Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

We've upgraded to YaBB 2!

Pages: 1 2 3 ... 7
"Competentele" in Romania politica (Read 37351 times)
craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

"Competentele" in Romania politica
Mar 15th, 2010 at 12:48am

Prea se intampla multe si prea nu mai are rost educatia intr-o tara care pretuieste mai mult apartenenta la un partid, mascata sub asa numita competenta.

Au fost multe cazuri recente: individ care nu avea carte de munca anterioara numit director judetean la AJOFM, sotii de parlamentari, inclusiv la conducerea juridicului din ministerul educatiei sau sotii de rectori in propria universitate samd.
Merita un topic separat.

http://www.antena3.ro/stiri/politica/fosta-barmanita-numita-de-pd-l-sefa-peste-f...

La ce iti mai trebuie educatie cand de fapt este suficienta o diploma? Si o adeziune la partid. Sau casatoria cu cine trebuie.

Pentru cei care vor cu adevarat sa faca ceva, doar un sfat. Ay, caramba!

"Sexy-barmanita PD-L, devenita director in Ministerul Muncii
O fosta barmanita de la Bistro Ateneu a devenit director in Ministerul Muncii, gratie PD-L, si este pusa sa gestioneze fonduri europene de 4,2 miliarde de euro.
Anca-Cristina Zevedei a fost numita de Mihai Șeitan, zilele trecute, director interimar al AMPOSDRU, autoritatea de management aflata in parohia ministerului Muncii care gestioneaza fonduri europene pentru resurse umane in valoare de 4,2 miliarde de euro, informeaza In Politics.
Zevedei are 34 de ani, este sefa femeilor PD-L sector 6, sotia unui afacerist de origine rusa apropiat primarului Cristian Poteras si a candidat fara succes la un post de europarlamentar in 2009.
Presa a dezvaluit ca Zevedei lucra acum 4 ani ca barmanita la Bistro Ateneu, linga Ateneul Roman.
Dupa ce s-a maritat, si-a deschis o agentie de topmodele, Vision Models, si un salon de frumusete in incinta Athenee Palace (Hilton), dar si o firma specializata in plasarea fortei de munca in strainatate.
S-a mai facut remarcata la reuniuni mondene unde participau Elena Basescu ori Elena Udrea."

http://www.ziare.com/actual/dezvaluiri/03-14-2010/sexy-barmanita-pd-l-devenita-d...

In sfarsit am auzit si eu ca Ministerul Muncii a reusit sa faca un loc de munca in tara asta.

PS Si totusi persoana in cauza a absolvit:
UPB - Inginerie economica
Facultatea de Drept din cadrul Universității Româno-Americane
Doctorand in - ce altceva decat Stiinte Militare si Informatii

http://ro.wikipedia.org/wiki/Anca-Cristina_Zevedei

Un traseu atat de cunsocut deja in "diplomologia" din Romania.

Eu unul cred ca la Universitatea Nationala de Aparare Carol I se fac printre cele mai mari magarii doctorale din Romania.
Back to top
« Last Edit: Mar 15th, 2010 at 1:14pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: "Competentele" in Romania politica
Reply #1 - Mar 17th, 2010 at 9:19pm

Directorul numit politic la Aeroportul Timisoara are experienta in textile.

http://www.pressalert.ro/2010/03/de-ce-nu-pot-vrajitoarele-sa-dea-aripi-chilotil...

Or fi crezut ca are experienta de "chilot" de avion nu de corp.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/889798/Harababura-pe-Aeroportul-polit...
Back to top
« Last Edit: Mar 17th, 2010 at 10:07pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #2 - Mar 19th, 2010 at 2:40pm

Firma infiintata de cateva zile castiga contract cu Ministerul Educatiei  Tineretului si Sportului. Firma are aceeasi adresa cu ce la care lucuieste sora directorului care a dat contractul din bani publici.

http://www.tolo.ro/2010/03/19/seful-lia-manoliu-da-patronul-firmei-e-o-cunostint...

E minunat, nu-i asa? Ce sa ne mai punem probleme de CNCSIS si conflictul de interese? Tot in acelasi minister. Eu unul, cred ca s-au prins ca nu are cum sa vada tot ce se intampla intr-un minister mamut si au inceput sa il joace cum vor.

Si un alt exemplu de "management corporatist":
http://www.click.ro/actualitate/bucuresti/Frauda-marmelada-Spitalul-Obregia-Capi...
Back to top
« Last Edit: Mar 19th, 2010 at 4:08pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - Mar 20th, 2010 at 12:17pm

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #4 - Mar 22nd, 2010 at 12:05pm

Cum se zbat politicienii sa isi faca notari in familie:

"Iata cum descria Manuela Mitrea, in septembrie 2005, modul in care a ajuns notar: „Am facut o cerere la doamna ministru Rodica Stanoiu pentru numirea ca notar public. Apoi m-a chemat doamna ministru si m-a testat, adica mi-a pus mai multe intrebari. Eu oricum aveam experienta de peste cinci ani in profesii juridice, pentru ca fusesem sefa cabinetului parlamentar al lui Oliviu Gherman, apoi parlamentar". Iar Rodica Stanoiu se justifica: „I-am dat ordinul Manuelei Mitrea, e adevarat, dar cei de la Uniunea Notarilor nu s-au opus".

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Cum_a_ramas_notar_sotia_lui_Miron_M...

Asa, spaga data sub forma de taxa notariala la ruda parlamentarului este legala.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #5 - Mar 22nd, 2010 at 11:48pm

Judecator de Curte Suprema din Romania referindu-se la pierderea cazului unei parti: Ne-au furat, partea cealalta i-a platit pe ceilalti judecatori mai mult.

Nu e minunat?
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #6 - Mar 26th, 2010 at 8:40am

SAR a declansat o actiune de sprijin a demersului judecatorilor, relativ la atitudinea CSM.

Pe 24 martie 2010 a fost facut public un protest al judecatorilor privind atitudinea Consiliului Superior al Magistraturii in legatura cu implicatiile etice puse in discutie de cazul Voicu, precum si fata de
arbitrariul si lipsa de transparenta a numirilor la ICCJ. Credem ca este foarte important ca publicul si societatea civila sa sprijine astfel de initiative si va invitam sa va alaturati protestului, semnand aceasta petitie, care va fi trimisa CSM impreuna cu lista de semnaturi.

Pentru a citi textul integral al petitiei, accesati
http://www.sar.org.ro/blog/?p=1490.

Pentru a semna petitia, trimiteti la link-ul de mai sus un comentariu cu numele Dvs.

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #7 - Mar 26th, 2010 at 11:26am

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - Mar 31st, 2010 at 11:12am

Legea salarizarii unice aduce secretarele la putere. E drept, cele sefe.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/transilvania/6-200-lei-salariu-de-secret...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #9 - Apr 2nd, 2010 at 11:17am

Mai are rost sa vorbim de educatie si competente?

"Iubitul Elenei Basescu, secretar economic la Paris"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/iubitul-elenei-basescu-secretar-economic-la-pari...

"Potrivit Libertatea, concursul organizat in data de 22 martie nu a fost anuntat public, asa cum prevede legea. Surse din institutie sustin ca, desi lucra doar de cateva saptamani in minister si nu avea experienta in domeniu, Bogdan Ionescu a obtinut nota maxima la concursul pentru functia de secretar economic de la ambasada."

Cum poti avea onoarea sa vi si sa ceri pe urma reducerea numarului de bugetari, cand ai tupeul sa tolerezi magarii ca astea?

Sentimenul meu ca si pe vremea monarhiei sau a dictaturii ceausite era mai mult bun simt decat acum. La ce ne mai trebuie lege in educatie?

In lupta pentru "dictatura luminata" visata de Elena Udrea esuam inevitabil si lamentabil in fanariotismul de partid.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #10 - Apr 2nd, 2010 at 1:24pm

Quoi?
Cuuuuuuuuuuum?
Individul asta  secretar economic la ambasada din Paris? Singurul candidat pe acel post?
S-or fi inselat cei de la ziar si era vorba de postul de portar.
Nu mai zic nimic ca-i Vinerea Mare.
Sigur nu-i o gluma, ca ieri a fost 1 Aprilie?
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #11 - Apr 2nd, 2010 at 3:19pm

Precedentul EBA se rostogleste... mai urmeaza confirmarea nasilor (Boc sau Videanu) si alaiul vesel de nuntasi dezinteresati. Este evident ca asistam la "modernizarea statului"... Pana la legea educatiei ar trebui mai intai sa ne educam clasa politica.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #12 - Apr 3rd, 2010 at 1:42pm

http://www.ziare.com/actual/eveniment/04-03-2010/iubitul-elenei-basescu-a-demisi...

Magaria este ca asa ceva s-a intamplat. Sistemul este corupt pana in maduva lui, prin asa numitele "comisii de concurs", care analizeaza "competentele". Ba mai mult, mai e o persoana implicata, fata unui secretar de stat care a  "castigat" concursul la Montevideo si de care nu s-a auzit nimic, cu privire la demisie.

Ca sa nu mai spun ca purtatorul de cuvant al guvernului a spus ca nu e nici o problema cu "concursul".

Comentariu (neverificat din alte surse):
http://stiri.rol.ro/syda-secretar-economic-la-ambasada-din-paris-609949.html
"Oana Balan, fiica Mariei Parcalabescu, secretar de stat in Ministerul Economiei, si-a inceput cariera anul trecut, cand era consiliera pentru colegul mamei sale de pe atunci, adica celalalt secretar de stat, Gheorghe Marin. Mai nou insa, tanara Oana a dorit o schimbare in viata sa si a vrut sa plece in lume, tocmai in Uruguay. Atunci mama sa a infiintat un birou special pentru ea ! Surse din minister spun ca motivul pentru care Oana Balan vrea sa se duca departe este un cetatean din Uruguay de care fata secretarului de stat s-a indragostit lulea. Zis si facut ! S-a infiintat peste noapte un Birou Comercial al Ambasadei Romaniei in Montevideo, capitala Uruguayului. Dar biroul avea nevoie de un secretar economic si, ca din intamplare, pe 22 martie, ministerul a pregatit un concurs pentru aceasta functie. Asadar, tanara a sustinut un concurs fulger exact ca si Syda la Ministerul Economiei pentru a obtine postul de secretar economic 3 la Ambasada Romaniei din Montevideo, capitala Uruguayului, si se pare ca l-a luat cu brio fara insa sa se prezinte macar la concurs. Doar ca nici despre acest concurs nu au fost publicate informatii pe nicaieri..."

Eu unul, chiar cred ca totul a fost pus la cale pentru tipa din Uruguay, dar mama care a aranjat avea nevoie de un paravan. Si ce paravan mai bun decat iubitul fetei presedintelui.

La ce mai trebuie Legea educatiei intr-o tara bananiera? Nu e mai bine sa se focalizeze pe dezbaterea "Legii junglei". Desi mi-e teama ca noi nici pe asta nu putem sa o respectam.

PS
Un comentariu relevant pentru "competentele romanesti":
"Sunt prof. intr-un liceu de elita si va spun cu exemple concrete ca nu mai conteaza absolut deloc capacitatea intelectuala, calitatile de lider si tot ce mai vreti, avem absolventi exceptionali care lucreaza in posturi absolut obscure si fara nicio perspectiva si fosti absolventi care nu erau in stare sa inchege doua fraze si nu erau buni la nimic, iar acum ocupa posturi incredibile!"
Back to top
« Last Edit: Apr 5th, 2010 at 11:33am by craciunm15 »  

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #13 - Apr 4th, 2010 at 2:19pm

Eu studiez SYDA (nu prea stui cum se scrie, dar poate pentru asta ajung europarlamentar) si vreau secetar economic 2. Promit sa am succesuri la concursul care se organizeaza special pentru mine. Va rog, chiar daca sunt unii care nu ma iubeste!

Dar din pacate nu am conexiuni la partid si o sa ma ajute marinerul si oamenii lui sa ........la licurici.

C

Sorry, stiu ca nu se potriveste: Adevarat a-nviat!
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #14 - Apr 9th, 2010 at 1:00pm

http://www.evz.ro/detalii/stiri/traian-basescu-si-a-decorat-finul-medicul-catali...

"Doctorul Carstoiu este finul presedintelui Basescu si cel care a fost de garda în 7 mai 2006, cand seful statului a mers la unitatea medicala acuzand dureri de spate fiind diagnosticat cu hernie de disc si operat apoi la Viena, arata Mediafax."

Omul merita decorat, ca doar l-a sfatuit pe Presedinte sa nu cumva sa se opereze in Romania.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #15 - Apr 10th, 2010 at 9:19pm

Pentru cei care mai au indoieli ca educatia este un moft in societatea noastra?

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/casa-lui-casuneanu-hit-pe-yo...

Bani din contracte cu statul, care nu are bani pentru educatie (nu ca pe aia care ii are ii gospodareste bine).
Omul e temporar in puscarie, dar stim cu totii ca nu pentru multa vreme.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #16 - Apr 11th, 2010 at 9:02pm

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #17 - Apr 14th, 2010 at 2:28pm

Carul cu prosti:

"Concediile medicale vor fi verificate la domiciliu cu politia"
http://www.realitatea.net/concediile-medicale-vor-fi-verificate-la-domiciliu-cu-...

Ce face cineva imobilizat la pat? E obligat sa lase usa deschisa pentru angajator si politie?
Cu ce drept se intra in casa cuiva? Mai intai sa mearga la judecator si sa ia mandat.
Bolnavii nu mai au drepturi cetatenesti?
Incredibil pana unde poate merge tupeul guvernantilor. Cel mult, acolo unde exista suspiciuni, o persoana poate fi convocata pentru un nou consult medical.
Cei care trebuie sa faca fizioterapie, sa isi aduca bazinul si tratamentele acasa? Sunt complet debusolati si bolnavi de putere, cei care promoveaza asemenea legi.

Lipsa de cinste in societate, promovata de la cele mai inalte zone este problema. Nu exista incredere in medici? Sa fie verificati si sanctionati cei care sunt corupti. Nu sa se incalce drepturi constitutionale. Chiar daca nu mai suntem de mult un stat de drept. Daca am fost candva.

Mai putin si punem un politist langa fiecare medic, cand mai corect ar fi sa punem unul langa fiecare angajat al ministerelor. Si inca un politist sa verifice pe primul politist. Statul politienesc pare sa fie visul conducerii tarii.
Back to top
« Last Edit: Apr 14th, 2010 at 4:38pm by craciunm15 »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #18 - Apr 15th, 2010 at 8:11am

Si totusi, chestia asta se intampla in mai multe tari europene, inclusiv in Franta. Din pacate au loc foarte multe abuzuri in acest domeniu ( al concediilor medicale) si aceasta verificare la domiciliu s-a dovedit utila.  Ca sa sanctionezi medicii corupti trebuie sa stii exact care sunt acestia si asta nu se poate realiza decat prin controalele respective. Altfel cum poti stii cine da concedii medicale bidon si cine nu?  Recunosc ca si mie mi se pare un atac la libertatea individului, dar daca privesc prin prisma realitatii gasesc ca gestul respectiv este legitim. Bineinteles, exista "ore de iesire" ( cam 3-4 pe zi, suficient pentru o persoana bolnava) consemnate de medic pe certificatul medical respectiv. Cineva imobilizat la pat sigur nu va fi controlat, in general se controleaza cazurile discutabile. Nu o vedeti controale la usa cuiva care are o mana sau un picior fracturate, sau care tocmai a  iesit din spital dupa o interventie chirurgicala.
Cum spuneam, cu toata oroarea care inspira aceste controale,  pentru mine este doar o consecinta a degradarii societatii chiar si in tarile asa zise democratice.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #19 - Apr 15th, 2010 at 10:56am

Nu neg existenta unor concedii medicale nejustificate, dar cum va proceda un medic cu un bolnav care refuza sa semneze acceptul de vizita acasa? Nu ii va da concediu medical, desi acesta se impune?
Verificarea la domiciliu va arata doar ca persoana este acasa, nu si ca a primit concediu medical in mod corect. Solutia ar putea fi - acolo unde se prezuma un act de coruptie - chemarea la consultatie la alt medic sau comisie de medici, cu suportarea cheltuielilor de deplasare de catre angajator. Apoi comisie de ancheta a medicului care a dat concediul medical nejustificat.
Pentru o dactilografa care si-a rupt mainile intr-un accident, nu vad nicio o relevanta in statul acasa.

Eu sper ca organizatiile pentru apararea drepturilor civile vor interveni in justitie, guvernul fiind notoriu pentru incercarile de incalcare a Constitutiei:
http://www.cotidianul.ro/curtea_constitutionala_a_mai_trantit_o_lege_a_guvernulu...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #20 - Apr 15th, 2010 at 7:35pm

Hotararea in sine nu are cum sa rezolve problema in totalitate. Se vrea mai degraba disuasiva. Bineinteles ca exista inca incredere in medici si nimeni nu-ti suna la usa sa-ti ia temperatura, dar daca te gaseste in timpul unui concediu medical zugravindu-ti singur casa,  spaland geamurile ( dau doar 2  exemple Smiley ) este clar ca-i ceva in neregula. Exagerez putin, dar sunt cazuri cand aceste concedii medicale sunt doar pretexte pentru a-ti rezolva nu stiu ce probleme in celalalt capat al orasului, sau in alt oras , sau efectiv o mica vacanta, mai rau,  oameni care muncesc  la negru in alt loc decat cel "oficial"......De cand sunt in Franta am vazut multe reportaje pe aceasta tema, adevarate filiere specializate in acest scop (nu glumesc) asa incat realizez ca problema este complexa si ca hotararea in sine, desi greu de "inghitit" are un temei.  Chiar daca este de natura sa "sifoneze" multe alte persoane, medici si pacienti.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #21 - Apr 19th, 2010 at 11:13am

Fara nici o legatura cu ANI:

http://www.ziare.com/vasile-blaga/stiri-vasile-blaga/ginerele-lui-blaga-printre-...

Exista metode de a castiga bani cu duiumul, fara sa fie implicata ANI: monopolul notarilor, asocierea in firme care "vor castiga" pentru ca sunt atestate, samd.
Doar fraierii mai musca la ANI.

De fapt, a mai auzit cineva ceva de "baietii destepti din energie" ? Pai s-a auzit doar cat au cotizat "gresit".
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #22 - Apr 21st, 2010 at 10:01am

Asta da competenta in vreme de criza:

http://www.ziare.com/pdl/stiri-pdl/boureanu-a-incasat-pe-actiunile-la-o-firma-ma...

Totul legal, cu acte. Fara ANI.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #23 - Apr 21st, 2010 at 5:06pm

Nimic ilegal

http://www.capital.ro/articol/gip-vladescu-a-primit-contracte-de-500-000-euro-di...

Simple potlogarii romanesti cu firme de apartament.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #24 - Apr 23rd, 2010 at 6:23pm

Spitalul, locul in care descompunearea Romaniei se vede prima. Si doare cel mai tare.

http://www.cotidianul.ro/am_cumparat_antibiotice_am_cumparat_tot_ce_a_fost_nevoi...

Aici doar se vede prima, nu inseamna ca in alte locuri nu e mai rau. Ci dimpotriva.

Aici doar ne-au adus cei care fura prin contracte de apartament, borduri si autostrazi la preturi colosale, studii de fezabilitate si de impact, "turismul o prioritate", consilierii peste consilieri la ambasade, consilii de administratie peste consilii de administratie, conduceri de Fonduri "Proprietatea", pensii discriminatorii si in general o gargara neintrerupta samd.

Asa sa-i ajute Dumnezeu!
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 ... 7
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)