Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 2 3 4 ... 20
Clasificare universitati si domenii (Read 83024 times)
nicolae_hurduc
Ex Member

Re: Clasificare universitati si domenii
Reply #25 - Jun 3rd, 2011 at 5:34am

Quote:
De aceea, eu cred ca aceasta evaluare in pripa a avut doar rolul de a fundamenta reorganizarea si taierile de fonduri. Daca se reorganiza si se taiau fonduri fara o evaluare recenta, aburinda, atunci cei afectati ar fi sarit in sus ca este incorect, ca totul se bazeaza pe evaluari vechi, norme vechi, etc.

Adevarul este ca s-au risipit foarte multe fonduri fara sa rezulte nimic drept output (poate doar ceva BDI-uri si ISI-proceedinguri care nu prea sunt importante). De aceea mi s-a parut interesant sa facem raportul dintre banii intrati in universitate prin granturi si articolele ISI publicate. Evident ca aceasta valoare nu este pretul real al unui articol ISI, dar putem vedea totusi cat de eficient au fost cheltuiti banii destinati in mod special derularii activitatii de cercetare.
Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #26 - Jun 5th, 2011 at 3:06pm

Sunt totusi semne ca se doreste stoparea acestei risipe - criteriile de eligibilitate pentru directorii de granturi. Ar fi interesant de stiut daca aceeasi filosofie se va mentine si in clasificare. Rezultatele ar fi probabil socante...
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #27 - Jun 5th, 2011 at 6:46pm

Quote:
Rezultatele ar fi probabil socante...

Este suficient sa va uitati pe clasamentul pe care l-am avansat si puteti vedea deja o multime de universitati sustinute politic si care nu se regasesc in primele 10-15. Si asta n-ar fi nimic, insa in interiorul universitatilor (chiar si in cazul celor mai bune) sunt domenii care nu ar trebui sa aiba drept de conducere de doctorate.

Trecand in revista raportarile universitatilor este sigur ca multe dintre ele nu au introdus datele referitoare la valorile SRI, ci valoarea coeficientilor de impact. Am sa incerc sa ajustez acest clasament dupa ce s-au efectuat corecturile in aceasta saptamana. Pate ca UMF Bucuresti si-a gasit timpul necesar sa-si calculeze SRI-ul.
Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #28 - Jun 5th, 2011 at 11:03pm

Nu cred ca s-au facut corectii, un singur exemplu e Universitatea Maritima din Constanta care raporteaza valori ale SRI de ordinul 1E+4. Poate totusi exista un mecanism de detectie a anomaliilor in softul utilizat pentru clasificare.
Cat despre programele de doctorat fara acoperire de la multe universitati, chiar si la cele "cu traditie", sunt intru totul de acord. Parerea mea e ca discutia aceasta ar trebui extinsa si la programele de masterat al caror impact financiar asupra bugetului public este probabil mai semnificativ decat al celor de doctorat.
Back to top
« Last Edit: Jun 12th, 2011 at 4:56pm by N/A »  

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #29 - Jun 6th, 2011 at 5:45am

Quote:
Cat despre programele de doctorat fara acoperire de la multe universitati, chiar si la cele "cu traditie", sunt intru totul de acord. Parerea mea e ca discutia aceasta ar trebui extinsa si la programele de masterat al caror impact financiar asupra bugetului public este probabil mai semnificativ decat al celor de doctorat. 

Da, sunt absolut de acord ca sunt exagerari greu de inteles si cu programele de master. Daca nu ma insel, la UMF Bucuresti s-au raportat peste 8.000 de masteranzi. Nici nu mi-e clar ce ar putea insemna masterat la medicina (poate ca este doar o eroare de raportare). In mod clar si dreptul de organizare a masteratelor ar trebui corelat cu performantele stiintifice, iar aici ar trebui analizata cu foarte mare atentie situatia pe fiecare domeniu in parte.

Este distractiv cum domnul Titulescu tuna si fulgera in legatura cu absolventii de pe la drept si stiinte economice. E suficient sa se uite putin prin ograda ASE-ului unde pe vremea cand li s-a acordat dreptul de conducere de doctorat se publicau cate 5-6 articole pe an. Si acolo e vorba de mii de doctoranzi ! Nu cumva Domniile Lor erau la conducere pe-atunci ?
Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #30 - Jun 6th, 2011 at 2:19pm

Ce credeti, vom avea si universitati de stat in clasa A? Sau vom avea o clasificare superficiala cu cateva (putine) universitati de stat de la care se vor elimina programele de doctorat si cu plasarea majoritatii universitatilor private in clasa A? Daca nu e radicala, clasificarea asta nu va face decat sa adanceasca haosul din invatamantul superior romanesc.
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #31 - Jun 6th, 2011 at 3:32pm

Quote:
Ce credeti, vom avea si universitati de stat in clasa A?

In mod normal ar trebui sa fie, atata vreme cat si masteratele presupun activitate de cercetare. Sigur ca pentru masterate se poate emite ideea ca nu e nevoie chiar de cercetare de inalt nivel si s-ar putea lua in discutie si articolele publicate in ISI Proceedings sau BDI. Insa chiar si asa, ar trebui sa avem universitati de stat in clasa (a). Doar limitarea conducerii de doctorat la 8-10 universitati nu va rezolva in mod evident problema finantarii.
Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #32 - Jun 6th, 2011 at 7:42pm

Din pacate multe ISI proceedings nu garanteaza nici macar faptul ca se face peer review, sa nu mai vorbim ca daca se face e destul de superficial. Mai ales daca taxa de participare e o suma frumoasa. Cunoastem cazul asa-ziselor ISI proceedings WSEAS
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #33 - Jun 12th, 2011 at 7:48am

Quote:
La adresa

http://chestionar.uefiscdi.ro/index.php?page=punivlist

pot fi gasite rezultatele procesului de evaluare a universitatilor si domeniilor de studiu. Excelenta ideea de a face publice aceste rezultate !

Constat ca respectivele rezultate  nu mai pot fi accesate de oricine! Stie cineva ce s-a intamplat?
Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #34 - Jun 12th, 2011 at 8:40am

AlexA wrote on Jun 12th, 2011 at 7:48am:
Constat ca respectivele rezultate  nu mai pot fi accesate de oricine! Stie cineva ce s-a intamplat?

http://chestionar.uefiscdi.ro/
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #35 - Jun 12th, 2011 at 8:42am

Quote:

Posibil sa se fi schimbat adresa. Incearca la

http://chestionar.uefiscdi.ro/public/index.php?page=punivlist

Insa problema este alta in acest moment. NU avem acces la variantele revizuite ale rapoartelor. De ce ar fi de interes asa ceva ? Pentru ca unele universitati habar nu au pe ce lume traiesc. Spre exemplu Universitatea Maritima din Constanta revendica statutul de institutie de cercetare avansata, avand publicate 6 articole ISI in 2009 si 7 in 2010. Asta n-ar fi nimic. Poate cu 12 articole in 5 ani se cred excelenti. Insa la Scorul relativ de influenta (SRI) raporteaza valori de 35216 in 2009 si 10167 in 2010. Oamenii habar nu au ce este SRI ! Probabil ca au inteles ca trebuie raportate salariile lunare ale ofiterilor de contra-informatii !

Evident ca daca se iau de bune aceste date primare, UMC va fi cea mai buna institutie de pe planeta si chiar din intreg Universul. Daca se vor sesiza unele anomalii, se va raspunde ca sunt primele variante de rapoarte necorectate. Ca dupa ce s-au corectat, a inceput sa duduie cercetarea.
Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #36 - Jun 12th, 2011 at 5:01pm

Quote:
Posibil sa se fi schimbat adresa. Incearca la

http://chestionar.uefiscdi.ro/public/index.php?page=punivlist

Insa problema este alta in acest moment. NU avem acces la variantele revizuite ale rapoartelor.

Este deja oficial faptul ca s-au solicitat date modificate / corectate ?
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #37 - Jun 13th, 2011 at 7:31am

Quote:
Este deja oficial faptul ca s-au solicitat date modificate / corectate ?

Sigur ca da. In perioada 1-3 iunie universitatile au putut sa-si corecteze datele introduse gresit fie dintr-o eroare umana, fie din cauza lipsei unor precizari clare. Spre exemplu, numarul studentilor inmatriculati la inceputul anului universitar se raporteaza odata la 1 octombrie si din nou la 1 ianuarie. Numarul studentilor de la 1 octombrie mai sufera modificari din cauza retragerii studentilor, a re-re-re-examinarilor etc. si de aceea raportarea de la 1 ianuarie este mult mai precisa. In conseinta, multe universitati au raportat cifrele de la 1 ianuarie, iar ulterior s-a facut precizare ca trebuiau facute raportariledatele de la 1 octombrie. La fel s-a intamplat si cu doctoranzii. Au mai fost precizari legate de modul de calcul al numarului de cadre didactice titulare si asociate etc. de parca nu s-ar fi putut face de la inceput aceste precizari. Asa ca acum nu se mai stie exact ce modificari au fost operate.
Back to top

IP Logged

Adrian Munteanu
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #38 - Jun 15th, 2011 at 1:03pm

Art. 193. — (1) Evaluarea universitatilor se realizeaza in scopul:
a) autorizarii provizorii si acreditarii;
b) ierarhizarii programelor de studii si clasificarii
universitatilor.
(2) Evaluarea in scopul autorizarii provizorii si acreditarii se realizeaza de catre ARACIS sau de alta agentie inscrisa in EQAR si are loc potrivit legii si standardelor internationale în domeniu.
(3) Evaluarea in scopul ierarhizarii programelor de studii si a clasificarii universitatilor se realizeaza pe baza unei metodologii de evaluare propuse de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului si Sportului si aprobate prin hotărâre a Guvernului, in
maximum 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi.
(...)(5) Evaluarea prevazută la alin. (3) se face de catre un consortiu format din: ARACIS, incluzand reprezentanti ai studentilor, CNCS, CNATDCU și un organism international cu competente in domeniul ierarhizarii si clasificarii institutiilor de invatamant selectat pe bază de concurs.
(6) Prin exceptie de la prevederile alin. (5), prima evaluare de dupa intrarea in vigoare a prezentei legi, facuta conform prevederilor alin. (3), se face numai de catre un organism international cu competenta in domeniul ierarhizarii si clasificarii
institutiilor de invatamant superior sau de catre o agentie de asigurare a calitatii inregistrata in EQAR, din strainatate.
.

Aveti cunostinta despre numele acestui organism? Universitatile in care activati au fost vizitate de auditori/evaluatori?
Clasificarea este valabila daca nu se respecta prevederea legala de mai sus?
Back to top

Adrian Munteanu  
IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #39 - Jun 15th, 2011 at 1:14pm

[quote author=adrian.munteanu (6) Prin exceptie de la prevederile alin. (5), prima evaluare de dupa intrarea in vigoare a prezentei legi, facuta conform prevederilor alin. (3), se face numai de catre un organism international cu competenta in domeniul ierarhizarii si clasificarii
institutiilor de invatamant superior sau de catre o agentie de asigurare a calitatii inregistrata in EQAR, din strainatate.
.

Aveti cunostinta despre numele acestui organism? Universitatile in care activati au fost vizitate de auditori/evaluatori?
Clasificarea este valabila daca nu se respecta prevederea legala de mai sus? [/quote]

Buna intrebare. Nu se stie nimic despre vizite, probabil nici nu vor exista vizite.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #40 - Jun 15th, 2011 at 1:50pm

Excelent si la fix se potriveste articolul semnalat de d-l Militaru pe educer.
Si se pare ca se potriveste perfect si la noi si la topic:

"As so often ... it seems that when the rules change, behaviour changes only just enough to allow everyone to continue as before."

Geniala fraza asta pentru spiritul latin si modul in care este el reflectat in spatiul carpato-danubiano-pontic.

Nu se potriveste perfect fraza la CNATDCU?
(Noi reguli; pe urma: vom face si vom drege; si in final acelasi rezultat - ioc transparenta, selectie clientelara,  totul se afla pe surse, decizia ministerului primeaza, dar nu exista, apar promovari pe langa criteriile care de fapt nu exsita  samd)

http://www.economist.com/node/18780891?story_id=18780891&CFID=165625067&CFTOKEN=\
59814824

The problems of secondary education look mild by comparison with those of Italy’s public universities. Raccomandazioni are everywhere. Roberto Perotti
of Bocconi University, which is private, has been studying this phenomenon and has so far identified 33 cases where the rectors and presidents of public
universities have installed their children, children-in-law and spouses as professors in their universities. The market for academic jobs in public
universities is deeply corrupt. Plenty of degree courses have sprung up that seem designed merely to create tenured positions; the ministry of education cites courses on the well-being of dogs and cats and on packaging as examples.
Applicants for professorships take part in public competitions for jobs that are neither public nor competitive but designed to lend credibility to decisions that have already been made. Mr Perotti studied 40 such national competitions and found that 70% of the jobs were filled by people who were at least associate professors at the university advertising the job. When outsiders do get jobs, it is often because a deal has been done with another university, on the understanding that the favour will be returned in the future.

One way of improving matters would be to  rivatise some of the public universities but that does not seem to be feasible in a country where even
modest reform proposals have brought protesters onto the streets. This is a shame, as Italy has some excellent private universities, Bocconi and Università Cattolica in Milan being notable examples. Another option would be to get the
public universities to compete more vigorously, which is what recent reforms have aimed to do. In theory, a tenth of their funding should now be tied to their performance in producing peer-reviewed research. The government would like to push this share up to 30%, though that may be wishful thinking. For the moment, not one of Italy’s universities makes it into the top 100 in the two
main international rankings of higher education.

Changing universities will take time. The current system of nationwide competitions for academic jobs was introduced because the previous system, which confined the circle of applicants to those from nearby universities, was thought too easy to fiddle. A government initiative to encourage public universities to hire faculty from abroad (by offering extra funding) has had no discernible effect. As so often in Italy, it seems that when the rules change, behaviour changes only just enough to allow everyone to continue as before.

Asta ar fi fost intr adevar un articol demn de Nature... Nu barbile neaose...

Ce e distractiv e ca atunci cand am spus lucruri similare, singurul rezultat in universitate e ca am fost anchetat de Comisia de Etica. Am scapat ieftin, doar cu raport negativ si blocare sistematica la gradatii de merit din partea celor pe care i-am dovedit ca au facut concurenta neloiala universitatii cand si-au infiintat in demisolul casei o firma prin care luau 10% din contractele catedrei.
Daca ma nasteam 70 de ani in urma, probabil ca ma trimiteau la Canal. Mai ales ca din aceeasi universitate s-au mai trimis prin 1956...
Back to top
« Last Edit: Jun 15th, 2011 at 3:08pm by craciunm15 »  

IP Logged

Adrian Munteanu
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #41 - Jun 15th, 2011 at 1:52pm

Mai am cateva dileme. De exemplu.

"(7) Pentru programele de licenta si master, finantarea institutiilor de invatamant superior de stat, din surse publice, se face diferentiat pe categorii de universitati si în functie de pozitia
in ierarhie a programelor de studii, conform ierarhizarii prevazute la alin. (3), pe baza unei metodologii elaborate (...)"

La ce data va fi disponibila oare aceasta metodologie? Si dacă nu se respecta legea in ceea ce priveste evaluarea initiala, finantarea va fi legala, atunci cand va fi?

"(8) Statul poate finanta programele de excelenta in cercetare si educatie din orice categorie de universitati."

Se stie, la aceasta data ce presupune un astfel de program?

"(9) Programele de excelenta prevazute la alin. (8) se stabilesc pe baza evaluarii prevazute la alin. (3), pentru programele de licenta si master, si pe baza competitiilor prevazute la art. 160 alin. (3), pentru programele de doctorat."

Cine stabileste aceste programe?

"(10) Sunt finantate din fonduri publice: programe de licenta in universitatile de stat mentionate la alin. (4) lit. a), programe de licenta si master in universitatile prevazute la alin. (4) lit. b) si
programe de doctorat, master si licenta in universitățile prevazute la alin. (4) lit. c)."

Statul "poate" finanta, dar nu finanteaza?
Back to top

Adrian Munteanu  
IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #42 - Jun 15th, 2011 at 3:07pm

Quote:
Clasificarea este valabila daca nu se respecta prevederea legala de mai sus?

Din pacate, din punct de vedere formal acest aspect este oarecum rezolvat prin implicarea Asociatiei Universitatilor Europene (EUA). Spun din pacate, pentru ca prea multe lucruri sunt rezolvate doar sub aspect formal, urmarindu-se pur si simplu bifarea unor actiuni. De altfel, in raportul UE legat de cercetare si educatie pe perioada 2000-2008, Romania nu figureaza in randul tarilor care au facut reforma in sistemul universitar, ceea ce este absolut corect. Insa nici o reforma de fatada nu va ajuta prea mult, mai ales in conditiile in care aceasta reforma nu este insotita si de o finantatre pe masura. Acuma in ceea ce priveste clasificarea universitatilor, este o prea mare diferenta intre primele 8-10 si restul institutiilor ca sa se poata face gainarii.
Back to top

IP Logged

Adrian Munteanu
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #43 - Jun 15th, 2011 at 4:21pm

Domnule profesor Hurduc, eu mi-s mai chisat din fire. Fire de moldovean, ce sa fac...

EUA nu este membra EQAR asa dupa cum cere legea. ARACIS în schimb este. Ca doar nu este mentionat in van în Lege.  Wink

EUA este membra în ENQA (the European Association for Quality Assurance in Higher Education).

Dar daca vorbim de respectarea legii, atunci respectare sa fie. Ma intreb cum poti sa faci o evaluare reala doar pe baza a ceea ce se raporteaza?

M-am uitat de curiozitate pe chestionarul Univ. Bucuresti la ....Criteriul nr. 3. RELATIILE UNIVERSITATII CU MEDIUL EXTERN

Citesc despre "numarul de comunicate de presa care prezinta realizarile stiintifice, artistice sau sportive ale personalului universitatii": 1060 in 2010.

Hmmm. Cate comunicate pe zi au fost date? Cum poate fi acest indicator verificat? Poate fi o greaseala de raportare, dar la fel de bine poate fi corect.

Mai dau un exemplu.
"Numarul de evenimente cultural/artistice organizate de catre membrii comunitatii academice din universitate. Se inregistreaza date pentru fiecare din ultimii 5 ani calendaristici (2006-2010), pentru urmatoarele categorii: (1) numarul de expozitii (2) numarul de spectacole (3) numarul de
serate muzicale (4) numarul de proiectii de film, ASOCIAT cu (1) numarul de participanti la expozitiile
organizate (2) numarul de participanti la spectacolele organizate (3) numarul de participanti la seratele muzicale (4) numarul de participanti la proiectiile de film."

Toata lumea o fi avand PROBE pentru asa ceva?

Un audit de conformitate, asa cum se doreste a fi  actiunea impusa de Lege presupune verificarea celor declarate de management prin raportarea la standardele folosite. Si certificarea realitatii celor declarate.

Diavolul sta in amanunte. In opinia mea principalul subiect vizat de actuala Lege este sursa de finantare......
Back to top

Adrian Munteanu  
IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #44 - Jun 18th, 2011 at 4:57pm

Incep verificarile!
In general, numele propuse sunt credibile.
http://www.edu.ro/index.php/articles/15314

Pare un punct pozitiv pentru ministru, trebuie sa recunoastem, oricat ne-ar deranja ritmul (prea precipitat in cazul evaluarii universitatilor, prea lent in rest).
http://www.mediafax.ro/social/funeriu-am-dispus-controale-in-universitati-pentru...
Back to top

IP Logged

nicolae_hurduc
Ex Member

Reply #45 - Jun 18th, 2011 at 6:22pm

Quote:
Incep verificarile!
In general, numele propuse sunt credibile.
http://www.edu.ro/index.php/articles/15314

Mi se pare foarte interesanta urmatoarea declaratie a Ministrului:

In cazul in care o institutie de invatamant s-a clasat, intentionat, intr-o categorie superioara celei reale ar putea fi sanctionata, conform Legii educatiei, pentru declaratii false si inducerea in eroare a publicului.

Dupa cum am semnalat deja pe acest topic, sunt o droaie de universitati cu 5-10 publicatii pe an, care au solicitat statutul de institutie de cercetare avansata. Sunt foarte curios daca vreuna din ele va pati ceva.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #46 - Jun 18th, 2011 at 7:13pm

Quote:
In cazul in care o institutie de invatamant s-a clasat, intentionat, intr-o categorie superioara celei reale ar putea fi sanctionata, conform Legii educatiei, pentru declaratii false si inducerea in eroare a publicului.

Afirmatia arata doar cat de lipsit de tact poate fi cineva care se crede prea destept.

Dupa hei-rupismul ministerului ar fi si culmea sa mai acuze pe cineva de ceva.
De aia se verifica, pentru ca sa se incadreze corect.
Back to top

IP Logged

gabriel_teodorescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

cluj-napoca
Reply #47 - Jun 18th, 2011 at 8:50pm

Funeriu nu are incredere in datele furnizate de universitati

Funeriu: Am dispus controale in universitati pentru verificarea datelor in vederea clasificarii
declaratii facute sambata pt Mediafax

Ordin de ministru semnat, sambata pt ANCS, CNATDCU, ARACIS, care vor controla corectitudinea datelor transmise.

http://www.mediafax.ro/social/funeriu-am-dispus-controale-in-universitati-pentru...
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #48 - Jun 19th, 2011 at 7:00am

Quote:

"""Universitatile vor fi clasificate împreuna cu experti ai Asociatiei Universitatilor Europene, în baza datelor transmise de catre fiecare institutie de învatamant superior.""

Aceasta EUA ( Asociatia Universitatilor Europene) tocmai s-a declarat nemultumita de clasamentele internationale vehiculate in presa in ultimii ani.

Le Monde
17 juin 2011
Les classements d'universités seraient truffés de "défauts, failles et autres biais"
Ils sont partiels, donnent une image trop simplifiée de la réalité et des missions des universités... Dans une étude qu'elle devait présenter vendredi 17 juin à Bruxelles, l'Association européenne des universités (EUA) critique les "classements mondiaux d'universités et leur impact".

http://www.lemonde.fr/education/article/2011/06/17/les-classements-d-universites...

In privinta universitatilor romanesti, interesant ar fi de discutat si pe marginea criteriilor de clasificare. Vazand datele transmise de catre universitati nu poti sa nu-ti pui intrebari in acest sens. Nu mai vorbesc de corectitudinea acestor date.
Multumesc celor ce mi-au link-ul corect cu chestionarele respective. In mod sigur este nevoie de un control ( dar unul serios). De exemplu citesc despre Facultatea de Matematica a Universitatii din Bacau  ca , desi avand doar 7-8 cadre didactice, organizeaza 2 mastere (!!!), pentru ultimii 5 ani decalara 10 articole ISI ( in total, nu pe fiecare an), dar in 2010 au nu mai putin de 45 de "capitole de carte publicate la edituri nationale recunoscute de CNCSIS" ( asta nu-i nimic, pentru 2008 au declarat 88 de astfel de capitole!!!).
La cerise sur le gateau:  au obtinut 6 medalii " pentru activitate in cercetare"!!!
Fara cuvinte!

Back to top

IP Logged

hconstantinescu
Ex Member

Reply #49 - Jun 19th, 2011 at 10:09am

O alte chestiune interesanta este urmatoarea: de ce universitati care au programe de doctorat (de fapt cred ca toate universitatile de stat au cel putin unul-doua programe de doctorat, corectati-ma daca gresesc) si-au declarat ca misiune educatia si cercetarea. Adica au renuntat din proprie initiativa la organizarea de programe de doctorat. Prin asta si-au recunoscut in mod implicit incapacitatea de a organiza doctorat?
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 ... 20
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)