Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

We've upgraded to YaBB 2!

Pages: 1 ... 3 4 5 6 
Proiectul de Lege a Educatiei 2010 (Read 26912 times)
gabriel_teodorescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

cluj-napoca
Re: Proiectul de Lege a Educatiei 2010
Reply #100 - Oct 13th, 2010 at 11:24am

Noua lege a educatiei va trece prin asumarea raspunderii guvernului Boc!
Din sursele mele, in Parlament, ei au varianta aceea plina de greseli...
Mai putem face ceva, sau doar spera ca in timp prin OM date sa fie modificata, sau prin schimbari la nivel inalt???
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

gabriel_teodorescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

cluj-napoca
Reply #101 - Oct 18th, 2010 at 4:57am

din NOUA LEGE A EDUCATIEI NATIONALE care a trecut de SENAT...LICEUL PT SPIONI...!!!Senatorii au introdus Liceul de ordine si securitate publics în Legea educatiei

Copiii care vor sa-si "dezvolte" vocatia de spioni vor avea un liceu în care sa învete. Senatorii din comisia de învatamânt au introdus în lege un nou tip de liceu vocational: de informatii, de ordine si securitate publica la promulgare.

Vorbim de ofiterii sub acoperire, care de anul viitor ar putea fi tineri sub 18 ani. Viitoarea lege a educatiei prevede înfiintarea liceelor speciale care si scoate pe banda rulanta; spioni."
Ideea de a antrena copii în aceste activitati mi se pare imoral. Activitatea de informatii este o activitate dificila si care nu trebuie nici macar incipient lasata pe mâna unor curiosi. Este o aberatie sa îl treci la licee vocationale. Pe de alta parte în felul acesta nu se creaza ofiteri, ci unelte", a declarat profesorul de istorie Zoe Petre.

Ea face un apel public pentru a corecta urgent legea Educatiei care se afla pe masa Camerei decizionale din Parlament.

"A existat o înflacarare foarte puternica în societate când s-a descoperit ca securitatea avea informatori în rândul liceenilor. Vrem sa generalizam aceasta situatie?", a mai spus profesorul.

"Pentru a elimina orice dubiu ar trebui ca profilul respectiv sa se numeasca de ordine si securitate publica, nu de informatii. Cred ca un asemenea profil pentru a crea oameni cu studii medii care sa lucreze în ordinea si securitatea publica este binevenit", a spus senatorul din Comisia de Învatamânt, Nicolae Robu.
...
am impresia ca unii abilitati politic au vizionat multe filme SF ...cu spioni!!! sau dorim sa concuram cu M5, 6 CGDS... sa mai scriu!!!!...
...cum poti INTRODUCE un asemenea amendament... la 18 ani ce putere de decelare au acesti tineri... bravura si atat... si uite asa vom intra in CARTEA RECORDURILOR ... cu cel mai SUPER K SPION LA 18 ANI!!...AM INTELES CA II SCOLIM PE CEI DE LA M6 ...DAR CHIAR SA-I DEPASIM ...SI INCA DE LA 18 ANI... NU ESTE CAM MULT DOMNILOR POLITICIENI, DOMNULE MINISTRU, DOMNILOR PSIHOLOGI???... SI BUN IN CAZUL IN CARE APAR ACESTE SCOLI IN SISTEMUL ROMANESC... CE FAC ONOR ELEVII VOR SPIONA IN PRIMUL RAND COLEGII, SI PROFESORII DIN ORASUL RESPECTIV... DE TREBUIE SA FACA SI PRACTICA SI ACTIVITATI IN TEREN... NU DOAR SCOALA IN BANCI!!!.... REVOLTAT...
CA DE OBICEI IN ROMANIA NU SE CITESTE TOT ...

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #102 - Nov 9th, 2010 at 7:57am

http://docs.ad-astra.ro/Comunicat_Ad_Astra_7-11-2010_final.pdf

Daca legea educatiei va reveni la senat va trebui si FAR sa-si spuna punctul de vedere.

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #103 - Jan 4th, 2011 at 6:06pm

Presupun ca multi au amutit de bucurie ca legea educatiei a fost promulgata cu surle si trambitze portocalii!
Frumos.........cand va reveniti din bucurie, m-as bucura si eu  sa aflu cateva pareri despre aplicarea concreta a acestei legi, nu blablabla-ul de pe hartie care suna frumos.
Ce "rotund " am incheiat fraza! ca o portocala....

Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #104 - Jan 5th, 2011 at 10:36pm

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #105 - Jan 6th, 2011 at 12:12pm

Cel mai distractiv cu FAR e ca exista o noua lege si mai nimeni nu are nimic de spus.
Dar sa faci o filosofie sau sa bati apa'n piua, sa vezi atunci cum o sa scrie pe zeci de pagini, care mai de care sa se dea destept, cultivat, intelectual fin ...
In rest, ca politicienii: avem opinii, dar nu suntem de acord cu ele, ca poate nu suna bine la electorat...
Si daca stam sa numaram bine, cam astia sunt toti reformatorii.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #106 - Jan 6th, 2011 at 12:28pm

Cateva raspunsuri de la Mircea Miclea.
Unele sunt vagi (in sensul - se vor elabora noi metodologii), dar converg spre o dorinta de a face ceva. Pacat de chestia aia cu masteratul didactic, alfel era o persoana extrem de credibila. Asa, am niste mici rezerve, mai ales ca nu-i stiu opinia despre smenariile de la minsiter cu papusile si directoratul de la BCU.

http://www.campusnews.ro/stiri-intalniri_online-8183085-seful-comisiei-prezident...
Back to top

IP Logged

archibald
Ex Member

Reply #107 - Jan 6th, 2011 at 1:22pm

Duma mine legea e proasta din urmatoarele cinci motive:
1. nu prevede si o rocedura de dez-abilitare a impostorilor!
2. pastreaza un numar mult prea mare de grade didactice era sa zic militare... ma refer la: preparator, asistent, sef de lucrari, conferentiar, profesor.
3. nu propune o lista a specializarilor dupa care sa  ordoneze brambureala de sectii din universitatile noastre, in special la nivelul de master.
4. nu leaga partea didactica de cercetare.
5. desi pretinde ca studentul e tinta finala, din lege nu prea se vede asta...
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #108 - Jan 6th, 2011 at 2:34pm

Quote:
Cel mai distractiv cu FAR e ca exista o noua lege si mai nimeni nu are nimic de spus.

Nici nu trebuie sa va mire prea mult acest aspect, avand in vedere politizarea excesiva dezvoltata in jurul legii. Eu mi-am exprimat de mai multe ori parerea despre actuala Lege a Educatiei, atunci cand era in varianta de proiect. O consider in continuare cea mai reformista varianta de Lege, dintre toate cele vanturate in ultimii 2 ani. Ramane insa gustul amar al aspectelor legate de procedura de adoptare. Legea se suprapune intr-o proportie destul de mare, peste ideile vehiculate pe FAR de-a lungul timpului si am sa enumar pe cele mai importante:

- ierarhizarea universitara
- micsorarea numarului de universitati (personal am rezerve fata de varianta de comasare prin absorbtie)
- schimbarea filosofiei de finantare (aici sunt in continuare de parere ca finantatrea pe post era mai buna)
- posibilitatea de alegere a Rectorului prin vot universal
- depolitizare sistemului universitar prin interdictia de a cumula functiile de conducere din universitati cu cele politice
- pensionarea la 65 de ani
- precizari anti-nepotism
- limitarea numarului maxim de doctoranzi la 8
- introducerea procedurii de abilitare
- posibilitatea de acordare a dreptului de conducere de doctorat conferentiarilor si sefilor de lucrari
- eliminarea restrictiilor de vechime pentru promovarea pe posturi
- precizari referitoare la plagiat

Legea insa trebuie insotita de o serie de metodologii de aplicare si aici trebuie sa fim foarte atenti la ce se intampla. Va fi esential modul in care vor lucra institutiile asociate MEC si aici am serioase rezerve in ceea ce priveste gradul de corectitudine al acestora (avand in vedere ultimele evenimente legate de CNFIS, ARACIS etc.).  
Back to top
« Last Edit: Jan 6th, 2011 at 3:21pm by N/A »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #109 - Jan 6th, 2011 at 3:25pm

Quote:
- micsorarea numarului de universitati (personal am rezerve fata de varianta de comasare prin absorbtie)
- schimbarea filosofiei de finantare
- depolitizare sistemului universitar prin interdictia de a cumula functiile de conducere din universitati cu cele politice
- posibilitatea de acordare a dreptului de conducere de doctorat conferentiarilor si sefilor de lucrari

Toate astea suna foarte frumos pe hartie, ma rog ecran. Pana la aplicarea lor mai este. Si chiar aplicate....sunt destul de sceptica in privinta rezultatului efectiv.
Dau doar doua exemple:
Abilitarea: un lucru foarte bun daca este facut serios si va exista o comisie ce-si merita numele. Altfel va fi ca si pana acum cu conducerea de doctorat.
Faptul ca cei mai tineri  vor avea dreptul sa dea aceasta abilitate ( indiferent de gradul universitar) este iarasi un lucru pozitiv: macar te face sa te simti bine ca ai conducere de doctorat. Grin
Dar ca sa valorifici ( in sens stiintific) abilitarea va fi mai dificil: ca sa ai studenti in doctorat trebuie sa ai cursuri in master 2. Daca reusesti sa ai student(i) in doctorat trebuie sa le gasesti si finantare (nu cred ca exista finantare de la stat pentru toti doctoranzii!!!), deci ai nevoie de granturi ceea ce pentru un lector sau conferentiar nu este evident sa le obtina ( ma refer la granturi sufiecient de serioase ca sa suporte  si finantare de doctorat).
In fine, o sa vedeti ca vor fi diverse chestii practice ce vor mai diminua exaltarea cu "am abilitare".

Al doilea  exemplu se refera la " precizari anti-nepotism".
Daca am inteles bine din ce spunea Miclea azi pe HotNews restricita in sine este destul de redusa: doi membri ai aceeasi familii nu trebuie sa aiba concomitent functii de raspundere in aceeasi facultate. Ceea ce este foarte diferit de ce s-a discutat aici pe FAR si de ce se astepta.
Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #110 - Jan 6th, 2011 at 4:18pm

craciunm15 wrote on Jan 6th, 2011 at 12:12pm:
In rest, ca politicienii: avem opinii, dar nu suntem de acord cu ele, ca poate nu suna bine la electorat...

Aici banuiesc ca vorbiti doar in nume personal, nu? In ce ma priveste, am spus de la bun inceput ca vom avea o lege de rahat promovata de un ministru de rahat, si nu cred ca m-am razgandit intre timp.
Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #111 - Jan 6th, 2011 at 4:21pm

Quote:
Legea se suprapune intr-o proportie destul de mare, peste ideile vehiculate pe FAR de-a lungul timpului si am sa enumar pe cele mai importante:

- schimbarea filosofiei de finantare (aici sunt in continuare de parere ca finantatrea pe post era mai buna)

Vreo idee despre alegerea decanilor nu ati vehiculat cumva pe FAR de-a lungul timpului?
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #112 - Jan 6th, 2011 at 4:25pm

Quote:
Vreo idee despre alegerea decanilor nu ati vehiculat cumva pe FAR de-a lungul timpului?

N-am inteles la ce se refera intrebarea.

Domnule Florin,

Daca folositi un limbaj necivilizat, in calitate de moderator, imi rezerv dreptul sa va sterg interventiile.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #113 - Jan 6th, 2011 at 4:31pm

Quote:
Daca am inteles bine din ce spunea Miclea azi pe HotNews restricita in sine este destul de redusa: doi membri ai aceeasi familii nu trebuie sa aiba concomitent functii de raspundere in aceeasi facultate. Ceea ce este foarte diferit de ce s-a discutat aici pe FAR si de ce se astepta. 

Am citit si eu materialul de pe HotNews si intr-adevar este o problema pe care n-o stiam. Varianta de lege asumata, este cea care a trecut de Camera Deputatilor si nu cea transmisa initial de Guvern. In varianta initiala nu era inclus cuvantul concomitent. De aceea si suna aiurea articolul cu pricina, pentru ca subordonarea nu presupune ca ambii soti sa aiba functii de conducere.
Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #114 - Jan 6th, 2011 at 4:32pm

Quote:
N-am inteles la ce se refera intrebarea.

Vedeti posturile mele de pe pagina asta, spre sfarsit:
http://www.forumul-academic-roman.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=news;action=dis...
Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #115 - Jan 6th, 2011 at 4:35pm

Quote:
Domnule Florin,

Daca folositi un limbaj necivilizat, in calitate de moderator, imi rezerv dreptul sa va sterg interventiile.

Hopa, gata, ati trecut la cenzura? Sa inteleg ca pe acest distins forum academic numai portocalii au dreptul sa vorbeasca necivilizat?
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #116 - Jan 6th, 2011 at 4:39pm

Quote:
Hopa, gata, ati trecut la cenzura? Sa inteleg ca pe acest distins forum academic numai portocalii au dreptul sa vorbeasca necivilizat?

Nu e vorba de nici o cenzura, insa 3/4 dintre mesajele dumneavoastra sunt scrise intr-o maniera care nu onoreaza un universitar. Puteti scrie ce vreti, numai sa va exprimati intr-un mod civilizat. Derapaje au mai fost, insa ati inceput sa depasiti limitele rezonabile.
Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #117 - Jan 6th, 2011 at 4:44pm

''Salut, imi pare chiar rau sa-ncep acest 2011 cu un material din asta, dar asta chiar e:
bine, bre, da' de ce va *mai pierdetzi vremea cu acest ipochimen numit Marga*? 
Pai, nu *v-a dat el* de-a lungul anilor *dovada* ca nu merita sa ne batem capu' cu perdantzii/ jigodiile/ipocritzii? 
Cel mai bun "medicament" e sa-l ignoram cu *desavarshire*, ca sa-ntzeleaga *prea bine* cat e de marunt. In toate: shi ca om, shi ca politician & & ca filosophe... ''
Putem vedea aici in toata splendoarea ei politica FAR: sa-l injuram pe Marga e permis, e bine, e de dorit, dar sa-l injuram pe Funeriu e urat si interzis.
Foarte bine baieti, adio si n-am cuvinte, ramaneti sa-i pupati in continuare in $%$@$%^pe funeriu si basescu.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #118 - Jan 6th, 2011 at 5:08pm

Quote:
Nu e vorba de nici o cenzura, insa 3/4 dintre mesajele dumneavoastra sunt scrise intr-o maniera care nu onoreaza un universitar. Puteti scrie ce vreti, numai sa va exprimati intr-un mod civilizat. Derapaje au mai fost, insa ati inceput sa depasiti limitele rezonabile.

Nicolae, ca sa evitam derapajele nu vrei tu sa definesti limita asta rezonabila despre care amintesti?
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ar fi trebuit sa o definesti de mult si sa o si aplici.  Iti amintesc  in cazul in care ai uitat, ca la un moment dat , pe acest forum am fost facuta  impertinenta de o persoana pe care nici nu o bagasem in seama (pentru ca nu ma interesa ce spune). Asta nu ti se pare insulta?  Si este doar un exemplu, stii bine ca au fost si altele.
Poate ca stilul lui @Florin ti se pare putin abrupt dar sunt si alte manifestari ( una am taxat-o ieri) chiar mai de prost gust decat stilul sau.
Astept (si cred ca si altii ) definitia limitei rezonabile pe care vrei sa o aplici pe acest forum ca moderator.
Merci anticipat.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #119 - Jan 6th, 2011 at 6:53pm

Quote:
Nicolae, ca sa evitam derapajele nu vrei tu sa definesti limita asta rezonabila despre care amintesti?  
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ar fi trebuit sa o definesti de mult si sa o si aplici.  Iti amintesc  in cazul in care ai uitat, ca la un moment dat , pe acest forum am fost facuta  impertinenta de o persoana pe care nici nu o bagasem in seama (pentru ca nu ma interesa ce spune). Asta nu ti se pare insulta?  Si este doar un exemplu, stii bine ca au fost si altele.
Poate ca stilul lui @Florin ti se pare putin abrupt dar sunt si alte manifestari ( una am taxat-o ieri) chiar mai de prost gust decat stilul sau.
Astept (si cred ca si altii ) definitia limitei rezonabile pe care vrei sa o aplici pe acest forum ca moderator.  
Merci anticipat.

Limita e relativ simplu de fixat si ea este impusa de ceea ce in general se defineste prin termenul de bun-simt.

(DEX: BUN-SIMT s. n. sg. Norma logica de apreciere, comuna marii majoritati a oamenilor.)

Sigur ca n-am sa pot da o limita foarte precisa acestei notiuni, insa pot sa-ti spun ca nu numai eu am fost deranjat de limbajul colegului nostru. Fiecare dintre noi isi mai iese din cand in cand din pepeni si poate scapa o fraza sau doua mai taioase. Asta poate fi de inteles, chiar daca nu este onorant pentru persoana respectiva. Insa cand limbajul ne-academic devine o forma dominanta de exprimare a ideilor in interventiile pe care le ai, cred ca nu este in ordine.

Si mai e o problema. Cand cineva nu se ascunde in spatele unui pseudonim si foloseste un limbaj, hai sa spunem mai colorat, isi asuma aceasta maniera de exprimare. Cand insa stai ascuns si arunci tot soiul de vorbe la intamplare, nu mai este acelasi lucru. De altfel nu vad ce problema majora ar fi in a folosi un limbaj civilizat. 
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #120 - Jan 6th, 2011 at 8:45pm

Nicoale,
Multumesc pentru raspuns. Cred ca nu ai inteles bine problema: eu nu ii luam apararea lui @Florin  ci iti puneam tie o intrebare ca moderator. Mi-ai raspuns cu o definitie a bunului simt. De acord, dar atunci trebuie sa inteleg ca la episodul @Digital si compania nu ai reactionat pentru ca nu se depasise limita respectiva?
Eu asta nu am inteles, ca doar tot de anonimi era vorba si atunci, limbajul a fost si mai colorat, atacurile extrem de jegoase ( scuze pentru termen; il retrag, sa le spunem indecente ) iar tu tot moderator erai si atunci!!!Asta ca sa ma opresc la acest ultim episod dar au fost si altele.
Asta era intrebarea mea. Dupa cum vezi pot sa inteleg ca ai mai multe afinitati cu cei cu care ai dus greul aici pe FAR cand altii ( ca mine) nici nu auzisera de acest forum dar nu pot sa inteleg atitudinea diferita fara de niste anonimi. Asta da de gandit.
In orice caz, eu ti-as sugera, ca moderator, sa faci un fel de "Charte" a FAR-ului si sa specifici clar ca nu ai voie sa te enervezi ( sa zici vreo doua mai dure, nici gand!)  decat daca te loghezi cu numele adevarat ( evident, cu numar de buletin si pasaport, ca altfel oricine poate sa dea un nume fictiv si sa spuna ca este student la universitatea X si sa nu ai nici un control asupra acestui fapt). Nu glumesc deloc, te rog sa ma crezi ca mi-as fi dorit sa citesc chestia asta la inceput,  acum aproape 3 ani cand m-am inscris pe acest forum. Si cred ca si altii la fel.
Daca nu am fost destul de politicoasa poti sa-mi stergi mesajul si eventual si contul. Nu ma supar, sa stii,  si nici nu o sa revin sub alt pseudonim sa-ti zic vreo doua.
M-am lamurit care este "limita". Multumesc inca o data.
Back to top

IP Logged

dragos
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #121 - Jan 6th, 2011 at 10:31pm

AlexA wrote on Jan 6th, 2011 at 5:08pm:

Draga AlexA,

Limita a scazut atit de jos incit ma face sa revin pe FAR, desi nu as fi crezut ca mi se va intimpla acesta minune. Mesajul tau a avut un impact hotaritor. Multumesc.

Noi am inceput aceste discutii pe vremea luminoasei condceri a "guvernului Adrian Nastase". Desi eram cu totii satui pina in git de binefacerile democratice servite, desi nu ne-am inteles in mod explicit, niciodata nu am facut discutii cu referiri politice. Unii dintre noi (inclusiv eu) am fost amenintati si eram sa fim dati afara de la locul de munca si nu am injurat pe nimeni.  Discutii cu limbaj suburban ?! Nu se punea problema ! Motivul ? Eram in Forum Academic.

Discutiile au fost de multe ori furtunoase, poate la limita, dar cu argumente. Faptul ca Nicolae Hurduc, Cristian Apetrei, Dumi Branisteanu sau oricine altcineva cu nume si adresa spune despre mine ca eu sunt iresponsabil (pe un forum) poate fi interpretat ca"opinie politica". Insa cind  pe acelasi forum cu iz academic, apre cineva ("no name, no face, no number) si face afirmatii gen "o lege de rahat promovata de un ministru de rahat" sau "Auziti ce zice porcul asta" sau "gunoiului de Vlaston" nu cred ca mai e acceptabil. Mai ales cind cel care posteaza considera ca a spune "Ipochimenul de x" e o insulta.

Nota pt postacii cu educatie incerta - IPOCHÍMEN s. v. chip, fata, figura, individ, ins, om, persoana.

Nota pentru cei ce nu cunosc istoria FAR - Membrii FAR nu sunt fani Vlaston, din contra.  

Desi nu mai postez de doi ani (aproape) citesc saptaminal tot ce se scrie. Si ma ingrozesc de derizoriul in care a ajuns discutia. FAR nu a fost si nu trebuie sa ajunga "procesul etapei". Cei ce l-au pornit si cei ce si l-au asumat pe fata, cred si lupta pentru ceva. Poate fiecare cu alte mijloace, dar idealurile sunt comune.

Discutiile la aceasta lege sunt vechi de doi ani. Ce am facut noi (FAR) in timpul asta ? Nimic sau mai rau decit nimic. Un scandal ieftin, de taraba, care ne-a eliminat complet dintre jucatorii credibili in conceperea reformei.

Rugam acum doi ani sa facem materiale si dezbateri pe margine propunerilor de lege. Nu am facut-o. De ce, nu mai conteaza. Noi am pierdut. Cind spun "noi" nu ma refer la indivizii care alcatuiesc FAR, ci la ideile pe care noi am vrut sa le promovam. De la FAR a pornit articularea unei "opozitii" intru reforma invatamintului, dar FAR nu s-a dovedit apt sa participe la crearea legii. Ad Astra a fost mai consecventa si a dus "lupta" mai departe. EduCer nu conteaza, de fapt, dar si politicienii au nevoie de un sprijin, nu-i asa ?!

Nicolae are dreptate. Ca ne place sau nu, legea asta are in mare parte ce ne doream noi acum 7 ani. Da, nu e perfecta, are pasaje in care e evident ca e facuta impotriva cuiva, dar e un progres.

Hai sa profitam de acest pas, sa incercam sa impingem progresul mai departe, sa influientam modul in care vor fi facute metodologiile si hotaririle de guvern care in final vor modela aplicare legii.

Hai sa fim cinstiti. Cine isi inchipuia acum 7 ani ca vom vede in lege scris negru pe alb ca sefii de lucrari pot fi conducatori de doctorat ?!  Credea cineva ca va vedea vreodata in Romania "portabilitatea granturilor " ?! Eu nu. Am sustinut ideea, dar nu credeam ca o voi vedea acceptata.

Haideti insa sa nu lasam reforma la mijlocul drumului. Un exemplu, pornind de la portabilitate: legile din tara asta sunt facute in asa fel incit acest principiu e aproape imposbil sa devina operant.

Explicatie scurta: eu am un grant, fac achizitii de apartura si consumabile, le aduc la universitatea mea, muncesc un an. Dupa un an ma supar si plec la universitate din Patirlagele. Nu cred ca gasesc un  Rector si un DGA sanatosi la cap care sa-mi aprobe sa plec cu achizitiile facute (doar daca sunt masochisti si vor sa discute amical citiva ani de zile cu DNA, curtea de conturi, parchetul, iar a sfirsit sa se aleaga cu niste bratari ceva mai deosebite la ambele maini). Deci, ma lasa sa plec cu mina goala, cu ce am in cap si cu ce bani au mai ramas necheltuiti (si aia numai in anume conditii). La ce bun sa mai plec atunci ?! Sa fac ce ?!

@ AlexA, si toti cei care sunt pe FAR ca sa facem altceva decit ca sa ne actualizam blogul: Credeti ca am putea construi ceva ?

Ca sa nu fiu banuit ca am motive adscunse sa-mi placa legea, declar ca mie personal imi aduce prejudicii. Dar asta e, pentru ca in mare aduce multe din ideile "noastre", nu pot spune ca e proasta.

Numai bine
DrPi

PS - @ Nicolae, ramin la parerea mea.

Ar trebui banati nu numai care folosesc limbaj neacademic ci si cei care vorbesc complet aiurea. Ex: este cineva care spune ca legea "pastreaza un numar mult prea mare de grade didactice era sa zic militare... ma refer la: preparator, asistent, sef de lucrari, conferentiar, profesor", ceea ce nu este adevarat. Din contra, comparativ cu legea in varianta Andronescu reduce 2 grade (preparator si profesor conducator de doctorat). Nu e grav ca n-a citit legea (nu are timp, nu vrea, nu e interesat, etc). Grav e ca emite opinii in necunostinta de cauza. Poate sa o faca pe forulmul de la Cotidianul Adevarul sau Hotnes. Nu poate pe un forum academic.

Cred ca daca ati bana aceste doua categorii, ar veni mai mult oameni civilizati care sa discute. Nu oricine e dispus sa intre in grajd imbracta in costum. Si avem nevoie de oameni in costum academic. De cel natural, nu de imprumut. Mare nevoie !

@ AlexA
Abia acum am vazut ultima postare. Retin discutiile de atunci. A fost o perioada in care desi pe FAR scria ca nicolae_hurduc e moderator, singurul moderator era Eugen Stamate. Nicolae nu putea face nimic. Nu mai are sens sa explic de ce. Important e ca ES a lasat mereu sa posteze oricine, cu orice limbaj, cu orice pregatire, etc. Scrieti baieti, numai scrieti. Acesta a fost unul dintre motivele pentru care am lipsit atita vreme.
Back to top

IP Logged

Florin._A
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #122 - Jan 7th, 2011 at 4:45am

Dupa cum am anuntat, m-am retras de aici, am intrat doar pentru o mica replica pentru domnul care isi permite sa ma traga pe mine de urechi. Asadar, mi se spune ca
''Mai ales cind cel care posteaza considera ca a spune "Ipochimenul de x" e o insulta. 
Nota pt postacii cu educatie incerta - IPOCHÍMEN s. v. chip, fata, figura, individ, ins, om, persoana. ''
Stimabile, ia mai cititi dumneavoastra o data textul citat de mine:
''Salut, imi pare chiar rau sa-ncep acest 2011 cu un material din asta, dar asta chiar e: 
bine, bre, da' de ce va *mai pierdetzi vremea cu acest ipochimen numit Marga*?   
Pai, nu *v-a dat el* de-a lungul anilor *dovada* ca nu merita sa ne batem capu' cu perdantzii/ jigodiile/ipocritzii?''
si incercati dupa puterile dumneavoastra, pe cat va ajuta logica, sa demonstrati in fata tuturor ca insulta la care ma refeream era continuta in cuvantul ''ipochimen'' si nu in cuvantul ''jigodie''. 
In rest, va doresc tuturor multa sanatate, mult succes in ''reformarea statului'' si injurarea lui Marga (doar aveti rubrica speciala pentru asta, va sugerez ca topicul ala cu UBB sa-l redenumiti ''scuipati aici'').
Back to top

IP Logged

gabriel_teodorescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

cluj-napoca
Reply #123 - Jan 7th, 2011 at 8:08am

... din cate am inteles site-ul hotnews permite incepand de ieri postarea de intrebari care vor fi adresate pe legea educatiei, consilierul prezidential, prof. Miclea, primul promotor si initiator al actualei legi.
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #124 - Jan 7th, 2011 at 9:51am

Sa nu uitam ca in dezbaterile FAR am cristalizat ideea cu habilitarea,  si portabilitatea, la un moment in care nu existau opinii in alte medii. Asadar, nu se poate vorbi de absenta FAR de la contributii. E mai degraba o letargie care a cuprins FAR in ultima vreme, in ceea ce priveste parte constructiva. De asta am si incercat sa mai provoc cateva discutii pe tema legii. Trebuie sa fim mai activi la elaborarea legislatiei secundare.
Fie ca ne place de ei sau nu, ar trebui sa recunoastem cu obiectivitate ca mai sunt si alti actori care contribuie la dezvoltarea acestei legi. Chiar si noi daca gresim, putem intelege din dezbateri si putem formula un punct de vedere. Evident, debaterea legii trebuie pornita de la citirea ei. Sa o critici doar pentru ca nu iti place partidul sau ministrul si pe urma sa intrebi ce prevede de fapt legea, nu pare o cale corecta si constructiva.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 3 4 5 6 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)