Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 2 3 4 
European Research Council (ERC) (Read 18637 times)
Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Re: European Research Council (ERC)
Reply #50 - Jan 28th, 2011 at 4:38pm

Nicolae,

vaz ca tu chiar *nu* prea ai chiar *timp* sa citeshti.

Da, de *trei ori da*! Am scris ca *nu se face destula fundamentala* Tu ai scris (ia ceteshte-tzi mesaju' de chiar mai sus!) ca *ar trebui sa se faca*, chiar prin "Politehnici". Vad ca *suntem amandoi d-acord* p-acilea...

Dar, Nicolae, pentru *tine*, logica, sa-i zicem, de *baza*, primara, dom'le, chiar *nu ezista*? Adicatelea: *tu*, anume, intre ar trebui si nu se face nu vezi, *chiar nu vezi*, vo diferentza? ce se-ntampla, dom'le, a dat orbu' gainilor in voi, in chiar massa? Doar *de dreagu'* (subtzirel) de-a "da" in chiar "contra"?

Iara o repet, de-atatea ori pana cand vei in tzelege chiar *shi tu*: noi *nu* suntem de partzi "diferite" ale baricadei...

Nea Marin

Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #51 - Jan 28th, 2011 at 4:44pm

Marin,
BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLABHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #52 - Jan 28th, 2011 at 5:07pm

Quote:
Da, de *trei ori da*! Am scris ca *nu se face destula fundamentala* Tu ai scris (ia ceteshte-tzi mesaju' de chiar mai sus!) ca *ar trebui sa se faca*, chiar prin "Politehnici". Vad ca *suntem amandoi d-acord* p-acilea... 

Greu mai pricepe oamenii ! Se pare ca ai uitat total ce spuneai acum vreo doua-trei saptamani. Despre momentul respectiv era vorba. Iar atunci tunai si fulgerai exact impotriva cercetarii fundamentale si ziceai ca politehnicile nu trebuie sa dea decat aplicatii. Acuma suntem de acord, dar atunci nu eram, iar eu nu mi-am schimbat opinia. Ai inteles acum ?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #53 - Jan 31st, 2011 at 1:33pm

Salut, prieteni!

Chiar asha cum zacea o prezentatoare de pan' 1990.

Lui Cristi n-am ce sa-i replic, n-asha? Totushi, i-apreciez efortu', vaz ca *are timp* - deshi lucreaza chiar 16 ore pa zi...Vaz ca nu raspunzi
"in kind" (sunt *sigur* ca 'tzelegi ce scriu), da' n-ai probleme altfel: ori n-ai *putirintza*, ori n-ai timp. Cum vrei tu s-aledgi...

Nicolae: hai sa ne chiar re-amintim:

eu observ ca Politehnicile (din Romania!) *nu fac aplicatziile alea care ne chiar trebuie*, ca Universitatzile (di Romania) *nu fac cercetarea aia fundamentala de care chiar avem nevoie*. Ca e *cam greu* a ma contrazice dupe cate se scriu chiar *p-acilea*.

Tu vii shi-mi scrii ca aia fundamentala e , de fapt (sau, ca *ar trebui sa fie*), destinu', menirea  Politehnicei - evidentamente, in circumstantzele secolului 21 - pai da cum?

Chiar *tu* imi scrii (in contra) ca la Poli "vin" chiar aia (oare?) care au "aplecare" catra shtiintza.

Lucru *negat* de chiar absolventzii vostri. Care ne spun (pan' ziare) ca meseria nu se-nvatza-n shcoala ci la locu' de munca etc. etc.

Io, cand m-am dus "in productzie", m-au bagat direct la clasa, in productzie...Din chiar *prima zi*.

Shi, ca sa revin, ca atare, voi n-ar trebui sa va ocupatzi de chestii, sa le zicem, "practice", ca, vezi Doamne, pan' ale voastre (alea cu practica) numa' teoriile ale mai dihai ar trebui sa bantuie coridoarele.

Ca *tu* ii tot dai cu "shtiintza" aia babana (cu 400 da mii cercetatori pan' tehnologie, nu *eu*).

Dragule: tu *chiar nu itzi dai seama cum/cat "aberezi"? Ca aia fac *aplicatzii*, dom'le, fapt pe care te-ai facut ca nu l-ai cetit, nu l-ai intzeles.

Uite, bre, Cristi, Nicolae: pa vremuri (vremurile "bune", anii aia '20-'30), nu ezistau *in toata lumea*, bre, 400 mii cercetatori in *toate domeniile*! Dar, mde, erea un *alt fel de shcoala*, felu' pe care chiar *eu* il sustzin. Shi hei! Ce de chiar *descoperiri* s-au facut? Da pan' care se chiar "hranesc" milioanele care chiar , da' *chiar* papa banu' producand doar "consecintze", chiar asha cum se scriu problemele propuse la Gazeta Matematica, de catra *elevi*?

Macar , aia, au o scuza, dom'le, ca-s *elevi*, sunt tineri fara de esperientza etc. etc., e o "shcoala" buna ca sa "incepi" etc. etc.

Nu va mai ascundetzi dupa desht: eu vorbesc de *shtiintza*, voi vretzi a face lumea sa creada ca tehnologia e shtiintza. E, oarecum, da' e de mana a doua.

Eu unu' am fost *extrem de precis in mesajele mele*.  In, adica, a *disjunge* shtiintza fundamentala de tehnologie.

Voi, vad ca avetzi *voi* distractzia asta, de-a va pune chiar d-a curmezishu' - va priveshte, va injositzi *singuri*, sa shtitzi . Pan' *chiar* felul in care replicatzi...

Shi, de fapt, Nicolae, va trebui *shi tu* sa raspunzi *foarte clar* (ca eshti prof la una "tehnologica")
intrebarii *mele*, anume: ce tre' sa "primeasca"
studentzii de la "a ta"?

Clar, precis, ca sa te certzi *tu* cu ei, nu cu mine.

Ca, eu sunt de parerea *ta* (sa shtii: adicatelea, cea mai buna practica e o teorie sanatoasa), da' sa-i "auzim" ce scriu/zic *ei*...Ca mda, *voi* ii atragetzi cu "locuri da munca", etc. etc.

Cum am declarat de multe ori (in urechile *voastre*, ciulite doar pentru a "da" intr-altzii), o repet: noi nu suntem *chiar atat de "straini"*...

NUma' fain,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #54 - Jan 31st, 2011 at 2:33pm

Quote:
Nu va mai ascundetzi dupa desht: eu vorbesc de *shtiintza*, voi vretzi a face lumea sa creada ca tehnologia e shtiintza. E, oarecum, da' e de mana a doua.

Iata ca am ajuns intr-un punct asemanator celui cu articolele din matematica. Problema ta e de fapt una singura: te crezi mai destept decat altii, doar pentru ca ai o anumita formatie. De aceea pentru tine nu e important sa publici, pentru ca oricum apartii unei clase superioare. Tu poti sa publici orice fas in Arici Pogonici, pentru ca oricum e o chestie geniala. Noi empiricii, indiferent unde publicam, suntem de mana a doua. Nu mai vorbesc de faptul ca amesteci cercetarea fundamentala, cu cercetarea din stiintele fundamentale (care or alea ?). Se pare ca avem de fapt o singura stiinta fundamentala si aceea este matematica. Restul propun sa fie desfiintate.

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #55 - Jan 31st, 2011 at 3:32pm

Nicolae,

am ajuns, noi totzi care scriem p-acilea, intr-un punct
in care *nu mai putem a ne ascunde* dupa deshte.

Observ ( cum observa mai toata lumea) ca-n loc de argumente de *raspuns*, intrebarilor mele *clare*
-vezi ca tzi le-am chiar *ridicat* la fileu, voi retortatzi cu chestii aiurea: ca eu mi-s mai "dashtept" (au, ma chiar cred) etc. etc.

Hai, tzinetzi-va *shi voi* de chiar "cultura" dialogului *civilizat* & raspundetzi intrebarilor, datzi inapoi, "la fileu" argumentelor etc. etc.

Nu, Nicolae: nu ma cred *nicidecum* mai deshtept
- cu toate ca *dupa cum imi raspundetzi* , ma scuzi, ashi putea fi *chiar iertat* pentru astfel de vise "umede". Desigur, glumesc!

Dragilor: eu va scriu ca treaba-i "groasa" (cam pan' toate domeniile!), voi ma luatzi "la shtanga"!

Shi, iar ma scuzi: cand m-ai chiar "lovit" cu aia 400000 da "cercetatori", m-ai transformat, zau, intr-un *chiar* sherpe da dudau!

Hai noroc, nu mai punetzi, bre, chiar atata la inima,
ca nu-i *chiar* un capat da tzara, zau,

al vostru,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #56 - Jan 31st, 2011 at 6:19pm

Dupa 5 ani in care m-a (efectiv) chinuit, am decis ca, de acum inainte, raspunsurile pentru marin sa fie aidoma cu ale sale.
Si am sa continui chestia asta pentru 5 ani de acum incolo.
Nu ma deranjeaza, marine. Am facut copy paste.

BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA  BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLABHLA BLA BHLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA
C
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #57 - Jan 31st, 2011 at 9:01pm

Quote:
Se pare ca avem de fapt o singura stiinta fundamentala si aceea este matematica. Restul propun sa fie desfiintate.

Nicolae, ia-te cat vrei de nea Marin  si de ceilalti matematicieni ce mai bantuie la vedere sau nu forumul,  dar nu te lega de matematica.
Matematica este matematica, nu am inventat-o nici unul dintre noi, doar o mai imbunatatim pe ici pe colo, iar ea ne scoate peri albi, si la propriu si la figurat.
Asa ca lasa-i locul pe care-l merita. Macar si pentru faptul ca la admitere tu ai avut si un examen de matematica si noi nici unul de fizica, biologie, chimie sau economie.
Grin
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #58 - Feb 1st, 2011 at 3:14am

Nu prea le am cu logica multimilor. Dar in sensul celor spuse de Alexa eu m-as putea "lua" de matematica pentru ca n-am avut examen de mate la admitere?
C
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #59 - Feb 1st, 2011 at 8:18am

capetrei wrote on Feb 1st, 2011 at 3:14am:
Nu prea le am cu logica multimilor. Dar in sensul celor spuse de Alexa eu m-as putea "lua" de matematica pentru ca n-am avut examen de mate la admitere?
C

De ce nu? Daca imi amintesc bine v-ati dat deja "cu parerea" despre revistele de matematica, de aici pana la "a te lua" de matematica nu-i decat un pas.
Dupa asta, probabil matematicienii isi vor da cu parerea despre medicina, ca doar nici ei nu se pricep in acest domeniu si nici nu au dat la admitere examene la biologie, chimie si fizica, o consecinta fiind ca toata lumea isi va da cu parerea despre medici, de data asta pe buna dreptate, ca doar cine nu a fost macar o data la medic! Dupa asa o discutie interesanta presupun ca ne vom adresa unii altora numai prin expresii academice de tipul  "BLABLAHBLA".
Asta era si ideea, nu?  sa discutam.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #60 - Feb 1st, 2011 at 8:18am

Quote:
Nicolae, ia-te cat vrei de nea Marin  si de ceilalti matematicieni ce mai bantuie la vedere sau nu forumul,  dar nu te lega de matematica. 

Vai, cum sa indraznesc eu asa ceva ? N-am nimic cu matematica, mai ales ca am avut 10 in teza la admitere, pe cand la chimie n-am reusit decat 8,90. Se pare ca mi-am ratat adevarata meserie si de aceea imi place sa chinui matematicienii. Sunt invidios pe ei, pentru ca eu trag pe nari in fiecare dimineata dimetilsulfoxid si nitro-benzen, iar ei numai mir si iasomie. Voi sunteti alesii Zeilor, iar noi ne ocupam de mizeriile astea tehnologice, ca sa nu vina Marian in concediu in Romania calare pe camila. Stati linistiti, asa cam cum stateau oamenii pe la 1900 si meditati fara nici o grija, ca noi o sa va lustruim in fiecare dimineata piedestalele.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #61 - Feb 1st, 2011 at 8:26am

Quote:
Vai, cum sa indraznesc eu asa ceva ? N-am nimic cu matematica, mai ales ca am avut 10 in teza la admitere, pe cand la chimie n-am reusit decat 8,90. Se pare ca mi-am ratat adevarata meserie si de aceea imi place sa chinui matematicienii. Sunt invidios pe ei, pentru ca eu trag pe nari in fiecare dimineata dimetilsulfoxid si nitro-benzen, iar ei numai mir si iasomie. Voi sunteti alesii Zeilor, iar noi ne ocupam de mizeriile astea tehnologice, ca sa nu vina Marian in concediu in Romania calare pe camila. Stati linistiti, asa cam cum stateau oamenii pe la 1900 si meditati fara nici o grija, ca noi o sa va lustruim in fiecare dimineata piedestalele.

Nicolae, cred ca in dimineatza asta ai tras cam mult pe nari dimetilsulfoxid si nitro-benzen, si nici nu ai deschis fereastra. Inteleg, am auzit ca este foarte frig in tara. Ideea era urmatoarea: ne place sau nu, matematica este o stiinta de sine statatoare ( nu am zis ca este unica si nici ca este bine sau rau, doar ca asta este realitatea), in schimb in multe alte domenii ( inclusiv al tau) ai nevoie de aceasta disciplina. Este un fapt si nu mai mult. Ca tu vrei sa-l vezi printre nitro-benzen si piedestale, este o alegere proprie. Ca aduci si camila in discutie nici asta nu este asa grav, deoarece pretul petrolului creste vertiginos si nu este rau sa gandim si in termeni ecologici.
Spor la lucru!
Grin
Back to top

IP Logged

dbranisteanu
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #62 - Feb 1st, 2011 at 7:43pm

Rautacioasa mica!
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #63 - Feb 2nd, 2011 at 1:50am

AlexA wrote on Feb 1st, 2011 at 8:18am:
De ce nu? Daca imi amintesc bine v-ati dat deja "cu parerea" despre revistele de matematica, de aici pana la "a te lua" de matematica nu-i decat un pas.
Dupa asta, probabil matematicienii isi vor da cu parerea despre medicina, ca doar nici ei nu se pricep in acest domeniu si nici nu au dat la admitere examene la biologie, chimie si fizica, o consecinta fiind ca toata lumea isi va da cu parerea despre medici, de data asta pe buna dreptate, ca doar cine nu a fost macar o data la medic! Dupa asa o discutie interesanta presupun ca ne vom adresa unii altora numai prin expresii academice de tipul  "BLABLAHBLA".
Asta era si ideea, nu?  sa discutam.

N-am nici o problema cu matematica. Am discutat despre revistele de matematica doar intr-un anumit context. In care ni se spunea ad nauseam ca suntem ratati pentru ca nu schimbam zilnic macar o paradigma si avem publicatii de duzina altundeva decat in Nature Science lancet sau NEJM.
Abia atunci am remarcat (pe buna dreptate daca stau bine sa ma gandesc) ca la o adica este o sectiune de matematica in PNAS si ca Nature sau Science iau si articole de matematica.

In legatura cu discutiile, fiecare are optiunile sale. Dar daca este sa ne referim la notiunea de "discutie" asta implica argumentatie si concluzii.

Imi pare rau, dar dupa 5 ani realizez ca n-am discutat cu Nea Marin. Datul cu parerea nu este discutie. Sunt primul care admite ideea ca epoca noastra aduce intrucatva cu "epoca foiletonistica" din Jocul cu Margele de Sticla. Din pacate, oricat de mult as admira jocul si pe Maestii sai, realizez in egala masura ca, dincolo de exercitii intelectuale pure, epoca noastra are nevoie de mai mult: ca sa permita supravietuirea in societatea post petroliera, ca sa hraneasca o populatie care-si dubleaza volumul la fiecare 25 de ani, ca sa reactioneze in fata unor maladii emergente si reemergente.
La argumentul ca stiinta se facea abstract in urma cu 500-2000 de ani atunci cand Pico dela Mirandola intre altele discuta Banchetul lui Palton intr-un text de trei ori mai mare decat originalul sau ca doar Arhimede a shimbat soarta omenirii, pot sa va spun (adica sa-i transmit lui Marin) ca trebuie sa fii complet inghetat in proiect si sa porti ochelari de cal cu dioptrii 250 ca sa nu vezi ca dincolo de tehnologii, ultimii 50-100 de ani ne-au adus in pozitia in care suntem acum: sa ne permitem sa filozofam fara sa ne fie teama ca o sa murim la urmatoarea penumonie, sa facem copii fara sa ne temem ca ne mor nevestele la nastere sau copiii in primele luni de tuse magareasca; sa vedem luna de la fata locului; sa ne transportam altfel decat pe camile samd samd.
Si nu-mi dati argumentul idiot ca Fleming a uitat culturile de-a descoperit antibioticele: AVEA CULTURILE PE MASA!!!!! Si in afara de el mai erau o tona de oameni care le cautau (dintre care unii au luat si ei Nobel pentru streptomicina).

E clar? De aia nu mai pot si nu mai vreau sa continui discutii idioate purtate cu frenezie demna de o cauza mai buna. Chiar daca n-am fost bun la matematica.
C
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #64 - Feb 2nd, 2011 at 8:25am

capetrei wrote on Feb 2nd, 2011 at 1:50am:

Abia atunci am remarcat (pe buna dreptate daca stau bine sa ma gandesc) ca la o adica este o sectiune de matematica in PNAS si ca Nature sau Science iau si articole de matematica.

In legatura cu discutiile, fiecare are optiunile sale. Dar daca este sa ne referim la notiunea de "discutie" asta implica argumentatie si concluzii.

C

Am pastrat aceste fraze din postare deoarece mi se par esentiale in contextul schimbului de replici.
Problema principala este legata de modul de a gandi al fiecaruia, de pozitionarea sa in raport cu munca sa si, nu in ultimul rand, de personalitatea fiecaruia.
Matematica nu este mai importanta ca alte domenii, doar ca este altfel. Intr-un fel nici mai bun, nici mai rau, doar diferit. Asta este tot.  Atuul sau principal, consta in faptul ca poate exista si evolua fara ajutorul altor discipline.
Problema esentiala provine din neintelegerea fiecaruia fata de dificultatile celorlalte domenii; cred de aici provin si discutiile respective. De aceea, de la inceput daca va aduceti aminte, am militat pentru o diferentiere clara intre domenii, fiecare sa se uite in gradina sa si sa discute despre ce stie. De unde si reactia mea la acel clasament general al cercetatorilor romani prezentat de Ad Astra, clasament facut la gramada, si care a dat nastere la atatea discutii. La fel, reactia la propunerile de avansare, abilitare etc  etc ce ar trebui sa tina cont de specificitatile fiecarui domeniu.
In fine, ideea generala ( spusa nu o data) era ca o discutie trebuie sa aiba si cap si coada si idei, sa discutam despre ce stim si nu despre ce credem ca stim. Si ca un pic de respect pentru fiecare, asa cum este,  cu plusurile si minusurile sale , nu ar strica.
PS Fraza aceea privind sectiunea de matematica din Nature si Sciences, este exact genul de afirmatie care da nastere la discutii aprinse: nu este suficient sa constati ca aceasta sectiune exista, ar trebui sa intelegi si ce gen de articole apar acolo. Pentru informatie, nu cunosc nici un matematician care sa aiba un articol intr-una din cele doua reviste, nici macar medaliatii Fields din Franta ( cred ca nici altii, poate Perelman sa fie exceptia) nu au publicat in aceste doua reviste.
QED si o zi buna.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #65 - Feb 2nd, 2011 at 1:45pm

Alexa,
In spiritul de contrazicere al lui Marin pe acest forum, pe care tu te faci ca nu-l vezi si nu-l intelegi, eu ti-as putea raspunde ca matematicienii nu au articole in Nature si Science in cursul ultimei jumatati de secol pentru ca n-au fost in stare sa produca nimic mai de doamne-ajuta. Ceva care sa schimbe paradigmele logicii macar.
De fapt de aia am tot spus chestia asta cu Nature si Science (nu-i prima data): este un fel de ba pe-a ma-ti. Nu din alt motiv, dar chestia asta cu matematica altfel a inceput sa ma cam irite.
Nu traiti in mediul academic? Nu trebuie sa predati? Sa publicati? Sa va obtineti finantarea? Sunt sigur ca in Statele Unite, unde daca vrei sa organizezi orchestra scolii trebuie sa aplici la granturi, pana si domniile lor matematicienii trebuie sa aplice la granturi (macar si ca sa-si acopere salariul, sa-si inlocuiasca computerele, sa mearga la congrese sau sa publice). Pentru tenure este publicarea de articole un criteriu? Daca ai un articol, incerci si in matematica sa-l publici in reviste cu vizibilitate cat mai buna?
Pai, daca toate astea sunt adevarate, atunci te rog sa ma ierti Alexa, dar matematica nu-i diferita de alte domenii. Se supune acelorasi legi ale viului in domeniul academic. Iar daca factorii de impact sunt diferiti, nu-i o problema. Inca de la inceput am atras atentia ca factorii de impact sunt diferiti. Important este pana la urma rank-ul revistei.
Stiuuu, stiuuu, matamatica pune toate revistele in aceeasi categorie si rankul este diferit fata de medicina unde Virologia si Microbiologia sunt categorii separate. Dar banuiesc totusi can in nici o subspecialitate matematica cele mai bune reviste nu incep la factor de impact 0.0000012 si pe pozitia 1159 in lista (mai stiu si ca, matematicieni fiind, cu o inclinatie naturala spre exactitate o sa-mi spuneti ca numerele mele sunt inexacte. Da e adevarat, imi cer scuze, am gresit, nu-i nimic, cum ar spune fata mea de trei ani, am dat numerlee astea din burta si doar ca un exemplu).

Ei ce spui, avem un common ground? Sau o sa trebuiasca sa iesim la pensie discutand unicitatea matematicii intre stiinte? Pentru ca daca-i asa, o sa va spun ca sunteti la risc sa va ganditi la frumusetea si nobilele ei idealuri si sa va omoare urmatorul virus pandemic (al virologiei mizerabile, insidioase si fara pic de imaginatie) oprind astfel posibilitatea de propasire a speciei.
Pentru ca, nu-i asa, virologia care se ocupa de bestiolele astea mici este de departe cea mai nobila dintre stiinte.
Nicolae, te rog continua spunind cat de nobila este chimia si compusii ei.
Dumi, te rog explica-ne ca daca n-am avea hormoni ne-ar creste sanii
Liviu o sa ne spuna ca in delte s-au format civilizatii si ca scoarta n-o sa suporte la nesfarsit atata rautate
Etc
Etc
Etc
Etc

Semnat
Un admirator fidel al matematicii
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #66 - Feb 2nd, 2011 at 3:01pm

Quote:
Nicolae, te rog continua spunind cat de nobila este chimia si compusii ei.  

Nu mai are rost sa spun cat de minunata este chimia, nici despre faptul ca e printre putinele stiinte care ne permite sa creem lucruri pe care natura nu le-a facut inca....

Am sa fac insa o observatie legat de matematica si de unicitatea ei. Matematica este unica, pentru ca de fapt nici nu stiu daca poate fi considerata o stiinta, in conformitate cu definitiile clasice (STIÍNTA ~e f. Sfera de activitate umana a carei functie consta in dobandirea si sistematizarea teoretica a cunostintelor despre realitate).
Ori daca luam in considerare matematica pura, ce cunostinte despre realitate ne ofera ea, disociata total de fizica, chimie, biologie, medicina .... ?

Ce zici Cristi ?
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #67 - Feb 2nd, 2011 at 4:33pm

Quote:
Am sa fac insa o observatie legat de matematica si de unicitatea ei. Matematica este unica, pentru ca de fapt nici nu stiu daca poate fi considerata o stiinta, in conformitate cu definitiile clasice (STIÍNTA ~e f. Sfera de activitate umana a carei functie consta in dobandirea si sistematizarea teoretica a cunostintelor despre realitate).

Nicolae, ai dreptate: matematica nu este o stiinta, este o arta!
Grin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #68 - Feb 2nd, 2011 at 4:41pm

@ C. Apetrei

Nu inteleg care este problema si unde este neintelegerea: aceste lucruri le-am afirmat si eu, si nu o data,  ma izbesc de ele mereu, traiesc in aceasta lume in care trebuie sa ai rezultate, sa aplici la 3-4 granturi ca sa obtii unul , sa alergi la conferinte desi nu ai nici un chef etc, etc.  Numai ca astea sunt impuse de un sistem si nu de disciplinele in sine.
Nu este deloc rautacios in a spune ca "matematicienii nu au articole in Nature si Science in cursul ultimei jumatati de secol pentru ca n-au fost in stare sa produca nimic mai de doamne-ajuta.". Ramane de definit ce inseamna : "mai de doamne- ajuta". Daca ne referim la acele 7 probleme celebre, intr-adevar, nu s-a facut mare lucru in acest sens. Daca vorbim de aplicabilitatea anumitor rezultate, iar este discutabil:  multe din cele ce se credea ca sunt " de viitor" au murit de moarte naturala, rezultate ce pe moment nu spuneau nimic la momentul  enuntarii  s-au dovedit  a fi, mult timp dupa, extraordinare.
Atata timp cat vorbim de rezultate abstracte ( si este cazul celor mai multe din matematica) si sistemul de cuantificare este dificil, si sistemul de  evaluare este putin diferit. Aici intervine diferenta in matematica.
De exemplu in alte discipline poti prezenta rezultate partiale, le poti chiar publica. Aici nu: daca rezultatul meu se bazeaza pe o teorema atunci sau o demonstrez in intregime sau las balta problema si implicit articolulul respectiv. Nu pot sa prezint o jumatate de teorema, nu pot sa o public, nu pot sa spun ca este un rezultat, chiar si partial: este zero!  De asta se si publica mai putin in matematica.
Pana si marii matematicieni  ( nu toti, trebuie precizat) se comporta altfel decat s-ar astepta lumea de la oameni de "stiinta" ( am pus intre ghilimele cuvantul stiinta ca sa-i fac placere lui Nicolae ). Si aici nu vorbesc numai de Perelman si John Nash, poate cei mai mediatizati dar si de Grothendieck, alt medaliat Fields ( redau mai jos cateva randuri despre el) sau mai recent, Wendelin Werner care acum 2 ani a refuzat un post in Statele Unite cu un salariu mirobolant( de o suta de ori mai mult decat ce castiga ca profesor in Franta) pentru a ramane aici si a face matematica asa cum ii place.

Nu sunt exemple date la intamplare, bineinteles se poate argumenta ca asemenea exceptii nu isi au locul in aceasta discutie.  Dar cati din cei ce au castigat premiul Nobel au reactii de acest gen?  de ce asemenea gesturi au loc in matematica si nu in alte discipline? Eu una nu am auzit, daca exista chiar as dori sa le cunosc. 
In fine mi se pare ca exista si o doza de incapatanare din partea celorlalti in a intelege ca matematica "este altfel" ( si aici ma refer la disciplina in sine, la quintesentza ei), chiar daca  a priori avem aceleasi obiective ca si ceilalti colegi, acelea de a rezolva anumite probleme mai mult sau mai putin teoretice, utilizam acelasi tip de birouri, calatorim cu aceleasi avioane la conferinte si mancam in aceleasi restaurante universitare.

S In ceea ce-l priveste pe nea Marin mi-am  exprimat in multe randuri acordul sau dezacordul cu ceea ce afirma. Deci chiar nu vad cum as putea " sa nu-i vad spirirtul de contrazicere". Singura diferenta este ca incerc sa si inteleg anumite lucruri pe care le sustine. De fapt asta este problema lui: amesteca lucruri bune cu altele mai putin bune si la un moment dat, din oboseala, plictiseala sau lehamite, ceilalti vad numai ce vor.

Alexander Groethendieck
Il refuse, en 1988, le Prix Crafoord qu'il devait partager avec Pierre Deligne, invoquant que:

* [son] salaire de professeur […], est beaucoup plus que suffisant pour [ses] besoins matériels ;
    * les chercheurs de haut niveau auxquels s'adresse un prix prestigieux comme le prix Crafoord sont tous d'un statut social tel qu'ils ont déjà en abondance et le bien-être matériel et le prestige scientifique, ainsi que tous les pouvoirs et prérogatives qui vont avec ;
    * il s’est éloigné du milieu scientifique depuis 1970 et la récompense porte sur des travaux vieux de vingt-cinq ans.
Il rejette également une Festschrift, un livre rédigé en son hommage à l'occasion de son soixantième anniversaire, persuadé que son œuvre a été mal comprise.
En 1990, il s'installe dans les Pyrénées. Depuis, il y mène une vie de quasi-ermite.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #69 - Feb 2nd, 2011 at 4:43pm

Quote:

Grin Oricum eu am dreptate si atunci cand nu am dreptate !

Afirmatia ta pune capat dezbaterilor. Daca am ajuns la concluzia ca matematica este o arta, putem propune CNCSIS sa o treaca la comisia 7 Arte si Arhitectura si gata, nu mai e nevoie nici de ISI, nici de Hirsch, nici de publicatii si toata lumea e multumita !  Grin

Iata un exemplu scoala de rezolvare a unui conflict ideologic major, model care ar putea fi preluat de structurile noastre politice.

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #70 - Feb 2nd, 2011 at 4:56pm

Noroc cu aceste dispute, ca am inteles care este problema principala in Romania si in lume.

Alte probleme nu par sa fie.

Daca se rezolva si asta, se poate desfiinta FAR? Ca parca nu mai are rost daca s-ar rezolva asta, ca preocupare principala a FAR.
Back to top
« Last Edit: Feb 2nd, 2011 at 5:53pm by craciunm15 »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #71 - Feb 2nd, 2011 at 5:03pm

Quote:
Grin Oricum eu am dreptate si atunci cand nu am dreptate !

Afirmatia ta pune capat dezbaterilor. Daca am ajuns la concluzia ca matematica este o arta, putem propune CNCSIS sa o treaca la comisia 7 Arte si Arhitectura si gata, nu mai e nevoie nici de ISI, nici de Hirsch, nici de publicatii si toata lumea e multumita !  Grin

Nicolae, comment classifier l'inclassifiable?
???
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #72 - Feb 3rd, 2011 at 2:21am

AlexA wrote on Feb 2nd, 2011 at 4:33pm:
Grin

Alexa,
Medicina este o arta. A spus-o hipocrate cu mii de ani in urma si nu l-a contrazis nimeni.
Artele sunt forme de exprimare caracterizate prin ritm, armonie si masura. Eu nu spun ca matematicii ii lipseste vreunul din aceste atribute, dar vreau doar sa-ti atrag atentia asupra a doua momente din istoria artelor cand s-a incercat matematizarea excesiva:

1. Cred ca suntem de acord ca dintre arte, probabil ca muzica este cea mai aproape de matematica, in privinta rigorii formelor. Totusi scoala de la Viena a incercat mai mult cu muzica seriala. Matematica pura, ce mai. Intrebare: preferi Mozart/Beethoven/Chopin sau sau Schoenberg/Berg/Webern?

2. Ca parizianca, esti probabil familiara cu LeCorbusier. A incercat o matematizare si abstractizare a arhitecturii. Din fericire, in Paris nu sunt prea multe urme. Le vedem insa in cartierele muncitoresti de la noi. Iti plac? Sau preferi Fointanbleau?

Asa ca sa nu amestecam stiinta cu arta,ca din pacate la noi majoritatea celor care ar trebui sa faca stiinta sunt artisti.
Nea Marin nu este artist. El nu are masura.

Eu cred insa ca ne-am lungit prea mult cu aceasta discutie. O pot continua in particular cand vreti.
Best
C

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #73 - Feb 3rd, 2011 at 1:27pm

Salut, prieteni!

Vaz ca din nou arunc eu (nebunu') o cheatra shi-o gramada de 'tzeleptzi s-arunca s-o ridice...

Bre: vretzi, au n-o vretzi, o datzi cotita (precum Nicolae, care are un talent, dom'le, de-a *nu raspunde*, cand sunt intrebarile mai "taioase", are talentu' de-a "cita" pe sarite, ca mde, cam "oboseshte" a raspunde cum o fac eu - mda, chiar asha o fac *eu*, chiar cu riscu' de-a "adormi" pe aia cu orizont d-atentzie ca al unui peshte d-acvariu, chiar cu riscu' d-a scrie pe mai *mult de-o pagina, dom'le*, de s-au plans mai marii - cateodata - ca nu ma pot intzelege, au ca n-au *timp*...Desigur, cu chiar fraza asta, v-am adormit!

Shi- "datzi cotita" precum Cristi, care chiar *recidiveaza*.

Uite un copy-paste, din Cristi:

"Asa ca sa nu amestecam stiinta cu arta,ca din pacate la noi majoritatea celor care ar trebui sa faca stiinta sunt artisti. Nea Marin nu este artist. El nu are masura."

N.M. : Crsiti, eu chiar *declar* ca mi-s "artist". Desigur, in propriul *meu* domeniu.

Eu chiar *declar*, chiar ca marele *Newton*, ca noi suntem ca nishte copilashi, care se *bucura* cand gasesc vreo scoica aruncata la mal de *marele ocean al cunoashterii*.

Sa contrapunem acilea o opinie care v-ar cadea *voua la inima*, a lui G.-C. Rotta (fost la Caltech), care scria odata (spre rushinea *lui*!) ca "matematicianul nu incearca *niciodata* a obtzine teoreme frumoase." - citatul e aproximativ, deshi *exact* in mesaj.

Ei, uite, bre: Rotta , Cristi, altzii: va chiar *inshelatzi*.  Shtiintza se *poate* practica cu "buna masura" (articol hotarat, acilea, ca n-am diacritice): adicatelea, sa faci o "balantza" intre utilitate & frumos.

Se poate face, fara de discutzie, sunt un *ezemplu viu p-acilea*, dac-o "priveshti" , sa-i zicem, "mai larg", ca pe-un act, sa-i zicem, de *cultura*.

Desigur, mi se potriveshte mai mult *mie* acilea ("activand io intr-un domeniu mai abstract"), dar, eu cred ca se vi potriveshte *shi "voua"* - celora din shtiintzele "empirice".

Caci, daca vorbim despre "shtiintza", noi *n-ar trebui* sa vorbim despre "cum" ci, ar trebui sa vorbim despre "de ce?". Chiar, chiar pe *asta* o cred eu...

Sigur, "cum" e relativ ushor. Sigur, "de ce?" are o "nobletze" anume, dar, philosophia ne-nvatza ca la "de ce?" raspunsurile-s intr-un "infinit" fara de fund...

Acilea, chiar *acilea* e chiar "diferentza" dintre noi:
mda, eu mi-s chiar *artist*, bre, Cristi: ca eu am pictat , fotografiat, sculptat, scris (shi nu doar matematica).

Sa shtii: shi pentru mine, diferentza pe care-o faci *tu* (sau nu mai shtiu precis cine) , intre un palat *baroc* & arta moderna, e *clara*, daca *tu* eshti atat de incrancenat (cred ca nu eshti, da' eshti orbit *doar* de nervi).

Daca *tu* nu vezi "restu", daca *tu* nu potzi chiar "mere" mai departe, te rog frumos: nu-nghesui chiar pa totzi in propriul tau pat, ca sa le tai picerele. Mda, mi-s vei "intoarce" acilea, cam asha:
cum ca *eu* sunt adeptu' alor mai "clasice", al "frumusetzii" etc. Chiar: tu *chiar* nu vezi cum te chiar *contrazici*? Chiar nu vezi ca eu am o , sa-i zicem, "oarecare dreptate"? Ca vaz ca-mi raspunzi, argumentelor, cu de *doua ori bla, bla*. Semn de neputintza, bre, din punctul *meu* di videre, zau...

Shi-o shtiu prea bine: ca, anume, chiar de *pasaju' asta* te vei lega: tu , vad ca "judeci" arta la fel de
"dur" - sa zicem - cum judec eu shtiintza.

Deosebirea? Tu o faci cu arta *existenta*, eu o fac cu shtiintza "nascanda", ca sa-i spunem asha.

Nu eshti d-acord? Pai, ciuleshte urechile, badie, ca doar de chiar shtiintza aia, "veche",  a echilibrului* (dintre frumusetze & pur pragmatism) ne chiar "departam" noi acilea. Tu, tu eshti "exponentu" pragmatismului *pur*, al numerelor, al citarilor pe 5 ani (au, pe doi ani?) Ca te *doare* probabil ca nu-tzi mai sunt citate dupe 20 da ani? Ei bine: e un anume pretz de platit, pentru faptu' de-a mere "cu turma", n-asha?

Apropo: eu o shtiu *prea bine*, ca investesc banu' pan' peatza: feritziva de peatza in urmatorul an. Nu cumparatzi actziuni, adica.

Iar tu, vaz ca te "dai" de-o anume parte, aia care-tzi chiar *convine* (din varii motive).

Hai noroc,

Nea Marin

P.S.  Cristi, daca dai iar cu "bla, bla", pa vo pagina, ma scuzi: o sa-tzi declar ca io *nu ma poci supara pa tine* (o treaba cam nashpa, ca io nu ma pot supara doar pe aia care pentru *mine* nu mai conteaza!).

Eu v-am "intins", in ultimele mele mesaje, "ramurica de maslin", in mod repetat.

Da', vezibine: cand itzi declara unu' resboi (cum pari c-ai facut-o *tu*, in ciuda invitatziei *mele* de-a nu-mi mai scrie daca eshti *prea nervos*), ce sa-i fa io, aluia? "Dau" inapoi... Pe scurt ai una din trei variante, tu, ca un "god" p-acilea: 1) au ma "interzici" - ar fi trist, deshi nu chiar un capat da lume, sa shtii, mai ales ca m-atzi gasit *voi*, chiar pa *mine* tzapu' tutulor relelor care si-ntampla pan' zona; de ce? pai, pen' ca io "militez" pentru un "ideal", chiar cum facetzi *voi* (cu numerele), deshi unul oleaca mai "tare"  2) imi raspunzi chiar ca-ntre amici; 3) ma ignori.

Vaz ca Alexa "se lupta pa baricade". Va asigur pa totzi ca *nu e nici un fel de "legaturica-ntre noi*: nu ne "armonizam" defel.

Numa bine tuturor, shi sentimente mai bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #74 - Sep 26th, 2013 at 10:03pm

Azi au aparut rezultatele la ERC Advanced Grants 2013:  660 de milioane de euros pentru 284 de proiecte. In matematica am numarat 12 proiecte, dintre care 3 castigate de candidati din Israel, 1 Italia, 1 Austria, 2 Elvetia, 1 Franta, 1 Olanda, 1 Germania, 1 Norvegia,  1 Marea Britanie.

http://erc.europa.eu/
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)