Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 
Granturile CNCS (Read 45686 times)
AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Granturile CNCS
Reply #125 - Jun 28th, 2011 at 10:15am

Dandanache wrote on Jun 28th, 2011 at 9:38am:
S-a dat drumul la:
Proiecte Complexe de Cercetare Exploratorie

Directorul de proiect trebuie sa aiba un punctaj de 8 ca prim autor ceea ce mi se pare un pic cam mult.
Cu chiu cu vai s-au strans cateva sute cu un punctaj de 2 asa ca s-ar putea ca cei ce au punctaj peste 8 sa fie numarati pe degetele de la doua maini

Daca consideram ca fiecare proiect este finatat cu suma maxima competitia va 'premia'doar 10 proiecte....

Nu imi mai amintesc cum se calcula acest punctaj; era ceva legat de IF revistelor, nu?  cele doua puncte amintite se calculau pentru ultimii nu mai stiu cati ani ( destui, in orice caz). Cele 8 puncte cerute sunt pentru toata activitatea sau, la fel ca in cazul precedent, pentru un numar de ani? Pentru ca diferenta este foarte mare intre cele doua situatii.

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #126 - Jun 28th, 2011 at 10:28am

Dandanache wrote on Jun 28th, 2011 at 9:38am:
Directorul de proiect trebuie sa aiba un punctaj de 8 ca prim autor ceea ce mi se pare un pic cam mult.

Daca consideram ca fiecare proiect este finatat cu suma maxima competitia va 'premia'doar 10 proiecte....

Imi pun doua intrebari:

Merita sa te complici cu un asemenea proiect?
Nu cumva asta si era scopul?

Pe de alta parte, fara o stacheta ridicata nu mai stii cine e de valoare si cine nu.

Si in conditiile in care se castiga mai bine din Fonduri structurale cu baze de date si e-web pagini (milioane de euro) numai cu adrese la universitati, o fi doar o competitie pentru fraieri? Un morcov in fata botului.

Cred ca am punctajul, dar nu stiu daca voi aplica. A inceput sa imi repugne tot ce apare in prag de vacanta.
De asta se auzea de multa vreme si eram sigur ca o sa apara in preajma lui iulie.

In curand o sa apar si grilele de promovare. Cam intre 1 si 15 iulie.

Ca doar suntem intr-un sistem manipulativ nu intr-unul al cinstei absolute.
Back to top

IP Logged

Dandanache
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #127 - Jun 28th, 2011 at 11:11am

AlexA wrote on Jun 28th, 2011 at 10:15am:
Nu imi mai amintesc cum se calcula acest punctaj; era ceva legat de IF revistelor, nu?  cele doua puncte amintite se calculau pentru ultimii nu mai stiu cati ani ( destui, in orice caz). Cele 8 puncte cerute sunt pentru toata activitatea sau, la fel ca in cazul precedent, pentru un numar de ani? Pentru ca diferenta este foarte mare intre cele doua situatii.

Doar pe ultimii 10 ani si este suma FI relativi si doar ca prim autor...
Back to top

IP Logged

Costel_Sarbu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #128 - Jun 28th, 2011 at 11:49am

Intrebari la care s-a raspuns, intrebari la care nu s-a raspuns inca:

1. Cui folosesc astfel de proiecte si care este gheseftul?

2. Se face cu adevarat o cercetare de excelenta (complexa) in Romania? nu erau suficiente proiectele "IDEI" si "PARTENERIATE"?

3. Proiectele de acest fel, aflate in derulare, au confirmat?

Trista tara, jalnic popor!
Back to top

IP Logged

VDavid
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #129 - Jun 28th, 2011 at 2:17pm

Draga Doctore, pun si eu o intrebare simpla si la obiect (de fapt pregatisem mai multe, dar ma abtin pe moment, pastrandu-le pentru o alta ocazie): desi modul de derulare a acestora este axat pe birocratie si nu pe scopul in sine (cresterea performantei si a realizarilor stiintifice) pe cine a interesat faptul ca anumite proiecte de Idei au produs cu mult peste ce s-au propus, cine a facut o evidenta a acestora si a realizarilor de pe urma lor ?? Spun asta, caci acest punct de vedere ar fi trebuit sa conteze foarte mult la noile competitii. Nu mai zic chestiile morale si cate si mai cate!
Back to top

IP Logged

Costel_Sarbu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #130 - Aug 25th, 2011 at 12:15pm

Back to top

IP Logged

Dandanache
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #131 - Aug 26th, 2011 at 5:47am

Bine ca n-au dat anuntul pe data de 29 seara....
Back to top

IP Logged

Costel_Sarbu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #132 - Aug 30th, 2011 at 6:00pm

Instructions for the Evaluation of Proposals (Grecia 2011)

The proposals evaluation will be based on the following criteria:

(i) Completeness and Clarity of the Research Proposal (YES/NO).
(ii) Impact of the Research Proposal (1-4) (20%).
(iii) Excellence of the Research Proposal (including novelty) (1-4) (40%).
(iv) Excellence of the Research Team (1-4) (40%).

Criterion (i) will be evaluated on a YES/NO basis. The condition for positive evaluation of a proposal must receive 'YES' in all the sub-fields of this criterion. Thus, if in any of the sub-fields, the evaluation is NO, the proposal is considered as being rejected.
The time-schedule and the proposed budget for the implementation of the research project should also be evaluated. As a reviewer you can propose a reduction or a redeployment of the budget. The existence of adequate mechanisms for quality control and evaluation of project's implementation can also be taken under consideration.

Reviewers will mark the criteria (ii), (iii) and (iv) by assigning a score from 1 to 4 (in 0.1 increments), with 4 standing for 'excellent'. If the score in any of these criteria is below 2 the research proposal will not be considered for funding.

Furthermore, the evaluators are expected to justify the assigned grades. The final grade for each criterion will be calculated as the mean of the grades assigned by the three evaluators. The final score for each proposal will be calculated by the weighted sum of the three evaluation criteria and consequently will range from 1 to 4. Optionally, the evaluators may comment on the requested budget. At this stage curtailment of expenses may be proposed, if this is judged adequately.

In case there is a difference of 1.2 credits or more between the final grades assigned by the evaluators for a particular proposal, then each reviewer will gain access to the comments of the other experts and will be kindly asked to reconsider their grades, if desired. Please note that the anonymity of the evaluators will be strictly maintained.
All proposals in a given research field will be ranked on the basis of their grades.

Each expert should declare beforehand that he/she does not have any conflict of interest with the evaluated research proposals.

Description of the Evaluation Criteria

(i) Completeness and Clarity of the Research Proposal (YES/NO).
The sub-criteria that will be evaluated with YES/NO are the following: a) Clarity of the description of the Research Proposal (YES/NO), b) Sufficiency of the description of the Research Proposal (YES/NO),  c) Ability of the proposed research to be completed within the proposed time schedule (YES/NO), d) Budget justification of the Research Proposal with respect to its physical object (YES/NO), proposition for reduction or redeployment of budget and e) existence of adequate mechanisms for quality control and evaluation of project's implementation.

(ii) Impact of the Research Proposal (weight 20%).
Criterion (ii) has an overall 20% weight on the final grade. The Impact of the proposed Research is assessed. The factors that will be taken into consideration are: contribution of the Research Project in the achievement of the objectives in the corresponding research field - Effectiveness of the proposed Research (2%), justification of the problem confronted with the proposed Research (13%), contribution of the action to the confrontation of problems of the less developed regions (2%), sustainability of the collaboration among the research teams (3%).

(iii) Excellence of Research Proposal (including novelty) (weight 40%).
Criterion (iii) has an overall 40% weight on the final grade. The novelty of the proposed Research is assessed (37%), along with the efficiency of the Act (3%). The factors that should be assessed are: Does the proposed Research (content and methodology) directly promote the research in the corresponding scientific field? Is the action innovative for the Greek and European standards? Does the proposed Research (content) directly promote research and innovation? Does the proposed Research involve any prototype products, materials and services, ideas and argued studies for new products, materials and services? Do the innovative elements of the program boost both the main idea on which the planning was based and the whole proposed Research itself?

(iv) Excellence of the Research Team (weight 40%).
Criterion (iv) has an overall 40% weight on the final grade. It is assessed whether the Research Team has a proven excellence and prospects for the successful implementation of the proposed project. The factors that will be taken into consideration are: the experience and scientific recognition of the scientist in charge (13%), the experience and scientific recognition of the other participants of the main research team (11%), the proven experience of the scientist in charge and the members of the main research team on similar work (9%), Organizational structure/Administrative organization of the collaborating research teams and their external collaborators (7%).
Back to top

IP Logged

Ambler
Ex Member

Granturile CNCS, da-le, Doamne, sanatate !
Reply #133 - Aug 30th, 2011 at 9:44pm

“Is the action innovative for the Greek and European standards? Does the proposed Research (content) directly promote research and innovation? Does the proposed Research involve any prototype products, materials and services, ideas and argued studies for new products, materials and services?”

Apropo, dumnule profesor, au auzit chestia asta marii cercetatori din institutia dumneavoastra ? Ca sunt calare pe suveici de milioane  de euro, care se cam apropie de 10.

Nu-i asa ca nu, ca doar Grecia nu e Romania ? Care face totul ca sa nu ajunga ca Grecia.
Back to top

IP Logged

Dandanache
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #134 - Sep 23rd, 2011 at 6:57am

Aseara au aparut si rezultatele.

Din comentariile evaluatorilor am inteles ca nu le-a explicat nimeni cum functioneaza finantarea in romania.

Cum poti sa ceri ca cineva sa-ti evalueze proiectul din punct de vedere financiar fara sa explici ca aceste proiecte sunt singura sursa de finantare (cel putin pentru foarte multi dintre noi) pentru salarii?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #135 - Sep 23rd, 2011 at 7:10am

Dandanache wrote on Sep 23rd, 2011 at 6:57am:
Aseara au aparut si rezultatele.

E adevarat, exista diferente destul de mari intre evaluatori. Dar aste e oarecum normal. Am vazut proiecte europene evaluate intre 5 si 100 de puncte de trei evaluatori.
Pare ca uneori a lipsit consensul si la fel, se pare ca sunt depunctari fara explicatii suficiente.
Se speram ca se va rezolva in viitor.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #136 - Sep 23rd, 2011 at 8:39am

Unde poate fi gasita lista cu rezultatele?
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #137 - Sep 23rd, 2011 at 9:15am

AlexA wrote on Sep 23rd, 2011 at 8:39am:
Unde poate fi gasita lista cu rezultatele?

http://www.cncs-uefiscdi.ro/rezultate-preliminare_-pce/
Back to top

IP Logged

gabriel_teodorescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

cluj-napoca
Reply #138 - Sep 23rd, 2011 at 10:53am

Ministrul Daniel Funeriu: „Vom investi semnificativ în cercetare aplicativă şi coerent în cercetare fundamentală”
22.09.2011
http://www.edu.ro/index.php/pressrel/16166

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

La cald, despre umanioare
Reply #139 - Sep 23rd, 2011 at 11:51am

Desi sint marginale ca interes, finantarea disciplinelor umaniste are note interesante. Citeva observatii, superficiale. Mentionez ca nu am participat la aceasta sesiune.

Mai intii, de observat lipsa a doua documente, foarte importante pentru clarificarea acestei sesiuni de concurs: metodologia urmata in procesul de evaluare si numele evaluatorilor nu sint cunoscute. Acestea sint foarte importante in cazul disciplinelor umaniste, care nu s-au putut bucura de ''selectie automata'' a evaluatorilor, ca in cazul disciplinelor ''exacte''.

De importanta capitala este dezvaluirea numelor evaluatorilor. Aceasta pentru ca si decidentii, si presa ne spun ca evaluatorii au fost ''straini'', iar legea ne spune ca ei sint ''din strainatate''. Inteleg ca s-a practicat metoda ''omului suparat'': proiecte notate cu 90 de puncte de 2 evaluatori au primit 20, 30, 50 de puncte de la cel de-al treilea, pecetluind astfel soarta propunerii.

Asa cum ne-a obisnuit, o buna campanie de ''indreptare a privirii'' substituie aceste documente: in textul afisat in capul listei de rezultate ni se vorbeste, autoreferential, despre cit de buni si cinstiti sint cei de la CNCS. Transparenta ar fi suficienta pentru aceasta. Or, ea nu exista deocamdata (vezi aliniatele precedente).

Indrumat strategic sa citesti listele ca fiind rezultatul perfect al unei proceduri perfecte (din acest motiv Comunicatul CNCS le si preceda), aproape ca nu ar mai trebui sa gindim. Ideal ar fi sa acceptam, sub semnul fatalitatii: sintem in cea mai buna dintre lumile posibile, asa ca intrebarile nu au rost. Pe aceasta reactie se bazeaza si decidentii: presa a preluat deja textul publicitar la CNCS si ne convinge ca nu concurs mai cinstit nu a existat vreodata.

Si totusi se pot observa anomalii cu iz statistic, si de la ele plec: din cei 23 de granturi IDEI, 7 sint repartizate UBB. Din cele 8 granturi TE, 4 sint repartizate UBB. Din cele 23 de granturi PD, 5 sint repartizate UBB: de mentionat ca UBB a participat aici cu 5 proiecte, toate fiind cistigatoare.

O institutie privata are o evolutie remarcabila: Societatea Romana de Fenomenologie a avut 5 proiecte si a primit finnatare pentru 4 dintre ele. (Paranteza: si Coneural a primit finantare, la o alta sectiune...)

Desigur, anomaliile cu iz statistic ar putea fi explicate, de o persoana convingatoare, in varii feluri: ba ca UBB este in clasamentul Shanghai, ba ca UBB este cea mai buna universitate din tara. Ramine ca noi sa fim de acord.

In final, o chestiune ce este etica, dar si legala. Din cite inteleg, multi dintre membrii Consiliului CNCS, cei care au organizat competitia din 2011, au participat la aceasta (ca director de grant, membru al echipei sau mentor, pentru granturile PD). Sint, se pare, majoritari in consiliu. Nu cunosc vreunul care sa nu fi primit finantare. Este etic sa participi la o competetie pe care tu o organizezi?

Apoi, in lumina ultimelor modificari legislative, sint legale masurile luate de acest Consiliu? Nu ne aflam in situatia conflicutului de interese (tu stabilesti reguli si proceduri, prin care tu esti declarat cistigator)? Si daca mai mult de jumatate din Consiliu a candidat, cum s-a putut evita conflictul de interese, la nivelul Consiliului, de vreme ce orice hotarire se ia cu majoritate de voturi, iar majoritatea era implicata in concurs?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #140 - Sep 23rd, 2011 at 1:08pm

Salut, Gabriel (Teodorescu), itzi multzam fain, sa shtii, ca m-am dus & m-am uitat & vaz ca sunt circa 40 milioane da lei noi datzi la circa 300 proiecte (am ezagerat - da' numa' oleaca- la suma, da' am "umflat la 300 cele 287, deci mie-mi pare kiar ok).

Ia sa impartzim noi (noi doi? ceilaltzi?) suma asta: ne da cam 400 da mii impartzit la 3 (daca io mai shtiu mate elementara), care s-ar ridica la vreo (ca, 400 sute da mii da vo 100 mii euroi), la vo numa'
33 mii euroi da proiect, adica la vo numa' 43 mii euroi per proiect.

Io nu prea-ntzeleg de ce se lauda ministru' nost' cu trebshoara asta: pai, *nu-i chiar normal*?

Intrebarea care ramane e asta: sa va vaz, baietzi, *cum vetzi controla ca aia au chiar produs potrivit sumelor astora*. De ce? pai, pentru ca *asha* s-au *furat* bani gramada mai an.

Ca, daca *nu*, "ei" tre' sa fie *datzi afara*. Nu, nu-i bagam chiar la pushcarie, shtiintza-i cu riscuri.
Dar, daca pun botu' la *asemenea sume* & *nu le justifica prin publicatzii*, afara!

Shi asta pentru ca lumea tre' sa-nvetze odata: ca *nu* potzi trai, din *furt* pentru multa vreme. Ca se sparge ulcioru'... Nu va mai povestesc (ca nu vreau sa dau nume) de poveshtile pe care le-am auzit (mai ales pan' 2005-2007): inshi care-mi ofereau *mie* (venit in vacantza, pan' RO)
un laptop. De ce? Pai, nu mai aveau *cum sa cheltuie banu'* - c-atata aveau...

Rezultate? Pai, *voi* le cunoashtetzi...

No ghine, numa' fain,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #141 - Sep 23rd, 2011 at 3:15pm

In ciuda unor inerente nemultumiri, parerea majoritara exprimata pe educer e ca procesul a fost corect.

Daca e mai mult bine decat ce rezulta din erorile inevitabile de evaluare atunci o buna parte din merit cred ca apartine celor din Ad Astra, care au coordonat actiunea intr-un an cu foamete mare.
Fiind evaluatori straini e mai greu de contestat.
Ca persoana care primeste toate evaluarile e mai greu de inteles cine are dreptate. Cel care a dat punctajul minim?Cel care l-a dat pe cel maxim?
Poate era mai bine sa existe un rapporteur care sa dea o versiune finala care sa reflecte punctajul final. Sau poate asa a fost la altii.

Una peste alta, pare altceva decat ce a fost.
E si perfectibil...
Back to top

IP Logged

VDavid
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #142 - Sep 23rd, 2011 at 9:17pm

S-a dovedit astfel ca evaluarea straina, asa cum s-a facut, este o bataie de joc fata de lumea de-aici. Cand se castiga un proiect, cum este cel de la Chimie, cu titlul care arata ca habar nu se are de problema tratata, cand doar 3 dintre cei castigatori de la Chimie au hirsch-ul peste 10, nu poti interpreta decat ca pe o mare nedreptate. Cine raspunde de jaful acesta ??

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #143 - Sep 24th, 2011 at 8:04am

VDavid wrote on Sep 23rd, 2011 at 9:17pm:
S-a dovedit astfel ca evaluarea straina, asa cum s-a facut, este o bataie de joc fata de lumea de-aici. Cand se castiga un proiect, cum este cel de la Chimie, cu titlul care arata ca habar nu se are de problema tratata, cand doar 3 dintre cei castigatori de la Chimie au hirsch-ul peste 10, nu poti interpreta decat ca pe o mare nedreptate. Cine raspunde de jaful acesta ??

Da, se pare ca au mai fost unele derapaje. Si eu am remarcat niste directori de proiecte, ale caror domenii de cercetare n-au absolut nici o legatura cu tematica proiectului depus. Un evaluator atent si corect ar fi trebuit sa identificie aceste situatii si sa nu aduca un astfel de proiect in zona eligibila, atata timp cat activitatea directorului este esentiala in procedura de evaluare. Acum sigur ca un proces de evaluare nu poate fi perfect si nu ne ramane decat sa speram ca nu sunt foarte multe situatii de acest gen.
Back to top

IP Logged

VDavid
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #144 - Sep 24th, 2011 at 8:48am

Atunci se pune intrebarea cum nu au picat deparajele pe famiillie domnitoare din sistemul romanesc ?? Cum se poate ca persoane cu hirsch de 3 si 4 la chimie sa obtina punctaj mare ? Atunci te intrebi, ce fel de evaluatori straini au fost adusi? Cum poate fi facuta o departajare intre proiecte cat mai obiectiva ? Cum din punct de vedere probabilistic, se intampla ca toti 3 evaluatorii sa aprecieze un CV cu peste 100 lucrari ISI, cu h 11, cu capitole si carti in edituri prestigioase din  strainatate ca fiind nesemnficiativ ??? Eu sunt convins ca pot fi evaluatori cu standarde mari, cu mult peste cele mentionate, dar cum se intampla sa pice doar in anumite directii, si toti 3 la o singura persoana ?? Ce ar fi scris daca ar fi picat la un proiect cu 10 artcile ISI si h = 4 ? Uitati-va bine pe lista ? Nu imncepi sa te gandesti, ca ceva nu este in ordine?!
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #145 - Sep 24th, 2011 at 9:07am

VDavid wrote on Sep 24th, 2011 at 8:48am:
Atunci se pune intrebarea cum nu au picat deparajele pe famiillie domnitoare din sistemul romanesc ?? Cum se poate ca persoane cu hirsch de 3 si 4 la chimie sa obtina punctaj mare ? Atunci te intrebi, ce fel de evaluatori straini au fost adusi? Cum poate fi facuta o departajare intre proiecte cat mai obiectiva ? Cum din punct de vedere probabilistic, se intampla ca toti 3 evaluatorii sa aprecieze un CV cu peste 100 lucrari ISI, cu h 11, cu capitole si carti in edituri prestigioase din  strainatate ca fiind nesemnficiativ ??? Eu sunt convins ca pot fi evaluatori cu standarde mari, cu mult peste cele mentionate, dar cum se intampla sa pice doar in anumite directii, si toti 3 la o singura persoana ?? Ce ar fi scris daca ar fi picat la un proiect cu 10 artcile ISI si h = 4 ? Uitati-va bine pe lista ? Nu imncepi sa te gandesti, ca ceva nu este in ordine?!

Domnule David,
Sigur cunoasteti bine situatia din domeniul dvs si pe cei care au propus granturi ( Cv, capacitate stiintifica etc). In mod sigur exista nedreptati  dar sa nu uitam ca este vorba de un concurs de granturi si nu de un  clasament al directorilor de proiect.
De curand, s-a intamplat sa vad dosarul unui proiect al unui matematician dintr-o tara centru-europeana ( grant national de genul celor romanesti despre acre discutam,  cu o suma foarte importanta fata de ce vedem noi aici, cel putin in matematica, evaluatori straini....). Directorul proiectului: cineva OK dpdv matematic, cunoscut  la nivel international, publicatii bune, cunoscut etc. Numai ca proiectul in sine era 90% aberant. Se baza pe o teorie foarte fina si extrem de dificila pe care autorul nu o cunostea(era evident), nu mai lucrase niciodata cu ea si ideea era sa aplice teoria la domeniul sau de lucru. Numai ca necunoscand detaliile si limitele teoriei respective, ideile erau scoase fortat, argumentele slabe sau deloc. Totul se baza pe aceasta si la prima vedere proiectul era interesant, novator ....Numai ca in practica situatia era alta: trebuie intai lucrat, scormonit si vazut dificultatile si pe urma propunerea!
Un astfel de proiect se penalizeaza imediat pentru ca evident, denota si multa superficialitate din partea directorului si mai ales, ramai cu ideea ca a incercat sa te "fenteze" vanzandu-ti ca geniala o chestie aproape falsa de la inceput ( spun "aproape falsa" deoarece banuiesc ca mini-rezultate se puteau obtine, dar fata de proiectul respectiv si asteptari asta nu insemna mai nimic).
Si in matematica si in alte domenii, poti propune proiecte ce par extrem de interesante, numai ca trebuie sa si argumentezi viabilitatea lor.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #146 - Sep 24th, 2011 at 9:32am

Incerc de ieri sa postez un mesaj despre obligativitatea publicarii listei evaluatorilor, insa nu reusesc. Poate ma ajuta cineva..
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #147 - Sep 24th, 2011 at 9:46am

Asa cum mentionam si ieri, doua lucruri fundamentale pentru intelegerea competitiei 2011 lipsesc: metodologia si lista evaluatorilor. Fara cele doua, stim doar ca au fost depuse niste proiecte la CNCS si ca s-au anuntat niste rezultate.

Publicarea celor doua ar face putina lumina in chestiune: multe intrebari apar tocmai pentru ca noi cunoastem prea putin despre aceasta sesiune de concurs.

PS
Incerc sa postez secvential mesajul meu: poate as reusesc.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #148 - Sep 24th, 2011 at 9:48am

In plus, transparenta este exigenta Metodologiei dupa care se desfasurat concursul: in Pachetul de informatii, sectiunea 9.7, parte finala, se afirma:

Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #149 - Sep 24th, 2011 at 9:49am

Citez: Lista evaluatorilor folositi la evaluarea proiectelor Idei - Proiecte de Cercetare Exploratorie va fi publicata pe site-ul web Uefiscdi, dupa finalizarea competitiei'.

Daca acest lucru nu se va intimpla, vor exista suspiciuni intemeiate: ramine neclar ce s-a petrecut. In plus, angajamentul luat de CNCS inainte de concurs nu va fi respectat.

A doua chestiune: este etic si legitim un concurs la care participa organizatorii lui? Nu am cercetat chestiunea, insa multe din numele din Consiliul CNCS au primit finantare in aceasta sesiune. Ei au stabilit ''pragurile'', ei au stabilit pasii de urmat, criteriile punctate de evaluatori, ei au facut repartizarea proiectelor (sau cel putin au girat-o, caci aceasta este menirea CNCS: fara aprobarea lor nu se putea face nimic), ei au afisat lista cistigatorilor, in care se regasesc. Iar daca mai mult de jumatate din CNCS a participat la competitie, sunt legitime hotaririle lor? Mai ales ca blamul conflictului de interese este foarte grav, oriunde in lumea civilizata...

PS
Se pare ca neputinta proprie a fost cauza esecului repetat de a posta ieri si astazi. Nadajduiesc sa nu mai pacatuiesc...
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)