Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 ... 9 10 11 12 
CNATDCU (Read 65492 times)
anamaria
YaBB Newbies
*

I love YaBB 1G - SP1!

Re: CNATDCU
Reply #250 - Sep 26th, 2013 at 8:00am

Din cele vazute in ultimii 2 ani (si am vazut multe...), ar trebui sa se revina la trimiterea dosarelor de conf. si prof. la cnatdcu, pentru verificari; chiar daca si aici deseori era formala acea validare, totusi parca se mai abtineau sa fabrice dosare.

Situatia la stiinte eonomice spre ex este dezastruoasa. Pt. prof se cer 4 articole ISI cu factor de impact mai mare decat 0. Pot fi din orice domeniu (si de regula se vine cu lucrari din rev. de medicina, fizica, chimie, poli..., depinde unde avem prieteni), nu conteaza numarul de autori; sunt prof. ce au avansat si in acesta sesiune si probabil nu au scris un rand la acele articole. Cu max. 2 exceptii, la revistele romanesti ISI, este un trafic de influenta infernal; se stie prin ce filiera se ajunge sa fie publicate. Din pacate au fost identificate si reviste straine ce publica contra cost (informal, desigur), iar acestea sunt cunoscute in folclor.

S-a promovat si in sesiunea actuala cu lucrari din metalurgia, motivatia fiind ca au fost scrise atunci cand revista era ISI...; se poate intra pe siturile univ si vedea in cv-uri ce publicatii au cei ce si-au depus dosare, in centrele univ. mari. Din pacate nu la toate univ. cv-urile au fost facute publice, stiu ei de ce.

Tot ceea ce ar trebui sa insemne etica universitara lipseste cu desavarsire, probabil pt. 80% dintre profesori. Din pacate acesta este semnalul dat tinerilor nostri colegi, "important este sa te descurci" ...

De asemenea, sunt multe cazuri in care anii acestia cu acelasi dosar s-a promovat de la lector la profesor; probabil ar trebui impuse un set de publicatii de la ultima promovare. Si aici nu este vorba de exceptii, sunt oameni valorosi care chiar merita acest salt, ci ca fenomen de masa.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #251 - Sep 26th, 2013 at 11:14am

Quote:
Și îmi pare rău s-o spun, dar acolo unde șefii de departament fac ce vor ei, acest lucru se întâmplă pentru aceasta e voința majorității celor din departament. Șeful este ales prin vot secret și direct, deci nu se mai poate da vina pe nimeni. Iar Rectorul la fel, reprezintă voința majorității.   

De aia a si ajuns rector unul fara doctorat. Din vointa majoritatii...

Quote:
De aceea unii dintre profesori sunt promovați și după 6-8 ani de "stagiu" pe post de conferențiar.

Eu unul, chiar am 15 ani de "stagiu". Si d-l Costel Sarbu, cred ca si mai mult. Si amandoi indeplimin conditiile actuale de habilitare de peste 10-12 ani.
Asa ca povestea cu vointa majoritatii pe bani publici nu cred ca tine. Asta poate tine la universitati particulare, dar responsabilitatea utilizarii banului public trebuie controlata de cei care distribuie banul public. Nu sa se se ascunda in functii, comisii si consilii si sa spuna ca nu au nici o treaba.
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #252 - Sep 26th, 2013 at 11:16am

craciunm15 wrote on Sep 25th, 2013 at 8:54pm:
Eu am vazut habilitari recente. cu lucrari publicate prin 1987, inainte de doctorat.
Back to top      

Sa nu ma intelegeti gresit, nu sustin ca ar trebui excluse lucrarile din timpul, sau inaintea doctoratului, este munca fiecaruia si trebuie sa o respectam! Nu sunt insa de acord ca doar pe baza activitatii sustinuta doar intr-o anumita perioada sa urci toate treptele unei cariere.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #253 - Sep 26th, 2013 at 11:20am

maria_andrei wrote on Sep 26th, 2013 at 11:16am:
Sa nu ma intelegeti gresit, nu sustin ca ar trebui excluse lucrarile din timpul, sau inaintea doctoratului, este munca fiecaruia si trebuie sa o respectam! Nu sunt insa de acord ca doar pe baza activitatii sustinuta doar intr-o anumita perioada sa urci toate treptele unei cariere.

Habilitarea cam insemna ce ai facut dupa doctorat. Adica perioada in care ai facut cercetari fara un coordonator.
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #254 - Sep 26th, 2013 at 11:24am

craciunm15 wrote on Sep 26th, 2013 at 11:14am:
De aia a si ajuns rector unul fara doctorat. Din vointa majoritatii...

Daca majoritatea este zdrobitoare, asta totusi spune ceva! Ce te faci cu majoritate rezultata din 1-2 voturi peste 50%...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #255 - Sep 26th, 2013 at 11:31am

craciunm15 wrote on Sep 26th, 2013 at 11:20am:
Habilitarea cam insemna ce ai facut dupa doctorat. Adica perioada in care ai facut cercetari fara un coordonator.

Ok, aveti dreptate in privinta abilitarii!
Dar cred ca stiti ca se promoveaza ca, conf si prof pe baza proiectelor de cercetare de doctorat...cred ca erau de tip TD
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #256 - Sep 26th, 2013 at 11:42am

Quote:
Aceste salturi spectaculoase de SL la Prof. de care vorbiți au început odată cu criza de personal din universitățile nou înființate și luându-se apoi exemplul lor, s-a extrapolat și în unele din universitățile mari.  

Tocmai pentru ca sa nu se intample asa ceva CNATDCU a fost investit prin lege cu reponsabilitatea stabilirii si aprobarii unor criterii corecte.
Doar ca - asa cum e la noi - fiecare paseaza vina la altcineva.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #257 - Sep 26th, 2013 at 11:48am

maria_andrei wrote on Sep 26th, 2013 at 11:31am:
Dar cred ca stiti ca se promoveaza ca, conf si prof pe baza proiectelor de cercetare de doctorat...cred ca erau de tip TD

Mie unuia mi se pare corect ca pentru promovarea pe post de profesor sa fie luata in considerare intreaga activitate.
Iar grila de profesor sa fie mult mai grea decat cea pentru habilitare. Nu invers, cum e acum la noi.
Am inteles ca se lucreaza la criteriile de habilitare, sa fie accesibile oricui. Si ca sa nu ajunga oricine habilitat se va pune conditie sa fie mai intai profesor universitar. Si asa vor fi blocati cei care merita (nu li se vor face posturi si vor fi promovati cei care merita mai putin - li se fac posturi si habilitarea va fi o formalitate).
Simplu si murdar, nu? I se poate chiar spune Andronescian.
Back to top
« Last Edit: Sep 26th, 2013 at 3:55pm by craciunm15 »  

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #258 - Sep 26th, 2013 at 11:57am

craciunm15 wrote on Sep 26th, 2013 at 11:42am:
Tocmai pentru ca sa nu se intample asa ceva CNATDCU a fost investit prin lege cu reponsabilitatea stabilirii si aprobarii unor criterii corecte.
Doar ca - asa cum e la noi - fiecare paseaza vina la altcineva.

Cred totusi ca aici este vorba si de criza morala de care vorbea dl Hurduc. La noi trebuie ca, CNATDCU sa scrie explicit totul, altfel mintea romanului o ia razna! Un lucru bun facut de Funeriu la criterii era ca totul putea fi verificat si calculat de oricine.
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #259 - Sep 26th, 2013 at 12:03pm

craciunm15 wrote on Sep 26th, 2013 at 11:48am:
Si ca sa nu ajunga oricine habilitat se va pune conditie sa fie mai intai profesor universitar.

Dar asta nu prea este corelata cu ceea ce este prin Europa!!!
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #260 - Sep 26th, 2013 at 1:45pm

maria_andrei wrote on Sep 26th, 2013 at 11:57am:
La noi trebuie ca, CNATDCU sa scrie explicit totul, altfel mintea romanului o ia razna! Un lucru bun facut de Funeriu la criterii era ca totul putea fi verificat si calculat de oricine.

Cred ca responsabilitatea CNATDCU e bine prevazuta in legislatia Funeriu. In principiu, Funeriu a avut principii bune dar s-a blocat in aplicarea lor cand a intrat sub aripa de smecheri din minister. Cu alte cuvinte, Funeriu a a stabilit criterii clare de promovare, pe care nu le-a aplicat niciodata (nu a promovat nimeni pe post de profesor universitar, nu s-a habilitat nimeni cat a fost el ministru).

Si pe vremea lui era diferenta mare intre criterii. Acum, insa, fiecare comisie face efectiv ce vrea pentru ca se simte in afara oricarui control.
CNATDCU (si in special consiliul) nu intelege ca este investit (legal) si cu responsabilitate nu doar cu functii de protocol.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #261 - Sep 26th, 2013 at 1:45pm

maria_andrei wrote on Sep 26th, 2013 at 12:03pm:
craciunm15 wrote on Sep 26th, 2013 at 11:48am:
Si ca sa nu ajunga oricine habilitat se va pune conditie sa fie mai intai profesor universitar.

Dar asta nu prea este corelata cu ceea ce este prin Europa!!!

Dar ii pasa cuiva?
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #262 - Sep 27th, 2013 at 9:40am

Quote:
Spre exemplu la UTIasi exista precizat clar în standardele universității că este necesară realizarea unui anumit punctaj, de la ultima promovare și până în momentul în care participi la un nou concurs.

Este o situatie normala si de bun simt. Din pacate, exemplul nu este urmat si in alte Universitati din tara. Totusi, CNATDCU putea sa intre putin in acest subiect. Fiecare comisie putea elabora, pe langa mai mult sau mai putin controversatele criterii, un ghid de bune practici.

De exemplu, daca pentru conferentiar sunt necesare X puncte pe nu-stiu-care criteriu, iar pentru profesor X+Y, ghidul sa ofere cel putin recomandarea ca acele Y puncte sa fi fost obtinute de la ultima promovare sau pe o perioada de timp delimitata bine delimitata. Pentru conferentiar ar fi fost mai greu, dar barem o recomandare de genul: cel putin jumatate din criteriu sa fi fost obtinut in ultimii N ani sau perioada scursa de la promovarea anterioara (evident, cea mai mica dintre cele doua valori Smiley)

Fata de Funeriu, eu as fi introdus si o pozitie de profesor permanent, obligand astfel la o reevaluare periodica si a celor care se gasesc in varful "piramidei", doar putinii care reusesc sa-si demonstreze performanta si mai departe meritand sa acceada o asemenea pozitie.  Implicit, toti profesorii la momentul legii ar fi fost obligati sa treaca prin acest filtru...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #263 - Sep 27th, 2013 at 4:48pm

Quote:
în curând nu vor mai fi conducători de doctorat

Aici habilitarea ar mai rezolva din probleme...nu trebuie sa fii prof. univ. ca sa fii conducator de doctorat! Elemente perturbatoare am avut din plin...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #264 - Sep 27th, 2013 at 8:31pm

Multumiti noului CNATDCU. Cu el se poate orice:

http://www.gazetadecluj.ro/stiri-cluj/exclusiv-crivei-septimiu-acuzat-ca-si-a-tr...

Citez dintr-un mesaj primit pe email:
"Conditiile minime, conform legii, pentru a concura pe un post de profesor sunt indeplinite cu:

- Articol publicat in Carpathian J. Math. in 2008, ori in 2008 revista nu avea factor de impact. 
- Articol publicat in Bull. Math. Soc. Sci. Math. Roum. in 2006, ori in 2006 revista nu era indexata ISI, este indexata din 2007si are factor de impact din 2009, iar ultimul factor de impact este mai mic decat 0.5
- Articole publicate in Bull. Aust.  Math. Soc. care are un factor de impact mai mic decat 0.5.
- Citari in articole care nu au aparut, sunt acceptate."

D-l Hurduc ne spune ca - din pacate 4 ani nu s-a promovat - ca altfel, actualul CNATDCU il facea profesor mai demult.
Noroc ca acum poate.

Somnul CNATDCU naste monstri !!!
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #265 - Sep 28th, 2013 at 8:43am

craciunm15 wrote on Sep 27th, 2013 at 8:31pm:
Multumiti noului CNATDCU. Cu el se poate orice:

http://www.gazetadecluj.ro/stiri-cluj/exclusiv-crivei-septimiu-acuzat-ca-si-a-tr...

Citez dintr-un mesaj primit pe email:
"Conditiile minime, conform legii, pentru a concura pe un post de profesor sunt indeplinite cu:

- Articol publicat in Carpathian J. Math. in 2008, ori in 2008 revista nu avea factor de impact. 
- Articol publicat in Bull. Math. Soc. Sci. Math. Roum. in 2006, ori in 2006 revista nu era indexata ISI, este indexata din 2007si are factor de impact din 2009, iar ultimul factor de impact este mai mic decat 0.5
- Articole publicate in Bull. Aust.  Math. Soc. care are un factor de impact mai mic decat 0.5.
- Citari in articole care nu au aparut, sunt acceptate."

D-l Hurduc ne spune ca - din pacate 4 ani nu s-a promovat - ca altfel, actualul CNATDCU il facea profesor mai demult.
Noroc ca acum poate.

Somnul CNATDCU naste monstri !!!

Daca acest conferentiar de la Universitatea din Cluj  a incercat sa-si falsifice dosarul pentru concurs ( si nu CV-ul ca asta inseamna altceva, dar cred ca ziaristul respectiv  habar nu are de diferenta dintre cele doua, scrie si el prosteste o stire aflata dupa ureche) , atunci trebuie sa suporte consecintele acestui act. Insa e bine ca intr-un asemenea caz sa se prezinte lucrurile asa cum sunt. Din e- mail-ul amintit se subintelege ca persoana in cauza incearca sa devina profesor universitar cu articole publicate in reviste ca
Bull. Math. Soc. Sci. Math. Roum.  Carpathian J. Math., Bull. Aust.  Math. Soc, ultima fiind o revista asa si asa, cu un IF de 0,48, media in matematica fiind de 0,78, daca imi aduc bine aminte ( oricum, intre 0,7 si 0,8).
M-am uitat pe Mathschinet la publicatiile conferentiarului din Cluj si situatia e urmatoarea: omul are 44 de articole si din 2007 pana acum are 20 de  publicatii pe care le-am copiat la sfarsitul comentariului  ca sa nu fie nici un dubiu asupra acestei afirmatii( (poate sunt si altele care inca nu au aparut pe Mathscinet). Sunt reviste bune ca Journal of Algebra, Comm.in Algebra, Proceedings of the AMS, etc. Deci, daca se doreste sa se induca ideea ca in matematica se ajunge profesor cu articole aparute in reviste ca cele 3 amintite in e-mail-ul respectiv, este fals si autorul e-mail-ului are o grava problema cu adevarul. In privinta articolului  publicat intr-orevista cu IF de 0, 48 (,Bull. Aust.  Math. Soc. )da, este pacat ca un asemenea jurnal al carui IF variaza de la an la an si care poate acum cativa ani trecea de 0, 5, (bariera impusa in matematica) nu poate fi luat in calcul la punctajul general. Dar asta nu e un motiv nici sa-ti falsifici dosarul ( daca e adevarat), dar nici sa lasi impresia gresita ca se poate avansa numai cu articole ca cele amintite in debutul comentariului. Toti profesorii buni si foarte buni din matematica ar articole publicate in Journal of Algebra, Comm.in Algebra, Proceedings of the AMS, sa nu vedem numai ce ne convine.
Oricum, eu sper sa se faca lumina in acest caz si sper de asemenea sa ajunga profesori universitari numai cei ce merita cu adevarat.

MR3063456 Pending Crivei, Septimiu Essential and retractable Galois connections. J. Algebra Appl. 12 (2013), no. 6, 1350017, 14 pp. 16D10 (06A15)

MR2969259 Reviewed Bazzoni, Silvana; Crivei, Septimiu One-sided exact categories. J. Pure Appl. Algebra 217 (2013), no. 2, 377–391. (Reviewer: Sven-Ake Wegner) 18E10 (18E30 18E40 18G50)

MR2925806 Reviewed Crivei, Septimiu; Năstăsescu, Constantin; Năstăsescu, Laura A generalization of the Mitchell lemma: the Ulmer theorem and the Gabriel-Popescu theorem revisited. J. Pure Appl. Algebra 216 (2012), no. 10, 2126–2129. (Reviewer: Pham Ngoc Anh) 18E10 (16D90 18E35)

MR2900879 Reviewed Crivei, Septimiu; Iovanov, Miodrag Cristian Symmetry for comodule categories. J. Algebra Appl. 11 (2012), no. 1, 1250009, 16 pp. (Reviewer: Gabriella Böhm) 16T15 (18C35)
PDF Clipboard Journal Article

MR2899636 Reviewed Crivei, Septimiu Maximal exact structures on additive categories revisited. Math. Nachr. 285 (2012), no. 4, 440–446. (Reviewer: Josep Elgueta) 18E05

MR2817662 Reviewed Crivei, Septimiu On Krull-Schmidt finitely accessible categories. Bull. Aust. Math. Soc. 84 (2011), no. 1, 90–97. (Reviewer: Blas Torrecillas Jover) 18C35 (16D90)

MR2737565 Reviewed Crivei, Septimiu Relatively lifting modules. Algebra Colloq. 17 (2010), Special Issue No.1, 789–798. (Reviewer: Adnan Tercan) 16D80 (16D70)

MR2669096 Reviewed Crivei, Septimiu; Năstăsescu, Constantin; Torrecillas, Blas On the Osofsky-Smith theorem. Glasg. Math. J. 52 (2010), no. A, 61–67. (Reviewer: J. L. Gómez Pardo) 16D50 (16S90 18E15)

MR2578515 Reviewed Crivei, Septimiu; Prest, Mike; Torrecillas, Blas Covers in finitely accessible categories. Proc. Amer. Math. Soc. 138 (2010), no. 4, 1213–1221. 18C35 (16D90 18E05)

MR2603203 Reviewed Crivei, Septimiu Finitely accessible categories, generalized module categories and approximations. Proceedings of the International Conference on Modules and Representation Theory, 53–60, Presa Univ. Clujeană, Cluj-Napoca, 2009. 18E15 (16D90 18E35)

MR2603198 Reviewed Proceedings of the International Conference on Modules and Representation Theory. Held at Babeş-Bolyai University, Cluj-Napoca, July 7–12, 2008. Edited by Simion Breaz, Septimiu Crivei and Andrei Marcus. Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2009. xii+220 pp. ISBN: 978-973-610-897-6 16-06

MR2563958 Reviewed Crivei, Iuliu; Crivei, Septimiu Associated classes of modules. Stud. Univ. Babeş-Bolyai Math. 54 (2009), no. 2, 23–32. (Reviewer: Samuil Ya. Grinshpon) 16D10

MR2547549 Reviewed Crivei, Septimiu Epic envelopes by generalized flat modules. Mathematica 51(74) (2009), no. 1, 47–53. (Reviewer: Jian Long Chen) 16D40

MR2501187 Reviewed Crivei, Septimiu Relatively extending modules. Algebr. Represent. Theory 12 (2009), no. 2-5, 319–332. (Reviewer: Jan Trlifaj) 16D80 (16D10)

MR2543445 Reviewed Crivei, Septimiu A note on flat covers of comodules. Mathematica 50(73) (2008), no. 2, 187–190. 16T15

MR2500031 Reviewed Crivei, Septimiu; Torrecillas, Blas On some monic covers and epic envelopes. Arab. J. Sci. Eng. Sect. C Theme Issues 33 (2008), no. 2, 123–135. (Reviewer: Luis Oyonarte) 18G25 (16D10 16T15)

MR2387541 Reviewed Crivei, Septimiu $\Sigma$-extending modules, $\Sigma$-lifting modules, and proper classes. Comm. Algebra 36 (2008), no. 2, 529–545. (Reviewer: Angela Holtmann) 16D80 (16D90)

MR2320725 Reviewed Crivei, Septimiu; Szöllősi, Ştefan Şuteu Subgroup lattice algorithms related to extending and lifting abelian groups. Int. Electron. J. Algebra 2 (2007), 54–70 (electronic). (Reviewer: Henrik Bäärnhielm) 20K01 (20E15)
PDF Clipboard Journal Article
MR2331763 Reviewed Caenepeel, Stefaan; Crivei, Septimiu; Marcus, Andrei; Takeuchi, Mitsuhiro Morita equivalences induced by bimodules over Hopf-Galois extensions. J. Algebra 314 (2007), no. 1, 267–302. (Reviewer: Tomasz Brzeziński) 16W30

MR2309552 Reviewed Crivei, Iuliu; Crivei, Septimiu; Purdea, Ioan Change of ring and torsion-theoretic injectivity. Bull. Austral. Math. Soc. 75 (2007), no. 1, 127–133. (Reviewer: J. K. Luedeman) 16S90

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #266 - Sep 28th, 2013 at 10:43am

Desigur,

dar, *desigur*, Nicolae,

io tz-am mai reproshat, de *nenumarate ori*, cum ca te cam legi cam de ce-tzi chiar *convine*.

Alexa itzi scria *una*, tu o dai, p-acilea, pe o *alta*.

Dar, suntem amandoi d-acord, p-acilea: ca nu te chiar potzi baza pe... ''ISI'' in acest caz (pe care io il aminteam de multe ori, chiar p-acilea) & ca, mda, trebshoara-n acest caz ar trebui sa ''caza''  pe *chiar mana expertzilor*...

Numa' fain, tuturor,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #267 - Sep 28th, 2013 at 10:59am

Quote:
Oricum, probabil că în curând, CNATDCU va fi acuzat și pentru portarii din universități care și-au părăsit postul și au plecat să bea o bere, că doar lucrează și ei în sistemul universitar, nu-i așa ?

CNATDCU nu vrea sa faca nimic. O tot dau cotita ca aia din Consiliu nu au nici un fel de treaba cu aprobarea criteriilor, cand de fapt mint cu nerusinare si legea chiar le cere asa ceva.
Acum tot o dau cu scuze ca ei nu si nu si ca sunt acuzati pe nedrept ca nu ii supravecheaza pe portari, cand de fapt nu fac ce le cere legea nici macar cat un portar de uiniversitate.
Daca asta-i nivelul unui membru de Consiliu CNATDCU (sa o ia cu povestea jenanta  cu portarii), ce sa mai ceri in tara asta.
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #268 - Sep 28th, 2013 at 11:34am

Quote:
Chiar îți mulțumesc că ai intervenit, pentru că în mod evident aici trebuie să se pronunțe un specialist pe domeniu. M-am uitat și eu la evoluția factorului de impact al revistei Bull. Aust. Math. Soc. unde autorul incriminat a publicat 4 articole și situația este următoarea:Year              Impact Factor (IF) 2012             0.48 2011             0.545 2010             0.392 2009             0.302 2008             0.353E clar că doar în 2011 revista a îndeplinit criteriile pentru a putea fi utilizată într-un dosar de promovare. Pe de altă parte, ajungem exact la ceea ce spuneam eu legat de restricții suplimentare. Cu cât introduci mai multe restricții, cu atât riscul de a avea un număr mai mare de victime colaterale crește. Altfel spus, dacă domnul Crivei ar fi participat în 2011 la un concurs, toate cele 3 articole publicate din 2004 pană la momentul respectiv erau bune pentru dosar, iar în 2012 nu mai sunt bune pentru că factorul de impact a coborât la 0,48. Insă din punct de vedere legal, cele trei articole nu trebuiau luate în considerare în calculul criteriilor minimale.

Povestea cu factorul de impact nu este atat de simpla Smiley
De fapt, factorul de impact al revistei este peste 0.5, dar si sub 0.5.  Mai exact, exista un "factor de impact" calculat pe o perioada de 2 ani iar acesta este 0.480 (2012, bazat pe date din 2011 si 2010) si un "factor de impact" calculat pe o perioada de 5 ani, iar acesta este 0.534.

Este de recomandat folosirea FI-ului calculat pe o perioada de 5 ani, pentru ca acesta ofera mai multa credibilitate. FI-ul calculat pe o perioada de 2 ani este, in mod normal, extrem de variabil...
Revista in cauza nu este grozava, dar este peste alte 40% dintre revistele din domeniu, asa cum arata valoarea AIS a acesteia (disponibila pe eigenfactor.org). De altfel, aceasta apare in Q3 in domeniul Matematica.
Poate este relevant sa aruncati o privire si peste scimagojr.com, unde veti putea vedea valori foarte apropiate de cele de la ISI WoK.

http://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=25244&tip=sid&clean=0

De fapt, asta-i toata povestea cu "criteriile": sunt facute astfel incat sa existe loc de interpretari. Iata, in ceea ce priveste FI se pare ca se poate alege cel mai favorabil (pe 2 ani sau pe 5 ani), desi doar unul dintre acestea (cel pe 5 ani) este acceptat de regula. Cu toate acestea, AIS sau chiar si scorul de influenta relativ (calculat prin 2011-2012) ar fi mult mai relevante decat FI: pentru revista in cauza, dupa ce se elimina autocitarile FI-2 scade la 0.397. In acelasi timp, AIS este 0.3823  pe 2011 (chiar daca AIS are la baza o perioada de 5 ani!) si 0.434 pe 2012. Aceste valori indica faptul ca, totusi, revista nu recurge la mecanisme de autocitare, cum se intampla cu alte reviste "valoroase" din alte domenii.

http://www.eigenfactor.org/rankings.php?bsearch=BULLETIN+OF+THE+AUSTRALIAN+MATHE...

Interesant este faptul ca pentru 2012 jurnalul de la Baia Mare nu are calculat nici AIS nici FI-5 (pe ISI WoK), datorita faptului ca perioada analizata este 2007-2011, iar in 2007 nu este indexat niciun articol, chiar daca in acelasi an apar 6 citari catre articole publicate acolo Cheesy Interesant ca pe eigenfactor.org jurnalul este, totusi, prezent cu AIS calculat...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #269 - Sep 28th, 2013 at 3:03pm

sitronif wrote on Sep 28th, 2013 at 11:34am:
Povestea cu factorul de impact nu este atat de simpla Smiley

Aici era treaba CNATDCU. Sa spuna exact ce reviste se iau in considerare si sunt cotate peste 0.5 anul acesta.
Poate persoana cu concursul chiar a facut ce a inteles si nu a intetionat sa fraudeze concursul.

Pana la urma, fara instructiuni clare, toti cei care au publicat in Metalurgia International isi pot alege anul cu ISI-ul  cel mai convenabil.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #270 - Sep 29th, 2013 at 10:25am

Pentru matematicieni:
Studiati dosarul in cauza:
http://jobs.edu.ro/fisiere/universitati/20/5058/fisa/Crivei_Septimiu_Matematica_...

Indeplineste sau nu criteriile actuale?
Eu, recunosc, nu ma pricep si s-ar putea sa pic intre doua tabere de matematicieni.
Back to top
« Last Edit: Sep 29th, 2013 at 2:31pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #271 - Sep 29th, 2013 at 2:29pm

Quote:
Insă eliminarea criteriilor de performanță care operau în principiile de finanțare ale universităților, probabil că a generat un mare apetit pentru promovare, în România ne-existând nici un fel de politică la nivel central nici măcar pe termen mediu. Și atunci oamenii se grăbesc uneori să înșface ACUM, ceea ce poate fi înșfăcat. Pentru că Mâine nu se știe ce va mai fi.

Tocmai aici este perversitatea sistemului actual, cu scaderea standardelor. Acum poate promova cineva care abia indeplineste criteriile (sau le indeplineste falsificat) in dauna cuiva care chiar merita, prin aranjamente la nivel local, legate de structura postului scos la concurs.
Funeriu a facut bine ca pornit de la criteriii inalte, dar a blocat totul artificial punand conditiile aberante care i s-au inoculat la minister (post stabil pe nu stiu cati ani, bunul plac al celor care au pus mana pe putere - cred ca si rectorul de Constanta, ala cu spaga, a ajuns rector prin vointa populara a "stiintelor socio-economice" - osatura fara valoare a tuturor universitatilor din Romania).

Asadar - standarde reduse = clientelism maxim si aranjamente cat se poate.
Standarde neechilibrate + finantare pe student = desfiintarea stintelor exacte.

Si in nivelul standardelor si in cel al echilibrarii lor intre domenii rolul CNATDCU trebuia sa fie hotarator.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #272 - Sep 30th, 2013 at 7:54am

Tocmai am auzit de un caz de promovare pe post de conferentiar, cu piesa de rezistenta a dosarului - un articol publicat in 2013 - in, evident, ... Metalurgia International.

Traiasca! Si la mai mare, ca are rude sus de tot in CNATDCU!
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #273 - Oct 1st, 2013 at 7:35pm

craciunm15 wrote on Sep 30th, 2013 at 7:54am:
Tocmai am auzit de un caz de promovare pe post de conferentiar, cu piesa de rezistenta a dosarului - un articol publicat in 2013 - in, evident, ... Metalurgia International.

Traiasca! Si la mai mare, ca are rude sus de tot in CNATDCU!

Adica informatia de pe ziare.com?
http://www.ziare.com/titus-corlatean/ministru-de-externe/nou-scandal-academic-co...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #274 - Oct 1st, 2013 at 7:35pm

Merge tot mai bine si duduie dosarele de Metalurgia International

http://www.ziare.com/titus-corlatean/ministru-de-externe/nou-scandal-academic-co...

CNATDCU =  Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 9 10 11 12 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)