Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

YaBB is sponsored by XIMinc!

Pages: 1 2 3 4
Scoala romaneasca, intre sublim si ridicol.... (Read 22313 times)
nicolae_hurduc
Ex Member

Scoala romaneasca, intre sublim si ridicol....
Apr 2nd, 2011 at 7:06pm

M-am decis sa deschid un nou topic, drept urmare a unui eveniment recent, care m-a marcat intr-un mod deosebit. Nu stiu daca va mai aduceti aminte de elevul Paul Ciobanu din jud. Vaslui, care a mers pe jos la -17 grade cativa kilometri (nici macar sosete nu avea in picioare) ca sa ajunga la scola si sa dea teza de istorie. Pentru cei care nu au citit la vremea respectiva articolul, va dau doua referinte

http://www.vrn.ro/a-degerat-pentru-ca-voia-sa-invete

http://www.gandul.info/reportaj/craciunul-copiilor-care-isi-doresc-ca-mosul-sa-l...

Sunt sigur ca multi am fost impresionati la vremea respectiva de articol, insa putini au facut ceva concret. Se pare insa ca romanii din exteriorul tarii sunt uneori mai eficienti decat cei din interior si in urma cu o saptamana, am fost contactat de un coleg stabilit in Franta, care m-a rugat sa-l ajut sa ia legatura cu Paul Ciobanu. M-a informat ca reusise sa stranga un grup de persoane dispuse sa-l sustina pe Paul pe perioada celor 4 ani de liceu, dar nu au putut afla vreun numar de telefon, sau adresa de mail, pentru a lua legatura cu scoala. Evident ca mi-a facut mare placere sa pot fi de folos cu ceva in aceasta poveste trista si vineri am plecat spre Scoala din Delesti.

Noroc ca primele flori de primavara au reusit sa "mai toarne" putin asfalt imaginar in gropile de pe drum si iata-ma ajuns in curtea scolii, unde am avut sansa sa dau chiar peste directoarea liceului, d-na prof. Maria Diaconu. Impreuna cu diriginta lui Paul, d-na prof. Irina Tanase, am discutat despre modalitatile in care va putea fi sprijinit copilul, astfel incat sa poata urma liceul la Vaslui. Nu mi-am putut inchipui ca as putea gasi in colturi de lume uitate de Dumnezeu, asa oameni entuziasti cum sunt cei de la Scoala din Delesti. Cu siguranta merita macar o scurta poveste pe topicul Jos palaria, Dom' Profesor ! si am s-o fac cat de curand. Si iata ca viitorul lui Paul Ciobanu incepe sa existe, datorita unui gest superb al unor oameni sensibili si organizati, aflati la mai mult de 2000 km distanta.

Insa punand cap la cap cele vazute de-a lungul timpului in scolile din Judetele Botosani, Vaslui, Neamt si Suceava incep sa realizez faptul ca procesul de comasare al scolilor reprezinta o mare eroare in reforma educationala. Stiu ca astfel se fac economii la buget si ca Romania nu-si poate permite foarte multe in aceasta perioada. Nu-l critic de aceasta data pe Ministrul Educatiei, pentru ca trebuie sa vezi zeci de astfel de situatii ca sa realizezi faptul ca astfel distrugi cel mai mare potential de inteligenta pe care-l are Romania in acest moment. Nici eu n-am inteles foarte usor acest lucru si le multumesc colegilor francezi pentru ca urmand rugamintea lor, m-am luminat macar in ceasul al doisprezecelea. Ceea ce este impresionant, este faptul ca in toate scolile pe care le-am gasit pe cele mai ciudate coclauri, erau profesori tineri, entuziasti si preocupati de ceea ce se va intampla cu elevii lor. Si reiau in acest context un fragment al colegei mele din Blaj, care scrie mult mai frumos decat as putea eu s-o fac despre meseria de dascal

Pentru ca eu, Domnule Ministru, primesc foarte multe flori, nu stiu daca am apucat sa va spun, dar va spun acum, pentru ca e important acest lucru. Am acasa o multime de flori pe care le ud cu dragoste de doua ori pe saptamâna si ma gândesc cu drag la cei de la care le-am primit: asta-i de la Delia, de la Brad; asta-i de la Anisoara, din Orastie; asta-i de la Carmen, de la Otelu Rosu; asta-i de la Emese, din Odorheiul Secuiesc; asta-i de la Florina din Apuseni si asa mai departe. Pentru ca si asta înseamna sa fii profesor, Domnule Ministru! Sa-ti cunosti elevii, studentii, pe nume si sa le urmaresti evolutia ani de zile, mai ales daca ai reusit sa-i convingi sa ramâna aici, pe salarii de nimic. Cu fiecare din ei a plecat o frântura din mine, pentru ca am dus munca de lamurire cu fiecare-n parte ca e nevoie de noi aici, ca lucrurile se vor remedia, ca situatia aceasta dificila este trecatoare, dar ne vom reveni si împreuna vom reusi.

Poate ca n-ar fi rau sa ne organizam in vreun fel si sa mai ajutam si alti copii fara viitor sa-si continue studiile si sa-si indeplineasca visele.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Re: Scoala romaneasca, intre sublim si ridicol....
Reply #1 - Apr 5th, 2011 at 3:30pm

Compania Nationala de Investitii, aflata in subordinea Ministerului Dezvoltarii, vrea sa construiasca o sala polivalenta de 20.000 de locuri in Bucuresti, potrivit unui anunt de intentie publicat pe e-licitatie.ro. Pentru proiectarea si executia lucrarilor, valoarea contractului este estimata la 50 de milioane de euro, fara TVA.

http://www.hotnews.ro/

Oare n-ar fi fost mai util sa se traga apa curenta si  canalizare la scolile unde inca nu exista asa ceva ? Cum se vor putea civiliza comunitatile rurale, daca nici macar scolile nu indeplinesc conditiile minime de igiena ?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #2 - Apr 5th, 2011 at 3:56pm

Stirea adevarata cu tzepuirea banului public e asta:

"Doi tarusi si o baraca - primul milion cheltuit de Udrea cu telegondola din Parang"

http://www.ziare.com/udrea/ministrul-turismului/doi-tarusi-si-o-baraca-primul-mi...

Sa telegondolizati bineeee!

Si aici un comentariu:
"or fi fost tarusi de la Vuiton, baracile or fi fost dotate cu jacuzi ca sa nu mai vorbesc de copacii taiati care au trebuit sa fie retrocedati...si sa nu uitam de studiul de fezabilitate care a analizat daca tarusii sa fie de la Vuiton sau de la Pierre Cardin! sa nu se oftice pe buna dreptate madam Ridzi? o scena e mult mai mare decat o baraca! "
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - Apr 6th, 2011 at 4:04pm

Din seria " Viata la tara":

"Unde nu intra soarele pe geam locuieste doctorul"
Reportaj
Catavencu
06 Apr 2011 de Patrick Andre de Hillerin

http://catavencu.ro/unde-nu-intra-soarele-pe-geam-locuieste-doctorul-44072
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #4 - Apr 12th, 2011 at 2:29pm

Cand am citit postarea lui Nicolae despre scoala din acel sat cu actorii ei mai mici si mai mari, mi-am reamintit o discutie avuta in satul bunicilor mei, la ultima vizita in tara. Cum se potriveste oarecum acestui topic ( "scoala romaneasca intre sublim si ridicol", eventual chiar intre agonie si extaz!) o sa incerc sa va redau discutia respectiva. Sunt lucruri cunoscute, stiute si discutate, nu aduc ceva nou, doar o imagine surprinsa " pe viu" a situatiei scolii romanesti, ce, presupun, poate fi regasita  in nenumarate alte locuri din tara.  Probabil fiecare dintre cei ce citesc aceste randuri a intalnit macar o data o astfel de situatie.  Este relativ opusul a ceea ce a cunoscut Nicolae in acel sat vasluian dar reflecta perfect trista realitate a diplomelor romanesti.
Incerc sa redau povestea facand haz de necaz, sa fie pilula mai putin amara si o voi intitula:

Tanti Floarea si diplomele universitare

""""Acum un numar de ani, in fiecare sat existau cateva persoane "importante", oameni "cu carte" ( cum se spunea) pe care satenii   îi salutau cu respect, îi dadeau ca exemple copiilor si, evident, ii barfeau la o
bere in  carciuma  "lu' nea Mircica". Satul bunicilor mei nu facea exceptie de la  aceasta regula,  cu un "nea Mircica" propriu,  apartinand   si el categoriei  vedetelor satului (dar admiratia satenilor era de alta natura, osciland  între  "ce bine o duce!" si "are el masina noua, da' n'are carte ca domnu' Lica veterinarul"!). În acest timp,  copiii mergeau la scoala  situata chiar vis-a-vis de birtul mai sus pomenit, la doi pasi de primarie si la o  oarecare distanta, (considerata "sigura" inainte de '89)  de biserica, scoala la  care nu am vazut nici o schimbare notabila, cel putin in exterior. Cea mai mare mandrie a satenilor era sa se laude cu reusitele scolare ale copiilor si nepotilor: cand vreunul se intorcea în sat ca  învatator, profesor,  medic  sau  agronom,  victoria era totala! In  vacantele mele scolare si universitare, cand ma duceam sa-mi vad bunicul  trebuia sa suport admiratia tuturor vecinilor plus a babelor întalnite la cimitir
(vizita obligatorie), carora bunicul ma prezenta ( de parca nu ma stiau de ani de zile!):  nepoate mea eleva la liceul X, apoi   studenta in orasul Y .....   Cum bunicul era un tip super ( doar daca
bea mai mult de doua tuici începea cu amintirile din razboi de la Cotul Donului si atunci trebuia sa ai o rabdare de fier) si cum, în plus,  de fiecare data imi sponsoriza generos  vacantele, episoadele acestea erau suportabile ( desi m-as fi lipsit bucuroasa de ele).
Anii trec, vremurile se schimba..... Nu de mult, ducandu-ma  "cu treburi" în satul respectiv,  în curtea bisericii ( devenita un fel de parc comunal) ma
opreste tanti Floarea, "colega de generala cu mama ( dupa cum tine sa-mi reaminteasca), ce ma stia  "de cand purtai rochite scurte, scurte, doamna draga", cum tine sa ma anunte. Dupa
ce îmi inspecteaza tinuta  si da multumita din cap constatand ca sunt "decenta pentru o vizita la cimitir"  ma trage langa dansa pe banca "sa-
ti spun eu ce mai e nou pe la noi, ca tare rar vii pe aici". Si uite asa, aflu ca fiica-sa a ajuns
"manajera, doamna, s-a cumintit si a facut facoltate". Cum pe duduia în cauza o stiam vanzatoare la un fost aprozar, înteleg într-o prima faza ca este
"menajera" si ma întreb ce facultate i-o fi trebuit ca sa dea cu mopul! Pana la urma ma lamuresc despre ce este vorba si  tanti Floarea continua  mandra ca si
"aia mica" a facut studii"  ( dreptul la particolara) si înteleg ca acum lucreaza
la un notariat  cu patron "de stanga", dupa ce a dat "dreptul", se întelege.
Ne-a costat, vezi bine, tine ea sa precizeze, dar a meritat: fetele mele sunt amandoua cu diploma, nu asa, niste fitecine.
În urmatoarele 15 minute aflu cum coana preoteasa ( si ea posesoare de diploma universitara, normal!!!), intre doua mese ale bebelusilor, preda religia la
scoala din sat, cateodata si muzica ( doar merg bine impreuna!), iar doamnei Veta, asistenta dispensarului comunal, i s-a intamplat  sa tina si ore de
biologie cand profesoara titulara este bolnava  sau nu circula  autobuzul, ceea ce se pare ca se intampla relativ des ( dupa starea drumului judetean nici nu-i de  mirare, iarna trebuie sa fie o catastrofa!)
Aflu ca si primarul 9 acelasi de vreo 15 ani!) a facut facultate " la oras si la distanta (!?)"  si cum prin fata noastra trece nea Ionica, dascalul bisericii,  tanti Floarea susoteste ca
si el ar fi încercat niste studii ceva, la particulara  dar n-a tinut figura ca
" s-a dus de vreo doua  ori  ametit la examen" ( facultate serioasa, tine sa-mi precizeze interlocutoarea mea si nu indraznesc sa o contrazic) , dar ca fi-su ( absolvent de liceu industrial sau cum se mai numeste acum) se face doctor ( si-mi tranteste numele unui oras  unde nu mi-as fi imaginat ca exista facultate de medicina; sper totusi ca s-o fi inselat lady Floarea!) si
vrea sa revina în sat! Sper numai ca studiile respective sa nu fie si ele " la distanta", si îmi zic ca macar bunicii mei, acolo unde sunt, nu mai au nevoie de nici un medic.  
La auzul atator vesti pozitive ma intreb daca nu cumva
interlocutoarea mea si-a completat si ea studiile la universitatea din orasul in care am copilarit. Ezit sa-i pun întrebarea de teama unui raspuns pozitiv
si ma grabesc sa-mi iau "la revedere" de la tanti Floarea înainte sa aflu ca un sfert din sat poseda diplome universitare iar un alt sfert este pe cale sa le
obtina ( subintelegand ca cealalta jumatate nu are inca varsta pentru a urma studii "inalte").  Cateva zile mai tarziu, depanand amintiri cu un fost coleg de liceu in orasul in care am copilarit,
aflu ca rectorul universitatii locale  este un fost profesor de liceu ( printre
cei mai slabi, nici macar titular pe post la vremea respectiva) reconvertit în  mare universitar cu doctorat obtinut în cativa ani ( sper ca nu în propria universitate, desi nu m-ar mira sa aflu ca a avut drept conducator de doctorat pe finu' Pandele sau chiar sotia acestuia din urma, sau chiar a lui, ce mai conteaza!).   Cu ocazia asta aflu ca multi dintre  colegii nostri din categoria "coada liceului" au ajuns fie oameni politici, fie mari afaceristi, cel mai des amandoua si ca au CV-uri împanate cu tot felul de"diplome" si "specializari",  la auzul carora tanti Floarea ar lesina de admiratie!!!
Mi se da doar un exemplu de "somitate politica" ajuns  secretar de stat (sau ceva asemanator) intr-o anume perioada, un tip care facuse cu chiu cu vai o
facultate " la fara frecventa".   Nu
îndraznesc sa-i caut pe net CV-ul ca sa vad cate diplome are acum.
Astept cu interes întalnirea de n- ani de la terminarea liceului   sa vad si eu care sunt amaratii  aia fara doctorat ( presupun ca o diploma universitara
are toata lumea). O sa iau un rendez-vous si cu tanti Floarea sa aflu care mai este productia de diplome  universitare in mediul rural.""""

Back to top
« Last Edit: Apr 12th, 2011 at 3:51pm by AlexA »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #5 - Apr 22nd, 2011 at 11:32am

La sugestia lui Nicolae, repostez acest articol din Catavencu pe acest topic, unde intr-adevar se potriveste de minune.

http://catavencu.ro/pedagogule-probleme-ma-45087

Adaug un articol ce in aparenta nu are legatura cu scoala, doar arata cam pe ce se dau banii in satele romanesti in care scolile sunt vai de capul lor. In componenta comunei respective (in care s-a construit amintitul teren de fotbal) intra si un sat neracordat la reteaua de electricitate!

Gandul

""Se întampla în Romania. Un teren de fotbal, construit în panta. Cate sute de mii de euro costa""

http://www.gandul.info/news/se-intampla-in-romania-un-teren-de-fotbal-construit-...
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #6 - Apr 26th, 2011 at 7:31am

Din pacate situatia satelor din Delta nu este singulara in Romania. Se pare ca reforma educationala a cam scapat din vedere aceasta problema.

Destine. Satele pierdute din Delta Dunarii ascund povesti de viata cutremuratoare

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/reportaj/spre-scoala-cu-remorca-223435.h...

Vointa copiilor din Periprava de a învata este mai mare decat toate urgiile naturii. Dupa ce masina scolara s-a defectat, elevii au mers asta-iarna la scoala în doua remorci trase de un tractor, cale de 14 kilometri, strabatand doua paduri. Chiar si asa, prin scolile din satele lipovenesti micutii îsi încep si acum cursurile cu imnul Romaniei.

Sa ajunga mari în cariera - asta vor copiii Deltei. "Stiti ce vor copiii mai mult aici? Sa ajunga departe", mi-a zis o fetiscana din satul Periprava. Adelina o cheama pe fata, are 15 ani si viseaza sa fie sociolog. Credeam ca departe înseamna distanta în kilometri. "Nu, în cariera", ma corecteaza ea. Sunt atat de hotarati în visul lor, încat nimic nu-i poate opri. Si dovada cea mai buna s-a produs iarna trecuta, cand unica masina de transport a elevilor din comuna C.A. Rosetti s-a stricat. Cum poti sa mergi altfel 14 kilometri din satul Periprava pana la scoala gimnaziala din centrul comunal? Pe jos. Da, au mers si pe jos, generatii întregi de elevi.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #7 - Apr 26th, 2011 at 12:21pm

De ras si de plans!
26 aprilie 2011
Adevarul
""PENIBIL Scrisoare analfabeta pentru absolventii ieseni cu aviz de la Ministerul Educatiei si universitati. "

http://www.adevarul.ro/locale/iasi/PENIBIL_Scrisoare_analfabeta_pentru_absolvent...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - May 8th, 2011 at 8:32pm

Cum nu avem nici un Dumnezeu, furam si orfanii:

"Cum se fura banii orfanilor în "Tara Fluturilor""
http://www.jurnalul.ro/special/anchete/cum-se-fura-banii-orfanilor-in-tara-flutu...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #9 - Oct 8th, 2011 at 3:01pm

Despre copiii uitati ai Romaniei, copii ce vor sa invete.
"Jeni, fetita care îsi cumpara caietele în rate. "Cand n-ai ce sa mananci, pui capul jos si te culci"'
Jurnalul National

http://www.jurnalul.ro/special/special/jeni-fetita-care-isi-cumpara-caietele-in-...

Si nu doar copiii doresc sa invete:

"Tanti Maria a luat BAC-ul la 45 de ani: "N-am vrut să fiu o loaza""
Evenimentul Zilei
http://www.evz.ro/detalii/stiri/tanti-maria-a-luat-bac-ul-la-45-de-ani-n-am-vrut...

Doua povesti extreme si impresionante.
Intre ISI-uri, clasamente si discutii despre "cum  ajungem  la nivel european ( posturi, cerectare, salarii, etc)"  este bine sa realizam si ce se intampla nu departe de noi.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #10 - Oct 9th, 2011 at 7:28am

Este bine că presa începe să aducă în discuție astfel de situații și atrage atenția asupra unui fenomen pe care statul ar trebui să-l trateze cu mare grijă: egalitatea de șanse. Sigur că o societate cu cât este mai săracă, cu atât va avea mai puține resurse pentru a ajuta tinerii din mediul rural. Insă la noi chiar nu se face mai nimic în acest sens. Totul este lăsat pe seama ONG-urilor, eventual a Bisericii și nu este deloc bine.

Iată încă un articol pe această temă și citindu-l am fost surprins de faptul că autoarea evită să-și asume identitatea.      

http://www.hotnews.ro/stiri-magister_perspective-10345713-influenta-originilor-s...

(P) Influenta originilor sociale si egalitatea sanselor in indeplinirea viselor
de HotNews.ro HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2011, 12:52 Magister Perspective

M-am nascut la tara. Am crescut in miros de fan proaspat cosit si am mancat pui de curte. M-am jucat de-a indienii la cules de porumb si bunica imi citea povesti la gura sobei. Am avut cea mai frumoasa copilarie din lume si niciodata nu m-am gandit ca daca "sunt de la tara" trebuie sa fie un obstacol.

Am facut scoala primara in sat si, da, s-a intamplat sa imi fac lectiile pe camp, avand grija de viteii vecinilor. Asta nu s-a intamplat decat pana in clasa 3-a cand tata s-a hotarat ca trebuie sa ma pun cu burta pe carte, asa ca mi-a improvizat dintr-o masa veche un birou. Trebuie sa recunosc, nu prea mi-a placut. Eu eram obisnuita sa zburd pe dealuri si sa prind fluturi, iar acum tata ma inchidea in camera din fund ca sa fac adunari si sa scriu propozitii fara sens.

Asta a fost cum a fost, dar cand a trebuit sa plec de langa ai mei ca sa ma duc la internat, s-a rupt ceva din mine. M-am rugat cu cerul si cu pamantul de ai mei ca sa nu ma dea afara din casa. Asa simteam eu atunci, ca nu le mai pasa de mine si liceul era doar o scuza ca sa scape de mine. Nu am avut incotro, m-au inscris la liceu, la sute de kilometri distanta de casa parinteasca, am stat la internat si am fost premianta. Ii vedeam pe cei dragi de Paste si de Craciun. A fost greu, dar mi-am dat seama ca nu vreau sa stau o viata in batatura. Aveam un drum de urmat, un drum in care numai cartea ma putea calauzi. Vroiam sa lucrez in presa.

........................
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #11 - Feb 1st, 2012 at 11:08am

Efectele pseudo-reformei educaționale încep să se vadă ! Mai avem foarte puțin până ajungem in Top 500. Situația cred că s-ar putea rezolva cu vreo 2-3 piscine încălzite în curtea școlii, sau și mai bine în pădurea pe care o au copii de traversat. Sau o fi mai bun un patinoar acoperit, ca să se antreneze pe timpul verii ? Eu zic să le facem pe-amândouă, că e mai ieftin decât să plătești câțiva profesori, mama lor de căpușe grase care sug sângele poporului !

- 20 grade Celsius la noapte in Iasi. Elevi care fac naveta 10 km in ger

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/20-grade-celsius-la-noapte-in-iasi~ni84va

Zilnic, elevi de la Grupul Scolar din Tibana fac naveta pe jos intre 3 si 10 kilometri. Ca sa faca fata gerului din ultima perioada vin imbracati cu mai multe haine. "Eu acum am trei pulovere, geaca asta si paltonul", spune o eleva. Hainele sint luate cu cel putin o marime mai mari pentru a putea fi imbracate.

La Grupul Scolar din Tibana, o treime dintre elevi fac naveta pe jos, pe distante cuprinse intre 3 si 10 kilometri. Sint dintre acestia adolescenti care, de la inceputul anului scolar, nu au lipsit nici macar o zi. „N-am lipsit nici o zi, pentru ca nu vrem sa pierdem cursurile, vrem sa luam note mari, sa terminam liceul, speram sa dam la o facultate...", a spus Monica Tudorache, eleva in clasa a IX-a. Cei care fac naveta pentru al doilea an nu sint la fel de entuziasti si recunosc ca, seara cind ajung acasa sint atit de obositi incit nu mai reusesc sa isi faca temele. Si unii, si altii se feresc insa sa acumuleze absente in primul rind ca sa nu piarda bursa „Bani de liceu". Daca nu ar mai primi-o, navetistii nu ar mai avea cu ce bani sa isi cumpere incaltari. Din cauza drumului lung si prost, sint nevoiti sa isi cumpere altele cel putin o data pe luna.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #12 - Feb 13th, 2012 at 2:51pm

Copiii din Glodeanu

""Suntem 47 de copii din comuna Glodeanu Siliştea, jud. Buzău (21 din satul Cârligu Mare, restul din satele vecine).
Ne-am născut săraci dar ştim ce înseamnă să împarţi o bucată de mămăligă sau de pâine în patru, în cinci sau chiar în nouă. Ne mulţumim cu puţin dar în fiecare seară, când punem capul pe pernă ne dorim o viaţă mai bună. ""

http://copiiidinglodeanu.blogspot.com/

Este vorba de un centru social pentru copii, o idee admirabila a preotului din sat, Parintele Marian Tudor.
In sfarsi, un preot care a inteles care e adevarata sa menire! Nu cred ca si-a pus intrebarea ce impozite platesc acei copii.....
Stiu ca nu aveti timp sa cititi tot blogul, dar macar ultimul topic, cel despre iarna din Glodeanu.
Si pe urma recititi articolul lui Vlaston.

Si inca un articol despre cativa curajosi ce au plecat spre aceste sate in incercarea de a ajuta oamenii de acolo.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11499087-voluntari-satele-din-buzau-ninge-v...

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #13 - Feb 14th, 2012 at 8:17am

AlexA wrote on Feb 13th, 2012 at 2:51pm:
Copiii din Glodeanu

""Suntem 47 de copii din comuna Glodeanu Siliştea, jud. Buzău (21 din satul Cârligu Mare, restul din satele vecine).
Ne-am născut săraci dar ştim ce înseamnă să împarţi o bucată de mămăligă sau de pâine în patru, în cinci sau chiar în nouă. Ne mulţumim cu puţin dar în fiecare seară, când punem capul pe pernă ne dorim o viaţă mai bună. ""

Aseară au ajuns primele camioane cu ajutoare în comuna Glodeanu. Probabil că lucrurile se vor aranja.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #14 - Feb 21st, 2012 at 4:09pm

Reforma educatiei functioneaza... politic

"„Presiuni politice pentru schimbarea unui director de scoala din Timis.

Doamna director, are câştig de cauză primarul de acolo… E rău când se întâmplă lucrurile aşa. Eu am vrut să te ajut, dar am nişte limite (…). Eşti copil, nu ştii ce înseamnă presiuni? (…) Eu cred că trebuie să pleci” – acesta este mesajul pe care i-l transmite inspectorul şcolar general din Timiş, Marin Popescu"

http://www.tion.ro/presiuni-politice-pentru-schimbarea-unui-director-de-scoala-d...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #15 - Feb 24th, 2012 at 2:08pm

Clasa pregatitoare intre sublim si ridicol....ca sa fiu in ton cu topicul.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11588965-purtatorul-cuvant-guvernului-ordin...

PS Adaug un articol pe acest subiect, ce mi s-a parut foarte realist data fiind situatia complexa legata de aceasta clasa pregatitoare:
http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2012/02/21/inscrierea-la-scoala-intre-planu...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #16 - Feb 25th, 2012 at 10:23am

Revin cu un articol despre  aceasta clasa pregatitoare, pentru ca ce se intampla la acest nivel ilustreaza foarte bine dezorganizarea si treaba dupa ureche ( sau " merge si asa") din ministerul educatiei. Probabil debandata asta (declaratii contradictorii, aplicarea legii dupa ureche si mai ales ignorarea realitatii) se va vedea si la celelalte niveluri.

http://www.gandul.info/news/inscrierea-in-clasa-pregatitoare-si-haosul-din-minis...
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #17 - Feb 29th, 2012 at 7:11pm

Cu adevarat ridicol...

Iata ce materie se regaseste in programa clasei 0: TIC.
Printre alte subiecte, "Recunoaşterea simbolurilor grafice (icons) ale principalelor motoare de căutare prin realizare unor desene care să înfăţişeze simbolurile diferitelor motoare de căutare".
De asemenea, iata ce-i intereseaza pe cei mai mici elevi: "căutări simple de imagini şi video pe INTERNET pornind de la un cuvânt dat"...

Ce vor sti dupa terminarea clasei 0: "Operarea simplă cu procedee şi instrumente de explorare şi de creare a unor conţinuturi informaţionale digitale în format vizual sau/şi audio".

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/ministerul-educa-iei-a-prezentat-programa-colar...

http://www.b1.ro/pictures/documents/294-tehnologiideinformaresicomunicare.pdf
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #18 - Mar 1st, 2012 at 10:29am

sitronif wrote on Feb 29th, 2012 at 7:11pm:
Cu adevarat ridicol...

Iata ce materie se regaseste in programa clasei 0: TIC.
Printre alte subiecte, "Recunoaşterea simbolurilor grafice (icons) ale principalelor motoare de căutare prin realizare unor desene care să înfăţişeze simbolurile diferitelor motoare de căutare".
De asemenea, iata ce-i intereseaza pe cei mai mici elevi: "căutări simple de imagini şi video pe INTERNET pornind de la un cuvânt dat"...

Ce vor sti dupa terminarea clasei 0: "Operarea simplă cu procedee şi instrumente de explorare şi de creare a unor conţinuturi informaţionale digitale în format vizual sau/şi audio".

M-am uitat si eu pe programa clasei pregatitoare si mi s-a parut complet haotic. Compar cu ce se face aici in CP si este intr-adevar ridicol. Aici CP seamana extrem de mult cu ce faceam noi in clasa intai, numai ca nu se dau note, doar calificative ( nici acestea cateodata, este la alegerea "invatatorului"): copii invata sa citeasca, sa scrie, sa socoteasca, sunt familiarizati cu notiuni de geografie, discuta despre orasul lor, sunt dusi la cinema, la piscina, in vizita la alte scoli, la  biblioteci etc.
Revenind la clasa pregatitoare in versiune mioritica, cel mai penibil mi s-a parut introducerea religiei! cand am citit despre asta si despre ce li se vorbeste intr-o ora de religie unor copilasi de 6 ani m-am ingrozit! Mi se pare complet aberant.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #19 - Mar 12th, 2012 at 11:57am

Intr-o tara civilizata cred ca demisiona tot guvernul, nu doar ministrul educatiei, pentru asa ceva:

"O fetiţă fetiță de 8 ani a murit înecată în fosa septică a școlii"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/o-fetita-de-10-ani-a-murit-in-fosa-septica-a-sco...

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #20 - Mar 18th, 2012 at 6:22pm

Un articol despre scoala, competente si reforma in educatie al carui autor este  directorul unei scoli dintr-o localitate din judetul Alba.
Mi se pare interesant sa vedem si asemenea puncte de vedere ale unor oameni direct implicati in aceste probleme.
Si oricum, este o atitudine complet diferita fata de aberatiile cu tenta ( mereu) politica ale lui Vlaston  pe tema scolii romanesti.
Care Vlaston nu rezista sa-si dea cu parerea in aceasta discutie explicand doct:
"competente= cunostinte+abilitati+atitudini+valori"
Tovarasul profesor uita ca nici nu stie sa scrie corect, ca are mari probleme cu logica si are tupeul sa vorbeasca despre competente!
Oricum, o lectura relativ interesanta cu comentarii
interesante.

http://www.contributors.ro/sinteze/revolu%C8%9Bia-nevazuta-din-educa%C8%9Bie/

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #21 - Mar 22nd, 2012 at 1:00pm

Nici nu stiu exact in ce topic s-ar potrivi acest comentariu, am ezitat intre vreo 3, pana la urma m-am decis pentru "ridicolul scolii romanesti". Cea universitara de data asta.
Tupeu la cote maxime! Citesc articolul urmator aparut pe Hotnews si nu pot sa cred ca exista atata nesimtire intr-un om, ce se considera si universitar, pe deasupra:

""Prefectul judetului Gorj, Andrei Liviu Vasile, acuzat oficial de plagiat: Nu inteleg de ce sa demisionez / Consiliul National de Etica: A copiat cuvant cu cuvant mai bine de 50% dintr-o alta lucrare"""

Prefectul Judetului Gorj, Andrei Liviu Vasile, profesor si la Universitatea Aurel Vlaicu din Arad, "se face vinovat de plagiat", anunta Consiliul National de Etica. Potrivit Consiliului, institutie in subordinea Ministerului Educatiei, Andrei Liviu Vasile a elaborat doua lucrari "adeseori prin simpla copiere a multor parti" dintr-o alta lucrare elaborata de o fosta subordonata. In replica, prefectul sustine ca nu a plagiat si ca a contestat decizia la Ministerul Educatiei. "Nu inteleg de ce sa demisionez (din functia de prefect). Institutia prefectului merge foarte bine", a precizat acesta.

Intrebat cum mai poate actiona in mod credibil dupa ce o institutie a statului il acuza de plagiat, prefectul a raspuns: "Cu aceeasi credibilitate ca si pana acum".
    Rectorul Universitatii din Arad sustine ca nu a primit nicio decizie oficiala privind aceasta acuzatie de plagiat """"

Deci plagiezi, esti prins si te miri idiot de ce trebuie sa demisionezi ca doar esti la fel de credibil ca si pana acum!
Gasesc tupeul individului asta absolut scabros. Pot intelege ca sunt universitari ce se cred valorosi numai pentru ca se compara cu vecinul de birou care a scris o carte la editura "Arici Pogonici", deci el scriind doua este mai bun, pot intelege ca  se ajunge conferentiar si profesor pe participari la conferinte obscure, postere si publicatii de duzina pentru ca asta e nivelul si altfel se desfiinteaza universitatile (vai, vai ce durere si ce pierdere!), dar totusi exista o limita!
Reactia acestui individ, fie el si universitar la o universitate de nivelul celei din Arad este inimaginabila pentru oricine are un dram de bun simt si corectitudine.
Marturisesc ca am fost socata sa citesc despre reactiile sale si despre usurinta cu care trece peste acest plagiat, ca si cum ar fi ceva normal, "o fac toti, dar pe mine m-ati prins, de ce sa-mi dau demisia? "
Intrebarea e, cati mai sunt in aceeasi situatie, la cate cazuri de acestea nu s-au inchis si se vor inchide ochii? Si de fapt cati au fost pedepsiti pana acum pentru plagiat, ca de vorbit s-a vorbit de nu stiu cate cazuri?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11802006-prefectul-judetului-gorj-andrei-li...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #22 - Mar 22nd, 2012 at 2:20pm

Draga Alexa,

mi-a mers la "ienima" mesaju' tau d-adineauri, sa shtii.

Ca io, dupa ce-am "bagat" muuulte luni (numa' v-o opt) intr-o singura lucrare, am trimes-o la ai mai mari din parcare (ca sa-shi deie danshii cu parerea).

Ce mi-a "venit", inapoi? Di la *ai mai mari*? Pai , c-am greshit-o!

Veibine: io *nu cop[iez*, ashadar, *greshesc*! Hm... Asha cred *ei*! Cine, cin' sa-tzi "dea" un premiu *mai mare*?

Spune *tu*, drtaga mea Alexa? Cand ii vezi cat sunt da "orbi""? Shi, ashtia-s *cei mai mari*, cum itzi scrisei...

Di *aia* v-o scriu *io*, bre, ca sa *nu avetzi incredere-n nime*! Pen' ca m-am *chiar prajit*!

Avetz' incredere-n *voi*, avetz' curaju' sa *declaratzi* (mda, chiar pan' public, cum o fac io) cum c-atzi *greshit*.

Ca, *omu se-nfratzeshte cu gresesheala*...

Face cineva o gresheala? Nu-i bai, daca o *recunoashte*. Numa' cand *n-o recunoashte* mi-e mai putzin pretin...

Uite, Alexa: asta a facut-o, a calcat becu', pare un "berbec", caruia nu-i pasa, mi-e *deloc* pretin.

Cu drag,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #23 - Mar 23rd, 2012 at 11:35am

"Zero barat: simularea Bacului anunţă un dezastru cu repetiţie"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/zero-barat-simularea-bacului-anunta-un-dezastru-...

"Interesul pentru acest examen este extrem de scăzut. Am elevi care mi-au spus clar că ei au de gând să plece la muncă în străinătate după ce termină liceul. Nici cei care vor să îşi găsească un loc de muncă în ţară nu cred că Bacalaureatul i-ar putea ajută foarte mult."

Astia chiar au sanse sa ajunga rectori, daca gandesc asa inca de pe acum.
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #24 - Mar 23rd, 2012 at 7:05pm

AlexA wrote on Mar 22nd, 2012 at 1:00pm:
, prefectul sustine ca nu a plagiat si ca a contestat decizia la Ministerul Educatiei.

S-ar putea ca respectivul profesor sa aiba dreptate: nu a plagiat pentru ca nici macar nu s-o fi obosit sa-si redacteze lucrarea. Din punctul sau de vedere, nu are nicio vina. Este doar vina subalternei care a primit sarcina...
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)