Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

We've upgraded to YaBB 2!

Pages: 1 2 3 4 
Criterii de promovare 2011 (Read 26025 times)
anamaria
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Criterii de promovare 2011
Reply #75 - Aug 22nd, 2012 at 6:38pm

Saptamanile acestea se depun dosarele pentru posturile aflate in concurs. La posturile de profesor se cere copia atestatului de abilitare (din cate stiu eu, chiar si cei ce au sustinut deja taza nu au atestatul eliberat). Am auzit ceva zvonuri ca s-ar dori separarea cele doua chestiuni: profesor respectiv conducator de doctorat. Are cineva noutati? Se poate depune dosarul pt. un post de prof. fara atestatul de abilitare?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #76 - Aug 22nd, 2012 at 6:46pm

anamaria wrote on Aug 22nd, 2012 at 6:38pm:
Se poate depune dosarul pt. un post de prof. fara atestatul de abilitare?   

In conditiile actualei legi, cred ca nu se poate ajunge profesor universitar fara habilitare.
In majoritatea cazurilor nu cred ca s-au scos posturi de profesor la concurs.
Exista deja echivalari de habilitari la persoane care au obtinut asa ceva in strainatate. Acestea s-ar putea prezenta la asemenea concursuri, in clipa de fata.
In opinia mea, solutia cea mai cinstita ar putea fi scoaterea la concurs a posturilor de profesor universitar, exclusiv prin (si pe statele de functiuni) ale scolilor doctorale. Sau o solutie similara care sa scoata concursul de sub interesele de departament ale sefilor care nu indeplinesc conditiile de habilitare.

PS
Am gasit o adresa utila cu posturile scoase la concurs:
http://jobs.edu.ro/index.php

PS
Cel putin la ASE, UAIC si UBB s-au scos la concurs posturi de profesor pe socio umane.
Ramane de vazut daca au habilitati sau candidatii sunt doar "abili" si stiu cum sa aranjeze.

PS
Prin anii '90 cica s-a dat o ordonanta de scuteire a taxei vamale de o zi. De ce? Pentru ca in vama ar fi fost baiatul lui Agathon cu cateva masini.
De ce nu si aici, la fel. O derogare temporara de la lege, daca tot s-a inscris cineva care nu are habilitarea. Restul, care nu s-au inscris pentru ca au crezut ca trebuie habilitare, au avut ghinion.
Nu spun ca va fi asa, dar nu ar fi de mirare asa ceva.

PS si la Academia navala Mircea cel Batran s-a scos pot de profesor in inginerie.

S-ar putea sa vina hei-rupul de la Ambramburica si sa ii faca profesori.
Back to top
« Last Edit: Aug 22nd, 2012 at 7:18pm by craciunm15 »  

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #77 - Aug 22nd, 2012 at 9:18pm

nu stiu ce sa zic... stiu ca am auzit discutii de genul.. pai daca eu sunt cofirmat profesor pe vechile reguli ma pot inscrie la concurs si acum chiar daca nu sunt halibitat... de exemplu ... prof la UB mai prinde un post la Univ. din Ploiesti... nu stiu daca se forteaza limita legalitatii ... sau e adaptarea legii educatiei pe gustul fiecaruia...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #78 - Aug 22nd, 2012 at 9:43pm

gg.gogu wrote on Aug 22nd, 2012 at 9:18pm:
prof la UB mai prinde un post la Univ. din Ploiesti

In mod normal, trebuie sa dea concurs si sa aiba certificat de abilitare. La fel si la Conferentiar, poti fi conf la o universitate, dar daca concurezi pe un post de conf de la alta univ, trebuie sa indeplinesti standardele minimale, nu este transfer de post.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #79 - Aug 23rd, 2012 at 9:37pm

Un prim pas spre anularea prevederilor LEN, cele privitoare la obtinerea titlurilor de prof./conf. universitar.

http://legestart.ro/Ordinul-5310-2012-Ordin-recunoasterea-dreptului-cadrelor-did...

Simplu spus, cei care au dobindit aceste titluri inainte de 2011 pot candida, fara a indeplini exigentele LEN, pe posturi echivalente (in alte universitati, eventual). Si multi se intrebau ce cauta, pe lista de posturi scoase la concurs, pozitiile de profesor si conferentiar, avind in vedere numarul minuscul de abilitati: altii stiau mai bine care va fi situatia...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #80 - Aug 23rd, 2012 at 11:41pm

a_muraru wrote on Aug 23rd, 2012 at 9:37pm:
Simplu spus, cei care au dobindit aceste titluri inainte de 2011 pot candida, fara a indeplini exigentele LEN, pe posturi echivalente (in alte universitati, eventual).

Cred ca se aplica si pentru cei care dintr-un anumit motiv au iesit din mediul academic cu titlul de conf/prof, iar acum doresc sa se intoarca.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #81 - Aug 24th, 2012 at 5:49am

a_muraru wrote on Aug 23rd, 2012 at 9:37pm:
Un prim pas spre anularea prevederilor LEN, cele privitoare la obtinerea titlurilor de prof./conf. universitar.

http://legestart.ro/Ordinul-5310-2012-Ordin-recunoasterea-dreptului-cadrelor-did...

Simplu spus, cei care au dobindit aceste titluri inainte de 2011 pot candida, fara a indeplini exigentele LEN, pe posturi echivalente (in alte universitati, eventual). Si multi se intrebau ce cauta, pe lista de posturi scoase la concurs, pozitiile de profesor si conferentiar, avind in vedere numarul minuscul de abilitati: altii stiau mai bine care va fi situatia...

1. Cum stia cineva pentru care s-a scos post la concurs ca se va modifica legea?
2. Faptul ca poti participa la concurs nu inseamna ca il vei si castiga. Chiar daca esti singur candidat. Depinde de grilele universitatii.
Sau poate ASE-ul si UBB vor sa se umple de profesori de la Spiru Haret.
3. Modificarile intempestive ale Legii Educatiei sunt surprinzatoare doar pentru unii... Eu ma asteptam la asa ceva si vor urma si altele, mult mai urate.
Am doar linistea morala ca sunt facute de cei sprijiniti de altii.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #82 - Aug 24th, 2012 at 6:13am

craciunm15 wrote on Aug 24th, 2012 at 5:49am:
1. Cum stia cineva pentru care s-a scos post la concurs ca se va modifica legea?

Legea nu a fost modificata (actul de mai sus este un OM), ci doar s-a clarificat un aspect ce putea parea neclar.

2. Faptul ca poti participa la concurs nu inseamna ca il vei si castiga. Chiar daca esti singur candidat. Depinde de grilele universitatii.

Adevarat, numai ca atunci cind se scot posturi la concurs (desi la acel moment LEN solicita abilitare) se stie daca ele pot fi ocupate. Incerc sa ma exprim caritabil.

Modificarile intempestive ale Legii Educatiei sunt surprinzatoare doar pentru unii...

Si aici aveti dreptate: daca legea a fost impusa fara consultarea celor interesati, nu ar trebui sa ne mire modificarile ''intempestive'' (dar cunoscute din vreme de altii). Cred ca se va renunta, de fapt, la LEN.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #83 - Aug 24th, 2012 at 6:53am

a_muraru wrote on Aug 24th, 2012 at 6:13am:
Legea nu a fost modificata (actul de mai sus este un OM), ci doar s-a clarificat un aspect ce putea parea neclar.

Pana la urma la ce ne mai trebuie legi, daca totul poate fi "clarificat" prin OM.
Tot prin OM s-a clarificat si nepotismul, tot prin OM si-a pus Baba om in CNATDCU de n-a mai iesit cvorumul, tot prin OM s-a desfiintat consiliul samd.

Pana la urma, daca se blocheaza toate habilitarile, posturile de profesor vor fi ocupate prin rotatie doar de profesorii pensionari.
La care se va "clarifica" dreptul de continuare a activitatii.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)