Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Signup for free on our forum and benefit from new features!

Pages: 1 2 
Educația, încotro ?? (Read 7671 times)
Nicolae Hurduc
Ex Member

Re: Educația, încotro ??
Reply #25 - Sep 27th, 2013 at 7:12am

Iată ce spune raportul UE 2013 referitor la activitatea de cercetare din România și la revistele științifice:

The reform of the Romanian R&I system has been under way over the last decade. A National Strategy for Research and Innovation 2007-2013 is in place. However the economic crisis has hampered its full implementation due to massive cuts in the public budget for R&D. It is noteworthy that Romanian authorities decided to support large projects such as the European Light Infrastructure (ELI) in order to make the most of extremely reduced investments in R&D. At the same time, some Romanian scientific journals have acquired an increasing international visibility and Romanian scientific publications have improved in overall quality.

Evident că nu toate revistele și-au îmbunătățit calitatea, însă unele sunt pe un drum corect.

In același raport este precizat și faptul că România alocă cel mai mic procent din UE pentru cercetare: 0,48 % din PIB, comparativ cu 2% care este media europeană (Slovacia spre exemplu alocă 0,7%). Nu mai vorbim de faptul că 1/3 din bugetul cercetării este înghițit de ELI și de fapt bugetul real al cercetării este de doar 0,32%. Este evident în aceste condiții, că nu poate fi vorba de cine știe ce performațe ale sistemului românesc.

Mai multe detalii pot fi găsite la adresa

http://ec.europa.eu/research/innovation-union/pdf/state-of-the-union/2012/innova...
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Re: Educația, încotro ??
Reply #26 - Sep 27th, 2013 at 10:07am

Quote:

Din pacate, tabelul de la pagina 224 ne arata ca Romania este inca departe de media UE. Totusi, de remarcat ca rata de crestere in perioada analizata este semnificativ mai mare decat media. Cu mentiunea ca perioada analizata se opreste in 2011....

Cheia dezvoltarii este subliniata in raport putin mai tarziu: "In addition, Romania with a value of 0.17% had one of the lowest business R&D intensities in the EU in 2011 (rank 25 out of 27), with an average annual growth rate of -3.4% between 2000 and 2011. No Romanian firm is among the top-1000 EU R&D investing firms. The recent trends show that the 2% R&D intensity target for 2020 is very ambitious and will be difficult to reach, given both the recent
low budgetary commitment and the very low level of business R&D activities. This target could be achieved only if the country prioritises R&I in a context of smart fiscal consolidation, whilst implementing without delay key reforms as outlined in the Action Plan for Research and Innovation
adopted by the Government in July 2011."

Nimeni nu crede ca vom atinge acel iluzoriu 2% in 2020. In schimb, suntem discret trasi de urechi pentru ca nicio companie din Romania nu intra intre primele 1000 din Europa in ceea ce priveste investitia in cercetare.

Nici in ceea ce priveste atragerea de fonduri FP7 nu suntem de laudat, cu o rata de succes mult sub media europeana (si, ceea ce raportul nu spune, extrem de putine proiecte in care un partener din Romania sa fie coordonator)

Sunt pomenite si celebrele fonduri structurale. Sub 14% merg catre cercetare, din nou mult sub media europeana.

R&D Intensity nu inseamna decat... procentul din PIB alocat activitatilor de cercetare. Pentru a scadea decalajul fata de Japonia si USA, UE a stabilit o tinta de 3%, acceptand in acelasi timp ca tinta Romaniei sa fie de doar 2% pe orizontul 2020. Dar pentru aceasta, ar fi necesar cel putin un 1% incepand din 2014-2015...

Ca o completare la mesaj: date ale Bancii Mondiale din 2011 privind calitatea cercetarii aratau ca, pe o scara de la 1 la 7, Romania avea un scor de 3.25 (satisfacator) fata de media UE (4.67), UE12 (4.18), UE15 (5.11) sau media globala (3.74). Oricum am intoarce-o, tot prost picam...
Desigur, UE12 -- noile state membru (incl. Romania), UE15 -- "vechile" state membru...
Back to top

IP Logged

Pages: 1 2 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)