plec eu de la o idee deformata de cazul personal, dar am impresia ca timpul este prea scurt pentru a face fata la toate obligatiile normale ale unei activitati R&D. A mai face si politica mi se pare incorect fata de obligatiile normale/cinstite ale ambelor tipuri de preocupari.
Nu inteleg insa prin ultimul paragraf ca normala lipsa de interes a unui lucrator din mediul academic fata de politic. Acest interes il limitez insa numai la implicarea in orice demers necesar pentru a avea posibilitatea unei activitati R&D normale in continuare. Mai concis, apreciez relatia profesia/politic ca fiind definita de termenii "scop/mijloc" si nu invers. Din acest punct de vedere apreciez ca just demersul lui Eugen.

(2) Preconizata intrare in actiune a planului national de cercetare PNCDI-II se pare ca va duce la o acutizare maxima a problemelor R&D/RO. Pe de o parte, posibilitatea unui castig de 1900-4300 EUR/luna - in locul valorilor actuale de 500-1500 EUR/luna - va permite retinerea sau reatragerea in tara (desigur in activitati atestate ISI sau echivalent) a unui numar in mod real mai mare de profesionisti.
Pe de alta parte, perpetuarea actualelor practici clientelare in unitatile MEdC/ANCS - stimulata de castiguri nemeritate mult mai mari de acum - va determina o evolutie exact in sens opus. In aceasta situatie poate ar trebui radicalizata si pozitia profesionistilor fata de ineficienta politicului de a produce si altceva decat lozinci.

Fara alte comentari...
Back to top

Vlad Avrigeanu, Bucharest
WWW WWW  
IP Logged

informatii
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #2 - May 18th, 2007 at 7:22pm

Sunt de o saptamina in tara si nu am inteles nimic din aceasta campanie electorala. Mi s-a parut ca asist la o tziganie de un prost gust desavarsit si de o violenta rara. Nu stiu personajele implicate dar am impresia ca asistam de fapt la o lupta pe viata si pe moarte pentru interese economice mari. De la distanta pareau ca se cearta pe tema: cine a furat mai mult.

Daca as avea drept de vot as vota totusi pentru presedintele actual : nu ca ma impresioneaza ca persoana (e mai degraba genul populist-demagog) ci pentru ca am fost uimit sa il revad pe Ion Iliescu acum doua zile indicind romanilor cu cine sa voteze ca in Plenarele CC al PCR. Mai spunea la Tv Iliescu  ca predintele Basescu e fascist.

Acesti stalinisti au ramas incremeniti in mentalitatile anilor 50 si sunt experti in acelasi tip de executii.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #3 - May 19th, 2007 at 7:27am

Atat Eugen, cat si Vlad, au atins o serie de probleme foarte delicate, care nu numai ca merita, dar trebuie dezbatute, pentru ca sunt direct legate de modul viitor de actiune al grupului FAR (mai ales acum, cand intram oficial in grupul ONG-urilor).

Am sa incep cu distanta pe care trebuie sa o tinem de zona politica. Probabil ca ideal este sa fim cat mai departe de politic. Insa experienta de pana acum, ne arata ca actiunile noastre nu pot avea un impact mare daca, nu sunt sustinute politic. Aici cred ca problema principala este legata de lipsa unei culturi civice la romani. Oamenii nu sunt inca foarte constienti de forta pe care ar putea sa o aiba, daca s-ar implica mai mult in problemele esentiale ale unei natiuni. Daca luam cazul grupului nostru, care monitorizeaza sistemul educational, tti vazut cu totii cat de putina lume este dispusa sa se implice efectiv in dezbateri, in actiuni concrete de elaborare a unor strategii, a unor materiale de analiza, care sa fie inaintate forurilor de conducere din MEdC. Ba mai rau decat atat, lumea nici macar nu are curajul sa-si exprime in mod deschis opiniile. De aceea si situatia din sistemul educational si de cercetare este cum este. Politicienii pot face ce vor, pentru ca nu exista o presiune suficienta venita din interiorul sistemului educational. Cred ca in mod intentionat lucrurile au fost lasate sa degenereze, pentru ca vedeti foarte bine acum faptul ca imediat ce se incearca o miscare de amploare in sistemul educational, se vine cu contra-argumentul nivelului foarte slab al educatiei. Sigur ca lipsa de performante se datoreaza si colectivelor profesorale din licee, sau din universitati, insa nepasarea totala a STATULUI ROMAN fata de educatie a fost un element foarte favorizant al situatiei in care am ajuns. Daca pui un inginer constructor sa organizeze reforma din educatie, devine foarte clar care este respectul autoritatilor fata de meseria de dascal.

Din acest punct de vedere, eu consider ca azi, 19 mai, avem din nou o sansa pe care am ratat-o in 1989: sa inlaturam din sistemul politic toate putregaiurile mostenite  din perioada comunista. Avem sansa pe care a avut-o si Franta nu de multa vreme, de a intoarce spatele dinozaurilor politici, care ne sufoca de 17 ani. Am speranta ca lumea va intelege adevarata miza a acestui moment si va da o sansa celui care si-a asumat responsabilitatea acestei transformari.

Tot in directa conexiune cu factorul politic este si observatia lui Vlad, referitoare la implicarea profesionistilor din cercetare sau educatie in politica. Nu stiu daca ar trebui sa fim asa de categorici impotriva unei astfel de decizii. Pe de o parte noi am sustinut ideea numirii unor profesionisti adevarati in functii de Secretar de Stat, directori generali etc., iar pe de alta parte, atunci cand un profesionist doreste sa se implice in politica, il tragem de urechi. Este adevarat ca sunt destul de rare cazurile in care cercetatorii sau profesorii adevarati iau o astfel de decizie si de aceea nu cred ca ar trebui descurajati. In definitiv, daca o persoana doreste la un moment dat sa puna umarul pentru schimbarea unei situatii proaste, asa cum este cazul nostru acum, nu vad de ce nu ar putea sa o faca. Cei pasionati de meserie de regula nu o fac, dar nu cumva si asta este una dintre cauzele pentru care merg lucrurile asa cum merg in cercetare si educatie ??

In ceea ce priveste maniera de atribuire a granturilor in PNCDI 2, aici impartasesc integral parerea lui Vlad si daca se vor putea ridica salarii de trei ori mai mari decat acum, va fi o adevarat "cantare a Romaniei".
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #4 - May 19th, 2007 at 1:09pm

Quote:
Din acest punct de vedere, eu consider ca azi, 19 mai, avem din nou o sansa pe care am ratat-o in 1989: sa inlaturam din sistemul politic toate putregaiurile mostenite  din perioada comunista. Avem sansa pe care a avut-o si Franta nu de multa vreme, de a intoarce spatele dinozaurilor politici, care ne sufoca de 17 ani. Am speranta ca lumea va intelege adevarata miza a acestui moment si va da o sansa celui care si-a asumat responsabilitatea acestei transformari.

Nicolae, este o contradictie majora in acest paragraf: este adevarat ca azi romanii au ocazia de a inlatura din sistemul politic putregaiuri. Dar incheierea paragrafului ne arata ca tu nu veri asta.
Eu stau in mirare absoluta atunci cand vad ca romanilor nu le plac oligarhii care platesc impozite la stat dar le plac functionarii publici care fac averi pe banii nostri (capitol la care PD exceleaza dintotdeauna). Va mai amintiti de declaratia de avere a lui Miclea? Stiti cat este salariul platit de luxten fetei lui Basescu cel curat si calare pe cal alb (asa cum ar trebui sa fie atunci cand n-are voie sa se urce la volan)?
In fine, o sa spuneti ca intru din nou in politica majora. Uite ca n-o mai fac. Mai mult, cu regret va spun, am decis sa ma retrag complet din aceasta asociatie. Inainte de a incheia insa, va rog sa-mi permiteti sa va fac doua cereri: a. aduceti-va aminte de Hardau (specialistul no. 1 al invatamantului romanesc PD) si b. Va rog frumos sa nu-l mai criticati pe saracul dom' fost presedinte Ilisecu. Reinstalatul va face guvern cu partidul domniei sale. Mintenas.
C
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #5 - May 20th, 2007 at 5:12am

Cristi,

Imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul meu. Am mai spus acest lucru, insa poate nu destul de clar si de aceea am sa reiau ideea de baza. Miza acestui referendum nu a mai fost Presedintele Romaniei, asa cum se parea in urma cu o luna-doua. Nu trebuia sa-mi reamintesti toate trasnaile facute de PD, pentru ca le stiu foarte bine.
Miza acestui moment a fost in primul rand schimbarea relatiei dintre alegatori si reprezentantii sai (Parlament) in sensul unei reponsabilizari suplimentare a acestora. Alta cale de a le aminti celor 6-7 sefi de partide (+ stafful lor) faptul ca nu pot face chiar orice vor ei intr-un anumit context, asa cum fac de 17 ani, nu exista. Aceasta a fost singura sansa de presa partidele sa renunte la dinozaurii de care aminteam. Nu stiu daca se va intampla sau nu acest lucru, dar macar am facut incercarea. In mod cert alta cale de introducere a votului uninominal nu exista in acest moment, iar eu o alta modalitate de a obliga partidele sa-si aleaga cu mult mai mare grija oamenii care le reprezinta, nu vad. NU crezi ca era de mult momentul ca absolut toate partidele din Romania sa inceapa sa construiasca un alt tip de relatie cu noi, astia care stam si ne uitam la ei, cum isi bat joc zilnic de noi ? Daca tu aveai o alta solutie in contextul existent (nu te intreb de o solutie ideala) te rog sa mi-o spui si mie.

Nu inteleg deloc de ce te-ai suparat asa de tare pe mine, avand in vedere faptul ca interventia mea a fost facuta intr-un moment in care nu mai exista posibilitatea unor eventuale influente asupra deciziilor simpatizantilor FAR. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca marea majoritate a celor care intervin pe forum sunt personalitati mult prea puternice pentru a fi influentate de opinia mea, sau a lui Eugen S. Din punctul meu de vedere, am considerat ca suntem intr-un moment deosebit de important, care poate afecta intr-o maniera esentiala evolutia viitoare, inclusiv in ceea ce priveste reforma din sistemul educational (care ne frige pe noi cel mai tare). Viitorul va demonstra care dintre noi a avut dreptate.
Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #6 - May 20th, 2007 at 4:07pm

stefanm wrote on May 20th, 2007 at 9:02am:
Salutare !!  
Desi sunt var bun cu Eugen Stamate, nu sunt de acord cu cateva dintre afirmatiile lui.  De ce ?? va spun pe puncte:

1 - In toata isteria asta specifica referendumului, am observat ca noi, romanii suntem o natie foarte usor de divizat, mai ales cand e vorba de politica. Zi de zi vad pe strada, oameni simpli(inclusiv si cei cu studii superioare), unii chiar vecini de curte, care sunt in stare sa se ia la bataie doar pt ca au opinii politice diferite. Problema e ca ei nu-si dau seama ca politicienii pe care ii sustin se gandesc doar la interesele proprii.  
    Daca unuia dintre vecini ii ia foc casa, primul care il poate ajuta e vecinul cu care s-a contrat fiindca unul e fan Base si altu fan Vadim, sau alta persoana. In astfel de situatii, cand cetateanul are nevoie de ajutor, nici Basescu si nici alt politician nu se coboara din limuzina luxoasa ca sa vina sa-si ajute simpatizantii care au probleme. Tot noi intre noi ne putem ajuta, nu vine nimeni de la Presedentie, Parlament sau Guvern sa te ajute, poate doar atunci cand au nevoie de votanti.  

2- Din nefericire, constat cu multa dezamagire ca minti luminate ca dvs. ati intrat in isteria creeata de Basescu, alias omul-conflict. Un exemplu trait de mine, in 2004(noaptea cand a castigat Base alegerile), in complexul studentesc Tudor, riscai sa fii linsat daca ziceai ca ai votat cu oricare alta persoana in afara de King Base. Basescu v-a indus in subconstient o mentalitate de genul: "cine nu e cu noi, e impotriva noastra" . Romania nu e divizata in tabara pro si anti Basescu. In Romania mai exista si acea majoritate de 54% care e scarbita de tot ce inseamna politica.  
    M-am dus si am votat "DA", nu pt ca asa mi-au zis parintii mei care is membri PSD(aaa...si tatal lui Eugen este sau a fost-nu mai stiu sigur, consilier PSD in com.Scorteni, jud.BC, si viceprimar PSD o perioada  de timp), ci pt ca mi-am dat seama ca Basescu nu e persoana aceea pe care o vedem la TV, acel distrugator al sistemului ticalosit(cu care se impaca destul de bine: asfaltari, Udrea-Cocos-Bucsaru o gashka la fel de similara cu cea a lui Nastase-Mitrea-Hrebe-Iacubov-Seche), acel reformist pro - UE, acea persoana care iese la cumparaturi si nu trateaza de sus oamenii de rand. Recunosc ca sufar putin de teoria conspiratiei(poate ca am vazut prea multe documentare in acest sens, si poate ca nu am pierdut nicio emisiune de-a lui Mircea Badea Cheesy ), dar T.Basescu are multe trasaturi negative pe care putini le-au vazut. Gestul de a smulge telefonul reporterului de la Antena3, e doar o mica bucatica din caracterul marsav al lui Basescu.  

3 - E usor sa locuiesti intr-o tara civilizata gen USA, Canada, FRA, JP sau Pen.Scandinav., sa ai un salariu decent pt standardul de viata de acolo, sa-ti mearga bine si sa concepi teorii de salvare a Romaniei, de salvare a sistemului educational din Romania, in timp ce stai la o terasa si admiri sirena danezilor. Si eu puteam sa plec in afara(si pot sa plec si acuma), mai ales ca am absolvit o facultate cu profil IT&C, dar prefer sa raman sa construiesc ceva aici in tara mea. Si oricum in IT romanii is la fel de buni ca alte natii, iar salariile pe care le primim aici sunt decente pt nivelul de trai din Romania. Dvs. care ati ajuns cercetatori, lectori sau prof.univ. prin tari din EU, America de Nord sau JP, etc, faceti aceeasi greseala ca si oamenii analfabeti sau cu scoala putina, si anume: credeti cu tarie ca schimbarea Romaniei in bine, deci si a sistemului de educatie, o pot face politicienii alesi de popor. Complet, fals. Schimbarea Romaniei se va face atunci cand fiecare cetatean roman(care locuieste in Romania sau din diaspora) isi va schimba mentalitatea si va intelege ca nu e bine sa arunce hartiile pe trotuar, sa nu respecte regulile de circulatie, sa astepte sa vina Guvernul sa-i dea bani pt nush ce calamitate, sa fure de la locul de munca, si ca e bine sa gandeasca cam in acelasi stil cu francezii, nordicii, germanii, americanii si japonezii. Adica, fara munca asidua si eficienta si fara respect intre noi, nu vom putea ajunge in veci ca o tara occidentala.  

Sa nu asteptam ca politicienii sa ne ia in brate si ne duca la un standard de viata mai bun. Noi singuri ne putem duce acolo. Gelu(asa ii zic lui Eugen), imi zicea mai demult ca intr-o statie de metrou din JP, daca uiti o poseta pe un scaun nu se atinge nimeni de ea, si nu din cauza isteriei cu atentatele ci pt ca oamenii se respecta intre ei. Cand in Romania vor exista situatii identice abia atunci putem spune ca Romania s-a schimbat. Iar tipul asta de comportament, nu ni-l vor putea implementa politicienii, ci doar noi insine. Bine ca, japonezii si-au cladit forma asta de respect, de-a lungul veacurilor cu sabia, lucru ce la noi nu prea a existat. In timp ce japonezii isi cladeau cu katana o societate bazata pe respect, romanii isi tradau domnitorii pe unde puteau.  

In concluzie, schimbarea in bine poate veni doar de romani si nu de la policitieni, iar T.B. e la fel de comunist ca si Iliescu, Voiculescu si Vadim, de fapt chiar el a zis-o la confruntarea finala din 2004 cand a bagat putina impresie artistica spunand ca :"...tara asta iar ajuns sa fie condusa de comunisti". Sa nu uitam ca PD si PSD au aceeasi mama, FSN. Acu cand il vad pe Base ca se da mare anti-comunist, trebuie neaparat sa halesc o lamaie ca sa nu vomit. Nu sunt membrul niciunui partid, nu am atitudini extremiste, nu sun regalist, singurul mod de a conduce o tara e acea social-democratie care exista in Suedia. Si ca sa inlatur orice dubiu, asa zisul partid social democrat din Romania, nu a facut social-democratie adevarata ci un fel de mila publica.  
Daca se trezeste uriasul de 54% dintre romani, atunci vai de fundul tuturor politicienilor. In prezent Romania, e o turma de oi care sta intr-o barca. T.B a multumit aseara PNG pt sprijinul acordat. Deci, suntem o turma condusa de Jiji Becali , care e imbarcata pe vaporul lui Basescu, care pluteste in deriva.

Puiu mic,

Chiar nu te inteleg. Puteai sa-ti spui opinia si fara a mentiona ca estii (daca oi fi) var primar cu Eugen Stamate. Vrei sa pui ca "noi, cei din famiglie il infieram" pe Eugen Stamate? Si daca il "infierati", ce daca?

Acum sa-ti raspund punctual:

1. Evident ca societatea romana este divizata. Si asta inca din 1990. Unii vor sa progreseze (de asta a aparut si AdA sau FAR) altii vor perpetuarea sistemului comunist. Ceea ce observi tu acum (si nu se putea vedea prea clar in '90 sau '92) este faptul ca din ce in ce mai multi romani aleg sa se desparta de comunism.

2. Personal, n-am intrat in "isteria Basescu". Chiar am spus ca FAR sa se delimiteze de politica. Insa cand tu te apuci sa ne povestesti despre parintii lui Eugen (S) mai ca regret ca nu m-am dus ieri sa pun stampila pe NU.

3. Aici te contrazici. Pai cei ce au ajuns CU SERVICIUL STABIL in US, UK, Japonia, sau Tarile Nordice crezi ca au ajuns "aruncand hartii pe strada"? In plus, n-ai inteles esenta. La Ro, de 17 ani va chinuiti cum sa reinventati roata (eternul model suedez). Tot ce va spunem noi este ca nu trebuie sa mai pierdeti timpul cu reinventarea rotii ci doar sa adoptati modelul vestic.

4. Uite, la chestia cu vaporul in deriva sunt total de acord cu tine. Sunteti in deriva de 17 ani. Norocul cu Iliescu, Vadim si Voiculescu. Nu de alta, dar tot trebuia scufundat vaporul.

Eugen (B)
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #7 - May 20th, 2007 at 7:38pm

Imi pare rau ca s-a ajuns la astfel de detalii insa este mai bine sa fac cateva precizari. Este prima data cand am numarat si mi-au iesit 22 de veri primari. Cu unii sunt foarte apropiat pe altii i-am vazut din pacate de mai putine ori de cat mi-as fi dorit. Cum au votat si daca au votat este treaba lor. In ce-l priveste pe Stefan cred ca ne-am vazut de trei ori in ultimii 15 ani si am schimbat foarte rar mesaje pe email. Astazi m-a intrebat frontal pe yahoo daca am votat. I-am spus ca da dar am votat NU. Pentru a simplifica introducerea l-am trimis direct pe forum sa citeasca care sunt motivele optiunii mele. M-am asteptat ca eventual vom discuta dupa si parerea lui. Ce a urmat puteti vedea si judeca singuri. Cred ca am gresit si eu in sensul ca i-am dat ocazia sa se manifeste intr-un moment nu tocmai fericit pentru el. Asta nu il absolva insa de greseala de a amesteca o discutie generala despre referendum cu relatia de rudenie fata de mine.

Cu sinceritate,

Eugen stamate
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - May 20th, 2007 at 8:43pm

Eugene (S),

Cred ca mesajul respectivului individ este ca "noi suntem din famiglie si el nu este profet".

Stefanutzu,

Da' ma mama, evident Eugen (S) nu este un profet. Toti de pe aici suntem niste simpli muritori. Care s-au saturat de atata mizerie. Mai povesteste despre tine...

Eugen (B)
Back to top

IP Logged

Gicu_Popescu
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #9 - May 20th, 2007 at 10:17pm

Domnilor,

de ce mi-ati sters mesajul? Deranjeaza intereselor de grup?
Back to top

IP Logged

Gicu_Popescu
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #10 - May 20th, 2007 at 10:41pm

Mesaj postat ieri si sters de administratorii site-ului.

Imi este rusine ca sunt roman!

Urmaresc de ceva vreme acest forum si acum ma felicit ca nu am subscris sa fiu membru FAR. Oricum, aceasta este prima si ultima mea interventie pe acest forum. Adevarul este ca in afara catorva postari de bun simt (Marinica, Craciun si alti cativa) restul pare o afacere de-a voastra, moldoveneasca, in care voi va certati si finalmente tot voi va dati dreptate unii la altii. Degeaba incearca Marinica sa va faca sa intelegeti ca adevarata stiinta nu se rezuma  la tona de ISI publicate (vorba fie intre noi, in domeniul meu 60% din ce se publica ISI e garbage) voi o tineti sus si tare ca cine nu e cu ISI e impotriva noastra. Nu asta insa vreau sa discut acum.

Eugen Stamate isi incepe  "sincera" pledoarie pro-basesciana prin a sublinia chiar din prima propozitie ca "FAR nu isi propune sa fie implicat in jocuri politice". Prin ceea ce scrie insa demonstreaza cu prisosinta contrariul.
De ani buni sunt departe de tara muma. Desi realizat dpv profesional si material, "homesick-ul", cum zic americanii, nu-mi da pace. In vara imi programasem o vizita acasa. Sa-mi revad batrana muica si draga mea sora, locul unde bunul meu tata isi doarme somnul de veci, sa revad locurile pe unde am copilarit si mai tarziu am iubit. Sa le arat copiilor mei frumusetea acelei tari si a oamenilor ei, sa-i fac sa descopere dulceata acelei limbi si, pe de alta parte, sa sondez  starea de spirit, nivelul de evolutie si posibilitatea unei eventuale reintorceri la catedra pe care am parasit-o cu ani buni in urma. Desi la curent cu sondajele de opinie, asteptam rezultatele votului de astazi care sa-mi confirme ca romanii au evoluat, ca urmasii lui lui Eminescu, Brancusi, Coanda si multi altii inscrisi in pantheonul romanesc, pun pret pe inteligenta, cinste, harnicie si devotament. Vreau sa va spun ca votul de astazi m-a lamurit definitiv. Cu amaraciune constat ca Romania de astazi este tara unde este apreciat furtul, smecheria, impostura, demagogia, si nu in ultimul rand, manelele. Nu vreau sa intru in detalii psiho-sociologico-filosofice, dar a-i da votul, si mai grav, a indemna sa votezi  pt cea mai inalta pozitie in stat un individ care deja a demostrat ca are un IQ cu mult sub medie, este lipsit de cultura, este demagog, este vulgar, si in general ii lipseste cu desavarsire bunul simt, este peste puterea mea de intelegere. Partasi la aceasta degradare a nivelului de intelegere al fenomenului politico-social al romanului mediu sunteti si dumneavoastra domnilor universitari prin aceste mesaje de sustinere a unei nulitati. . A "te face frate cu dracul pana treci puntea" nu este o scuza pt nivelul intelectual la care va pretindeti ca ati fi. Oricat ati fi de interesati, o minima decenta ar fi trebuit sa va impuna o echidistanta fata de fenomenul politic. Chiar nu realizati cat sunteti de ridicoli si lipsiti de credibilitatre in demersurile voastre cand incercati sa puneti in balanta pe Iliescu (cu toate gresilelie lui) quasi-analfabetului de Basescu? In rest, "Traieste bine" drag popor roman! Daca  si cei  cu ascutime  in cuget  au ajuns sa gandeasca ca Becali sau Vali Vijelie, atunci pentru tine sarman capsunar sau vanzatoare de placeri  pe via Prenestina am toata intelegerea.

Sper ca acum nu o sa-l mai stergeti!
Back to top

IP Logged

stefanm
YaBB Newbies
*

...mdea

Reply #11 - May 21st, 2007 at 4:46am

Buna dimineata !!!

Faptul ca nu sunt de acord cu unele dintre ideile lui Eugen, asta nu inseamna ca-l infierez, si nicio alta ruda nu face/a facut asa ceva, asta  sa va fie foarte clar. Iar in ceea ce priveste folosirea unor cuvinte de genul: "puiu mic", chiar daca diferenta de varsta dintre mine si dvs. ar putea fi egala sau mai mare cu varsta pe care o am(24), asta nu inseamna ca va permit sa vorbiti cu mine asa. Totusi nu ne cunoastem personal, si din pacate constat ca aveti aceeasi aroganta in exprimare pe care o au capsunarii intorsi din Spania care se lauda in fata "sarantocilor" de romani care locuiesc in Romania, cu ce fac ei pe acolo. Pana la urma nivelul de studii nu mascheaza deloc bunul-simt. Eu am intrat pe forum, ca sa raspund unor idei ce-i apartin lui Gelu si nu dvs. Iar daca nu va convine ceea ce scriu, stiti bine ce aveti de facut, stergeti-mi contul de pe forum si am terminat povestea. Eu cu Eugen nu am, nici nu am avut, si nici nu voi avea(sper)  vreun conflict in familie si nici nu am intrat pe forum ca sa ne spalam presupuse "rufe murdare" in public, am intrat doar ca sa-mi exprim si eu o parere despre ceea ce a zis despre situatia din Romania(despre referendum mai exact). Asa cum a zis si el, ne-am vazut destul de rar, si mai schimbam mailuri din cand in cand.

Probabil ca am atins o coarda sensibila, cand am scris ceva de genul: "...e usor sa ai o viata decenta intr-o tara civilizata, si sa emiti de la distanta solutii sau teorii de salvare a Romaniei". Ma rog, eu imi mentin ceea ce am zis in primul meu post, nu din orgoliu, ci pt ca eu cred si imi asum raspunderea pt ceea ce am scris.   Va inteleg ca ati avut de suferit in Romania, ca ati avut anumite frustrari datorate nepotismului, si ca acum cand aveti o viata decenta simtiti nevoia sa indreptati lucrurile gresite din tara, dar daca nu locuiti aici zi de zi si nu respirati aerul asta made in RO, nu prea aveti de unde sa stiti ce se intampla, chiar daca vizitati tara destul de des. Stiti cum procedati dvs.(ma refer doar la d-l Brailoiu) ?? ca oficialii de la ONU, care in cadrul unui dineu select, plin cu tot felul de minunatii culinare, incep sa conceapa solutii de eradicare a foametei si saraciei din tarile din lumea a III-a.
Faptul ca cititi zilnic  presa romaneasca, faptul ca primiti zilnic e-mailuri de la amicii din Romania, care "se chinuie sa reinventeze roata", asta nu inseamna ca stiti absolut tot despre ceea ce se intampla aici.  Eu atat am avut de zis, nu vreau sa mai intru in polemica cu dvs., iar cu Gelu nu am fost in polemica niciodata. Asa cum e normal, fiecare are ideile si rationamentele sale proprii. Dar asta nu inseamna ca nu putem discuta civilizat ori sa ne certam la propriu din cauza asta. Si ca sa inlatur orice dubiu, sa stiti ca nu sunt frustrat absolut deloc pt ca nu am un job in strainatate sau pt ca nu locuiesc acolo. Eu am absolvit Informatica, asa ca nu imi fac griji de genul asta, deocamdata prefer sa imi fac o familie si pe urma voi avea timp si pt joburi in afara. Am destui colegi care au plecat. In industria IT&C din RO lucrurile merg aproape la fel de bine ca in alte tari, asa ca nu am de ce sa imi fac griji. Si inca un amanunt, nu i-am dat niciodata vreun apropo lui Eugen,  ca sa ma ajute in vreun fel sa plec si eu in alta tara, sau sa imi gaseasca vreun job pe acolo, iar eu de ciuda am simtit nevoia sa ma razbun pt asa ceva. EU DOAR AM AVUT NISTE OPINII DIFERITE DE ALE LUI, ATAT. Si pt asta exista forumuri, ca lumea sa-si exprime niste pareri mai mult sau mai putin avizate despre anumite chestiuni.

PS: Gelu, daca te simti lezat de ceea ce am scris in primul post, imi cer scuze.  Chiar daca am o parere diferita de a ta, asta nu inseamna ca trebuie sa ne trimitem sageti veninoase unul altuia. Eu imi asum raspunderea asupra celor scrise de catre mine si nu inteleg de ce  te simti jenat de faptul ca suntem veri si pt ca am zis ca tatal tau a fost/este membru PSD. E un detaliu nesemnificativ;  nu am zis nush ce chestii foarte personale.De fapt nici nu stiu prea multe, ca nu prea ne-am intalnit; nici cu tine si nici cu fratii sau parintii tai. Iar daca ne-am intalnit nu cred sa fi discutat, asa, face-to-face mai mult de 15 min.  NU am avut intentia sa jignesc sau sa supar pe absolut nimeni, iar daca cineva s-a simti jignit, imi cer scuze. Cam asta a fost si ultima mea interventie de pe acest forum. Stiu ca nu imi veti mai simti lipsa, va doresc numai bine !!!  - chiar nu imi doream si nu speram sa se ajunga la astfel de discutii.
Back to top
« Last Edit: May 21st, 2007 at 7:08am by stefanm »  

...Expect to unexpected !!!
yngwie_jay_malmsteen  
IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #12 - May 21st, 2007 at 5:08am

Quote:
Domnilor,

de ce mi-ati sters mesajul? Deranjeaza intereselor de grup?

Si care ar fi in opinia dumneavoastra acele interese de grup pe care le-ati deranja (daca nu sunt indiscret) ?

As vrea sa va atrag atentia ca noi am avut un moment in care diversi indivizi si-au manifestat foarte zgomotos si vehement dezaprobarea fata de actiunile noastre, tocmai pentru a ne indeparta pe cat posbil de echipa lui Mircea Miclea. Si au reusit la acea vreme. Motiv pentru care, poate ca am ratat momentul de a da un impuls ireversibil reformei din educatie. Greseala insa nu se va repeta. Sunt anumite momente in care nu te poti tine foarte departe de zona politica, daca vrei sa disloci un sistem intepenit.
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #13 - May 21st, 2007 at 9:07am

Reteta culinara a popularitatii prin populism adaptat concomitent multor categorii de alegatori e o modalitate nemaipomenita de a fraieri. Arta supravietuirii politice parazitare consta in a-i da telespectatorului ce doreste el mai mult. Adica mitocanului i se da mitocanie, intelectualului rasat i se da respect si senzatia ca e ferit de pericolul PSD, monarhistul asculta declaratii de iubire fata de regele Mihai, fara sa uitam sa mentionam ca Duda e un tip antipatic, peremistul e aburit cu Romania Mare-ntinsa-n jurul Marii Negre, basarabeanul si in general moldoveanul e fericit de declaratiile de fratie de peste prut, proamericanul e fericit de axa Washington-Londra-Plescoi si de declaratiile absurd-belicoase la adresa rusilor, luptatorii de clasa cu creierul spalat de ceasca sunt uimiti de marlania maieului in dungi care lupta impotriva oligarhilor "rai", etc. Adica un fel de "avem di tati". Problema e sa se si arate ca rezultatul jocului de picioare politica va rezulta in respectarea promisiunilor.

Culmea e ca si rolul respectarii promisiunilor poate fi jucat, fara ca sa fie respectate ca la carte. Comanda petrolierului Petrom fiind refuzata, se incepe categorisirea in oligarhi "buni" ce pun la dispozitie posturi TV,  si oligarhi "rai". Ochelarii de cal sunt de asemeni purtati atunci cand sunt aratati cu degetul alti oligarhi ce profita din plin de politica jucandu-se de-a marmora pentru tot cartierul sau in general de-a oferta de lucrari contractate cu statul fara licitatie, ci doar la un golden-spritz cu carnaciori de Plescoi. Prin urmare si DNA-ul e asmutit selectiv. Totodata, se condamna entuziast comunismul de catre profitori ai comunismului care petreceau ani de zile in Occident fara ca macar sa fi defectat din statul totalitar comunisto-ceausist, pentru ca le era bine, in timp ce intelectualitatea romaneasca nici pana in Bulgaria n-avea voie sa mearga mai mult de-o saptamana-doua. Se scot tot felul de dosare de la securitate, fara a se gasi dosarele celor care scot dosare.

In Romania, majoritatea castigurilor democratice recente (mai ales libertatea presei) nu au fost rezultate ale vointei unui singur om providential, ci au fost decizii adoptate si acceptate cot la cot, intr-o echipa ce se chema DA, sub monitorizarea stricta a UE. Din nefericire, un singur individ a stiut sa-si faca capital electoral din modificarile cauzate de o echipa. Asa se spunea si pe vremea lui Ceasca si chiar dupa moartea lui de catre oamenii simpli, ca lui ii datorau locul de munca stabil, statul ieftin la bloc si apa calda.

Acum, din pacate, cel care da unda verde neocomunistilor este tocmai… preaiubitul clauno-jucator, care a distrus complet si irevocabil polarizarea politica, dinamitand (dupa obiceiu-i cunoscut, aplicat inclusiv PNT-ului, nu demult) alianta DA. In felul asta, PSD-ul se trezeste, uimit, ca nu mai e contrabalansat de nici o alta formatiune politica, iar Prezidelu repus de bizon pe jilt va face o coalitie mai putin monstruoasa, pentru ca e mai naturala: coalitia PSD-PD, fratii reintalnindu-se dupa cativa ani de cearta caragialiana.

Standardul de viata al Romaniei nu i se datoreaza nici lui Vlad Tepes, nici boierilor oligarhi, ci conjuncturii politico-economice: intrarea unei tari cu potential in UE, asociata libertatii de miscare a romanului satul de saracie, dandu-le posibilitatea romanilor sa-si aleaga locul de munca si inafara granitelor. Desigur, daca scandalul politic se va perpetua, rating-ul de tara a Romaniei va diminua, atragand dupa sine scaderea investitiilor si a standardului de viata. De aia zic ca orice politician de bun simt, daca era patriot, nu declansa scandaluri repetitive imediat dupa aderare. Probabil, pentru Romania proaspat intrata in UE, ar fi mai bine ca personaje mutante in politica, ce mimeaza de dragul pastrarii electoratului o revolutie politica perpetua sa isi piarda importanta.

Dumi Branisteanu
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #14 - May 21st, 2007 at 1:01pm

Dumi,

Dezbaterea noastra pe seama conexiunilor dintre politic si educational, se potriveste foarte bine cu un banc mai vechi despre Regele Solomon, adica, si Cristi are dreptate si tu ai dreptate si Eugen are dreptate, ba chiar si eu am dreptate. Diferentele de opinii deriva doar din scara la care sunt privite fenomenele. De fapt daca stam si ne gandim bine, exista o mare similitudine intre sistemul educational si sistemul politic: amandoua sistemele sunt intr-o criza acuta, incapabile sa se reformeze din interior. Toata lumea este de acord ca sistemul politic romanesc este de multa vreme falimentar si trebuie reformat. Insa el nu se poate reforma (exact la fel ca UMF-ul) din cauza ca nu exista o masa critica de persoane care sa corespunda standardelor necesare. Aceasta incapacitate de a conduce pe care o putem constata la politicieni nu va putea fi corectata, pentru ca liderii din acest moment vor creste tinerii dupa chipul si asemanarea lor: cu mici, cu bere, cu manele, cu injuraturi, cu sacose de bani... exact ce nu ne place noua acum. Pe topicul despre Ministrul educatiei, domnul Craciunescu sesiza o problema absolut similara in universitatea din care face parte, numai ca lipseau micii si berea. Sistemul politic, la fel ca si cel educational, avea nevoie de un cutremur ca sa se poata intampla ceva pozitiv. In sistemul educational, cutremurul ar putea fi produs de la nivelul MEdC, in conditiile in care ar veni o echipa de 20-30 de profesioniti brici, care sa ocupe functiile de ministru, secretar de stat si ceva directori generali prin punctele esentiale, echipa care sa aiba si sprijin politic, pentru ca altfel ar fi dati cu roatele in sus de catre horror Consiliul Rectorilor. In zona politica era nevoie exact de ceea ce s-a intamplat acum. Singura problema ar fi ca degringolada din aceste zile, sa nu fie prea repede pusa sub capac. Daca se reuseste distantarea partidelor de liderii harsiti intr-ale rele, va fi bine pentru noi si mai ales daca se reuseste introducerea votului uninominal, care ar cam fi echivalent cu ISI in sistemul educational. Altfel, daca ne limitam sa tot analizam cine este lord si cine nu, este ca si cum am incepe restructurarea sistemului educational printr-o dezbatere nationala, daca profesorii universitari trebuie sau nu sa poarte manusi albe si frac la curs. Si dupa ce vom cere tuturor profesorilor diplome de bune maniere, vom vedea ca 80 % dintre ei sunt aproape zerouri profesionale. In consecinta, clasa noastra politica nu se va schimba nici intr-o suta de ani, daca nu se schimba relatia dintre alegator si politician si daca partidele nu vor fi obligate sa-si aleaga cu mult mai mare grija liderii. Cam asta este semnificatia pe care o dau eu evenimentului din 19 mai.
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #15 - May 21st, 2007 at 1:43pm

Nicolae, ti-as mai raspunde eu, dar nu vrea sa-si strice impresia despre noi domnu Gicu, cum ca ne certam ca-n codru, iar apoi cadem la pace ca sa ne implinim interesele ascunse de moldoveni smecheri!

In rest, m-am hotarat sa nu mai public nimic ISI si sa ma ocup de "adevarata stiinta". Aia care descopera dulceata limbii de lemn a to'a'sului Iliescu. Cat despre lista "calitatilor" lui El Presidente furnizata de dom' Gicu, sunt de acord cu ea, cu o singura exceptie: IQ-ul. Basescu e dat dracului de destept! Dar sa lasam omul in pace, ca acum e in campanie electorala postelectorala si preelectorala, facand o baie de multime la 40+ grade in Bucuresti, ca sa-si scrijeleasca dorintele pe un panou pentru Realitatea oligarhului "de bine" Sorin Ovidiu Vantu!
Back to top

IP Logged

Eugen_Brailoiu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #16 - May 21st, 2007 at 8:35pm

dbranisteanu wrote on May 21st, 2007 at 1:43pm:
Cat despre lista "calitatilor" lui El Presidente furnizata de dom' Gicu, sunt de acord cu ea, cu o singura exceptie: IQ-ul. Basescu e dat dracului de destept! Dar sa lasam omul in pace, ca acum e in campanie electorala postelectorala si preelectorala, facand o baie de multime la 40+ grade in Bucuresti, ca sa-si scrijeleasca dorintele pe un panou pentru Realitatea oligarhului "de bine" Sorin Ovidiu Vantu!

Dumi,

Un politician este tot timpul in campanie electorala. Doar asta-i este meseria. Daca ar fi vot uninominal poate ai vedea mii de Basesti intr-o eterna campanie electorala.

Da' cum la Ro merge pe lista de partidoi, baietii sunt ocupati cu altceva. Un smen, un trafic de influenta acolo...

Sigur o sa ma intrebi cum va lua deciziile daca-i ocupat tot timpul cu electoratul. Iti raspund anticipat: staff-ul tehnic se ocupa de asa ceva. Da' staff tehnic nu papusicile lu' Adormitesei care nu stiu sa numere. Ma rog, nici Adormitesei nu-i politician asa ca putem spune ca-i o echipa omogena.

Cu prietenie,

Eugen (B)

Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #17 - May 22nd, 2007 at 12:54am

Ma rog, trebuiau sa-l sfatuiasca atunci pe matelotul national sa nu faca apropouri rasiste fatza de fatuca pe care a bruscat-o in baia de multime de la magazinul alimentar, atunci cand s-a dus, populist, impreuna cu consoarta sa-si faca cumparaturile, mai ales ca el cam umbla si cu cioara (din Plescoi) vopsita! Sau cioara blonzita nu se pune, ca e si ea staff tehnic si-l anunta ce-a mai facut presedintele Norvegiei atunci cand s-a-ntalnit cu regele Frantei si cu Papa de la Washington?

Eu unul sper ca Hardau sa-i deschida ochiul mai tare lui Popeye in legatura cu Amoftangitei, ca jeniul astalalt are sanse mai mari sa-l influenteze in calitate de staff tehnic decat orice FAR sau lanterna...

Dumi
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #18 - May 22nd, 2007 at 1:00am

Pentru conformitate:

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=10906&art=29125&cHash=3254661c1o

Si... vesti bune de la Emil Boc, tovarasi! Ia nu-i mai comparati atata pe Ilici cu Basea c-o s-aveti parte acusica de o prietenie trainica (sau traienica, dupa gust!)

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=10906&art=29138&cHash=73fa95a596
Back to top

IP Logged

Catalin
Full Member

Dubito, ergo sum.

Reply #19 - May 22nd, 2007 at 12:56pm

mde, parerea mea este ca un astfel de topic-politic- ar trebui scos de pe site, de catre moderatori.

Back to top

IP Logged

matisse_henry
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #20 - May 25th, 2007 at 5:22am

Salutare

Observ, ca de altfel, multi altii, ca topicurile cu implicatii politice se bucura de cel mai mult "succes" in randul nostru. Se fac tot felul de comentarii pro sau contra regimului Basescu - mai ales ca e din nou in fruntea tarii (ales dupa o campanie electorala jalnica).
In legatura cu discriminarea...nu stiu cum ar reactiona altii in situatia domnului Basescu, cand cineva vine si iti adreseaza tot felul de intrebari stupide in timpul tau liber (practic te hartuieste) sa scoata de la tine nu stiu ce. Sincer dupa cat s-a vorbit la TV despre asta nu merita sa mai pomenesc ceva aici.
Ce mi se pare lipsit de bun simt in presa romaneasca este tocmai hartuirea asta inutila, sa fii mereu prezent in spatiul personal al unei persoane publice si mai eles cand nu isi exercita functia ci e la cumparaturi sau in alta parte. Nu vreau sa fiu de partea nimanui dar pe undeva nu il condam pe Basescu...e adevarat ca putea vorbi mai frumos dar nu putem spune ca nu s-a straduit.  Smiley
    Mediul academic ar trebui sa fie echidistant cu privire la politica. Desi e ciudat ca intr-o tara democratica mai avem inca de-a face cu politicieni instruiti in "scoala comunista".
Avem un ministru al educatiei care este cum este...in care multa lume nu prea isi pune sperante...
In opinia mea conteaza foarte mult pt noi profesorii sa ne facem treaba cat mai bine, sa nu fim murdariti de mizeria politichiei deoarece trebuie sa fim noi insine exemple de oameni verticali si echilibrati.

Cu drag
                                                       Dan
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #21 - May 26th, 2007 at 6:06am

Quote:
mde, parerea mea este ca un astfel de topic-politic- ar trebui scos de pe site, de catre moderatori.

Cataline,

Dupa cum vezi discutiile se sting de la sine, asa ca nu este nevoie sa fie oprite. Pe de alta parte, aceste discutii ne-au permis sa vedem care ar fi pozitia simpatizantilor FAR fata de zona politicului. Din cate am putut eu sa-mi dau seama, cei mai multi ar dori o distanta cat mai mare fata de aceasta zona, ceea ce este absolut normal, pentru ca altfel n-am mai i ONG. Insa, eu cred ca va trebui sa acordam o atentie speciala (in sensul unei sustineri cat mai puternice) oricarei echipe de conducere din MEdC dispusa sa faca reforma. Revin cu parerea, ca in cea de-a doua jumatate a mandatului echipei lui Mircea Miclea, nu i-am sustinut suficient, cazand in plasa presiunilor care s-au facut din exterior.

Deocamdata, pana nu se lipzesc lucrurile din punct de vedere al modului de guvernare, nu cred ca se va intampla mare lucru la nivel de minister. Singura idee noua aparuta in aceasta perioada este aceea de sustinere suplimentara a invatamantului tehnic + stiinte exacte, prin cresterea numarului de locuri fata de zona umanista (de fapt nu este vorba de altceva decat de o echilibrare). Asa cum am spus deja, mi se pare o masura care trebuia luata de multa vreme, insa nu vreau sa insist foarte mult pe aceasta tema, ca sa nu fiu acuzat de partizanat. Noroc de doamna UE ca ne-a atras atentia asupra acetui aspect, ca altfel, faceam in continuare economisti si profesori de sport la greu, ca sa avem de unde ne recruta politicienii cu diploma.

Am mai auzit si un zvon interesant, referitor la conducerea CNCSIS. S-ar putea sa avem parte cat de curand, de un sef asa cum ne-am dorit (cu peste 100 articole ISI).
Back to top

IP Logged

marinica
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #22 - May 29th, 2007 at 11:07am

Ma bag si eu ca musca-n lapte: am votat "NU" doar pentru ca Basescu (in lipsa de altcineva) sa nu stea 7 (in loc de cinci ani) la C.

Si, marturisesc, am intalnit * romani imputzitzi*, asa ca-i dau lu' Base o dispensa. Temporar.

Am sarit in sus de bucurie acu' doua seri cand am auzit de palma de aur. Ca toata lumea care tine la Romania.

Si nu, nu-s 100% convins ca peste 100 ISI e criteriul doborator, amintit in ultimul mesaj al lui Nicolae. Ramane de vazut *cat e de corect* insul in cauza. Vezibine, ramane chestia de *moralitate*, care dupa cate stiu eu prea bine, mult prea bine (intru in contradictzie cu Nicolae din nou - el avansa chestia ca numarul e *si* indicator al nivelului moral, chestie care se poate aplica cel mult *slab statistic*).

Si-n orishice caz: s-a vazut prea bine ca Astivuitoritzei
(nu, nu-mi retrag scrierea) *nu se ridica la nivel*. Punct.

Caci de unde *nu e educatzie* nu prea potzi cere...

Cele bune,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Catalin
Full Member

Dubito, ergo sum.

Reply #23 - May 29th, 2007 at 1:25pm

Nicolae,

ei, eram si eu ironic  Smiley. Pt un site "academic", ar trebui sa predomine discutii "rationale" si nu emotionale. Cat despre "reforma invatamantului", faptul ca depinde de politic este un truism. Vestea proasta e ca la fel ca Sanatatea,  Invatamantul va fi printre cele din urma care sa beneficieze de o reforma la noi.

In rest, probabil ca unul care are 100 articole ISI e posibil sa nu fie neaparat si un bun manager si reformator; in acelasi timp, nici nu o sa ma convinga nimeni cum "adevaratele valori" se regasesc in afara sistemului ISI. In satul "global", daca esti asa bun, te cauta si te baga ei in ISI, daca ai descoperit secretul focului, no problem  Wink.

numai bine,
catalin
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #24 - Mar 1st, 2008 at 6:02am

Iata modelul de succes politico-academic al momentului!

Eugen Stamate

http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/793955/Studenta-silitoare-dar-fara...

Studenta silitoare, dar fara charisma, care îi conduce pe tinerii PDL  

Mircea Marian
Sâmbata, 01 Martie 2008  

Noua sefa a Organizatiei de Tineret a PDL, Monica Iacob-Ridzi, este prototipul studentei silitoare, care a reusit sa absolve prima prestigioasa Facultate de stiinte Economice a Universitatii Petrosani.

Deputat, din 2004 în 2007, si, de anul trecut, europarlamentar, Iacob-Ridzi a ajuns în conducerea partidului întrucât a fost considerata o persoana extrem de muncitoare, chiar daca, neoficial, liderii PDL recunosc ca nu are niciun fel de charisma. Colectia de diplome universitare a tinerei lidere democrat-liberale - ea are 30 de ani - o include si pe cea de absolvire, în 2003, a Facultatii de Drept a Universitatii „1 Decembrie“ din Alba-Iulia. În 2007, Monica Iacob-Ridzi si-a luat si doctoratul în stiinte ingineresti. Lucrarea a fost sustinuta tot la Universitatea din Petrosani.  

Sustinuta financiar de sot  

Dincolo de titlurile stiintifice pe care le-a strâns cu multa asiduitate, Monica Iacob-Ridzi îsi datoreaza debutul în politica sotului ei, viceprimar si important om de afaceri în Petrosani, care a putut sa o sustina financiar. Cei doi detin un lant de magazine alimentare, iar în 2005 firma lor (la care actionar majoritar este soacra europarlamentarului) a avut un profit de peste 100.000 de euro.  

Monica Iacob-Ridzi s-a recompensat si, în 2007, a contribuit decisiv la alegerea sotului ei, Tiberiu, în postul de primar al municipiului Petrosani. Tenacitatea tinerei deputate i-a convins pe seniorii din PDL ca este cea mai buna optiune pentru conducerea organizatiei de tineret. Aceasta structura nu mai avea conducere aleasa de câtiva ani. Initial, presedintele executiv, Adriean Videanu, a vrut sa-si impuna propriul favorit, pe stefan Pirpiliu, consilier municipal la Bucuresti. Dupa o serie de frictiuni interne, Pirpiliu a fost scos din cursa, întrucât s-a considerat ca nu are niciun fel de charisma.  

În cele din urma, nimeni din partid nu a îndraznit sa candideze împotriva Monicai Iacob- Ridzi. Printre sustinatorii ei declarati: Elena Basescu, aleasa, la acelasi congres al OT-PDL în functia de secretar general. Este posibil ca Monica Iacob- Ridzi sa fi beneficiat si de simpatia lui Traian Basescu.  

„Barbatul, cheie de contact“  

Daca Monica Iacob-Ridzi s-a descurcat foarte bine în sforariile din interiorul partidului, în public ea s-a multumit, în principal, cu declaratii politice în care anunta sfârsitul patriarhatului si preamarea rolul femeii în politica. „Femeia este forta motrice a societatii, iar barbatul este doar cheia de contact“, declara, în martie 2005, deputata PD, citând dintr-un scriitor neprecizat.
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Pages: 1 2 3 ... 17
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)