Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

We've upgraded to YaBB 2!

Pages: 1 ... 17 18 19 20 
Haz de necaz (Read 90133 times)
Academicul
Ex Member

Re: Haz de necaz
Reply #450 - Apr 17th, 2015 at 12:52pm

AlexA wrote on Apr 17th, 2015 at 11:32am:
PPS Ma intreb cat poti fi de redus si mintal si emotional ca sa faci un misto de maidan despre   situatii  atat de grave ca cea in care un arab ajunge sa-si cumpere si locul in facultatea de medicina  si examenele (ca merge  bine afacerea la Urlatii de Sus) si va profesa ca medic,  indiferent unde. Asta nu e nici haz de necaz, nici gluma, nici macar banc: e  prostie crasa.

De ce s-or fi grabind unii sa dea cu bata-n balta ? Contele de Bouderbala nu are nici o legatura cu ceainicul. Insa el este legat de Contesa Xenie, care e legata la randul ei de Contesa de Ronania ...

Iar in biografia Contelui de Bouderbala

http://www.lecomtedebouderbala.com/index.php/biographie

putem citi

Il y avait en France, au Moyen Age, "le roi des fous", personnage populaire que les petites gens élisaient une fois par an, et qui avait le droit de se moquer, un jour seulement, des grands de ce monde. Nous avons aujourd'hui, de façon plus durable, "le Comte de Bouderbala", c'est-à-dire, selon l'étymologie arabe du mot "bouderbala", le Comte en guenilles, en haillons, ou encore: "le comte des désargentés".

Comte de Bouderbala ? Un Comte… sans manières ! 

E putzin mai clar acum cam unde batea textul ? Iar cacofoniile ronilor nu sunt deloc intamplatoare .....
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #451 - Apr 17th, 2015 at 1:39pm

Quote:
AlexA wrote on Apr 17th, 2015 at 11:32am:
PPS Ma intreb cat poti fi de redus si mintal si emotional ca sa faci un misto de maidan despre   situatii  atat de grave ca cea in care un arab ajunge sa-si cumpere si locul in facultatea de medicina  si examenele (ca merge  bine afacerea la Urlatii de Sus) si va profesa ca medic,  indiferent unde. Asta nu e nici haz de necaz, nici gluma, nici macar banc: e  prostie crasa.

De ce s-or fi grabind unii sa dea cu bata-n balta ? Contele de Bouderbala nu are nici o legatura cu ceainicul. Insa el este legat de Contesa Xenie, care e legata la randul ei de Contesa de Ronania ...

Iar in biografia Contelui de Bouderbala

http://www.lecomtedebouderbala.com/index.php/biographie

putem citi

Il y avait en France, au Moyen Age, "le roi des fous", personnage populaire que les petites gens élisaient une fois par an, et qui avait le droit de se moquer, un jour seulement, des grands de ce monde. Nous avons aujourd'hui, de façon plus durable, "le Comte de Bouderbala", c'est-à-dire, selon l'étymologie arabe du mot "bouderbala", le Comte en guenilles, en haillons, ou encore: "le comte des désargentés".

Comte de Bouderbala ? Un Comte… sans manières ! 

E putzin mai clar acum cam unde batea textul ? Iar cacofoniile ronilor nu sunt deloc intamplatoare .....

Nu sunteti  numai ignorant si arogant, dar si lash, nefiind capabil sa  asumati  ceea ce ati afirmat. Evident, nu e nici o legatura intre contele de Blablabla, arab dat afara de la universitate  de medicina din Belgia si inscris   ( la cererea expresa a tatalui sau, tot medic) la  aprozarul   din Iasi, si ceapista cu onoarea care ii intra fix intr-un ceainic!

http://www.agendadeiasi.ro/social/scandalurile-la-umf-iasi-se-tin-lant-dosarul-d...

E doar o intamplare complet nefericita, asa cum tot o intamplare complet nefericita va fi absolvirea cu brio a aprozarului sus amintit de acelasi student arab exmatriculat in Belgia.  Sa va fie rusine (si va spun asta cu toata seriozitatea) ca va permiteti sa priviti cu atata usurinta asemenea situatii si aduceti  in deradere vanzarea de diplome de medic.  Pentru ca asta este: o afacere profitoare pentru unii, care are toate sansele sa se termine tragic pentru viitorii pacienti ai acestor pseudo-doctori.
Putin imi pasa de imaginea caricaturala pe care o dati  acestei fabrici de diplome prin aberatiile pe care le sustineti, putin imi pasa de pamfletele dvs  fara cap si coada,  nu ma intereseaza ignoranta si nici simpatiile  dvs penale  sau cele cu miros de plagiat,   dar va previn ca daca veti continua sa faceti misto-uri rasuflate    pe asemenea subiecte sensibile,  veti zbura cat se poate de urgent ( cu o palma dupa ceafa, asa  cum merita cineva cu acest comportament ).  Au zburat si altii si, in cazul in care ati urmarit forumul, nu i-a regretat si nu-i regreta nimeni.

Mi se pare incredibil ca intr-o tara in care  malpraxis-ul e la ordinea zilei, sunt familii intregi nenorocite de incompetenta  si lacomia medicilor si nimeni nu ia nici o masura, un ceapist arogant sa faca misto si sa ia in deradere  asemenea situatii, ba sa-i mai si apere pe cei care incurajeaza asemenea acte. 

Back to top
« Last Edit: Apr 17th, 2015 at 2:24pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #452 - Apr 17th, 2015 at 2:51pm

AlexA wrote on Apr 17th, 2015 at 1:39pm:
Putin imi pasa de imaginea caricaturala pe care o dati  acestei fabrici de diplome prin aberatiile pe care le sustineti, putin imi pasa de pamfletele dvs  fara cap si coada,  nu ma intereseaza ignoranta si nici simpatiile  dvs penale  sau cele cu miros de plagiat,   dar va previn ca daca veti continua sa faceti misto-uri rasuflate    pe asemenea subiecte sensibile,  veti zbura cat se poate de urgent ( cu o palma dupa ceafa, asa  cum merita cineva cu acest comportament ).  Au zburat si altii si, in cazul in care ati urmarit forumul, nu i-a regretat si nu-i regreta nimeni.

O-la-la, Doamna Contesa a trecut la amenintari deja ? Studiind structura ONG FAR nu m-am lamurit daca sunteti sau nu membru FAR, iar in ceea ce priveste calitatea de moderator, prestatia dumneavoastra lasa foarte mult de dorit. Un moderator nu trebuie sa fie nicidecum violent in limbaj si nici sa interpreteze in mod grosier textele celor care intervin pe forum. Daca dumneavoastra nu intelegeti ce vrea sa spuna un interlocutor, este problema dumneavoastra, nu a lui. Cateodata anumite texte sunt ceva mai subtile decat va asteptati sau banuiti, asa ca nu trebuie sa va enervati si sa insultati lumea fara motiv. De altfel e de mirare cum o persoana atat de repezita si fara maniere poate fi desemnata moderator pe un site care se doreste a fi academic. Si sa stiti ca in general reactiile isterice nu ma intimideaza, ci imi provoaca doar un sentiment de compasiune.

Ceea ce este greu de inteles cu acest site este de ce se mai numeste forum, de vreme ce numai vreo 4-5 persoane mai au acces pe el ? Poate ca tribuna ar fi un nume mai potrivit, pentru ca acolo vorbesc numai tribunii si nu sunt obligati sa asculte pe nimeni.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #453 - Apr 17th, 2015 at 3:20pm

Quote:
AlexA wrote on Apr 17th, 2015 at 1:39pm:
Putin imi pasa de imaginea caricaturala pe care o dati  acestei fabrici de diplome prin aberatiile pe care le sustineti, putin imi pasa de pamfletele dvs  fara cap si coada,  nu ma intereseaza ignoranta si nici simpatiile  dvs penale  sau cele cu miros de plagiat,   dar va previn ca daca veti continua sa faceti misto-uri rasuflate    pe asemenea subiecte sensibile,  veti zbura cat se poate de urgent ( cu o palma dupa ceafa, asa  cum merita cineva cu acest comportament ).  Au zburat si altii si, in cazul in care ati urmarit forumul, nu i-a regretat si nu-i regreta nimeni.

O-la-la, Doamna Contesa a trecut la amenintari deja ? Studiind structura ONG FAR nu m-am lamurit daca sunteti sau nu membru FAR, iar in ceea ce priveste calitatea de moderator, prestatia dumneavoastra lasa foarte mult de dorit. Un moderator nu trebuie sa fie nicidecum violent in limbaj si nici sa interpreteze in mod grosier textele celor care intervin pe forum. Daca dumneavoastra nu intelegeti ce vrea sa spuna un interlocutor, este problema dumneavoastra, nu a lui. Cateodata anumite texte sunt ceva mai subtile decat va asteptati sau banuiti, asa ca nu trebuie sa va enervati si sa insultati lumea fara motiv. De altfel e de mirare cum o persoana atat de repezita si fara maniere poate fi desemnata moderator pe un site care se doreste a fi academic. Si sa stiti ca in general reactiile isterice nu ma intimideaza, ci imi provoaca doar un sentiment de compasiune.

Ceea ce este greu de inteles cu acest site este de ce se mai numeste forum, de vreme ce numai vreo 4-5 persoane mai au acces pe el ? Poate ca tribuna ar fi un nume mai potrivit, pentru ca acolo vorbesc numai tribunii si nu sunt obligati sa asculte pe nimeni. 

Nu va amenint,  va previn dupa cum am si scris: diferenta e clara pentru cine are un minim de inteligenta. Compasiunea pastrati-o pentru pacientii viitorilor medici cu diplome cumparate si pentru cei care au facut posibila vanzarea acestor diplome:  vor avea nevoie si unii si altii.

Cat priveste prestatia mea ca moderator, de-a lungul timpului mi-am pierdut prea mult timp cu mitocania unor indivizi certati cu bunul simt ca sa accept la nesfarsit atitudini dezgustatoare ca a dvs. Stiti sa va purtati civilizat, foarte bine, nu stiti si sariti calul cu remarci injurioase, zburati!   Nimeni nu e obligat sa suporte glumele dvs penibile si lipsiste de orice bun simt. A fost prea multa toleranta pe acest forum si s-a ajuns ca orice neica nimeni care nu avea unde sa-si toarne mizeriile si  frustarile sa   fie suportat timp indelungat, in numele unei neutralitati si libertati de exprimare.  Ce-i mult strica:  v-am suportat suficient  lipsa de respect fata de corectitudine si cei care militeaza pentru ea, atitudinea jalnic- slugarnic-admirativa  pentru niste oameni certati cu legea. Nu ma deranjeaza atacurile penibile si frazele pompoase si goale de continut cu care vreti sa impresionati, dar  daca ati ajuns sa faceti misto-uri ieftine  pe subiecte atat de grave si credeti ca acest lucru va trece ca un pamflet cacofonist, va inselati.  Haideti sa facem  pe desteptii si sa ne amuzam ca peste cativa ani niste idioti  cu examene cumparate vor pune diagnostice gresite, vor nenoroci oameni si  in cel mai bun caz  isi vor bate joc de meserie! Ce mai subiect teribil,  nu-i asa, hai sa hahaim cu totii ca e de ras si daca ceapistul lui peste vrea sa faca misto-uri ieftine, sa-l lasam saracul, sa nu se plictiseasca altfel, ca tot nu are ce face!

Si fara insinuari penibile: forumul e deschis oricarei persoane inscrise si e citit de ecl putin o suta de persoane in fiecare zi ( exista un " contor" vizibil pentru toti) . Din pacate, lunga toleranta de care s-a dat dovada in timp si contributiile penibile ale unor ceapisti prost crescuti, cu atacuri la persoana si acuzatii fanteziste, au facut ca oamenii sa evite sa scrie.  Cunosc personal oameni  care au evitat sa mai scrie dupa cateva intamplari cu mitocani care credeau ca totul le este permis . De aceea si merg pe ideea  ca misto-uri penibile dublate de admiratii jalnice   nu au ce sa caute aici, daca se doreste ca macar cititorii sa fie pastrati.  Nu va place, c'est pas grave: net-ul e mare, gasiti si in alta parte loc unde sa va expuneti admiratia pentru Ponta, Astarastoae,  Azoicai si cuplul de profesori cu  spaga de la peste o suta de studenti,   in ordinea pe care o doriti.
Back to top
« Last Edit: Apr 17th, 2015 at 6:10pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #454 - Apr 18th, 2015 at 7:58am

AlexA wrote on Apr 17th, 2015 at 3:20pm:
Si fara insinuari penibile: forumul e deschis oricarei persoane inscrise si e citit de ecl putin o suta de persoane in fiecare zi ( exista un " contor" vizibil pentru toti) . Din pacate, lunga toleranta de care s-a dat dovada in timp si contributiile penibile ale unor ceapisti prost crescuti, cu atacuri la persoana si acuzatii fanteziste, au facut ca oamenii sa evite sa scrie.

Doamna Contesa,

Tin sa va anunt ca aveti niste probleme jurdice destul de grave. Inainte de a da lectii altora, e bine sa va uitati intotdeauna mai intai in ograda proprie. Aruncand o privire pe lista membrilor FAR, putem constata ca din momentul plecarii domnilor Hurduc si David din FAR, singurul membru valid a ramas domnul Stamate. Ori un ONG nu poate functiona cu un singur membru. In conformitate cu articolul 33 - d din Statutul FAR, deoarece au trecut peste trei luni de la plecarea domnului Hurduc fara a se completa numarul membrilor FAR (ba din contra, a mai plecat si domnul David), Organizatia FAR a incetat sa existe din punct de vedere juridic. Sigur ca dumneavoastra va puteti exprima opiniile pe forum, insa Presedintele FAR ar fi trebuit sa semnaleze situatia si sa anunte judecătoria in a cărei circumscripţie se află sediul Asociaţiei. Cum nu a facut-o pana acum, va aflati cu totii in situatia de IMPOSTURA, vorbind sub umbrela unei Asociatii Fantoma.

Asa ca inainte de a da lectii de etica si de corectitudine, ar fi bine ca mai intai sa se clarifice situatia juridica a Asociatiei FAR. Exista pe lista membrilor FAR persoane care desi si-au dat demisia de multa vreme din Asociatie, figureaza in continuare drept membri. Aceasta se incadreaza la capitolul FALS si UZ de FALS. Daca sunteti asa de oripilata de impostura academica, e bine sa stiti ca impostura are diverse forme de manifestare, iar dumneavoastra tocmai va incadrati intr-una dintre ele. 

A bon entendeur, salut !
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #455 - Apr 18th, 2015 at 8:19am

Quote:
Doamna Contesa,

Tin sa va anunt ca aveti niste probleme jurdice destul de grave. Inainte de a da lectii altora, e bine sa va uitati intotdeauna mai intai in ograda proprie. Aruncand o privire pe lista membrilor FAR, putem constata ca din momentul plecarii domnilor Hurduc si David din FAR, singurul membru valid a ramas domnul Stamate. Ori un ONG nu poate functiona cu un singur membru. In conformitate cu articolul 33 - d din Statutul FAR, deoarece au trecut peste trei luni de la plecarea domnului Hurduc fara a se completa numarul membrilor FAR (ba din contra, a mai plecat si domnul David), Organizatia FAR a incetat sa existe din punct de vedere juridic. Sigur ca dumneavoastra va puteti exprima opiniile pe forum, insa Presedintele FAR ar fi trebuit sa semnaleze situatia si sa anunte judecătoria in a cărei circumscripţie se află sediul Asociaţiei. Cum nu a facut-o pana acum, va aflati cu totii in situatia de IMPOSTURA, vorbind sub umbrela unei Asociatii Fantoma.

Asa ca inainte de a da lectii de etica si de corectitudine, ar fi bine ca mai intai sa se clarifice situatia juridica a Asociatiei FAR. Exista pe lista membrilor FAR persoane care desi si-au dat demisia de multa vreme din Asociatie, figureaza in continuare drept membri. Aceasta se incadreaza la capitolul FALS si UZ de FALS. Daca sunteti asa de oripilata de impostura academica, e bine sa stiti ca impostura are diverse forme de manifestare, iar dumneavoastra tocmai va incadrati intr-una dintre ele. 

A bon entendeur, salut !

Domnule aprozarist @academic,

Sunt convinsa ca  un ONG ca FAR   sta in gatul multor persoane din categoria  admiratorilor de nulitati. Imi imaginez cat si-ar dori  dori aceste nulitati sa nu mai scrie nimeni despre ele  si sa-si faca afacerile linistiti!
Sau cat ar vrea  unii sa scrie orice si despre oricine doar ca sa aiba o tribuna si sa-i admire sefii! Ce bine ar fi daca domnul Astarastaoe ar putea sa declare peste tot ca spaga se da in toata lumea si nimeni nu ar putea sa-i spuna ca minte cu nerusinare! Ce extraordinar ar fi ca nimeni sa nu vorbeasca despre CV-urile de doi lei ale unor paraziti universitari si nici despre spaga nerusinata tolerata cu duioasa intelegere (viata e grea, bre!) de catre sefi ai unor institutii de invatamant superior! Ce frumos ar fi daca orice  ceapist frustrat ar bate campii despre plagiat, mediocritate si frauda, aruncadu-le in derizoriu si sugerandu-ne ca sunt normale!

Din pacate,   si pentru dvs si pentru toate paiatele invatamantului universitar,   lucrurile sunt ceva mai complicate iar  disparitia unui ONG si a unui forum  academic nu se face asa de usor ca inscrierea unor repetenti la facultatea de medicina, nici ca fraudarea unor fonduri europene.  Si va sugerez sa va informati mai bine despre calitatea de membri a unora si altora, inainte sa lansati fumigene. Frustarile dau arsuri la stomac si pot da chiar mai mult, daca insistati in acest sens.

Si oricum, nu inteleg de ce imi adresati mie acest comentariu!

Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #456 - Apr 18th, 2015 at 9:16am

AlexA wrote on Apr 18th, 2015 at 8:19am:
Sunt convinsa ca  un ONG ca FAR   sta in gatul multor persoane din categoria  admiratorilor de nulitati. Imi imaginez cat si-ar dori  dori aceste nulitati sa nu mai scrie nimeni despre ele  si sa-si faca afacerile linistiti!

Doamna Contesa,

Iar n-ati inteles despre ce e vorba. De scris puteti scrie ce vreti si cat vreti in continuare. Nu pozati acum in victima, pentru ca ce-si face omul cu mana lui ... stiti cum cheama. Problema este ca scrieti de pe un site al unei Organizatii care nu mai exista si acest site trebuie re-aranjat. Nu umbla nimeni sa desfiinteze Asociatia FAR, pentru ca din punct de vedere juridic ea este deja desfiintata ca urmare a nerespectarii statutului. Asociatia s-a desfiintat singura prin plecarea membrilor, rand pe rand, iar un ONG trebuie sa aiba minim 3 membri ca sa poata exista.

De ce v-am scris dumneavoastra ? Pentru ca s-ar putea sa fi pus umarul destul de consistent, prin stilul artzgos si nepoliticos de a discuta, la generarea acestui vid organizatoric. Meditati putin. Chiar semnalarea acestei situatii, care probabil ca putea trece neobservata in continuare pentru mult timp, este rezultatul jignirilor repetate pe ca mi le-ati adus. Am vrut sa vad si eu cine sunteti de vreme ce ocupati functia de moderator, dati lectii de dimineata si pana seara fara oprire si asa am ajuns sa vad lista membrilor, Statutul ONG FAR etc. Si evident ca nu e frumos ca un impostor sa strige: prindeti impostorii !
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #457 - Apr 18th, 2015 at 9:26am

Quote:
AlexA wrote on Apr 18th, 2015 at 8:19am:

Doamna Contesa,

Iar n-ati inteles despre ce e vorba. De scris puteti scrie ce vreti si cat vreti in continuare. Nu pozati acum in victima, pentru ca ce-si face omul cu mana lui ... stiti cum cheama. Problema este ca scrieti de pe un site al unei Organizatii care nu mai exista si acest site trebuie re-aranjat. Nu umbla nimeni sa desfiinteze Asociatia FAR, pentru ca din punct de vedere juridic ea este deja desfiintata ca urmare a nerespectarii statutului. Asociatia s-a desfiintat singura prin plecarea membrilor, rand pe rand, iar un ONG trebuie sa aiba minim 3 membri ca sa poata exista.

De ce v-am scris dumneavoastra ? Pentru ca s-ar putea sa fi pus umarul destul de consistent, prin stilul artzgos si nepoliticos de a discuta, la generarea acestui vid organizatoric. Meditati putin. Chiar semnalarea acestei situatii, care probabil ca putea trece neobservata in continuare pentru mult timp, este rezultatul jignirilor repetate pe ca mi le-ati adus. Am vrut sa vad si eu cine sunteti de vreme ce ocupati functia de moderator, dati lectii de dimineata si pana seara fara oprire si asa am ajuns sa vad lista membrilor, Statutul ONG FAR etc. Si evident ca nu e frumos ca un impostor sa strige: prindeti impostorii !

Domnule ceapist,

Problema e ca oameni ca dumneavoastra exista si se mai si inmultesc ca iepurii ajungand majoritari in societate.

Problema e ca intr-o societate  sanatoasa mitocanii ar trebui sa fie pusi la punct cu multa fermitate ( puteti s-o numiti artag daca asta va face placere  si nu lasati sa arunce cu  noroi si fumigene.

Problema e ca frustrarea unora e atat de mare incat si-au pierdut simtul ridicolului, nu mai vorbesc de cel al realitatii.

Problema e ca-mi pierd timpul cu dvs, un neica nimeni care face totul sa arunce o lumina proasta asupra acestui forum pentru ca a indraznit sa se ia de niste imposturi si penali.

PS Imi pare rau pentru oamenii care inca nu si-au sters conturile de pe FAR si se trezesc intr-o ilegalitate crunta dupa afirmatiile domnului
@academic! Ce nenorocire! O mie si ceva de membri in ilegalitate...... printre care 3 moderatori, mi se face rau! 

Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #458 - Apr 18th, 2015 at 9:52am

AlexA wrote on Apr 18th, 2015 at 9:26am:
Ce nenorocire! O mie si ceva de membri in ilegalitate...... printre care 3 moderatori, mi se face rau!

Doamna Contesa,

N-are rost sa faceti pe prostul acum si sa va prefaceti ca nu intelegeti despre ce e vorba. Cei 1000 de care vorbiti sunt vizitatori, ca si mine, nu membri FAR. Si n-ati spus dumneavoastra ca Ceapistii nu conteaza ? Insa in calitatea dumneavoastra de moderator al unui ONG fantoma, sunteti o impostoare.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #459 - Apr 18th, 2015 at 10:09am

Quote:
AlexA wrote on Apr 18th, 2015 at 9:26am:
Ce nenorocire! O mie si ceva de membri in ilegalitate...... printre care 3 moderatori, mi se face rau!

Doamna Contesa,

N-are rost sa faceti pe prostul acum si sa va prefaceti ca nu intelegeti despre ce e vorba. Cei 1000 de care vorbiti sunt vizitatori, ca si mine, nu membri FAR. Si n-ati spus dumneavoastra ca Ceapistii nu conteaza ? Insa in calitatea dumneavoastra de moderator al unui ONG fantoma, sunteti o impostoare.   

Domnu' Ceapistu,

Fumigenele dumneavoastra nu schimba cu o iota situatia: ati venit pe acest forum sa  faceti animatie, suparat nevoie mare ca se posteaza articole despre penali si impostori pe care ii apreciati si ati vrut sa evitati asta cu orice pret, chiar si acela de a deveni ridicol. Reusita este zero: vedeti ca am continuat sa scriu ( la "insistenta" dvs, de altfel) despre CV-uri si aranjamente universitare cu consecinte grave ( cititorii isi amintesc si umorul dvs obscen cu privire la aceste fapte grave: sigur,  toti l-au apreciat!).

Restul baliversnelor  dvs nu au nici o importanta si o stiti foarte bine.
Ce ma intristeaza este ca-i bagati in oala asta cu minciuni pe Nicole Hurduc si pe Victor David: domnul David este o persoana deosebita caruia i-am apreciat mereu interventiile, N. Hurduc, in ciuda unor pareri  la adresa unor persoane foarte controversate (  pareri  pe care nu i  le-am  apreciat absolut deloc si i-am si spus-o) a muncit destul pentru  forum. Nici unul, nici celalalt nu merita sa fie bagati in mocirla dvs pentru ca la un moment dat au decis din diverse motive sa se retraga de pe forum ( fara sa-si stearga conturile de altfel, greseala fatala  daca inteleg bine si care a bagat in ilegalitate tot forumul, dupa ce baiguiti pe aici).

Oricum e  foarte interesant ca dvs stiti de aceste demisii si eu nu am vazut nimic publicat pe forum din partea celor in cauza, cum ar fi fost normal.

Asa ca stati in banca dvs,  nu  mai  faceti acuzatii la adresa unora si altora si calmati-va: intimidarile unui ceapist cu tupeu nu ma vor impiedica sa scriu ce gandesc despre diversi activisti cu functii in universitatile romanesti. 
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #460 - May 3rd, 2015 at 5:00pm

Maria Iordanescu  | Lasă-ţi copiii să vină la tine
Dilema veche

"Datini de Valentine’s Day"

"Am dat din nou peste unul dintre site-urile comunităţii cadrelor didactice. Şi din nou îmi spun că cel mai mare necaz al şcolii româneşti nu este acela că nu pregăteşte cizmari, ingineri, tîmplari, artişti, marinari foarte buni. Ci că nu formează dascăli onorabili, cu o minimă cultură generală şi profesională.
Iată cîteva mostre, culese chiar de pe prima pagină a site-ului"

http://dilemaveche.ro/sectiune/societate/articol/datini-valentine-s-day
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #461 - May 4th, 2015 at 3:30pm

Domnule "Academicul",

Ati reusit sa inflamati din nou acest forum asa ca, vrand ne vrand, trebuie sa cobor din Olimp (asa cum spuneti d-voastra...) si sa fac cateva precizari:
- Forumul FAR si Asociatia FAR sunt doua lucruri diferite, nu fara legatura intre ele, dar diferite din punct de vedere juridic. Este vina mea, mi-o asum si imi cer scuze ca nu s-a actualizat lista cu membrii asociatiei FAR. Nu este vorba de rea vointa sau intentii ascunse, sunt doar foarte ocupat.
- Este posibil sa fie probleme cu asociatia FAR insa forumul FAR va ramane deschis;   
- Forum FAR are peste 1000 de membri inregistrati pe parcursul a 12 ani si multi dintre ei nu mai sunt activi. D-voastra nu sunteti vizitator pe acest forum ci membru. Alexa este moderator pe forumul FAR.
- Sunt prea multe afirmatii incorecte pe care le faceti ca sa ma apuc acum sa le demontez una cate una. Nimeni nu poate fi perfect sau a tot stiutor. As putea deci sa gresesc la randul meu. Drama noastra ca natie este ca nu putem vorbi responsabil, masurand greutatea fiecarui cuvant, inainte de al lansa, fie si pe un forum sub anonimat. Nu putem savura finalitatea ci doar zgomotul produs pentru a o perturba... 
- Relativitatea este deja un concept banal dar trebuie sa-l folosim atunci cand ne construim argumentatia. In martie am platit 4 lei pe un bilet cu autobuzul pentru un drum de 28 de km intre Bacau si Scorteni. Aceasi distanta este si din Roskilde pana in Copenhaga iar cel mai ieftin bilet cu putinta costa 30 de lei. Un bilet cu autocarul de la Otopeni la Bacau costa 50 de lei pentru 299 km... Reflectati va rog la aceste numere si ele va vor da o cu totul alta perspectiva asupra modului in care sugerati cu exemple numerice ca doar subfinantarea este problema invatamantului universitar din tara. In cele din urma, aceasta diferenta este intretinuta de mult prea multe detalii care inca nu functioneaza in tara si care trebuiesc puse la punct. Cum anume? Mai intai de toate trebuie sa invatam sa comunicam, apoi sa castigam incredere unii in altii si apoi sa incepem sa construim drept.

Cu sinceritate,
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #462 - May 6th, 2015 at 3:55pm

Eugen Stamate wrote on May 4th, 2015 at 3:30pm:
Domnule "Academicul",

Ati reusit sa inflamati din nou acest forum asa ca, vrand ne vrand, trebuie sa cobor din Olimp (asa cum spuneti d-voastra...) si sa fac cateva precizari:

Domnule Stamate,

Apreciez faptul ca interventia este pe topicul Haz de necaz, pentru ca unele dintre afirmatiile pe care le faceti sunt cel putin hazlii.

1. In primul rand daca nu aveti prea mult timp la dispozitie, nu trebuia sa va asumati calitatea de Presedinte al unui ONG. Poate ca nici Funeriu n-a prea avut timp sa fie Ministru al Educatiei, sau poate ca nici Ponta n-a prea avut timp sa fie doctorand, dar acum ambii trebuie sa suporte consecintele deciziilor pe care le-au luat.

2. Chiar daca va faceti ca nu intelegi, acest forum este de fapt site-ul Asociatiei FAR, dupa cum poate sa vada oricine acceseaza prima pagina.

Grupul civic Forumul Academic Roman (FAR) doreste sa aduca la cunostinta comunitatii academice si mass-mediei faptul ca s-a inregistrat juridic ca Organizatie Non-Guvernamentala (ONG) sub denumirea de ASOCIATIA FAR, titulatura sub care isi va continua efortul civic mediatizat pana acum prin intermediul paginilor de internet www.nepotism.org si www.forum-academic.com cat si a presei.

Intentia mea nu a fost nici pe departe sa inflamez forumul, fie ca vreti sa credeti, fie ca nu. Insa lucrurile au luat-o la vale datorita calitatilor deosebite de moderator ale Doamnei Contese, care in loc sa MODEREZE discutia, a turnat gaz peste foc. Poate ca in conditiile in care erau vreo 200 de indivizi implicati in dezbatere, s-ar fi putut justifica o expediere mai brutala a anumitor combatanti, dar asa  ... nu erau decat vreo doi mari si lati ! Indiferent cat de aberante ar parea unei persoane afirmatiile altei persoane, nimic nu justifica un mod de abordare al problemei, de genul: tu esti un bou incapabil si incompetent, asa ca taci din gura, ca stim noi francezii mai bine ce spunem !

3. De multe ori intre aparente si adevar este o distanta colosala si cam asta a fost esenta mesajelor mele initiale si nu ceream decat putina retinere in afirmatiile prea categorice, bazate doar pe articole de presa. Insa ce a urmat, au vazut toti cei 10 cititori din Romania ai forumului. Chiar nu va puneti probleme de ce nu va mai citeste nimeni de pe aici, decat poate in virtutea unor vechi reflexe ?

4. Recunosc ca ati ales cu mare abilitate exemplul alfa-numeric pe care l-ati dat, din zona transporturilor maxi-taxi (oare nu era mai interesant sa comparatzi pretzul benzinei/motorinei din Ro si Dk ? si chiar aveti maxi-taxi in Dk cu tot cu gainile si caprele aferente, basca cei 30 de calatori pe 15 locuri ??). Mai era un domeniu cu care ati fi putut zdrobi incredera oricarui cititor de pe forum: preturile din restaurante ! Intr-adevar pe aceste doua segmente exista o mare discrepantza intre Est si Vest. Modul de selectare al exemplului dovedeste astfel o adanca cunoastere a realitatilor romanesti, totusi, as dori sa va atrag atentia ca intre un restaurant (sau un maxi-taxi) si un sistem educational ar cam fi ceva diferente. Nu are rost sa reiau discutiile pe aceasta tema, insa intr-o tara in care se acorda 1,5 % PIB educatiei, in mod clar sunt niste probleme, indiferent daca vreti sau nu sa le recunoasteti. Si daca tot va place sa va jucati cu numerele ca sa distrageti atentia, poate ca ar fi interesant pentru un Presedinte al unui ONG dedicat monitorizarii sistemului educational din Romania sa studieze raportul Bancii Mondiale, privitor la sistemul educational din BURKINA FASO   

Burkina Faso - Education Access and Quality Improvement

http://documents.worldbank.org/curated/en/2015/04/24163228/burkina-faso-educatio...

SI CA SA NU PIERDETI PREA MULT DIN TIMPUL DUMNEAVOASTRA PRETIOS, VA TRIMIT DIRECT LA PG. 29 A RAPORTULUI, UNDE VETI PUTEA AFLA CU SURPRINDERE CA PANA SI ACEASTA TARA NECAJITA ACORDA 4,67 % DIN PIB SISTEMULUI EDUCATIONAL.

ASTA DA, HAZ DE NECAZ !

P.S. Domnule Presedinte Stamate, poate ca Asociatia FAR da vreun comunicat de presa, prin care sa le explicati studentilor din Romania cum e cu preturile la maxi-taxi in Danemarkka si mai spuneti-le sa stea linistiti ca nu e nici o problema cu finantarea educatiei. Ba chiar Asociatia FAR ar putea cere Guvernului diminuarea bugetului educatiei, pana ce se echilibreaza pretzurile biletelor de autobuz.

http://www.romaniacurata.ro/studentii-au-pus-stapanire-pe-universitatea-bucurest...
Back to top
« Last Edit: May 7th, 2015 at 6:50am by N/A »  

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #463 - May 7th, 2015 at 2:22pm

Domnule "Academicul",
Nu cred ca ati inteles ceva din ce am dorit sa va transmit. Este clar ca suntem pe lungimi de unda diferite. Din respect pentru timpul pe care il rapiti si altor persoane, care ar dori sa citeasca altceva pe acest forum decat divagatiile d-voastra, iau in consideratie sa va opresc accesul pe acest forum daca nu va rezumati la un mod de comunicare civlizat. Acesta este primul advertisment iar al trei-lea va atragere excluderea de pe forum.
Eugen Stamate
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #464 - May 8th, 2015 at 7:21am

Eugen Stamate wrote on May 7th, 2015 at 2:22pm:
Domnule "Academicul",
Nu cred ca ati inteles ceva din ce am dorit sa va transmit. Este clar ca suntem pe lungimi de unda diferite. Din respect pentru timpul pe care il rapiti si altor persoane, care ar dori sa citeasca altceva pe acest forum decat divagatiile d-voastra, iau in consideratie sa va opresc accesul pe acest forum daca nu va rezumati la un mod de comunicare civlizat. Acesta este primul advertisment iar al trei-lea va atragere excluderea de pe forum.
Eugen Stamate

Domnule Stamate,

Probabil ca primul cartonas galben ar fi trebuit sa-l aratati Doamnei Alexa, al doilea sa vi-l aratati dumneavoastra si abia al treilea mie. Adica dumneavoastra va simtiti indreptatit sa ma luati in balon legat de cifrele de finantare ale sistemului educational (umbland cu pilde de tipul maxi-taxi) iar cand vi se raspunde cu aceeasi moneda asta inseamna lipsa de civilizatie.

Sigur ca e dreptul dumneavoastra, daca va considerati forum de batut apa in piua, sa dezbateti intens traficul de ibrice de la UMF Iasi. Insa un ONG nu trebuie sa faca acest lucru, pentru ca un ONG nu va putea schimba mentalitatile indivizilor la o astfel de scara incat sa poata schimba sistemul. Ar trebui sa aveti un impact la nivelul zecilor de mii de cadre didactice ca sa puteti opera in acest mod (nu uitati ca sistemul educational are 350.000 de oameni). Nu exista nicaieri in lume un astfel de ONG, nu numai in Romania. Un ONG insa poate produce schimbari la nivel de sistem, iar sistemul la randul sau, poate modifica indivizii, asa cum se intampla in toate tarile civilizate. Derapaje, coruptie, trafic de influenta (mai ales ultimul) exista peste tot in lume, insa intr-o proportie suportabila, tocmai pentru ca sunt corectate de sistem. Ca in Romania aceste probleme depasesc limitele suportabilului, este tocmai din cauza ca sistemul nu functioneaza. Daca vrem sa facem ceva concret, primul lucru care trebuie corectat este modul de functionare a sistemului educational, asta insemnand generarea parghiilor necesare blocarii derapajelor de care vorbeam.

Am pierdut foarte mult timp ca sa va ofer date legate de modul in care este finantat sistemul educational. Nu cred ca exista nicaieri in lume la ora actuala o tara care sa aloce 1,5 % din PIB educatiei si de aceea v-am dat exemplul Burkina Faso. Insa nu v-au impresionat deloc aceste cifre, ci din contra, au fost un prilej de a ma jigni din nou (pentru Doamna Alexa) sau de a ma lua peste picior, de catre dumneavoastra. Vi se pare suficient ca s-a discutat ... candva .... despre finantare si cu asta va considerati multumiti ca activitate ONG. V-ati facut datoria fata de patrie si popor ! De-acum putem sa dam poporului peste mana si sa-l scuipam intre ochi cand avem noi chef.

Daca asta ati invatat dumneavoastra si Doamna Alexa dupa ani de zile de ros bancile universitatilor din strainatate e foarte trist, insa pentru dumneavoastra, nu pentru mine. Si daca asa ati inteles ca trebuie sa purtati discutiile "civilizate" este la fel de trist, insa tot pentru dumneavoastra.
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #465 - May 10th, 2015 at 10:45am

Exemplul pe care l-am dat cu preturile pentru bilete a fost o modalitate foarte sintetica de a surprinde cat mai multe aspecte legate de mesajul pe care voiam sa vi-l transmit. Cifrele sunt reale, deci nu pot fi o jignire la adresa cuiva. Printre altele am vrut sa intelegeti ca de multe ori trebuie sa incercam sa intelegem ce vrea cineva sa ne spuna, chiar daca nu pare ceea ce ne asteptam. Acesta este din punctul meu de vedere o problema majora de comunicare in tara. Nu aveam incredere in noi si vorbim fara a ne asculta. Am incercat de cateva ori sa explic pe acest forum ca nu se pot face comparatii financiare intre sistemul de educatie din tara si din alte locatii geografice fara a lua in consideratie influenta puterii diferite de cumparare. Daca in DK se cheltuie de zece ori mai mult pe student asta nu inseamna ca aici se investeste de zece ori mai mult in educatie... Acesta a fost mesajul pe care ar fi trebuit sa-l intuiti din exemplul cu biletele. Insa, in loc sa ma credetei de buna cuviinta, m-ati "intepat", asa nevinovat, de mai multe ori in text... Apoi preturile respective sunt legate pana la detaliu de eficienta economica in ansamblu a unei societati.  Sunt deacord ca 1.5% este putin, 6% ar putea fi prea mult, insa nu vad pe nimeni in strada dintre cei angajati in sistem si care sa nu doreasca doar mai multi bani pentru educatie ci si masuri de reforma. 
Nu ma consider rupt de realitatile din tara, insa este un adevar ca nu pot aloca timp pentru a face mai mult decat a sustine existenta acestui forum pe o linie de dialog care sa fie cat de cat conforma cu ceea ce a animat FAR-ul de la bun inceput. Orice persoana care doreste sa contribuie in acest sens este bine venita.
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #466 - May 11th, 2015 at 4:31pm

Eugen Stamate wrote on May 10th, 2015 at 10:45am:
Sunt deacord ca 1.5% este putin, 6% ar putea fi prea mult, insa nu vad pe nimeni in strada dintre cei angajati in sistem si care sa nu doreasca doar mai multi bani pentru educatie ci si masuri de reforma. 

<<Shakespeare nu s-a înșelat niciodată mai tare decât atunci când l-a pus pe Cassius să noteze:

„Nu stelele-s de vină, scumpe Brutus,
Supuși de suntem vina este-a noastră“.

Ușor de spus când ești un nobil roman (sau Shakespeare), dar, printre stelele noastre, vina nu lipsește.
>>

(J.G.)
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #467 - May 13th, 2015 at 3:15pm

Eugen Stamate wrote on May 10th, 2015 at 10:45am:
Am incercat de cateva ori sa explic pe acest forum ca nu se pot face comparatii financiare intre sistemul de educatie din tara si din alte locatii geografice fara a lua in consideratie influenta puterii diferite de cumparare. Daca in DK se cheltuie de zece ori mai mult pe student asta nu inseamna ca aici se investeste de zece ori mai mult in educatie... Acesta a fost mesajul pe care ar fi trebuit sa-l intuiti din exemplul cu biletele. Insa, in loc sa ma credetei de buna cuviinta, m-ati "intepat", asa nevinovat, de mai multe ori in text... Apoi preturile respective sunt legate pana la detaliu de eficienta economica in ansamblu a unei societati.  Sunt deacord ca 1.5% este putin, 6% ar putea fi prea mult, insa nu vad pe nimeni in strada dintre cei angajati in sistem si care sa nu doreasca doar mai multi bani pentru educatie ci si masuri de reforma.
Nu ma consider rupt de realitatile din tara, insa este un adevar ca nu pot aloca timp pentru a face mai mult decat a sustine existenta acestui forum pe o linie de dialog care sa fie cat de cat conforma cu ceea ce a animat FAR-ul de la bun inceput. Orice persoana care doreste sa contribuie in acest sens este bine venita.
Eugen

Initial am vrut sa va las sa decriptati singur mesajul pe care am vrut sa vi-l transmit, insa ulterior am realizat faptul ca s-ar putea sa nu fiti suficient de curios nici de unde provine fragmentul citat si nici sa cititi cartzulia cu pricina. Este vorba de The Fault in Our Stars scrisa de John Green, sau in varianta romaneasca Sub aceeasi stea

http://www.academia.edu/10100546/Fileshare_ro_John_Green_-_Sub_aceea%C5%9Fi_stea

In ciuda timpului limitat pe care-l aveti la dispozitie, ar fi poate util sa incercati sa lecturati acest material, el putand sa va explice intr-un mod metaforic, de ce ati ramas atat de singuri pe forum.

Sistemul educational din Romania este un sistem bolnav, chiar foarte bolnav (probabil muribund). Si pentru ca un sistem educational este format din oameni, reactiile sale sunt foarte asemanatoare cu reactiile indivizilor care-l compun. Unui bolnav de cancer pulmonar spre exemplu, nu-i poti pretinde sa alerge la Maraton, ba chiar mai mult, sa se claseze in primii 50 sau 100 (vezi frecventele discutii legate de prezenta universitatilor romanesti in Top 300, 500 etc.). Si nici nu-i poti pretinde sa-si faca nu stiu ce fel de planuri maretze pe termen lung si foarte lung pentru ca fereastra lui de timp e cu mult mai mica. Citind cartea, poate veti intelege de ce un om bolnav nu mai are ambitii si nici reflexe normale.

Problema celor care lucreaza in sistemul educational romanesc nu este aceea ca nu realizeaza gravitatea situatiei cu care se confrunta, sau ca nu-si doresc chiar deloc sa schimbe lucrurile, ci faptul ca nu prea mai au sperantze ca s-ar mai putea intampla vreodata vreun lucru bun. Problema lor principala este sa poata suporta ziua de astazi si eventaul si pe cea de maine, fara sa-si traga un glonte in cap. Sigur ca exista in sistem 1-2000 de indivizi care o duc foarte bine, cu mult mai bine decat ar merita. Si din pacate, acesti indivizi ocupa majoritatea posturilor decizionale din Ministerul Educatiei (unde se afla pozitionata tumora principala a sistemului) precum si cea mai mare parte din pozitiile de Inspectori-Sefi, Directori de scoli, Rectori, Decani, Sefi de Departamente, Directori de Institute de cercetare etc. Si iarasi din pacate, acestia sunt si cei mai vizibili si mediatizati, motiv pentru care mult prea multa lume ii confunda cu sistemul in totalitatea sa.

De ce a fost mai mult decat hazliu exemplul cu biletele de maxi-taxi ? In primul rand pentru ca Dk, alaturi de celelalte state nordice, aloca mult mai multi bani educatiei decat restul tarilor europene. Finantarea in DK este de 18 ori mai mare decat in Romania si un beneficiar al acestei politici educationale de exceptie (ma refer la dumneavoastra) ar trebui sa fie primul care sa inteleaga ce inseamna sub-finantatrea. Iar acesti bani merg in doua directii principale:
- in infrastructura si echipamente (iar aici Romania aloca ZERO lei de 40 de ani)
- in salarii, care asigura nu numai o recrutare normala de cadre, dar si confortul minim necesar profesorilor, pentru ca acestia sa se poata gandi la performante, la planuri pe termen lung, la viitor cu alte cuvinte.

Si daca vrem sa comparam modul de finantatre al educatiei din Romania cu restul Europei, nu vom compara biletele de tren ale TGV-ului Paris-Lyon cu cele ale personalului Bucuresti-Caracal si nici biletele Operei din Viena cu cele ale Filarmonicii din Botosani, pentru ca nu au absolut nici o relevanta. Relevante sunt preturile alimentelor, ale hainelor, ale medicamentelor, ale energiei electrice sau gazului metan, pentru ca pe aceste produse sunt consumate salariile profesorilor, aflate in conexiune directa cu cuantumul de finantare (90% din banii scolilor si universitatilor sunt destinati salariilor si cam 10 % utilitatilor). Iar la aceste capitole, preturile sunt mai MARI in Romania, decat in majoritatea tarilor europene.

Spuneti ca sunteti conectat la realitatile romanesti ? Nicidecum. Sunteti conectat doar la informatiile preluate din mass-media. Daca n-ar fi fost asa, n-ati fi ramas singur in Asociatia FAR. Ar fi timpul sa realizati ca sistemul universitar din Romania va percepe in momentul de fatza ca pe un dushman al sau, pentru ca nu faceti altceva decat sa preluati si sa sustineti lozincile politice lansate de diversi indivizi, care din pacate, nu au alt interes decat sa distruga sistemul educational ca sa poata fura linistiti mai mulzi bani. Va mai amintiti ce spunea Prigoana ? Ca n-avem nevoie de universitati performante in Romania, ca cine vrea sa faca performanta poate sa studieze la Oxford. Mai nou s-a trecut la etapa urmatoare, cand nu mai avem nevoie deloc de universitati. Daca nu ati inteles inca faptul ca le faceti jocul politicienilor, cei istetzi ca un proverb, e pacat de timpul care l-ati irosit pana acum. 
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #468 - May 14th, 2015 at 3:00am

Quote:
Spuneti ca sunteti conectat la realitatile romanesti ? Nicidecum. Sunteti conectat doar la informatiile preluate din mass-media. Daca n-ar fi fost asa, n-ati fi ramas singur in Asociatia FAR. Ar fi timpul sa realizati ca sistemul universitar din Romania va percepe in momentul de fatza ca pe un dushman al sau, pentru ca nu faceti altceva decat sa preluati si sa sustineti lozincile politice lansate de diversi indivizi, care din pacate, nu au alt interes decat sa distruga sistemul educational ca sa poata fura linistiti mai mulzi bani. Va mai amintiti ce spunea Prigoana ? Ca n-avem nevoie de universitati performante in Romania, ca cine vrea sa faca performanta poate sa studieze la Oxford. Mai nou s-a trecut la etapa urmatoare, cand nu mai avem nevoie deloc de universitati. Daca nu ati inteles inca faptul ca le faceti jocul politicienilor, cei istetzi ca un proverb, e pacat de timpul care l-ati irosit pana acum. 

Cei mai mari dusmani ai sistemului universitar romanesc sunt universitarii romani. Eu nu ma pot abtine sa nu remarc, dupa 25 de ani, urmatoarea realitate: pe vremea in care eu eram student, profesorii nostril erau asa cum erau. Unii erau securisti, altii parvenisera prin partid. Unii erau frumosi sau altii urati, Majoritatea erau in varsta pentru ca nu se faceau avansari si nu erau acceptati noi universitari in sistem. Dar: 1. chiar daca primeau spagi de la studentii straini, profesorii nostril nu luau (in general) spagi de la studentii romani. 2. profesorii nostril erau relativ bine pregatiti. Eu nu uit ca am facut fiziologie dupa o carte tiparita in 1982 in care la finele volumului 1 era un paragraph despre SIDA. 4. In general, profesorii nostril faceau compromisuri pentru ca sa dobandeasca putere.

In anii astia, profesorii din sistem sunt cel mai mult interesati nu de putere, ci de profit. Nu ma refer la lighioanele absolute, ma refer la grupul academic din jurul AdA si altii. Oamenii vor in primul rand sa profite de sistem. De aceea plange toata lumea dupa finantarea lui. Dar ne uitam in jur sa vedem cum publicam? Ne uitam la ce publicam ca sa vedem cum se compara cu ce se publica in rest? Pana cand o sa stam sa spunem ca n-avem resurse? Cum pot cehii? Polonezii? Bulgarii? De ce nu putem noi?

Toata lumea vorbeste in prezent de UMF Iasi. De altfel, pe forumul asta a fost o traditie sa se vorbeasca de UMF. Spre deosebire de Eugen, eu cred ca s-a vorbit pentru ca eram la un moment dat aici multi de la UMF.
Evident, armasarul de la anatomie pe care numai DNA a reusit sa-l opreasca sa sara pe studente face parte din categoria lighioane. N-are rost sa discutam. Evident sotii Dorobat care iau spaga de la studenti pe linie, fac parte din aceeasi categorie. Dar ganditi-va numai, atunci cand spuneti ca sistemul vede FAR ca dusman: daca sistemul de promovare in Ro ar fi fost correct, am fi discutat azi despre doamna Dorobat? Daca cineva ar fi citit prima ei carte de boli infectioase si ar fi remarcat cam ce enormitati erau scrise acolo, poate ca s-ar fi putut evita situatia ridicola din prezent.
Ma lasa memoria si nu-mi mai amintesc totul, dar va dau doar doua exemple din manualul de boli infectioase editia 2000 de Carmen Dorobat:
-virusul imunodeficientei umane a fost descoperit de Luc si Montagnier
-triterapia este asocierea a doua droguri antiretrovirale.

Este clar, sau nu? Intr-o lume normala (la care Eugen si Alexa nu obosesc sa faca referire, iar eu, cu regret va spun, am oboist sa me refer) aceasta doamna nu trebuia sa ajunga in situatia de a lua spaga de la studenti.

Ma iertati ca va bat la cap, dar tocmai am citit ca s-ar putea ca respectiva individa sa se reintoarca director de spital Lips Sealed.

Cristian
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #469 - May 19th, 2015 at 8:26am

capetrei wrote on May 14th, 2015 at 3:00am:
Cei mai mari dusmani ai sistemului universitar romanesc sunt universitarii romani.
.......................
In anii astia, profesorii din sistem sunt cel mai mult interesati nu de putere, ci de profit. Nu ma refer la lighioanele absolute, ma refer la grupul academic din jurul AdA si altii. Oamenii vor in primul rand sa profite de sistem. De aceea plange toata lumea dupa finantarea lui. Dar ne uitam in jur sa vedem cum publicam? Ne uitam la ce publicam ca sa vedem cum se compara cu ce se publica in rest? Pana cand o sa stam sa spunem ca n-avem resurse? Cum pot cehii? Polonezii? Bulgarii? De ce nu putem noi?

Am incercat si ieri sa va raspund, insa am constatat ca cei 1000 de membri ai forumului au fost deosebit de activi si ma gandeam ca se pierde raspunsul in ether. Vad ca si azi se intampla la fel, insa imi incerc norocul.

Chiar asa, ma intrebam si eu zilele astea de ce nu publica profesorii romani in Nature si Science, mama lor de dushmani ai poporului ? Toaca banii statului degeaba ! Spre exemplu, cand s-a inceput finantatrea proiectelor de tip Parteneriat in 2014, fiecare partener a primit in medie generoasa suma de 2000 USD. Da Domnule Apetrei, ati citit bine: doua mii de dolari americaneshti finantare pentru un an de zile, pe un grup de cercetare de 7-8 persoane. Cum adica ce se poate face cu banii astia ? Dupa ce universitatea isi retine regia de 20 %, cu cei 1600 USD ramasi iti poti cumpara UN MILIGRAM de ADN cu 7500 de perechi de nucleobaze si doua sute de MICROGRME de marker de fluorescenta Alexa Fluor 488. Cu acesti reactivi pretiosi, se poate dezvolta apoi o tema de cercetare deosebit de interesanta pentru Organizatia Mondiala a Sanatatii, si anume: Capacitatea de complexare a ADN-ului cu dimethoxycurcuminul extras din radacinile de ghiocel romanesc cultivat in Insula Mare a Brailei. Se vor urmari efectele citotoxice si mutatiile genetice ce pot sa apara prin intercalarea acestui colorant alimentar in canelurile mari ale lanturilor ADN. Cum dimethoxycurcuminul este un colorant alimentar de larga utilizare in India, implicatiile acestuia in procesele de modificare genetica, drept urmare a consumului sau in Romania, sunt foarte atent urmarite de OMS. Asa incat Nature asteapta cu bratele deschide acest studiu de o importanta covarshitoare pentru evolutia speciei umane. Aveti dreptate domnule Apetrei, doar reaua-vointa, incompetenta, nesimtirea, prostia, spiritul de capra si shpaga al universitarilor romani ne impiedica sa ajungem pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie ! Doar Einstein nu a consumat nici un dolar cu experimentele. Totul a fost elaborat prin puterea gandului ! De ce profesorii romani nu sunt in stare sa-si imagineze si ei o noua Teorie a relativitatii comprimate, ca sa intram in rand cu lumea ? Vorba cantecelului:

Hai sa ne imaginam,
C-avem aripi si ca zburam,
Ca suntem mai drepti, mai buni,
De maine, de luni ! 

Propun sa transmitem de urgenta Presedintiei si Guvernului urmatoarea telegrama:

Domnule Predinte Iohannis,
Tovarase Ponta - Secretar General al Partidului,

Noi, cadrele didactice din Romania, strans unite in jurul partidelor, in jurul Palatului Cotroceni si a Palatului Victoria, suntem hotaratzi ca de luni 25 mai 2015 sa nu mai publicam decat articole stiintifice cu 5 % peste nivelul mondial ! Ne angajam in fatza tovarashilor de lupta, sa facem totul pentru propashirea natziei, sa ne sacrificam vietzile daca va fi nevoie, pentru aducerea Romaniei pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie ! Vom face totul pentru ca scumpa noastra Patrie sa fie intotdeauna cu un pas inaintea dusmanilor poporului, care suntem tot noi. Prin noi inshine, vom reushi ! Asa sa ne ajute Dumnezeu !   

P.S. E oare necesar sa va mai aduc aminte ca in ultimii 4 ani, in loc de 16 competitii de granturi, in Romania au fost organizate doar doua ? Daca aveti informatii din Cehia, Polonia, Bulgaria si chiar si din Burkina Faso (pe care le-am prezentat deja) veti vedea ca acolo e muuult mai bine.   
Din cate am putut sa vad pe Net sunteti Full Professor la University of Pittsburgh (UP). Cu riscul de mi se prezenta din nou pretul biletelor de tramvai din Pittsburgh, poate ca ar trebui sa avem in vedere si urmatoarele cifre:
- bugetul activ pe 2014 al Univ. Pittsburgh a fost de 1,9 miliarde USD; daca mai gaseati de undeva vreo 300 de milioane USD ati fi egalat INTREGUL BUGET al EDUCATIEI din Romania pe un an, care finantzeaza (daca putem folosi acest termen) educatia a 3,5 milioane de tineri si salariile a 350.000 de cadre didactice, plus 100.000 personal administrativ;
- doar bugetul cercetarii Univ. Pittsburgh in 2014 a fost de 640 milioane USD, adica de trei ori mai mare decat INTREGUL BUGET al CERCETARII din Romania (care nu este nici pe departe cel raportat de guvernanti) prin care se finanteaza toate universitatile si toate institutele de cercetare;
- Univ. Pittsburgh are 28.000 de studenti si 4.800 de persoane in staff; cu parere de rau va informez ca nu ati obtine acreditarea ARACIS pentru ca nu lucrati decat cu 6 studenti pe cadru didactic, ceea ce reprezinta o adevarata blasfemie la adresa calitatii; nici o universitate nu poate fi considerata "de incredere" daca nu are macar 20 de studenti pe cap de profesor !

In ciuda diferentelor de costuri la biletele de tren, autobuz sau avion, a bacshishurilor pe care trebuie sa le dati la restaurante sau taxiuri, a pretzurilor foarte mari ale biletelor la teatru, poate ca totushi avem si noi ceva dreptate cand ne tot plangem de finantatre, nu credetzi ?
Back to top
« Last Edit: May 19th, 2015 at 10:29am by N/A »  

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #470 - May 20th, 2015 at 1:17pm

Domnule Academicul,
Continuati sa comparati mere cu pere... Da, este nevoie de mai multa finantare in tara dar nu inteleg de ce se vrea un salt direct la 4%  sau 6% cand este clar ca aveam de a face cu un proces de tranzitie care va dura. Cu astfel de abordari nu se ajunge nicaieri. Atunci cand discut cu cineva fac o evaluare rapida a ceea ce numesc: coeficientul de exagerare (CE). Personal incerc sa fiu cat mai aproape de 1. D-voastra ce tinta aveti?
Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #471 - May 21st, 2015 at 8:02am

Spre bucuria ceapistului @academic,  coruptii se intorc la vechile posturi.

"DNA trece, funcţia de şef rămâne. Cum s-a întors un doctor din Iaşi să conducă un spital din biroul în care a luat şpagă"

http://adevarul.ro/locale/iasi/dna-trece-functia-sef-ramane-doctorul-conduce-spi...

Doctoriţa Carmen Dorobăţ, judecată într-un dosar de corupţie şi eliberată din arest la domiciliu la începutul acestei luni, a fost reinvestită în cursul zilei de astăzi, 20 mai, în funcţia de manager al Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi, cea mai importantă unitate spitalicească de profil din zona Moldovei.

"După trei luni în care a fost încarcerată sau arestată la domiciliu, profesoara Carmen Dorobăţ a fost reinvestită în funcţia de manager al Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi.

Dorobăţ a fost eliberată din arest la domiciliu la începutul acestei luni, după ce anterior a fost şi încarcerată în Arestul Poliţiei Iaşi, în cadrul unui dosar de corupţie instrumentat de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) Iaşi. "

"
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #472 - May 21st, 2015 at 7:19pm

Cineva logat pe forum ca "Nicolae Hurduc" a postat mesajul de mai jos ca un raspuns la mesajul meu adresat lui "Academicul". Este "Academicul" si N. Hurduc aceasi persoana? Cum se face ca postarea a fost stearsa rapid de pe forum? Astept lamuriri?

Eugen

Nicolae Hurduc
YaBB Moderator

Reply #472 - Today at 2:49pm   
Eugen Stamate wrote Yesterday at 1:17pm:
Domnule Academicul,
Continuati sa comparati mere cu pere... Da, este nevoie de mai multa finantare in tara dar nu inteleg de ce se vrea un salt direct la 4%  sau 6% cand este clar ca aveam de a face cu un proces de tranzitie care va dura. Cu astfel de abordari nu se ajunge nicaieri. Atunci cand discut cu cineva fac o evaluare rapida a ceea ce numesc: coeficientul de exagerare (CE). Personal incerc sa fiu cat mai aproape de 1. D-voastra ce tinta aveti?
Eugen   

Domnule Stamate,

Eu as simti o ushoara jena atunci cand intreb de ce vrea Romania 6 % din PIB pentru educatie, atata timp cat traiti intr-o tara care aloca 8,75 % din PIB educatiei si 3 % din PIB cercetarii. Daca n-ati inteles inca de ce ne dorim 6 %, atunci degeaba locuti in Danemarka.

Insa ceea ce este grav pentru un Presedinte de ONG care pretinde ca monitorizeaza sistemul educational din Romania, ar fi faptul ca nici macar cifrele oficiale pe care le raporteaza guvernantii nu le cunoasteti. Romania aloca educatiei (teoretic) doar 3,02% din PIB si nu 4 cum spuneti. Acest procent diferenta ar insemna 1,6 miliarde de euro, ceea ce nu e chiar un fleac. Daca ar fi 4 % ar fi absolut minunat si nu ne-am mai dori nimic. Care ar fi tinta mea ? Nici macar 4, m-as multumi si cu cei 3% raportati oficial. Numai sa ajunga efectiv in sistem si nu in buzunarele Microsoft.  V-am mai dat odata cifrele REALE de finantatre, pe care le puteti verifica daca nu credeti :

- universitatile din Romania primesc 377 milioane de euro pe an (Raport UEFISCDI pe 2012, ca altul mai nou nu este; insa finantzarea a scazut fata de 2012 nu a crescut)

- toate scolile din Romania sunt finantzate cu 1,4 miliarde de euro pe an (2.400 lei finantare pe elev pentru: 925.000 elevi din clasele 1-4; 850.000 elevi din clasele 5-8 si 750.000 elevi din clasele 9-12, la care se mai adauga 45.000 de la scolile profesionale). Numarul de elevi il puteti verifica din O.M. privind cifrele de scolarizare 2014-2015.

- mai adaugam la aceasta suma si cele vreo 300 milioane de euro pentru gradinite (665.000 copii)

Insumand aceste cifre ne ies aprox. 2 miliarde de euro in timp ce 3 % din PIB inseamna  4 miliarde de euro. Sigur ca guvernantii pot spune felurite povesti legate de cei 3 % din PIB, insa de fapt nu avem decat JUMATATE la dispozitie.

Noi nu comparam aici mere cu pere, indiferent daca dumneavoastra locuiti in Dk si eu in Ro. Cifrele de 6% din PIB pentru educatie si 1% din PIB pentru cercetare sunt in primul rand cifre asumate de Romania in momentul aderarii la UE. Valorile respective nu mi-au trasnit mie prin cap cand beam o bere la Bolta Rece, ci ele au rezultat din experienta statelor civilizate, care au constatat ca atata costa educatia/cercetarea, pentru ca o tzara sa fie functionala. Daca se putea cu mai putin, fiti sigur ca erau mai mici. Pana si Republica Moldova aloca 5,7 % PIB pentru educatie. Burundi aloca 5,8 % PIB pentru educatie. La ei cum se poate, ca sunt mai calici ca noi ?

Si acum am sa-i satisfac si curiozitatea domnului Apetrei. Cehia aloca 4,8 % PIB pentru educatie si 2 % PIB pentru cercetare; Ungaria aloca 4,8 % PIB pentru educatie si 1,3 % PIB pentru cercetare; Polonia aloca 5,1 % PIB pentru educatie si 1 % PIB pentru cercetare; Slovenia aloca 2,8 % PIB pentru crecetare s.a.m.d.
Sa vedem acum cat aloca de fapt Romania in anul 2015 pentru cercetare. Asa cum v-am spus deja, nu sunt decat doua programe de cercetare in derulare (se poate verifica pe site-ul UEFISCDI). La adresa
http://uefiscdi.gov.ro/articole/4049/Plata-Programe-PN-II--2015.html
se pot gasi informatii despre sumele platite pana acum (avans) pe aceste tipuri de programe (cel de tip Capacitati nici nu poate fi luat in discutie si nici cel de Resurse umane, amandoua la un loc insemnand 2 milioane euro).

La adresa
http://uefiscdi.gov.ro/articole/4017/Deschidere-financiara-2015_PCE-2012.html
gasiti suma alocata pe 2015 pentru programul IDEI si anume 85.000.000 lei.

La adresa
http://uefiscdi.gov.ro/articole/4020/Pachet-complet-al-documentelor-necesare-des....
gasiti suma alocata pe 2015 pachetului de programe Parteneriate si anume, 170.000.000 lei

In total, aceste doua tipuri de programe vor fi finantate in 2015 cu suma totala de 255 milioane lei, adica 57 milioane de euro. Aceasta este toata finantatrea efectiva a cercetarii pe 2015 ! Cum PIB-ul Romaniei in 2014 a fost de 168 miliarde EURO, 1% cat ar trebui sas aiba cercetarea ar insemna 1,68 miliarde. Deci cele 65 de milioane de euro alocati cercetarii pe 2015 reprezinta DOAR 0,04% PIB ! De zece ori mai putin cat se raporteaza oficial. Cred ca nu vreti sa luam in discutie banii (nu se stie cati) care merg la Magurele unde sunt angajati 100 de indivizi care deocamdata nu produc nimic stiintific !!!

In toate tarile cu cercetare dezvoltata, ceea ce se ia in discutie reprezinta de fapt productia stiintifica de pe domeniile Stiintele Naturii si Matematica. SUA nu este pe primul loc in lume datorita cercetarilor dezvoltate in filosofie, sau literatura .... Daca dam matematica deoparte (pentru ca acolo costurile de cercetare sunt de fapt foarte mici) in Stiintele Naturii cercetarea in Romania ma costa de fapt mai mult decat in SUA, DK sau Franta, pentru ca furnizorii de echipamente sunt aceeasi si la noi, la fel ca si cei de consumabile, reractivi, kituri de analize etc. Si cum in Romania nu exista depozite de reactivi, se asteapta formare unui lot in functie de comenzi si de aceea pretul de facturare este mai mare decat in SUA sau in Europa de Vest.

Deci nu comparam mere cu pere domnilor Stamate si Apetrei, pentru ca pe domeniile de Stiintele Naturii, cercetarea ma costa tot la fel si in Romania si in Cehia si in Polonia si SUA si in DK (mai ales in domeniul medical). De aceea este cat se poate de relevant sa comparam suma de 65 MILIOANE EURO ALOCATA INTREGULUI SISTEM DE CERCETARE DIN ROMANIA, cu cele 640 de milioane de USD alocati DOAR UNEI SINGURE UNIVERSITATI DIN SUA ! Daca nu va place comparatia asta, atunci comparam intregul sistem de cercetare din Romania cu bugetul cercetarii de la EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) care a depasit UN MILIARD EURO anual.
Back to top

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #473 - May 22nd, 2015 at 7:39am

Eugen Stamate wrote on May 21st, 2015 at 7:19pm:
Cineva logat pe forum ca "Nicolae Hurduc" a postat mesajul de mai jos ca un raspuns la mesajul meu adresat lui "Academicul". Este "Academicul" si N. Hurduc aceasi persoana? Cum se face ca postarea a fost stearsa rapid de pe forum? Astept lamuriri?

In data de 10 mai mi-am prezentat oficial demisia din Asociația FAR și din forum. Sunt profund deranjat de această interpelare a domnului Stamate și ca să nu se mai mire nimeni de nimic, solicit pe această cale desfințarea contului meu de pe forum și scoaterea mea din grupul de moderatori.
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #474 - May 22nd, 2015 at 1:04pm

Domnule Stamate,

Vad ca aveti tot felul de dileme existentiale, insa probabil ca la fel cum gestionati Asociatia FAR, gestionati si forumul (in calitate de Administrator). Mesajul incriminat imi apartine in mod evident si chiar ma intrebam de ce a disparut de pe forum. Eu legasem evenimentul de invazia de Administratori cu care va confruntati in ultima vreme, insa vad ca lucrurile se prezinta cu mult mai interesant. Poate ca ar fi cazul sa apelatzi la un specialist daca nu faceti fatza.

Oricum, cu aceasta ocazie ne-am lamurit ca dl. Hurduc si-a dat demisia din Asociatia FAR. Tot e un pas inainte. Si unde spuneti ca sunt cei 1000 de membri care va citesc ?

Constat ca va ocupati in continuare cu aspecte de mahala, in loc sa va ocupati de educatie. Mai ales de educatia doamnei Alexa

"Deci pentru mine nu sunteti decat un corupt si incompetent  a carui deviza este : "sa lasam incompetentii si coruptii in pace"."

De ce nu i-ati aratat cartonashul galben ? De unde stie Excelenta Sa ca sunt un corupt si mai ales incompetent ? Mi-a spart parola si a vazut cine sunt ? In ce calitate se pronuntza ? De anonim ? Ce fel de shmecherii faceti aici pe forum ? Ce logari si delogari mai punetzi la cale ? Asa arata un Forum Academic ?
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 17 18 19 20 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)