Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Pages: 1 2 
De-a v-ati ascunselea... (Read 10469 times)
AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

De-a v-ati ascunselea...
Jan 3rd, 2012 at 12:33pm

Tudor Arghezi   " De-a v-ati ascuns....."

............
"""Si, voi ati crescut mari,
V-ati capatuit,
V-ati facut carturari,
Mama-mpleteste ciorapi si pieptari,
Si tata nu a mai venit...
Puii mei, bobocii mei, copiii mei!
Asa este jocul.
Il joci in doi, in trei,
Il joci in cate cati vrei.
Arde-l-ar focul."""

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11097895-daniel-funeriu-2011-incheiat-epoca...

""Daniel Funeriu: In 2011 s-a incheiat epoca pilelor si a nepotismelor; in 2012 vom dovedi aceeasi exigenta sporita fata de frauda
de I.C. HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2012""

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Re: De-a v-ati ascunselea...
Reply #1 - Jan 3rd, 2012 at 1:39pm

AlexA wrote on Jan 3rd, 2012 at 12:33pm:
Tudor Arghezi   " De-a v-ati ascuns....."

............
"""Si, voi ati crescut mari,
V-ati capatuit,
V-ati facut carturari,
Mama-mpleteste ciorapi si pieptari,
Si tata nu a mai venit...
Puii mei, bobocii mei, copiii mei!
Asa este jocul.
Il joci in doi, in trei,
Il joci in cate cati vrei.
Arde-l-ar focul."""

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11097895-daniel-funeriu-2011-incheiat-epoca...

""Daniel Funeriu: In 2011 s-a incheiat epoca pilelor si a nepotismelor; in 2012 vom dovedi aceeasi exigenta sporita fata de frauda
de I.C. HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2012""

Cred ca este un titlu foarte elegant.  Eu poate eram ceva mai dur, dar vorba lui Marian, poate ca nu-i bine să te lași luat prea tare de val.  Hai să analizăm puțin următoarea declarație

"Vorbim de o Romanie in care cel mai greu este schimbarea mentalitatilor. La nivel functional, ceea ce s-a intamplat la bacalaureat este unul dintre evenimentele menite sa schimbe mentalitati. Adica cei care au muncit si au fost corecti au fost rasplatiti, au promovat, profesorii si-au recapatat increderea pierduta. Cei care au fraudat au fost sanctionati. Anul 2011 a insemnat incheierea unei epoci de pile si nepotisme. In 2012 vom dovedi aceeasi exigenta sporita fata de frauda", a declarat Daniel Funeriu.

Chiar așa să fi fost ? Nu cumva s-a urmărit compromiterea sistemului pre-universitar, doar ca să se poată justifica micșorarea de buget a educației ? Declarația ministrului ar fi fost cât se poate de credibilă, dacă bugetul educației pe 2012 ar fi susținut principiile reformei. In condițiile pe care le știm însă, cine mai poate crede doar declarațiile goale de orice substanță ? Nu e mai ușor acum să le cărăm pumni în cap cadrelor didactice, dacă tot a aflat o țară întreagă, ceea ce se știa de fooooarte multă vreme ?

Ia să privim puțin în urmă (cu vreo 5 ani). Mai țineți minte un episod destul de controversat la acea oră ?

Subiectele de Bac, cumparate sau pasate pe sub mana?
HotNews.ro
Marţi, 4 iulie 2006, 0:00

Legatura de rudenie intre ziarista care a cumparat duminica seara subiectele de bacalaureat si unul dintre consilierii din minister care au conceput si selectionat subiectele de examen i-a facut pe cei de la Cotidianul sa afirme ca "Afacerea Bac pe bani sta pe o cumetrie suspecta".

Dupa cum spun ministrul Educatiei, Mihail Hardau, si directorul Serviciului National de Evaluare si Examinare, Cristian Mirescu, „unul dintre cei doi inspectori care au lucrat la subiectele de la limba romana este Marilena Lascar“.

Despre aceasta, chiar jurnalistul Melania Mandas Vergu recunoaste ca ii este ruda prin alianta: „A fost consiliera de imagine a lui Miclea (fostul ministru al Educatiei - n.r.) si asa ne-am imprietenit noi mai bine si asa am ajuns sa-i si botez copilul“. Jurnalista neaga ca inspectoarea Lascar ar fi avut acces la subiecte, „pentru ca este in concediu de maternitate“.

Tot Vergu admite insa ca, in seara cu pricina, inspectoarea Lascar a fost chemata de Mihail Hardau la minister tocmai pentru ca a lucrat la subiecte impreuna cu inspectorul Mihai Stan si un profesor de limba romana.

Nu vi se pare acum o coincidență destul de bizară faptul că în marele scandal cu subiectele de Bac a fost implicat tocmai un viitor consilier MEC și un fostul consilier al lui Mircea Miclea ? Incurcate sunt căile Ministerului Educației .....  când e vorba să facem manipulare de opinie. 

http://www.revista22.ro/-sebastian-lazaroiu-de-la-basescu-la-bondrea-12386.html

Sebastian Lazaroiu, de la Basescu la Bondrea

O fabrica de diplome si una de manipulare, iata cele doua locuri in care s-a retras Sebastian Lazaroiu sa mediteze la soarta cruda a Albei ca Zapada. La Realitatea Tv, aripa Elan Schwartzenberg, fostul cosilier si ministru al muncii, presteaza pe bani, frumosi si fara miros , in calitate de invitat permanent la emisiunea "Romania politica". La televiziunea patronului Universitatii "Spiru Haret", mamutul latos comunist imbracat in blana de oaie capitalista, Aurelian Bondrea, Lazaroiu este director.

Ne spune ca la televiziunea bondrista "Romania de maine" are planuri mari, de care o sa ne vorbeasca "la timpul potrivit". Cind va fi acesta este greu de spus, pentru ca operatiunea de sculare a cadavrelor din morti este complicata chiar si pentru un strateg de talia lui Lazaroiu. S-a dovedit cu prisosinta si in cazul Albei ca Zapada-Noua Republica, pe care nici o resuscitare, niciun sarut regal nu a facut-o nici macar sa tresara, dara-mi-te sa dantuiasca la propria nunta.

Toate aceste coincidente si miscari de trupe ne pot duce cu gindul ca, totusi, nu frustrarile de gazetar ratat il mina in lupta pe Lazaroiu. Si nici banii, caci ne-a spus ca e invatat sa doarma pe cuie. Si nici functia lui Boc. Si nici, Doamne fereste, mina adormitei Alba ca Zapada. Atunci? Sa fie vorba doar de o alta misiune?

Back to top
« Last Edit: Jan 3rd, 2012 at 3:06pm by N/A »  

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #2 - Jan 3rd, 2012 at 11:46pm

Quote:
Toate aceste coincidente si miscari de trupe ne pot duce cu gindul ca, totusi, nu frustrarile de gazetar ratat il mina in lupta pe Lazaroiu. Si nici banii, caci ne-a spus ca e invatat sa doarma pe cuie. Si nici functia lui Boc. Si nici, Doamne fereste, mina adormitei Alba ca Zapada. Atunci? Sa fie vorba doar de o alta misiune?

Poate gasim un raspuns intr-o alta declaratie a lui Funeriu:
"Avem un proiect pe care il lansam la sfarsitul saptamanii si care face referire exact la diversificarea resurselor invatarii, inclusiv la diversificarea scolii prin televiziune"...

http://www.ziare.com/daniel-funeriu/ministrul-educatiei/funeriu-suntem-in-epoca-...
Back to top

IP Logged

Ambler
Ex Member

E mai comod ?
Reply #3 - Jan 4th, 2012 at 7:49am

E fuga in viitor, ca alternativa la ce trebuie facut in prezent ?
Back to top

IP Logged

Ambler
Ex Member

Dupa mahmureala, pleasca HotNews
Reply #4 - Jan 4th, 2012 at 8:14am

“Romania...UE...Italia...recunoasterea diplomelor in spatiul Uniunii Europene. Credibilitatea diplomelor romanesti este un pas important", a declarat Funeriu (HotNews 3.I.2012).

Deci, cunoaste (evident) unde sunt recunoscute si unde nu. MECTS are in portofolio CNRED (Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor).

Recunoastrea reciproca a diplomelor e parte din tratatele europene (UE),  e foarte importanta si e publica (nesecreta, ”neclasificata”).

Nu si la MECTS. Nu vi se pare curios ca ministerul nu publica nicio statistica privind recunoasterea diplomelor ?

E o manipulare clara.

Inca imi scapa scopul. Nu cred ca e vorba de rasturnarea clasificarii universitatilor.

P.S.
Lista cu documente din CNRED

http://www.cnred.edu.ro/#Recunoastere-academica

e incompleta (cred ca habar n-au, desi sunt setati pe leafa); cnred.ro (MECTS) nu contine nicio statistica.

(de Anul Nou, am baut doua pahare cu bautura foarte usoara)
Back to top
« Last Edit: Jan 4th, 2012 at 9:39am by N/A »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #5 - Jan 7th, 2012 at 8:11am

Glume proaste de presedinte mediocru:

"Basescu, catre studentii romani din strainatate: Am trei posturi libere de consilier, va invit sa aplicati pentru ele. Salariul la nivel de secretar de stat, program lejer - vii la 9 si nu stii cind pleci"
de Redactia Stiri HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2012
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11125227-basescu-catre-studentii-romani-din...

Un raspuns rapid:

"Blaga: Fiul meu învaţă în Germania, sper să se întoarcă în România "
http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Blaga-_Fiul_meu_invata_in_Germania-s...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #6 - Jan 7th, 2012 at 10:59am

AlexA wrote on Jan 7th, 2012 at 8:11am:
Glume proaste de presedinte mediocru:

"Basescu, catre studentii romani din strainatate: Am trei posturi libere de consilier, va invit sa aplicati pentru ele. Salariul la nivel de secretar de stat, program lejer - vii la 9 si nu stii cind pleci"
de Redactia Stiri HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2012
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11125227-basescu-catre-studentii-romani-din...

Daca nici Presedintele nu mai crede in cei educati in Romania, dupa doi ani de reforme......
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #7 - Jan 18th, 2012 at 10:29am

Haideti sa ne jucam, nu de-a v-ati ascunselea ci de-a "consilierul prezidential"!
Va mai aduceti aminte de promisiunea prezidentiala de a angaja 3 bagatori de seama ( ca nu erau destui!!)  printre cei cu "studii afara"? Cred ca putea adauga " cu studii pe dinafara" , era mai corect sau mai realist.
Un articol din Evz despre " cine sunt candidatii ce s-au inghesuit sa-si depuna CV-urile?"
Cateva raspunsuri sunt edificatoare in scest sens:

"""Victoria Baltag are 26 de ani şi a absolvit în România Jurnalismul şi Sociologia. Ulterior, a făcut un master în Marketing si Management International la Academia de Studii Economice din Bucureşti.

Un al doilea master a fost în "Film, istorie şi televiziune" la Universitatea din Birmingham, Marea Britanie Experienţa ei profesională vorbeşte de la sine: "Am lucrat mai bine de 10 ani ca jurnalist la diferite organizaţii media (Evenimentul de Iaşi, MediaTin, Inforama, etc.), am terminat un stagiu la Comisia Europeană în Bruxelles, am peste 40 de diplome dintre care amintesc: atestat în negociere, comunicare, management de proiecte, economie; diplome de participare pentru Parlamentul Tinerilor, Simularea Parlamentului European, voluntariat în lupta antidrog, proiecte de dezvoltare urbană, etc". """

40 de diplome! Super.....au am 4, in curand 5 si in astea intra si cea de BAC.

O alta candidata, absolventa a " "Facultatii de Ştiinţe Politice la Universitatea Bucureşti, dar şi un master în Relaţii Internaţionale la Leicester University, Marea Britanie"" spune ca

""statutul social pe care îl oferă această poziţie este ceea ce atrage, şi nu salariul.
Să fii consilier de stat la 26 de ani, de exemplu - cu şofer, secretară şi atâtea alte bonusuri - îţi poate schimba viata! Cine nu si-ar dori această schimbare?".....

Cu asa consilieri ajunge departe tara....

http://www.evz.ro/detalii/stiri/cu-masterul-la-cotroceni-cv-ul-unui-posibil-cons...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - Jan 29th, 2012 at 4:33pm

BIFURCAŢII. "Şcoala. Cîteva lucruri simple"
Autor Liviu Ornea
Observator Cultural

http://www.observatorcultural.ro/BIFURCATII.-%C4%B9%C2%9Ecoala.-Citeva-lucruri-s...

Un punct de vedere realist si interesant, la fel de interesante si unele comentarii; de aceea am si postat articolul pe acest topic Roll Eyes .
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #9 - Feb 12th, 2012 at 3:47pm

Dupa noi, potopul!
Mai de actualitate: omatul!
In zona mea au fost -12, -15 grade si ni s-a parut ingrozitor. Ce-i drept batea si un vant rece, plus ceva zapada, total neobisnuit pentru oameni care poarta caciula doar in vacanta la schi.
Ma rog, cu ocazia asta a trebuit sa-i explic unuia dintre copii ce nu merge inca la scoala cum sta treaba cu numerele negative si temperaturile de afara si de ce-l infofolesc ca pe partia de schi. Pe alocuri "lectia" mi s-a parut mai dificil de explicat decat un curs de master!
De cate ori aveam chef sa ma lamentez de vremea de afara citeam ziarele romanesti, mesajele de la prieteni din tara sau sunam rudele de acasa sa  aflu vesti despre " stratul de zapada si cele - nu stiu cate minus grade". Asa am aflat ca marele pedelist Igas ( fie-i tarana usoara ca ministru) a descoperit expresia " minus zero grade".
Sau citeam periplul acelui tren ce a facut 60 de ore, cred, ca sa ajunga de unde a plecat.
In fine, azi, parcurgand presa romaneasca dau ( a cata oara!) peste alta ineptie de articol a lui Vlaston, trompeta aia sparta!
Citesc stupefiata fraza urmatoare:

""Apropo de capriciile vremii, un lucru e clar: nu le putem face fata cu mii de sate raspandite la distante mari de orase, pe varfuri de deal si de munte, cu sute sau mii de locuitori fiecare. Si sa le asiguram deszapeziri, aparare contra inundatiilor, asfalt, apa curenta, canalizare, gaze, servicii de sanatate si educatie, locuri de munca. Este imposibil si platim cu varf si indesat lipsa politicilor publice care sa reduca populatia raspandita pe arii imense, 40% locuieste in rural, dar cu o contributie la PIB de 8-10%. Cine sa le achite nota de plata?""

O asemenea afirmatie, in orice tara civilizata ar fi urmata de rastignirea, macar teroretica, a imbecilului care s-a exprimat in acest sens. Adica oamenii ce locuiesc la sate sunt poate  de rasa inferioara si nu merita aceeasi atentie ca cei de la orase!
Sa-i lasam sa moara  sau sa traiasca in orice conditii ca  oricum nu platesc impozite ca cei de la oras!
Nu stiu ce parere aveti, cei care cititi articolul mentionat, dar mi-e mi-a lasat un gust de fiere  nesimtirea acestui individ ce scrie  orice pentru a face placere sefilor.

http://www.contributors.ro/politica-doctrine/vin-zile-negre-pentru-pdl-din-albul...

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #10 - Feb 12th, 2012 at 4:26pm

Alexa, uite, o *scriu* - shi-mi asum acuma raspunderea, s-o shtii: il bag pan' ...tufishuri  p-acest Vlaston!

Ca, s-o shtii, Alexa, s-o shtitzi *cu totzii*: o fi *fain* sa "stai" -pan' Bucale, pa la chiar caldurica, da' s-o *bine shtitzi: chiar ca pi vremea lui Eminescu, a lui Creanga, a lui Brancusi, a lu' Btratianu, a lu' Ceaushescu, a lu' Iliescu &-a lu' Basescu: o *gramada* de inteligentza & de *talent* s-ascunde *chiar* p-acolea...

No numa' fain,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #11 - Feb 12th, 2012 at 6:30pm

AlexA wrote on Feb 12th, 2012 at 3:47pm:
Cine sa le achite nota de plata?

In urma cu vreo 30 de ani, o alta minte facea planuri "marete" in ceea ce privea populatia rurala. Se pare ca ideile "marete" de atunci i-au ramas intiparite in minte lui Vlaston Sad
Poate omu' regreta si finalizarea canalului...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #12 - Feb 12th, 2012 at 6:49pm

AlexA wrote on Feb 12th, 2012 at 3:47pm:
Cine sa le achite nota de plata?"

Cum cine? Stefan Vlaston, care ia bani din fonduri structurale si se face ca nu aude ori de cate ori este intrebat cat incaseaza din banii romanilor.
Altfel, cu banii in buzunar - in plus fata de pensia amaratilor din zapada - ii da mana sa tooot faca afirmatii cu tenta fascista: nu avem bani pentru aia saraci, bolnavi si pensionari.
De furturi (telegondole, borduri, parcuri la tara, terenuri de fotbal, papusi cu handicap, Vergu, Ridzi  samd) si tzepe pe "funduri" structurale (cum e proiectul de unde suge si Vlaston), da. Berechet.

Uite de ce n-avem bani pentru romani:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/fmi-cere-concedieri-de-urgenta-la-posta-si-anula...

Si sa nu uitam de contractele uriase pentru deszapeziri.
D-l Vlaston nu are nimic impotriva sa se plateasca bani cu ghiotura la firmele de partid dar ar prefera sa nu mai fie oameni pana se topeste singura zapada.... Pai, nu ingheata apele omul asta?

Eu am incercat sa postez mesajul de mai jos la articolul lui Stefan Vlaston, dar nu ma lasa cenzura:
"Solutia ar fi sa nu se mai fure. Inclusiv din fondurile structurale din care incaseaza consistent peste pensie si Stefan Vlaston.
Poate ne spune cat, de la ce minister si din ce partid este ministrul de la ministerul respectiv.
Altfel, e un super articolul. Fascist, dar super....
Trebuie sa facem ceva cu cei care ne franeaza dezvoltarea.. si nu ne lasa sa furam cat am putea...
Asta place mult pupincuristilor."

Pentru cine vrea trompeta de partid sa-i lichideze pe cei saraci care ne trag - chipurile -  inapoi?
"Secretar general ANI: 25% dintre aleşii locali au contracte între firmele lor şi consiliile în care activează"
http://www.romanialibera.ro/opinii/interviuri/secretar-general-ani-25-dintre-ale...

Cata diferenta intre un om (gigi Becali) si un ne-om (pupincuristul de serviciu platit din fonduri structurale):
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/Totul-merge-repede-pac-pac-si-gata-3785...

E frumos sa scrii la gura caloriferului despre cum trebuie nenorociti nenorocitii, numarandu-ti banii din fonduri structurale...
Back to top
« Last Edit: Feb 13th, 2012 at 8:40am by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #13 - Feb 13th, 2012 at 8:18am

Educer ar trebui sa mai stie si cum cenzureaza Stafan Vlaston ce nu-i place.
Viitor de aur educer are: dus cu zaharelul sa pupincureasca bine si sa aplaude cenzura lui Stefan Vlaston.

Aici sunt si alte idei care au fost cenzurate de Stafan Vlaston pe site-ul contributors.ro:
"E un moment numai bun pentru un proiect pe fonduri structurale referitor la stramutarea saracilor.
Deocamdata toti banii sunt doar pentru "studiul de fezabilitate".
Se ocupa Stefan Vlaston de cheltuirea lor."

Pe individ il deranjeaza la culme ca s-a aflat ca ia bani din fonduri structurale. Evident, in plus fata de pensie...

Cei din educer se fac ca n-aud de cenzura, de fonduri structurale samd...
Foarte ciudat, pentru un ONG nesubordonat politic...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #14 - Feb 13th, 2012 at 9:23am

Ieri am citit acel acel articol de doua ori, ca sa fiu sigura ca am inteles bine paragraful respectiv si nu l-am scos din context, interpretandu-l gresit.
Ma oripileaza astfel de pareri, fie ele si ale unui personaj ce poate fi suspectat pe buna dreptate de scleroza avansata. Din pacate, diagnosticul corect este nesimtirea imbuibatului, egoismul celui ce traieste pentru el si ai lui si al carui unic scop este parvenirea pe toate planurile. Acestea sunt caracteristice oamenilor mediocri, nu chiar prosti incat sa fie trimisi urgent la plimbare dar nici suficient de inteligenti incat sa poata realiza ceva singuri. De aceea se agata de cate un sef " cu numar castigator" si-i canta osanale pe toate caile posibile, asteptand in schimb un ciolan de ros.

Cum spunea si Nicolae afirmatiile din articol sunt cu atat mai gretoase ( uite ca eu sunt mai putin academica!) cu cat vin de la cineva ce chipurile militeaza pentru o anumita calitate a gandirii, pentru corectitudine si pentru ca cei merituosi sa fie recunoscuti la adevarata lor valoare. celor din EDUCER sa le fie rusine ca se lasa condusi de un asemenea clown  si mai ales sa le fie rusine ca nu reactioneaza la asemenea declaratii. Nu sunt nici primele si sigur nici ultimele, societatea actuala acordand o mare importanta parvenitilor intelectuali ca acest vlaston, dar sigur sunt printre cele mai jignitoare.
Nu contest faptul ca la romani nu exista acea reactie spontana de a sustine cauza celor ce au nevoie( decat intr-o mica masura), ca sigur se putea face putin mai mult la nivel de fiecare sat, ca sunt oameni ce profita de aceasta situatie (cititi articolul postat mai jos) dar una peste alta, exista oameni in situatii disperate, multi dintre ei batrani, ce au nevoie de ajutor concret. Si ajutorul acesta nu poate veni de la 2 vecini la fel de nevolnici ca si ei, chiar mai tineri. Eu m-am cutremurat vazand imaginile de mai jos si mi-e si rusine sa spun ca m-am enervat asteptand 30 de minute autobuzul ( in loc de 10) la -12 grade. 
Sunt surprinsa si de faptul ca redactia de la contributors.ro accepta asemenea deseuri publicistice si nu ia nici o masura. Probabil calitatea oamenilor de acolo este la fel de "mare" ca si a acestui nesimtit portocaliu ce mananca rahat cu ambele maini (dupa cum vezi Nicolae, te las pe tine sa fii academic si eu ii servesc ipochimenului exact ce merita: nu se pune problema de a ma cobori la nivelul lui ci doar de a-i explica pe intelesul intelectului sau redus cam in ce zona se afla).

http://www.evz.ro/detalii/stiri/cosmarul-din-nameti-romanii-care-dorm-in-iglu-96...

http://www.gandul.info/news/romania-sub-cod-portocaliu-cat-mai-tine-iarna-data-d...

http://www.gandul.info/news/romania-sub-cod-portocaliu-avalansa-pe-dn6-15-masini...

PS Si inca un articol:
http://www.jurnalul.ro/reportaje/infernul-alb-de-la-carligu-mic-200-de-voluntari...
Back to top
« Last Edit: Feb 13th, 2012 at 10:28am by AlexA »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #15 - Mar 16th, 2012 at 1:40pm

O mica poveste, tocmai buna pentru pauza de masa!

"Farfuridi cu iPAD"
de Lelia MUNTEANU
Postat la: 16.03.2012
Gandul

"""Personajele lui Caragiale s-au updatat. Brânzovenescu şi Farfuridi şi-au tras iPAD.
       "Răcnetul Carpaţilor",  "Vocea patriotului naţionale", "Aurora democratică" au trecut pe net.  Jupân Dumitrache, Nae Ipingescu, Conu Leonida (ba chiar şi a doua consoartă, Efimiţa) s-au mutat pe forumuri.
       Caţavencu are televiziune.
       Hair-stylistul Nae Girimea se confruntă, la Acces Direct, cu Didina şi Miţa. În duplex - Pampon şi Crăcănel.
       La talk-show-ul lui R. Venturiano (astăzi, cărunt), în gradene, aplaudă Ioneşti şi Popeşti.
       Veta şi soră-sa, Ziţa, n-au scăpat nici un episod cu Elodia. Aşteaptă promoţia la tigăi.
       Tipătescu e în teleconferinţă cu premierul. În timpul liber, absoarbe fonduri europene.
       Zoe are facebook. O mulţime de cetăţeni turmentaţi îi dau like-uri.
       Agamemnon Dandanache aşteaptă campania electorală, ca să împartă pungi cu zahăr şi să posteze câteva filmuleţe compromiţătoare pe youtube.
       Ghiţă Pristanda a fost restructurat. S-a înscris la "Românii au talent". E preocupat de box-office.
       Box populi, box dei!  """
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #16 - Mar 19th, 2012 at 6:24pm

""Verdict oficial. Prefectul a plagiat lucrarea subalternei. Cine este şi ce sancţiuni umilitoare ar putea primi""
Romania Libera

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/verdict-oficial-prefectul-a...

O picatura intr-un ocean de impostura! Este un inceput dar  nimic fata de cate cazuri de plagiat exista. Mi se pare ca este doar un oscior aruncat publicului ( este vorba de un profesor universitar.......de sport, de la vestita universitate din Arad) in timp ce se acopera alte cazuri, sau pur si simplu se ignora.
De aceea am si postat acest comentariu pe  topicul " De-a v-ati ascunselea". Cat se mai ascund unii dupa degetul mic?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #17 - Mar 20th, 2012 at 2:11pm

Pe unde se mai infiltreaza serviciile?

"Din motivare mai reiese faptul că directorul Chișărău s-a întâlnit, cu o zi înainte de a se deplasa în Serbia, cu Marian Mihăilă, fost ofițer SIE, actualmente președinte al Senatului Universității ”Eftimie Murgu” din Reșița."

http://www.evz.ro/detalii/stiri/povestea-spagii-de-50000-de-euro-de-la-biserica-...

O fi incasand si pensie, in paralel? Sau are dosare de FrunzeVerzi pe pereti?
Back to top
« Last Edit: Mar 20th, 2012 at 4:29pm by craciunm15 »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #18 - Apr 2nd, 2012 at 12:57pm

Ba e plagiat, ba nu e plagiat, totusi,  intr-un final lucrurile s-au indreptat spre normalitate. Pe cand si la noi?
Nu v-ati saturat de oameni slabi ce stau sluj in fata unor impostori?

"Presedintele ungar Pal Schmitt demisioneaza, in urma scandalului de plagiat"
de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2012,

http://www.hotnews.ro/stiri-international-11897860-presedintele-ungar-pal-schmit...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #19 - May 23rd, 2012 at 10:40am

Cred ca ati remarcat cu totii articolele din ultima vreme din presa romaneasca  referitoare la CV-ul unuia sau altuia. In afara de cazurile de plagiat ( despre care se scrie din ce in ce mai putin, constat)  se vorbeste mult despre inexactitudinile din CV, realizari marunte si obscure ridicate la rang de diplome, titluri, etc.
Bineinteles, in mare parte este vorba de politicieni ce si-au "umflat" CV-urile, dar cred ca situatia este aceeasi si in mediul universitar ( cu mici exceptii, bineinteles).
Marturisesc ca nu inteleg cum poti sa minti cu seninatate intr-un document public ( CV-ul) stiind ca o minima cautare restabileste adevarul.
Cateva articole pe acest subiect; poate sunt un semnal de alarma pentru cei ce si-au pictat frumos CV-ul.
Ca o mica informatie (amuzanta): va mai amintiti poate de domnul DD ce isi trecuse pompos in CV titlul de profesor la nu stiu ce universitate americana, in timp ce el era si este doar un colaborator oarecare cu un statut la fel de oarecare? Ei bine, dupa ce si-a schimbat titlul pompos  ( urmare a discutiei de pe FAR) in  "profesor (adjunct), cu parantezele respective, crezand ca e mai "interesant" ", acum l-a mai "normalizat" putin si se prezinta ca "profesor asociat ( profesor adjunct)". Tot e bine ca a inteles ca nu tot ce zboara se mananca si ca sunt multe persoane familiarizate cu titulaturile din universitatile straine ce stiu sa faca diferenta intre iazul gastelor si lacul lebedelor.
Si acum articolele buclucase:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12312371-cum-transformat-ministrul-daniel-c...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12286837-video-cum-transformat-minstrul-rov...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5517414-elena-basescu-studiat-regim-part-ti...

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5625970-cum-umflat-dezumflat-radu-duda-studi...

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #20 - Apr 6th, 2013 at 9:00am

Cum nu am mai taiat de mult frunza la caini pe topicul asta, postez un articol despre spaga dintr-o universitate romaneasca.

"Un profesor universitar șpăgar nu și-a ridicat salariul timp de 7 ani, dar și-a făcut vilă și trăia în lux"
EvZ
"Conferențiarul șpăgar de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Victor Babeș din Timișoara, Daniel Cioca, a fost trimis în judecată, săptămâna aceasta, pentru luare de mită în formă continuată. Bărbatul este arestat preventiv, după ce a fost ridicat de Poliție pe 8 februarie, când s-a dovedit că cerea bani studenților pentru a promova examenele."
"Dascălul de 43 de ani era poreclit ”Ghiocel” și preda Biologie celulară și moleculară. “În cursul lunii februarie 2013 conferențiarul a primit, în mod repetat, sume de bani de la studenţi din cadrul UMF ”Victor Babeş” Timişoara, pentru a-i promova la examenul organizat la disciplina Biologie celulară şi moleculară, disciplină al cărei titular este”, explică prim- procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș, Ion Brașoveanu. În total s-au probat 20 de astfel de fapte. Numai în sesiunea din iarnă. În mai puțin de două săptămâni. "
http://www.evz.ro/detalii/stiri/profesorul-spagar-de-la-medicina-avea-target-in-...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #21 - Apr 9th, 2013 at 9:00am

" EDUCAŢIE. Acreditare internaţională pentru a răspunde calomniilor
„Fabrica de diplome“, în elita mondială"
Romania Libera

http://www.romanialibera.ro/actualitate/educatie/fabrica-de-diplome-in-elita-mon...

Ne mai laudam cu  o asa zisa acreditare "mondiala" pentru a  ascunde mizeria sub pres.
Este vorba despre bine cunoscutele fabrici romanesti de diplome in medicina; in articolul de fata este prezentat Clujul, dar situatia cred ca este aceeasi si in alte centre universitare. Din pacate, situatia nu se rezolva  cu o acreditare "mondiala", care numai mondiala nu e, ci ridicand nivelul  invatamantului universitar. Iar asta nu se poate face cu pseudo atestari si articole de presa care incep cu minciuni flagrante:
"Facultatea de Medicină din Cluj este tot mai cunoscută la nivel internaţional, iar în prezent are peste 2.000 de studenţi. Mulţi dintre ei provin din ţări occidentale, precum Franţa ori Suedia, pentru că aceşti studenţi sunt atraşi de nivelul mult mai scăzut al taxelor percepute în România, dar şi de faptul că diplomele de medic le sunt recunoscute la nivel mondial."

Studentii straini vin aici nu pentru ca taxele sunt mai mici ( nici nu sunt de altfel, cel putin comparativ cu cele din  Franta) ci pentru ca nu trec examenul de admitere in tarile lor, ceea ce mi se pare ca schimba complet datele problemei.

Din pacate se continua acest joc "de-a v-ati ascunselea" in care se crede ca o bucata de hartie numita acreditare tine loc de valoare universitara.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #22 - Apr 18th, 2013 at 2:30pm

O fi sau nu o fi? 

" Unul dintre cele mai citate studii pentru a justifica masurile de austeritate contine erori grave"
de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2013,

"Un influent studiu semnat in 2010 de doi prestigiosi economisti si care concluziona ca o datorie mai mare de 90% din produsul intern brut al unei tari bogate este insotita in mod automat de o recesiune contine mai multe "erori grave", au anuntat recent trei oameni de stiinta din Statele Unite, citati de AFP.

"Acest studiu a fost unul dintre cele mai citate pentru a sustine ideea ca datoria publica este problema zilelor noastre. Dar autorii au comis erori grave", a declarat unui dintre acesti oameni de stiinta, Michael Ash, profesor de economie la Universitatea Amherst din Massachusetts.

Studiul controversat este opera a doi economisti de la Harvard, Carmen Reinhart si Kenneth Rogoff, fost economist sef la Fondul Monetar International in perioada 2001 - 2003.

In aceasta lucrare publicata in 2010, ei au concluzionat ca perioadele in care datoria publica a tarilor bogate a depasit 90% din produsul intern brut corespund, in medie, unei recesiuni de ordinul a -0,1%.

Publicata in plina criza a datoriilor din zona euro, acest studiu a fost comentat abundent si a servit drept referinta explicita pentru fostul candidat republican la functia de vicepresedinte Paul Ryan.

Studiile publicate in aceasta saptamana de trei economisti la Massachusetts au ajuns la o concluzie radical diferita: studiind aceeasi perioada, ei au estimat cresterea economica a acestor tari bogate care inregistrau o datorie mai mare de 90% din PIB la +2,2%.

"Totul a pornit de la studiile unuia dintre studentii nostri care nu ajungea la aceleasi rezultate ca Rogoff si Reinhart. Am studiat problema si am descoperit o serie de erori", a adaugat Ash.

Astfel, o eroare de cod in Excell, folosit pentru calcule, a exclus complet cinci tari (Australia, Austria, Canada, Danemarca si Belgia), potrivit blogului Institutului Roosvelt Next New Deal. Belgia, in special, a avut 26 de ani cu o rata a datoriei mai mare de 90%, dar cu o crestere medie de 2,6%. In plus, cei doi cercetatori au folosit o metoda contestata de ponderare a tarilor intre ele.

In studiul lor, cei trei profesori isi acuza colegii de la Harvard ca au procedat la o "triere a datelor" si sustin ca noile concluzii ar trebui sa conduca la o revizuire a "obiectivelor de austeritate" aparate in Europa sau in Statele Unite.

"Ar fi cu adevarat o decizie foarte gresita pentru un guvern sa utilizeze acest prag de 90%", considera Ash.

Reinhart si Rogoff au sustinut in Wall Street Journal ca rezultatele noului studiu sunt de "acelasi ordin" ca propriile lor rezultate.

Pe blogul sau, laureatul premiului Nobel pentru economie Paul Krugman a renuntat sa le mai ia apararea, considerad ca raspunsul lor este "intr-adevar foarte gresit". "

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-14644287-unul-dintre-cele-mai-citate-st...

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #23 - May 28th, 2015 at 12:19pm

Cand prostimea (si prostia) se solidarizeaza aiurea-n tramvai!

"Je suis Dragnea!”

"Dacă Dragnea e vinovat, toţi suntem vinovaţi! "

http://www.gandul.info/politica/je-suis-dragnea-14353326

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #24 - Jun 8th, 2015 at 12:20pm

Quote:
”Intelegerea si acceptarea” unei afirmatii false nu este ”un inceput bun”.
Afirmatia "Cei mai mari dusmani ai sistemului universitar romanesc sunt universitarii romani." este falsa, indiferent de intelesul pe care-l atribuim sintagmei ”sistemului universitar romanesc”.
Daca intelesul este sistemul actual (asa cum este el acum) atunci afirmatia este falsa pentru ca sunt destui carora le convine situatia. Daca intelesul este un sistem mai corect, afirmatia este din nou falsa pentru ca sunt destui carora nu le convine situatia.
Orice inteles posibil am lua, rezultatul va fi acelasi.

Daca premisa oficiala a FAR este ca toti universitarii romani sunt impostori si partizani ai starii de fapt, atunci care este rostul acestui forum?

In discutiile de pe acest forum nu a fost niciodata vorba de o generalizare absoluta.  O afirmatie ca aceasta " toti sunt asa si pe dincolo",  este ridicola din start, pentru ca nu exista un sistem format numai din universitari buni sau universitari rai. Acest lucru se subintelege si, cum argumenta Eugen Stamate ceva mai devreme, nu poti repeta in fiecare comentariu, raspuns sau discutie  aceste lucruri: se presupune ca cei care discuta cunosc macar despre ce e vorba si sunt capabili singuri sa plaseze un raspuns in contextul respectiv. Dar daca ne luam mereu de forma unui text si nu de fondul acestuia evident ca putem filosofa si gasi nod in papura ani de zile, la orice afirmatie care nu ne place.

Interesant e ca atunci cand se scrie despre lucruri concrete, cum ar fi CV-ul  absolut gretos al unor impostori universitari,  comisii   extrem de importante pentru sistemul universitar in care gasim pseudo-universitari,  "filosofii"  tac malc, desi ipotezele  sunt extrem de clare..........
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)