Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 2 3 4 5 
Are Romania Ministru pentru Educatie (II) (Read 30290 times)
Bogdan_Donose
YaBB Newbies
*

Australia
Re: Are Romania Ministru pentru Educatie (II)
Reply #50 - Oct 12th, 2012 at 10:50am

Prestigiul, fara ghilimele, universitar se masoara in rezultatul muncii de dupa PhD. Daca cel ce a obtinul PhD-ul in universitate noastra da cu batu'n gard, prestigiul universitatii scade: nu tu articole, nu tu citari, nu tu parteneri industriali. ceea ce aici se cheama KPIs. key performance indicators, or sa se duca in balarii. E nevoie de timp...dar cultura absolvetilor de PhD de succes exista, astfel incat se poate cuatifica traiectul absolventului precum si impactul lui asupra prestigiului universitatii, Nu e de lepadat idea crearii asociatiilor de alumni...din cei 2Bil/An AUD rulati de univesritatea in care am onoarea sa activez, o mare parte vine ca return de la fosti absolventi, in diverse forme. Un singur exemplu am sa dau: CEO-ul de la Dow e absolvent at University of Queensland.
Back to top

WWW WWW donobog  
IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #51 - Oct 12th, 2012 at 11:23am

Quote:
Un alt exemplu de lucru insuficient gândit în LEN este abilitarea. S-a introdus abilitarea fără să se gândească prea mult ce vrem de la un abilitat român ? In Europa există două modele distincte de abilitare. Unul este cel german (sau mai exact a fost, pentru că nu mai este) sau polonez, unde abilitarea este privită ca o treaptă superioară de calificare, celei de doctor. In mod normal, într-o astfel de viziune, procedura de abilitare este foarte severă, iar exigențele și ele pe măsură. Al doilea model este cel de tip austriac (cred că și cel francez - ne spune Alexa mai exact) unde abilitarea înseamnă de fapt numai dreptul de conducere la doctorat, iar exigențele sunt ceva mai mici decât în cazul primului model. Este vorba de prezentarea unui ciclu de 10-15 lucrări, prin care să demonstrezi că ai un domeniu propriu de cercetare. La noi am făcut un fel de struțo-cămilă în buna tradiție funerică.      

Eu nu sunt de principiul ca oricine a terminat un doctorat poate fi capabil sa conduca doctorate. De aceea modelul francez ( introducerea HDR-ului: habilitation a diriger des recherches ) mi se pare corect si util, chiar daca pot fi banuita de subiectivitate.  Ca argument la aceasta parere: nu toti "maitres de conferences" obtin  aceasta habilitare" si dintre cei care o obtin mai putin de  jumatate  ajung profesori universitari.  Ca sa raspund la intrebarea lui Nicolae, in mod concret,  in Franta HdR-ul iti da posibilitatea de a conduce doctorate si de a te inscrie la concurs pentru un post de profesor.  Concursul e national si in general, cel putin in matematica, se evita candidaturile locale. Adica se merge pe ideea de "miscare": vrei sa fii profesor,  candidezi in alta universitate decat cea unde activezi. Bineinteles mai sunt si exceptii care dau apa la moara si provoaca discutii si dispute.
In rest nu ai nici un alt avantaj financiar sau dpdv al carierei: e doar un pas. In comparatie cu habilitarea franceza, cea germana e asemanatoare; este posibil sa existe anumite avantaje daca obtii HdR-ul in Germania, ca de exemplu sa ai dreptul la nu stiu ce curs de specialitate, dar in nici un caz asta nu-ti da automat un post de profesor. Cat despre nivelul stiintific, in matematica cel putin este comparabil: cunosc profesori germani care si-au dat habilitarea  acasa si acum sunt in Franta deci pot face o comparatie, asa cum stiu ca sunt si multi candidati  cu HDR obtinut in Germania care nu au obtinut posturi in Franta ( deci nu aveau o habilitare extraordinara fata de ceilalti candidati).
Oricum, raman la ideea mea: ca sa conduci un doctorat trebuie sa ai o anumita experienta si experienta asta o capeti numai dupa  ani de lucru fara nimeni alaturi care sa te ajute, sa-ti arate greselile, asa cum se intampla in timpul doctoratului. Stiu ca in alte domenii ( inclusiv in Franta) se poarta sa conduci un doctorat " in doi", cu cineva mai experimentat dar dupa parerea mea, e un fel de minciuna: ori esti capabil sa conduci singur un doctorat de la cap la coada si sa-ti asumi responsabilitatea,  ori o lasi balta.
Revenind la habilitarea romaneasca: din ce am citit si am auzit este o mare confuzie intre dreptul de a te inscrie la habilitare ( criteriile acelea ce trebuie indeplinite) si obtinerea acesteia. Am impresia ca tot omul care indeplineste acele criterii se si vede automat habilitat! Mai ales in disciplinele unde criteriile sunt absolut penibile si nu au nimic de-a face cu nivelul international ar fi o catastrofa sa dai acest titlu tuturor celor care indeplinesc conditii MINIME!
Aceeasi confuzie cred ca se face si la nivel de conditii minime de indeplinit pentru conferentiar, profesor: le indeplinesc, gata, ajung pe post! Concurs, concurenta etc  nu exista si foarte putini isi pun asemenea intrebari.
Back to top
« Last Edit: Oct 12th, 2012 at 12:01pm by AlexA »  

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #52 - Oct 12th, 2012 at 11:25am

maria_andrei wrote on Oct 11th, 2012 at 5:59pm:
Nu ne-ati spus nici o noutate de la CNATDCU, am retinut gresit, parca azi era sedinta!?

Așa cum era de așteptat, nu s-a ajuns încă la un consens legat de criterii. S-a mai dat un răgaz pentru coordonare între Comisii (acolo unde este posibil), pana în data de 22 oct. Legat de abilitările aflate în derulare, tot pe 22 se va discuta și acest lucru, după finalizarea criteriilor minimale.

Cred că va fi destul de greu de obținut o viziune unitară, având în vedere diversitatea opiniilor. Spre exemplu, în cadrul Comisiei de Chimie s-a optat pentru o modificare de filosofie a calculării standardelor minimale, în sensul renunțării la valoarea SRI și înlocuirea cu factorul de impact. Dintre cele trei criterii minimale propuse acum unul este cantitativ (număr total de articole ISI publicate) și două sunt calitative (factor de impact cumulat și număr total de citări). După cum ați putut vedea, colegii de la Fizică optează pentru operarea cu valoarea AIS (ei au fost singurii care au utilizat acest indicator in locul SRI) și menținerea vechiului mod de calcul al criteriilor. S.a.m.d. Se preferă diversitatea.   
Back to top

IP Logged

Bogdan_Donose
YaBB Newbies
*

Australia
Reply #53 - Oct 12th, 2012 at 12:08pm

AlexA wrote on Oct 12th, 2012 at 11:23am:
Quote:
Un alt exemplu de lucru insuficient gândit în LEN este abilitarea. S-a introdus abilitarea fără să se gândească prea mult ce vrem de la un abilitat român ? In Europa există două modele distincte de abilitare. Unul este cel german (sau mai exact a fost, pentru că nu mai este) sau polonez, unde abilitarea este privită ca o treaptă superioară de calificare, celei de doctor. In mod normal, într-o astfel de viziune, procedura de abilitare este foarte severă, iar exigențele și ele pe măsură. Al doilea model este cel de tip austriac (cred că și cel francez - ne spune Alexa mai exact) unde abilitarea înseamnă de fapt numai dreptul de conducere la doctorat, iar exigențele sunt ceva mai mici decât în cazul primului model. Este vorba de prezentarea unui ciclu de 10-15 lucrări, prin care să demonstrezi că ai un domeniu propriu de cercetare. La noi am făcut un fel de struțo-cămilă în buna tradiție funerică.      

Eu nu sunt de principiul ca oricine a terminat un doctorat poate fi capabil sa conduca doctorate. De aceea modelul francez ( introducerea HDR-ului: habilitation a diriger des recherches ) mi se pare corect si util, chiar daca pot fi banuita de subiectivitate.  Ca argument la aceasta parere: nu toti "maitres de conferences" obtin  aceasta habilitare" si dintre cei care o obtin mai putin de  jumatate  ajung profesori universitari.  Ca sa raspund la intrebarea lui Nicolae, in mod concret,  in Franta HdR-ul iti da posibilitatea de a conduce doctorate si de a te inscrie la concurs pentru un post de profesor.  Concursul e national si in general, cel putin in matematica, se evita candidaturile locale. Adica se merge pe ideea de "miscare": vrei sa fii profesor,  candidezi in alta universitate decat cea unde activezi. Bineinteles mai sunt si exceptii care dau apa la moara si provoaca discutii si dispute.
In rest nu ai nici un alt avantaj financiar sau dpdv al carierei: e doar un pas. In comparatie cu habilitarea franceza, cea germana e asemanatoare; este posibil sa existe anumite avantaje daca obtii HdR-ul in Germania, ca de exemplu sa ai dreptul la nu stiu ce curs de specialitate, dar in nici un caz asta nu-ti da automat un post de profesor. Cat despre nivelul stiintific, in matematica cel putin este comparabil: cunosc profesori germani care si-au dat habilitarea  acasa si acum sunt in Franta deci pot face o comparatie, asa cum stiu ca sunt si multi candidati  cu HDR obtinut in Germania care nu au obtinut posturi in Franta ( deci nu aveau o habilitare extraordinara fata de ceilalti candidati).
Oricum, raman la ideea mea: ca sa conduci un doctorat trebuie sa ai o anumita experienta si experienta asta o capeti numai dupa  ani de lucru fara nimeni alaturi care sa te ajute, sa-ti arate greselile, asa cum se intampla in timpul doctoratului. Stiu ca in alte domenii ( inclusiv in Franta) se poarta sa conduci un doctorat " in doi", cu cineva mai experimentat dar dupa parerea mea, e un fel de minciuna: ori esti capabil sa conduci singur un doctorat de la cap la coada si sa-ti asumi responsabilitatea,  ori o lasi balta.
Revenind la habilitarea romaneasca: din ce am citit si am auzit este o mare confuzie intre dreptul de a te inscrie la habilitare ( criteriile acelea ce trebuie indeplinite) si obtinerea acesteia. Am impresia ca tot omul care indeplineste acele criterii se si vede automat habilitat! Mai ales in disciplinele unde criteriile sunt absolut penibile si nu au nimic de-a face cu nivelul international ar fi o catastrofa sa dai acest titlu tuturor celor care indeplinesc conditii MINIME!
Aceeasi confuzie cred ca se face si la nivel de conditii minime de indeplinit pentru conferentiar, profesor: le indeplinesc, gata, ajung pe post! Concurs, concurenta etc  nu exista si foarte putini isi pun asemenea intrebari.

Draga AlexA, da nu e necesar sa fii prof pentru asta. Exista o mare clasa de cercetatori ce pur si simplu, pana la adanci batraneti sunt research only academics. Asocierea cu titulatura de prof vine din perspectiva  "teaching". Fair enough. Dar exista multi im mediuluniversitar ce nu or sa imbratiseze si aspectul asta. ce faci cu ei? Din punctul meu subiectiv, of course, de vedere, o data ce am degree=ul de PhD am dreptul sa conduc PhD..l-am castigat prin munca!
Back to top

WWW WWW donobog  
IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #54 - Oct 12th, 2012 at 12:33pm

Bogdan_Donose wrote on Oct 12th, 2012 at 10:50am:
Prestigiul, fara ghilimele, universitar se masoara in rezultatul muncii de dupa PhD. Daca cel ce a obtinul PhD-ul in universitate noastra da cu batu'n gard, prestigiul universitatii scade: nu tu articole, nu tu citari, nu tu parteneri industriali. ceea ce aici se cheama KPIs. key performance indicators, or sa se duca in balarii. E nevoie de timp...dar cultura absolvetilor de PhD de succes exista, astfel incat se poate cuatifica traiectul absolventului precum si impactul lui asupra prestigiului universitatii, Nu e de lepadat idea crearii asociatiilor de alumni...din cei 2Bil/An AUD rulati de univesritatea in care am onoarea sa activez, o mare parte vine ca return de la fosti absolventi, in diverse forme. Un singur exemplu am sa dau: CEO-ul de la Dow e absolvent at University of Queensland.

Vin cu un contra-exemplu ptr ca sa va contrazic ! Poate ca teoria dvs. functioneaza daca privim  statistic rezultatele... dar sa nu uitam de jungla din Ro...

http://www.ves.ro/cv/Sima_Cristian_CV.pdf

"STUDII
1985 Universitatea Bucuresti Bucuresti, Romania
Licentiat in Matematica
 “AF Algebra”
1986 Universitatea Bucuresti Bucuresti, Romania
Master in Matematica
 “AF Algebra and Their Bratelli Diagrams” – American Mathematical
Monthly
1992 Scuola Normale di Pisa Pisa, Italia
Doctorat in Matematica
 “K-Theory for Connes Representative Groups”
1992 - 1993 Facultatea de Stiinte Economice si Bancare Siena, Italia"

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #55 - Oct 12th, 2012 at 12:56pm

Bogdan_Donose wrote on Oct 12th, 2012 at 12:08pm:
Draga AlexA, da nu e necesar sa fii prof pentru asta. Exista o mare clasa de cercetatori ce pur si simplu, pana la adanci batraneti sunt research only academics. Asocierea cu titulatura de prof vine din perspectiva  "teaching". Fair enough. Dar exista multi im mediuluniversitar ce nu or sa imbratiseze si aspectul asta. ce faci cu ei? Din punctul meu subiectiv, of course, de vedere, o data ce am degree=ul de PhD am dreptul sa conduc PhD..l-am castigat prin munca!

Nu am spus ca trebuie sa fii prof ca sa poti conduce doctorate, doar am  facut o comparatie intre numarul celor cu HdR si numarul celor care ajung profesori. Pe de alta parte, nu stiu de unde ideea: " titulatura de prof vine din perspectiva  "teaching".  Semantic, asa o fi, dar in realitate sa ajungi profesor universitar inseamna ca dpdv stiintific ( deci  partea de cercetare este determinanta) esti cu o clasa mai sus. Iar terminarea unui doctorat nu-ti da decat dreptul de a incerca sa-ti faci o cariera universitara si de a dovedi ca esti capabil sa faci cercetare si singur, nu cu profesorul langa tine. Atat si nimic mai mult. Din punctul meu de vedere este un vis naiv si atat,  ca cineva care a terminat un doctorat sa-si imagineze ca de acum e capabil sa conduca doctorate! Trebuie intai sa dovedesti asta si acest lucru nu se poate decat in timp si prin prisma reusitelor.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #56 - Oct 12th, 2012 at 2:36pm

naivul wrote on Oct 12th, 2012 at 12:33pm:
Vin cu un contra-exemplu ptr ca sa va contrazic ! Poate ca teoria dvs. functioneaza daca privim  statistic rezultatele... dar sa nu uitam de jungla din Ro...

Nu cred că ați ales bine exemplul. In mod categoric Sima este un tip cu o inteligență situată binișor peste medie. Să nu uităm că a fost olimpic la matematică și a terminat facultatea cu media 9,96 la nivelul anilor 1985, când notele nu se dădeau așa ca acum. Probabil că ar fi ajuns un excelent cercetător dacă anumite viziuni proprii despre viață, nu l-ar fi împins pe drumul pe care a apucat-o. Sigur că succesul (sau insuccesul) unui individ în cariera pe care încearcă să și-o construiască depinde de foarte mulți factori, nu numai de pregătire, sau de potențialul intelectual. Insă fiecare vede succesul într-o manieră proprie. Pentru unii poate înseamna bani, pentru alții prestigiu (real sau fabricat), iar pentru alții succesul se poate măsura prin ceea ce rămâne în urma ta.
Back to top

IP Logged

naivul
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #57 - Oct 12th, 2012 at 2:45pm

Nu poate fi judecat prestigiul unei universitati dupa ceea ce realizeaza absolventii acesteia in viata - asta doream sa subliniez. Pana acum 3 zile si universiatile prin care a trecut Sima se putea mandri cu el.... in mod categoric in Ro este nevoie de un consiliu superior de diplome dar in mod CATEGORIC acolo trebuie sa fie cei mai buni dintre cei buni. Ma refer la competenta cand spun "bun". Fara ciurucuri, mediocri... in rest... faptul ca si milionarii mai au din cand in cand probleme... putin imi pasa...
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #58 - Oct 12th, 2012 at 3:46pm

Quote:
Legat de abilitările aflate în derulare, tot pe 22 se va discuta și acest lucru, după finalizarea criteriilor minimale.

In mod normal noile criterii nu ar trebui sa afecteze ceea ce este in derulare. Multe teze ar fi trebuit de mult sa fie sustinute public daca era respectat calendarul destul de clar prezentat. In plus, tezele sunt deja facute respectand anumite cerinte, toata munca va fi in zadar daca vor aparea criterii noi pe care poate nu le indeplinesti?
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #59 - Oct 12th, 2012 at 4:15pm

maria_andrei wrote on Oct 12th, 2012 at 3:46pm:
In mod normal noile criterii nu ar trebui sa afecteze ceea ce este in derulare. 

Nici nu cred că le vor influența. Sunt lucruri mai mult legate de procedura de susținere publică. Oricum, pe 22 va fi o decizie în acest sens.
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #60 - Oct 12th, 2012 at 5:17pm

eu as avea o intrebare: cum toate termenele din ceea ce priveste habilitarea nu au fost respectate pe cine ar trebui sa dau in judecata? sunt mai mult de 8 luni de cand am teza depusa
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #61 - Oct 13th, 2012 at 6:06am

gg.gogu wrote on Oct 12th, 2012 at 5:17pm:
eu as avea o intrebare: cum toate termenele din ceea ce priveste habilitarea nu au fost respectate pe cine ar trebui sa dau in judecata? sunt mai mult de 8 luni de cand am teza depusa

Ministerul Educatiei.
Se face mai intai o plangere preliminara si dupa 30 de zile fara raspuns se cheama in judecata.
Puteti sa transmiteti si un email noului Presedinte CNATDCU.
Nu uitati sa ne scrieti daca primiti raspuns de la omul care nu isi face treaba dar vrea sa conduca.

In CNATDCU  (pe langa cei de valoare - acum minoritari) sunt o gramada de indivizi care cred ca sedintele sunt pentru ca ei sa peroreze la nesfarsit, fara sa rezulte nimic.
Conducerea CNATDCU trebuia deja sa aibo o solutie, cand a convocat sedinta. Solutia se putea imbunatati prin dezbatare. Rapid si o decizie.
Dar oamenii se gandesc doar cum sa ajunga acasa.
Va urma o noua sedinta cu un nou circ.

Si pe urma plang cu lacrimi de crocodil de mila doctoranzilor pe forumuri, cand - din cauza lor - chiar cei care se pot abilita pe actualele criterii nu pot lua doctoranzi in stagiu.
Clasic romanesc.

Dintre cei de pe FAR in CNATDCU, aveti pozitia mai mult decat respectabila a d-lui Avrigeanu si a Comisiei de Fizica care cer indeplinirea conditiilor pentru toti cei din CNATDCU, si tacerea altora.
Cred ca spune totul ....

Din cate am inteles eu se urmareste eliminarea SRI-ului si astfel Metalurgia International va ajunge cu factor ISI de impact.
Va fi prima victorie a noului CNATDCU Cheesy
Asta pe langa faptul ca vom avea din nou un CNATDCU care va stabili grile, conditii si proceduri doar pentru altii.

PS
Opinia mea e ca oamenii cu onoare parasesc grupurile care ii fac sa para fara onoare.
Back to top
« Last Edit: Oct 13th, 2012 at 7:31am by craciunm15 »  

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #62 - Oct 13th, 2012 at 2:12pm

craciunm15 wrote on Oct 13th, 2012 at 6:06am:
Metalurgia International

Doar acest jurnal? Mai sunt si altele...acesta insa nu ar fi cel mai rau lucru.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #63 - Nov 30th, 2012 at 5:41pm

Shi, iar va-ntreb: ce va mai face Ministra, dragilor?

Ca io o chiar "cautai pa la chiar icre" & vazui (mda, Google!) ca-i experta pan muuulte domenii...

Ca doar *scrie*, n-asha?

Asta ca sa-i dau una pasta bot vizavis de afirmatziile dansei cum ca e "cinstita", ca tata veatza a facut &-a dres. mda: va *chiar invit* d-a cauta-o pa chiar Google Scholar, ca sa videtzi despre ce vorovim p-acilea...

Numa' fain,

Nea Marin

P.S. Parerea mea e ca *nime'*, da' chiar *nime'* n-ar fi incercat d-a ne "da jos" Forumu' in afara de *aia* pe care-i "jeneaza".  Ca, *nu le pasa * hackarilor de un Forum ca asta, n-asha?

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #64 - Dec 1st, 2012 at 8:20am

Marian_Deaconescu wrote on Nov 30th, 2012 at 5:41pm:
Nea Marin

P.S. Parerea mea e ca *nime'*, da' chiar *nime'* n-ar fi incercat d-a ne "da jos" Forumu' in afara de *aia* pe care-i "jeneaza".  Ca, *nu le pasa * hackarilor de un Forum ca asta, n-asha?

Salut Marian !

Sunt 100 % de acord cu tine, că n-aveau treabă hackerii cu noi. Au însă alții treabă.

Insă așa cum ne-a rugat Eugen, cred că mai trebuie să așteptăm puțin până să dezbatem problema.
Back to top

IP Logged

gg.gogu
Junior Member
**

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #65 - Dec 1st, 2012 at 3:18pm

eu cred ca hackerii au atacat si imobilizat cnatdcu care nu e inca capabil sa dea drumu la abilitari... sau e pus pe fapte mari ... n-asha ca cica pt csI nu se mai cere abilitare? si nici pt profi universitari in curand? cum zicea gagica aia  pe vremuri "sa dam la tot cartieru"... trist...
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #66 - Dec 2nd, 2012 at 12:23pm

Parerea mea e ca *nime'*, da' chiar *nime'* n-ar fi incercat d-a ne "da jos" Forumu' in afara de *aia* pe care-i "jeneaza".  Ca, *nu le pasa * hackarilor de un Forum ca asta, n-asha?

A picat si forumul educer? Alte forumuri ce discuta despre educatie sau cercetare? Raspunzind (si) la aceste intrebari am putea vedea ce ''hakari'' ne iubesc...

Asta ca sa-i dau una pasta bot vizavis de afirmatziile dansei cum ca e "cinstita", ca tata veatza a facut &-a dres. mda: va *chiar invit* d-a cauta-o pa chiar Google Scholar, ca sa videtzi despre ce vorovim p-acilea...

Nu stiu daca ceea ce se scrie despre dna Andronescu (afirmatiile privitoare la un posibil plagiat) este adevarat sau nu (ar trebui sa ne lamureasca specialistii). Iar prudenta mea este data si de faptul ca Nature nu a scris nimic despre caz. Chiar ma gindeam ca ar fi potrivit sa initiem o petitie adresata Nature, prin care sa solicitam sa scrie si despre doamna Andronescu. Altfel nu ar avea nici un farmec...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #67 - Dec 4th, 2012 at 7:01am

a_muraru wrote on Dec 2nd, 2012 at 12:23pm:
Nu stiu daca ceea ce se scrie despre dna Andronescu (afirmatiile privitoare la un posibil plagiat) este adevarat sau nu (ar trebui sa ne lamureasca specialistii). Iar prudenta mea este data si de faptul ca Nature nu a scris nimic despre caz. Chiar ma gindeam ca ar fi potrivit sa initiem o petitie adresata Nature, prin care sa solicitam sa scrie si despre doamna Andronescu. Altfel nu ar avea nici un farmec...

Pana la Nature, puteti cere opinia chimistilor de pe FAR.
Ca la Teza lui Ponta am inteles ca nu se puteau pronunta cu privire la paginile copiate "mot a mot", ca nu erau in domeniu.
... Si restul e tacere....
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #68 - Dec 4th, 2012 at 1:52pm

Eugen, te rog sa ne avertizezi dacă prin intervențiile noastre îți perturbăm activitatea de "depanare" a forumului ! Din aceste motive încerc să fiu mai scurt.

Este vorba de o nouă agitație cu iz electoral, dezvoltată pe o temă în care nu este deloc clar care este vina Ministrului Educației. In cazul Nechifor (primul reclamat) textul incriminat se referă în principal la două rețete preparative, care nu au nici un fel de relevanță din punct de vedere științific. In ceea ce privește imaginile de microscopie, lucrurile sunt și mai neclare. Unele zone ale imaginilor seamănă, dar altele nu (fără să mai vorbesc de calitatea fotografiilor din 1993). Legat de acel număr care se regăsește pe fotografii și despre care se spune că e unic fiecărei imagini în parte, nu știu dacă este așa sau nu (depinde de microscop). Una peste alta, acuza mi se pare mai mult decât discutabilă, mai ales că e vorba despre o lucrare publicată la o conferință. 

Cel de-al doilea caz este ceva mai complicat, pentru că implică 4 articole, însă două dintre ele sunt publicate în volume de conferințe, unde nu știu dacă s-a pus problema drepturilor de copyright (mă îndoiesc că autorii au semnat vreun document de cedare a drepturilor). De aceea mă voi concentra numai pe cele două publicații ISI (JECS și Thin films). Aici poate fi vorba cel mult despre un auto-plagiat, deși bună parte din text a fost rescris. Insă d-na Andronescu nu este autor decât pe unul dintre articole, ceea simplifică într-un fel situația. Responsabilitatea publicării revine în mod evident autorului corespondent, care este același pe ambele articole și care semnează și declarație de originalitate a rezultatelor. N-am de unde să știu care a fost contribuția fiecărui autor în acest grup de articole, însă e clar că domul Ioachim a gestionat în toate cazurile modul de publicare al rezultatelor și în consecință este principalul vinovat al manierei de grupare a rezultatelor. 
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #69 - Dec 4th, 2012 at 3:38pm

Si ca totul e foarte nebulos la noi (cu implicarea hilara a Ministerului Educatiei), iata ce a mai aparut:
"Prof Albert Philipse, read the Ministry’s first press release, which mentions a collaboration between him and Aurelia Cristina Nechifor, and a letter send by Prof Philipse to her, It was in fact Ana-Mariana Nechifor, a different person. Prof Albert says:

Already some years ago I heard rumours that there is/was a Roumanian PhD thesis that contains work from my PhD student Gerard van Eewijk.

Now there is a name mentioned of a Aurelia Christine Nechifor who is supposed to have work with me as a post-doc around 1993; I have been informed that this lady is now about 35 years old ..rather unlikely that she was a post-doc back then!

The truth is that there was a Roumanian post-doc, with the name Ana Mariana Nechifor (now fifty) , who worked on magnetic particles and who had permission to take samples and TEM images to her home lab in Bucharest. The letter, directed to A.M.Nechifor, is one of those permissions.

Apparently someone is confusing names, for reasons I can only speculate on; it should not be difficult for any journalist to verify the age of A.C. Nechifor and draw conclusions."

http://integru.org/blog/comments-on-the-second-press-release-from-the-ministry-o...

Adevarul e ca avem un caz foarte interesant, tipic pentru noi: stiinta+ politica+ acelasi nume de familie+ oameni dispusi sa treaca cu vederea samd:
"Emeritus Professor Ian J. Bruce (University of Kent, UK) has just offered his review for yesterday’s plagiarism case of Nechifor and Andronescu. Inline with the previous 6 reviews, Prof Bruce also found that the paper constitutes “gross professional misconduct on the part of Nechifor and Andronescu”.

It also is worth noting that yesterday, the Ministry issued a press release (local copy in English and Romanian) with regards to the plagiarism of Nechifor and Andronescu. Although it was not the Ministry as an institution involved in plagiarism, but the persons Nechifor and Andronescu as scientific authors, the letter is signed by the Ministry, not by Nechifor or Andronescu. The Ministry also issued this press release without undertaking any formal investigation into the matter.

Prof David Tomanek (see his review) commented yesterday on Facebook:

It did not take long (only half a day) until I (and probably also the other experts involved) received an email from the Romanian ministry of Education suggesting that the information provided in the FAZ is inaccurate. The underlying accusation is that opinions of 6 international experts are biased. Well — everybody can judge for himself/herself now, thanks to the information provided at this site. It appears that the media are becoming more sensitized to the problem of plagiarism, which is often linked to corruption.

Dr Philip Camp (see his review), who wished to offer his response, says:

The letter from the Romanian Ministry is disappointing and absolutely dishonest. I am baffled that the Ministry attempted to “explain” away the evidence, which is as clear as day.

The reviews on Integru.org are performed independently by international experts, who are provided with the scientific articles involved in the case. Our About page describes the process. The reviewers are provided only with the relevant scientific authored papers for review. They are not made aware of any public or political positions that any of the authors may have. Their reviews are entirely impartial, based solely on the scientific material.

The 7 experts are all internationally established researchers in the field, widely known in the international academic community (one can compare the Hirsch indices of all involved). All 7 experts confirmed the misconduct of Nechifor and Andronescu, being in direct contradiction with the Ministry’s press release.

Moreover, although the evidence on Integru.org is clear and already available publicly yesterday, the Ministry’s press release is also erroneous. The most important example regards the microscope image. As shown by the comparison, this microscope image was first published by by Ana-Mariana Nechifor in 1993 (not by Aurelia Cristina Nechifor, who was a PhD student in 2003). Evidence (global) of collaboration with Prof Albert P. Philipse shows Ana-Mariana Nechifor (not Aurelia Cristina Nechifor), and her affiliation to be the Research Center for Macromolecular Materials and Membranes (not the Department of Analytical Chemistry at the Politehnic University Bucharest). Aurielia Cristina Nechifor and Ana-Mariana Nechifor are two different persons, which was made clear on page 2 of the comparison. In fact, it appears that in 1993, Aurelia Cristina was not named Nechifor (see below).

Dr Philip Camp in his rerview shows findings of his independent investigation underlining the same aspect regarding the Nechifors:

Probably the most serious instance of misconduct is in the falsification of data. A microscope image is presented as having been obtained by the authors, when it fact it was published some 10 years earlier by different authors: the original work was not cited. I note that one of the current authors (A. C. Nechifor) has the same affiliation as one of the authors from the earlier work (G. Nechifor), and that A. C. Nechifor and G. Nechifor have published works together: I found 15 articles on ISI Web of Knowledge as of 20/11/12. (Note that there has been no mix-up between A. C. Nechifor and A. M. Nechifor, the latter being a co-author on the earlier work.) These connections might have provided the current authors with the means of accessing the data.

Further in his review, Dr Camp states:

In the present case, it is possible (and I stress that this is speculation) that there has been a degree of collusion between authors, which is particularly serious as it suggests a problem at an institutional level.

Dr Camp’s independent findings and insights regarding the identity and collusion between authors are actually inline with information that was provided to us yesterday, which alleged that Ana-Mariana Nechifor (1993 author) was the first wife of Gheorghe Nechifor (also 1993 author, a professor at the same institution since 1991) and that Aurelia Cristina Nechifor (2003 author) is Gheorghe Nechifor’s second wife, and also that Aurelia Cristina was not named Nechifor in 1993. Gheorghe Nechifor has been with the same institution as the other authors, Politehnica University Bucharest, since 1993.

In general, it is expected that press releases issued by a Ministry of Research regarding research works consider the implications for the public image of the institution and research, perceived at both national and international levels.

We want to thank all 7 international experts once again for investing time and effort into reviewing this case."
http://integru.org/blog/a-new-independent-review-of-the-plagiarism-in-case-006-n...

Pe cine sa credem?
Pe cei din minister? Pe specialistii romani (chiar daca de pe FAR)? Pe specialistii straini?
Oare de ce eu nu prea am incredere in romani?
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #70 - Dec 5th, 2012 at 6:54am

Quote:
In ceea ce privește imaginile de microscopie, lucrurile sunt și mai neclare. Unele zone ale imaginilor seamănă, dar altele nu (fără să mai vorbesc de calitatea fotografiilor din 1993). Legat de acel număr care se regăsește pe fotografii și despre care se spune că e unic fiecărei imagini în parte, nu știu dacă este așa sau nu (depinde de microscop). 

Mi se pare chiar foarte distractiv sa vezi cum se pune in discutie o comparatie intre doua microfotografii, cand chiar cei care sunt acuzati ca au plagiat microfotografia recunosc ca sunt aceleasi, justificandu-se pe baza permisiunii acordate fostei sotii a unui autor (care nu apare ca autor). Cheesy
La fel de distractiv este ca se ridica problema la fotografia strainilor din 1993 si nu se spune nimic de calitatea fotografiei "romanesti"" din 2003. Shocked
Chiar sunt curios daca se mai mentin afirmatiile care incercau sa acrediteze ideea ca ar putea sa nu fie aceleasi microfotografii.

Ma tem ca astăzi lumea ne cunoaşte... Embarrassed

Poate ar fi chiar util de discutat cazul in Nature, asa cum se sugera pe acest topic. Grin
Eventual cu analiza comparativa a pozitiei chimistilor straini si romani, cu povesti despre foste si actuale sotii si folosire de rezultate din laboratoare straine pentru noua sotie.
Ce mai? Politica, delicatesuri....selectia noilor sotii dintre studenti si doctoranzi carora li se dau rezultatele aduse de sotiile precedente. O minunatie Kiss

Din pacate, vom suferi toti cei care trimitem articole le reviste Undecided

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #71 - Dec 5th, 2012 at 7:51am

Să fie clar un lucru. Dacă vrem să discutăm despre un eventual plagiat, atunci vorbim de o copiere a unei imagini sau text dintr-o lucrare în altă lucrare. Dacă nu ai copiat-o și ai imaginea sursă (cu atât mai mult cu cât nu se știe clar cum este obținută) asta e o cu totul altă problemă. Cu atât mai mult, e clar că e vorba de agitație politică.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #72 - Dec 5th, 2012 at 8:09am

Quote:
Să fie clar un lucru. Dacă vrem să discutăm despre un eventual plagiat, atunci vorbim de o copiere a unei imagini sau text dintr-o lucrare în altă lucrare. Dacă nu ai copiat-o și ai imaginea sursă (cu atât mai mult cu cât nu se știe clar cum este obținută) asta e o cu totul altă problemă. Cu atât mai mult, e clar că e vorba de agitație politică.

Ba eu cred ca e foarte clar cum a fost obtinuta:
http://www.edu.ro/index.php/articles/18342

Iar declaratia celui care a semnat scrisoarea prezentata de Minister e elocventa. Dar e bine sa fie repetata, poate nu a fost inteleasa:
"Prof Albert Philipse, read the Ministry’s first press release, which mentions a collaboration between him and Aurelia Cristina Nechifor, and a letter send by Prof Philipse to her, It was in fact Ana-Mariana Nechifor, a different person. Prof Albert says:

Already some years ago I heard rumours that there is/was a Roumanian PhD thesis that contains work from my PhD student Gerard van Eewijk.

Now there is a name mentioned of a Aurelia Christine Nechifor who is supposed to have work with me as a post-doc around 1993; I have been informed that this lady is now about 35 years old ..rather unlikely that she was a post-doc back then!

The truth is that there was a Roumanian post-doc, with the name Ana Mariana Nechifor (now fifty) , who worked on magnetic particles and who had permission to take samples and TEM images to her home lab in Bucharest. The letter, directed to A.M.Nechifor, is one of those permissions.

Apparently someone is confusing names, for reasons I can only speculate on; it should not be difficult for any journalist to verify the age of A.C. Nechifor and draw conclusions."

Nu neg faptul ca momentul ales e unul politic. Substanta exista, insa.
Poate ca daca persoana in cauza se limita doar la stiinta nu facea greselile pe care le-a facut implicandu-se in politica (nemaiavand timp sa verifice ce semneaza).
Dar poata ca daca nu se implica in politica, nu gasea nici pe cineva sa o sprijine, negand evidentele si pozitiile necontestabile ale unor personalitati stiintifice internationale mai presus de orice banuieli.
Ce sa mai vorbim de implicarea ministerului...

Pozitia unui strain spune totul despre noi si scuzele cu politicul:
"Dr Philip Camp (see his review), who wished to offer his response, says:

The letter from the Romanian Ministry is disappointing and absolutely dishonest. I am baffled that the Ministry attempted to “explain” away the evidence, which is as clear as day.

The reviews on Integru.org are performed independently by international experts, who are provided with the scientific articles involved in the case. Our About page describes the process. The reviewers are provided only with the relevant scientific authored papers for review. They are not made aware of any public or political positions that any of the authors may have. Their reviews are entirely impartial, based solely on the scientific material."

Cine e persoana care spune asa ceva?
http://www.molsim.chem.ed.ac.uk/pjcamp/
Cred ca mai presus de orice banuieli romanesti.
Mai ales ca nu a fost numit sau dat afara din nici o comisie si consiliu national de la noi.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #73 - Dec 5th, 2012 at 8:52am

Abrambureala Abilitarii

Am aflat ca abia la sfarsitul lunii noiembrie s-au discutat in comisii tezele de abilitare. Inca nu au fost validate de Consiliul CNATDCU si ca urmare nu se pot emite certificate de abilitare.

Cine de vina pentru incalcarea legilor care scriu exact termenele pana la care trebuie sa se pronunte comisiile si consiliul?
O fi cineva din comisii si consiliul CNATDCU pe FAR?
Citeste legile?
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #74 - Dec 6th, 2012 at 10:55am

Iar prudenta mea este data si de faptul ca Nature nu a scris nimic despre caz.

Iata ca au scris în sfârșit (era prea ocupat consilierul de resort cu coordonarea Serviciilor), iar Nature a devenit mai nou și agent electoral. Oare cât o fi costând propaganda electorală la Nature ? Poate ne dau și niște previziuni legate de viitoarea componență a Parlamentului.

Wrangling over scientific misconduct could influence Romania’s general election.

http://www.nature.com/news/suspend-disbelief-1.11954

P.S. Comisiile CNATDCU au validat deja abilitările susținute și probabil că săptămâna viitoare va fi Consiliul, așa încât se vor putea acorda cât de curând certificatele. De asemenea, s-au deblocat și restul dosarelor aflate în așteptare.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 3 4 5 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)