Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

YaBB is sponsored by XIMinc!

Pages: 1 ... 6 7 8 9 
Despre plagiat (Read 43360 times)
Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Re: Despre plagiat
Reply #175 - Mar 22nd, 2013 at 12:08pm

Salut, problema "autoplagiatului" chiar *ezista* (un coleg d-al meu de p-acilea a fost *dat afara*, pe tacute, cand a fost "prins").

Am "prins" pe unu' (mare mahar localnic, de pan' jud. Hunedoara, cred c-akuma-i pe cai din nou "mari"), mathematician d-al "meu", am scris un raport (ca, era *clar*, ca spre disperarea *lui*, "scripta manent"), l-am "dat" in mana concurentului , ala a decis sa "amane" darea-n gat (chestii *politice*, desigur). Shi, ala, e acuma *conferentziar* (desigur). El, *shtie cine e*. Nu, nu ma obosesc de-ai da numele, Cu toate c-ashi *putea-o face* (ca, docomentele-s la *indemana*), nu o fac.

De *ce n-o fac*? De ce nu-l *distrug* pe-acest "pacalici"? Simplu: pentru ca *nu cred ca daca ashi face ceva anume se va intampla ceva anume*. Ca, nu mai am incredere in *fibra morala* a celor care ne conduc.

Desigur, imi *rezerv dreptu'* de-al face, *cand o sa vreau io*, de *chiar rushine*. Vom videa. Ca, auzii c-ar fi un *bun* administrator. Vom videa: ca *numa'* cand ishi va lua nasu' la purtare il voi chiar "plesni": local, cu docomentele.

Numa' fain,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #176 - Mar 24th, 2013 at 2:33pm

Ach, Alexa, ma *invatzashi o lectziune*, zau! Cand scriai tu, pa mai sus (ca, uite, acuma am de-abea oleaca da timp de-a ceti) cu ca "e binecunoscuta practica de-a publica odata asha, odata pa dincolea" - desigur , cetat aproximativ, da' *corect* pan' substantza.

Uite" mie *nu mi-a dat niciodata pan' cap*, gaselnitza asta... Mai *ales* ca ma pune aia sa *semnez* ca nu o public inca odata decat pan' *cartzi* etc. etc.

Ca ma-ntreba cineva (bucureshtean), pan' chiar 2011, cum ca ce se-ntampla, cand le-am "facut" pa alea (comunicate)? Pai, i-am spus, le-am comunicat pen' ca *inca nu au aparut* - desigur, intr-un rezumat care *nici macar nu de-voala rezultatele*. Ai de-au vrut sa le "vaza", au trebuit sa asiste la cuvantzarica mea. Ce e , oare, atat de ciudat? Ca, mie mi se pare *chiar normal* de-a *anuntza* rezultate care "vor veni", sau, pe cele care cred io c-au "trecut" ne-observate.

Ca lumea *nu mai prea ceteshte*, bre! Shi, le "scapa", pa unele... De *aia* ti duci la o conferintza d-a lu' peshte: ca sa-tzi vinzi "morcovii" (chiar cum scria, *inspirat*, Gigel Militaru) la *cxhiar taraba*.

Dar, sa "vinzi" di doua ori? S-o *publici* di doua ori? Ma cam scuzatz' : ma cam opun!

Ca, ai d-o *fac*, o fac doar pen' a "suge banu". Pentru *mine*, e *fara de indoiala*.

No numa' fain,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #177 - Mar 28th, 2013 at 2:43pm

Ha, ha, Ui cine *scrie*, adicatilea, *moa*! Caruia i-au *aparut* de *doua ori* chiar *doua*, chiar *identice*!

Da-i *drept*, ca ceva, anume chiar *nu era pan' ordine cu revistele alea di pa la Cluj, pan' anii '80*.

Ca, trimiteam la *una*, mi se respingea, pa urma aparea pantr-alta...Ca, *asha ieream io invatzat*: ca, daca tzi se *respinge*, chiar *potzi* trimete la o *alta*. Dar, vezibine, aia cam aveau cam "lipsa" de materiale & pa urma decideau (ei, da capu' lor) ca sa publice... Era, deja , muuult prea tarziu, capra-i pa scafarlia *lor*!

Shi, *desigur*, cam tre' sa ma credetz' *doar pa cuvant*, di data asta: ca *nu mai am docomentele*, ca, le-am aruncat imediat, rejectziile, cum, la varsta *aia*, era chiar *normal*, nu?

Shi, s-o shtitz': n-am pastrat *nici macar pa alea care ma guguleau* (pa vremea *aia* - oricum, iereau tate, "pi hartie"). Dupa mine nu vor ramane docomente - ca nu ma consider marea & cu sarea...

Da' vezi: se-ntampla (cum au fost ale *mele*, adica, *identice*). Cand, insa, *schimbi* o fraza, p-ici, pi colea, ne cam putem chiar intreba.

Da' las, ca astea-s maruntzihuri. Am chiar *facut io* o greshela, intr-un mesaj de pa mai sus, pomenind de "Chevalley" in loc de "A. Weil". Shi, uite, nu ma rushinez da fel.

Da' zau ca nu-mi mai prea pasa de alea "trecute"... Ca, *nu am timp* & n-am *nici stare*. Ca, m-ashteapta *atatea* probleme pi care n-am idee cum le voi putea face... Shi, nu mai am * timp*
...

Numa' fain, tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #178 - May 9th, 2013 at 3:01pm

""Două suspiciuni de plagiat, la universităţi din Iaşi şi Arad, publicate de integru.org"

http://adevarul.ro/news/eveniment/doua-suspiciuni-plagiat-universitati-iasi-arad...

"Două noi cazuri de posibil plagiat în lumea academică românească au fost publicate, miercuri după-amiază, pe integru.org. Primul este prezentat ca un caz de lucrare de doctorat de tip plagiat „cut&paste“, acuzat fiind un lector al Universităţii „Al. I. Cuza“, din Iaşi, al doilea îl vizează, cap de listă, chiar pe decanul de la Medicină, de la Universitatea de Vest din Arad, dar şi pe rectorul instituţiei."

Lectura placuta, desi nu stiu cat de placuta poate fi lectura unui articol despre o teza de doctorat copiata in proportie de 98% si un articol  publicat in " Jurnal Medical Arădean" ( si eu care ma amuzam ieri de "Institutul pentru cercetarea sfleclei si a cartofului"......)

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #179 - May 9th, 2013 at 3:37pm

AlexA wrote on May 9th, 2013 at 3:01pm:
"Două noi cazuri de posibil plagiat în lumea academică românească au fost publicate, miercuri după-amiază, pe integru.org. Primul este prezentat ca un caz de lucrare de doctorat de tip plagiat „cut&paste“, acuzat fiind un lector al Universităţii „Al. I. Cuza“, din Iaşi, al doilea îl vizează, cap de listă, chiar pe decanul de la Medicină, de la Universitatea de Vest din Arad, dar şi pe rectorul instituţiei."

Si mai important de discutat ar fi modul in care ajung in functii de conducere persoane cu plagiat ordinar.
Adica, cum de au tupeul sa candideze?
Si cum de ajung sa fie alesi? Sunt vazuti ca modeloe de colegii lor?

La noi in universitate (de prim rang se zice) o plagiatoare si un plagiator (ca i-am dovedit si comsia d etica a confirmat) au ajuns director de departament, respectiv membru in senatul universitatii.
Si culmea, persoana din senat s-a inscris chiar in comisia de etica a universitatii.
Comisia de etica a confirmat plagiatul si le-a dat avertisment, cerand si retragerea lucrarii. In plus a cerut scoaterea persoanei din comisia de etica. Dar a ramas in senat, iar directorul de departament a ramas in functie.
Problema cea mai mare e cum de au fost alesi de zeci de colegi dintr-o universitate (stabilita ca fiind de prim rang la noi).
Nu cumva asta vrea multimea?
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #180 - May 9th, 2013 at 4:10pm

craciunm15 wrote on May 9th, 2013 at 3:37pm:
Nu cumva asta vrea multimea?

nu va mirati...inca nu erati lamurit asupra faptului ca multimea noastra este altfel decat in alte parti?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #181 - May 10th, 2013 at 10:28am

maria_andrei wrote on May 9th, 2013 at 4:10pm:
nu va mirati...inca nu erati lamurit asupra faptului ca multimea noastra este altfel decat in alte parti?

Stiam ca multimea iubeste plagiatul. Credeam, totusi, ca ii uraste pe plagiatori...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #182 - May 10th, 2013 at 3:50pm

craciunm15 wrote on May 10th, 2013 at 10:28am:
Credeam, totusi, ca ii uraste pe plagiatori...

Asa ar fi fost in mod normal, dar cum la noi in jurul plagiatului s-a creat o mare confuzie...nu-mi dau seama cum de pana acum un an nu s-a auzit nimic despre plagiat (desi se practica) si dintr-o data a explodat...cam ciudat ...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #183 - May 10th, 2013 at 8:09pm

Doamna Maria Andrei,

de mai muuulta vreme va chiar cetesc incercarea (vai! sortita doar d-a va ''cobora'' - ca vaz ca *insistatzi*, cum pot insista *doar* cei , sa le spunem, ''in-regimentatz' '' cam *poplitic*).

Hai, spunetzi-ne & *noua*, o chiar *odata*: Dvs, *chiar* consideratz' pa Ponta un chiar plagiator|?

Da' sa ne-o spunetz' *clar*, chiar *cetetz*, odata pentru un totdeauna.

Nu de alta, da' io *unu* sunt chiar ''confuz'' : ca, Dvs., Doamna, chiar: cu *cine* chiar tzinetz'?

Ca, v-o scriu ca tre' sa ne o scritz'... Pana la URMA. Ca sa nu murem noi chiar proshti, cu privirea pan' *chear* ceatza...

Numa' fain,

Nea Marin, canele da serviciu

Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #184 - May 11th, 2013 at 4:00pm

Marian_Deaconescu wrote on May 10th, 2013 at 8:09pm:
de mai muuulta vreme va chiar cetesc incercarea (vai! sortita doar d-a va ''cobora'' - ca vaz ca *insistatzi*, cum pot insista *doar* cei , sa le spunem, ''in-regimentatz' '' cam *poplitic*).

Nea Marin,
Intotdeauna cand se comenteaza ceva care nu va place referitor la plagiat, gata este ceva politic la mijloc! La mine nu este nimic politic, nu sunt de acord cu plagiatul, dar pot sa-mi pun intrebari privind modul in care sunt descoperiti plagiatorii? Alesi unul cate unul, doar pe impact mediatic, cand de fapt sunt foarte multi printre noi...
Acum sunteti lamurit?
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #185 - May 15th, 2013 at 9:38am

"Precedent important: demisie la Universitatea „Al. I. Cuza“ din Iaşi după acuzaţii de plagiat lansate de Integru.org"

http://adevarul.ro/news/eveniment/precedent-important-demisie-universitatea-al-i...

Deocamdata, plagiatul nu a fost recunoscut de autoare, demisia avand "motive personale". Pacat ca nu si-au gasit niste motive personale de demisie si alti plagiatori.  Sunt  dezgustata  total cand stiu ca  plagiatori dovediti isi vad de viata  profesionala fara nici o jena. Si ca ceilalti colegi accepta senin situatia.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #186 - May 15th, 2013 at 2:42pm

AlexA wrote on May 15th, 2013 at 9:38am:
Si ca ceilalti colegi accepta senin situatia.

Colegii acepta situatia?
A fost un caz infect la Medicina in Timisoara, cu un profesor batran care solicita sex de la studente ca sa mareasca nota cu un punct. A fost filmat si dat pe ProTv.
Am intalnit mai multi colegi care au spus ca de fapt el ar fi fost provocat si nu era chiar de vina...
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #187 - May 16th, 2013 at 4:21pm

Iată că încep totuși să se miște lucrurile și în zona plagiatelor. După demisia de la UAIC, asistăm la o desfacere a contractului de muncă la UBB.

Comisia de Etică a Universităţii "Babeş-Bolyai" (UBB) Cluj a decis desfacerea contractului de muncă al unui profesor de la Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor, Gheorghe Popescu, acuzat de plagiat de către o fostă doctorandă, însă decizia poate fi contestată de acesta.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, joi, de reprezentanţii UBB Cluj, Comisia de Etică a analizat sesizarea depusă de prof. dr. Valeria Gîdiu, în 22 aprilie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

http://www.gandul.info/stiri/profesor-de-la-babes-bolyai-concediat-dupa-ce-e-fos...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #188 - May 21st, 2013 at 11:52am

"Noi am constatat ce s-a constatat, dar nu va pot spune ce este scris in constatare ".

Nu, nu e un citat din Caragiale ci un fragment din declaratia lui Razvan Casmoiu, directorul Directiei de Expertize din cadrul ORDA.  Iar "constatarea constatata din constatare" se refera la expertizarea cartii pentru care Victor Ponta a fost acuzat de plagiat.

"Rezolutia Parchetului: "Raportul de constatare tehnico-stiintifica al ORDA nr. 11414 din 15.05.2013 a concluzionat ca intre lucrarea cu titlul "Raspunderea in dreptul international umanitar" autori Daniela Coman si Victor Ponta pe de o parte si lucrarile "Drept international penal", autor Vasile Cretu, "Curtea Penala Internationala. Istorie si realitate" autor Dumitru Diaconu si "Dreptul International Penal si Infractiunile Internationale" autor Dumitru Geamanu nu exista identitate totala de structura, ci doar o identitate partiala de structura"."

In concluzie:

"Parchetul General a decis sa nu inceapa cercetarile penale in cazul presupusului plagiat al lui Victor Ponta. Premierul, exonerat de orice raspundere ."

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-14846030-parchetul-general-decis-nu-inceapa-...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #189 - May 21st, 2013 at 1:59pm

AlexA wrote on May 21st, 2013 at 11:52am:
"Noi am constatat ce s-a constatat, dar nu va pot spune ce este scris in constatare ".

Pai, ORDA e platita din bani publici si nu ar avea dreptul sa tina secret constatarea facuta pe bani publici.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #190 - Mar 16th, 2014 at 11:29am

Despre plagiat, etica cercetarii, Nature (´Biblia´ autenticilor oameni de stiinta), despre imaginea publica si riscurile acesteia, plecind de la studiile Obokata et alii, tocmai publicate.

http://www.ipscell.com/2014/03/guest-post-a-seismologist-from-japan-looks-at-the...

PS
Ce se intimpla cind in Nature apar studii inepte? Sau cind, tot acolo, este folosit plagiatul? Sint suficiente scuzele?
Ma tot uit cum Ad Astra, marele beneficiar al fondurilor de cercetare din perioada 2010-2012, utilizeaza plusul financiar pentru imagine: ofera ´premii´, operatiune prin excelenta mediatica. De ce nu au folosit surplusul financiar pentru a finanta burse de studiu? Sau pentru a infiinta centre de cercetare/unitati de invatamint superior, specializate, de care avem atita nevoie?
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #191 - May 8th, 2014 at 10:22pm

Inca nu m-am obisnuit  cu ideea ca in Romania (si nu numai, ca sa fim corecti) un doctorat se poate obtine atat de usor in foarte multe dintre domenii!  Nu mi se pare normal sa obtii un doctorat din care sa nu publici nici macar un rezultat serios (care e contributia ta originala? unde e doctoratul sau ce mai inseamna doctorat?) dar cand  e vorba si de plagiat  devine absolut grotesc!

"… din ciclul “doctoratul si plagiatul”. Azi, Victor Alistar, directorul Transparency Romania !"

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/din-ciclul-doctoratul-si-pla...
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #192 - May 9th, 2014 at 11:57am

AlexA wrote on May 8th, 2014 at 10:22pm:
"… din ciclul “doctoratul si plagiatul”. Azi, Victor Alistar, directorul Transparency Romania !"

Nu este foarte de mirare, pentru că personajul cu pricina a mai avut probleme de incompatibilitate. Se pare că aceasta este boala cea mai la modă în România: ca tocmai hoțul să strige cel mai tare, Prindeți hoții ! Cred că ar trebui să se ieftinească oglinzile, sau chiar să se livreze gratuit pentru o perioadă.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #193 - May 9th, 2014 at 1:46pm

Da, insa ar trebui sa intelegem ca dincolo de habitudinile noastre de lucru, de valahi nedusi la scoala, lipsiti de simtul proprietatii, exista si alte cauze ale fenomenului.

Cu vreo doua luni in urma scriam despre un caz din Japonia (postarea se afla mai sus). Acolo sint probleme, se pare, si cu unii dintre membrii comisiei constituite de RIKEN, care s-au pronuntat oficial asupra textelor publicate in Nature de Obokata et alii...

http://www.nature.com/news/accusations-pile-up-amid-japan-s-stem-cell-controvers...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #194 - May 9th, 2014 at 7:29pm

a_muraru wrote on May 9th, 2014 at 1:46pm:
Da, insa ar trebui sa intelegem ca dincolo de habitudinile noastre de lucru, de valahi nedusi la scoala, lipsiti de simtul proprietatii, exista si alte cauze ale fenomenului.

Cu vreo doua luni in urma scriam despre un caz din Japonia (postarea se afla mai sus). Acolo sint probleme, se pare, si cu unii dintre membrii comisiei constituite de RIKEN, care s-au pronuntat oficial asupra textelor publicate in Nature de Obokata et alii...

http://www.nature.com/news/accusations-pile-up-amid-japan-s-stem-cell-controvers...

Domnule Muraru, probleme de acest tip sunt peste tot, ceea ce face diferenta este numarul lor.  In Romania doctoratele  fara nici o substanta stiintifica  ( ba chiar plagiate) au devenit "normalitate", spre deosebire de alte tari in care aceste cazuri raman totusi episodice. Cel putin in unele domenii a devenit " la moda" sa ai doctorat, de unde sute de astfel de teze in fiecare an. Este aberant!
Bineinteles,  faptul ca mari universitati si reviste stiintifice  de prestigiu sunt atinse de aceasta " boala" e cu atat mai ingrijorator. Aceasta este in mare masura rezultatul politicii de a publica cu orice pret si cat mai mult. Dar nici politica contrara" scriu cand am chef si public cand mi-aduc aminte"  nu este o solutie. Vrem, nu vrem trebuie sa existe o ierarhie a valorii  (care de altfel a existat intotdeauna). Numai ca nu trebuie sa devenim sclavii clasamentelor si ai cantitatii,  in dauna calitatii stiintifice.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #195 - May 10th, 2014 at 10:05am

Este într-adevăr un subiect foarte interesant de discuție și fiind în directă conexiune cu domeniul pe care lucrez, pot să vă ofer și unele posibile explicații. În domeniul chirurgiei reparatorii și a reconstrucției de țesuturi, s-au făcut în ultimii ani progrese spectaculoase, ideea fiind de a utiliza propriile celule stem din organism (cele mai multe și mai accesibile sunt în țesutul adipos, așa că nu vă feriți neapărat de niște kilograme în plus) care depuse pe un suport adecvat, pot fi dirijate să se specializeze fix pe direcția dorită (osteoblaste, celule musculare, hepatice, epiteliale etc.). Probabil că nu suntem chiar foarte departe de filmele SF în care roboții își reconstruiesc mâini, picioare etc.

Pe de o parte cercetările din domeniul bio sunt cât se poate de costisitoare, dar pe de altă parte și "piața de desfacere" este absolut uriașă și ca peste tot unde este vorba de bani, apar inevitabil și rechinii. Și aici apare o gravă problemă de ordin moral, pentru că este speculată tocmai suferința umană și disperarea. Nu de mult am văzut la televizor un reportaj despre falsificarea medicamentelor folosite în tratamentul cancerului, în care substanța activă era înlocuită cu un antibiotic banal. Ce fel de om trebuie să fii ca să faci un astfel de lucru ? Și mai vorbim despre eutanasierea câinilor. Dar revenind la bani, am să vă dau câteva exemple cât se poate de elocvente. Am vorbit de mai multe ori despre prețul de implementare pe piață a unui medicament nou, care atinge de regulă costuri de 1 miliard de USD. Oamenii se omoară între ei și pentru câteva sute de mii de dolari, darămite când este un miliard în joc. Un alt exemplu elocvent legat de banii care se vehiculează în domeniul biomedical, îl poate constitui cancerul de vezică urinară. La ora actuală în lume sunt aproximativ 400 milioane de bolnavi de cancer de vezică, în majoritatea cazurilor fiind necesară înlocuirea parțială sau totală a vezicii urinare (care are un țesut foarte complex). Vă dați seama ce competiție există în zona biomaterialelor, pentru a găsi suporturi celulare cât mai adecvate pentru reconstrucție. Gândiți-vă că 400 de milioane de oameni reprezintă mai mult de jumătate din populația Europei !

Ca să vă faceți o idee despre cum se face cercetarea pe această felie, vă pot spune că uitându-mă zilele trecute peste publicațiile unui grup din America care lucrează în zona reconstrucției de vezică urinară, am constat faptul că șeful grupului la vârsta de doar 42 de ani are peste 200 de publicații ISI și peste 10.000 de citări în literatură. In doar 12 ani de la terminarea doctoratului, adusese deja în grup contracte de cercetare de peste 15 milioane USD ! Insă spre deosebire de unele țări bananiere, unde cercetătorii își umplu buzunarele proprii din banii de contracte, în State lucrurile sunt destul de bine controlate. Astfel, într-o universitate îți este asigurat salariul pe 10 luni din bugetul universității, iar din cercetare poți să mai adaugi maxim două salarii, ajungând la 12 pe an. Evident că pentru acei care nu vor să facă prea multă cercetare, 10 salarii pe an sunt suficiente pentru a trăi decent. Dar pentru cei care aduc bani în sistem, banii nu sunt dirijați în scopul prosperității personale, ci pentru achiziții de echipamente, pentru a angaja doctoranzi și post-doci (astfel încât grupului să-i crească forța de cercetare), pentru materiale etc. La fel ne povestea și Alexa că în Franța sunt restricții foarte clare legate de salarizarea suplimentară de pe contracte.

Nu știu exact cum este în Japonia, dar probabil că lucrurile sunt suficient de bine controlate în universități și institute de cercetare. Altfel spus, nu neapărat câștigurile directe ale cercetătorilor dau naștere la astfel de situații, ci mai degrabă orgoliul de a fi cât mai sus și cât mai renumit. Dacă ați văzut în articol, chiar un laureat al premiului Nobel este atins oarecum de acest scandal. De multe ori în cercetarea de laborator ajungi într-o fundătură, fără să realizezi foarte bine acest lucru. Și poate unii se gândesc că o finanțare suplimentară de câteva milioane de USD îi poate ajuta să rezolve problema cu care se confruntă. Și atunci supralicitează în speranța că vor scăpa basma curată. Dar iată că lucrurile nu merg întotdeauna așa și în loc să scapi îți rupi gâtul de tot. Evident că aceasta este o variantă mai bună (dacă putem spune așa) existând și varianta mult mai puțin bună, în care se vehiculează falsuri grosolane de la început până la sfârșit.

Insă aceste evenimente care sunt simple accidente în alte părți, la noi devin reguli din păcate. Știu spre exemplu un caz de proiect din categoria Idei complexe, unde directorul, după ce a scris că face câte în lună și în stele, când s-a trezit cu proiectul în ogradă a constatat că el habar nu avea să facă ceea ce spusese. Și atunci apare ceea ce eu denumeam cercetare pe scara avionului. Îți trimiți un doctorand să facă un stagiu într-un colectiv care se pricepe la ceea ce tu nu știi și s-a rezolvat problema. Eventual te mai duci și tu o raită pe-acolo și apoi dacă e musai să existe o compensație, îl faci Doctor Honoris Causa pe colegul european sau american și s-a rezolvat problema !          
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #196 - May 10th, 2014 at 10:07am

AlexA wrote on May 9th, 2014 at 7:29pm:

Domnule Muraru, probleme de acest tip sunt peste tot, ceea ce face diferenta este numarul lor.  In Romania doctoratele  fara nici o substanta stiintifica  ( ba chiar plagiate) au devenit "normalitate", spre deosebire de alte tari in care aceste cazuri raman totusi episodice. Cel putin in unele domenii a devenit " la moda" sa ai doctorat, de unde sute de astfel de teze in fiecare an. Este aberant!
Bineinteles,  faptul ca mari universitati si reviste stiintifice  de prestigiu sunt atinse de aceasta " boala" e cu atat mai ingrijorator. Aceasta este in mare masura rezultatul politicii de a publica cu orice pret si cat mai mult. Dar nici politica contrara" scriu cand am chef si public cand mi-aduc aminte"  nu este o solutie. Vrem, nu vrem trebuie sa existe o ierarhie a valorii  (care de altfel a existat intotdeauna). Numai ca nu trebuie sa devenim sclavii clasamentelor si ai cantitatii,  in dauna calitatii stiintifice.

Stimata doamna, tind sa va dau dreptate: si impresia mea este ca problemele, in Romania, sint mai multe si mai grave decit in alte locuri.

Postarea mea discuta despre altceva, despre resorturile care te imping spre necinste, iar plagiatul este doar o forma a acesteia. Mi se pare mai interesant sa inteleg cauzele fenomenului: doar astfel voi putea gasi, eventual, remediu.

Da, si eu am impresia ca in Romania flagelul este atotprezent, ca abaterea de la etica stiintifica este de multe ori evidenta. Dar sint obligat chiar de formatia mea sa recunosc ca aceasta este o concluzie personala, chiar daca impartasita si de altii, o concluzie bazata pe observarea directa/relatarilor colegilor. Dar nu am date certe, stiintifice, care sa ateste observatia mea: toti consideram ca exista o problema, ca aceasta este grava, pervaziva, insa nu avem o cercetare cu pretentie de obiectivitate, exhaustiva, care sa indice amplitudinea fenomenului, sa-i descrie cauzele, si sa indice eventual remedii.

M-as bucura daca am trece de la nivelul impresiilor (care pot crea sentimentul de certitudine) la cel al studiului. Or, asta nu prea face nimeni, din cite stiu: subiectiv, e mai simplu ca impresia mea sa fie confirmata de impresia dumneavoastra, de impresia celorlalti colegi...
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #197 - May 11th, 2014 at 9:08am

a_muraru wrote on May 10th, 2014 at 10:07am:
Da, si eu am impresia ca in Romania flagelul este atotprezent, ca abaterea de la etica stiintifica este de multe ori evidenta. Dar sint obligat chiar de formatia mea sa recunosc ca aceasta este o concluzie personala, chiar daca impartasita si de altii, o concluzie bazata pe observarea directa/relatarilor colegilor. Dar nu am date certe, stiintifice, care sa ateste observatia mea: toti consideram ca exista o problema, ca aceasta este grava, pervaziva, insa nu avem o cercetare cu pretentie de obiectivitate, exhaustiva, care sa indice amplitudinea fenomenului, sa-i descrie cauzele, si sa indice eventual remedii.

Mă îndoiesc că va exista foarte curând o preocupare științifică pentru acest fenomen. Insă în mod clar în România, amploarea acestuia este în legătură directă cu ceea ce se întâmplă în societate. Să nu uităm că tinerii noștri sunt obișnuiți încă din liceu să copie, să obțină note mari pe orice alte căi decât cele care presupun munca etc. Dacă în țările civilizate conștientizarea gravității furtului intelectual este indusă încă din liceu, la noi din contra îi "învățăm" cum să fure cât mai eficient. De fapt nici nu-i nevoie să-i învețe nimeni, pentru că se învață între ei. La examenele scrise aproape că nu mai poți merge fără sisteme de bruiaj. Fițuicile au ajuns o poveste desuetă. Nanotehnologiile își spun și aici cuvântul ! Și după părerea mea încă nu s-a ajuns la vârful de degradare a situației. Ceea ce se semnalează acum în presă este mai mult rezultatul perioadei post-revoluționare de până în 2000. Și dacă ne referim la teze de doctorat, una dintre motivațiile principale la acea vreme erau cei 15 % care-i câștigai la salariu.

Acum nu mai există această motivație și doctoratele rămân mai mult o problemă de blazon. Sigur că dimensiunile fraudei sunt direct proporționale cu vizibilitatea internațională a domeniului, altfel spus, tot la ISI ajungem. Acolo unde cercetarea a fost suficient de bine dezvoltată și a existat tradiția publicațiilor, cu siguranță că fenomenul există la o scară minimă. Insă pe domeniile unde tezele de doctorat nu s-au concretizat prin publicații internaționale (unde există măcar o minimă verificare a originalității rezultatelor) s-ar putea ca dimensiunile fraudei să fie cât se poate de consistente. In special în zonele care au cunoscut o dezvoltare explozivă după 1990 (științe economice, științe politice, drept  etc.) foarte probabil ca lucrurile să stea cât se poate de rău. Să ne amintim de exemplele de conducători de doctorat care aveau 50-60 de teze în îndrumare la un moment dat. Chiar și pe cele mai prolifice domenii este imposibil să dai 60 de teme de cercetare independente într-un interval de 3 ani. Și e ușor de presupus că în astfel de situații au existat și interese materiale, nu numai trafic de influență.

Nu cred că putem stabili niște motive anume, ele fiind de cea mai mare diversitate. Insă de contracarat nu este foarte complicat, dacă se dorește. E suficient să se pună la punct o bază de date la nivel național, cuprinzând toate tezele de doctorat susținute și cu siguranță că fenomenul ar fi diminuat într-o măsură consistentă. Ministerul solicită de ani buni tezele de doctorat în format electronic. Nu era o problemă să fie stocate aceste teze și să se construiască această bază de date. Și mai este o metodă foarte simplă de limitare a fenomenului: declarația pe propria răspundere a doctorandului că datele prezentate în teză sunt originale. In unele universități se cer astfel de declarații. Atunci când conștientizezi că te-ai putea trezi după gratii pentru o teză plagiată, cred că te gândești de trei-patru ori înainte de a o lansa pe piață.    
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #198 - May 11th, 2014 at 11:48am

Quote:
aproximativ 400 milioane de bolnavi de cancer de vezică

Sunteti sigur? Conform rapoartelor IARC, in 2012 se inregistrau peste 32 milioane cazuri de cancer la nivel mondial.

"There were 14.1 million new cancer cases, 8.2 million cancer deaths and 32.6 million people living with cancer (within 5 years of diagnosis) in 2012 worldwide."

http://globocan.iarc.fr/Pages/fact_sheets_cancer.aspx
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #199 - May 11th, 2014 at 12:19pm

sitronif wrote on May 11th, 2014 at 11:48am:
"There were 14.1 million new cancer cases, 8.2 million cancer deaths and 32.6 million people living with cancer (within 5 years of diagnosis) in 2012 worldwide."

Cred ca este vorba de NOI cazuri de cancer. Ar fi bine sa fie doar 14 milioane în total. Si mie mi s-a părut mult 400 de milioane, dar va dau referința bibliografică

Three-dimensional, nano-structured PLGAscaffolds for bladder tissue replacement applications
Megan A. Pattisona, Susan Wursterb, Thomas J. Webstera, Karen M. Haberstroha

Biomaterials 26 (2005) 2491–2500
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 6 7 8 9 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)