Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 2 3 4 ... 10
Habilitare a la Romania (Read 51815 times)
Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Re: Habilitare a la Romania
Reply #25 - Feb 27th, 2012 at 12:06pm

Alexa, Adrian, altzii:

daca *nu ma-nshel io* (ca, s-ar chiar *prea putea*), aceasta "habilitare" incearca sa puna cepu' pa butoiu' da doftori. Mie-mi pare  similara sistemului germano-rusesc (habilitare vs. doftor in shtiintze in loc da "candidat"). ceva analogului doftorului "docent" da pa vremea lu' Ceashca.

Daca io *nu* ma inshel (shi *numa' daca*!), apai *tre' chiar "strans" shurubu' "! Ca, altfel, se va *demonetiza*, ca & alelalte titluri localnice... Ca, suntem *deja* o natzie di "diplomatzi" (indeobshte, shomeri), avem zacidamii di "doftori", acushi vom avea *mii* da "habilitatz' "....

Ca, daca *ma-nshel*, daca mere in *chiar directzia* pa care v-o scriam, aia "buna", in sensu' ca doar "spuma"-i "aleasa", uite: e o "raza" di sperantza?

Numa' fain,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Adrian Munteanu
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #26 - Feb 27th, 2012 at 12:28pm

„Teza de abilitare relevă capacitățile  și  performanțele  didactice  și  de  cercetare.  Teza  prezintă  în mod  documentat realizările profesionale obținute ulterior conferirii titlului de doctor în știință, care probează
originalitatea  și  relevanța  contribuțiilor  academice,  științifice  și  profesionale  și  care anticipează o dezvoltare independentă a viitoarei cariere de cercetare și/sau universitare"

"(1) Pot fi conducători de doctorat persoanele care au obţinut dreptul de conducere de doctorat înaintea intrării în vigoare a prezentei legi, precum şi persoanele care au obţinut atestatul de abilitare, având cel puţin funcţia de lector/şef de lucrări, respectiv de cercetător ştiinţific gradul III.".

Back to top

Adrian Munteanu  
IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #27 - Feb 27th, 2012 at 1:33pm

Adriane, dreagule,

dupe cate scrii p-acilea, vaz ca *m-am inshelat*!

Ca, "doctor docent", nu chiar erea pa la indemana orishicui , pa vremea , hi, hi, a "Odiosului &-a Sinistrei sale sotzii"? Mda, v-o scriu, v-o spui: *erea* sinistra...

Mda: datz' in mine p-acilea: ca m-a "crescut" un docent, mi-a dat doftoratu' un altu',,,

Shi, uite, bre: am *ajuns* sa chiar *respect* trebshoara ,  chiar *aia* cu docentza.

Aceasta "habilitare"? Mie-mi "miroase" cu parfum da *apa":  mda, o apa din aia, ca Dambovitza, pan' care sa scurg tate zoaiele...

Numa' bine,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

clucian
YaBB Newbies
*

hello

Reply #28 - Feb 28th, 2012 at 8:14pm

Stimate Doamne si stimati domni,
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Cateva chestiuni nu sunt foarte clare in ceea ce priveste teza de abilitare. Multumiri D-nului Deaconescu, am citit cu multa atentie "What rights do I retain as a journal author*?" si este clar ca se pot utiliza figurile asa cum sunt ele: "the right to include the journal article, in full or in part, in a thesis or dissertation" - Elsevier.
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #29 - Feb 28th, 2012 at 8:41pm

Am descoperit ca pentru a fi conducator de doctorat trebuie sa fii lector sau CS-III.... chiar daca esti abilitat... o sa vedeti la matematica exemplu in care un asistent se va abilita... dar nu va putea sa fie conducator de doctorat pentru ca asa vor/au vrut muschii sefului de departament/decanului.... sa il tina de ani de zile asistent. la celebra univ. din craiova...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #30 - Feb 28th, 2012 at 9:40pm

gg.gogu wrote on Feb 28th, 2012 at 8:41pm:
Am descoperit ca pentru a fi conducator de doctorat trebuie sa fii lector sau CS-III.... chiar daca esti abilitat... o sa vedeti la matematica exemplu in care un asistent se va abilita... dar nu va putea sa fie conducator de doctorat pentru ca asa vor/au vrut muschii sefului de departament/decanului.... sa il tina de ani de zile asistent. la celebra univ. din craiova...

Faceti o confuzie ( una grava , as zice): abilitare si conducere de doctorat este acelasi lucru.  A obtine diploma de abilitare  inseamna ca ai dreptul sa conduci doctorate, poti fi director de teza de doctorat.
Un asistent nu se poate abilita pentru ca, pentru a-ti depune dosarul, trebuie sa fii macar lector. Evident, daca cineva intruneste conditiile minime pentru a-si depune acest dosar si nu e decat asistent poate fi si o problema locala sa-i spunem, la mijloc. Daca e insurmontabila ( se mai intampla) ar face bine sa se abiliteze in alta tara ( ramane de vazut sub ce conditii administrative). Mai aveti un coleg ce s-a abilitat in Franta si bine a facut.  Stiu ca nu-i usor dar se pare ca, de multe ori,  sa te lupti cu mentalitatile balcanice e mai greu decat sa rezolvi ceva printre straini.
O seara placuta!
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #31 - Mar 1st, 2012 at 1:17pm

Scriu acuma draggei  mele prietene (ca, mda, mi-i chiar draga, chiar daca n-o cunosc): draga Alexa, "Gogu" voia sa-tzi *spuna/scrie* chiar *altceva*!

Ia mai ceteshte odata? Sa o shtii: mi se-ntampla & mie, cateodata, sa *nu* intzeleg ce-a vrut sa scrie X, au Y.

No ghine, akuma m-am kiar dus la culkare, alivoar pana pe saptamana chiar viitoare, un sfarsit de saptamana fain tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #32 - Mar 1st, 2012 at 3:06pm

Marian_Deaconescu wrote on Mar 1st, 2012 at 1:17pm:
Scriu acuma draggei  mele prietene (ca, mda, mi-i chiar draga, chiar daca n-o cunosc): draga Alexa, "Gogu" voia sa-tzi *spuna/scrie* chiar *altceva*!

Ia mai ceteshte odata? Sa o shtii: mi se-ntampla & mie, cateodata, sa *nu* intzeleg ce-a vrut sa scrie X, au Y.

No ghine, akuma m-am kiar dus la culkare, alivoar pana pe saptamana chiar viitoare, un sfarsit de saptamana fain tuturor,

Nea Marin

Nea Marine, se poate sa ai dreptate; eu m-am gandit la un caz concret de asistent ce are un dosar de abilitare si implicit dosar de ( macar) lector daca nu si conferentiar.
Cum cazuri de-astea nu sunt chiar multe si nu in matematica ( eu nu stiu alte situatii in care oamenii nu ar putea sa se inscrie la abilitare din motive administrative, nu au "locul" care trebuie) am reactionat cum ai vazut.
Poate domnul Gogu ne va lamuri...
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #33 - Mar 5th, 2012 at 9:08pm

o lamurire suplimentara... deci omul este asistent univ. la o "celebra" univ. din Ro. Si-a depus dosarul de abilitare pentru ca indeplineste toate criteriile pentru a fi abilitat, punctaj 18 (se cere 5) si citari destule. Dar omul nu va putea conduce doctorate pt ca in legea eduatiei la art 166, (1) scrie ca trebuie sa fie macar lector... iar atata timp cat decanu nu vrea sai scoata post de lector mori cu abilitarea in buzunar...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #34 - Mar 11th, 2012 at 8:41am

Pe banii si munca celor care doresc sa se habiliteze se urmareste - printr-un proiect "strategic" sa se dea o multime de bani celor din minister si unor indivizi care nu au nimic de a face cu indeplinirea conditiilor de habilitare.
Se aude ca din acest proiect "strategic"nu este finantata nici macar taxa de habilitare (6 sau 7.000 lei).

Daca sunt fonduri europene, acest lucru trebuie semnalat imediat la Bruxelles.
Cu cat vom fi mai multi cei care fac asta, cu atat mai repede vor fi franati cei care vor sa profite la infinit de munca celor care indeplinesc conditiile de habilitare.
Corect cred ca ar fi ca din acest proiect sa nu poata beneficia nimeni, in afara de cei care indeplinesc conditiile de habilitare.
Ar fi penibil sa profite (salarii si plimbari prin lume) secretare si persoane din minister, membri CNATDCU samd, care nu indeplinesc conditiile de habilitare.

Cred ca ajunge cu mizeria specularii pe spinarea celor care muncesc.
Adica, unii muncesc ca prostii pe degeaba si altii incaseaza bani, la greu, ca sa faca statistici si baze de date cu munca lor (vezi cazul Dumitrache).

Aici gasiti informatii despre alte tzepe "strategice":
http://www.forhe.ro/

O sa ajungem la faza ca pentru fiecare care scrie o lucrare pe gratis, mai incaseaza nu stiu cati bani ca sa o contabilizeze in tot felul de proiecte.
S-a introdus ciocoismul in sistemul de abilitare?

sa astepta, sa mai vedem ce e cu proiectul asta (mai ales ca peste tot, in proiecte de genul asta vezi cam aceeasi indivizi si rudele sau amantele lor) Daca vi se pare ca acest proiect pare o noua smecherie prin care smecheri din minister sa suga bani cu nemiluita, sesizati direct la Bruxelles!

By post
Johannes Hahn
Member of the European Commission
B-1049 Brussels
Belgium

Via e-mail
Johannes.Hahn@ec.europa.eu
cab-hahn-contact@ec.europa.eu
Back to top
« Last Edit: Mar 11th, 2012 at 9:53am by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #35 - Mar 14th, 2012 at 3:30pm

Am inteles ca Teza de Habilitare e doar pentru fraieri.
Cei care au deja conducere de doctorat nu vor mai trebui sa scrie teza de habilitare Probabil niciodata), ca nu sunt fraieri ca restul lumi.
Probabil tot felul de smecherii ordinare doar pentru altii cu spe' mi de caractere pe care trebuie sa le pui de-a moaca in teza.

Daca ai ce spune, in stiinte exacte, nu ai nevoie de 150.000 de caractere minim.
Si tot pentru zevzecii care au scris ghidul, cate caractere are o figura?
Back to top

IP Logged

Silviu
Junior Member
**

I love YaBB 1G - SP1!

Bucharest
Reply #36 - Mar 26th, 2012 at 6:54pm

Din surse credibile, taxa de habilitare va fi de 1500 EUR, bani depusi frumos la casierie de... cine, oare? Teoretic ar putea fi scoala doctorala dornica sa creasca numarul de indrumatori. Insa sa fiu manager-di(rector), nu stiu daca as risca asemenea sume pentru sustinerea unei teze care, teoretic, poate fi respinsa (a) de comisie; (b) de comisia CNATDCU; (c) de ministru.

Practic, va fi probabil candidatul... si chiar si in situatia asta ma intreb ce spor salarial sau ce spagi de la doctoranzi ar trebui sa aiba cineva in minte ca sa investeasca 1500 EUR. Altfel, daca acesti bani nu se intorc cumva, chiar nu vad cine si de ce si-ar asuma povara unor doctoranzi care, conform noilor prevederi (de asemenea inca in fasa) vor fi obligati sa scrie ISI precum Fat Frumos, 2-3 in 3 ani de doctorat din care unul pierdut cu examene si referate.  OK, iau niste doctoranzi, ma chinui sa-i pun pe linia de plutire si sa astup gauri de cunostinte ramase din ciclurile Bologna anterioare, le ofer subiectul si le corectez lucrarile, le dau si bani de buzunar, bun! Dar pentru asta nu trebuie sa fiu habilitat, iar daca mai si platesc 2 salarii pentru privilegiul de a fi fraier cu atestat... Hm...

Asteptam cu interes decizia finala, dar, suma vehiculata pune mari semne de intrebare apropo de mult-trambitata reforma.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #37 - Mar 26th, 2012 at 7:43pm

Silviu wrote on Mar 26th, 2012 at 6:54pm:
Din surse credibile, taxa de habilitare va fi de 1500 EUR, bani depusi frumos la casierie de... cine, oare? Teoretic ar putea fi scoala doctorala dornica sa creasca numarul de indrumatori. Insa sa fiu manager-di(rector), nu stiu daca as risca asemenea sume pentru sustinerea unei teze care, teoretic, poate fi respinsa (a) de comisie; (b) de comisia CNATDCU; (c) de ministru.

Practic, va fi probabil candidatul... si chiar si in situatia asta ma intreb ce spor salarial sau ce spagi de la doctoranzi ar trebui sa aiba cineva in minte ca sa investeasca 1500 EUR. Altfel, daca acesti bani nu se intorc cumva, chiar nu vad cine si de ce si-ar asuma povara unor doctoranzi care, conform noilor prevederi (de asemenea inca in fasa) vor fi obligati sa scrie ISI precum Fat Frumos, 2-3 in 3 ani de doctorat din care unul pierdut cu examene si referate.  OK, iau niste doctoranzi, ma chinui sa-i pun pe linia de plutire si sa astup gauri de cunostinte ramase din ciclurile Bologna anterioare, le ofer subiectul si le corectez lucrarile, le dau si bani de buzunar, bun! Dar pentru asta nu trebuie sa fiu habilitat, iar daca mai si platesc 2 salarii pentru privilegiul de a fi fraier cu atestat... Hm...

Asteptam cu interes decizia finala, dar, suma vehiculata pune mari semne de intrebare apropo de mult-trambitata reforma.

Au aliniat taxa de habilitare  la cele europene. In Franta este in jur de 500 de euros, chiar mai mult ( diferente de la universitate la universitate) si nici aici nu am inteles exact care e ideea acestei inscrieri! Practic in anul respectiv te inscrii la universitate ca orice student si asta este taxa de inscriere. Cu precizarea ca aceasta taxa se plateste numai dupa ce ai primit acordul universitatii si dupa ce universitatea ( consiliul stiintific) a primit rapoartele tezei respective ( deci nu poti avea surprize sa te trezesti cu sustinerea refuzata si taxa platita).
In fine, fac o remarca a propos de ce inseamna sa conduci doctorate: aici nimeni nu o face cu un scop anume, doar acela ca face parte din cariera universitara si oricum, daca nu ai habilitarea nu ai cum sa candidezi la un post de profesor ( sa obtii postul respectiv e cu totul altceva, eu vorbesc doar de dreptul de a candida). In conditiile in care (aici) aceasta abilitare ( titlul in sine)  nu-ti aduce nici un alt avantaj, trebuie sa fii motivat si sa stii exact ce vrei mai departe. Doctoratele sunt cam la fel peste tot ( cel putin in matematica nu sunt diferente notabile), poate aici ai sansa de studenti mai buni si mai seriosi.
Deci,  discutia despre ce ar aduce sau nu acest titlu, in Romania sau in alta parte, cred ca depinde de fiecare interlocutor in parte ( cu remarca: inteleg, relativ, ametelile mioritice in materie de abilitare).
Back to top

IP Logged

Silviu
Junior Member
**

I love YaBB 1G - SP1!

Bucharest
Reply #38 - Mar 26th, 2012 at 8:13pm

AlexA, eu zic ca le-au supra-aliniat... Daca in Franta ar fi 500+ EUR, atunci in Romania, unde la habilitare ar trebui sa aiba acces, teoretic, si lectorii/cs3, cei cu 400 (?) EUR salariu, si conferentiarii/cs2 care au cam (poate) 5-600 EUR/luna (poate ma insel, va rog nu va legati de cifre...)...

Adevarul e ca o foarte mare parte din povara instruirii doctoranzilor e preluata oricum, mai mult sau mai putin benevol, de acesti lectori/confi/cercetatori. Realitatea e ca oricum ei fac in multe cazuri treaba profesorilor care au deja indrumare, sunt in pragul pensiei sau chiar pensionari, etc... Iar acum, marea reforma vine si le propune sa fac ceea ce oricum faceau dar dupa ce platesc o taxa de 1500 EUR si scriu 150.000 de caractere...  Ca unica multumire au ca ce faceau pana acum neoficial de-acum vor face oficial...  Am mari indoieli ca asta e calea reformei.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #39 - Mar 27th, 2012 at 1:51pm

OK, hai sa va-ntreb *ceva*, dragi pretini:

atzi cetit voi, cumva *primul meu raspuns pe acest topic*, acela cu alea 15K da charactere, care *acum nu se mai regaseshte pe topic*? Uite, eu *inca nu am maladia lui Altzeheimer.

Uite, io *vad* ca ma ceteaza cel putzin doi inshi (Corneliu & Silviu) chiar *mai nou*!

Le-am scris administratorilor ca-mi *dispar* mesajele, ei au negat-o, io i-am *intzeles*.

Dar, acuma, s-o scritzi *chiar voi*, va rog frumos: a existat acel mesaj, *primu meu mesaj*, p-acest topic?

Ca, io *am* nevoie de prieteni. Dar, de mincinoshi, nu am nevoie...Shi s-o *bine shtitzi*: ca daca *respectu' * nu se ezista, io plec d-acilea *urgent*. Ca *nu*, nu am *nimic* de perdut, ca nu vreau fonctzii/pozitzii p-acasa.

Cu drag, tuturor,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #40 - Mar 27th, 2012 at 8:20pm

Marian_Deaconescu wrote on Mar 27th, 2012 at 1:51pm:
OK, hai sa va-ntreb *ceva*, dragi pretini:

atzi cetit voi, cumva *primul meu raspuns pe acest topic*, acela cu alea 15K da charactere, care *acum nu se mai regaseshte pe topic*? Uite, eu *inca nu am maladia lui Altzeheimer.

Uite, io *vad* ca ma ceteaza cel putzin doi inshi (Corneliu & Silviu) chiar *mai nou*!

Le-am scris administratorilor ca-mi *dispar* mesajele, ei au negat-o, io i-am *intzeles*.

Dar, acuma, s-o scritzi *chiar voi*, va rog frumos: a existat acel mesaj, *primu meu mesaj*, p-acest topic?

Ca, io *am* nevoie de prieteni. Dar, de mincinoshi, nu am nevoie...Shi s-o *bine shtitzi*: ca daca *respectu' * nu se ezista, io plec d-acilea *urgent*. Ca *nu*, nu am *nimic* de perdut, ca nu vreau fonctzii/pozitzii p-acasa.

Cu drag, tuturor,

Nea Marin

Nea Marine, ezit serios intre a-ti tranti un 0 ( ZERO) la rubrica " Nota..." sau a te intreba de sanatate.
Numara-ti comentariile, vezi ca azi, 27 martie 2012, ora ( mea) locala  21h15 ai fix 808.  Esti singurul care se plange ca-i "dispar" comentarii de pe forum si asta ar trebui sa-ti dea de gandit.
Eugen, daca ai ceva de adaugat pe subiectul acesta ar fi bine sa o faci; cred ca Nicolae nici nu vrea sa se gandeasca sa  raspunda la asemenea acuzatii.
Deci, 808....

Back to top

IP Logged

Silviu
Junior Member
**

I love YaBB 1G - SP1!

Bucharest
Reply #41 - Mar 27th, 2012 at 9:03pm

Nea Marine, pe cuvant de pionier ca habar n-am daca oi fi citit vreun mesaj de-al matale despre cele 150 (nu 15) mii caractere, dar sigur am discutat prostia asta cu ceva colegi. Si nu e nimic surprinzator -- orice om normal cand citeste o lege care-l intereseaza se prinde imediat unde sunt enormitatile. Eu nu vreau copyright, nici aia cu care am dezbatut nu vor... copyright ar trebui sa ceara doar ala care a redactat ghidul de habilitare si ar fi copyright pe prostie, pentru ca prostia lui e unica si trebuie protejata.
Oricum, subiectul era altul decat "o scrisoare pierduta". La urma urmei, oricine stie ca inelul lui Saturn e format dintr-un amestec de bagaje de cala ratacite si emailuri pierdute...  Wink 
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #42 - Mar 28th, 2012 at 7:20am

Silviu wrote on Mar 26th, 2012 at 8:13pm:
Adevarul e ca o foarte mare parte din povara instruirii doctoranzilor e preluata oricum, mai mult sau mai putin benevol, de acesti lectori/confi/cercetatori. Realitatea e ca oricum ei fac in multe cazuri treaba profesorilor care au deja indrumare, sunt in pragul pensiei sau chiar pensionari, etc... Iar acum, marea reforma vine si le propune sa fac ceea ce oricum faceau dar dupa ce platesc o taxa de 1500 EUR si scriu 150.000 de caractere...  Ca unica multumire au ca ce faceau pana acum neoficial de-acum vor face oficial...  Am mari indoieli ca asta e calea reformei.

In mod normal, orice universitate care nu este condusă de un manajer ar trebui să fie direct interesată în achitarea acestor taxe de abilitare. Cu atât mai mult cu cât ne confruntăm cu o criză acută de conducători de doctorat. Evident că aceste teze de abilitare trebuie analizate în Consiliul Scolii doctorale înainte de a fi înaintate MECTS, dacă universitatea își asumă achitarea taxei. Nu întâmplător am adus în discuție Consiliul Scolii doctorale, pentru aici vom avea o mare problemă de constituire a SD-urilor, Consiliul fiind obligatoriu compus din persoane care îndeplinesc condițiile de abilitare (vă reamintesc că sunt mai puțin de 400 de persoane la nivel național). Eu anticipez o mulțime de probleme procedurale legate de abilitare din aceste motive.

Problema ridicată de Alexa este una complicată (mă refer la motivația pentru carieră). Din păcate, așa cum  am mai discutat până acum, motivația pentru o carieră didactică în România a dispărut complet, nu numai din rațiuni financiare, ci și datorită statutului social al cadrelor didactice. Iar aceasta va fi în viitor cea mai mare problemă a sistemului educațional. Înăsprirea criteriilor de promovare va avea în aceste condiții un efect contrar și anume cel de descurajare suplimentară a tinerilor pentru o carieră universitară.

Iar în final vom păți exact ceea ce s-a întâmplat cu industria din România, adică Universitățile tehnice vor da faliment și nici măcar investiții străine nu vom mai avea din lipsa specialiștilor. Iar Maestrul Funeriu nu va da socoteală peste 10 ani de politica tembelă pe care a dus-o, pentru că va spune că opoziția a fost vinovată. Se va lăuda în schimb cu universități multilimbice înființate.   
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #43 - Mar 28th, 2012 at 7:35am

Domnule Hurduc,
Ca membru CNATDCU stiti ceva de un Proiect "strategic" pe tema abilitarii?
Ca am inteles ca mai multi membri CNATDCU urmeaza sa incaseze bani de acolo.
Si, atunci, pentru ce taxe?

Si, ca sa nu dea faliment universitatile (care nu ar fi trebuit sa existe) sa se modifice criteriile. Ca sa fie...
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #44 - Mar 28th, 2012 at 7:55am

craciunm15 wrote on Mar 28th, 2012 at 7:35am:
Domnule Hurduc,
Ca membru CNATDCU stiti ceva de un Proiect "strategic" pe tema abilitarii?
Ca am inteles ca mai multi membri CNATDCU urmeaza sa incaseze bani de acolo.
Si, atunci, pentru ce taxe?

Nu, nu știu nimic despre un astfel de proiect.
Back to top

IP Logged

Adrian Munteanu
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #45 - Mar 28th, 2012 at 8:12am

Quote:
Problema ridicată de Alexa este una complicată (mă refer la motivația pentru carieră). Din păcate, așa cum  am mai discutat până acum, motivația pentru o carieră didactică în România a dispărut complet, nu numai din rațiuni financiare, ci și datorită statutului social al cadrelor didactice. Iar aceasta va fi în viitor cea mai mare problemă a sistemului educațional. Înăsprirea criteriilor de promovare va avea în aceste condiții un efect contrar și anume cel de descurajare suplimentară a tinerilor pentru o carieră universitară.

Există 3-4-5-x motive pentru a te abilita? Care ar fi acestea? (Responsabilitatea de a conduce un doctorand este ceva mai mare decât a vorbi despre doctorat  Undecided - vizat este MECTS)
Back to top

Adrian Munteanu  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #46 - Mar 28th, 2012 at 8:37am

Quote:
Nu, nu știtiu nimic despre un astfel de proiect.

Cred ca iar nu sunteti pe lista buna  Grin
http://uefiscdi.gov.ro/articole/2889/Lansarea-unui-nou-proiect-strategic-pentru-...

Am inteles ca unii membri CNATDCU au fost intrebati daca nu vor sa incaseze serios dintr-un asemenea proiect.

"Evenimentul, desfasurat in Sala Ronda, Hotel Intercontinental, din Bucuresti, s-a bucurat de  prezenta a peste 90 de participanti, rectori, prorectori si membrii ai managenentului universitar si comisiilor CNATDCU."

Banuiesc ca proiectul e de cateva milioane de Euro.
Evident, taxa de abilitare nu e inclusa printre cheltuieli.

O sa incaseze serios si se vor plimba prin lume cei din minister, uefiscdi, rectori si "manageri"universitari... si cativa din CNATDCU (de preferat dintre cei care nu indeplinesc conditiile de habilitare).

Din ciclul "Sa-i sifonam pe toti... ca d''aia suntem manageri"
Despre ce barbi si tzepe se pregatesc vedeti aici:
http://www.uefiscdi.gov.ro/articole/2890/Prezentari-Conferinta-de-lansare.html
Puteti verifica si cine dintre "prezentatori"indeplineste conditii de habilitare.

Cu atatea sute de persoane platite pe proiectul de habilitare, cum putem spune ca nu avem destui habilitati?

Fraierii platesc sa se habiliteze, smecherii incaseaza sa ii "managerieze". Mi se pare foarte romanesc.
Back to top
« Last Edit: Mar 28th, 2012 at 9:20am by craciunm15 »  

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #47 - Mar 28th, 2012 at 9:33am

craciunm15 wrote on Mar 28th, 2012 at 8:37am:
Cred ca iar nu sunteti pe lista buna  Grin

Prefer să fiu depășit de evenimente.

Insă parcurgând materiale de prezentare, am văzut că membri CNATDCU urmează să fie instruiți pentru abilitare și mai au de făcut și 180 de vizite în cele 90 de universități ca să identifice rezerva de cadre. De ce trebuie făcute vizite în teren pentru identificarea potențialelor persoane ce se pot abilita n-am înțeles. Oricum, am aflat că prima rundă de vizite în teren va începe în octombrie 2011. Suntem cumva într-o buclă de timp și nu știu eu ?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #48 - Mar 28th, 2012 at 10:46am

Bine, Alexa, bine dragilor:

uite, io *bag* la chiar cap. Ca, vaz ca tre' sa ma mai "medichez", cum zacea, odata, un alt Eugen...

Mda, io vaz ca traiesc (nu, nu va "aburesc" *nicidecum*) p-o cu *totu' alta planeta*, in care io imi inchipui c-am scris...

Planeta-i numita "Internet".

Cu drag, tuturor, sa shtitzi ca nu m-am suparat *chiar deloc* - imi suntetz' chiar pretini, da' di ce nu v-ashi crede?

Numa' fain,

Nea Marin

P.S. Corneliule, raspinde-mi: tu *ai cetit*?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #49 - Mar 28th, 2012 at 11:56am

Marian_Deaconescu wrote on Mar 28th, 2012 at 10:46am:
P.S. Corneliule, raspinde-mi: tu *ai cetit*?

Sincer, habar n-am.
Daca zici tu, inseamna ca asa o fi fost. Nu am motiv sa ma indoiesc.

Altfel, daca te hotarasti sa scrii normal, s-ar putea sa si citesc.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 ... 10
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)