Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 16 17 18 19 
Aici se posteaza despre matematica (Read 73936 times)
AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Aici se posteaza despre matematica
Reply #425 - Oct 18th, 2014 at 2:06pm

Marian_Deaconescu wrote on Oct 18th, 2014 at 12:13pm:
Nicolae,

cu umilintza ma chiar ascund &-mi cer chiar *iertare*: tzie, gozilor etc. Vaz ca, ushor-ushor, varsta ishi spune cuvantu'. Imi aduc , insa, aminte, c-am pus-o pe ''mate''.

Nu-i bai, ca nu ma fac da ras pentru prima oara! Dar, o potzi, oare, chiar tu, face? S-o ''mutzi''
pe topicul de ''mate''? Ca atuncea ma ''iert'', in sfarshit & pa mine?

Numa' fain,

Nea Marin

Ai, ai , ai, imbatranesti nea Marine, te lasa rau memoria! Problema aceea a fost de la inceput postata aiurea, m-am si intrebat la momentul respectiv de ce nu ai preferat   topicul de matematica, dar fiecare posteaza unde crede ca se potriveste "problema" mai bine si nu am aprofundat subiectul.
Pe de alta parte, cum ti-am mai spus in timp de vreo zece ori cel putin: nu-ti sterge sau muta nimeni mesajele, doar uiti pe unde le postezi initial si pe urma, negasindu-le, ai impresia ca au disparut!
Lasa problema unde e, ca cine e interesat a citit-o oricum, cine nu, nu.
Weekend placut! Smiley

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #426 - Nov 9th, 2014 at 2:11pm

Nu e vorba numai despre matematica ci despre cercetare in general, dar cel intervievat este matematician, Artur Avila, medaliat Fields 2014. 

http://www.lesechos.fr/politique-societe/societe/0203865428674-artur-avila-les-c...

"INTERVIEW - Le chercheur franco-brésilien Artur Avila, médaillé Fields 2014 (l’équivalent du Nobel de mathématiques), soutient la manifestation de chercheurs qu’organise vendredi le mouvement Sciences en marche. Il se dit « préoccupé » par les perspectives d’emploi scientifique. Les salaires débutants, « trop bas », peuvent démotiver les plus talentueux, s'alarme-t-il."

"Pourquoi soutenez-vous Sciences en marche  ?

"Je suis préoccupé par l’évolution de la situation de la recherche. En mathématiques, le nombre de postes de chercheurs décroît de manière importante. On forme des étudiants sans savoir s’il y aura de la place pour tout le monde. S’il devient improbable de trouver un poste, les jeunes vont s’orienter vers d’autres carrières. Tout cela est assez dangereux car on a une dynamique vertueuse, en particulier en mathématiques, avec une grande tradition de haut niveau qui se perpétue, dans la mesure où les anciennes générations motivent et forment les nouvelles. Si cette dynamique est cassée, elle sera ensuite difficile à retrouver.

Il ne faut pas, pour des raisons conjoncturelles ou autres, prendre des décisions qui affectent les carrières des chercheurs. S’ajoute à cela un problème de financement et de valorisation du métier scientifique. "

"Le niveau de compétition pour accéder à un poste de maître de conférences est terrible, même pour les très bons. Et quand on regarde les salaires débutants d’un maître de conférences ou d’un chargé de recherches, ils sont trop bas, notamment à Paris, pour être compatibles avec une vie de famille et un niveau de vie décent. Tout cela peut démotiver les jeunes, y compris talentueux."

PS Aici se iese in strada si se manifesta si pentru stiinta si recunoastere a conditiei de "enseignant-chercheur" , nu numai pentru alegeri si Rosia Montana,  iar varfurile stiintei nu se multumesc sa stea in turnul lor de fildes privind lumea de  sus:  sunt realisti  si se implica atunci cand este cazul.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #427 - Nov 14th, 2014 at 12:19pm

Stiu ca zilele acestea  oamenii sunt interesati de politica, politica si iar politica, dar ... ....ieri a decedat Alexandre Grothendieck, unul dintre cei mai mari ( dupa  unii,  cel mai mare) matematicieni al secolului 20. O figura atipica printre figurile atipice ale matematicii mondiale de varf, apatrid naturalizat francez in 1971, medalie Fields in 1966 ( refuza sa mearga la Moscova pentru a o primi), implicat in diverse cauze ecologiste,  de cele mai multe ori de-o maniera radicala....un geniu care greu si-a gasit locul in lumea matematica, in general in lume. In 1988 refuza primiul Crafoord ( premiu  dotat de o considerabila suma de bani), refuza invitatii, colaborari, discutiii, refuza sa accepte o lume in care nu se regaseste.... Viata  lui este  mai interesanta  si mai palpitanta decat cea a lui John Nash, fara nici o exagerare. Raman opera sa matematica, elevii sai ( printre ei  "Pierre Deligne -Institut des études avancées de Princeton- son plus brillant élève, lauréat de la médaille Fields en 1978 et du prix Abel en 2013"), opera autobiografica " Récoltes et Semailles, un texte autobiographique monumental jamais publié, tiré à 200 exemplaires, mais qui circule désormais sur Internet " ( pentru amatori , am textul in pdf)....

"En 1990, il quitte son domicile pour une retraite gardée secrète. A ceux avec qui il garde contact, il demande que ses écrits non publiés soient détruits. Brouillé avec ses proches, sa famille, avec la science et le monde entier, il s'installe dans un petit village pyrénéen. Il y restera, coupé de tous, jusqu'à sa mort."

Acest loc pastrat secret unde si-a petrecut ultimii 24 de ani din viata este  Lasserre, un sat din Ariege.

http://www.liberation.fr/sciences/2014/11/13/alexandre-grothendieck-ou-la-mort-d...

http://www.lemonde.fr/disparitions/article/2014/11/14/le-mathematicien-alexandre...
Back to top
« Last Edit: Nov 14th, 2014 at 12:58pm by AlexA »  

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #428 - Dec 9th, 2014 at 1:31pm

Salut,

vine vremea de-a da '' darea da sama''.

V-amintitzi ca prin februarie-martie va scriam c-am pus nu-sh ce coada la nu-sh ce pruna? Ca va chiar tzin la curent? Uite ca de-abia acuma o pot chiar face.

Desigur, astfel de lucrari, ca sa le publici, ca sa apara, cer *timp*. Noi ne mancaram timpu' (chiar vreo 6 luni)cu *istoria*! Desgropand lucrari de la 1896 etc...

Ca, ne dumiriram ca, de fapt, *nu* Frobenius o facuse pa aia esentziala (cu toate ca dansu facuse ce e esentzial!) ci *moa*, in chiar anul 1985. Iarna, zacand intr-un spital. Fara sa-mi dau sama, *atuncea*, ca va ''plesni'' pasta 30 da ani...

Pana la urma, aveam de contamplat the ''Annals'' (nu ne placu numele), the ''Inventiones'' (prea *noua*!) &-am trimes la *a mai veche revista de mate din lume care inca apare*, la care publica, zau, chiar dom. Professor Riemman: la ''Crelle'' (numele ''adevarat'' al acestei reviste nemtzashti e, pentru *mine*, imposibil de memorat).

Absolut toate cele vreo *zece* resultate sunt *traznet*, au demonstratzie pe max cinci randuri, fiecare poa' de-a fi subiectul unei *note independente*.

Nici nu ma mira ca, traznit pan moalele capului, referentul decise sa scrie cum ca ''strongly recommend'' au ceva d-acest gen.

Da, dragilor: imi spuse odata, pantr-a noua, dragul meu prof (cu care joc shah &-acuma) ceva de jenul: bre, Marinica, bre: elegantza-n matematica tzine de cateva lucrushoare (shi, dragul d-Andrei Soos, despre care mai scrisei pe-alt topic era, atuncea, *prof. de liceu*, bre): ''enuntz scurt, clar; demonstratzie scurta, limpede; element de surpriza.''

Mda, ceva de-acest gen. Cred ca, de fapt, *inventez*. Da' *nu prea mult*...

Pe scurt: sa-tzi dea , ca o pictura/fotografie buna, un *pumn pan burta*... Sa te ''sece'', elegantza, frumusetzea, la chiar ficatz' !

Ma tziu de vreo chiar 15 ani de astfel de chestii (publicate, chiar *prosteshte*, pan reviste aiurea - da' nu-mi pare rau, c-atuncea cand lumea *afla*, chiar ''decoleaza''). Ca, pentru *mine*, Matematica-i o *arta* (& nu ca pentru *altzii*, care-o chiar numa' *declara*!)

Pa scurt: rezolvaram o problema (dimpreuna cu vechiu' & dragu' meu amic Gary Walls, cel care-mi *suporta*, stoic, ranturile & nenumaratele gresheli) care-i framanta pe Dedekind & pe Frobenius pa la 1895...

Sa shtitzi, dragilor - ca, io *nu scriu p-acilea lozinci* - dupa chestia *asta* (c-am chiar *doua* &, prima e *mai importanta*), ma pot duce *linishtit * la pensie. Ca, n-am trait chiar digeaba....

Cele bune, tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #429 - Jan 4th, 2015 at 11:21am

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #430 - Feb 2nd, 2015 at 12:17pm

Salut, dragilor,

interesatzilor de-acest topic, salut.

Am o varsta care, sa stitzi, m-a chiar lecuit de ''superbia'' da prin tineretze. Mda, p-atunci crideam c-am pus nu-sh ce coada la nu-sh ce pruna. S-a dovedit ca *nu fuse cazu'*...

Da' chiar: cum te puteai ''lupta'' cu marii da pan chiar Chicago (mda, shcoala care-a chiar schimbat *teoria*)? La Cluj, la Deva, la Timishoara, singur fiind, facand drumuri, iarna , la biblioteca, pentru a face neshte amarate de copii xerox, ca sa fii urmarit dupa aia de ''crunta'' Securitate?

Mi-am dat sama, pa la cam 40 da ani, ca am o *arma*. Cu care ma pot ''lupta'' cu Ei. Cam pan 1997.

Despre ce e , oare , chiar vorba? Cum te , oare potzi ''lupta'' cu o *armata* de inshi shcolitzi *chiar bine* (shi, ma cam scuzatz': *nu* ca la Cluj, intre 1976-1980)? Intr-un domeniu care *nu* avea ''tzug'' pan RSR, pentru ca, ''tzarinile'' le-arau boieri da pan *alte* tzinuturi?

UIte ca va o scriu, uite ca va o spui, pentru ca , zau, tre' cuiva sa o scriu/spui.

Mi-am dat sama, pana la urma, ca matematica-i facuta de *oameni*. Ca, nu ''cade'' da pan cer.

Shi, cum oameni suntem, *fiecare* putem ''aduce'' cate ceva - ma rog: oameni care-s *interesatzi* de Matematica, fie ei profi (Sc. Gen. nr. 3, Deva, au Liceul ''Lazar'' din Bucale, au, asistentzi, lectori, profi etc.)

Odata realizata chestia asta, m-apucai de matematica de ''idee''. Simpla, far' de ''technica'' aparenta, exact ce spun actorii, muzicienii, pictorii etc. : cum ca, lucrezi *ani*, din greu, ca sa ''iasa''
ca shi cum ar fi fo' o ''respirare'', natural, frumos, *ideal*.

Desigur, va o scriu: nu e deloc ushor. Ca, e ''bazat'' pe intuitzie, pe *idee*. Teroarea de-a nu itzi veni, ideea, cu *aia* traiesc. Shi, da, mi-ar fi muuult mai ushor sa ma ''dau'' cu massa....

Cu *massa* care scrie-n draci, manata de-un demon d-al *scrierii*, fara de pic da bun simtz.

Ca, bunul simtz tz-o chiar spune: nu scrii (matematica) , o teorema, daca *nu are* acel umph, acel coeficient de *surpriza*...

Acuma-s *rau* &-mi voi (sper!) plati gresheala: multzimea numerelor reale e o multzime
ordonata-n ''lantz'' (i.e., daca ai doua numere reale, a,b, unul tre' sa fie mai mare, au mai mic decat al'lalt).

Dar, desigur, *exista* o revista de mate despre ''Inegalitatzi''...

Mda, am scris & io ''inegalitati'' (care, in cazul de *egalitate*, puneau un punct p-un ''i'', pentru ca, desigur, despre *asta* cred io ca-i vorba cand vorbim de inegalitati: despre faptu', foarte simplu, ca
fenomenele care ne ''sar'' pan chiar ochi, sunt *doar* cele de pe ''coaja'' chiar Lumei).

O inegalitate care *nu e* explicata (printr-un efort, oarecare, de-a ''dez-valui'' motivul, sursa, acel ''de ce?''), nu face nici doi bani...

Pe scurt: Matematica e Arta de-a descoperi , in acest chaos, ORDINEA -atata cata este, atat cat putem, omeneshte, de-a o des-coperi.

Restu? Adica: pa une publici, cat de ''mare'' eshti, cate fonctzii ai, cat te catzarashi, e chiar *zero*...

Desigur, e *doar parerea mea*. Mda: ca unu' care reushi de *doua ori*. Ca, restu's doar glumitze bune de-a fi cetate (ceea ce s-a & chiar intamplat, ca Lumea pare-a fi *oarba*)

Cele bune, io sper sa facetzi ca mine, sa va luatzi ''productzia'' de-o veatza la ''puricat'', sa videtzi, zau, cam ce credetzi ca *ramane*. Co, io zic ca-mi ''raman'' doar doua.... Dintr-o veatza da om.

Cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #431 - Feb 4th, 2015 at 12:20pm

Marian_Deaconescu wrote on Feb 2nd, 2015 at 12:17pm:
Cele bune, io sper sa facetzi ca mine, sa va luatzi ''productzia'' de-o veatza la ''puricat'', sa videtzi, zau, cam ce credetzi ca *ramane*. Co, io zic ca-mi ''raman'' doar doua.... Dintr-o veatza da om.

Cele bune,

Nea Marin

Salut nea Marin,
Promit ca in apropiere de pensie imi iau "opera" la puricat si vad ce ramane din ea!!! Pana atunci las cititorii avizati sa ma judece.
O zi buna si rezultate interesante.
Alexa
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #432 - Feb 7th, 2015 at 10:31am

Hi, hi, Alexa,

itzi chiar multzamesc, sa shtii, ca mai scrii p-acilea. Itzi urez & tzie un an bun, ashishderea.

Dar, nu de urari am io timp acuma, ci de un comentariu. Aud, azi, pe BBC radio (ca, io scriu pa genunchi, p-un caiet studentzesc, pan bucataria Vetei mele) cam asha:

''The Mathematics is only the art of saying the same thing in different words.''

De cine spus? De marele philosophe B. Russell, pa care vi-l chiar laudai p-acilea, acu' mai an.

Desigur, dansu' se ''desfashurase'' prin *Logica* (dar, *niciodata* prin Matematica), nici nu ma mira c-a fo' chiar *orb*...

Pacifist, scriind chiar *bine*, dat p-afara de prin Universitatzi de mai multe ori - hm:e d-al *meu*, bre.

Dar, cred ca gresheshte cand o declara (era o inregistrare audio, la BBC) chiar *asha*, confundand Matematica cu Logica. E, insa, de-ntzeles (io-l iert), ca era mai batran, mai zaharisit.

Shi, l-am auzit spunand *altceva* (c-avuse patru niveste, mai multe ''legaturi'', cu *femei*): cum ca - shi io mi-s d-acord cu dansu' p-acilea: ''c-am fost atat de fericit cu ele, incat mi-ashi fi dat toata viatza pentru cateva minute de'', cum sa traduc, io, ca nu e vorba de ''fericire'' , hai sa scriu ''implinire' de moment''.

Mda, Logica nu tz-a putut-o chiar aduce, clipa aia de ''traire'', desigur. Matematica, dragilor, e doar parerea *mea*, tzi-o chiar *poate aduce*! Ca, te simtzi *chiar* precum catzaratorii aia care-au urcat pe ''el Capitan'' acum cateva luni. Te simtzi *chiar precum cineva care-a urcat pa Himalaya*.

Cand ''spargi'' o chestie veche de-o suta, trei sute, una suta cincizeci da ani. Da' pai da cum?

Revenind la ce-a declarat B.R. : rog cetitorii sa remarce *arta* (din cele spuse de el).

O fi avand dreptate (cu toate ca io *nu-l cred*, ca, nu e vorba numa' de ''arta'', e vorba de muuult mai mult, in Matematica - dar, nu shi  in Logica -  pentru ca Matematica, shi doar Ea, incorporeaza arta & shtiintza intr-o sinteza ''cashtigatoare'', deocamdata, care pune-n evidentza, iar e parerea *mea* doar, chiar *puterea* Omului, atata cata este, in a ''des-cifra'' Lumea)? Unde gresheshte, oare, marele B. Russell? Pai, dupa parerea *mea*, gresheshte chiar ''barbar'', atuncea cand ''reduce'' Matematica la Logica.

I-au demonstrat-o altzii, mai *putzin convingator*. Ma bag & io pan ciorba...

Cele bune, tuturor, dragilor interesatzi de Matematica, de Philosophia Ei, de Sociologia Ei, de misteru' Ei,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #433 - Feb 9th, 2015 at 5:03pm

Daca va plac clasamentele atunci poate va intereseaza si acesta:

http://www.careercast.com/jobs-rated/jobs-rated-2014-ranking-200-jobs-best-worst

"Jobs Rated 2014: Ranking 200 Jobs From Best To Wors"

Pe primul loc se situeaza meseria de matematician, pe cea de-a doua pozitie cea de profesor universitar.  Combinatia celor doua este  "le top des tops"!!! Cool

PS Nea Marin,  scriu in mod curent pe FAR, doar ca acesta a fost, pentru o lunga perioada,  in concediu medical, pe urma am fost eu in vacanta, iar in ianuarie a fost "Je suis Charlie".....in perioada aceea am stat cu ochii in presa franceza si in emisiunile tele cat in ultimii 2 ani, plus discutii cu colegii si cu copiii ca numai despre asta se parlamenta!
La un moment dat chiar am vrut sa scriu despre "Charlie" si pe FAR, dar m-am gandit ca daca lumea nu e prea interesata nici macar de viata universitara romaneasca, atunci cu siguranta nu-i pasioneaza presa umoristica franceza si consecintele liberei exprimari. Acum sunt in perioada de "refacere" si ma ocup  foarte mult de treburi profesionale.  Vezi si tu ce succes are meseria de profesor universitar de matematica!  O zi buna si mai scrie, ca citeste lumea chiar daca nu indrazneste sa se exprime. Poate doar un "Je suis Charlie" ar scoate romanii din amorteala balcanica in care se complac si i-ar face sa inteleaga ce importanta e  aceasta libertate de expresie. Dar nu doresc nimanui cele intamplate in Franta la inceputul lui ianuarie......
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #434 - Mar 25th, 2015 at 6:45pm

Doi laureati pentru premiul Abel 2015:

John F. Nash, Jr (Princeton University)  si  Louis Nirenberg (Courant Institute, New York University), doua nume care, evident, nu au nevoie de nici o prezentare.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #435 - May 24th, 2015 at 4:05pm

In 1994 obtinea premiul Nobel pentru economie, in 2002 devenea cunoscut de toata lumea prin filmul  "A beautiful mind", iar acum 2 luni lui John Nash i se acorda premiul Abel.
Astazi se anunta decesul sau  intr-un stupid accident de masina...

http://www.lemonde.fr/economie/article/2015/05/24/mort-du-mathematicien-john-nas...

http://science.hotnews.ro/stiri-stiinte_fundamentale-20185157-matematicianul-ame...
Back to top
« Last Edit: May 24th, 2015 at 4:48pm by AlexA »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #436 - May 25th, 2015 at 11:18am

Chiar daca John Nash a devenit cunoscut marelui public datorita filmului " A beautiful Mind" si chiar daca majoritatea articolelor dedicate lui incep cu mentiunea despre film  (si Russell Crowe)  este remarcabil interesul pentru acest personaj  "hors-norme",  inainte si dupa decesul sau.

Cateva articole alese la intamplare despre John Nash ( mi se pare imposibil sa-l descrii asa cum a fost, chiar si matematicienii care  l-au cunoscut bine si au discutat cu el recunosc acest lucru).

http://www.nytimes.com/2015/05/25/science/john-nash-a-beautiful-mind-subject-and...

http://www.lemonde.fr/sciences/article/2015/05/25/un-pessimiste-dans-la-theorie-...

Si un articol mai vechi   pe care l-am citit (si recitit) cu mare placere pe Hotnews:

" Cum m-am intalnit cu o minte sclipitoare"
de Vlad Mixic

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14894939-cum-intalnit-minte-sclipitoare.htm

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #437 - May 26th, 2015 at 8:13pm

Tot despre John Nash, un foarte interesant articol ( in franceza!) aparut in revista " La Recherche".
In acest articol gasiti si un link catre una din conferintele lui Cedric Villani intitulata:

"Les  fabuleux théorèmes de Nash ».

http://www.larecherche.fr/actualite/mathematiques/fin-tragique-legende-mathemati...

"Fin tragique d'une légende des mathématiques
mathématiques" - 25/05/2015 par Philippe Pajot

"De retour de Norvège où il venait de recevoir le prix Abel, le mathématicien John Nash, 86 ans, est mort samedi 23 mai, dans le New Jersey, dans le taxi qui le ramenait de l’aéroport.

Le destin a frappé une fois de plus cet « homme d’exception », titre du long métrage consacré à la vie tumultueuse de ce mathématicien et qui l’a fait connaître du grand public. Pour les mathématiciens, John Nash s'est illustré dès 1950 dans sa thèse à l'université de Princeton et notamment dans un article de théorie des jeux, paru dans les Comptes rendus de l'Académie des sciences américaine. Dans cet article de moins de deux pages, où la démonstration ne fait que quelques lignes, Nash a introduit la notion d’équilibre, un concept de théorie des jeux qui se révélera fructueux dans toute la théorie micro-économique. Le progrès conceptuel majeur et les travaux reliés à cette notion, lui vaudront de recevoir le prix Nobel d’économie en 1994..................."

"Mais pour les mathématiciens, l’injustice est que Nash est connu essentiellement pour la théorie des jeux – et pour sa schizophrénie – et très peu pour ses résultats mathématiques qu'ils considèrent comme époustouflants. Gromov, Nirenberg, Villani, tous citent Nash comme un mathématicien d’exception, archétype du génie mathématique. C’est pour réparer cette injustice que les membres du comité Abel, dont fait partie Cédric Villani, ont décidé de récompenser John Nash et Louis Nirenberg, autre géant des équations aux dérivées partielles, du prix Abel 2015 attribué par l’Académie des sciences et des lettres de Norvège. Un prix mathématique qui couronne une carrière et qui se veut l’équivalent du prix Nobel pour les mathématiques. On peut ainsi considérer que Nash a reçu deux prix Nobel................."
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #438 - May 28th, 2015 at 12:10pm

Despre matematica si impactul sau in societate ( cea franceza,  dar sigur rezultatul se poate generaliza, luandu-se in considerare parametri caracteristici fiecarei tari).

"Les maths contribuent à hauteur de 15% au PIB français"

"Les mathématiques ont un impact sur 2,4 millions d'emplois en France, selon une étude parue ce mercredi pour sensibiliser les entreprises et les responsables politiques à l’importance de cette discipline.

Quinze pour cent du PIB français, 9% des emplois : les mathématiques ne sont pas toujours très visibles, mais elles ont du poids dans l’économie, relève une étude qui recommande aux entreprises de s’appuyer encore davantage sur cette discipline pour innover.

Les mathématiques apportent à l’économie française 285 milliards d’euros de valeur ajoutée, soit 15% du produit intérieur brut, affirme cette enquête réalisée par le cabinet de conseil CMI et publiée ce mercredi. "

.http://www.lesechos.fr/politique-societe/societe/02192785770-les-maths-contribue...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #439 - Jun 8th, 2015 at 12:08pm

Din nou despre  2 mari matematicieni: John Nash si   Alexandre Grothendieck.
Un prim articol  aparut in "Observator Cultural", autor Liviu Ornea ( un articol  interesant dar destul de matematic, putin indigest pentru cei din afara domeniului),

"BIFURCAŢII. De la Kant la Nash, via Riemann"

http://www.observatorcultural.ro/BIFURCATII.-De-la-Kant-la-Nash-via-Riemann*arti...

Celalalt articol  despre Nash e intitulat:

"Peu avant sa mort, le mathématicien John Nash rêvait de réinventer la théorie de la relativité d'Einstein" 

http://www.slate.fr/story/102341/nash-theorie-relativite-einstein

Si o  noua carte  despre Grothendieck:

" Alexandre Grothendieck - Itinéraire d'un mathématicien hors normes,"  autor   Georges Bringuier (2015) Paris: Privat : 230 p.

Lectura placuta!

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #440 - Jun 15th, 2015 at 5:44pm

Va salut, bre, va salut!

Sunt in vacantza, la pescuit, pare ca vara aduce ponoasele politice.

Pe drumu' Deva-Arad, pa malu' Murashului, m-ocup cu udatu' pomilor & pescuitu' obletzilor.

Cu toate astea, mai e oleaca pana la Congresul al optulea al ''pretutindenarilor'',cum il numesc eu, al matematicienilor romani, al optulea - la care participa o buna parte din floarea (faina & *bine-crescuta* de catre profesorii lor) matematicei romaneshti.

Tineri, varstnici, au mai trecutzi & inca ne-scuturatzi (moa!), vin di pi tat locu' pentru a ne arata ce se mai 'tampla.

Va fi prima astfel de manifestatziune in care ma voi chiar simtzi batran. Depashit.

Sau, poate, de-pashit-pe-chiar-langa...

De aia-i & chiar ultimul meu Congress...

Shi, ma chiar gandesc: ce mana un babalac (moa!) sa mai meara *o inca o data?*

Raspuns: 1) pantru a-i invatza pe *tineri* ca matematica sa bazeaza pa *observatzii/idei noi*
chiar simple & 2) pantru c-am atatzia dragi, pe care vreau sa-i re-intalnesc pentru, probabil, ultima oara...

In domeniul meu (scriu pe acest topic, n-asha?) sunt foarte multzi
inshi *excelentzi*. Pe care-i stimez, cu toate ca nu-s din domeniul meu *stramt* - mda, Matematica-i Mare & au cu totzii loc de-a inota prin Ea (cum zicea
dragul meu Nae).

Imi pare, insa, rau ca nu ma voi putea chiar duce la chiar atatea cuvantari, pentru ca, desigur, sunt cam zaharisit, nu mai intzeleg de ce & de kum s-ar putea aplica, matematica mea ''pura'' pan atatea alte domenii, cum vazui mai nou ca s-ar chiar ''putea'' - mda, io iau aceste declaratziuni nu cu-ngraunte de sare ci cu un sac de indoiala...

Chiar acu' o saptamana ma dusei la intalnirea de 40 ani de la terminarea liceului; trei profi universitari de matematica dintr-o singura clasa de liceu, prom 1975...

Doar bunu' Dumnezau (au poate, dom' Kolmogorov) o shtie
cum da sa poate-ntampla cam asha ceva.

Nu c-am fi noi cine shtie ce anume, ca *nu suntem*. Dar, iata, ca nu se rushineaza colegii mei cu mine & nici io cu ei.

Rog de-a ceti asta prin ''lupa'' corecta: aceea ca moa, de la generala (ca, era o lege) nu putea accede (daca nu era de pan 'prejurimile ''Bucale'', vorbim acum de INCREST ) la postu' d'asistent universitar.

P-atunci, ma duceam, lunar, sub-lunar cum ma aflam, la biblioteca universitara din Cluj, ca sa fac copii xerox dupa articolele (shcoala din Chicago)
dupa care chiar invatzam.

Iarna, cu gheatza la geam. Acuma? Dom' Google itzi da chiar *tot*! In *cinci* minute afli ce shi cum...

Dar, mde (shi aici scriu doar despre Matematica): nu, n-avem conditzii, invatzamantul e ''subfinantzat''.

Uite ca din *acest* invatzamant sub-finantzat, se ivira *atatzia*...

Sigur, *desigur ca e sub-finantzat.*

Dar, asta, dragilor de iubitori de Matematica, va o garantez: nu mai e o problema decat pentru cei care dau chix, bagand sub-finantzarea drept motiv pentru *ratare*.

Inchei cam asha, c-am mai scris-o: in *Matematica* - shi io sper ca intzelegetzi stelutzele -  fiecare are (teoretic), bastonul da mareshal pan ranitza.

Cu drag, tuturor,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #441 - Jun 20th, 2015 at 8:46am

Un eveniment asteptat in lumea matematica:

"Des manuscrits inédits du génie des maths Alexandre Grothendieck bientôt numérisés"

Le Monde.fr | 17.06.2015

http://www.lemonde.fr/sciences/article/2015/06/17/des-milliers-de-manuscrits-du-...

PS Profit sa-i urez lui nea Marin colocviu placut si sa nu-l muste vreun caine vagabond  Cool ! Astept sa vad ce scrie presa despre acest eveniment: la editia din 2011   evenimentul  a fost prezentat de jurnalisti  intr-un mod absolut hilar!

"http://www.zf.ro/eveniment/cei-mai-destepti-300-de-romani-din-toata-lumea-se-int...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #442 - Jul 21st, 2015 at 1:37pm

Am citit cu bucurie in presa ca anul acesta au fost peste 6 candidati pe un loc la facultatea de matematica si informatica din Bucuresti,  facultate unde se da si examen de admitere (la facultatea de matematica din Iasi la fel , am auzit ca a  fost ceva concurenta si ca s-a intrat cu medii mari).  Ceea ce nu poate decat sa fie imbucurator pentru scoala de matematica romaneasca.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20309834-peste-22-000-candidati-admiterea-u...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #443 - Jul 24th, 2015 at 12:03pm

Salut, bre, pretinilor, catzi mai suntetzi p-acilea.

Uite, dau curs indemnului Alexei de-a raporta asupra acelui ''colocviu'', de fapt, ''Congmatro'', care are loc odata la 4 ani.

Drumu' pan-acolea? 15+15 ore, nici un fel de problema!

Am asistat/cuvantat la doua sectziuni: Algebra & Istorie.

La Algebra am vazt vreo 3 ca lumea. La Istorie, doua. Nu inseamna ca n-am scapat cateva bune, doar ca eram ''impartzit'' intre cele doua teme, cum se shi cuvine unui zaharisit ca mine, care nu 'tzeledge, mai nou, neam!

Impresia mea (vorbesc acum doar de sectiunea ''Algebra'') e ca lumea s-ocupa *numa'* de chestiuni , sa le spunem, ''punctuale'', in sensul precis ca daca ''ingramadeshti'' multe ipoteze, chiar iasa cate ceva...

Nu-mi sta-n character, chestiunea asta, de aceea cred ca cea mai buna lucrare a fo' a
Anei Agore & (desigur, horribile dictu p-acilea) Gigel Militaru. Fara de discutziune. Punct.

Desigur, *nu* pantru meserie te duci pi colea (ca, daca vreau ''meserie'', ma duc, tat odata la 4 ani, la o mare conferintza de pan insulele britzilor), ci pentru a-tzi revedea vechi amici.

Din acest punct de vedere, n-ai cum te plange; i-am revazut pe
Gabi Ciobanu, pe Mihai Chis, pe
Nastasescu, pe Marcush (de la Cluj), pe Horia Pop, pe dragul meu Mihai Cipu, pe dragul de Sorin Dascalescu, pe dragii mei colegi, cu totzii studentzi de-ai lui Nae Popescu, pe Ornea, pe-o
mica multzime de moldoveni dragi mie, pe fainul ''patriarch'' care m-a ajutat sa public prima mea lucrare de teoria numerelor in strainatate, pre numele sau Sergiu Rudeanu, pe muuultzi altzii, pe care nu-i mai numesc p-acilea.

Am facut cunostinta cu Hari Bercovici, un foarte bun & modest matematician - faptu' ca-i cu muuuult mai deshtept decat mine-i ilustrat de chiar chestia asta, ca io ma laud p-acilea cand imi iese cate-o chestie...

Ce sa mai spun/scriu? Ca m-am simtzit, desigur, *singur*, izolat fiind in domeniul meu stramt.

Dar, shtitzi cum e: sunt, oareshcum, multzamit, pen' ca pa poarta aia stramta intra putzini...

In rest? Bere/vin/tarie cat cuprinde, ore-n shir depanat amintiri, deplangand , desigur, starea natziunei, ca neshte sagi ce ne-aflam etc. Vorba multa, saracia omului...

D-aia ma & opresc chiar acilea, urandu-va o vacantza placuta.

Io , acuma, m-ocup cu de altele: cules de scoici de pa Muresh (mi-a ieshit un pate de moare lumea), de pescuit (numa' obletzi, ca-i apa calda & fara de oxigen acuma), de udat pan gradina smeura, goji &, desigur
paduricea de ... bambus.

Veta mea planta ceapa, salata, usturoi, busuioc, tat felu' de iarba (de mancat altminterea),
io terminai chiar azi de dimineatza a noua versiune a urmatoarei note - ce mai: totu-i cum trebe.

Shi, desigur, ashtept infrigurat, picaldura asta mare, ca sa sa duca dracu', adica pan haurili uitarii, Ponta & cu matracuca Sa, care-l apara mai an.

Ca io, cand proorocesc, se chiar 'tampla...

No, numa' fain, tuturor, de pe malu' Murashului,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #444 - Oct 9th, 2015 at 3:30pm

Matematica si demografie,  pentru cine e interesat de subiect:

"Will the Earth Ever Fill Up?
We’ve predicted and broken human population limits for centuries."
By Adam Kucharski

http://nautil.us/issue/29/scaling/will-the-earth-ever-fill-up
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #445 - Oct 16th, 2015 at 12:28pm

Crocodilul, zebra si proba de matematica a bac-ului scotian  sau cum sa incurci elevii cu o simpla problema de analiza matematica!

"Viendrez-vous à bout de l’exercice de maths qui a tenu en échec les bacheliers écossais ?"

" Un crocodile a repéré une proie située à 20 mètres de lui sur la berge opposée d’une rivière. Le crocodile se déplace à une vitesse différente sur terre et dans l’eau. Le temps que met le crocodile à atteindre le zèbre peut être réduit s’il traverse la rivière en visant un certain point P, placé à x mètres du point de départ sur l’autre rive (voir schéma).

Le temps T nécessaire pour faire le trajet est donné par l’équation indiquée ci-dessous (en dixièmes de seconde). "

Calculer en combien de temps le crocodile rejoindra le zèbre uniquement à la nage.

Calculer en combien de temps le crocodile rejoindra le zèbre s’il coupe la rivière au plus court.

Entre ces deux extrêmes, il existe une valeur de x qui minimise le temps nécessaire. Trouver cette valeur de x et en déduire ce temps minimum. »

http://www.lemonde.fr/campus/article/2015/10/15/viendrez-vous-a-bout-de-l-exerci...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #446 - Oct 20th, 2015 at 12:09pm

Un articol foarte recent (aparut pe 14 octombrie)  si interesant:

"S. Klainerman, I. Rodnianski, J. Szeftel, The bounded L2 curvature conjecture " Inventiones Mathematicae.

Articolul poate fi gasit si site-ul arXiv:1204.1767.

"Une avancée sur la compréhension mathématique des équations d'Einstein"

Énoncée il y a quinze ans, la conjecture de courbure L2 a enfin été démontrée par un groupe de trois chercheurs du laboratoire Jacques-Louis Lions (CNRS/UPMC/Université Paris Diderot) et de l'université de Princeton. Elle fournit un cadre potentiellement minimal dans lequel il est possible de résoudre les équations d'Einstein. Cela pourrait être une étape cruciale vers la démonstration de conjectures majeures, comme les conjectures de censures cosmiques de Penrose. Ce travail a été publié le 14 octobre 2015 dans la revue Inventiones Mathematicae."

http://www.cnrs.fr/insmi/spip.php?article1167

"
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #447 - Mar 17th, 2016 at 12:40pm

"Matematicianul Solomon Marcus, membru al Academiei Romane, a murit joi, la varsta de 91 de ani, a confirmat pentru Hotnews.ro academicianul Viorel Barbu. Solomon Marcus era internat la Spitalul Fundeni, unde fusese transferat zilele trecute de la Spitalul Elias. "

Hotnews 17 martie 2016

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20872133-academicianul-solomon-marcus-murit...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #448 - Mar 17th, 2016 at 3:12pm

http://www.abelprize.no/

The Abel Prize Laureate 2016

The Norwegian Academy of Science and Letters has decided to award the Abel Prize for 2016 to

Sir Andrew J. Wiles

"for his stunning proof of Fermat’s Last Theorem by way of the modularity conjecture for semistable elliptic curves, opening a new era in number theory.
The President of the Norwegian Academy of Science and Letters, Ole M. Sejersted, announced the winner of the 2016 Abel Prize at the Academy in Oslo today, 15 March. Andrew J. Wiles will receive the Abel Prize from H.R.H. Crown Prince Haakon at an award ceremony in Oslo on 24 May."
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #449 - Jul 1st, 2016 at 8:06am

Vlaston  si EduCer se fac de ras gasind greseli si ambiguitati intr-un subiect de matematica,  acolo unde nu sunt. Din partea unui fost profesor de matematica e  rusinos, din partea unei asociatii de profesori si cercetatori este  caraghios sa sustina asa o prostie.
Pacat ca unii parinti nu inteleg importanta obtinerii unei note corecte care sa arate nivelul elevului si ca 2-3 puncte  in plus obtinute prin negocieri  nu-l vor  destepta pe ala micu' si  nici n-or sa faca din el un Einstein. Cel mult un politruc ignorant si agramat....

" Evaluarea Nationala 2016 Discutii dupa examenul la Matematica: O petitie online cere sa fie punctate doua variante de raspuns, acuzand o formulare neclara / Presedintele Societatii de Stiinte Matematice: Nu exista nicio ambiguitate. Matematica trebuie lasata in pace, nu este ceva care se negociaza intre parinti si matematicieni"
de C. Ionel     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016,

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21121796-evaluarea-nationala-2016.htm
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 16 17 18 19 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)