Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Latest info can be found on the YaBB Chat and Support Community.

Pages: 1 ... 40 41 42 43 44 
Revista Presei (II) (Read 145919 times)
Nicolae Hurduc
Ex Member

Re: Revista Presei (II)
Reply #1025 - Mar 23rd, 2014 at 9:18am

AlexA wrote on Mar 22nd, 2014 at 11:26am:
Daca iti aduci aminte, de multe ori am mentionat in discutii diferentele mari intre activitatea profesionala constatata in universitatile din  tara si cea pe care am cunoscut-o in Franta. In tara colegii au luni de vacanta, din iunie pana la sfarsitul lui septembrie, cateva ore de curs pe saptamana, alte obligatii adninistrative reduse la minim ( nu vorbim de exceptii), in schimb pretentii cu carul!
Cat despre cazul pe care il prezinti tu ( cel de la Vaslui)  nu arata decat incompetenta unor medici si indiferenta fata de cei mai multi dintre pacienti ( motivele sunt bine stiute). Sistemul medical si cel educational sunt la pamnt, dar la acest lucru  au contribuit toti din cele doua sisteme amintite,  nu numai politicienii.
Este extrem de trist sa citesti despre asemenea drame, dar fiecare intamplare ar trebui sa fie prezentata obiectiv. Dar, ce sa faci, senzationalul e la moda.

In disputa pe tema acestei īntāmplări eu cred ca s-a pierdut un aspect esențial, de fapt motivul principal pentru care am adus īn atenție acest articol : politica absolut tembelă a statului romān, legat de resursa umană ! Deși mecanismele sunt ușor diferite īn cele două sisteme - educație și sănătate - rezultatul este același : SELECȚIA NEGATIVĂ DE RESURSĂ UMANĂ ! Ne mirăm că avem rezultate din ce īn ce mai proaste īn educație, ne mirăm că avem medici din ce īn ce mai slab pregătiți, īnsă īn loc să se corecteze lucrurile, pe zi ce trece se amplifică aceste disfuncționalități pānă cānd se vor prăbuși ambele sisteme. Și īmi pare rău, asta nu e vina oamenilor care lucrează īn sistem. Ei răspund exact așa cum li se cere de către decidenți !

La fel ca și īn sistemul educațional și īn sistemul de sănătate sunt oameni care-și fac cu brio datoria (fie din pasiune, fie din respect față de propria persoană, față de meserie etc.) și oameni care merg mai pe lāngă drum. Insă īntre aceste două extreme, există o majoritate care ocupă zona de mijloc. Iar această majoritate răspunde mai bine sau mai rău cerințelor, īn funcție de modul de organizare a sistemului. Īntotdeauna noi luăm īn discuție extremele, refuzānd să ne concentrăm atenția asupra majorității. De aceea și rezultatele sunt cele care sunt. Nici sistemul educațional și nici cel de sănătate nu pot fi re-organizate avānd īn ochi extremele. Unii arată cu degetul către īndrăgostiții de meserie (care nicăieri īn lume nu depășesc cāteva procente) cerāndu-le tuturor din sistem să reacționeze la fel, alții īși īndreaptă atenția către extrema cealaltă, solicitānd arderea pe rug a tuturor profesorilor și medicilor, care īn mod evident sunt īn totalitate corupți, incompetenți, leneși, șmecheri etc. (nu-i nici o problemă, că o să aducem noi alții īn loc din străinătate).

Primul segment, cel al workoholicilor, a muncit īntotdeauna peste 70 de ore pe săptămānă. Gāndiți-vă că īn sistemul medical, numai 2 gărzi pe săptămānă īnseamnă dintr-un foc 64 de ore de lucru. Tatăl meu este medic și-mi aduc aminte de mic copil, că se scula īn fiecare dimineață pe la ora 4 ca să-și pregătească stagiile (la vremea respectivă nu știam ce īnseamnă, dar mi s-a īnfipt bine īn cap termenul). Și cunosc mulți medici din noile generații, care și acum lucrează tot īn acest ritm (ca să nu credeți că e vorba doar de vechile generații). La fel cum știu suficient de mulți universitari, care de ani buni de zile nu au concedii mai mari de 2-3 săptămāni pe an (cu tot cu Crăciun și Anul Nou). Probabil că ei sunt cei care trag sistemul īnainte, īnsă lucrurile nu pot merge așa la infinit. Dacă zona de mijloc nu este motivată să-și facă treaba la niște standarde rezonabile, niciodată nu se vor așeza lucrurile pe un făgaș normal.

In sistemul de sănătate tinerele generații sunt puternic tentate să plece īn exterior și din rațiuni de infrastructură și din rațiuni financiare, iar īn sistemul educațional cei buni nu prea sunt tentați să intre, tot din rațiuni de infrastructură și financiare. Rezultatul este īnsă același īn ambele cazuri: selecția negativă ! Aceasta va fi o problemă probabil insurmontabilă īn nu mai mult de 5-10 ani (asta ca să fiu optimist).

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1026 - Mar 23rd, 2014 at 7:03pm

Quote:
In disputa pe tema acestei īntāmplări eu cred ca s-a pierdut un aspect esențial, de fapt motivul principal pentru care am adus īn atenție acest articol : politica absolut tembelă a statului romān, legat de resursa umană ! Deși mecanismele sunt ușor diferite īn cele două sisteme - educație și sănătate - rezultatul este același : SELECȚIA NEGATIVĂ DE RESURSĂ UMANĂ ! Ne mirăm că avem rezultate din ce īn ce mai proaste īn educație, ne mirăm că avem medici din ce īn ce mai slab pregătiți, īnsă īn loc să se corecteze lucrurile, pe zi ce trece se amplifică aceste disfuncționalități pānă cānd se vor prăbuși ambele sisteme. Și īmi pare rău, asta nu e vina oamenilor care lucrează īn sistem. Ei răspund exact așa cum li se cere de către decidenți !

La fel ca și īn sistemul educațional și īn sistemul de sănătate sunt oameni care-și fac cu brio datoria (fie din pasiune, fie din respect față de propria persoană, față de meserie etc.) și oameni care merg mai pe lāngă drum. Insă īntre aceste două extreme, există o majoritate care ocupă zona de mijloc. Iar această majoritate răspunde mai bine sau mai rău cerințelor, īn funcție de modul de organizare a sistemului. Īntotdeauna noi luăm īn discuție extremele, refuzānd să ne concentrăm atenția asupra majorității. De aceea și rezultatele sunt cele care sunt. Nici sistemul educațional și nici cel de sănătate nu pot fi re-organizate avānd īn ochi extremele. Unii arată cu degetul către īndrăgostiții de meserie (care nicăieri īn lume nu depășesc cāteva procente) cerāndu-le tuturor din sistem să reacționeze la fel, alții īși īndreaptă atenția către extrema cealaltă, solicitānd arderea pe rug a tuturor profesorilor și medicilor, care īn mod evident sunt īn totalitate corupți, incompetenți, leneși, șmecheri etc. (nu-i nici o problemă, că o să aducem noi alții īn loc din străinătate).

Primul segment, cel al workoholicilor, a muncit īntotdeauna peste 70 de ore pe săptămānă. Gāndiți-vă că īn sistemul medical, numai 2 gărzi pe săptămānă īnseamnă dintr-un foc 64 de ore de lucru. Tatăl meu este medic și-mi aduc aminte de mic copil, că se scula īn fiecare dimineață pe la ora 4 ca să-și pregătească stagiile (la vremea respectivă nu știam ce īnseamnă, dar mi s-a īnfipt bine īn cap termenul). Și cunosc mulți medici din noile generații, care și acum lucrează tot īn acest ritm (ca să nu credeți că e vorba doar de vechile generații). La fel cum știu suficient de mulți universitari, care de ani buni de zile nu au concedii mai mari de 2-3 săptămāni pe an (cu tot cu Crăciun și Anul Nou). Probabil că ei sunt cei care trag sistemul īnainte, īnsă lucrurile nu pot merge așa la infinit. Dacă zona de mijloc nu este motivată să-și facă treaba la niște standarde rezonabile, niciodată nu se vor așeza lucrurile pe un făgaș normal.

In sistemul de sănătate tinerele generații sunt puternic tentate să plece īn exterior și din rațiuni de infrastructură și din rațiuni financiare, iar īn sistemul educațional cei buni nu prea sunt tentați să intre, tot din rațiuni de infrastructură și financiare. Rezultatul este īnsă același īn ambele cazuri: selecția negativă ! Aceasta va fi o problemă probabil insurmontabilă īn nu mai mult de 5-10 ani (asta ca să fiu optimist).

Te inseli Nicolae, nu am pierdut deloc din vedere argumentul pe care l-ai adus tu, doar ca e un demi-argument, daca vrei.  Aud tot timpul vaiete si plansete ca nu sunt medici suficienti  in tara! Cum sa nu fie cand exista aproape acelasi numar de medici la mia de locuitori ca in Canada si in Statele Unite? In privinta profesorilor cred ca stam mai prost, aici chiar se simte scaderea , dar vorbim in primul rand de calitatea celor in cauza.  Si nu-mi mai spune ca e o chestie de salarii ca dupa ce s-au marit salariile la profesorii universitari nu s-a vazut nici o crestere a calitatii muncii acestora direct proportionala cu salariile. In privinta vacantei, stiu foarte bine ce spun: lumea pierde timpul si se lalaie cateva luni pe an, exceptiile sunt cele cateva procente care duc greul, cum recunosti si tu. In rest esti profesor universitar cu 2-3 ore de curs pe saptamana, cu aceleasi cursuri si cu acelasi mofturi, schimbarile sunt rare pentru  cel putin 3 sferturi din cei mentionati.
Deci nu sunt  de acord cu tine: de vina este tot sistemul  nu doar pliticienii, indiferent ca vorbim de cel universitar, invatamant in general sau cel medical.  E adevarat ca la presiunea politicienilor s-au deschis multe universitati unde acum se obtin diplome foarte, foarte  usor, dar nu uita ca cei de acolo si-au sustinut doctorate si au avansat si cu ajutorul unor comisii formate, cel putin in teorie, din oameni care puteau aprecia  slaba calitate a celor care in cativa ani  au ajuns pe treapta cea mai de sus a sistemului universitar. Nu e cazul sa negi: a existat ( si exista)  o delasare din partea celor buni, incat s-a ajuns la nivelul scazut de acum, lasandu-i pe cei slabi sa promoveze si chiar sa conduca. Stii cum se spune: indiferenta se plateste;  este si asta o politica a celor din sistem sa nu-si dea seama ca daca stau fara sa ia atitudine, fara sa reactioneze cand trebuie,  ajung sa fie condusi de nulitati.
Cat despre doctorita care a decis sa-si ia viata, sincer,  cred ca e vorba doar de o drama personala. Chiar si faptul ca nu poti face fata la un ritm de lucru normal pentru altii, la o schimbare in viata, este o drama personala: ti-ai ales o meserie pe care nu o poti face, ai ales un drum care s-a dovedit mai greu decat ai crezut, nu e vina celorlalti si nici a sistemului.  Stiu ca ti se pare dura reactia mea  dar acum cateva zile,  in institutul unde sunt invitata lunile astea, a murit un coleg de nici 50 de ani.   Mi se pare mai nedrept si mai trist decat cazul mediatizat si discutat in presa romaneasca, in stilul balcanic caracteristic: noi suntem mari si tari si strainii, sau nu pot sa ne vada  adevarata valoare, sau ne exploateaza. Asta e presa romaneasca!
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1027 - Mar 23rd, 2014 at 9:18pm

AlexA wrote on Mar 23rd, 2014 at 7:03pm:
E adevarat ca la presiunea politicienilor s-au deschis multe universitati unde acum se obtin diplome foarte, foarte  usor, dar nu uita ca cei de acolo si-au sustinut doctorate si au avansat si cu ajutorul unor comisii formate, cel putin in teorie, din oameni care puteau aprecia  slaba calitate a celor care in cativa ani  au ajuns pe treapta cea mai de sus a sistemului universitar. Nu e cazul sa negi: a existat ( si exista)  o delasare din partea celor buni, incat s-a ajuns la nivelul scazut de acum, lasandu-i pe cei slabi sa promoveze si chiar sa conduca. Stii cum se spune: indiferenta se plateste;  este si asta o politica a celor din sistem sa nu-si dea seama ca daca stau fara sa ia atitudine, fara sa reactioneze cand trebuie,  ajung sa fie condusi de nulitati.

Intr-o universitate de top de la noi, dupa ora 12-13 nu mai gasesti aproape pe nimeni, daca nu are ore.
Doctoranzii (platiti prost, e drept) nu dau pe la scoala cu lunile si asteapta sa le faca altii tezele. Dar e o presiune nebuna sa se mai abiliteze o gramada, cu criterii hilare pe care nu si le asuma nimeni.
Iar majoritatea sistemului universitar tace cu o complicitate greu de inteles. Daca celor fara valoare, care care nu fac nimic si profita pot gasi scuze bazate pe interesul lor, nu pot sa ii inteleg pe cei care au valoare si tac, mai ales cand vad ca tocmai specializarile lor se scufunda primele.
Nu pot nici sa ii inteleg pe cei care au probleme cu plagiatul lui Ponta,  dar se fac ca nu vad plagiatul colegului sau a rectorului / rectoritei lor.
Chiar nu intelege nimeni ca primim studenti care nu au ce cauta in universitati doar ca sa facem un numar. Vineri, pe un hol dintr-o facultate am numarat 3 scuipati cum nu am vazut nici macar la tara, deunazi le-am aratat colegilor un prezervativ folosit pe treptele interioare ale cladirii. Pana aici s-a ajuns. Sa facem slalom pe holuri printre scuipati. E un semn ca patrund in universitate ca studenti, indivizi care sunt calificati cel mult sa stea la coada vacii, pe maidan.
Avem cadre didactice tinere care sunt selectate dupa devotamentul fata de sefi si astfel utile la vot, incapabile sa scrie singure o lucrare stiintifica bazata pe rezultate proprii si care mai au si pretentii de plata cu ora si sa fie lasate sa faca ce vor.
Cand numarul de locuri la admitere este mai mare decat cel de absolventi, cand statul suporta de la buget un numar aberant de locuri in specializari fara perspective pe piata muncii, cand sunt nenumarate universitati in aceeasi localitate doar ca sa existe functii sau universitati imense din 50 in 50 de km, rezultatul e ca avem ingineri care nu stiu nici macar sa transforme din micrometri in metri. Chiar asa este! Am fost in practica la o firma serioasa si s-au plans ca vin absolventi care nu stiu asa ceva. Cand m-am intors, am verificat un student - chiar mai serios- din anul III si nu a stiut sa faca o transformare simpla.
Nu intelege nimeni unde s-a ajuns?
Toata lumea se ascunde in spatele lui nu se poate face nimic. Dar atunci de ce se plang de bani? Cine ar trebui sa lupte ca sa se schimbe ceva?
Eu am cerut demisia de onoare a membrilor Consiliului CNATDCU pentru ca au permis legalizarea unor standarde minimale ridicole. Credeti ca si-a dat cineva demisia de onoare? Nu se poate spune ca nu au stiu ce s-a intamplat. Majoritatea nu au avut nici macar bunul simt sa raspunda. Ce pretentii pot sa ai de la sistem, daca varful se comporta cum se comporta.
Back to top
« Last Edit: Mar 24th, 2014 at 7:17am by craciunm15 »  

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #1028 - Mar 24th, 2014 at 11:43am

AlexA wrote on Mar 23rd, 2014 at 7:03pm:
Deci nu sunt  de acord cu tine: de vina este tot sistemul  nu doar pliticienii, indiferent ca vorbim de cel universitar, invatamant in general sau cel medical.  E adevarat ca la presiunea politicienilor s-au deschis multe universitati unde acum se obtin diplome foarte, foarte  usor, dar nu uita ca cei de acolo si-au sustinut doctorate si au avansat si cu ajutorul unor comisii formate, cel putin in teorie, din oameni care puteau aprecia  slaba calitate a celor care in cativa ani  au ajuns pe treapta cea mai de sus a sistemului universitar. Nu e cazul sa negi: a existat ( si exista)  o delasare din partea celor buni, incat s-a ajuns la nivelul scazut de acum, lasandu-i pe cei slabi sa promoveze si chiar sa conduca. Stii cum se spune: indiferenta se plateste;  este si asta o politica a celor din sistem sa nu-si dea seama ca daca stau fara sa ia atitudine, fara sa reactioneze cand trebuie,  ajung sa fie condusi de nulitati.

N-am negat niciodată că lucrurile merg īntr-o direcție proastă, că doar de aceea s-a īnființat FAR. Și sigur că īn momentul īn care niște lucruri merg prost toate părțile implicate sunt vinovate. Era vorba īnsă de cum ieșim din mlaștină. E adevărat că a fost o perioadă pe la nivelul anilor 1990, cānd poate că selecția de personal s-a făcut preponderent pe criterii neprincipiale. Insă asta s-a dus de mult. Acum poți să stai īn cap și nu vei putea aduce īn Universități (nici īn spitale) pe tinerii cei mai buni. La fel cum poți avea corpul profesoral de la Cambridge unde vrei tu īn Romānia și tot nu vei face nici o brānză cu studenții "super-motivați" pe care-i avem. Și chiar presupunānd că ai reuși să concentrezi pe cei mai buni tineri īntr-o astfel de super-universitate, nu vei reuși să-i ții īn țară nici măcar īn proporție de 1 %. Iar dezinteresul unora dintre cadrele didactice vine și de la răspunsul pe care-l ai din partea studenților.

Putem să discutăm așa la nesfārșit, pentru că lucrurile vor merge prost īn continuare dacă rămān organizate la fel. Nu sunt foarte de acord cu tine că dublarea salariilor profesorilor nu s-a reflectat deloc īn sistem. Pasul respectiv s-a făcut īn 2005 și tocmai discutam că a existat pānă la nivelul anilor 2009-2010 o tendință ascendentă īn sistem. Sigur că e greu de stabilit care a fost contribuția profesorilor și care a restului de personal didactic, īnsă nici nu se poate spune că nu s-a văzut nimic. Insă cu siguranță că această măsură a avut și o importantă componentă negativă, pentru că toată lumea și-a dorit să ajungă cāt mai repede și cu orice preț profesor. Exact despre măsuri de astea tembele vorbesc eu. Niște domni parlamentari au vrut să-și crească salariile proprii și a ieșit o varză. De aceea a și existat atāta trafic de influență īn ceea ce privește promovarea de cadre.
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #1029 - Mar 24th, 2014 at 5:01pm

Quote:
Acum poți să stai īn cap și nu vei putea aduce īn Universități (nici īn spitale) pe tinerii cei mai buni.

Asta depinde de bunavointa decanilor ce va conduc. Sunt universitati/institute ce au avut o politica de personal ce a atras tineri buni. Cei drept, sunt putine, restul e o mare de impotenta si nimeni din interior nu sare a se lua de gat cu decanu din motive pe periat, ca nu trebuie suparat, ca nu trebuie deranjat. Ca sa nu mai vorbim de UT din iasi unde cineva a aplicat pt un post de asistent (avea deja doctorat afara) si i sa spus de catre savantii din sala ca nu stie nush ce demonstratii pe dinafara desi candidatul publicase in reviste la care comisia nici nu visa sa publice vreodata... dar nu stia pe de rost ... nu are sens sa intram in detalii...dar mai intaii cei care sunteti in comisii, comitete, etc... de ce nu va impuneti in propriul departament? in propria facultate? Stau si ma intreb cand aud cate unu din asta mai pe la 50-60-70 de ani ca s-a ales prafu de x... pai mai fratilor voi unde erati cand ati inchis ochii cand s-au folosit "criteriile neprincipiale"... s-a intamplat la dvs in facultate? unde erati atunci cand s-a intamplat? sau nu trebuia sa deranjati mai marii facultatii...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1030 - Mar 24th, 2014 at 5:15pm

gg.gogu wrote on Mar 24th, 2014 at 5:01pm:
dar mai intaii cei care sunteti in comisii, comitete, etc... de ce nu va impuneti in propriul departament? in propria facultate? Stau si ma intreb cand aud cate unu din asta mai pe la 50-60-70 de ani ca s-a ales prafu de x... pai mai fratilor voi unde erati cand ati inchis ochii cand s-au folosit "criteriile neprincipiale"... s-a intamplat la dvs in facultate? unde erati atunci cand s-a intamplat? sau nu trebuia sa deranjati mai marii facultatii...

1. Pai chiar asta a facut Andronescu. I-a numit in comisii pe cei care s-au "impus" in propriile fiefuri. Indiferent de valoare.
2. Sunt dintre cei de "50-60-70". Si am luptat in fel si chip pentru principii in facultate si universitate. Si am deranjat mai marii facultatii de eram client permanent la Comisia de etica. Ca sa nu mai spun ca a fost blocat accesul la mijloacele de comunicare directa, prin email, ale universitatii, care au fost rezervate doar conducerii si pe baza de aprobare. Concluzia? Universitatea, facultatea, departamentul nu vrea principialitate. In alegeri s-a votat cu lista de acasa. Reprezentantul departamentului ales de membrii facultatii in consiliul facultatii din departament este cineva care recunoaste ca nu a scris nimic (dar nimic) in ultimii ani.
Eu mi-am invatat lectia chiar cand era la conducerea ministerului un "reformator" care a REFUZAT sa puna conditii minimale de ocupare a functiilor in universitati. Si cu asta m-am plictisit/scarbit si nu mai cred ca se schimba nimic. Astept doar sa plesneasca sistemul si om vedea ce se mai intampla.
Asadar, nu prea vad relevanta intrebarilor prin prisma a ce se intampla pe la noi.
Back to top
« Last Edit: Mar 24th, 2014 at 6:18pm by craciunm15 »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1031 - Mar 24th, 2014 at 11:45pm

Quote:
N-am negat niciodată că lucrurile merg īntr-o direcție proastă, că doar de aceea s-a īnființat FAR. Și sigur că īn momentul īn care niște lucruri merg prost toate părțile implicate sunt vinovate. Era vorba īnsă de cum ieșim din mlaștină. E adevărat că a fost o perioadă pe la nivelul anilor 1990, cānd poate că selecția de personal s-a făcut preponderent pe criterii neprincipiale. Insă asta s-a dus de mult. Acum poți să stai īn cap și nu vei putea aduce īn Universități (nici īn spitale) pe tinerii cei mai buni. La fel cum poți avea corpul profesoral de la Cambridge unde vrei tu īn Romānia și tot nu vei face nici o brānză cu studenții "super-motivați" pe care-i avem. Și chiar presupunānd că ai reuși să concentrezi pe cei mai buni tineri īntr-o astfel de super-universitate, nu vei reuși să-i ții īn țară nici măcar īn proporție de 1 %. Iar dezinteresul unora dintre cadrele didactice vine și de la răspunsul pe care-l ai din partea studenților.

Putem să discutăm așa la nesfārșit, pentru că lucrurile vor merge prost īn continuare dacă rămān organizate la fel. Nu sunt foarte de acord cu tine că dublarea salariilor profesorilor nu s-a reflectat deloc īn sistem. Pasul respectiv s-a făcut īn 2005 și tocmai discutam că a existat pānă la nivelul anilor 2009-2010 o tendință ascendentă īn sistem. Sigur că e greu de stabilit care a fost contribuția profesorilor și care a restului de personal didactic, īnsă nici nu se poate spune că nu s-a văzut nimic. Insă cu siguranță că această măsură a avut și o importantă componentă negativă, pentru că toată lumea și-a dorit să ajungă cāt mai repede și cu orice preț profesor. Exact despre măsuri de astea tembele vorbesc eu. Niște domni parlamentari au vrut să-și crească salariile proprii și a ieșit o varză. De aceea a și existat atāta trafic de influență īn ceea ce privește promovarea de cadre. 

Din pacate situatia a devenit imposibila in momentul in care s-a schimbat raportul de forte, adica cei mediocri au ajuns mai numerosi decat cei buni. In primii ani dupa 90 situatia era inca buna: cel putin marile universitati au adus tineri  foarte buni si buni. Sa nu uitam ca inainte de 90 nici macar sefii de promotie nu ramaneau intotdeauna in facultate, la ce nebunie era cu posturile, asa ca in anii 90, chiar si cu plecari masive in strainatate si tot exista o alegere, mult mai mare ca acum.
Pe de alta parte, daca situatia e blocata si fara iesire in acest moment ( care dureaza de ceva timp si pare ca se eternizeaza) este si pentru ca nu se ia nici o masura drastica, renuntarea la o parte importanta a acelei mase care tinde spre zero, stiintific vorbind.
Dar sa stii ca peste tot e asa si sa inchizi o universitate de stat e intotdeauna o problema care se evita cat mai mult. NUmai ca spre deosebire de " peste tot" in Romania situatia chiar pare fara iesire fara schimbari majore, genul "taiere in carne vie".
Totusi, nici nu vad benefic si realist sa discutam ( cum s-a intamplat in multe randuri) despre numarul mic de studenti fata de alte tari. De unde sa iei studenti buni daca situatia in preuniversitar e si ea dramatica? Sa nu uitam ca in alte tari sunt si multi studenti straini, in Franta de exemplu sunt aproape 15 % studenti straini si in numarul total care se vehiculeaza in statistici si rapoarte intra si toti cei de la IUT-uri si tot felul de scoli profesionale de  2 ani, inclusiv cele particulare care nu au cine stie ce renume aici.  Este de fapt o definitie foarte larga a ceea ce inseamna student aici, si cred ca in toata Europa.
Din pacate discutiile pe FAR, oricat de  constructive ar fi ( teoretic) tot nu rezolva situatia ( ar fi prea simplu si frumos). Dar macar  discutam,  daca nu facem politica, ne mai punem lumea  in cap. Ma refer la lumea care nu doreste schimbari majore.
In alta ordine de idei, am citit cate cate ceva in presa de pe Dambovita si pare ca e batalie mare  pe locurile pentru europarlamentare iar  domnul ex-ministru Funeriu e intr-o companie foarte selecta. Cred ca si-a gasit locul meritat si cautat de mult.
Roll Eyes
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1032 - Mar 25th, 2014 at 3:24pm

Quote:
Acum vin și eu și īntreb: de ce Franța, Germania etc. īși permit să școlarizeze gratuit un număr atāt de mare de studenți străini ? Chiar și Marea Britanie care are un sistem universitar privat a găsit mijloace financiare de susținere a studenților străini. Nu cumva e vorba tocmai de păstrarea și pe cāt se poate dezvoltarea resursei umane ? Pe de o partea menținerea celei existente īn Universități și Institutele de cercetare, iar pe de altă parte pentru recrutarea de creiere. Iar īn timp ce īn toată lumea se fac eforturi majore pentru păstrarea și captarea inteligenței īntr-o țară, la noi se fac eforturi și mai mari tocmai pentru distrugerea a ceea ce a mai rămas (nici vorbă să mai atragem ceva din exterior).   

Pentru ca in tarile acestea a existat intotdeauna traditia studentilor straini, nu e o chestie aparuta de cand cu " Bologna" si sistemul LMD, clasamente si statistici unde da bine sa ai un numar cat mai mare de studenti straini. In plus lucrurile nu merg numai intr-un sens: sunt si studenti francezi , americani, germani etc care studiaza in alte tari: (nu ma refer la aia care-si cumpara diplomele de medicina in Romania ci la cei care pleaca la studii in alta tara,  de placere, pentru un schimb de experienta, pentru a vedea si altceva, pentru ca in unele domenii asta le aporta un plus). E un schimb continuu care e incurajat si a fost mereu incurajat.
Cat despre "recrutarea de creiere" ,  nu trebuie sa faci studii in Franta, Germania sau Statele Unite ca sa te recruteze acolo, concursurile sunt deschise  tuturor, nu e acesta motivul  principal pentru care universitatile vor sa atraga studenti straini.
Back to top

IP Logged

VDavid
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1033 - Mar 26th, 2014 at 12:18pm

Cateodata presa mai scrie si neutru:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/creatorul-controversatului-sange-artificial-are-...

Cum spuneam candva, "idei" sa ai, ca banii curg cu galeata....
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1034 - Mar 31st, 2014 at 10:50pm

Observator Cultural
"BIFURCAŢII. O discuţie despre cercetare"
Autor: Liviu ORNEA |

http://www.observatorcultural.ro/BIFURCATII.-O-discutie-despre-cercetare*article...

Cateva fragmente din articol:

"De la īnalţii funcţionari ministeriali care au onorat invitaţia, am aflat că bani nu sīnt – oare de ce nu spun oamenii ăştia şi ceva nou? -, dar că, atīţia cīt sīnt, se īmpart, īn continuare, bine. Mai precis, au fost păstraţi experţii străini pentru evaluarea (īn curs) a granturilor din programul „Parteneriate”, aceiaşi folosiţi la competiţiile din 2011 şi 2012. Alt lucru bun pare să fie elaborarea unei strategii pe termen lung pentru cercetare, pīnă īn 2020, identificarea unor domenii prioritare etc. Dacă vor fi şi bani pentru susţinerea acestor domenii, nimeni nu poate şti deocamdată. Oricum, e bine să avem strategia pregătită, la un caz...

Cīţiva trouble fźte  nu  am fost, totuşi, de acord că banii sīnt bine cheltuiţi. Unii dintre noi am amintit că ministerul a finanţat şi finanţează netransparent proiecte insuficient verificate, dar mult trīmbiţate īn media ca mari descoperiri, de nivelul unui Premiu Nobel, cīştigătoare la competiţii de genul Salonului de la Geneva, proiecte care se dovedesc ulterior, aşa cum au avertizat, īn timp, mulţi oameni de ştiinţă, individual sau prin vocea unor organizaţii ca Ad Astra, cel puţin supraevaluate. Concret, am amintit de­spre senzorii ultrarapizi pentru depistarea cancerului ai doamnei Raluca von Staden (cel puţin un articol al distinsei cercetătoare a fost acum retras de pe pagina revistei care īl  publicase, http://pubs.rsc.org/en/Content/Article Landing/ 2012/AN/C2AN16305E#!divAbstract) şi, mai nou, de proiectul de la Cluj al sīngelui artificial (o analiză pertinentă, accesibilă publicului larg, poate fi citită AICI). N-am spus-o acolo, pentru că discuţia s-a vrut complet apolitică, dar e bine s-o amintesc aici: asemenea gafe, cu voie sau fără de voie, fac toate guvernele, īn deplină devălmăşie creatoare. Dintre luările de cuvīnt pe care le-am ascultat, m-a bucurat enorm intervenţia profesorului Gherasim. Distinsul cardiolog, creator de şcoală, a spus apăsat că, īn medicină, cariera didactică trebuie īmpletită cu cea de cercetare şi că e nevoie de poziţii de cercetare īn fiecare catedră. N-am putut să nu-mi aduc aminte de momentul februarie 2012, cīnd profesorul Ioan Sinescu a fost ales rector al UMF, cu un mesaj contrar, prin care denunţa absurdul criteriului „cercetare” īn aprecierea unui cadru universitar de la Medicină (http://rectorsinescu.ro/).

O altă bucurie a fost cuvīntul academicianului Irinel Popescu. Acesta s-a referit explicit, apreciindu-le, la clasamentele Ad Astra şi la criteriile susţinute de această organizaţie pentru aprecierea muncii de cercetare. Iarăşi, n-am putut să nu observ că, dacă la nivel declarativ, toată lumea e de acord cu necesitatea acestor forme de evaluare, īn practică, rezistenţa a fost atīt de mare, īncīt singura īncercare de instituţionalizare a lor a fost repede abandonată.

Dar cel mai interesant, pentru mine, a fost să constat – a cīta oară? – hiatusul enorm dintre cercetătorii din umanioare şi din ştiinţele exacte. Pe de o parte, aşa cum s-a văzut foarte limpede din luările de poziţie ale academicianului Eugen Simion şi ale domnului Laurenţiu Hanganu, de la Institutul de Istorie Literar㠄G. Călinescu”, cercetătorii din umanioare (aceştia de faţă, cel puţin) nu au habar de mecanismele de finanţare a cercetării, nu ştiu cum s㠄acceseze” fonduri, nu ştiu cum să-şi acrediteze revistele.

Pe de altă parte, ei nu īnţeleg că paradigma cu care operează e fundamental diferită de cea din ştiinţele exacte. Noţiunea de cercetare are un conţinut diferit īn ştiinţele exacte şi īn umanioare. Academicianul Simion vorbea despre absurdul şi nocivitatea orientării către publicarea īn reviste ştiinţifice specializate, īn detrimentul publicării īn reviste de cultură, accesibile unui public larg, se plīngea că un proiect fundamental al institutului său, anume Dicţio­narul General al Literaturii Romāne, nu găseşte surse de finanţare prin proiectele derulate de minister. Avea dreptate cīnd spunea că nu se face cultură numai pentru specialişti. Dar problema e alta. Cercetarea ştiinţifică e, cred, o parte a culturii, dar nu o epuizează. Or, critica de īntīmpinare, eseistica, munca la dicţionarul despre care vorbea greu pot fi īncadrate la „cercetare ştiinţific㔠īn accepţiunea obişnuită. Un proiect de acest fel nu poate fi evaluat cu aceleaşi metode ca unul de chimie. Dar atunci nici nu poate intra īn acelaşi tip de competiţii. Pe de altă parte, există multe alte proiecte īn umanioare (lingvistică, sociologie, filozofie, istorie etc.), care ţin de cercetarea ştiinţifică şi pot intra īn competiţiile obişnuite."

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1035 - Apr 8th, 2014 at 12:22am

"Psihologia poporului roman: un nou studiu de proportii despre romani, inceput de un grup de psihologi din Cluj "

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 7 aprilie 2014,

"Daniel David, directorul fondator al Departamentului de Psihologie Clinica si Psihoterapie din cadrul Universitatii Babes-Bolyai, reface impreuna cu un grup de psihologi lucrarea filosofului Constantin Radulescu Motru - "Psihologia poporului roman", scrie Agerpres. Contactat de HotNews.ro, Daniel David a declarat ca, la aproape 100 de ani de la lansarea studiului realizat de Motru, "situatia in care se afla Romania necesita un proiect similar pentru a intelege rolul Romaniei si rolul nostru in Uniunea Europeana, dar vrem sa facem acest profil prin tehnica si teoria mai moderna".

Domnului DD nu i-ar strica o auto-psihanaliza, dublata de o privire atenta in oglinda si de una si mai atenta in CV ; asta ar putea sa-l ajute in a  incepe sa inteleaga  parerile semenilor fata de persoana sa.
Pana atunci sa retinem o fraza memorabila  din interviul acordat redactiei Hotnews, revelatoare a conceptiei universitarului roman despre obligatiile sale profesionale intr-o universitate:

"Echipa care lucreaza la acest proiect este formata din 5 persoane, dintre care trei cadre didactice si doi doctoranzi. "Este un proiect fara finantare, pe care il facem ca parte a activitatii noastre de cercetare la Babes-Bolyai. Am simtit ca e momentul sa scriem acest lucru", a declarat pentru HotNews.ro psihologul Daniel David."

Ati inteles sper: domnul psiholog tine sa sublinieze ca  proiectul nu  e finantat (chestie importanta!). De parca nu ar fi normal ca  un profesor universitar sa faca cercetare si pentru ca lucreaza si este platit de o universitate....... a propos de psihologia universitarului roman. In curand o sa vedem pe articolele stiintifice ale unora: "acest articol nu face parte din nici un grant, program tematic, proiect etc".

Amuzati-va!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16988193-grup-psihologi-din-cluj-reia-studi...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1036 - Apr 28th, 2014 at 12:33pm

Acest mesaj a fost cenzurat de d-l Hurduc si repostat de mine:

Cu complicitatea escrocilor din conducerea CNATDCU se promoveaza in draci pe lucrari WSEAS si DAAM:
http://utcb.ro/stiri/docsconcursurididactice2014/Documente%20candidati/Lista%20d....

VIVAT escrocii din CNATDCU, care nu si-au dat inca demisia. Cum i-o mai suporta Pamantul?

Ce parere au chimistii si fizicienii despre cum se promoveaza in alte domenii, cu complicitatea celor care ii reprezinta in CNATDCU si a criteriilor de promovare pe care le-au acceptat fara nici un protest?

Asteptam cenzura FAR....

PS
Oare in Ad Astra sunt membri din Consiliul General CNATDCU?
Daca da, nu le bate nimeni obrazul?
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1037 - Jun 26th, 2014 at 7:53am

Liviu PAPADIMA | īnvăţătura de minte
Dilema Veche

"Calitate, frate!"

"Ce cuvīnt frumos, ce cuvīnt irezistibil!"

http://dilemaveche.ro/sectiune/tilc-show/articol/calitate-frate
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #1038 - Jul 10th, 2014 at 6:28pm

Quote:
Iată o inițiativă excelentă a ziarului Gāndul, de a prezenta (sper eu complet) lista celor 104 absolvenți care au obținut media 10 la Bacalaureat.

Aceasta initiativa excelenta ar trebui urmata de o alta, geniala, as zice: lista celor aproape 104 absolventi care au obtinut media 10 la Bacalaureat si care NU au ales vreo universitate din Romania.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1039 - Nov 26th, 2014 at 4:37pm

" Melania Vergu, fost consilier al lui Daniel Funeriu, a fost condamnata la patru ani de inchisoare"
de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:52 Actualitate | Esenţial

"Melania Vergu, fosta consiliera a ministrului Educatiei, a fost condamnata de Curtea de Apel Bucuresti la 4 ani de inchisoare pentru inselaciune, conflict de interese si fals in documente la obtinerea unor fonduri europene, transmite Mediafax. Decizia nu este definitiva si poate fi atacata."

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18662440-melania-vergu-fost-consilier-minis...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1040 - Mar 14th, 2015 at 3:53pm

Dupa ERC si conferinta pe teme economice, sa revenim la realitatile scolii romanesti, de la gradinita la universitate:

http://adevarul.ro/locale/vaslui/romania-tara-nimanui-umilinta-bolnavi-scolari-d...

"Copii īngrămădiţi ca īntr-un staul īntr-o grădiniţă veche din 1902"

"Īntr-un sat din judeţul Botoşani, īntr-o căsuţă veche de chirpici construită īn 1902, se află amenajată o grădiniţă, īn care se īnghesuie peste 60 de copii cu vārste cuprinse īntre 3 şi 6 ani. Casa aproape se prăbuşeşte, iar iarna copii sunt căraţi īn spate pentru a merge la toaleta din curte.

Īn satul Tudora, o aşezare de oameni gospodari din judeţul Botoşani, aflată la doar 24 de kilometri de oraş, īn ultimul judeţ de la graniţa UE, copiii īnvaţă, īn secolul XXI, īn condiţiile de acum 100 de ani. Grădiniţa este un adevărat monument istoric. Făcut din chirpici pe furci de lemn, cu doar trei camere, sediul grădiniţei, este, de fapt, casa unde a trăit īnvăţătorul satului, īn anul 1900. Mai precis, casa unde īnvaţă preşcolarii din Tudora a fost construită īn 1902, iar īnvăţătorul de atunci, proprietar al casei Grigorincu Constantin, tot aici le preda micuţilor din Tudora, cu 113 ani īn urmă."

"Dimensiunea şpăgii de la universitarii corupţi de la UMF: mită de 100 de euro de la 124 de studenţi"

http://adevarul.ro/locale/iasi/dimensiunea-spagii-universitarii-corupti-umf-mita...
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #1041 - Mar 15th, 2015 at 1:10pm

AlexA wrote on Mar 14th, 2015 at 3:53pm:
"Dimensiunea şpăgii de la universitarii corupţi de la UMF: mită de 100 de euro de la 124 de studenţi"

http://adevarul.ro/locale/iasi/dimensiunea-spagii-universitarii-corupti-umf-mita....

Cand apar astfel de articole de presa, poate ca ar fi bine de mentionat si alte amanunte in afara cuvantului shpaga. Fam. Dorobat este de fapt in orgrada Facultatii de Stomatologie, unde inca bantuie fantoma lui Burlui, supranumita si doamna Norina. Doamna Norina a fost cel mai vehement opozant al modificarii sistemului de examinare din UMF, atunci cand s-a trecut la varianta computerizata, care exclude orice legatura intre examinator si student. Acum intelegem mai bine de ce a existat o astfel de opozitie la Stomatologie. Totusi, cei de la UMF incearca sa corecteze unele derapaje, insa nu se pot rezolva toate peste noapte. Iar ziarele de regula uita sa aminteasca ceea ce nu genereaza audienta.

Si inca o mentiune despre "studentii francezi handicapati" despre care ne spuneati ca sunt reciclati la UMF Iasi. Poate ca v-ar fi fost de folos sa va informati putin despre principiul "Numerus clausus" din sistemul medical francez. Acest principiu (putin cam mafiot) urmareste de fapt sa mentina numarul de absolventi de medicina sub oferta de locuri de munca, pentru a asigura salarii cat mai bune si siguranta locurilor de munca pentru medici. Pentru ca se aplica in fiecare an de studiu, studenti din anul 3 sau 4, care au medii mai mari de 9 se pot trezi in afara numarului "magic", nu pentru ca nu ar fi in stare sa finalizeze studiile, ci pentru ca asa vrea muschii Colegiului Medicilor din Franta. De altfel, un "handicapat", n-ar da 5000 de euro pe an ca sa-si finalizeze studiile, obtinand o diploma cu care nu l-ar angaja nimeni in Franta. De vreme ce sunt angajati, inseamna ca nu sunt atat de handicapati cum cred unii.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1042 - Mar 15th, 2015 at 2:33pm

Quote:
AlexA wrote on Mar 14th, 2015 at 3:53pm:

http://adevarul.ro/locale/iasi/dimensiunea-spagii-universitarii-corupti-umf-mita....

Cand apar astfel de articole de presa, poate ca ar fi bine de mentionat si alte amanunte in afara cuvantului shpaga. Fam. Dorobat este de fapt in orgrada Facultatii de Stomatologie, unde inca bantuie fantoma lui Burlui, supranumita si doamna Norina. Doamna Norina a fost cel mai vehement opozant al modificarii sistemului de examinare din UMF, atunci cand s-a trecut la varianta computerizata, care exclude orice legatura intre examinator si student. Acum intelegem mai bine de ce a existat o astfel de opozitie la Stomatologie. Totusi, cei de la UMF incearca sa corecteze unele derapaje, insa nu se pot rezolva toate peste noapte. Iar ziarele de regula uita sa aminteasca ceea ce nu genereaza audienta.

Si inca o mentiune despre "studentii francezi handicapati" despre care ne spuneati ca sunt reciclati la UMF Iasi. Poate ca v-ar fi fost de folos sa va informati putin despre principiul "Numerus clausus" din sistemul medical francez. Acest principiu (putin cam mafiot) urmareste de fapt sa mentina numarul de absolventi de medicina sub oferta de locuri de munca, pentru a asigura salarii cat mai bune si siguranta locurilor de munca pentru medici. Pentru ca se aplica in fiecare an de studiu, studenti din anul 3 sau 4, care au medii mai mari de 9 se pot trezi in afara numarului "magic", nu pentru ca nu ar fi in stare sa finalizeze studiile, ci pentru ca asa vrea muschii Colegiului Medicilor din Franta. De altfel, un "handicapat", n-ar da 5000 de euro pe an ca sa-si finalizeze studiile, obtinand o diploma cu care nu l-ar angaja nimeni in Franta. De vreme ce sunt angajati, inseamna ca nu sunt atat de handicapati cum cred unii.      

Habar nu am cine sunt acesti profesori spagari,  dar spaga intr-o universitate inseamna spaga  si nimic mai mult. Indiferent de la ce facultate provin exista o conducere care trebuie sa ia atitudine fata de asemenea acte, mai ales in medicina unde  un examen  trecut incorect  poate avea consecinte mult mai dramatice decat unul in economie sau istorie.  In plus, din ce-am citit in topicurile FAR-ului despre aceasta universitate, coruptia nu dateaza de un an-doi ci de foarte mult timp, si din cate inteleg continua. In privinta a ceea ce scrie presa,   cu sau fara toate detaliile, in acest caz e vorba de spaga si inca una industriala, as spune, cu sute de studenti.

In ceea ce priveste studentii francezi ( sau de alte nationalitati)  care fac studii in Romania, nu numai la Iasi, si la Cluj si Timisoara e o adevarata industrie in acest sens,  sunt cat de cat informata, oricum mai bine ca dvs. Mai ales ca de cand au aparut in Franta medicii cu diploma romaneasca sunt intrebata foarte des cum e nivelul universitar, cum e examenul de admitere, cum sunt profesorii de la aceste universitati de medicina.
Numarus clausus nu este aplicat decat studentilor care, dupa un an de pregatire echivalent  anului intai de facultate, dau un examen de admitere  in anul urmator.  Cum la inscriere in primul an nu exista restrictii ( de altfel inscrierea se face chiar inainte de examenul de Bac, in aceasta perioada a anului, si cum sunt multi amatori de studii in medicina, examenul acesta face ordine printre candidati. De altfel in orice facultate franceza trecerea de la anul intai la anul 2 nu e deloc automata, in multe filiere nu raman nici jumatate din cei inscrisi: chiar si fara examen de admitere nivelul examenelor obisnuite e suficient de ridicat ca sa nu se simta lipsa admiterii in anul intai. Si cum la medicina este o atractie extrem de mare, din cauza avantajelor imediate dupa terminarea studiilor, e normal sa fie multa inghesuiala in primul an, unde inscrierea e libera, cum spuneam.  Cauzele acestui numar fix de locuri la medicina sunt multiple: exista si un lobby destul de puternic din partea medicilor, dar exista si o motivatie extrem de puternica ( care in Romania e considerata nesemnificativa, inteleg):   se propun atatea locuri la medicina cati medici se pot forma in conditii corecte, fara inghesuieli haotice in salile de curs si in spitale, pentru practica. Accentul e  pus pe calitate, nu pe cantitate, se merge pe ideea ca nu poti forma studenti la medicina in orice conditii si de orice profesori  angajati ca sa aiba cine preda studentilor. Oricum, de cativa ani s-a marit numarul locurilor  la medicina cu cateva mii, tocmai pentru ca exista o nemultumire crescanda fata de nivelul medicilor cu diplome obtinute in alte tari ( Romania de exemplu) si care acum lucreaza in Franta.
In plus,  nu este adevarat ce afirmati dvs, ca studenti de anul 3-4 ajung sa renunte la studii din cauza acestui numerus clausus, sunteti gresit informat. Cei care parasesc facultatea de medicina dupa ce au reusit examenul de admitere sunt cei care efectiv nu fac fata, repeta un an sau mai multi de studii si in final abandoneaza. Nu sunt multi, dar ca in orice alt domeniu acestia exista.
Deci cei care ajung in Romania sa faca studii de medicina sunt doar cei care nu au reusit examenul de admitere sau au esuat lamentabil dupa cativa ani de studii. Si cred ca tarie ca marea majoritate a acestor studenti sunt foarte slabi pt ca stiu relativ bine care e nivelul studentilor de la medicina din Franta, asa ca pot sa-mi imaginez usor care e nivelul celor care nu reusesc  acest examen: nu va imaginati ca numai cei mai buni dintre cei mai buni se reped sa faca neaparat medicina,:se vede ca nu ati auzit de Ecole Normale, Ecole Polytechnique, classes prepas  etc! Probabil sunt si unii mai buni, dar numarul lor este nesemnificativ:  multi isi incearca norocul in Belgia, Portugalia, chiar Grecia  sau Polonia; din cate am auzit, Romania e ultima alegere. in Europa. Cat priveste angajarea lor,  daca ati deschis discutia ar trebui sa fiti informat ca orice primar care are nevoie de un medic in satul X poate sa-l angajeze. Ordinul Medicilor da doar un aviz bazat pe dosarul medicului respectiv: stiind cum se obtin notele in Romania, nu e greu sa ai un dosar relativ bun dar care in realitate sa ascunda multa mediocritate. In plus, cum este o criza foarte mare de medici in mediul rural si in micile orase, se inchid ochii la multe chestii. De exemplu la sfarsitul anului trecut intr-o maternitate ( deci nu intr- un cabinet oarecare al unui medic generalist)  a fost angajata o doctorita belgiana anestezista  care fusese deja data afara cu cateva luni inainte dintr-o clinica pe motive de alcoolism. A trebuit sa moara o pacienta ca  adevarul sa iasa la iveala. Deci, dupa cum vedeti se inchid ochii la multe cand e criza de medici, asa ca un absolvent mediocru  "a souhait" poate sa se angaje fara probleme.
Data viitoare cand discutati despre un subiect ar trebui sa va informati mai bine. In plus, pe un site care trateaza probleme academice ar trebui sa aveti o opinie mai critica despre spaga si profesori spagari: nu exista absolut nici o scuza pentru un asememea comportament.
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #1043 - Mar 16th, 2015 at 3:45pm

AlexA wrote on Mar 15th, 2015 at 2:33pm:
Data viitoare cand discutati despre un subiect ar trebui sa va informati mai bine. In plus, pe un site care trateaza probleme academice ar trebui sa aveti o opinie mai critica despre spaga si profesori spagari: nu exista absolut nici o scuza pentru un asememea comportament.

Posibil sa fim la fel de bine informati, doar ca sursele de informare fiind situate in tari diferite si interpretarea poate fi diferita. Altfel spus, fiecare vede ce vrea. Spre exemplu, nimeni nu ma va face sa cred ca respinegerea intr-o universitate, fie ea si de medicina, a 3000 de studenti din 3400, inseamna obligatoriu ca studentii respinsi sunt handicapati. Pot accepta ca 100-200 dintre ei n-au ce cauta acolo, dar in nici un caz 3000. Iar daca am aduna studentii respinsi in primul an in Franta, la toate facultatile de medicina, am depasi frumoasa suma 45.000, ceea ce ar insemna cam 4,5 % handicapati din populatia Frantei (asta considerand speranta de viata de numai 66 de ani)   Grin

Sunt complet de acord ca probabilitatea ca unul dintre cei 45.000 de respinsi sa ajunga un mare chirurg al Frantei, sau sa ia premiul Nobel pentru medicina este relativ scazuta, insa de-aici si pana la a-i considera handicapati este un drum destul de lung.

Daca veti citi cu atentie mesajul meu, veti vedea ca nu am aparat in vreun fel shpagarii. Insa cand se spune UMF Iasi, 95 % dintre oameni se gandesc la Medicina si nu la Stomatologie si de aceea am vrut sa pun lucrurile oarecum la punct. Si cred ca la fel de important ca aratatul cu degetul a derapajelor, ar fi de analizat si ce se face pentru a le evita pe viitor. Iar cei de la Medicina inceaca sa corecteze lucrurile. Aceasta a fost esenta interventiei mele.

Mass media, care constituie sursa de baza a informatiilor discutate pe forum, nu este interesata spre exemplu de OM 3185/09.02.2015, care modifica esential sistemul de finantatre din universitati, introducandu-se din nou criteriile de calitate. Noile criterii de baza a 26% din totalul finantarii vor deveni Factorii de impact ai revistelor in care se publica articolele stiintifice, Indicii Hirsch ai cadrelor didactice din universitate si numarul de publicatii din revistele situate in zona rosie si galbena a clasamentelor (altfel spus primele 50 % dintre revistele clasificate pe domenii). Dar daca tot au trecut alegerile, nimeni nu mai pare interesat de ceea ce se intampla in sistemul educational.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1044 - Mar 16th, 2015 at 4:46pm

Quote:
AlexA wrote on Mar 15th, 2015 at 2:33pm:

Posibil sa fim la fel de bine informati, doar ca sursele de informare fiind situate in tari diferite si interpretarea poate fi diferita. Altfel spus, fiecare vede ce vrea. Spre exemplu, nimeni nu ma va face sa cred ca respinegerea intr-o universitate, fie ea si de medicina, a 3000 de studenti din 3400, inseamna obligatoriu ca studentii respinsi sunt handicapati. Pot accepta ca 100-200 dintre ei n-au ce cauta acolo, dar in nici un caz 3000. Iar daca am aduna studentii respinsi in primul an in Franta, la toate facultatile de medicina, am depasi frumoasa suma 45.000, ceea ce ar insemna cam 4,5 % handicapati din populatia Frantei (asta considerand speranta de viata de numai 66 de ani)   Grin

Sunt complet de acord ca probabilitatea ca unul dintre cei 45.000 de respinsi sa ajunga un mare chirurg al Frantei, sau sa ia premiul Nobel pentru medicina este relativ scazuta, insa de-aici si pana la a-i considera handicapati este un drum destul de lung.

Daca veti citi cu atentie mesajul meu, veti vedea ca nu am aparat in vreun fel shpagarii. Insa cand se spune UMF Iasi, 95 % dintre oameni se gandesc la Medicina si nu la Stomatologie si de aceea am vrut sa pun lucrurile oarecum la punct. Si cred ca la fel de important ca aratatul cu degetul a derapajelor, ar fi de analizat si ce se face pentru a le evita pe viitor. Iar cei de la Medicina inceaca sa corecteze lucrurile. Aceasta a fost esenta interventiei mele.

Mass media, care constituie sursa de baza a informatiilor discutate pe forum, nu este interesata spre exemplu de OM 3185/09.02.2015, care modifica esential sistemul de finantatre din universitati, introducandu-se din nou criteriile de calitate. Noile criterii de baza a 26% din totalul finantarii vor deveni Factorii de impact ai revistelor in care se publica articolele stiintifice, Indicii Hirsch ai cadrelor didactice din universitate si numarul de publicatii din revistele situate in zona rosie si galbena a clasamentelor (altfel spus primele 50 % dintre revistele clasificate pe domenii). Dar daca tot au trecut alegerile, nimeni nu mai pare interesat de ceea ce se intampla in sistemul educational.

Cred ca va autosugestionati ca aveti dreptate si diferenta e doar in felul de a interpreta lucrurile. Nu prea vad ce interpretare intervine in dicutia despre " numerus clausus" criteriu dupa care raman pe dinafara studenti buni din anii 3-4! Imi pare rau dar asta nu se numeste interpretare a unui fapt,  ci ignoranta.
Cat despre cei 3000 de studenti care nu reusesc la medicina ( in realitate sunt mai multi dar numarul nu inseamna nimic atata timp cat inscrierea in anul intai este formala) multi se orienteaza- cum am mai precizat odata- spre alte universitati de medicina din Europa, universitati care au un renume mult mai bun decat cele romanesti.  Ce ramane,  ajunge si in Romania si- iarasi cum am precizat- printre ei pot fi si  studenti buni, dara fara sa exageram. E ca si cum ati sustine ca toti cei care au picat examenul la medicina sunt inteligenti dar au avut ghinion!  Cei  inteligenti mai au o sansa, despre ceilalti.....sigur, ghinionul! Oricum nu se compara nici  macar cu cei care aleg sa studieze in Belgia, Polonia, Ungaria, Portugalia, Cehia, Grecia chiar Ucraina e mai bine cotata.....nu fiti naiv sa va imaginati ca s-a dus vestea facultatilor de medicina din Romania ca sunt extraordinare. In plus daca auzi ca unul din fostii colegi  de liceu, printre cei mai slabi,  face medicina intr-o universitate straina, iti pui niste intrebari asupra calitatii studiilor respective, nu ?  Credeti ca un student  cat de cat bun alege Romania in locul altei tari europene? Nu, aleg aceasta destinatie cei care nu au de ales si bineinteles, poseda si banii pentru taxa respectiva. De banii pentru examene nu mai zic nimic...... Grin
De fapt vad ca aveti o ideea fixa cu "studentii handicapati care se duc sa medicina in Romania", sincer nici nu-mi amintesc cand am folosit aceasta fraza dar este posibil pentru ca am trait un episod foarte stanjenitor a propos de toti cei care ajung sa intre si sa termine medicina in Romania: am fost intrebata de un medic specialist care e nivelul acestor universitati de medicina, pentru ca sunt multe cazuri -si el cunostea direct unul, plus cateva din auzite- cand tineri francezi care de-abia, de-abia  iau bacalaureatul, unii a doua oara sau la oral ajung sa faca studii de medciina in Romania fara nici o problema. Mi-a dat un exemplu concret: baiatul unei cunostinte, medic specialist in acelasi spital- care in Franta nu ar fi reusit  sa termine nici niste cursuri postliceale- si care era bine-merci in anul 2 sau 3 la medicina in Romania! Nu intelegea cum este posibil asa ceva; poate ne explicati dvs  acest mister. Eu una consider ca  nu poti decat sa concluzionezi ca nivelul este atat de slab sau coruptia atat de mare in universitatile de medicina incat oricine reuseste aceste studii!  Si nu as recomanda nimanui un asemenea medic, este de la sine inteles.

Inteleg ca pentru dvs coruptia nu atinge decat facultatea de stomatologie. asa o fi ca prea ati insistat cu aceasta diferenta, dar  pe acest forum si in presa am citit si despre alti profesori cu probleme de coruptie, inclusiv rectorul- rasfoiti Far-ul aveti la dispozitie multe articole. In plus toata presa a relatat cazul unuia tot de la Iasi, arestat odata cu ceilalti doi profesori : era vorba nu numai de coruptie dar si de santaj, favoruri sexuale si amenintari cu moartea la adresa unei studente.  Inteleg ca era tot de la stomatologie. Si rectorul  la fel. Si o decana care a avut si ea probleme tot pentru o problema de spaga (cautati articolele pe FAR).  Asa o fi, dvs stiti mai bine bucataria universitatii. Dar cred ca e extrem de util sa readucem in discutie astfel de cazuri; va multumesc ca ati facut acest lucru.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19296543-dna-incepe-urmarirea-penala-cazul-...

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-19276828-profesorul-patima.htm

http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-esential-18652863-doina-azoicai-decan-umf-i...

PS E foarte bine ca va preocupa  problemele academice si felul in care sunt finantate universitatile! In definitiv e treaba celor din tara sa fie informati despre acest lucru si sa-i intereseze subiectul. Sa speram ca nu se va ajunge la finantarea cretina in functie de IF revistelor unde se publica, pentru ca la diferentele enorme dintre acesti factori in functie de disciplina, vor fi niste aberatii!  H index e ceva mai logic dar si acolo sunt diferente  mari intre discipline si s-a discutat foarte mult pe FAR despre acest subiect.
Back to top
« Last Edit: Mar 16th, 2015 at 6:12pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #1045 - Mar 16th, 2015 at 6:12pm

AlexA wrote on Mar 16th, 2015 at 4:46pm:
Mi-a dat un exemplu concret: baiatul unei cunostinte, medic specialist in acelasi spital- care in Franta nu ar fi reusit  sa termine nici niste cursuri postliceale- si care era bine-merci in anul 2 sau 3 la medicina in Romania! Nu intelegea cum este posibil asa ceva; poate ne explicati dvs  acest mister. Eu una consider ca  nu poti decat sa concluzionezi ca nivelul este atat de slab sau coruptia atat de mare in universitatile de medicina incat oricine reuseste aceste studii!  Si nu as recomanda nimanui un asemenea medic, este de la sine inteles.

Extraordinar ! Si asta inseamna ca tot sistemul educational romanesc e varza, nu-i asa ? Mai ales daca o spune si HotNews, e musai sa fie adevarat. Si un coleg de-al meu era sa-si piarda un deget in Franta, pentru ca a fost tratat necorespunzator la Urgente si culmea, exact in Paris. N-a folosit la nimic numerus clausus.

Si i-auziti aici ce chestii oribile se mai intampla in Franta:

Un prof de technologie parisien arrźté pour édopornographie

http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2015/02/11/01016-20150211ARTFIG00195-un-...

E musai terminat si sistemul educational francez !
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1046 - Mar 16th, 2015 at 6:16pm

Quote:
AlexA wrote on Mar 16th, 2015 at 4:46pm:
Mi-a dat un exemplu concret: baiatul unei cunostinte, medic specialist in acelasi spital- care in Franta nu ar fi reusit  sa termine nici niste cursuri postliceale- si care era bine-merci in anul 2 sau 3 la medicina in Romania! Nu intelegea cum este posibil asa ceva; poate ne explicati dvs  acest mister. Eu una consider ca  nu poti decat sa concluzionezi ca nivelul este atat de slab sau coruptia atat de mare in universitatile de medicina incat oricine reuseste aceste studii!  Si nu as recomanda nimanui un asemenea medic, este de la sine inteles.

Extraordinar ! Si asta inseamna ca tot sistemul educational romanesc e varza, nu-i asa ? Mai ales daca o spune si HotNews, e musai sa fie adevarat. Si un coleg de-al meu era sa-si piarda un deget in Franta, pentru ca a fost tratat necorespunzator la Urgente si culmea, exact in Paris. N-a folosit la nimic numerus clausus.

Si i-auziti aici ce chestii oribile se mai intampla in Franta:

Un prof de technologie parisien arrźté pour édopornographie

http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2015/02/11/01016-20150211ARTFIG00195-un-...

E musai terminat si sistemul educational francez !

Cum ati ghicit? De aceea pleaca tinerii studenti francezi  sa faca studii in Romania: din cauza coruptiei din scoli, licee si universitati!  Roll Eyes
Noroc cu universitatile romanesti.....

Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #1047 - Mar 17th, 2015 at 9:21am

AlexA wrote on Mar 16th, 2015 at 6:16pm:
Cum ati ghicit? De aceea pleaca tinerii studenti francezi  sa faca studii in Romania: din cauza coruptiei din scoli, licee si universitati!  Roll Eyes

Acum lasand gluma de-o parte, sunteti o persoana prea inteligenta ca sa nu intelegeti pericolul generalizarii, pornind de la niste situatii punctuale. Banuiesc ca nu ati fost niciodata in UMF Iasi si nici nu aveti o imagine macar aproximativa, legata de corpul profesoral din aceasta institutie. Cu toate acestea, ati fost cat se poate de vehementa si categorica in afirmatiile pe care le-ati facut pe acest forum, pornind de la niste articole de presa (mai mult sau mai putin comandate). Mai mult decat atat, ati preluat cu mare entuziasm si cliseele vandute timp de 10 ani de cel mai mare mafiot al Romaniei, pe numele lui Traian. V-a placut dupa cum se vede si imaginea hahaita pe la diverse televiziuni, cu profesorul Astarastoaie cel mare, gras si corupt, cocotat in spinarea investitorului Cocos, cel slabanog, muncitor, impovarat de datorii catre bugetul de stat si evident, cinstit. Si cine tuna si fulgera impotriva conflictelor de interese de la UMF ? Taman Excelenta Sa, domnul Georgescu, artizanul unor matrapazlacuri de vreo 2 miliarde de lei.

Ati inghitit cu mare placere si secventa referitoare la sistemul educational romanesc incompetent si corupt, construita cu mare grija de catre Comisia Prezidentiala. Colegului dumneavoastra de breasla, domnul Diaconescu, i se umplea gura de placere cand declara pe forum ca este BASIST si ca tarisoara noastra cea slabanoaga si saraca nu-si poate permite sa investeasca in educatie si sanatate, ca n-are bani. Si cum sa nu-l crezi, cand se dadea expert in tot soiul de speculatii bursiere ? Ani la rand ne-a explicat ca singurul om cinstit si demn de incredere din Romania, marele luptator impotriva coruptiei din sanatate si educatie este Traiaaaaan Baaaaaaseeeeescu ! (Stiti ca prietenul prezidential Funeriu a fugit in Franta si se pregateste sa emigreze in Dubai ?). Ma asteptam din partea domnului Marian Diaconescu, in ultima luna, dupa ce a inceput sa se intrevada dimensiunea dezastrului financiar din Epoca Basista, macar la putina cenusa in cap ! N-a fost sa fie insa.

Poate o sa ma intrebati ce legatura are Traian cu sistemul educational ? Pai are ! Pentru ca abia acum intelegem de ce s-a construit cu mare grija aceasta imagine a sistemului educational complet incompetent si total corupt: ca sa se justifice subfinantatrea lui, iar banii care trebuiau sa ajunga la educatie sau sanatate, sa fie dirijati in buzunarele cocosilor. M-as fi asteptat sa fiti la fel de revoltata pe aceasta tema, asa cum ati fost in problema ceainicului de 50 de euroi. Ati mai auzit ceva de marea coruptie in valoare de un ceainic, ca au trecut mai bine de 3 luni de-atunci ? O sa-mi spuneti ca DNA-ul este ocupat acum cu domnii Georgescu, Cocos si Bogdan Olteanu (ala cheliosu' de la PNL) care percepeau spagi de 30 % din valoarea retrocedarilor. Cum care retrocedari ? Alea de 2,5 miliarde care s-au facut fix in perioada cand se taiau salariile din educatie si sanatate cu 25 %, ca sa nu intram in incapacitate de plata. Poate ca matematicianul specialist in burse, ne explica mai bine cum e cu incapacitatea asta.         

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #1048 - Mar 17th, 2015 at 10:09am

Quote:
AlexA wrote on Mar 16th, 2015 at 6:16pm:

Acum lasand gluma de-o parte, sunteti o persoana prea inteligenta ca sa nu intelegeti pericolul generalizarii, pornind de la niste situatii punctuale. Banuiesc ca nu ati fost niciodata in UMF Iasi si nici nu aveti o imagine macar aproximativa, legata de corpul profesoral din aceasta institutie. Cu toate acestea, ati fost cat se poate de vehementa si categorica in afirmatiile pe care le-ati facut pe acest forum, pornind de la niste articole de presa (mai mult sau mai putin comandate). Mai mult decat atat, ati preluat cu mare entuziasm si cliseele vandute timp de 10 ani de cel mai mare mafiot al Romaniei, pe numele lui Traian. V-a placut dupa cum se vede si imaginea hahaita pe la diverse televiziuni, cu profesorul Astarastoaie cel mare, gras si corupt, cocotat in spinarea investitorului Cocos, cel slabanog, muncitor, impovarat de datorii catre bugetul de stat si evident, cinstit. Si cine tuna si fulgera impotriva conflictelor de interese de la UMF ? Taman Excelenta Sa, domnul Georgescu, artizanul unor matrapazlacuri de vreo 2 miliarde de lei.

Ati inghitit cu mare placere si secventa referitoare la sistemul educational romanesc incompetent si corupt, construita cu mare grija de catre Comisia Prezidentiala. Colegului dumneavoastra de breasla, domnul Diaconescu, i se umplea gura de placere cand declara pe forum ca este BASIST si ca tarisoara noastra cea slabanoaga si saraca nu-si poate permite sa investeasca in educatie si sanatate, ca n-are bani. Si cum sa nu-l crezi, cand se dadea expert in tot soiul de speculatii bursiere ? Ani la rand ne-a explicat ca singurul om cinstit si demn de incredere din Romania, marele luptator impotriva coruptiei din sanatate si educatie este Traiaaaaan Baaaaaaseeeeescu ! (Stiti ca prietenul prezidential Funeriu a fugit in Franta si se pregateste sa emigreze in Dubai ?). Ma asteptam din partea domnului Marian Diaconescu, in ultima luna, dupa ce a inceput sa se intrevada dimensiunea dezastrului financiar din Epoca Basista, macar la putina cenusa in cap ! N-a fost sa fie insa.

Poate o sa ma intrebati ce legatura are Traian cu sistemul educational ? Pai are ! Pentru ca abia acum intelegem de ce s-a construit cu mare grija aceasta imagine a sistemului educational complet incompetent si total corupt: ca sa se justifice subfinantatrea lui, iar banii care trebuiau sa ajunga la educatie sau sanatate, sa fie dirijati in buzunarele cocosilor. M-as fi asteptat sa fiti la fel de revoltata pe aceasta tema, asa cum ati fost in problema ceainicului de 50 de euroi. Ati mai auzit ceva de marea coruptie in valoare de un ceainic, ca au trecut mai bine de 3 luni de-atunci ? O sa-mi spuneti ca DNA-ul este ocupat acum cu domnii Georgescu, Cocos si Bogdan Olteanu (ala cheliosu' de la PNL) care percepeau spagi de 30 % din valoarea retrocedarilor. Cum care retrocedari ? Alea de 2,5 miliarde care s-au facut fix in perioada cand se taiau salariile din educatie si sanatate cu 25 %, ca sa nu intram in incapacitate de plata. Poate ca matematicianul specialist in burse, ne explica mai bine cum e cu incapacitatea asta.         

Domnule @academic cred ca faceti o confuzie grosolana: nu am fost niciodata o admiratoare a lui Basescu sau a lui Funeriu, dimpotriva, i-am combatut cat am putut pe acest site. In Funeriu nu am vazut decat un oportunist, care nu a reusit decat sa impuna cateva masuri ( si acelea discutabile, avantajand  unele discipline complet nemeritat). A avut ocazia sa faca mult mai mult, dar s-a complacut intr-un statu quo politic, motiv pentru care si-a pierdut orice credibilitate. De altfel, dvs nu ar trebui sa va plangeti: din cate imi amintesc de discutiile  furtunoase de pe FAR, disciplina dvs a fost avantajata teribil de masurile luate de Funeriu: criteriile de avansare propuse erau atat de un nivel stiintific atat de  scazut  incat ti-era rusine cu ele.  Am inteles ca in timp au fost si mai diluate la nivel de fiecare universitate, din cauza  nivelului  stiintific extrem de scazut al celor din domeniu ( cititi comentariile de pe FAR, este o mina de informatii foarte practice!) Deci dvs ar trebui sa-i multumiti lui Funeriu, nu sa-l criticati, ca si cei de la ASE care si-au vazut universitatea clasata printre cele mai bune, cand ea saraca isi da duhul de atata mediocritate.
Deci chiar nu va inteleg interventia!
Pe de alta parte, nu pot sa inchid ochii la  tot ce se intampla in invatamantul romanesc. Din pacate nu e saptamana sa nu apara o poveste tragi-comica  din domeniul invatamantului despre spaga, profesori corupti sau diversi sefi care isi fac de cap in institutiile pe care le conduc. Inteleg din comentariile dvs ca aveti legaturi stranse cu medicina din Iasi: aveti un intreg topic dedicat acestei institutii. Cititi-l si veti constata  ca nici nu e nevoie sa citesti presa ca sa intelegi nivelul coruptiei si al mediocritatii din aceasta universitate si nu  de  ieri-alaltaieri. De aici provine impresia mea dezastruoasa despre acaesta institututie (dar nu e singura, credeti-ma) care completata fiind cu articolele din presa despre profesori din aceasta universitate nu pot decat sa scarbeasca orice persoana corecta. Oricat ar exagera presa,  spaga e spaga, coruptia e coruptie, cumulul de responsabilitati si de salarii nu se poate inventa, mediocritatea stiintifica la fel si nici nu cred ca se aresteaza oamenii pentru ca nu sunt agreati de cei de la DNA. Deci nu vorbim de intamplari punctuale ci de o situatie care dureaza si pare ca a devenit o obisnuita.  Si totul corespunde perfect cu ce am citit pe acest  forum despre situatia existenta in acea universitate (va sfatuiesc sa cititi comentariile de pe topicul respectiv) Bineinteles nu este singura universitate corupta din tara, daca ati urmarit comentariile de pe FAR ati remarcat usor ca se  posteaza des articole siinformatii despre multe alte cazuri de coruptie in mediul universitar.
Deci, gasesc comentariul dvs superficial si nefondat, o incercare naiva de a sugera ca in universitatea dv totul este extraordinar,  sunt doar cateva elemente care au provocat dezordine, toate acuzatiile la adresa rectorului sunt exagerate si presa nu face decat sa toarne gaz pe foc. Si ca in general, sistemul de invatamant romanesc este extraordinar, comparabil cu cel al oricarei tari europene dezvoltate, scolile sunt magnifice, profesorii lafel, nivelul stiintific si didactic este cum trebuie, profesorii universitari sunt personalitati cunoscute in strainatate, studentii au parte de o pregatire extraordinara, concursurile pentru posturile universitare sunt la nivel european (minim  o suta de candidati  pentru un post)   asa ca dvs  nu intelegeti de ce unii se plang de situatia existenta! OK, atunci o  sa rad in hohote.

Back to top
« Last Edit: Mar 17th, 2015 at 12:07pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #1049 - Mar 17th, 2015 at 12:20pm

AlexA wrote on Mar 17th, 2015 at 10:09am:
Deci, gasesc comentariul dvs superficial si nefondat, o incercare naiva de a sugera ca in universitatea dv totul este extraordinar,  sunt doar cateva elemente care au provocat dezordine, toate acuzatiile la adresa rectorului sunt exagerate si presa nu face decat sa toarne gaz pe foc. Si ca in general, sistemul de invatamant romanesc este extraordinar, comparabil cu cel al oricarei tari europene dezvoltate, scolile sunt magnifice, profesorii lafel, nivelul stiintific si didactic este cum trebuie, profesorii universitari sunt personalitati cunoscute in strainatate, studentii au parte de o pregatire extraordinara, concursurile pentru posturile universitare sunt la nivel european (minim  o suta de candidati  pentru un post)   asa ca dvs  nu intelegeti de ce unii se plang de situatia existenta! OK, atunci o  sa rad in hohote.

Eu inteleg ca nu va pica foarte bine comentariile mele, insa cele afirmate de mine sunt lucruri cat se poate de reale si ACUM, pot fi si demonstrate. Pe dumneavaoastra nu v-am acuzat de a fi fost sustinatoare a ex-presedintelui (despre domnul Marian Diaconescu era vorba) ci doar de preluare cam pe nemestecate a unor clisee pregatite cu grija in beciurile de la Cotroceni. Nu va pot banui de nici o rea intentie, insa v-ati lasat atrasa de niste forme fara fond, in  lipsa unor informatii directe. Tonul dumneavoastra foarte razboinic si categoric, lasa impresia ca va face o reala placere sa aflati vesti cat mai proaste despre sistemul educational romanesc si ca nu aveti nici un fel de indoiala despre autenticitatea informatiilor pe care le gasiti in mass media.

Ar trebui sa am un IQ < 50 ca sa incerc sa sustin ca lucrurile merg bine in universitatile din Romania. Insa ceea ce vreau eu sa subliniez, este faptul ca nu sunt nici pe departe atat de proaste cum incearca unii sa ni le prezinte. Intr-un sistem care totalizeza cam 350.000 de cadre didactice, evident ca sunt si dobitoci si hoti si mincinosi si oportunisti si obsedati sexual, insa sunt si oameni competenti si oameni care doresc o schimbare a sistemului si oameni carora le pasa de ceea ce se intampla in jurul lor. Mi-e greu sa spun cat reprezinta unii si cat reprezinta ceilalti, dar daca ati avea curiozitatea sa puneti cap la cap intr-un an toate semnalele negative din presa, veti vedea ca ele nu implica mai mult de 100-150 de persoane (cam 0,05% - sper sa nu gresesc; stiti, medicii nu prea sunt buni la matematica). Si atunci de unde aceasta idee de coruptie generalizata si de incompetenta a intreg sistemului educational ?

De ce mi s-ar parea important de evaluat consecintele Epocii Basescu ? Nu doar pentru ca a fost cea mai mare cacialma si umilinta la adresa educatiei si a sistemului medical (si a romanilor in general), ci si pentru ca actualii guvernanti au preluat cu mare voiosie atitudinile si modul de a trata aceste doua sisteme, intr-adevar vitale pentru dezvoltarea normala a unei natiuni. E adevarat ca nu-i mai pune la zid prin intermediul diverselor comisii prezidentiale, dar nici nu le da mijloacele necesare pentru redresare. Chiar este destul de greu de inteles cum de s-a emis acel OM, privind finantarea pe criterii de calitate in universitati. Eu n-am priceput mare lucru din el, pentru ca sunt o droaie de formule de calcul criptice, dar pentru dumneavoastra va fi cu siguranta floare la ureche sa vedeti daca e bine sau nu. Am retinut insa ca e vorba de cuantificarea publicatiilor de nivel ridicat si de citarile din literatura (H index).

Sigur ca momentul 2015 nu se poate compara cu momentul 2009, care era mult mai favorabil pentru o reforma si va fi infinit mai greu acum sa incepem sa corectam lucrurile. De aceea consider ca fiind absolut criminal tot ceea ce s-a intamplat in intervalul 2009-2014, raportat la sistemul educational si la cel medical.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 40 41 42 43 44 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)