Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 ... 6 7 8 
Granturile CNCS (Read 45721 times)
maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Re: Granturile CNCS
Reply #175 - Jul 1st, 2012 at 12:58am

Am gasit raspunsul la o intrebare care ma framanta - cum au fost alesi evaluatorii de la proiectele IDEI? Am vazut chiar eu cateva evaluari, dar am citit si auzit de asemenea si alte comentarii care m-au facut sa ma intreb daca si-au batut joc de munca unor oameni cu buna stiinta. A fost un PROGRAM care a ales evaluatorii!!!!

http://www.realitatea.net/marius-andruh-grantul-de-7-milioane-de-lei-a-fost-eval...
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #176 - Jul 1st, 2012 at 7:28am

maria_andrei wrote on Jul 1st, 2012 at 12:58am:
Am gasit raspunsul la o intrebare care ma framanta - cum au fost alesi evaluatorii de la proiectele IDEI? Am vazut chiar eu cateva evaluari, dar am citit si auzit de asemenea si alte comentarii care m-au facut sa ma intreb daca si-au batut joc de munca unor oameni cu buna stiinta. A fost un PROGRAM care a ales evaluatorii!!!!

http://www.realitatea.net/marius-andruh-grantul-de-7-milioane-de-lei-a-fost-eval...

Cred că domnul Marius Andruh ar trebui să facă publică o declarație de avere cu veniturile pe ultimii 4-5 ani, ca să pună capăt acestor speculații.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #177 - Jul 1st, 2012 at 8:40am

a_muraru wrote on Oct 6th, 2011 at 11:31am:
Au fost afisate rezultatele definitive ale competitiei CNCS (PCE, TE, PD). Se promite publicarea numelor evaluatorilor, ceea ce este un lucru asteptat. Pe de alta parte, nu este publicata, nici macar acum, la sfirsit, metodologia urmata in cazul acestei competitii, si nu se raspunde la chestiunea (ce aparea in mai multe contestatii) probabilului conflict de interese in interiorul CNCS. Este alegerea suverana a CNCS sa procedeze asa cum a procedat. Si libertatea noastra sa calificam aceasta conduita.

Va propun un exercitiu contrafactual: sintem intr-o jalnica guvernare PSD/PNL/XXX, care continua vechea politica a decredibilizarii educatorilor (draga comunistilor), a subfinantarii. La minister se afla dna Andronescu (ori dl Marga, dupa plac). Institutia ce organizeaza competitia de granturi procedeaza, dupa toate aparentele, neonest: cel putin o treime din ''consiliul'' CNCS numit de ministrul ''odios'' participa la competitia de CNCS organizata. Si, aparent, membrii ''consiliului'' ies cistigatori. Se solicita, in mai multe contestatii, lamurirea metodologiei urmate in cazul competitiei, precum si clarificari in legatura cu potentialul conflict de interese ce ar fi minat concursul. CNCS tace filosofic (si psihologic). Care ar fi fost reactia colegilor de forum, a tuturor asociatiilor ce apara, sprijina, promoveaza, sustin onestitatea si valoarea in educatie si cercetare? Cum ar fi replicat Ad-Astra, FAR, EDU CER in fata unei noi sfidari aruncate in fata cercetatorilor cinstiti?

Romania nu va putea intra onest in nici un clasament onorabil al educatiei sau cercetarii. Pentru ca ne lipseste onestitatea.

Va reamintesc aceasta postare de anul trecut. Pe atunci nu isi inchipuia nimeni ca institutiile statului vor fi angajate intr-o vendetta. Dar iata ca strategia de ''reformare'' in care cineva si-a pus oamenii peste tot urmarea de fapt un scop bine definit. M-am mai linistit: credeam ca totul se face absolut intamplator.

In general, primesc tot felul de mesaje de la CNCSIS si alte organisme ale MEC. Pentru IDEI, n-am primit nimic. Si va marturisesc frustrarea mea in legatura cu asta: 1.6 M Euro? Pai astia sunt bani chiar si pentru proiectele mele (in care imi cumpar maimute: $7,500 si le hranesc: perdiem $14,27). Ce se poate face cu 1.6M daca dupa aceea te plangi ca n-ai aparatura? Si cat de devotat esti dupa aceea celui care ti-a dat un astfel de grant?
Marine, uita-te cu atentie in jurul tau si baleiaza programele: dreptu-i: Ponta a plagiat (probabil ca totusi nu, pentru ca i-au scris altii cartile), dar cand treci de partea cealalta a hartii trebuie sa citesti "hic sunt dracones" pentru ca asa este.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #178 - Jul 1st, 2012 at 8:49am

capetrei wrote on Jul 1st, 2012 at 8:40am:
Va reamintesc aceasta postare de anul trecut. Pe atunci nu isi inchipuia nimeni ca institutiile statului vor fi angajate intr-o vendetta. Dar iata ca strategia de ''reformare'' in care cineva si-a pus oamenii peste tot urmarea de fapt un scop bine definit. M-am mai linistit: credeam ca totul se face absolut intamplator.

Tot pentru aducere aminte. Chimia și fizica nu au fost finanțate în competiție, în schimb (evident pura coincidenta) s-au finanțat două proiecte la Stiința Materialelor. Oare cine sunt câștigătorii ?

http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/PN%20II_PCCE_COMPETITIA%202011/REZULTATE%2...
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #179 - Jul 1st, 2012 at 9:05am

capetrei: nu fi carcotas, un grant de 1,6 mil euro pe 3 ani e in general intre mai multe institutii, de aceea se cheama idei complexe. sa zicem ca UB ia 50% din grant deci 800000 pe 3 ani. din astia de obicei overheadu e 20% adica mai raman pt proiect 640000 euro pe 3 ani, deci 210000 euro/an. si acuma incepe cheltuirea baniilor. cum vrei sa poti sa tii in romania un student doctorand bun daca nu il platesti bine? eu dau la un doc 1000 euro net luna. asta inseamna cheltuieli in proiect de 2000 euro (toate taxele angajat + angajator : sanatate, somaj, impozite, handicapati, etc...). pe an un doc in romania costa 24000 euro. daca e bun si vrei sa il ti... daca nu iti pleaca ca ofertele din afara sunt garla. 
un posdoc bun scolit afara nu poti sa il tii daca nu ii dai 2000 euro net, adica 4000 total /luna. Mai sunt salariile pentru echipa de cercetare. Nu poti platii prost un senior reseacher fata de un doc/posdoc.  si sumele pto creste pana la 4300 euro brut/luna...ceea ce in taxe totale se duce la vreo 6000 euro/luna/SR. pe an un SR bun poate sa te coste si 70000 euro (el o sa ia in mana cam jumate din banii astia). deci e usor sa strigi de afara pe ce se duc banii dintr-un proiect. ceea ce se uita este ca afara (in lumea normala),  universitatea iti acorda un salariu decent prin care poti sa iti desfasori activatea normal si sa aplici pt granturi in ideea de a calatori, a avea doc/posdoc. eu cu salariul de cercetator as murii de foame in romania. e doar 1700 lei luna=nici 400 euro din care chiria in bucuresti e 300 euro. si atunci din proiecte pot sa traiesc decent si sa am doc/posdoc platiti decent (adica pot sa isi plateasca chiria, facturile) si sa se dedice cercetarii, adica sa nu mai faca meditatii si alte prosti... eu am pierdut 1 an dupa ce am terminat facultatea facand meditatii ca sa rezist... dar am pierdut un an din viata de cercetator. asa ca am plecat pt o vreme din tara.  fara grant plec cu prima ocazie si ii las pe cei care se leaga de granturile mele sa faca ei ceea ce fac eu.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #180 - Jul 1st, 2012 at 9:40am

Si eu platesc salariile din granturi. Diferenta este ca, avand cheltuieli ''fixe", trebuie sa ma limitez la personal si sa-mi platesc veterinar. Per ansamblu platesc intre 150-180K pe an in salarii.
Diferenta este ca "salariul decent" pe care-l primesc este acoperit tot din granturi  si este "soft"in sensul ca daca pierd finantarea mi se spune la revedere. Asa ca ai dreptate; sunt carcotas. Dar tot mi-ar fi prins bine un grant de 1.6M euro. Foarte bine. Din pacate n-am fost un client si sunt imprevizibil in reactii, ceea ce nu i-ar place barcagiului.
C
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #181 - Jul 1st, 2012 at 9:59am

Quote:
capetrei wrote on Jul 1st, 2012 at 8:40am:

Tot pentru aducere aminte. Chimia și fizica nu au fost finanțate în competiție, în schimb (evident pura coincidenta) s-au finanțat două proiecte la Stiința Materialelor. Oare cine sunt câștigătorii ?

http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/PN%20II_PCCE_COMPETITIA%202011/REZULTATE%2...

Chimia si Fizica au castigat si in alte domenii, de exemplu in ITC, profitand de "chichita" nanotehnologii.
Marele castigator la proiecte ITC de tip A este "Ultrafast laser Facility with Optimized high order harmonics UltraViolet sources".

Au dorit sa fie europeni, dar au sfarsit prin a fi balcanici: in Europa diferitele directii de cercetare FP7 au beneficiat, fiecare in parte, de apeluri specifice, un calendar clar de competitie. Nu de alta, dar e greu sa echivalezi moleculele cu 'laser facilities'. Daca si in competitiile interne exista un calendar clar specificat, de preferat in stransa legatura cu directiile indicate in documentele FP7, nu cred ca ar mai fi fost atatea discutii legate de rezultate.

Este clar ca in acest call Funeriu a "indicat" directia, astfel incat sa existe o orientare catre proiectele indirect legate de "laserul de la Magurele". Directia nu este clara in documentele competitiei, dar putea fi clarificata printr-un program de lucru pe perioada urmatoare si un calendar al competitiilor, in care sa fie puse in evidenta domeniile tintite.

Directii strategice pentru PN-II (2007-2013) au fost publicate la inceputul programului, iar pentru ITC este specificat:
"Obiectivele cercetării vor avea în vedere dezvoltarea tehnologiilor şi
instrumentelor în scopul realizării unor sisteme şi aplicaţii informatice
performante, deschise, eterogene, scalabile, tolerante la defectări şi cu o
bună conectivitate între utilizatori şi resurse, dezvoltarea tehnologiilor suport
necesare creării unei infrastructuri naţionale integrate de comunicaţii,
dezvoltarea unor metode şi sisteme de inteligenţă artificială
produse bazate pe cercetări în nanoelectronică, fotonică, micro- şi nanosisteme,
din gama componentelor şi sistemelor inteligente
." (http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/ROST/1188314177strategia%20ro.pdf)

Proiecte castigatoare in domeniul ITC, ilustreaza clar cat de bine sunt integrate in aceasta strategie in ITC:
* Ultrafast laser Facility with Optimized high order harmonics UltraViolet sources
* Immunoassay Lab-on-a-chip for cellular apoptosis study (nici macar nu se potriveste cu domeniul strategic ITC, domeniul potrivit este Sanatate, pg 28 in strategie)
* Bio-nanophotonics based on DNA supramolecular structures for all-optical integrated functionalities (domenii mai potrivite Sanatate, Biotehnologii, Mediu -- conform profilului institutiei coordonatoare)
* Array structures for prevention, individualized diagnosis and treatment in cancers with high risk of incidence and mortality (din nou, Sanatate, Biotehnologii nicidecum ITC)
* New methods and investigations protocols for the early diagnosis, efficient screening, prognostic and therapy of non-melanoma skin cancers based on existing and novel micro & nano optical tools (potrivit pe domeniile strategice Sanatate, Biotehnologii, Materiale)

Sunt convins ca si in celelalte domenii exista aceeasi potrivire reala intre directiile strategice ale PN-II si rezultatele finale.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #182 - Jul 1st, 2012 at 10:00am

gg.gogu wrote on Jul 1st, 2012 at 9:05am:
capetrei: nu fi carcotas, un grant de 1,6 mil euro pe 3 ani e in general intre mai multe institutii, de aceea se cheama idei complexe. sa zicem ca UB ia 50% din grant deci 800000 pe 3 ani. din astia de obicei overheadu e 20% adica mai raman pt proiect 640000 euro pe 3 ani, deci 210000 euro/an. si acuma incepe cheltuirea baniilor. cum vrei sa poti sa tii in romania un student doctorand bun daca nu il platesti bine? eu dau la un doc 1000 euro net luna. asta inseamna cheltuieli in proiect de 2000 euro (toate taxele angajat + angajator : sanatate, somaj, impozite, handicapati, etc...). pe an un doc in romania costa 24000 euro. daca e bun si vrei sa il ti... daca nu iti pleaca ca ofertele din afara sunt garla. 
un posdoc bun scolit afara nu poti sa il tii daca nu ii dai 2000 euro net, adica 4000 total /luna. Mai sunt salariile pentru echipa de cercetare. Nu poti platii prost un senior reseacher fata de un doc/posdoc.  si sumele pto creste pana la 4300 euro brut/luna...ceea ce in taxe totale se duce la vreo 6000 euro/luna/SR. pe an un SR bun poate sa te coste si 70000 euro (el o sa ia in mana cam jumate din banii astia). deci e usor sa strigi de afara pe ce se duc banii dintr-un proiect. ceea ce se uita este ca afara (in lumea normala),  universitatea iti acorda un salariu decent prin care poti sa iti desfasori activatea normal si sa aplici pt granturi in ideea de a calatori, a avea doc/posdoc. eu cu salariul de cercetator as murii de foame in romania. e doar 1700 lei luna=nici 400 euro din care chiria in bucuresti e 300 euro. si atunci din proiecte pot sa traiesc decent si sa am doc/posdoc platiti decent (adica pot sa isi plateasca chiria, facturile) si sa se dedice cercetarii, adica sa nu mai faca meditatii si alte prosti... eu am pierdut 1 an dupa ce am terminat facultatea facand meditatii ca sa rezist... dar am pierdut un an din viata de cercetator. asa ca am plecat pt o vreme din tara.  fara grant plec cu prima ocazie si ii las pe cei care se leaga de granturile mele sa faca ei ceea ce fac eu.

Exagerati si inca rau de tot. Un asemenea grant este enorm chiar si pentru vestul Europei sau Statele Unite. Iar  argumentele pe care le aduceti sunt slabe. Vorbiti de salarii decente pe care le au cei dinafara, dar nu spuneti nimic de cum au ajuns cei care le au sa le obtina. E frumos sa ceri salarii la nivel european dar in conditii romanesti: concurs balcanic, post permanent de la 23 de ani ( in Franta varsta medie de obtinere a unui post permanet este de 32 de ani, un fleac, nu?), ca sa nu mai vorbim de calitate.
Sa fie clar: am colegi in Romania care sunt la un nivel excelent si sunt recunoscuti ca atare. dar cati sunt asa?
Cat despre salariile europene  la fel, aberati total. Am mai discutat in contradictoriu despre salariile europene  si sunt surprinsa sa aud iar cifre de-astea care nu au legatura cu realitatea. Daca va place sa va dati salarii enorme ( seniorii) in ideea ca asa se intampla si mai la vest e treaba voastra, dar nu e adevarat. La fel si cu post-docurile: putine, extrem de putine sunt la nivel de 2 mii de euro, majoritatea nu depasesc 1700 impozabili, iar cheltuielile sunt cele care sunt: cu 300 de euros intr-o capitala europeana iti platesti un loc pentru cort.
Revin la ce spuneam: este normal ca din acele granturi o parte sa se aloce salariilor, dar in Romania asta a devenit o afacere si atat iar rezultatele sunt asa cum le stim. La ce bani s-au bagat in granturi pana acum trebuia sa se vada si la rezultate, nu?
Dumneavoastra nu vedeti decat propria situatie, iar discutia era generala, despre ce se intampla in general cu aceste granturi si mai ales despre ce rezultate sunt.
De ce am reactionat? poate si pentru ca in ultimii ani, de cand au aparut granturile astea in tara, este o cerere mare  de invitatii adresate celor din alte tari.  Primesti lunar cate o cerere doua, de multe ori de la oameni pe care nu ii cunosti si care iti explica naiv ca ei au bani din nu stiu ce grant si au nevoie de o invitatie in departamentul tau, ca sa vada si ei cum sta treaba pe acolo, ca nu te costa nimic, etc.  La fel, tot felul de " postdoci" ( unii de aproape 50 de ani) care apar prin departamente si freaca menta cate o luna-doua, tot cu bani proveniti din granturi. Nu mai vorbesc de nivel si de rezultate.
Poate ar trebui sa cogitati mai mult asupra problemei si sa va interesati si ce conditii sunt "pe afara", ca sa realizati ce bataie de joc se intampla cu multe din granturile romanesti. Daca merg bine cateva nu inseamna ca situatia se poate generaliza.
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #183 - Jul 1st, 2012 at 11:39am

Intrand putin in arhiva UEFISCDI am vazut ca in 2008, pe acelasi tip de proiecte Marius Andruh nu a avut succes...este pe lista din Etapa II, si pe site scrie a fost tot evaluare internationala!!! Intre timp insa s-a schimbat ministrul si influentele...deci mai pot sa cred in PROGRAMUL de alegere al evaluatorilor?

http://www.uefiscdi.gov.ro/UserFiles/File/PCCE%202008/PROCES%20DE%20EVALUARE/lis...

dar dupa aceea apare la nefinantate

http://www.uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/PCCE%202008/PROCES%20DE%20EVALUARE/NER...
Back to top

IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #184 - Jul 1st, 2012 at 12:01pm

Adevarul este ca exista documente ptr cheltuirea banilor din granturi si aceste documente pot fi facute publice chiar si prin mass-media. Poate ca d-l Andruh este in pragul unui Nobel si carcotasii il critica pentru 1.6 milioane de euro. A nu se interpreta ironic. Nu stiu daca declaratia de avere este corect a fi solicitata dar devizul pe proiect este. Din pacate se pare ca totul se joaca la extreme (cuvantul "spaga" chiar nu se justifica pentru un savant (nu sunt chimist dar am auzit la TV) ca Andruh . Dar oare conceptul de plagiat se justifica ? Poate ca da, dar atunci de ce nu este verificata in regim de urgenta si Kovesi...tot de catre d-l Andruh si colegii dumnealui. A mai sarit si acea individa Olguta - ce ar fi sa i se verifice si ei teza. Dar ce ar fi sa le verifice cineva activitatea stiintifica si celor 20 din comisie ?! Va garantez ca veti avea surprize, surprize... toate comisiile au fost numite politic, de ce nu ar fi fost si comisia Funeriu la fel ?!....

Eu nu cred ca acel grant il obliga pe Andruh dar cred ca gandul ca nu va mai avea puterea pe care o are acum, da. Pe vremea lui Dumitrache d-l Andruh nu era la fel de puternic, probabil. De fapt, pana cand nu va fi elucidata acea epoca este greu sa  ne raportam la o noua epoca din punct de vedere al evolutiei, nu-i asa ?

Mie mai oribila mi se pare atitudinea lui Mircea Miclea... imi aminteste de McLeod...
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #185 - Jul 1st, 2012 at 8:06pm

AlexA wrote on Jul 1st, 2012 at 10:00am:
Exagerati si inca rau de tot

acu depinde de fiecare director de proiect. eu platesc un doc cu 3500 lei/net si posdoc din septembrie cu 6000 lei/net luna.   

despre granturile pcce: sunt 11 astfel de granturi in ro. de ce ne place mereu sa ne carcotim? se vrea sa facem cercetare de calitate  dar low-cost... asta nu se poate. vad ca lumea se ia de andruh (l-am vazut doar din ziare). dar la aceleasi proiecte pcce un proiect in care era membru un alt membru din consiliul cnatdcu si membru al academiei nu a fost finantat pe domeniul respectiv dar un director mai tanar venit de afara a castigat un astfel de proiect. era mai bine pe vremea lui dumitrache? am prins proiecte si pe vremea lui dumitrache si pe vremea lui babes, dar sunt sigur ca nu as fi prins proiect idei la varsta mea acum 4 ani, atunci cand evaluarea nu era internationala.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #186 - Jul 2nd, 2012 at 7:23am

gg.gogu wrote on Jul 1st, 2012 at 8:06pm:
acu depinde de fiecare director de proiect. eu platesc un doc cu 3500 lei/net si posdoc din septembrie cu 6000 lei/net luna.   

Ei vedeți, tocmai aici e problema. Sigur că nu se poate face cercetare fără bani și asta am spus-o de nenumărate ori. De aceea nici reformă fără bani nu se poate. Problema este că atunci când nu sunt bani în cercetare, cum îți poți permite să finanțezi astfel de proiecte consistente ? Sau mai exact, cum faci selecția ? S-au selectat 11 proiecte, dar eu vă pot da oricând o listă de 50-60 de directori potențiali de proiect, care pot obține cu acești bani rezultate la fel de bune cu cei 11 selectați. Iar când printre selectați apar și tot felul de imixtiuni politice, sigur că se nasc semne de întrebare.

Dumneavoastră vă permiteți acum să plătiți un doctorand cu 3500 lei net/lună. Acesta este salariul unui profesor universitar în România. Vin și vă întreb: doctoranzii dumneavoastră vor produce 5-6 lucrări ISI pe an în reviste cu impact mai mare ca 1 (sau o lucrare/an într-o revista cu impact mai mare ca 5 ) ca să justifice astfel de venituri ? Nu mai vorbesc de situația post-docilor. Sigur că poate salariile de care vorbiți ar trebui să fie obișnuite în România din punct de vedere al gradului de decență, dar asta e cu totul o altă problemă.

naivul wrote on Jul 1st, 2012 at 12:01pm:
Nu stiu daca declaratia de avere este corect a fi solicitata dar devizul pe proiect este.

Eu am propus acest lucru tocmai pentru a înlătura suspiciunile legate de anumite interese financiare. Am avut senzația că domnul profesor Andruh nu a înțeles exact acuza adusă de către PSD. Nu era vorba de un atac la cariera sa științifică (ar fi fost și greu de făcut așa ceva), ci de faptul că ar fi existat anumite dirijări preferențiale de fonduri, din care domul profesor ar fi avut de câștigat. Ori aceste acuze pot fi foarte ușor demontate cu ajutorul declarațiilor de avere, din care se vede foarte clar ce venituri ai avut înainte și după 2010, momentul când dl. Funeriu a venit la conducerea MECTS. Eu sunt absolut convins că nu poate fi vorba de așa ceva și tocmai de aceea am propus un mecanism foarte simplu de infirmare a acuzelor.
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #187 - Jul 2nd, 2012 at 7:44am

Quote:
S-au selectat 11 proiecte, dar eu vă pot da oricând o listă de 50-60 de directori potențiali de proiect, care pot obține cu acești bani rezultate la fel de bune cu cei 11 selectați.

si la avanced grants e la fel. mereu vor fi 1000 de directori de grant buni din care vor lua numai 100 granturi Sad... mie mi se pare ca e si un pic de invidie Smiley, am fost prezent la o cina cu un tip de la ERC care zicea ca doar 10% dintre aplicanti cred ca au facut o treaba buna iar restul de 90% proasta, asta e peste tot.

Quote:
Vin și vă întreb: doctoranzii dumneavoastră vor produce 5-6 lucrări ISI pe an în reviste cu impact mai mare ca 1 (sau o lucrare/an într-o revista cu impact mai mare ca 5 ) ?

din pacate eu nu pot sa am doctoranzi,  pe vechea lege nu am voie nici macar sa fiu in comisie de teza iar cu habilitarea tot astept din februarie. asta desi am 2 comisii de teza la activ afara. dintre masteranzii pe care i-am condus primul e in anul 2 de doc afara la univ buna iar cel de al doilea e admis la berkeley din toamna. despre doci iau docii altora Sad
si prefer intr-adevar sa-mi platesc bine oamenii ca altfel nu ii pot tine langa mine. iar despre faptul ca e cat salariul unui prof univ, poate... dar sunt multi profi univ care nu au nici o treaba cu cercetarea si care nici macar nu au indeplinit criteriile alea de a avea granturi. daca pe perioada unui grant reuseste un masterand/doc sa imi scoata un articol in zona rosie eu sunt perfect multumit si banii intr-adevar au mers unde trebuia. in salariile unor profi univ. s-a investit  20 de ani (de la momentul heirupist de dupa 90 cand toti au fost facuti prof univ in 2 ani) si nu au scos in viata lor un articol in zona rosie.
sunt intru-un domeniu unde nu punem 15-20 autori pe un paper. cam 1-2 pe articol.

Quote:
2010, momentul când dl. Funeriu a venit la conducerea MECTS

eu o mai spun odata, nu as fi avut nici o sansa la granturi idei cu evaluarea interna ante-funeriu tinand cont ca la data depunerii propunerii aveam 5 ani de la terminarea tezei. despre fonduri am prins proiecte si ante-funeriu numai ca erau pt tineri.
Back to top

IP Logged

capetrei
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #188 - Jul 3rd, 2012 at 7:20am

S-au dat publicitatii rezultatele PCCA.
Sincer, nu prea am nimic de spus: pe biomedical din titluri nu sare nimic in ochi.
Ceea ce sare in ochi si reprezinta o nelamurire este urmatorul aspect: suma totala alocata este identica intre un proiect de inginerie/fizica/chimie (care implica experimente, aparatura, reactivi) si unul de folcloristica sau mai stiu eu ce care implica cantat la nai. Sau inregistrare de CD-uri. Este asta normal? Intreb fara nici o ironie.
C
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #189 - Jul 3rd, 2012 at 7:53am

naivul wrote on Jul 1st, 2012 at 12:01pm:
Nu stiu daca declaratia de avere este corect a fi solicitata dar devizul pe proiect este.

Conform legii 176/2010, art.1, pct 36, si a unui ordin al MECTS din iunie, 2011, exista obligatia depunerii de declaratii de avere si interese inclusiv pentru "personalul institutiilor si autoritatilor publice care administreaza sau implementeaza programe ori proiecte din fonduri externe sau din fonduri bugetare".
Prin urmare, dl. Andruh ar trebui sa depuna/sa fi depus o astfel de declaratie...
In baza legii 176/2010, este corect a-i fi solicitata declaratie de avere/interese, daca aceasta nu a fost depusa deja, conform art.3, pct 2.i
Legea nu precizeaza insa clar daca aceasta declaratie trebuie sa fie facuta publica sau nu pentru categoria de personal de la pct 36 Cheesy
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #190 - Jul 3rd, 2012 at 10:55am

discutia despre declaratia de avere pentru cei care primesc bani din proiecte de cercetare este mai veche, adica de cand a aparut in 2010. Din cate stiu eu, la momentul respectiv, ANI a formulat un punct de vedere prin care

1. erau obligati sa depuna declaratie de avere toti cei care lucreaza in institute de cercetare, chiar si femeia de servici daca a fost platita  din regia proiectelor Smiley

2. in cazul universitatilor nu se aplica pentru ca nush ce statut aveau universitatile

se poate cauta pe pagina www.integritate.eu, era pe undeva  punctul lor de vedere
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #191 - Jul 3rd, 2012 at 2:50pm

gg.gogu wrote on Jul 3rd, 2012 at 10:55am:
discutia despre declaratia de avere pentru cei care primesc bani din proiecte de cercetare este mai veche, adica de cand a aparut in 2010. Din cate stiu eu, la momentul respectiv, ANI a formulat un punct de vedere prin care

1. erau obligati sa depuna declaratie de avere toti cei care lucreaza in institute de cercetare, chiar si femeia de servici daca a fost platita  din regia proiectelor Smiley

2. in cazul universitatilor nu se aplica pentru ca nush ce statut aveau universitatile

se poate cauta pe pagina www.integritate.eu, era pe undeva  punctul lor de vedere

Multumesc. Am gasit informatia:
"Întrebare: Persoanele implicate în contractele de cercetare (grant-uri) finanțate din fonduri externe sau din fonduri bugetare încadrate în institute de cercetare și universități din învățământul de stat au obligația declarării averii și a intereselor?

Răspuns: Persoanele implicate în administrarea sau implementarea programelor ori a proiectelor finanţate din fonduri externe sau din fonduri bugetare, din cadrul institutelor, centrelor sau staţiunilor de cercetare-dezvoltare organizate ca instituţii publice conform dispozițiilor O.G.nr.57/2002, cu modificările și completările ulterioare, au obligația declarării averii și a intereselor. Institutele de cercetare sunt instituții publice, în înțelesul legii.

Profesorii universitari, cu excepția  persoanelor cu funcţii de conducere şi de control din cadrul unităţilor sistemului de învăţământ de stat (care au obligația declarării averii și a intereselor în temeiul dispozițiilor art. 1 alin.(1) punctul 32 din Legea nr.176/2010), nu au obligația legală de a completa și a depune declarații de avere și de interese, deoarece, potrivit dispozițiilor art.32 din Constituția României, republicată, universitățile organizate ca unități de stat nu sunt instituții publice, în ințelesul legii."

Ceva similar incercam sa explic si celor de la Resurse Umane anul trecut, cand brusc ne-am trezit cu aceasta "obligatie" birocratica pentru niste proiecte care tocmai se terminasera. Insa informatia fusese ceruta printr-o hotarare a ministrului de pe atunci (Funeriu, desigur).
Back to top

IP Logged

Paulb
YaBB Newbies
*

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #192 - Jul 3rd, 2012 at 7:17pm

capetrei wrote on Jul 3rd, 2012 at 7:20am:
S-au dat publicitatii rezultatele PCCA.
Sincer, nu prea am nimic de spus: pe biomedical din titluri nu sare nimic in ochi.
Ceea ce sare in ochi si reprezinta o nelamurire este urmatorul aspect: suma totala alocata este identica intre un proiect de inginerie/fizica/chimie (care implica experimente, aparatura, reactivi) si unul de folcloristica sau mai stiu eu ce care implica cantat la nai. Sau inregistrare de CD-uri. Este asta normal? Intreb fara nici o ironie.
C

Si eu ma intreb exact acelasi lucru.

In plus, am fost foarte neplacut surprins ca domeniului biomedical i-au fost acordati cam 9% din fondurile totale asta in conditiile in care ar fi trebuit conform pachetului de informatii care face referire la pragurile de buget propuse in HG 475/2007 ca sanatatii sa ii fie alocate aproximativ 14% din fonduri. Acum nu spun ca trebuiau alocati fix 14% dar parca nici 9%.

pachetul de informatii pagina 13: "Pragul de acceptare tine cont de bugetul alocat pe fiecare din cele 9 domenii prioritare indicate în Anexa 1, conform HG 475/2007."

In fine, s-a lungit mult prea mult evaluarea iar perioada dintre publicarea rezultatelor preliminare si a celor finale a fost dupa parerea mea nejustificat de lunga (mai 2012 si practic 1 iulie 2012).

Back to top

IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #193 - Jul 5th, 2012 at 10:13am

Legat de aceste granturi. O individa ajunge la doctorat la un supervizor strain si se incurca cu acesta. Ea, slaba ca pregatire - dintr-o scoala romaneasca. El bun - nu dintre cei mai cei, dar bun. Barfit totusi de colegi.  Ea are publicatii (nu deosebite, dar cat de cat) datorita lui - dar poate ca s-a mai perfectionat un pic. El are cooperari cu romanii ptr ca se incurajeaza in CE cooperarea  cu statele in dezvoltare continua.. Acum individa primeste ca titular un contract cu multi  bani romanesti  in numele unei univ din Ro care a avut cooperari cu strainul (cooperari bilaterale pe parcursul multor ani-  banii veneau in principal de la CE si statul dezvoltat respectiv).

De ce acest contract cu statul roman ?  Ptr ca sa fie acolo pe contract fiica unui individ din facultatea romaneasca, sa incaseze si fosta doctoranda incurcata cu strainul vip-ulet afemeiat niste bani ... cat de corecta este strategia lui Funeriu si a amicilor ? Eu sugerez ca ar trebui revazute toate proiectele.    Smecherie romaneasca. Este un proiect cu un McLeod cu nume romanesc.

Ei bine, personal ma indoiec ca cei care dau verdicte asupra proiectelor sunt chiar specialisti straini. Chiar ma indoiesc. Dar nu va verifica niciodata nimeni. Nu este invidie, doar realitate romaneasca. Nimeni nu va verifica niciodata aceste contracte  si pe cei care au facut recenziile. Daca ne intoarcem la epoca Dumitrache este pana la urma EGAL. De ce sa nu fie Andronescu in locul  lui Funeriu ? Tot aia este.
Back to top

IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #194 - Jul 5th, 2012 at 11:53am

Personal nu mai mir de nimic ref la d-l Ciupariu (echpa lui Funeriu) - mare om de stiinta ! Cica a vizitat yale, dar nu are nimic impotriva inventatorilor impostori. Doar cu petitiile politice si banii statului - acolo ii place ! Daca cu adevarat s-ar fi dorit progresul stiintei in Romania contractele ancs nu erau date decat celor care chiar lucreaza in Romania (fara smecherii de genul contracte de angajare pe perioada redusa "amantei X a lui Y din CE", si in nici un caz persoanelor cu  incadrare / carte de munca in strainatate - tipi de genul McLeod). Cat despre plagiat... nu-i asa ca Miclea Mircea nu a plagiat ? Asta chiar ca este buna. Doar e PDL-ist si ne invata ce inseamna Educatia... Plagiatul depinde de nume si apartenenta politica ? Hai sa fim seriosi.... nu ca as aproba ce a facut Ponta, dar cu conducatorii de doctorat care erau la acea ora chiar si eu puteam sa o incurc. Doar ca sunt putin mai altfel si poate ca de aceea nu reusesc sa ma acomodez si am razboaie cu "invatatii" nostri. Funeriu stie....stie multe.... Avem nevoie de schimbare ca de aer. Chiar si in Educatie.

Deci amanta unui tip mediocru din tara X (CE) ia bani multi de la noi (contract) ptr ca sa poata intra fiica unui escroc de la noi din catedra  in catedra...incredibil....Funeriu ???? Ce gluma buna a fost Funeriu....

De ce sa intre fiica escrocului ? Am avut multi studenti mai buni... De ce ? Ca amanta a luat contract ? Ia sa vedem public recenziile !!! POt sa cer sa vad public un contract si recenziile ? Stiu ce vorbesc.

Sa se duca Funeriu si Ciupariu de unde au venit ! Dumitrache era la fel.
Back to top

IP Logged

Paulb
YaBB Newbies
*

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #195 - Jul 9th, 2012 at 7:58pm

Uefiscidi a afisat procedura de alocare a fondurilor pt competitia PCCA 2011  http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/PARTENERIATE/Competite_2011/Procedura%20de...

Ce mi se pare interesant este ca bugetul total alocat subprogramului parteneriate in domeniile prioritare este de 5400 milioane de roni pt perioda 2007-2013. Avand in vedere ca in 2009 si 2010 nu au avut loc competitii si ca au fost taierile si din proiectele 2007 si 2008, in mod normal in competitiile viitoare (2012 si 2013) o sa curga lapte si miere  Grin Grin pana la completarea celor 5400 milioane de roni? (asta in conditiile in care bugetul in 2011 a fost de 550 de milioane adica aproape a zecea parte?). Si daca tot am ajuns aici am vazut ca inca nu au deschis apelul  pt ideile mari (PCCE) anul asta (anul trecut apelul a fost in 28 iunie). Este posibil ca (sub nomenclatura PCCA competitia 2011/2012) sa asistam la sistarea-din nou-a competitiei? Intreb si eu aici poate stiti mai multe. Am scris si la uefiscidi si bineinteles fara raspuns dar m-am obisnuit deja cu aceasta atitudine. Macar un raspuns de "nu stiu" dar nici tacerea asta......
Oricum in situatia asta politica si cu zdruncinarile astea de curs valutar cine sa mai stie? In 2013 un proiect de 3 milioane de lei nu va arata probabil la fel cu unul de 3 milioane de lei din 2012. Iar in momentul cand depui un proiect cu un anumit curs valutar iti iei o marja dar chiar sa estimezi un euro la 5 roni cand el este 4.3 (cat era in oct 2011) parca e prea mult...
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #196 - Jul 26th, 2012 at 3:04pm

Va mai amintiti de mult-tinguita ''decuplare'' a cercetarii autohtone de cea internationala prin temporizarea incheierii unui nou contract cu Thomson? De termenul limita dus pina in iulie de guvernarea noua, care nu prea intelegea ce se intimpla?

Victorie! Avem din nou acces la bazele de date. Si (o, minune!), CNCS a renuntat la finantarea prin ''competitie'' a accesului.

Intre 2009 si 2011, accesul a costat 23 mil. euro. In Pachetul de informatii publicat in aprilie/mai 2012 de CNCS, acelasi acces urma sa ne coste aproape dublu, tot pentru 3 ani. Intre timp, aceasta competitie a fost anulata (aminata sine die), si totusi avem acces la bazele de date.

Cred totusi ca nimic nu este gratis...
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #197 - Aug 2nd, 2012 at 7:31pm

Este obositor sa tot scrii despre dubla masura morala, despre judecata schizofrenica pe care cu totii o avem, insa cred ca trebuie sa fim constienti de problema (chiar daca terapeutic nu ne este de mare ajutor).

Ne-am plins intotdeauna ca ''cei dinainte'', de dinaintea reformei, formasera o retea care se servea preferential cu fonduri publice. Am ajuns ca ''reformistii'' sa practice si ei jocul ''ín retea''.

Mai tineti minte prima competitie organizata de CNCS, cea din 2011? Se stipula in ''Pachetul de informatii'' (v., spre exemplu, IDEI) ca o persoana poate depune un singur proiect, iar directorul trebuie sa indeplineasca standarde minimale. Conditii de bun simt, am spus atunci.

Iata ca in 2012 debuteaza un alt program creionat de CNCS/UEFISCDI, iar intentia este excelenta: aceea de a stringe legaturile cu cercetatorii din Republica Moldova.

Citind ''Pachetul de informatii'', incepi sa te miri (v. pagina http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/CAPACITATI/Bilaterale/RO-MD/Moldova-2012/P... ). Este vorba despre eligibilitate. Citez: ''Institutia coordonatoare de proiect trebuie sa aiba un contract  in derulare  finantat pe plan national sau/şi pe plan international (PC7, Eureka, F4E, etc.) avand aceeasi tematica de cercetare, sau similara, cu cea propusa pe plan bilateral, iar directorul de proiect face parte din echipa proiectului. In acest sens se va anexa la cererea de finantare o copie după contract si dupa lista echipei proiectului'' (p. 3).

Adica te poti inscrie in acest program (exclud finantarile internationale) doar daca CNCS ti-a acordat anterior o finantare.  Da, s-ar putea spune ca se introduc, pe usa din dos, criteriile de eligibilitate din 2011, insa eu prefer o interpretare ''sociologica''. Avind in vedere ca sint eligibili si membrii echipelor de cercetare finantate CNCS, care nu trebuiau sa indeplineasca, in 2011, nici un fel de criterii de eligibilitate, cred ca in ''Pachetul de informatii'' din 2012 se introduce, fatis, conditia de apartenenta la ''clubul cistigatorilor CNCS''. Este ceea ce mult hulitul CNCSIS, de pe vremea ''mediocrilor'', n-a indraznit sa propuna. Caci i-ar fi mincat de vii aparatorii onestitatii academice, ai cinstei, ai progresului si demnitatii, ai egalitatii de sansa...

PS
Acest ''Pachet de informatii'' a fost semnat de dl Tudor Prisecaru, numit de ''retrograda guvernare USL'', in vesnica lupta cu hidra PDL. Oare a inteles ce a semnat? 
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #198 - Aug 3rd, 2012 at 10:39am

a_muraru wrote on Aug 2nd, 2012 at 7:31pm:
'Institutia coordonatoare de proiect trebuie sa aiba un contract  in derulare  finantat pe plan national sau/şi pe plan international (PC7, Eureka, F4E, etc.) avand aceeasi tematica de cercetare

Acest lucru era stipulat si in urma cu aproximativ un an. Am fost solicitata pentru un astfel de proiect bilateral, dar nu am putut aplica din cauza acestei conditii.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 6 7 8 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)