Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Signup for free on our forum and benefit from new features!

Pages: 1 ... 17 18 19 20 
Clasificare universitati si domenii (Read 83025 times)
sitronif
Senior Member

Re: Clasificare universitati si domenii
Reply #450 - Aug 5th, 2013 at 7:32pm

Quote:
Dumneavoastra ati luat in discutie un interval de 2 ani daca am inteles eu bine.  Insa situatia Universitatii din Sibiu este mai mult decat ciudata.

Am folosit perioada de 2 ani 2010-2011, cand a aparut un brusc interes pentru orice poarta marca ISI. Am folosit tot o perioada de 2 ani (de fapt, 1 an si 6 luni Cheesy) pentru a vedea daca exista un ritm similar.

Pentru a verifica situatia Sibiu, puteti urma niste pasi simpli:
1. Cautare in Web Of Science pentru 'Romania' (campul Author)
2. Rafinare la 'Organizations-Enhanced' prin selectarea Univ. din Sibiu
3. Extragere 'Source Titles' pentru a vedea unde apare interesul celor de la Sibiu...

Rezultatele furnizate de ISI WoK pentru perioada 2012-2013:
TRANSYLVANIAN REVIEW (53)
STUDIA UNIVERSITATIS BABES BOLYAI CHEMIA (50)
TRANSYLVANIAN REVIEW OF ADMINISTRATIVE SCIENCES (31)
PSYCHOLOGY HEALTH (27)
EUROPEAN JOURNAL OF SCIENCE AND THEOLOGY (26)
PROCEDIA SOCIAL AND BEHAVIORAL SCIENCES (26)
ENVIRONMENTAL ENGINEERING AND MANAGEMENT JOURNAL (25)
INTERNATIONAL CONFERENCE EMERGING MARKETS QUERIES IN FINANCE AND BUSINESS (23)
PROCEDIA ECONOMICS AND FINANCE (23)
ROMANIAN JOURNAL OF PHYSICS (18)
INTERNATIONAL JOURNAL OF HEAT AND MASS TRANSFER (17)
JOURNAL FOR THE STUDY OF RELIGIONS AND IDEOLOGIES (17)
PSIWORLD 2011 (17)
JOURNAL OF COGNITIVE AND BEHAVIORAL PSYCHOTHERAPIES (16)
REVISTA DE CHIMIE (15)
CARPATHIAN JOURNAL OF EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCES (13)
CARPATHIAN JOURNAL OF MATHEMATICS (13)
REVUE ROUMAINE DE CHIMIE (13)
CENTRAL EUROPEAN JOURNAL OF CHEMISTRY (12)
JOURNAL OF MATHEMATICAL ANALYSIS AND APPLICATIONS (12)            
METALURGIA INTERNATIONAL (11)
PLOS ONE (11)
(si multe altele, cu sub 11 aparitii Cheesy)

Si acum partea cea mai interesanta: O cautare cu criteriul Address='Sibiu' returneaza doar 138 de rezultate!!!
Analizand in detaliu cateva intrari, se poate constata o ciudatenie: intrari apartinand UBB sunt incorect raportate in dreptul Univ. din Sibiu!
Un exemplu:
Addresses:
Hide the Organization-Enhanced name(s)      [ 1 ] Univ Babes Bolyai, Fac Math & Comp Sci, Cluj Napoca 400084, Romania
  Organization-Enhanced Name(s)
     Lucian Blaga University of Sibiu
    University of Babes Bolyai

O eroare grava in sistemul  ISI!
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #451 - Aug 6th, 2013 at 10:34am

sitronif wrote on Aug 5th, 2013 at 7:32pm:
Si acum partea cea mai interesanta: O cautare cu criteriul Address='Sibiu' returneaza doar 138 de rezultate!!!

Mai bine ca este vorba de o eroare de raportare a adresei decat sa gasim vreo revista dubioasa inventata la Sibiu. De altfel, multe universitati romanesti au astfel de probleme pe Thomson. Din acest punct de vedere Scopus este un progres. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca Scopus permite utilizarea prenumelui intreg al unei persoane si nu doar a initialei
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #452 - Aug 6th, 2013 at 3:49pm

Am verificat si dupa Scopus clasamentul universitatilor, insa sistemul nu permite selectarea anilor (sau n-am stiut eu cum sa fac). Este concludenta insa si activitatea pe 17 ani. La fiecare universitate se poate urmari dinamica publicatiilor pe ani. Daca la primele 6 universitati nu se vede inca un recul, decat poate la nivelul anului 2013, mai in josul clasamentului deja se observa fie stagnari, fie chiar diminuari a numarului de publicatii dupa 2010. Este interesant de vazut daca primele 6 universitati vor reusi sa compenseze diminuarea numarului de publicatii corespunzator celorlalte institutii (e greu de crezut ca se va putea si probabil ca Romania va cadea in clasamentul general).

Universitatea din Sibiu nu are decat 800 de articole in toata aceasta perioada (1995-2013).

1 Universitatea Politehnica din Bucuresti      13035

2 Universitatea din Bucurest                       10012

3 Universitatea Babes-Bolyai                       9004

4 Universitatea Tehnica Gh. Asachi               5477

5 Universitatea Alexandru Ioan Cuza            5197

6 Technical University of Cluj-Napoca           4111

7 Universitatea Politehnica din Timisoara      4018

8 UMF Bucuresti                                        3988

9 UMF Cluj-Napoca                                    3572

10 Universitatea din Craiova                        2958

11 UMF Iasi                                               2350

12 Universitatea de Vest din Timisoara         2303

13 Universitatea Transilvania din Brasov       2281

14  UMF Timisoara                                     2033

15 Universitatea Dunarea de Jos din Galati   1491

16 Universitatea din Oradea                       1408

17 ASE Bucharest                                      1261

18 Universitatea Ovidius din Constanta         1160

19 Universitatea Valahia din Trgoviste            894

20 UMF Craiova                                            851

21 Universitatea Lucian Blaga din Sibiu           810

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #453 - Sep 10th, 2013 at 1:50pm

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15550614-clasamentul-international-universi...

Patru universitati din Romania sunt prezente in Clasamentul International al Universitatilor 2013 - QS World University Rankings - care a fost publicat astazi. Prima institutie de invatamant superior romaneasca inclusa in top 800 mondial este Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, care se claseaza pe locuri intre 700 - 800, potrivit unui comunicat remis HotNews.ro. Fata de rezultatele de anul trecut, cele patru universitati din Romania au cazut 100 de pozitii in clasamentul international.

Universitatile din Romania incluse in Clasamentul International al Universitatilor 2013 sunt urmatoarele:

Universitatea Alexandru Ioan Cuza University din Iasi (701+)
    Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca (701+)
    Universitatea din Bucuresti (701+)
    Universitatea de Vest din Timisoara (701+)
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #454 - Sep 10th, 2013 at 2:35pm

Foarte, *foarte interesanta concluzia* acestor *meseriashi*, Nicolae.

Parca (uiha, cat de bine ma simt!) imi amintesc cum imi 'varteaz' cutzitu' pan' rana, mai an, cand v-o *chiar scriam*, chiar pe asta.

Zilele astea, *nu mai poate corecta profu'  *bazat pe *intuitzie*: tre' sa fie *pe puncte* (pe aici, fiecare lucrare are una suta de ''puncte''). Daca *cineva crede* cum ca fiintza *umana* chiar *asha* chiar judeca, la procent de *unu la suta*, se-nsheala.

Dovada e (din luuunga mea esperientza, care-i la fel de luuunga precum a ta) ca, odata ''comparate'' cele doua metode de corectare, sunt *foarte mici diferentze*. De ce? Hai sa-ntrebam pe psihologi de ce. Dar, e un *fapt*.

Rog mult a nu ma intzelege *greshit*: eu *nu* fac apologia corectarii/judecatzii *aiurea*, ca shtim *prea bine la ce poate duce*, cate derapaje pot aparea.

Observ doar ca nu-tzi tre' prea muulta glagore pentru a-ntzelege o treaba: odata ce vorbesc *expertzii*, tre' lasatzi sa vorbeasca, pentru ca ei *shtiu* despre ce anume vorbesc.

Shi da, se mai insheala & expertzii! Fie danshii cu muntzi da glagore. Ca, e plina istoria de cazuri - desigur, vorbim acilea de expertzii cintstitz'....

Dar, ''per total'' (ca vaz ca *tat* la statistici umbli, Nicolae: nu vei fi *niciodata*
satisfacut - chiar ne-ai dovedit-o pa mai pa sus), cam tat aia e...

Shi-atunci? Da' di *ce*ne tat pre-ocupam de *statistici* in loc de, pur & simplu, d-a ne ocupa de *propriile noastre probleme*? Raspuns: pentru ca *Governu'* nu da mana libera expertzilor s-o faca &, in *lipsa expertzilor cinstitzi* (poate ca-n lipsa expertzilor care canta pan' struna, sau, chiar dimpotriva?), Governu' ajunse la concluzia ca-i mai *bine* de-a se ''baza'' pe *statistica*. Ca sa *nu mai aiba nici o problema*.

E de-ntzeles. Ca, e *muuult mai simplu* &, Governu' *nu are oamenii tre-buincioshi*.

Nicolae, io te-ntreb: chiar toate acele reviste romaneshti, inaintate de cineva, sunt *chiar I.S.I.*?

Ca, daca *da*, io te intreb: da', oare, de *ce* ni tat certam *noi*, pa chiar p-acilea?

Sanatate, &-un bun an academic,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #455 - Sep 10th, 2013 at 4:01pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 10th, 2013 at 2:35pm:
Shi-atunci? Da' di *ce*ne tat pre-ocupam de *statistici* in loc de, pur & simplu, d-a ne ocupa de *propriile noastre probleme*? Raspuns: pentru ca *Governu'* nu da mana libera expertzilor s-o faca &, in *lipsa expertzilor cinstitzi* (poate ca-n lipsa expertzilor care canta pan' struna, sau, chiar dimpotriva?), Governu' ajunse la concluzia ca-i mai *bine* de-a se ''baza'' pe *statistica*. Ca sa *nu mai aiba nici o problema*.

Dacă ai citit semnalul de presă, ai fi putut să-ți răspunzi singur la īntrebare: statisticile ne ajută să facem prognoze. Or căderea īn clasament a universităților romānești se datorează scăderii numărului de citări și a scăderii numărului de profesori și studenți din exteriorul Romāniei. Scăderea numărului de citări spre exemplu, este legată direct de micșorarea finanțării īn cercetare. Dar sigur că nici pe tine și nici pe cei din MEN nu prea vă interesează ce se va īntāmpla cu universitățile romānești și de aceea nici statisticile și nici prognozele nu vă interesează. Sunt cu mult mai interesante rezultatele meciurilor de fotbal, sau īși cară suporterii la pumni īn cap.

Pe de altă parte, analizānd evoluția evenimentelor din ultimele două săptămāni, probabil că suntem un popor care nu mai merită să fie salvat, așa că educația nu mai are nici o importanță. Ne-am degradat din punct de vedere uman īntr-așa un hal, īncāt dacă vom fi o colonie europeană peste 10 ani, vom avea exact ceea ce merităm. 
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #456 - Sep 10th, 2013 at 4:45pm

Nicolae, dragule (ca, imi *eshti drag*),

Ca, parca *tu* scrisashi, mai sus, ca ''din EXTERIORUL'' Romaniei? Sa fi fo' o ''scapare'' da mana?

Al tau,

Nea Marin

P.S. Fii linishtit, ca *oricum nimenea nu prea ceteshte*...

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #457 - Sep 10th, 2013 at 5:05pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 10th, 2013 at 4:45pm:
Ca, parca *tu* scrisashi, mai sus, ca ''din EXTERIORUL'' Romaniei? Sa fi fo' o ''scapare'' da mana?

Nu, nu e o scăpare. E vorba de gradul de internaționalizare al universității.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #458 - Sep 10th, 2013 at 5:36pm

Shi, revin, Nicolae, dragule,

pantru *ultima oara* pan' sara asta: contzine, oare, lista inaintata, mai sus, de catra ''sitronif'' revistele ''I.S.I.'' romaneshti? Ca, daca *da*, *noi doi* - &, poate ca & altzii, avem o oarece *problema cu chiar I.S.I.*...

No numa' fain,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #459 - Sep 11th, 2013 at 7:12am

Marian_Deaconescu wrote on Sep 10th, 2013 at 5:36pm:

pantru *ultima oara* pan' sara asta: contzine, oare, lista inaintata, mai sus, de catra ''sitronif'' revistele ''I.S.I.'' romaneshti? Ca, daca *da*, *noi doi* - &, poate ca & altzii, avem o oarece *problema cu chiar I.S.I.*...

No numa' fain,

Nea Marin

Cred că nu prea reușim să ne facem īnțeleși īn ultima vreme. Tocmai făceai apologia unei reviste rusești. Crezi că sistemul academic din Rusia sau Ukraina este foarte departe de cel romānesc ? Știm cu toții că īn fizică și matematică rușii erau tari de tot, dar asta se īntāmpla acum 25 de ani. Intre timp s-a derulat și la ei aceleași mecanisme ca și la noi (dacă nu mai ceva): migrarea creierelor. Si acolo, ca și la noi, există și reviste ISI de doi bani (pot să-ți transmit o listă dacă vrei) și foarte bune, așa cum ne-ai explicat. Așa īncāt dacă discuți despre ISI, fie că sunt rusești, romānești sau americane, ele se supun acelorași reguli de evaluare. Și revistele nemțești publică preferențial autorii germani și cele americane pe cei americani, cele britanice pe ale englezilor s.a.m.d. Că americanii sunt mai tari decāt noi īn cercetare și īn consecință revistele īn care publică ei au coeficienți de impact mai mari decāt ale noastre e lucru arhicunoscut. Deci ce mai vrei să discutăm ? Despre ruleta rusească ?
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #460 - Sep 11th, 2013 at 9:11am

Quote:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15550614-clasamentul-international-universi...

Patru universitati din Romania sunt prezente in Clasamentul International al Universitatilor 2013 - QS World University Rankings - care a fost publicat astazi. Prima institutie de invatamant superior romaneasca inclusa in top 800 mondial este Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, care se claseaza pe locuri intre 700 - 800, potrivit unui comunicat remis HotNews.ro. Fata de rezultatele de anul trecut, cele patru universitati din Romania au cazut 100 de pozitii in clasamentul international.

Universitatile din Romania incluse in Clasamentul International al Universitatilor 2013 sunt urmatoarele:

Universitatea Alexandru Ioan Cuza University din Iasi (701+)
    Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca (701+)
    Universitatea din Bucuresti (701+)
    Universitatea de Vest din Timisoara (701+)

Despre clasamentele QS s-a mai scris de nenumarate ori pe FAR...
Pozitiile celor patru ramase, cred, in arhivele QS nu sunt diferite fata de anul trecut. Anul trecut aprox. 600 au fost clasificate, restul au fost avute in vedere. Anul acesta aprox. 700 au fost clasificate, restul au fost avute in vedere. Asadar, ale noastre sunt in aceeasi pozitie: au fost avute in vedere...
Daca anul viitor vor fi clasificate cca 800, ale noastre vor fi tot acolo: avute in vedere (adica 800+)

UPDATE: poate merita aruncat o privire peste clasamentele din 2011.
Astfel, desi UAIC obtinea pe segmentul 'Survey Indices' valori acceptabile, realitate este data de 'Faculty areas', unde constant pozitia obtinuta este peste 1000 (adica 600+ Smiley), cu exceptia 'Natural Sciences'
http://www.topuniversities.com/node/9953/ranking-details/world-university-rankin...
La fel, UVT se clasa si in 2011 peste pozitia 1000 (adica... 600+)...
http://www.topuniversities.com/node/9955/ranking-details/world-university-rankin...

Spre dezamagirea noastra, nu se regasesc date de niciun fel pentru 2012 sau 2013 pentru Universitatile noastre Smiley
Back to top
« Last Edit: Sep 11th, 2013 at 9:45am by sitronif »  

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #461 - Sep 11th, 2013 at 9:15am

Marian_Deaconescu wrote on Sep 10th, 2013 at 5:36pm:

No numa' fain,

Nea Marin

Desigur!

La o prima privire peste lista, cel putin 5 dintre intrari sunt pur romanesti.
Cel putin 200 de articole in dreptul UBB (gresit "alocate" Univ. L.Blaga din Sibiu in "infailibilul" web of science) au fost publicate in Romania.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #462 - Sep 11th, 2013 at 9:29am

sitronif wrote on Sep 11th, 2013 at 9:15am:
Cel putin 200 de articole in dreptul UBB (gresit "alocate" Univ. L.Blaga din Sibiu in "infailibilul" web of science) au fost publicate in Romania.

Bun. Si raportat la un total de 9000 de articole, chiar reprezintă o distorsiune așa de mare (2,2 %), ca să ne apucăm de despicat firul īn patru ?
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #463 - Sep 11th, 2013 at 9:58am

Quote:
sitronif wrote on Sep 11th, 2013 at 9:15am:

Bun. Si raportat la un total de 9000 de articole, chiar reprezintă o distorsiune așa de mare (2,2 %), ca să ne apucăm de despicat firul īn patru ?

Smiley
Dar raportat la 1020  pare mai ok?
Adica cel putin 1/5 dintre articolele ISI au fost publicate in reviste ISI din Romania in perioada 2012-2013 pentru UBB.
Dumneavoastra v-ati referit la totalul raportat pe Scopus pentru o perioada mult mai mare, in timp ce postarile mele de la inceputul lui August se refereau la perioade de 2 ani (2010-2011, 2012-2013), pentru a vedea cum au evoluat Universitatile inainte de clasificarea din 2011 si dupa aceasta "clasificare".
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #464 - Sep 11th, 2013 at 10:32am

sitronif wrote on Sep 11th, 2013 at 9:58am:
Dar raportat la 1020  pare mai ok?
Adica cel putin 1/5 dintre articolele ISI au fost publicate in reviste ISI din Romania in perioada 2012-2013 pentru UBB.

Da, 200 din 1000 e altceva, mai ales că UBB are niște reviste ISI nu foarte īn ordine. Insă această discuție merită să fie purtată doar atunci cānd comparăm UBB cu UB, UAIC sau UTI care au activități comparabile. In rest, dacă vrem să comparăm UBB cu Univ. Ovidius sau Valahia, evident că cele 200 de publicații nu mai au relevanță. De altfel, eu tot am atras atenția asupra acestui lucru și tot ne īntoarcem la aceeași discuție. Orice clasament am face, nu este absolut deloc relevant dacă o universitate, sau un individ, ocupă locul 3 sau 4. Problema pentru o universitate este dacă e īn primul, al doilea, sau al treilea eșalon valoric, iar pentru un individ dacă este īn primii 50, 100 sau 1000 sau nu există deloc īn sistem. Iar aspectul cel mai relevant īl reprezintă dinamica publicațiilor, de unde putem vedea o tendință de creștere a exigențelor, sau de scădere a lor, de creștere a potențialului de publicare, sau de scădere a acestuia. Și apoi analizăm cauzele, dacă identificăm o tendință negativă: lipsă de finanțare, lipsă de persoane cu o anumită anvergură, lipsa domeniilor de cercetare cu mare vizibilitate etc. Și sigur că toate universitățile romānești publică și īn reviste romānești, așa că pānă la urmă diferențele din acest punct de vedere s-ar putea să nu existe.   
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #465 - Sep 12th, 2013 at 7:59am

Aș dori să mai fac o completare la cele spuse ieri. Un sistem de evaluare binar (de tip 0 sau 1) īn care ori ești excepțional, ori nu exiști deloc, nu numai că este exagerat, dar este de-a dreptul distructiv. Și asta pentru că īn situația concretă a Romāniei, nu ar permite niciodată unei universități sau institut de cercetare să mai ridice nasul din pămānt. Nu cred că nu e toată lumea conștientă că nu vom avea foarte curānd (poate chiar niciodată dacă se continuă această politică) universități excepționale īn Romānia, sau reviste ISI romānești excepționale. Insă asta nu īnseamnă că trebuie să aruncăm copilul cu tot cu apa din copaie și să nu acordăm nicio șansă celor care doresc să evolueze. Aceste evoluții nu vor fi spectaculoase și nu se vor face foarte repede (dacă se vor face) și trebuie să avem răbdare și să analizăm lucrurile pe toate fețele, īnainte de a le arunca la coș. Cred că s-a lămurit toată lumea că teoria īntoarcerii tinerilor romāni plecați care īncotro este o aberație. Și aici nu discutăm numai de diferența uriașă de salarizare (un post-doc cāștigă de regulă 2.500 -3.500 euro pe lună īn Europa sau America, īn timp ce un conferențiar are un salariu de 400 euro) ci īn special modul aberant īn care este organizat și finanțat sistemul universitar și de cercetare romānesc. Și atunci ce punem īn loc dacă aruncăm totul la coș ? 

M-a rugat un coleg să-l ajut să facă o evaluare a Institutelor de cercetare cele mai performante din Romānia. Și mă uitam la evoluția numărului de citări pe perioada 2008-2013 (din păcate, pentru universitățile mari Scopus nu permite o astfel de evaluare a citărilor, din cauza numărului prea mare de publicații, sistemul contorizānd doar citările ultimelor 2000 de articole). Cam toate institutele importante aveau īn jur de 1000 de citări/an la nivelul anului 2008. Insă unele s-au menținut cam tot la această valoare, iar altele au evoluat īn mod spectaculos. Cea mai abruptă evoluție a avut-o Inst. de Fizică Horia Hulubei, care īn anul 2012 ajunge la 5.000 de citări. Ori indiferent cāte auto-citări or fi printre ele, sau citări īn reviste romānești, se vede clar și din avion că acolo se īntāmplă ceva pozitiv, este o efervescență, Institutul are un potențial de cercetare īn plină evoluție. Cu siguranță că e departe de performanțele Inst. Max Planck, dar asta nu īnseamnă nici pe departe că ar trebui desființat și aruncat la coș.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #466 - Sep 12th, 2013 at 2:56pm

Hey, Nicolae,

cata vreme potzi scrie ce-ai scris *mai sus*, noi mai putem discuta.

Sigur ca ma mandresc (cum am & explicat, e o nostalgie da tineretza) ca mi-a fo' aprobata la Algebra y Logica (Springer). Ca, pe-acolea scriau *mari* (Maltzev, muuultzi altzii, pa *vremuri*). Chiar cum scria Lebesgue pa la ''Mathematica '' (din *Cluj*)...

Shi *astzazi* scriu *foarte buni*, Nicolae, pe acolo - indeobshte *rushi*, dar, *nu numai*...

Nu te baga pa une nu itzi chiar ''ferbe oala''. Ca, io *nu ma bag* pan' ciorbele *tale*.

Io-s la o varsta - shi, o *pozitzie*, pan' care *chiar pot face ce vrea mushchii mei* - ca sa vorbim/scrim pa tziganeshte.

Shi, daca o pot face, o *chiar fac*, fara sa-mi prea pese de *revistele pan' care public*, chiar *shtiind* ca daca chiar ''Springer'' le publica, shtiu aia cam ce shtiu...

Premiul *meu*? O lucrare *buna*. Care *rezolva* una problema pusa in 1913. Fain?

Eu *nu* prea chiar 'tzeleg' - te chiar rog ca sa ma chiar scuzi pa chiar p-acilea: intrucat, oare, era teorema *mea*, mai faina, daca ashi fi publicat-o in ''Annals of Mathematics''?

Ach, ca *aia* (care au o diferita *agenda* - mda, indreptata in catra mate ''tehnica''), mi-ar fi *respins-o*, asta mie, mi-e *chiar foarte clar*...

Ia de ceteshte, Nicolae, cam ce sa publica *acolo*: vei videa , adesea, rezultate *extrem de particulare*, care poarta asupra unor notziuni *extrem de absconse*.

Shi, totushi, iata, *io voi incerca* sa trimet chiar acolea*. Shi, o sa va tzin la curent cu patzaniile mele. Asta pentru ca rezultatu' meu ultim ''leaga'' toate grupurile cu *toate primele*.

Dar, v-o scriu de p-acuma: ca, fiind atat de ''deshteapta'', atat de simpla (desigur, rodul gandirii de chiar prin 2002), eu v-o scriu: ca *nu are nici o shansa*. D-zeu shtie daca-l ''paleshte'' , cumva, pe referentu' ala, cumva. Dar, mai shtii?

Inca, inca *o data*, Nicolae: poate ca *tu* (altzii), va masuratz' pan' *pe une publicatz'*.
Sa va fie de bine. Eu ma masor *cu tat trecutu'* meseriei mele &, sunt mandru cand *pot* sa-i chiar ''bat'', *indiferent* cam pe unde chiar public. Sa *nu crezi* ca public ushor - ca, v-am chiar explicat. Important pentru *mine* e ca sa gasesc un ''referee'' atat de cult incat sa *chiar 'tzeleaga''. Ceea ce, ma scuzi, e *tat mai greu* in ziulica di azi...

Numa' fain,

Nea Marin

P.S.  Shi, sa shtii *bine*: ca, una, tat pa la rushi, nu numai c-a fo' cetata de *al mai tare din lume* (ma rog, parerea mea) din acel domeniu, da' a dus la *al mai elegant rezultat* obtzinut, *vreodata*, in *acel mic domeniu*.

Mda, *sunt pa cai mari*, Nicolae, ca l-am chiar *batut*, pe marele acela, facand una *shi* mai faina, chiar *azi*, 12 saptambrie, 2013.

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #467 - Sep 12th, 2013 at 4:51pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 12th, 2013 at 2:56pm:
Mda, *sunt pa cai mari*, Nicolae, ca l-am chiar *batut*, pe marele acela, facand una *shi* mai faina, chiar *azi*, 12 saptambrie, 2013.

La mai mare !

Insă tot n-am īnțeles ce ai cu revistele romānești, mai exact cu TOATE revistele romānești. Adică or să fie importante numai atunci cānd ai să publici tu prin ele ?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #468 - Sep 12th, 2013 at 5:04pm

Nicolae,

ma cam scuzi: *nu am chiar nim ic cu revistele romaneshti*! Dovada? Ca sa *te chiar conving*?

Ca, imi pare *chiar  rau de-a te chiar dez-umfla, oleaca*: lucrarea *mea* (cu vechiul meu amic american, G. L. Walls), din *acest an* - in Buletinul Soc. Romane de Matematica.

Vezi? Vezi cum  *iara* ti cam bagi pa une nu itzi prea ferbe chiar *oala*?

Ca, io , une' mi-e ''banu'' (anume, interesu'), imi *chiar pun gura*...

Pa *mine* unu, nu ma chiar potz' *tu* (au, altzii) chiar ''prinde'' cu chiar minciunica...

Uite ca *scriu* & pa la alde *romaneshti*.

Shi, s-o *bine* shtii, cu toate ca am fo' *invitat* s-o scriu, n-am dat un *gunoi*...

Ce zici: eshti *multzamit*?

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #469 - Sep 12th, 2013 at 5:15pm

Marian_Deaconescu wrote on Sep 12th, 2013 at 5:04pm:
Vezi? Vezi cum  *iara* ti cam bagi pa une nu itzi prea ferbe chiar *oala*?

Să īnțeleg că numai tu ai voie să-ți bagi nasul peste tot și să-ți bați joc de cei din jurul tău ? Să știi că este o vorbă, care spune cam așa: lauda de sine nu miroase a bine ! Lasă-i pe alții să-și dea cu părerea despre lucrările tale, inclusiv despre revistele pe unde publici tu.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #470 - Sep 12th, 2013 at 5:32pm

Nicolae, vaz ca avem, amandoi, oarece *timp*,

te rog sa ma cam scuzi: daca *asha* imi  raspunzi *tu* (profesor universitar), argumentelor *mele*  - in *contra* pseudo-argumentelor tale (pe care, ma iar scuzi, io *nu le prea 'tzelesesem din start*), io , ma cam scuzi - cam cata vreme *tu nu* te cam tzii de cam *regula discursului cinstit* - shi , ca atare, ca un *ne-puntincios* - intotdeauna ''alegi'' sa faci copy-paste pe *doua linii*, mda, alea care par a-tzi chiar conveni,  ne-prea-gasing argumente prin chiar *contra* -mde, asta e o *veche boala romaneasca* -ce sa mai fac *io*, decat sa-tzi urez, *ca un bun prieten*, chiar  sanatate?

Nea Marin 
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #471 - Sep 12th, 2013 at 6:39pm

Nicolae, eu *tzin muuuult* la cei din ''jurul meu'' - si, chiar cred *c-am dovedit-o*!

Ca nu cred sa eziste *unul* pre care eu sa-l/so fi *jignit*. Ca, io, *intotdeauna*, ma gandesc la *altzii* - shi, incerc sa-i *ajut*. Chiar atat cat ma *pricep*. Mai cu seama, *tinerii*.

Dar, cand cetesc pe Cristi (mai nou, pa tine, Cristi poate cza s-a mai maturizat), ma intreb, chiar asha: ''ca, daca in *public*, se ''chiar comporta'' , profii ''romani'' *chiar asha* (cand, ei *shtiu* ca-i cetesc chiar *studentii*), la *ce oare*, opare, ne mai putem ashtepta?

De ce itzi scriu *chiar asha*, dragule Nicolae: pentru ca *observ* cum ca, un ''mic'' mesaj, scriindu-va cum ca *sunt fericit*, pen' c-am descoperit *una mare*, *pe tine*,
*inexplicabil*, te face sa ma urashti.

Cam, nashpa...

In *orice* caz, dragilor - mda, cetitorilor de p-acilea- cuvantarea *mea* este despre *calitate*. Calitate care, *nu e data* de revistele pan' care chiar publici, chiar cum *am explicat-o*...

In  rest? D-zeu  cu mila...

No numa, fain, Nicolae, sper c-ai 'tzeles ce am *io* de comentat (ca, ceea ce ai *tu* de comentat am chiar cetit-o &-am chiar comentat-o),

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #472 - Sep 13th, 2013 at 6:57am

Marian_Deaconescu wrote on Sep 12th, 2013 at 6:39pm:
De ce itzi scriu *chiar asha*, dragule Nicolae: pentru ca *observ* cum ca, un ''mic'' mesaj, scriindu-va cum ca *sunt fericit*, pen' c-am descoperit *una mare*, *pe tine*,
*inexplicabil*, te face sa ma urashti.

Cam, nashpa...

In *orice* caz, dragilor - mda, cetitorilor de p-acilea- cuvantarea *mea* este despre *calitate*. Calitate care, *nu e data* de revistele pan' care chiar publici, chiar cum *am explicat-o*...

Te īnșeli. Nu te urăște nimeni pentru că ai publicat o lucrare grozavă și cu atāt mai puțin eu. Din contra, chiar mă bucur, numai că au īnceput să mă irite lecțiile pe care ni le tot dai de undeva de sus, din sfere foarte īnalte, de la Einstein și Newton citire. Și cred că tu ești cel care ai uitat că acei care ne mai pierdem īncă timpul pe-aici, suntem tot profesori ca și tine, nu elevi sau doctoranzi ca să ne tratezi cu sictir (īncepānd cu modul īn care scrii și terminānd cu ceea ce scrii). Eu cred că am avut suficientă răbdare pānă acum și am fost mai mult decāt politicos, chiar și atunci cānd m-ai acuzat aiurea că-ți șterg mesaje, că intervin pe dedesubt pe forum etc.

Și dacă noi am īnțeles că matematica are niște reguli mai aparte față de restul științelor fundamentale, tu n-ai īnțeles deloc faptul că matematica reprezintă doar o parte din ceea ce īnseamnă cercetare științifică și regulile valabile īn domeniul vostru particular nu pot fi generalizate. Insă principiile de cercetare care sunt valabile īn chimie, sunt valabile și īn fizică și īn biologie și īn medicină și īn științe inginerești. Și asta īncepānd cu finanțarea, continuānd cu infrastructura necesară, cu partea experimentală și terminānd cu necesitatea de a lucra īn grupuri mari și nu individual ca la voi.

Cam ăsta era mesajul și dacă pentru tine sintagma "a nu-ți băga nasul unde nu-ți fierbe oala" atunci cānd discuți cu un coleg de-al tău pe teme de educație nu reprezintă o jignire, atunci chiar chiar ai niște tulburări grave de personalitate.      
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #473 - Sep 14th, 2013 at 10:56am

Nicolae draga,

tu *shtii* cat te iubesc & cat te *tespect*. Pe tine (shi, pe catziva altzii), eu *nu ma pot supara* cu adevarat.

Tu scrii ca am ''tulburari de personalitate''. Uite, io mer pana acolo pana a-n acceptao!

Ca, le am. Hai sa-tzi *explic*, de ce chiar scriu *chiar asha* pe acilea - cu toate ca, te rog mult sa ma scuzi, eu *nu m-am mai ''legat'' de muuultishor* de celelalte shtiintze.

Ma inflamase o stire (pe BBC radio) cum ca, cei ''stangaci'' traiesc cu 9 ani mai putzin decat ''dreptacii''. Spusei, Vetei mele, ca imi va supra-vetzui, ca sa fie & ea linishtita.

Mda, publicata in ''Nature'', dragilor... A mai ''tare'' revista da pi planeta, care vad c-a cam devenit o ''zeitate'', careia i se-nchina *milioane* d-adoratori...

Cand *io scriu* ca, uite, am ''dat lovitura'', ma cam scuzi, Nicolae: sunt *mandru* c-am trait s-o vaz & pe asta (pentru ca, interesant, fiind *io* la 57 da ani ''vechime'', eu *inca*
nu am incredere-n *mine*). Shi, mda, poate ca din acest complex de *inferioritate* imi vine, adesea, cumva, sa va chiar scriu, din ''haurile'' disperarii mele, cand imi chiar ''iese ceva'' care mie *imi place*.

Nu, Nicolae, nu cred ca tzi-am comentat *tzie*, contributzia shtiintzifica (chiar asha cum mi-a comentat-o mie domnul Mihai, prof. la Bucale - shtitzi ca m-am & retras un an din pacate, din pricina *acelui* ins mojic).

Toata, cam *toata* ''tirada'' mea de pe aici poarta asupra unui *alt aspect* - care *nu tzine* de pe unde publici, cate cetari ai, numere, pozitzii etc.

Cam *tot ce scriu eu, pe aici, de peste, uite, vreo 10 ani*, poarta asupra unui singur lucru: ca e, oarecum *pacat* de a-tzi petrece veatza (de cercetator)  ''atacand'' probleme *minore*.

E o chestie *veche*. M-au invatzat *doi inshi*, pan' tineretza. Amandoi ''dushi'', de-acuma, pan' plai cu mai verdeatza. Primul a fost Pic, al doilea a fost Nae Popescu.

Primul, un *minor* ca matematician (dar, mai ''mare'' decat Barbilian pan' grupuri), al doilea considerat un *foarte bun* matematician roman. Nu le pot fi decat recunoscator, amandurora. Mantra *lor*? Simpla: nu te ocupa de probleme ''ushoare''.

Am *greshit*, pan' tineretze. Am chiar publicat o carte la 30 de ani - de care imi e *acuma* chiar rushine - cu toate ca mi-au spus muuultzi cum ca i-a ajutat.

Am greshit, publicand *mult & prost*. Shi, *nu conteaza pe unde* (ISI, ne-ISI, pentru *mine*, cum o *bine chiar shtitzi*, chiar *nu conteaza*).

Intrebarea *mea*, pentru *tinerii*, care-n Romania par a fi angajatzi *pe vecie*, chiar este asta: cine, *chiar cine* va poate chiar fortza de-a publica chiar *muuulte gunoaie*?

Ca, v-o *tot* scriu, va *tot rog* ca sa nu imi repetatzi *greshelile*?

No bine, Nicolae, sper ca, oleaca, m-am mai ''explicat''. Ma mangai, sa shtii, cu ideea ca
*nu sunt chiar nebun*. Ca cand ti duci, pan' Marea Bretanie, la o conf. care sa tzine *odata la patru ani* & eshti ''chair'', tre' ca mi-a mai ramas o bruma de *luciditate* - uite ca *altzii* ma chiar considera chiar ''normal''.

Cu drag, Nicolae,

amandoi cam *shtim* (shi, chiar *'tzelegem* despre ce chiar scrim),

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #474 - Sep 15th, 2013 at 7:09am

Marian_Deaconescu wrote on Sep 14th, 2013 at 10:56am:
No bine, Nicolae, sper ca, oleaca, m-am mai ''explicat''. Ma mangai, sa shtii, cu ideea ca
*nu sunt chiar nebun*. Ca cand ti duci, pan' Marea Bretanie, la o conf. care sa tzine *odata la patru ani* & eshti ''chair'', tre' ca mi-a mai ramas o bruma de *luciditate* - uite ca *altzii* ma chiar considera chiar ''normal''.

Nici n-am spus că ai fi dus cu pluta. Prin tulburări de personalitate, am vrut să mă refer la accesele tale de grandomanie. Ar trebui să te pună serios pe gānduri faptul că ți-a trecut prin minte (chiar și pentru cāteva secunde) ideea că eu (sau oricine altcineva) aș putea să te urăsc pentru un articol. Insă această idee ți-a venit tocmai pentru că te crezi mai mult deștept decāt cei din jur și-i tratezi pe toți din jur foarte de sus. De zeci de ori și s-a atras atenția să scrii și tu omenește, dar te-a durut exact īn cot, pentru că nu dai doi bani pe opiniile celorlalți. Cam asta ar fi problema ta.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 17 18 19 20 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)