Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

We've upgraded to YaBB 2!

Pages: 1 2 3 4
European Research Council (ERC) (Read 17925 times)
Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

European Research Council (ERC)
Nov 24th, 2007 at 12:38pm

Pentru a lega discutiile despre mult asteptata reforma a cercetarii stiintifice din tara de contextul European va supun atentiei activitatea Consiliului European de Cercetare (ERC European Research Council) care deruleaza in cadrul FP7 doua modalitati majore de finantare in programul “idei” (ERC Starting Grant si ERC Advanced Grant).

European Research Council (ERC)

http://erc.europa.eu/

Eugen Stamate
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: European Research Council (ERC)
Reply #1 - Nov 24th, 2007 at 12:45pm

(1) Membrii consiliului. Desi este stat membru al UE Romania nu este (inca ?) reprezentata.

http://erc.europa.eu/index.cfm?fuseaction=page.display&topicID=62

Dr. Claudio BORDIGNON (IT)
Prof. Manuel CASTELLS (ES)
Prof. Dr. Paul J. CRUTZEN (NL)
Professor Mathias DEWATRIPONT (BE)
Dr Daniel ESTEVE (FR)
Professor Pavel EXNER (CZ)
Prof. Dr. Hans-Joachim FREUND (DE)
Prof. Wendy HALL (UK)
Professor Carl-Henrik HELDIN (SE)
Prof. Dr. Fotis C. KAFATOS (EL)
Prof. Dr. Michal KLEIBER (PL)
Prof. Norbert KROO (HU)
Prof. Maria Teresa LAGO (PT)
Dr. Oscar MARIN PARRA (ES)
Professor Lord MAY of Oxford OM AC Kt PRS (UK)
Professor Dr. Helga NOWOTNY, Ph.D. (AT)
Professor Christiane NÜSSLEIN-VOLHARD (DE)
Prof. Leena PELTONEN-PALOTIE (FI)
Prof. Alain PEYRAUBE (FR)
Dr. Jens ROSTRUP-NIELSEN (DK)
Professor Salvatore SETTIS (IT)
Professor Dr. med.Rolf ZINKERNAGEL (CH)

(2) ERC Staring Grant

Statistica rezultatelor intermediare pentru faza intai de evaluare

http://erc.europa.eu/pdf/erc-scc-press-release-2007-10-01_en.pdf
http://erc.europa.eu/pdf/erc-stg-statistics-stage1-20071001_en.pdf

Numarul total de aplicatii: 9167
Numarul de aplicatii selectate pentru faza a doua: 559

Pag 13 Nationalitatea aplicantilor selectati pentru faza a doua
Statele care au intrat in UE in perioada 2004-2007
(BG, CY, CZ, EE, HU, LT, LV, MT, PL, RO, SI, SK) 5%

Pag 14 Locatia institutiilor gazda
Statele care au intrat in UE in perioada 2004-2007
(BG, CY, CZ, EE, HU, LT, LV, MT, PL, RO, SI, SK) 4 %

Pag 15 Tara de origine a evaluatorilor, Romania mai putin de 7 evaluatori

Pag 17 Tara de origine a aplicantilor, Romania aproximativ 120 de aplicatii

Pag 28 Tara de rezidenta a aplicantilor selectati pentru faza a doua, Romania 3 (2?) aplicatii selectate (Ungaria 15)

Pag 32 Tara institutiei gazda dintre proiectele selectate Romania 0.

Pag 37 Numarul de aplicatii raportate la finantarea R&D

(3) ERC Advanced Grant

http://erc.europa.eu/pdf/scc-press-release-adg-2007-11-21final_en.pdf

Indicative benchmarks regarding recent track record (in the last 10 years)
- Normally 10 publications as senior author (or in those fields where alphabetic order of authorship is
the norm, joint author) in major international peer-reviewed multidisciplinary scientific journals, and/or
in the leading international peer-reviewed journals of their respective field.
- Normally 3 major research monographs, of which at least one is translated into another language.
This benchmark is relevant to research fields where publication of monographs is the norm (e.g.
humanities and social sciences). - if applicable
- Other alternative benchmarks that may be considered (individually or in combination) as indicative of
an exceptional record and recognition in the last 10 years:
- Normally 5 granted patents - if applicable
- Normally 10 invited presentations in well-established internationally organised conferences and
advanced schools - if applicable
- Normally 3 research expeditions led by the applicant - if applicable
- Normally 3 well-established international conferences or congresses where the applicant was
involved in their organisation as a member of the steering and/or organising committee - if applicable
- International recognition through scientific prizes/awards or membership in well-regarded Academies
- if applicable
In addition the Principal Investigator must demonstrate a leadership profile that encompasses:
- the applicant's capacity to go significantly beyond the state of the art
- the impact of the major scientific or scholarly contributions of the applicant to his/her own research
field and/or neighbouring research fields
- the international recognition and diffusion that these major contributions have received from others
- their ability to inspire younger researchers towards high quality research
- when applicable, their ability to productively change research fields and/or to establish new
interdisciplinary approaches

Eugen Stamate

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #2 - Nov 25th, 2007 at 6:34am

In contextul celor spuse de Eugen, as dori sa fac unele completari, referitoare la viziunea ANCS si MECT in ceea ce priveste modul in care se valorifica banii investiti in cercetare. Saptamana trecuta a avut loc la Sinaia o sedinta de raportare pe etapa, in cadrul programului Matnantech. Desi au fost invitati sa participe la aceasta intalnire la care au fost prezenti directorii de proiecte, nici ANCS si nici MECT nu au catadicsit sa trimita vreun reprezentant. Mai mult decat atat, conducerea programului Matnantech a incercat sa impuna o maniera foarte concreta de cuantificare a rezultatelor proiectelor (pe baza unui numar minim de articole ISI, sau brevete de inventie), insa propunerea lor a fost respinsa de catre ANCS. ANCS-ul a motivat acest lucru prin dorinta de omogenitate a cerintelor pe toate programele aflate in derulare. Ce nu este de inteles, e de ce nu se omogenizeaza cerintele, in sensul introducerii unui minim de 5-10 articole ISI pe proiect si se omogenizeaza in sensul in care nu se cere nimic ??

Din cele vazute pana acum in cadrul intalnirilor de raportare pe etapa, probabil ca va exista un salt calitativ in cadrul programului Matnantech, fata de ceea ce s-a intamplat in cadrul PNCDI I. Daca acolo nu s-a realizat nici macar o medie de 1 articol ISI pe proiect, pentru programul CEEX am vazut deja destul de multe proiecte care au raportate cate 10, ba chiar 15 articole ISI. Nu e mai putin adevarat insa ca sunt si cateva proiecte pline doar cu vorbe (nici macar frumoase), insa numarul lor este relativ mic.

Efectiv eu nu pot intelege de ce nu se introduce un barem minim de articole ISI (chiar daca nu a fost impus prin contract) pentru ca sunt convins ca s-ar putea publica mai mult, daca s-ar strange putin surubul. Si o alta frana deosebit de puternica in ceea ce priveste diseminarea rezultatelor, o constituie excesul birocratic si in acest sens poate reprezentantii ANCS si MECT (eventual ai Ministerului de finante) ar avea ceva de auzit daca ar participa la astfel de intalniri. 80 % din timpul unui director de proiect sau responsabil de tema, este consumat in acest moment cu problema achizitiilor de echipamente si materiale, in loc sa fie concentrat pe problemele stiintifice ale proiectelor. In chimie, ai nevoie acum de minim 6 luni pentru a putea cumpara un anumit reactiv de import. Spre comparatie, in America ai nevoie de 24 de ore pentru a cumpara un reactiv, iar in Europa de 48 de ore.
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - Feb 22nd, 2008 at 10:40am

http://erc.europa.eu/pdf/Listfinal.pdf

ERC Starting Grant Competition, Last update 15 February 2008

De curiozitate am verificat o mare parte dintre candidatii selectati de panelul PE2. Rezultatul este ca mai toti au publicatii in Nature, Science sau derivatii recenti ai acestor publicatii, sau un numar de peste trei articole in Phys. Rev. Lett. Mai sunt conectati si la grupuri mari de ceretare cu vizibilitatea aferenta.

Eugen Stamate
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #4 - Mar 21st, 2008 at 5:20pm

http://erc.europa.eu/pdf/News_release.pdf

997 de aplicatii pentru ERC advanced grants in physical sciences and engineering.

Dupa ce nu am obtinut nici un grant din cele 300 si ceva alocate pentru starting grants ar fi curios de vazut ce se va intampla cu aplicatiile romanesti trimise la aceasta categorie. Poate ne spala rusinea decoratii recenti de la Cotroceni pentru merite deosebite in cercetare.

Eugen Stamate
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #5 - Mar 29th, 2008 at 10:18am

http://erc.europa.eu/pdf/national_funding_bodies_280308.pdf

Italia, Franta si Elvetia vor sustine financiar o parte din aplicatiile ERC care au intrunit criterile de calitate (430) dar nu au putut fi finantate. Romania nu are pe cine sustine nici daca ar vrea caci nu se afla printre tarile destinatie ale celor 430 de aplicantii. Nu era oare mai bine ca si granturile nationale de 7 mil de lei sa fie sincronizate cu procesul ERC?

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #6 - May 31st, 2008 at 8:07am

http://europa.eu/epso/non_permanent_posts/temp-staff_ercea_en.htm

Call for expression of interest for Temporary agents The European Research Council Executive Agency
The European Commission is organising, on behalf of the European Research Council Executive Agency (ERCEA)
a call for expressions of interest with a view to establishing reserve lists for the following profiles:
"Applicants may only apply to one of these temporary agent profiles within the ERCEA"

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #7 - Jun 6th, 2008 at 10:29am

Inca o dovada ca Romania nu reuseste sa fie reprezentata la dimensiunea la care ar trebui in institutiile europene de cercetare.

European Research Area Board members appointed
[Date: 2008-04-14]

The names of the 22 men and women who will make up the new European Research Area Board (ERAB) have been announced. The members are well-known personalities from the world of science, academia and industry, whose job it will be to provide expert advice to the European Commission on how to shape and implement the European Research Area (ERA).

Established in December 2007, the ERAB replaces the successful European Research Advisory Board (EURAB), which, over the course of six years (from 2001 to 2007), issued over 30 reports and recommendations on a whole range of topics related to science policy.

In its Green Paper 'The European Research Area: New Perspectives', the Commission announced that it wanted to 'reform the European Research Advisory Board (EURAB) in order to enhance the role it plays in the realisation of a European Research Area'.

The new ERAB is therefore expected to develop and evaluate policy initiatives and actions aimed at meeting the goals of the ERA. Its principal task will be to provide an annual report on the state of the European Research Area (ERA). It will also be able to provide opinions on elements of the ERA, garner the views of the Member States' research and technology consultative bodies, and organise workshops as well as a bi-annual assembly.

'The debate on the Green Paper on the future of science in Europe has shown that there is strong need and support for making research in Europe more European,' says Janez Potocnik, Commissioner for Science and Research. 'This can only be done in partnership with Member States, the research community, business and many other stakeholders. I count on the new ERAB to advise me and the Commission services on how we can facilitate the development of a true European Research Area.'

To meet its mandate, the board will draw on the wealth of expertise of its members, who hail from all corners of Europe and are well-known personalities in their respective fields. The list of 22 nominees to the ERAB are as follows:

- Dr Reinhold Achatz, Vice-president, Siemens Corporate Research and Technologies, Germany;
- Dr Robert Aymar, Director General, European Organization for Nuclear Research (CERN), Switzerland;
- Professor Lajos Balint, Director of International Relations, National Information Infrastructure Development Institute, Hungary;
- Dr Jean J Botti, Chief Technical Officer, EADS, Germany;
- Dr Adelheid Ehmke, President, European Platform of Women Scientists (EPWS), Belgium;
- Mr Frank Gannon, Director General, Science Foundation Ireland;
- Dr Barbara Haering, Chief Executive Officer , ECONCEPT, Switzerland;
- Professor David King, Director, Smith School of Enterprise and the Environment, UK;
- Dr Leif Kjaergaard, Chief Technology Officer, Danisco A/S, Denmark;
- Professor Marja Makarow, Chief Executive Officer, European Science Foundation, France;
- Professor Karol Musiol, Rector, Jagiellonian University, Krakow, Poland;
- Professor Zaneta Ozolina, University of Latvia;
- Professor Maria Cristina Pedicchio, Faculty of Sciences, Trieste University, Italy;
- Professor Alain Pompidou, France's National Scientific Research Centre (CNRS);
- Dr. Carlos Maria Romeo-Casabona, Director, Inter-University Chair in Law and the Human Genome, University of Deusto, Spain;
-Dr Unni Steinsmo, President, Chief Executive Officer, Norwegian research organisation, SINTEF;
- Professor Lena Treschow Torell, President, Royal Swedish Academy of Engineering Sciences, Sweden;
- Dr Jan Van Den Biesen, Vice-president , Philips Research, the Netherlands;
- Dr Georg Winckler, President, European University Association, Belgium;
- Professor John Wood, Principal, Faculty of Engineering, Imperial College London, the UK;
- Dr Ingrid Wünning Tschol, Head of Science and Research, Robert Bosch Stiftung, Germany;
- Professor Nüket Yetis, acting President, the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK).

The members of the ERAB expert group were selected by high-level committee composed of three members: Claudie Haigneré, a former Research and Europe Minister in France, and the first European woman to visit the International Space Station during her career as an astronaut in 2001; Vaira Vike-Freiberga, former President of Latvia and a professor of psychology; and Andrew Dearing, Secretary General of the European Industrial Research Management Association (EIRMA).

Contact person: 
For more information, please visit:
http://ec.europa.eu/research/erab/
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - Aug 3rd, 2008 at 1:48pm

Ungaria, Polonia, Grecia, Turcia au obtinut cate un grant. Romania din nou zero!

ES

http://erc.europa.eu/pdf/NewsRelease_ERCAdG1_ResultsPE_310708final.pdf

News Release
ERC Advanced Grants competition: first results
Domain Physical Sciences and Engineering
31 July 2008
The European Research Council announces the first successful candidates in the ERC
Advanced Grants competition in the domain Physical Sciences and Engineering, as
endorsed by the Scientific Council. The first call for Advanced Grant proposals was
announced at the end of last year with deadlines throughout the first half of 2008. The 28
February deadline for the domain of Physical Sciences and Engineering (PE) generated 997
applications.
The peer review process in this domain ran from March to June and involved ten evaluation
panels, which have selected 105 successful Advanced Grants candidates. The names of the
successful candidates (if their approval for publication was given to the ERC) are available
at: http://erc.europa.eu/pdf/AdG1_ListPE_2008-07-31final.pdf.
The list of successful candidates in the domain of Social Sciences and Humanities will be
published soon, whilst the lists for the domain of Life Sciences and the domain of
Interdisciplinary research are due in the beginning of October.
Background information
Statistics on the proposals submitted to the first ERC Advanced Grant competition
http://erc.europa.eu/pdf/PressRelease_ERC_AdG1_Statistics_1.pdf

Press Contact
Madeleine Drielsma / Gianpietro van de Goor, ERC-DIS
Phone: +32 (0)2 298 76 31 or +32 (0)2 295 74 74, Fax: +32 (0)2 299 3173
rtd-erc-press@ec.europa.eu, http://erc.europa.eu
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #9 - Feb 17th, 2010 at 7:29pm

Romania nu a obtinut niciun ECR advanced grant insa avem un roman printre castigatori - Podoleanu Adrian, University of Kent at Canterbury. Felicitari! De remarcat inca doua nume. Stoica Peter - Suedia si Moldovanu Benny, Germania.

Eugen

http://erc.europa.eu/pdf/List_AdG09_All_domains_by_country.pdf
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #10 - Feb 17th, 2010 at 9:50pm

Anul trecut a mai fost un roman printre castigatori ( la  Starting Grant ): un fizician, Iosif Bena ( lucreaza in Franta si si-a facut studiile in Statele Unite).
In alta ordine de idei, a propos de aceste granturi: desi in teorie sunt facute sa acopere toate varstele ( pentru primele trebuie sa ai intre 2 si 10 ani de la sustinerea doctoratului, iar pentru cele "avansate"  de la 10 ani de doctorat incolo, in practica situatia este diferita.
In matematica cel putin ( ce-am constat privind rezultatele), cei care au sanse pentru primul tip de grant sunt cat se poate de aproape de cei 10 ani de la sfarsitul tezei. Pentru al doilea tip de granturi ( advanced) este si mai rau: practic, toti castigatorii sunt matematicieni confirmati , trecuti bine de  50 de ani sau in jurul acestei varste. Intre 38-40 si 50 de ani efectiv nu am vazut pe nimeni , ceea ce mi se pare extrem de curios si inegal ca sanse, in acelasi timp. Nu stiu care-i situatia in celelalte domenii, chiar sunt curioasa daca cineva a remarcat aceeasi chestie in domeniul sau.
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #11 - Feb 18th, 2010 at 6:42pm

In mai anul trecut am participat la Research Connection 2009 in Praga ocazie cu care am pus exact aceasta intrebare membrilor ERC prezenti la dezbatere. Raspunsul a fost ca pot aplica pentru advanced...  ceea ce este pierdere de timp exact din motivele pe care le-ai expus si tu. De exemplu in DK s-a sugerat ca sefii de departamente sa aplice pentru advanced si in acelasi timp sa identifice tineri care sa fie ajutati pentru a aplica la starting grant. Sunt multe aspecte care nu imi plac la ERC care a deviat de la competitia individuala devenind o lupta de orgolii intre tari si universitati. In tot acest context Romania aproape ca nu exista. Tot atunci am intrebat de ce Romania nu are si ea un membru in ERC desi sunt cateva tari care au cate doi reprezentanti. Raspunsul a fost ca nu este o regula ca fiecare tara sa aiba un membru. Totusi Romania si Bulgaria sunt singurele care nu au. Pe de alta parte dacat sa trimitem acolo fie un tinerica sub 35-40 de ani sau un senior de 65 cu vizibilitate internationala neglijabila mai bine ramanem spectatori.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #12 - Feb 19th, 2010 at 6:58am

Eu cred ca problema este mult mai complicata pentru Romania, decat s-ar parea la prima vedere. Aparent lucrurile nu sunt chiar foarte grave, pentru ca analizand lista, observam ca nici Polonia nu a castigat decat un singur grant la fel ca si Ungaria. Nu au reusit sa obtina mai nimic nici Cehia, nici Slovacia etc. Eu cred ca nici in urmatorii 5, poate chiar 10 ani, Romania nu va avea acces la astfel de competitii, dintr-un motiv foarte simplu: LIPSA INVESTITIILOR IN CERCETARE. E foarte clar ca nu se poate face performanta la nivel de excelenta cu granturi de 5.000 de euro. Anul acesta spre exemplu proiectele Idei aprobate in 2008, vor fi finantate cu 6 % din valoarea contractata initial. Si asta fara sa poti schimba nici o litera din obiectivele pe care le ai de indeplinit. Anul trecut finantatrea a fost de 20 %. Poti spune ca asa ceva inseamna responsabilitate ? In anul 2009 nu s-a organizat competitie de granturi, iar in 2010 se va organiza in a doua jumatate a anului, cu finantatre din 2011. Daca cineva isi inchipuie ca in acest mod se poate face cercetare de inalt nivel, se cam inseala.

Si ar mai fi o problema, care la scara mica seamana cu cea europeana. Peste 75% din fondurile astea putine, sunt directionate catre Bucuresti si asta de 20 de ani, nu de ieri. Toti decidentii din structurile ministeriale, agenturi etc. sunt din Bucuresti. Bucurestiul controleaza tot ceea ce inseamna cercetare in Romania si din pacate controleaza prost, pentru ca rezultatele se vad. Iata ce se intampla acum cu evaluarea Centrelor de Excelenta! La criterii primare, grosul punctajului este adus din contractele de cercetare si evident ca Bucurestiul va lua din nou si caimacul, pentru ca acolo sunt directionati banii dumneavoastra de la bugetul cercetarii.

Care este efectul acestei politici ? Deformarea modului de gandire a celor care nu reusesc sa APUCE (pentru ca aici nu e vorba de nici o competitie) fonduri. Esti obligat sa faci o cercetare de nivel mediocru, pentru ca nu poti aborda teme complexe. Si cu timpul acest mod de gandire iti intra in sange si nu te mai poti debarasa de el. Vei tinti in cel mai bun caz spre reviste cu impact 0,8 maxim 1 si asta va fi tot. Cum sa intri in aceste conditii in competitie cu marile universitati europene ????
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #13 - Feb 23rd, 2010 at 7:41pm

O "luare de atitudine" a unui tanar cercetator francez,
castigator al unui  ERC Starting Grant in 2009.
Scrisoarea adresata ministrei invatamantului superior si cercetarii din Franta dateaza din octombrie , dar este mereu de actualitate .
Este in franceza ( normal! ) dar cred ca-i usor de inteles  mesajul chiar si pentru "incepatori".
Redau inceputul scrisorii respective pentru a avea o idee despre continut:

"'Madame la Ministre,

Je vous remercie de votre invitation à participer au cocktail que vous organisez en l’honneur des lauréats du Conseil Européen de la Recherche (European Research Council, ERC), et qui aura lieu le 22 octobre.
Je ne participerai pas à ce cocktail dont un des objectifs est manifestement de célébrer les "arbres qui cachent la forêt", alors même que les réformes que vous mettez en œuvre déciment les arbres de ces mêmes forêts. Comment célébrer la qualité de la recherche française quand les discours officiels méprisent ouvertement les chercheurs ? .............."

Pentru cei interesati aveti textul integral mai jos; lectura placuta.

http://www.sauvonsluniversite.com/spip.php?article3044
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #14 - Feb 24th, 2010 at 1:23pm

Are si n-are dreptate dl. Boris BURLE. Cercetarea cu adevarat importanta se face de catre o elita, nu de marea masa. NU e mai putin adevarat ca pentru a putea "cerne" elita, avem nevoie de o baza de plecare ceva mai mare. Intr-un fel lucrurile seamana cu ceea ce se intampla in universitati, referitor la calitatea absolventilor. E clar ca nu toti tinerii pot urma o facultate la standardele normale de exigenta si de aceea generalizarea invatamantului superior a dus la o scadere a calitatii actului educational. Si in universitati si in cercetare, echilibrul dintre numar si calitate e foarte delicat si de aceea si este nevoie de o politica pe termen mediu si lung la nivelul MEC. Educatia si cercetarea nu trebuie sa se conduca doar dupa principiile cerere/oferta. Nu pot uita o declaratie publica a unui rector dintr-o mare  universitate din Romania, care spune ca daca piata ii va cere, va infiinta o facultate de zugravi !

In mod cert este nevoie de o ierarhizare si o stratificare a cercetarii, tocmai pentru a nu risipi aiurea banii de la buget. Cine face cu adevarat cercetare de excelenta are nevoie si de resurse pe masura, iar cine se cantoneaza la un nivel mediu, poate sa se multumeasca si cu mai putin. Insa situatia din Franta nu este nici pe departe comparabila cu cea din Romania. La noi chiar ca se taie frunze la caini in foarte multe locuri si culmea este ca banii se duc chiar acolo unde se taie frunzele.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #15 - Feb 24th, 2010 at 2:58pm

Quote:
Care este efectul acestei politici ? Deformarea modului de gandire a celor care nu reusesc sa APUCE (pentru ca aici nu e vorba de nici o competitie) fonduri. Esti obligat sa faci o cercetare de nivel mediocru, pentru ca nu poti aborda teme complexe. Si cu timpul acest mod de gandire iti intra in sange si nu te mai poti debarasa de el. Vei tinti in cel mai bun caz spre reviste cu impact 0,8 maxim 1 si asta va fi tot. Cum sa intri in aceste conditii in competitie cu marile universitati europene ?

Fac o completare a celor spuse de mine in comentrariul anterior, mai ales ca ideea vine din partea unui om absolut genial - S. Hawking !

Este foarte greu sa te faci remarcat astazi în fizica experimentala daca nu esti deja în vârf !

Cred ca se poate extrapola aceasta idee la mai toate stiintele empirice. Iata o explicatie (daca mai era nevoie) a lipsei unui premiu Nobel pentru Romania si a pozitiei codase pe care o avem in Europa. Totusi cercetare de excelenta doar cu apa si cu pamant nu prea se poate face.  
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #16 - Feb 24th, 2010 at 4:12pm

Reactia lui Boris Burle trebuie privita intr-un anume context. Anul trecut 3 sferturi din universitatile franceze au fost blocate ( pe diverse perioade de timp) ca o forma de protest la anumite masuri impuse de minister. Masuri care pe hartie se vor extrem de avantajoase pentru universitari dar care in realitate nu fac decat sa produca o ruptura intre anumite domenii, universitati, chiar universitari., sau sa provoace discutii si nemultumiri. Fara ca partea pozitiva a acestor masuri sa fie vizibila. Revenind la respectiva scrisoare, Boris vorbeste despre diferenta dintre elitism si excelenta, asa cum o vede el.  Nu o sa cadem acum intr-o problema de semantica, ce inseamna de fapt elitism si ce inseamna excelenta, deseori cei doi termeni se confunda si-i folosim in vorbirea curenta in mod echivalent.
Ceea ce vrea semnatarul scrisorii sa puna in evidenta ( tocmai din postura lui de castigator al unui grant important) este o realitate trista ( si el explica bine aceasta realitate): faptul ca 26 de tineri cercetatori au castigat acest concurs nu inseamna obligatoriu ca ei sunt cei mai buni ci printre cei mai buni. Modalitatile de acordare a acestor granturi ( si in general de a desemna un castigator) sunt extrem de subiective, aici toata lumea este de acord. In plus ( si aici este partea care supara foarte tare) se face o diferenta foarte mare ( si nu in sensul pozitiv) intre proiectele aplicabile si cele teoretice. Se promoveaza cu orice pretz interesul economic al cercetarii. S-a ajuns ca universitarii sa fie intr=o permanenta competitie, pentru granturi, pentru promovari, pentru prime de cercetare, pentru una si alta, sau daca vreti pentru aproape tot. Ceea ce nu face decat sa construiasca o atmosfera de tensiune si nemultumire, deloc propice.
De aceea, daca se merge pe ideea promovarii unei "elite" si anume acea elita ce castiga granturi, concursuri si mai ales aduce importante beneficii materiale universitatii ( este criteriul de baza, la ora actuala), aceasta nu va face decat sa adanceasca nemultumiri, frustrari si poate chiar o anumita blazare. Daca importanti sunt doar cei ce castiga si aduc beneficii imediate,   de ce m-as omora sa lucrez cu orice pretz 10 ore pe zi, eventual si in week-end , ca doar ideile nu apar doar in timpul saptamanii, ca tot in categoria mediocrilor ajung!
De altfel, in ultimul an foarte multi cercetatori ( si nu oricare) au luat pozitie fata de atitudinea celor ce au puterea de decizie si privesc cercetatorii ca pe o "mana de lucru oarecare", ce trebuie sa produca cu orice pretz si in orice imprejurari, indiferent de conditii, de salarii, de circumstante.
Semnificativa in acest sens este scrisoare unui medaliat Fields ( Wendelin Werner) fatza de un celebru "derapaj" al lui Sarkozy, exact acum un an.
Am mentionat acest lucru pentru a nu se crede ca Boris Burle este doar o voce singulara in acest sens. Dimpotriva.
Aveti mai jos scrisoarea lui Wendelin Werner. Este chiar mai elocventa decat prima, cea de la care a pornit discutia si poate explica si pozitia tanarului castigator al grantului ERC.
http://www.sauvonslarecherche.fr/spip.php?article2578
Back to top
« Last Edit: Feb 24th, 2010 at 5:51pm by AlexA »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #17 - Jan 23rd, 2011 at 7:49am

Rezultatele ERC Advanced Grant 2010
http://erc.europa.eu/pdf/ERC_AdG2010_Results_All_by_Country.pdf

si statisticile respective ( 266 de granturi)
http://erc.europa.eu/pdf/Statistics_AdG2010.pdf
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #18 - Jan 23rd, 2011 at 9:32am

Quote:
si statisticile respective ( 266 de granturi)
http://erc.europa.eu/pdf/Statistics_AdG2010.pdf

E foarte interesanta statistica. Rezultatele competitiei europene vin sa confirm intr-un fel ceea ce spuneam eu despre fondurile alocate in cercetare. Astfel, putem vedea cum Elvetia, o tara cu numai 8 milioane de locuitori, se bate pe picior de egalitate cu Franta si Germania la numar de proiecte castigate. Si asta pentru ca Elvetia aloca sume impresionante cercetarii si am v-am aratat de curand si cam cum arata bugetul universitatilor elvetiene.

Surprinzatoare este pozitia Poloniei, o tara cu performante incontestabile in domeniul stiintific. Din punctul meu de vedere, aceasta ridica unele semne de intrebare in ceea ce priveste corectitudinea absoluta a competitiei.

Despre situatia Romaniei ce sa mai spun ? Am fost primiti pe usa din dos in UE, iar politica guvernamentala a Romaniei este cea de distrugere a sistemului educational si de cercetare. Ce pretentii putem avea ? Cu 350 de milioane de euro buget, nici macar competitii in zona Africana nu putem castiga. Dar poate ca in 2011 Univ din Arad va sparge gheata !
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #19 - Jan 23rd, 2011 at 7:23pm

Draga Nicolae,

In tarile responsabile exista o legatura directa intre cati bani se pot baga intr-un sistem de cercetare si calitatea acestuia. Simpla pompare a unor bani nu rezolva problemele. Cred ca mai toti cei cu care te-ai contrazis sustin acelasi lucru. Tu pari sa spui ca daca de maine s-ar da 2% din PIB pentru cercetare de anul viitor vom castiga x granturi ERC.
Germania are putine granturi si pentru ca au pus la punct un sistem national de o anvergura financiara similara. Nu este explicatia mea ci a ERC-lui prezentata in 2009 la Praga.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #20 - Jan 24th, 2011 at 9:29am

Quote:
In tarile responsabile exista o legatura directa intre cati bani se pot baga intr-un sistem de cercetare si calitatea acestuia. Simpla pompare a unor bani nu rezolva problemele. Cred ca mai toti cei cu care te-ai contrazis sustin acelasi lucru. Tu pari sa spui ca daca de maine s-ar da 2% din PIB pentru cercetare de anul viitor vom castiga x granturi ERC.

E adevarat ca m-au contrazis mai multi, insa nici unul dintre ei nu a derulat in ultimii 5 ani un proiect de cercetare in Romania, ca sa vada concret cum stau lucrurile. Privite din avion, s-ar putea ca lucurile sa  para normale, dar probabil ca ati uitat complet ca de doi ani nu au mai fost competitii de proiecte. La fel, cred ca ati uitat discutiile pe tema contractelor incepute cu o anumita suma, care se reduce dupa un an la 25 % sau dispare de tot. NU cred ca stiti ca nu exista nici un fel de resurse pentru intretinerea aparaturii care s-a cumparat in perioada 2006-2008. Da, avem in unele zone laboratoare dotate cu aparatura de ultima generatie. Dar daca n-am bani de consumabile si de service, ce sa fac cu ea ?

Da, e adevarat ca daca maine s-ar aloca 2 % din PIB pentru cercetare nu s-ar vedea in 2011 nici un rezultat. Dar daca 5 ani de zile s-ar aloca 2 % din PIB, lucrurile s-ar schimba cu siguranta. Daca vom continua aceasta politica inca 5 sau 10 de ani, tot nu vor fi performante mai bune, ci din contra din ce in ce mai slabe. Daca sunteti asa convinsi ca aveti dreptate de ce nu se intoarce nimeni s-o demonstreze ? De ce nu vreti sa ma credeti ca nu se poate face cercetare de excelenta, fara sa ai o finantare corespunzatoare a sistemului ? Dati-mi si mie un singur exemplu de tara, sau de universitate care face performanta, fara finantare pe masura ! Nicaieri in lumea asta eu n-am auzit sa se faca reforma in cercetare sau in sistemul universitar, fara sa se investeasca bani.

P.S. Eu pot sa va dau sute de exemple de romani care au facut cariera de excelenta in strainatate. Va rog sa-mi dati un singur exemplu de roman care s-a intors in tara si a facut cariera de excelenta.
Back to top
« Last Edit: Jan 24th, 2011 at 11:46am by N/A »  

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #21 - Jan 24th, 2011 at 12:30pm

Nicolae,

chestiunile pe care le dezbatetzi sunt importante.

Nu-s unul de "excelentza", cum scrii tu mai sus. De exact 9 ani n-am mai avut un *singur* contract de cercetare acilea. Dar, am scris in chiar aceshti ani *cele mai bune lucrari ale mele*.

Repet: fara de nici un fel de contracte (deshi am dus 6 la bun sfarshit, chiar aici, m-am "umflat" odata cu privire la cat sunt de *obtuze* criteriile lor, care merg pe *cantitate & nu pe calitate*, incat am le-am zis direct ca "nu, merci, nu pentru mine, niciodata, vreodata").

Desigur: tu te referi la *alte* shtiintze , la cele care
au *nevoie* (c-o shtiu) de bani gramada, pentru *experimente*.

Mda, cred ca suntem de acord : *absolut orice experiment costa* (oricat ar fi de *inept*).

Se pot "papa" bani *gramada* cu experimente de doua lulele, cum *de fapt* se cam & intampla, ezemplele-s gramada - shi sunt de *milioane* & *nu sunt din Romania*!

In acest context, ceea ce scrie "geniul " pe care l-ai pomenit (am pus ghilimele pentru ca *eu* nu-l consider defel un geniu, dar asta-i doar problema *mea*), departe de-a pune vo coada la vo pruna, nu face decat sa constate * situatzia de fapt*.

Anume ca-n shtiintza *de azi* (mai ales in aceea bazata pe statistica, pe experiment, care nu face doi bani daca *nu e fundamanetata pe teorie , teorie "adevarata", falsificabila, amenabila pentru
"testare"), in lipsa "busolei" (care , ea, exista, da' lumea o cam face "uitata", adicatelea "lovirea esperentzei cu practica, in repetate & diverse circumstantze), ce mai ramane?

Ramane cam asha: o  "politica a shtiintzei" in care "baronii" dicteaza. De ce? pai, pentru ca e *putzini*, foarte putzini, intr-o mare de ne-avenitzi, care le ciugulesc parazitzii dantre deshtele de la picere...

Experiment "deshtept"? E vorba de idee, de *idee*, dom'le! ca doar pe *asta* dai milioanele de parai (sau, eshti "gata" sa le dai). Dar, *cine shtie unde e, de unde oare "vine" , ideea*?

Ca atare, se platesc milioanele pentru *cantitate*, pentru "baza" aia de care scria Nicolae ca tre' sa chiar eziste.

Eu ma *opun*.

De ce? Pai, pentru ca n-ar trebui sa se admita sute da mii de "cercetatori", "democratic". Ar trebui, de la *bun inceput*, sa se admita doar o *elita*.

Cu ale carei idei nu *cheltui atat de mult precum cu "ideile cretze ale marii mase".

Vorba aia: food for thought...

Numa' fain,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #22 - Jan 24th, 2011 at 3:12pm

Nicolae,
Inainte de a discuta de granturi europene (ERC sau altele) castigate de romani ar trebui mentionat cate asemenea proiecte s-au depus.
Nu uita ca sunt si discipline ( si nu putine) unde nu ai nevoie de nu stiu ce fonduri ca sa propui un proiect si nici sa-l finalizezi. Si in acele discipline s-au pompat bani ca si in cele ce au nevoie de o baza materiala solida, dar cu ce rezultat?
Referitor la intrebarea ta ar trebui sa definesti intai conceptul de excelenta. Ce inseamna pentru tine cariera de excelenta?

Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #23 - Jan 24th, 2011 at 4:36pm

Quote:
Referitor la intrebarea ta ar trebui sa definesti intai conceptul de excelenta. Ce inseamna pentru tine cariera de excelenta?  

Un individ care publica minim 2-3 articole pe an in reviste cu impact mai mare ca 3 (nu ma refer la matematicieni). Vorbesc de stiintele naturii. Pentru  Top 300 cam trebuie sa ai un 25-30 % de astfel de indivizi in universitate.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #24 - Jan 25th, 2011 at 7:51am

Quote:
Un individ care publica minim 2-3 articole pe an in reviste cu impact mai mare ca 3 (nu ma refer la matematicieni). Vorbesc de stiintele naturii. Pentru  Top 300 cam trebuie sa ai un 25-30 % de astfel de indivizi in universitate.

Notiunea de "excelenta" la care faci referire este de mult  apusa.
Bineinteles, criteriul de excelenta stiintifica ( publicatii valoroase) ramane de baza in aprecierea carierei unui universitar, dar nu este singurul.
In Franta exista o prima de excelenta  stiintifica , PES ( inainte se numea PEDR) ce se acorda cam la 20% din universitari; odata ce ai obtinut-o este  pentru  4 ani, deoarece se considera ca aceasta perioada de timp este relevanta pentru o apreciere corecta. Dupa cei 4 ani poti sa refaci  cererea.... Sunt 4 mari criterii dupa care se face trierea dosarelor;
1)la production scientifique ;
2)le rayonnement et la diffusion scientifique ;
3)les responsabilités collectives ;
4)l’encadrement doctoral et l’activité d’enseignement.

si  se specifica

"Les critères retenus sont représentatifs de l’ensemble des activités, avec toutefois une attention particulière portée à l’investissement dans le collectif".

Dupa cum constati, in ziua de azi nu trebuie numai sa scrii bine si  sa publici in reviste bune ci sa ai si alte activitati ce iti iau un timp nebun, in folosul comunitatii respective.
Iar pentru un grant european, inainte sa se analizeze proiectul in sine, se analizeaza conducatorul de proiect, i.e.CV-ul sau, dupa aceste criterii ( in fine, poate nu identice, dar asemanatoare).
Dupa cum vezi Nicolae, nu este usor de definit notiunea de "cariera de execelenta" si fiecare o face dupa realitatea lui...
Ceea ce nu raspunde la intrebarea mea: cum vrei sa castigi granturi europene, daca nu depui proiecte?
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)