Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 ... 14 15 16 17 
Mediul academic si lumea politica (Read 69509 times)
Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Mediul academic si lumea politica
Reply #375 - Jul 22nd, 2012 at 8:00pm

Ma includeam si pe mine la remarca despre nume, oricum este greu sa le evitam mai ales cand sunt esentiale pentru a nu crea cofuzii. Important este sa nu devenim un forum politic caci sunt deja destule...
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #376 - Jul 22nd, 2012 at 9:50pm

Eugen Stamate wrote on Jul 22nd, 2012 at 8:00pm:
Important este sa nu devenim un forum politic

De acord cu dumneavoastra. Mi-as dori ca mediul academic sa se mentina in afara problemelor din politic, dar din pacate constat ca, chiar in activitatea de zi cu zi ne lovim de persoane care nu lasa politicul in afara portilor universitatii.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #377 - Jul 25th, 2012 at 8:55pm

plagiat si delicatesuri...
"Cazul Hidroelectrica, folosit pentru a distrage atenția de la plagiatul lui Ponta"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/noi-stenograme-usl-cazul-hidroelectrica-folosit-...
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #378 - Jul 25th, 2012 at 11:29pm

masinaria de propaganda a evz functioneaz ape toata linia.

In acelasi numar din evz este un deitorial despre ce inseamna "cazul hidroelectrica". merita citit.
C
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #379 - Jul 26th, 2012 at 10:07pm

craciunm15 wrote on Jul 25th, 2012 at 8:55pm:
plagiatul lui Ponta

Si daca stam bine si ne gandim, plagiatul lui Ponta nu a fost folosit pentru nimic?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #380 - Aug 5th, 2012 at 6:36pm

Chiar suntem o tara de hoti?
"La Curtea Constituţională se falsifică hotărâri [...]?"
http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/la-curtea-constitutionala-se-f...

Nici macar nu mai conteaza in folosul cui.

Un funcționar al CCR a schimbat conţinutul adresei către Guvern privind decizia în cazul referendumului. În interesul USL

" A schimbat CCR conţinutul adresei către Guvern privind amânarea unei decizii în cazul referendumului în interesul USL?"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/ccr-995104.html#ixzz22h7Dz7hb
EVZ.ro

Daca e adevarat, nu avem ce cauta in Uniunea Africana ce sa mai vorbim de cea Europeana.
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #381 - Aug 6th, 2012 at 10:07am

craciunm15 wrote on Aug 5th, 2012 at 6:36pm:
Daca e adevarat, nu avem ce cauta in Uniunea Africana ce sa mai vorbim de cea Europeana.
Back to top

Citesc pe site-ul B1Tv o declaratie care ma lasa total bulversata privind modul in care este ales presedinte (ma refer la %).
„Din punct de vedere electoral s-au creat legi pentru fiecare tip de acțiune electorală. Spre exemplu, alegerile locale au lege pentru alegerile locale, alegerile parlamentare au o lege, alegerile pentru Parlamentul European au o lege care spune ce se întamplă în acest caz, alegerile prezidențiale au și ele legea lor. Pentru cazul de față, destituitea președintelui, să citească legea referendumului și mama legilor, Constituția. Ce ne spune Constituția, mama legilor: la art. 81, alin. 2, cu privire la alegerea președintelui României: este declarat câștigător candidatul care a întrunit 50+1% din votul celor înscriși în listele electorale. Dacă așa se alege, așa se și destituie. Listele electorale includ listele permanente și listele speciale. ”. a mai spus Băsescu.

http://www.b1.ro/stiri/politica/basescu-ministerul-de-interne-sa-adauge-in-liste...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #382 - Aug 6th, 2012 at 12:04pm

Doamna Anrdei,

trecand peste faptul ca "bagatz' " p-acilea un mesaj ne-adecvat topicului, v-anuntz cam asha: ca *nu avetzi de ce anume a fi anume bulversata*, pen' ca marinaru' asta chel & chior, atat de dispretzuit de Dvs., *chiar are dreptate*. Dovada sunt declaratziile plagiatorului, care l-a eliberat din fonctzie (varianta-i oleaca mai "domneasca", desigur, e vorba de o "demisie de onoare") pe Ministrul de Interne.

Cred c-asta ne spune-ntreaga poveste, n-asha?

Cele bune,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #383 - Aug 6th, 2012 at 2:41pm

Marian_Deaconescu wrote on Aug 6th, 2012 at 12:04pm:
trecand peste faptul ca "bagatz' " p-acilea un mesaj ne-adecvat topicului

Nea Marin, eu am inteles ca nu va sunt pe plac comentariile facute de mine... daca observati eu am adaugat un comentariu la un altul facut aterior referitor la declaratii publice. Sa inteleg ca tot ce nu va place catalogati ca nefiind adecvate topicului, sau doar ce postez eu? Va rog frumos sa cititi cu atentie tot ce s-a scris la acest topic!
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #384 - Aug 6th, 2012 at 3:04pm

atat de dispretzuit de Dvs., *chiar are dreptate*

Nea Marin, inca o lamurire, eu nu am spus ca dispretuiesc  pe cineva, deci va rog sa fiti corect in ceea ce afirmati.
In plus, bulversarea vine de la faptul ca se insinueaza in acel articol ca, Constitutia prevede ca este desemnat presedinte cel care are '50+1% din votul celor înscriși în listele electorale', si nu din cei prezenti la vot.
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #385 - Aug 6th, 2012 at 9:21pm

maria_andrei wrote on Aug 6th, 2012 at 3:04pm:
atat de dispretzuit de Dvs., *chiar are dreptate*

Nea Marin, inca o lamurire, eu nu am spus ca dispretuiesc  pe cineva, deci va rog sa fiti corect in ceea ce afirmati.
In plus, bulversarea vine de la faptul ca se insinueaza in acel articol ca, Constitutia prevede ca este desemnat presedinte cel care are '50+1% din votul celor înscriși în listele electorale', si nu din cei prezenti la vot.

Constitutia chiar asta spune in prima parte a Art.81: 50%+1 din votul celor inscrisi in listele electorale. Doar ca este vorba doar despre primul tur de scrutin:  Art. 81, (2) "Este declarat ales candidatul care a întrunit, în primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegatorilor înscrisi în listele electorale."

Dl. Basescu (ca si toti presedintii Romaniei, incepand cu 1992) a fost ales insa conform Art.81, pct. (3) "În cazul în care nici unul dintre candidati nu a întrunit aceasta majoritate, se organizeaza al doilea tur de scrutin, între primii doi candidati stabiliti în ordinea numarului de voturi obtinute în primul tur. Este declarat ales candidatul care a obtinut cel mai mare numar de voturi."
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #386 - Aug 7th, 2012 at 2:47pm

sitronif wrote on Aug 6th, 2012 at 9:21pm:
Dl. Basescu (ca si toti presedintii Romaniei, incepand cu 1992) a fost ales insa conform Art.81, pct. (3)

Este corect ceea ce spuneti! Acum, aplicand  'Dacă așa se alege, așa se și destituie', atunci daca ai fost ales cu 50%+1 din cei prezenti la vot, cum este corect este sa fii destituit? In aceleasi conditii!
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #387 - Aug 8th, 2012 at 7:38am

Nu ca nu mai suntem stat de drept abia de azi (si nu numai din acest guvern)., dar pare ca suntem o tara care se descalifica moral nu numai prin infractorii pe care ii lasam in strainatate ci si prin decaderea morala a clasei intelectuale (vrajita, sau cumparata, sau descurajata de mirajele politice sa nu isi mai exercite functiile in societate). 

"Consiliul Europei cere Comisiei de la Venetia sa verifice daca Guvernul Ponta a respectat statul de drept"
http://www.ziare.com/victor-ponta/guvern/consiliul-europei-cere-comisiei-de-la-v...

Asa cum spuneam, cand si educatia (mai ales la nivel de invatamant superior) e cuprinsa de degradare morala accelerata, nu mai sunt sperante pentru acea tara.
Din pate, drumul ales pare sa aiba o singura directie, ireversibila (data fiind magnitudinea degradarii constiintei), si a lipsei oricarui reper moral in societate.
Ori de cate ori traim cu impresia ca schimbarea nu poate aduce ceva mai rau, suntem convinsi foarte repede ca poate. Asta, evident, nu ii face buni pe cei schimbati. Si uite asa, s-a cam terminat si masa din care putem alege: si stanga si drepta si combinatii intre ele sunt cam acelasi lucru. Cum altceva nu se prea vede la orizont, sa concluzionam ca ne-am cam epuizat ca natiune?
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #388 - Aug 8th, 2012 at 3:24pm

craciunm15 wrote on Aug 8th, 2012 at 7:38am:
Consiliul Europei cere Comisiei de la Venetia sa verifice daca Guvernul Ponta a respectat statul de drept

Este foarte clar, confuzia este mare si va fi greu sa revenim la niste principii bazate pe moralitate, corectitudine, etc, tot ceea ce la altii reprezinta doar normalitate!
Totusi, eu ca cetatean apolitic, dar cu neuronii inca activi incat sa analizez singur, nu pot sa nu ma intreb de ce aceeasi Comisie de la Venetia nu a reactionat cand a fost sesizata ca nu sunt urmate principiile de buna practica privind organizarea referendumului, pe care aceeasi Comisie le-a indicat.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #389 - Aug 9th, 2012 at 12:25pm

Doamna Andrei,

va rog sa ma scuzatzi pentru ca data trecuta v-am ortografiat greshit numele (n-a fost o gresheala deliberata, a fo' un "materiala"),

uite, incerc sa va explic trebshoara (ca vad ca ieri sara a "ieshit" repetentu' cercand sa abureasca lumea *din nou*, in conditziile-n care CCR le-a *trimis* erata -mda, mersesera pana acolo incat sa *scoata* trebshoara asta din Monitor!, ceea ce-i *masoara* exact). Anume ca *se tzine cont de legea pentru alegerea preshedintelui (motive clare, de "simetrie").

Pe Dvs. va nedumereshte (pe buna dreptate, cred io), cerintza ca pentru referendum de *demitere* sa existe un *cvorum* mai drastic.

Pai, e *normal*, acest cvorum e cerut *tocmai pentru ca astfel de incercari sa nu poata avea succes facil!* Argumentele *lor* sunt in bataia vantului (& in contra legii), pentru ca s-a *vazut* prea bine cum, printr-o "mishcare dibace" pan' parlament (mda, *a doua*, ca le strica chioru' asta neshte ploi), potzi face *cam ce vrei*.

Uite ca lumea a-ntzeles ce-au facut ei & vaz ca-i cam *taxeaza* (fie & la standing de popularitate). 

Cat priveshte amestecu' pan' trebile Justitziei, ia de cetitzi ce lectzii le da procurorilor din Constantza proaspatul interimar la Justitzie, care-i totuna (mda, e trist, da' e) cu plagiatoru' care *nu mai are curaj sa iasa peste granitzi: cum ca sa nu se lege
de "modele", de faptu' erau duse cu-alai mare-n bichini, la votare. Mojicia chelului chior e-ajunsa din urma de a acestui plagiator. Apropos, ce mai face plagiatoru' & ocrotitoarea Sa?

Cu aceasta intrebare o sa-mi inchei *toate mesajele* in care vine vorba de aceste doua personaje sinistre.

Sa va fie fain & racoare,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #390 - Aug 9th, 2012 at 2:27pm

Marian_Deaconescu wrote on Aug 9th, 2012 at 12:25pm:
v-am ortografiat greshit numele

Nea Marin, trebuia sa faceti o 'erata' ...
Marian_Deaconescu wrote on Aug 9th, 2012 at 12:25pm:
Pai, e *normal*, acest cvorum e cerut *tocmai pentru ca astfel de incercari sa nu poata avea succes facil

Mi se pare normal sa nu fii demis cu mai putine voturi decat ai avut cand ai fost ales, dar cand sunt 1,5 ori mai multe voturi pentru ca sa fii demis, cuvintele sunt de prisos...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #391 - Aug 9th, 2012 at 2:32pm

Despre bursa postdoctorala a sotiei (cadru didactic) unui judecator de la Crtea Constitutionala:

Soția sa, cadru didactic la Universitatea de Medicină și Farmacie din Iași a primit într-un an 28.000 de lei, de la Institutul de Hepatologie Iași a mai încasat 16.000 de lei la care se adaugă o bursă postdoctorală de la Universitatea de Medicină de 16.000 de lei.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/cine-este-magistratul-constitutional-tudorel-toa...

Intelege cineva cum a luat si salar si bursa in acelasi timp de la universitate?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #392 - Aug 9th, 2012 at 2:43pm

Doamna Andrei,

chiar *asha* va vreau! Sa shtitzi ca va respect. De ce? Pai, pen' ca *nu* facetz' dintr-un fleac un capat da tzara &-mi va adresatzi *chiar cum ashi astepta io din partea *tuturor.

Acuma, ca v-am ciugulit chiar atata, va rog sa *nu* v-ashteptatzi, totushi, la unanimitate (pan' pareri). Dar, *asta-i frumusetzea acestui forum*: cum ca, adica, inshi cu pareri *diferite*, chiar *pot* conversa "pashnic"! UIte: io *pentru asta va chiar multzumesc*, ca-i o buna lectzie pen' altzii...

Al Dvs.,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #393 - Oct 4th, 2012 at 11:36am

Un articol din "Adevarul"despre plagiat si impostura academica.
Iti sta mintea in loc cand citesti CV-ul acestui individ ( plagiatul de care se vorbeste in articol e nimic pe langa cariera "impresionanta" a individului!): general, profesor universitar la UMF "Carol Davila", consilier in ministerul educatiei!

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Inca_un_-dottore-_in_curtea_Ecateri...

"Încă un „dottore“ în curtea Ecaterinei Andronescu"

4 octombrie 2012 Adevarul

"Generalul MApN Ioan Sîrbu, consilier al ministrului Educaţiei, predă la UMF „Carol Davila“ un curs cu câteva capitole însuşite din lucrarea unui reputat profesor american. Sîrbu (52 de ani) îşi recunoaşte fapta şi dă vina pe tinereţea sa din 2004, când avea 46 de ani."

"Fostul comandant al Spitalului Clinic de Urgenţă Militar Central „Carol Davila", generalul maior Ioan Sîrbu, este consilier al ministrului Educaţiei pe probleme de învăţământ medical militar şi şef al Catedrei de Implantologie Orală, din cadrul Facultăţii de Stomatologie din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie (UMF) „Carol Davila".

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #394 - Oct 4th, 2012 at 11:50am

AlexA wrote on Oct 4th, 2012 at 11:36am:
Un articol din "Adevarul"despre plagiat si impostura academica.
Iti sta mintea in loc cand citesti CV-ul acestui individ ( plagiatul de care se vorbeste in articol e nimic pe langa cariera "impresionanta" a individului!): general, profesor universitar la UMF "Carol Davila", consilier in ministerul educatiei!

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Inca_un_-dottore-_in_curtea_Ecateri...

Dar asta e chiar tare:

"Pe langa plagiat, Sirbu mai are probleme si cu CV-ul. El este cercetat de Comisia de Etica din UMF "Carol Davila" pentru ca si-a trecut in CV un articol cotat ISI (Institute for Scientific Information), inclus in Web of Science, care nu-i apartine. ISI este un criteriu de performanta pentru evaluarea cadrelor didactice universitare.

"A fost o greseala a mea, nu va ascund ca am rugat pe un coleg de catedra, pentru ca trebuia repede sa-mi fac un CV si acesta, din greseala, a trecut acel articol. Acum l-am modificat. Vreau sa luati in calcul ca am muncit foarte mult pentru cariera mea. Nu va ascund ca am facut o scoala profesionala si am fost si strungar la viata mea. Am si eu greselile mele. Pe unele le regret, pe altele incerc sa le indrept. Nu sunt un sfant", a declarat generalul.

CV-ul lui Sirbu este unul spectaculos. In 1990 era plutonier-major, ca mai apoi sa fie avansat din doi in doi ani pana a devenit general maior. El a incercat de sapte ori sa intre la Facultatea de Medicina Militara, in perioada 1982-1989, reusind sa devina student abia dupa 1990, dar fara examen, motivand ca a fost persecutat politic."
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #395 - Oct 4th, 2012 at 1:22pm

Inerc sa fiu cat mai succint & v-o scriu cam asha: din pacate, cam *aici am ajuns*, e *plina* lumea academica romaneasca de "plutonieri majori", cari se pricep numa' la a trage foloase de la "trupa"...

C-am facut *& io* armata, e drept ca la  la "teterishti"... Sh-am intalnit *& generali*, bre, da' *foarte putzini*. Ca, mde, *ei sunt mai putzini*!

Numa' fain &-un sfarshit de saptamana placut tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #396 - Aug 26th, 2013 at 2:10pm

Incep si altii sa inteleaga... Basescu o fi inteles deja ca era mai bine ca EBA sa fi stat departe de politica, insa mai este mult pana va intelege si EBA acest lucru si multi altii ca ea care cred ca pot trage tara inainte cu frana trasa...

Eugen 

http://www.cotidianul.ro/rares-bogdan-in-politica-romaneasca-reinvie-familiile-s...

Referitor la numirea Ramonei Mănescu
Rareș Bogdan: "În politica românească reînvie familiile și dinastiile. Este foarte grav"

"Ramona Mănescu rămâne o doamnă cu o prestație bună între europarlamentarii României, nici cea mai bună, nici cea mai slabă între cei șase extrem de activi. Prezentarea pe care și-a făcut-o la Realitatea TV, spunând că este mândră că este soția lui Rareș Mănescu și prietena Dacianei Sârbu, soția premierului Victor Ponta, mi se pare însă cel puțin caraghioasă. Mai trebuia să ne spună că este verioșoara prin alianță a domnului Dragoș Dobrescu, cel care pare un Sebastian Ghiță pentru PNL. Din punctul meu de vedere, o problemă foarte gravă este că în politica românească reînvie dinastiile, reînvie familiile. Din păcate nu vorbim de marile familii de la început de secol XIX sau la început de secol XX, nu vorbim nici de Brătieni, nici de Duca. Vorbim de familia Mănescu la primăria Sectorului 6 și la președinția organizației București a PNL, Ramona Mănescu - ministru, Victor Ponta premier, finul acestuia ministru al Justiției, socrul acestuia șeful senatorilor PSD, iar soția acestuia lidera grupului parlamentar social-democrat. Crin Antonescu - președinte al PNL, soția acestuia lider al europarlamentarilor liberali, ceea ce mi se pare destul de grav, pentru că politica românească începe să semene cu o politică balcanică, orientală, fanariotă și mai puțin cu o politică a marilor democrații europeni. Nu trebuie uitat că cel care a reînviat acest principiu fanariot în politica românească a fost Traian Băsescu, cel care şi-a promovat propria odraslă, pe celebra EBA, ca europarlamentar şi propria ţiitoare într-un regionalism ardelenesc, ca ministru în guvernul Boc", a explicat realizatorul emisiunii Jocuri de putere.

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #397 - Aug 26th, 2013 at 2:17pm

Vreau să fiu adoptată de Crin Antonescu

http://adevarul.ro/news/politica/vreausafiu-adoptata-crin-antonescu-1_521a36b5c7...

Nominalizarea Ramonei Mănescu pentru portofoliul Transporturilor, soţia primarului sectorul 6 Rareş Mănescu, prieteni de familie cu familia Crin Antonescu e un simptom al nepotismului, maladie malignă a politicii. Cetăţeni competenţi care în orice democraţie ar avea şanse să obţină, prin implicare politică, o funcţie guvernamentală, nu mai au decât o cale: să fie adoptaţi de familiile care conduc astăzi România: Băsescu, Antonescu sau Ponta.
În locul unor politici pentru combaterea nepotismului, partidele româneşti îl încurajează, perpetuează şi transformă în normă, cu consecinţe socioeconomice grave. Politica românescă rămâne una premodernă, structurată pe câteva clanuri sau coaliţii de distribuţie care tind să obţină monopolul puterii politice şi economice.  Familia reprezintă nucleul acestor coaliţii şi putem observa cu ochiul liber cum câteva familii, expandate prin năşire, domină politica şi economia.

Fiica preşedintelui Traian Băsescu, Elena, a ajuns europarlamentar în condiţiile binecunoscute, cu o întreagă reţea de partid lucrând la alegerea ei, iar tatăl i-a creat acum un nou partid pentru a-şi continua cariera europeană.  Soţia lui Crin Antonescu este tot europarlamentar şi cel mai probabil va candida anul viitor pentru un nou mandat. Liberalul Dan Radu Ruşanu, preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară,  şi-a numit trei fini în actualul guvern: ministrul finanţelor, Daniel Chiţoiu, - la rândul lui naşul fiicei primarului de Caransebeş Marcel Vela- şeful ANAF, Gelu Ştefan Diaconu, şi fostul ministru al Transporturilor, Relu Fenechiu (romaniacurata.ro). Robert Cazanciuc, ministrul Justiţiei este soţul verişoarei lui Victor Ponta, Rodica Cazanciuc, director Reglementare în cadrul Autorităţii Aeronautice Civile Române (hotnews.ro). Unul dintre finii premierului, Claudiu Preoteasa, e vicepreşedinte la Fondul de Mediu (hotnews.ro), iar cumnatul lui Victor Ponta (romanialibera.ro) face afaceri cu firmele apropiate unei alte familii, recent dezintegrată, Udrea-Cocoş. Pentru firmele familiei a lucrat, ca avocat, însuşi şeful guvernului(riseproject.ro).

Dacă ne uităm spre teritoriu, Constanţa este epicentrul nepotismului, dar nu e un caz excepţional. Mai sunt Aradul, unul finul lui Traian Băsescu, primarul Gheorghe Falcă şi socrul Seculici ţin pâinea şi cuţitul judeţului pe masa familei. La fel şi Prahova: Ştefan Radu Oprea senator PSD este fiul lui Nicolae Oprea, un celebru fost viceprimar PSD al municipiului Ploieşti şi abonat la contractele cu statul,  iar tânărul deputat PSD Vlad Cosma este fiul lui Mircea Cosma, vicepreşedinte al PSD Prahova şi preşedinte al Consiliului Judeţean.

Constanţa a fost confiscată, la propriu, de către familiile Mazăre şi Nicuşor Constantinescu şi de către familiile prietenilor acestora.  Fratele primarului Radu Mazăre, Alexandru Mazăre, finul lui Nicuşor Constantinescu, Radu Babuş  au fost trimişi în Parlamentul României să lucreze pentru familii, ca şi alţii. Tot în parlament a fost promovată şi Iulia Cristina Dumitrache , fiica lui Ion Dumitrache, subordonatul lui Nicuşor Constantinescu în CJ şi om de afaceri cu contracte cu statul, a căui avere a fost estimată de Forbes la 15 milioane de euro.  Atât tatăl cât şi fiica s-au aflat în atenţia Agenţiei Naţionale de integritate. Iar  Eduard Stelian Martin, deputat PSD este  fiul fostului prefect PSD al judeţului Constanţa ,Gheorghe Martin, prieten al famililor Mazăre şi Constantinescu, şi deţinător a cateva sute de contracte cu statul.  Firma lui Martin fiul a încheiat cel cel mai mare contract de salubrizare din România, în valoare de  de 280 de milioane de euro pentru 25 de ani cu Primaria Constanţa, condusă de Radu Mazăre, potrivit româniacurată.ro.

Doar din această sumară trecere în revistă poate fi intuit impactul nepotismului asupra distribuiţiei funcţiilor şi a resurselor publice. Aceste coaliţii de distribuţie nu se pot menţine la putere decât prin aplicarea unor reguli arbitrare care exclud competenţa în procesul de selecţie pentru funcţiile numite şi alese şi imparţialitatea în atribuirea contractelor cu bani publici.

Care sunt efectele coaliţiilor de distribuţie cu tendinţe monopoliste? Ne spune Mancur Olson, laureat al premiului Nobel pentru Economie, care nu i-a cunoscut pe Băsescu, Antonescu sau Ponta dar ne face să înţelegem  de ce nu vom atinge nivelul de trai din state în care nepotismul este limitat, nu de legi speciale, ci de etică. Reduc eficienţa şi venitul global şi accentuează discriminarea în viaţa politică; reduc capacitatea societăţilor de a adopta noi tehnologii şi de a realoca resursele ca reacţie la schimbarea condiţiilor, reducând prin aceasta rata creşterii economice;  devin exclusiviste;  deturnează resursele şi distrag atenţia de la producţie orientând-o spre lupta pentru distribuţie.  Pe scurt: inechitate, inegalitate, ineficienţă, corupţie, proastă guvernare, subdezvoltare.      

Când fiul fostului preşedinte al Franţei Nicolas Sarkozy,  Jean Sarkozy a fost propus, la numai 23 de ani,  pentru o poziţie publică,  cetăţenii au protestat, iar câţiva fracezi au transmis la Palatul Elysee cereri pentru a fi adoptaţi de şeful statului.

Eu, una, cer public să fiu adoptată de preşedintele republicii mele,  al Senatului sau de şeful guvernului. Şi nu pentru că vreau o funcţie, nu am în plan aşa ceva şi n-am avut niciodată, ci pentru a atrage atenţia asupra nocivităţii nepotismului

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #398 - Nov 8th, 2013 at 6:04pm

Din activitatate cuiva care este platit din bani publici sa fie consilier prezidential pentru educatie:
"Funeriu: Primarul Timisoarei e sapat de comunistoizii vicleni ai PSD. Sa rupa protocolul!"
http://www.ziare.com/daniel-funeriu/pdl/funeriu-primarul-timisoarei-e-sapat-de-c...

Sa mai mire ca in universitatea condusa pe atunci de actualul primar s-au incalcat in mod ordinar principii democratice elementare si Legii educatiei, exact cu sprijinul actualului consilier prezidential?

E drept ca m-am prins tarziu ca omul care s-a ajuns ministru a vandut (sau a fost corupt sa vanda) fara scrupule  educatia politicului.
Ce treaba are un consilier prezidential pentru educatie sa faca asemenea afirmatii? Pentru asta e platit din bani publici?

Sa dau un exemplu despre cum a vandut Funeriu o universitate incercand sa cumpere rectorul - actualmente primar-presedinte de senat universitar (din povestea de mai sus).

Rectorul respectiv nu mai putea sa ramana rector, dar voia sa pastreze puterea. Ca urmare, si-a trecut in carta universitara ca functia de presedinte de senat este executiva, in totala contradictie cu ce scrie in Legea Educatiei. Desi sesizat, ministrul Funeriu s-a facut ca nu vede.
Asta ca sa nu mai spun ca universitatea respectiva este probabil singura din tara in care senatorii s-au ales la nivel de departament, nici macar la nivel de facultate. Funeriu, sesizat a bagat capu'n....

Si, incredibil, dar adevarat, la alegerile pentru consiliile facultatilor, cei care au avut ore la mai multe facultati li s-a cerut sa voteze in fiecare facultate., unii ajungand sa voteze la trei patru facultati deodata. Nici vorba de principiul elementar: ün om, un vot".
Tot cu sprijinul tacit al lui Funeriu.

Acum acelasi personaj incearca sa il vrajeasca pe primarul- fost rector sa teaca in barca altora.
Asa se leaga totul in puzzle-ul combinatiei politic-educatie si se clarifica multe din intrebarile fara raspuns la vremea aceea.

Cam asa s-a vandut educatia politicului, la noi.
Urat, mizerabil, jegos.

Si mai grav, de unul care credeam ca este dintre noi.
Si in care multi dintre noi au crezut, iar unii mai cred si acum.
Eu, unul,  m-am convins pe pielea universitatii mele.
Back to top
« Last Edit: Nov 8th, 2013 at 6:35pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #399 - Nov 11th, 2013 at 1:18pm

Cine a spus ca avem un consilier prezidential care nu mai are nici o treaba cu educatia, fiind platit degeaba (ca si consilier prezindential) pentru ca  tot ce mai face e doar politica?

"Funeriu, către Ponta: PISI, dacă ești mândru, de ce nu ai mai pus doctoratul pe site-ul Guvernului?"
http://www.evz.ro/detalii/stiri/fuberiu-catre-ponta-pisi-daca-esti-mandru-de-ce-...

Asta sa fie treaba unui consilier prezidential pe educatie, intr-o tara civilizata?

Partea ciudata e ca fostul ministru Funeriu chiar e unul dintre putinii ministri ai educatiei care chiar stia care sunt problemele educatiei. De ce nu se ocupa de ce stie si pentru ce e platit din bani publici?

Ca una peste alta, nu "PISI" l-a dat afara din minister, ci tot ai lui.
Back to top
« Last Edit: Nov 11th, 2013 at 2:01pm by craciunm15 »  

IP Logged

Pages: 1 ... 14 15 16 17 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)