Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

YaBB is sponsored by XIMinc!

Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 
Politica României în cercetare și educație (III) (Read 54948 times)
craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Politica României în cercetare și educație (III)
Reply #225 - Oct 5th, 2013 at 10:45am

Din categoaria fuga de raspundere:

Mi se atrage atentia ca - multumita lui Funeriu, care ajunsese sclavul celor din minister - CNATDCU nu mai are voie sa se implice in promovari.
Cei din minister - ca sa nu aiba treaba cu plangerile in justitie fata de concursuri - au preferat sa il convinga pe Funeriu sa faca asa cum au dictat ei.

Ca urmare, Funeriu a legiferat ca se poate face un concurs oricat de masluit, pe urma  (doar daca sesizeaza cineva instanta) se poate judeca promovarea nelegala timp de cativa ani si daca ala care a castigat ilegal concursul nu iese la pensie intre timp, se vor lua masuri de refacere a concursului.

Dupa rectorii lui Funeriu, acum ii avem si pe promovatii emanati din legea lui.

Ce m-as astepta sa se intample intr-o tara civilizata (evident alta decat cea in cauza de fata), ar fi o demisie de onoare in bloc a CNATDCU in semn de protest fata de aberatia din Legea Funeriu si emascularea CNATDCU.
Intr-o tara civilizata, asta ar atrage modificarea legii si re-numirea CNATDCU (poate chiar aceleasi persoane).

La noi e tipic ca toata lumea sa se vaite ca o sa cada drobul de sare...si nimeni sa nu faca nimic.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #226 - Oct 6th, 2013 at 7:39am

Marian_Deaconescu wrote on Oct 5th, 2013 at 10:45am:
Dar, acest catmandu e un Consiliu de *atestare* , pare a fi /ar trebui sa chiar fie un ''cap limpede'', ca la ziar, care *elimina* derapajele. Chiar precum scria Corneliu mai pre sus.

Oricum, pe mine unu', povestea asta (care cam ''dateaza'') ma cam lasa cumva  perplex.

Păi văz că nu numai ochișorii tăi sunt de morun. Cam ce voiai să facă CATMANDU, când concursurile s-au finalizat abia acum o săptămână ? Ai fi vrut să sară în sus înainte de a se întâmpla evenimentul ?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #227 - Oct 6th, 2013 at 2:59pm

Desigur, Nicolae,

eu *intzeleg*, chiar acuma, ca tu te referi la *actualul* organism (Cn...) Dar, acest organism
nu e di *azi*, di *ieri*... Sa speram ca acest *nou* organism ishi va face treaba cum chiar trebuie.

Toate bune, sanatate,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #228 - Oct 7th, 2013 at 6:37am

Marian_Deaconescu wrote on Oct 6th, 2013 at 2:59pm:
Desigur, Nicolae,

eu *intzeleg*, chiar acuma, ca tu te referi la *actualul* organism (Cn...) Dar, acest organism
nu e di *azi*, di *ieri*... Sa speram ca acest *nou* organism ishi va face treaba cum chiar trebuie.

Toate bune, sanatate,

Nea Marin

E adevărat ca instituția cu pricina nu a fost înființată alaltăieri, însă evenimentul despre care discutăm a avut loc acum o săptămână.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #229 - Oct 14th, 2013 at 9:42am

Fără comentarii !

http://www.gandul.info/puterea-gandului/un-premiu-nobel-pentru-pacea-cu-noi-insi...

Anul acesta, Malala Yousafzai, o adolescentă pakistaneză în vârstă de 16 ani, ar fi putut deveni cea mai tânără câştigătoare a premiului Nobel pentru Pace. N-a fost să fie ca istoria premiilor să consemneze acest record - trofeul a fost luat de Organizaţia pentru Interzicerea Armelor Chimice, însă Malala Yousafzai este o fată care şi-a câştigat locul în istorie. Anul trecut, cam pe vremea asta,  pe când se întorcea cu autobuzul de la şcoală, Malala a fost împuşcată în cap de talibani, pentru că a scris pe un blog că şi fetele pakistaneze au dreptul la educaţie. Iar anul acesta, talibanii şi-au reînnoit promisiunea că o vor ataca iar şi iar pînă când vor reuşi să o ucidă. Nu vreau să mă gândesc cum trebuie să fie să îţi începi viaţa ştiind că cineva te vrea mort şi că trebuie să îţi trăieşti la propriu fiecare zi ca şi când ar fi ultima. Şi cum trebuie să fie ca pentru dreptul la educaţie să ţi se ceară la schimb dreptul la viaţă. Forţată să le pună pe amândouă în balanţă, Malala s-a hotărât să lupte în continuare pentru ca toţi copiii din Pakistan să meargă la şcoală. Există, iată, locuri în lume în care oamenii sunt dispuşi să moară pentru un lucru care pentru noi a intrat deja în banalitate: posibilitatea de a învăţa că doi ori doi fac patru şi că suprafaţă Pământului este acoperită în proporţie de 70% de apă.

..............................

Cumva, cuvântul educaţie şi-a pierdut valoarea şi strălucirea în primul rând pentru noi, adulţii. Pentru profesorii care, cu doi covrigi în geantă şi o cartelă de metrou în portofel, merg spre serviciu gândindu-se câtă materie mai au de acoperit şi cât de descoperit le este cardul până la sfârşitul lunii. Pentru părinţii stresaţi şi obosiţi care văd de multe ori în şcoală goana după caiete şi manuale alternative, bani daţi pe meditaţii, spaime legate de note şi de testele naţionale, şi nu evoluţie, înainte de toate. Cu toţii încercăm să îi convingem pe cei mici cât de important este să înveţe pentru a avea un viitor fără griji. Dar copiii nu trăiesc în viitor, ei trăiesc în prezent şi simt aici şi acum că încercăm să le vindem ceva cu inima îndoită. Şi, în tot acest timp, calitatea învăţământului din România mai scade un pic, iar patru mari universităţi româneşti au mai căzut anul acesta 100 de locuri în clasamentul internaţional a instituţiilor de învăţământ superior.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #230 - Oct 14th, 2013 at 12:38pm

Da, da, Nicolae,

te cam lasa, observatziile astea, chiar cam fara de cuvinte.

Am urmarit, pe ''Jazeera International'', un documentar traznet, unde vedeai copii de 8-9 ani, invatzatzi *doar Coran-ul*, cum ar fi vrut sa-nvetze & altceva. In Afganistan.

Nu zic ca nu-i bine, de-a fi invatzatzi Coran-ul, cartea lor Sfanta. Ca, pentru ei, religia lor e chiar importanta, ii tzine unitzi etc.

Dar, pentru a ''ridica'' o tzara, doar Coran-ul nu e prea de-ajuns...Noi *nu avem aceasta problema* - adica, noi, vesticii.

Dar, *avem* problema pierderii interesului fatza de shcoala. Pe de o parte, copii de la tzara sau (ca shtiu atatzia, unii chiar foshti elevi de-ai mei) cu parintzi de la orash, inconshtientzi (unii dintre bogatani), ori, fara de dare de mana, care nu conshtientizeaza ca lumea-n care traiesc (mda, aia cu telefoanele de-a enshpea generatzie) se cladeshte pe *cunoashtere*.

Pe de-o *alta* parte, profesorimea, prost platita, tracasata, prost *plasata* prin shcoli, care s-a dezabuzat, careia nu-i mai pasa, ca nu ''se mai merita'' de-a te zdrobi, de-a incerca tot ce potzi pentru a ''salva'' nishte copchii.

Estimp, dragilor, in Turkmenistan, in Afganistan, pe aiurea, copii (d-ai lumii) ishi doresc sa *poata merge la shcoala*!  Numa sa-i *lese tata*...

Da, da, Nicolae, ceea ce se intampla e *tragic*. Pana & Cuza Voda se interesa indeaproape de Scoala. Ca, *pare ca-i trebuia*. Ashtia? Nevolnicii ashtia, ''prezentzi''? In *era* cuceririlor (mda, mai degraba tehnologice decat shtiintzidfice)? V-aducetz' de-aminte de ''Pactu cu Shcoala''? Ca, Basescu dzise...

No ghine, Nicolae, hai ca ma duk, pen' ca m-am kiar ienervat, sanatate,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #231 - Oct 24th, 2013 at 10:13pm

Un articol deosebit de interesant pe tema... factorului de impact. Cu siguranta va fi pe placul lui Nea Marin.

http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1301/1301.3748.pdf

Lectura placuta Smiley
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #232 - Oct 25th, 2013 at 7:15am

sitronif wrote on Oct 24th, 2013 at 10:13pm:
Un articol deosebit de interesant pe tema... factorului de impact. Cu siguranta va fi pe placul lui Nea Marin.

http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1301/1301.3748.pdf

Lectura placuta Smiley

Sper ca articolul nu e scris în logica ultimei figuri suplimentare pe care o prezintă. Mi-au căzut ochii întâmplător pe imaginea cu pricina și neavând timp să citesc articolul azi, fac doar o remarcă. Concluzia prezentată în figură e absolut fără logică. Evident ca o revistă care reușește să mențină același număr de citări pentru un număra mai mic de articole (și nu mai mic cu câteva ci cu 360, raportat la un total de 634) înseamnă că are un impact mult mai mare decât în perioada anterioară de monitorizare. Nu poți analiza numai numărul de citări, fără să te raportezi la numărul de articole.
Back to top

IP Logged

Bogdan_Dumitrescu
YaBB Newbies
*

Reply #233 - Oct 25th, 2013 at 9:02am

Quote:
Concluzia prezentată în figură e absolut fără logică. Evident ca o revistă care reușește să mențină același număr de citări pentru un număra mai mic de articole (și nu mai mic cu câteva ci cu 360, raportat la un total de 634) înseamnă că are un impact mult mai mare decât în perioada anterioară de monitorizare. Nu poți analiza numai numărul de citări, fără să te raportezi la numărul de articole.

Ce e suspicios in figura este marcat in chenare rosii ! In 2002 sunt raportate 528 de articole pe 2001, dar in 2003 sunt raportate doar 300. Tot pentru 2001.

Daca cititi la pagina 14, veti vedea ca numarul de articole publicate poate fi negociat cu ISI si chiar renegociat pentru trecut. Adica, pe scurt, cei de la revista au spus: de fapt noi am publicat doar 300 de articole care conteaza in 2001, restul nu erau chiar articole. Probabil nu numarul de articole se negociaza, ci se redefineste notiunea de articol.
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #234 - Oct 25th, 2013 at 1:26pm

Bogdan_Dumitrescu wrote on Oct 25th, 2013 at 9:02am:
Quote:
Concluzia prezentată în figură e absolut fără logică. Evident ca o revistă care reușește să mențină același număr de citări pentru un număra mai mic de articole (și nu mai mic cu câteva ci cu 360, raportat la un total de 634) înseamnă că are un impact mult mai mare decât în perioada anterioară de monitorizare. Nu poți analiza numai numărul de citări, fără să te raportezi la numărul de articole.

Ce e suspicios in figura este marcat in chenare rosii ! In 2002 sunt raportate 528 de articole pe 2001, dar in 2003 sunt raportate doar 300. Tot pentru 2001.

Daca cititi la pagina 14, veti vedea ca numarul de articole publicate poate fi negociat cu ISI si chiar renegociat pentru trecut. Adica, pe scurt, cei de la revista au spus: de fapt noi am publicat doar 300 de articole care conteaza in 2001, restul nu erau chiar articole. Probabil nu numarul de articole se negociaza, ci se redefineste notiunea de articol.

Articolul pune in evidenta niste legaturi surprinzatoare si arata cata "incredere" se poate acorda unei valori gen ISI IF (sau alta valoare similara). Figura de pe ultima pagina este explicata putin mai devreme, si este folosita pentru a pune in evidenta mecanismul de "negociere", prin care unele reviste reusesc sa "scape" de tipurile de articole care produc un impact prea mic. Se pare ca acest proces de negociere se refera doar la baza de articole (citabile) nu si la citarile obtinute. Altfel zis, valoarea IF se refera la citarile obtinute de toate articolele publicate, raportat la numarul astfel negociat Smiley

Exista insa mai multe informatii interesante in articol... Merita parcurs!
Printre altele, si relatia neasteptata dintre "calitatea" (masurata prin IF) a unui jurnal si numarul de articole "retrase" (vezi si http://retractionwatch.wordpress.com/)
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #235 - Oct 25th, 2013 at 1:49pm

Bogdan_Dumitrescu wrote on Oct 25th, 2013 at 9:02am:

Dacă omuleții care au scris articolul ar fi avut cât de cât curiozitatea să se uite pe site-ul revistei incriminate, ar fi putut ușor vedea de unde provine diferența. Revista cu pricina are doua secțiuni: Magazine și Research. In anul 2000 aceste două secțiuni au fost reorganizate, în sensul că articolele din categoria Dispatch au trecut de la secțiunea Research la secțiunea Magazine. Această modificare a fost absolut de bun simț, pentru că e foarte clar că niște semnale de 1 sau 1,5 pagini nu pot fi considerate articole de cercetare care să mai și fie citate. Asta nu înseamnă negociere între editor si Thomson ISI, ci doar o reorganizare editorială, bazată cu siguranță pe observația că articolele din categoria Dispatch nu aduc citări. Insă lucrurile sunt prezentate de o așa manieră în articol, încât ai fi tentat să crezi că e cam ca la piață. Asta înseamna rea-intenție și descalifică din start autorii articolului !

De fapt cam toate demonstrațiile autorilor sunt puternic trase de păr, ca să nu spun manipulate:

- proiecția citărilor pe doi ani n-are nici o relevanță fiind cunoscut faptul că un articol intră în platoul normal de citări după 3-5 ani de la publicare;

- nu sunt luate în discuție decât revistele de impact ridicat, în care regulile sunt puțin diferite de rest;

- se discută procentajul de articole retrase care pasămite ar fi crescut în mod exponențial, însă o valoare de 0,02 % este departe de a genera îngrijorare legată de un sistem de evaluare;

- atenția este centrată pe revistele medicale, unde erorile unor experimente, sunt evident influențate de complexitatea de reacție a sistemelor vii; știm foarte bine că trei indivizi pot reacționa total diferit la același tratament și asta nu e o problemă de rea-intenție a cercetătorului, sau de superficialitate a acestuia.

Una peste alta mie articolul mi se pare o tentativă evidentă de manipulare de opinie, nefiind nici pe de parte suficient de bine argumentat ca să poată cere schimbarea unui sistem de evaluare. Pentru că de fapt cam ăsta ar fi scopul care transpare din articol. Să-i dăm jos pe ăia de la Thomson ca s-o punem în loc pe ELA, chit că ar dura vreo zece ani schimbarea și fără nici o certitudine că ELA va fi la fel de frumoasă peste zece ani, așa cum ne este prezentată acum.

Sigur că în articol sunt atinse și lucruri pe care le-am dezbătut pe larg aici: presiunea exagerată a sistemului de finanțare a cercetării pentru a fi produse articole în reviste cu coeficient de impact ridicat, exagerări ale unora dintre  clasamente făcute tot din dorința de a-și scoate adversarii de pe piață, s.a.m.d. Dar aceste lucruri nu sunt niște consecințe ale sistemului de clasificare, ci doar niște consecințe ale luptei care se duce pentru scoaterea de pe piață a unuia sau a altuia, ceea ce de fapt este și scopul articolului.
Back to top

IP Logged

a_muraru
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #236 - Oct 25th, 2013 at 3:47pm

Citeva date (oficiale: se pare ca sint documente ale ANCS) despre finantarea cercetarii, prin ANCS, in ultimii 3 ani.

2011

http://www.research.edu.ro/uploads/bugetul-a-n-c-s/evolutie-buget2011sfetcu.pdf

2012

http://www.research.edu.ro/uploads/bugetul-a-n-c-s/plati31dec2012.pdf

2013

Buget initial

http://www.research.edu.ro/uploads/bugetul-a-n-c-s/buget2013-53-01-74-01.pdf

Buget rectificat

http://www.research.edu.ro/uploads/bugetul-a-n-c-s/buget-2013-plati-12sept.pdf

In cazul anului 2013 am trecut doua documente pentru a se observa ponderea initiala a platilor prevazute de la bugetul de stat pentru faimosul proiect ELI: circa o treime din intregul buget al cercetarii pentru 2013.

Alte observatii: bugetul aprobat initial, odata cu legea bugetului (2011/2012/2013), este sensibil egal pentru cei trei ani. Se constata apoi ca bugetul este, indiferent de guvernare, obiect al rectificarii negative. Undeva prin august-septembrie, acest buget scade cu cca 10-15 procente. Anul acesta va mai fi rectificat, in scadere - din pacate.

Planul national CDI are, pentru 2011 si 2012, un buget sensibil egal. El este aproape injumatatit in 2013, in conditiile in care o treime din bugetul total (comparabil cu cel din 2011 sau 2012) merge spre ceea ce nu exista intre cheltuieli in anii precedenti: proiectul ELI.

Pentru anii urmatori perspectivele nu par luminoase: se pare ca bugetul cercetarii va pleca de la suma ''clasica'' (160.000.000.000 RON). Apoi, o felie consistenta din buget va merge spre ELI. Ceea ce va ramine se va imparti intre cercetare aplicativa (buget majorat) si cea fundamentala (un rest). Si, desigur, se va aplica rectificarea negativa, devenita deja traditionala pentru cercetarea din Romania.

Nu stiu daca e strategic sa finantezi cu o treime din buget un singur proiect, indiferent de miza/importanta. Iar in conditiile autohtone, cu o finantare totala ANCS de vreo 300 milioane de euro/an, este mai mult decit imprudent.
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #237 - Oct 25th, 2013 at 9:06pm

Quote:
Dacă omuleții care au scris articolul ar fi avut cât de cât curiozitatea să se uite pe site-ul revistei incriminate, ar fi putut ușor vedea de unde provine diferența.

Am fost curios cat de marunti oameni de stiinta sunt autorii. Primul dintre cei trei autori are un h-index 18 pe google scholar si peste 1000 de citari. Ultimul este ceva mai mare, cu h-index 46 si peste 7500 de citari. Singurul care intra in categoria "omuleti" este autorul de pe pozitia a doua, cu doar 62 de citari (din care 54 in 2013).

Quote:
proiecția citărilor pe doi ani n-are nici o relevanță fiind cunoscut faptul că un articol intră în platoul normal de citări după 3-5 ani de la publicare;

In cazul Crivei, discutiile de pe site s-au bazat exact pe valoarea IF bazata pe 2 ani Smiley

Quote:
Una peste alta mie articolul mi se pare o tentativă evidentă de manipulare de opinie, nefiind nici pe de parte suficient de bine argumentat ca să poată cere schimbarea unui sistem de evaluare.

Nici vorba... Articolul spune ceea si Nea Marin sustinea pe aici: nu trebuie sa aiba atat de mare importanta unde publici, ci ce publici. Faptul ca publici intr-o revista "cotata ISI" nu este si garantia succesului. Cam asta spun si autorii.
Pe la noi insa, se acorda premii ale academiei pentru autori care nu au produs niciun impact insa au reusit sa se strecoare prin vreo revista "ISI".

Si mai spune ca, daca tot se doreste utilizarea unui mecanism de tipul IF, sa se utilizeze mai degraba valori gen EigenFactor, SJR2 sau Google Scholar Metrics, valori intre care se constata o destul de buna corelare. De ce astfel de valori? Pentru ca incearca sa evite citarile false, printre altele.

Nu in ultimul rand, cele 5 pagini de surse bibliografice, intens utilizate in articol, nu prea sustin argumentul superficialitatii pe care-l sugerati. Dimpotriva...

Ma intreb cate dintre comisiile noastre ar avea curajul sa treaca de la IF la o valoare de tip EigenFactor/SJR2 sau chiar Google Scholar Metrics...
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #238 - Oct 26th, 2013 at 8:50am

sitronif wrote on Oct 25th, 2013 at 9:06pm:
Nici vorba... Articolul spune ceea si Nea Marin sustinea pe aici: nu trebuie sa aiba atat de mare importanta unde publici, ci ce publici. Faptul ca publici intr-o revista "cotata ISI" nu este si garantia succesului. Cam asta spun si autorii.
Pe la noi insa, se acorda premii ale academiei pentru autori care nu au produs niciun impact insa au reusit sa se strecoare prin vreo revista "ISI".

De fapt articolul nu susține numai desființarea sistemului de clasificare, ci a revistelor științifice cu totul și înlocuirea acestora cu un sistem de comunicare intre biblioteci bla-bla-bla ... Este exact genul de articol din care aflam că în urma unor studii extraordinare întreprinse de un prestigios grup de cercetare de la Universitatea Oxford, s-a constatat că varza este deosebit de toxică și s-ar putea să mori numai dacă te uiți la dânsa. Iar după 6 luni apare un alt articol în care suntem informați că un alt prestigios grup de cercetare de la Stanford a constat că este obligatoriu să mâncăm cel puțin două foi de varză pe zi, care au ca efect nu numai refacerea conexiunilor între neuronii morți, dar și creșterea părului pe chelie și chiar și în tălpi dacă se consumă câte trei foi de varză pe zi. Iar acest gen de articole în mod evident n-au nici o legătură nici cu Hirsch, nici cu numărul de publicații și nici cu numărul de citări, ci doar cu anumite interese.

Așaaa, printre altele, se mai strecoară în articol și ideea că reviewerii se umplu de bani. NU știu de unde vine așa o informație, pentru că eu am recenzat pe domeniul chimie articole în reviste de până la 5,5 impact și n-am primit de nicăieri nici măcar un cent. Poate că s-o plăti pe Nature sau Science ceva (habar n-am), dar asta n-are absolut nici o relevanță în ansamblul sistemului.

Oricum eu sunt foarte recunoscător autorilor că mi-au adus în atenție revista Current Biology. In secțiunea Dispatches sunt niște semnale deosebit de interesante pentru cine este interesat de zona bio. Iar din 2011 în jos, aceste articolașe sunt free. Dacă veți avea curiozitatea să citiți câteva dintre ele, veți vedea că în nici un caz acest gen de semnale, nu pot intra în categoria articolelor citabile.

De aceea i-am introdus pe autori în categoria omuleți, nu pentru că nu ar avea citări sau publicații, dar pentru că nu au fost fair-play în modul de redactare a articolului. Una este să nu fii de acord cu un sistem și alta este să faci speculații de genul celor de mai sus, doar ca să demonstrezi că ai dreptate.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #239 - Oct 26th, 2013 at 11:40am

Nicolae, dragilor,

hai sa va comunic ceva. Aicea avem o revista (Kuwait J. of Science, sau cam asha ceva), care plateshte, pentru *un referat* 170 USD.

Rugat fiind io de-a gasi referentzi (pan' matematica, desigur), va spun cam asha: cum ca avem nevoie de referentzi pe domeniile: Algebra (Inele/Module, Teoria Grupurilor, Teoria
Algebrica a Numerelor - deocamdata). Shi, de ce nu, Nicolae? Baga-te & te propun - pentru chiar Chimie? Desigur, referentzii tre' sa se rezume la propriul lor *stramt domeniu*. Nu vrem referentzi care fac referatele ''dupa ureche''...

Referentzii, desigur, nu tre' sa publice p-acilea (nici nu vor vrea-o).

Dar, hei, 500 de lei pentru un referat facut *ca lumea*, mie mi se pare chiar OK.

Va rog de-a scrie, pe aicea, daca vretzi, io voi inainta.

Numa' fain,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #240 - Oct 26th, 2013 at 12:07pm

Marian_Deaconescu wrote on Oct 26th, 2013 at 11:40am:
Nicolae, dragilor,

hai sa va comunic ceva. Aicea avem o revista (Kuwait J. of Science, sau cam asha ceva), care plateshte, pentru *un referat* 170 USD.

Dacă e revista aia cu coeficient de impact de 0,075

http://www.bioxbio.com/if/html/KUWAIT-J-SCI-ENG.html

eu propun să-i sfătuiești pe oamenii șeia să plătească măcar 500 USD pentru un referat, că poate ajungeți din urmă măcar UBB-STUDIA CHEMIA, care de mult a depășit zidul sonic de 0,1.   Grin

Mulțumesc mult pentru invitație, dar eu prefer să fac recenzii gratuite la RSC Chem. Comm. Dacă ar fi să ne bazăm doar pe factorii de impact eram bogat de-acum, pentru ca un referat ar fi trebuit să se plătească vreo 15.000 USD. Uite de-aia nu-s buni factorii de impact, că m-au lăsat sărac ! Dacă așa puneau problema omuleții verzi de la arxhiv, îi susțineam necondiționat (britanici ăștia au fost totdeauna niște zgârciți, că doar au și ei petrol).  Cheesy
Ba mai mâncam și varză, barză și viezure pe de-asupra. Ce mai societate fără prințipuri !
Back to top
« Last Edit: Oct 26th, 2013 at 12:44pm by N/A »  

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #241 - Oct 26th, 2013 at 12:39pm

Da, da, Nicolae: aia chiar e!

Vezi, oare, tu, draga Nicolae, chiar cum mere veatza lumei?

Fiind p-aciloea *angajat*, io tre sa o fac. Munca de referent, adica. In sfarshit, imi veni *prima* pe care nu o resping.

Mai gandeshte-te, dragu mieu Nicolae: ca, *respingi* (shi, asta vreau *io*), platit.

Capishi? Ca, noi vrem s-o chiar *ridicam* oleaca.

Cum ''ridici'' una revista? Chiar *respingand*! Capishi? Poa' ca te mai gandeshti?

Cele bune, vaz ca mai 'totdeuna ceteshti cum nu trebe,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #242 - Oct 26th, 2013 at 12:49pm

Marian_Deaconescu wrote on Oct 26th, 2013 at 12:39pm:
Mai gandeshte-te, dragu mieu Nicolae: ca, *respingi* (shi, asta vreau *io*), platit.

NU știu cât de greu pricep eu, da voi sunteți înaintea mea. N-ar fi mai simplu decât să respingeți lucrări cu referate plătite, să plătiți lucrările de nivel ridicat ?
Uite am o lucrare trăsnet, de cel puțin 50.000 de parai. Dacă ne înțelegem la preț, în loc să o trimit la Nature, o trimit la voi. Ce zici ?
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #243 - Oct 26th, 2013 at 1:06pm

Ui ha, Nicolae,

sper io ca mentziunea ta, a UBB (cine-o fi *asta*, ca nu prea intzeleg), nu se ''leaga'' de-o lucrarica publicata de mine pan' buletinul SSM (tat pe la B). Shi nu, nici aia nu au nush ce ''indici'', da' ma pocni o anume nostalgie, cand aia-mi cerura o lucrarica pentru a-i *onora* pe doi buni matematicieni romani (T. Albu, C. Nastasescu). Sh-am facut-o , dragule, *fara va ma gandi* la factori, la etc. ...

Vrei ceva *amuzant*? Ca-tzi spui: tomnai azi veni o freulein da pan Germania propunandu-mi sa public in ''paperback'' tomnai nota aia da 4 pagini de care va pomenii, pan onoarea lui X & Y.

I-am explicat cum ca-shi da banii/timpu' da pomana &-am & shters mesaju' (oricum nu-mi puteam permite d-al pune p-acilea!) Ca sa *vezi* cam cat de *tampita*-i chiar *lumea*...

Pe scurt, domnishoarelor, doamnelor & domnilor: vrei sa ''ridici'' v-o revista, *respingi*
in draci...Nu, io *n-am avut* d-a sta, la ''Analele'' TM (pa cand respingeam pan' draci), prea muult, ca m-am ''dus''. Avusei numa' un an.

No ghine, numa' fain,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #244 - Oct 26th, 2013 at 1:20pm

Shi, acuma vazui, Nicolae, mai de dinainte mesaj d-al tau, & raspund cam asha:

fa tu *asta* la ''Analele'' tale (din Iashi, de Chimie). Daca tu *asha* crezi ca se ''creshte'' o revista, te-nsheli. Daca tu *nu crezi* in ''ridicarea'' revistelor - adicatelea, cum ca s-ar *putea* chiar ''ridica'', iar te priveshte.

Uite, io o chiar *cred*! Cum ca, anume, chiar *respingand* in chiar ''draci'', chiar potzi convinge lumea.

Ca, desigur, unu' care baga efortu', nu vrea sa steie langa *gunoaie*?

Shi, *desigur*, lectzia trecuta, de teoria numerelor, le-am spus acestor studentzi localnici
cum ca GM (poate ca shtii ce cam e) era publicata-n 1985...Shi, le-am dat probleme ''de-a shaptea'', dintr-un GM din 2000...

Intrebarea *care conteaza* e, dragule Nicolae: se *pot*, oare, ''transforma'', martzoagele (de reviste), in cai ''de curse''?

Ca, daca raspunsul nost e ''ba'', atuncea noi ne chiar putem intreba : ''de di ce nu?''

No numa' fain, Nicolae,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #245 - Oct 26th, 2013 at 2:42pm

Marian_Deaconescu wrote on Oct 26th, 2013 at 1:20pm:
Intrebarea *care conteaza* e, dragule Nicolae: se *pot*, oare, ''transforma'', martzoagele (de reviste), in cai ''de curse''?

Ca, daca raspunsul nost e ''ba'', atuncea noi ne chiar putem intreba : ''de di ce nu?''

In principiu nu prea se poate, decât dacă reușești să obții sprijinul unui grup de barosani, care să te ajute să salți nivelul publicând în revista cu pricina. Ceea ce este foarte puțin probabil. Și am mai multe exemple în acest sens.

Iar chestia asta cu respingerea în draci tot nu ține, pentru că e foarte mare oferta de piață. Dacă ai să încerci să crești exigențele mult peste impactul revistei, rămâi fără ofertanți pentru că se vor duce în altă parte. A încercat figura asta o revistă de chimie (erau cam pe la 0,8 impact). Si au început la un moment dat, în mod cât se poate de brusc,  să emită pretenții de revistă de 2 impact. Și atunci lumea le-a spus pa, și-au rămas fără articole ! Acum s-au stabilizat pe la 1,1 și poate vor crește încet-încet în timp.

La voi situația e și mai complicată, pentru că nu aveți nici măcar 0,1 impact. Ți s-a părut absurd, dar dacă ați premia articolele care scot o citare pe an spre exemplu (evident fără auto-citări), v-ar crește sigur impactul mult mai rapid decât așa cum gândești tu. E concurență mare pe piața ISI. De-aia și sunt tot felul de povești cu omuleții verzi.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #246 - Oct 27th, 2013 at 4:42pm

Vom videa ce se va intampla p-acilea, Nicolae.

Esperentze de din astea, am & io. C-am fost un an (1991-1992) al de decidea, am respins gramada de gunoaie, am ramas cu *nimic*...

Mi se plange editoru' (un bun amic) cum ca vin cu *zecile*. Dar, *mai numa' gunoaie*...

Cu toate ca, am avut doua , pe care le-am respins pen' ca erau doar ''x in loc de y'' (cu toate ca bune ca tehnica) & uite, cum am scris, a venit una pe care am de gand sa nu o resping.

Inseamna ca *mere*: ca, vorba *mere*: cum ca , acuma, acolo, nu mai merg gunoaiele. Tat e *ceva*.

Dar, vezibine: e vorba de *referentzii aia*, bre: care, daca *nu intzeleg din prima*, chiar resping. Sa o *bine shtii*, dragule Nicolae, ca pan domeniul meu am dat de o *gramada*
de referentzi chiar *ineptzi* (la reviste dintre cele mai mari). Nu ma ''apar'' decat cu faptu' ca mi-au apartu la ''mai mari''...

Nu mai *citeshte*, LUMEA, cu chiar *atentzie*, Nicolae. Macar acilea, tzi se *plateshte* ca sa ceteshti *cu atentzie*.

Numa' fain,

Nea Marin

Sa fie, oare, ISI, da vina? Foarte probabil.

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #247 - Oct 29th, 2013 at 9:10am

Pentru cei care sustin ca nu sunt bani destui in educatie.
Se pregateste o noua tzeapa la Minsiterul Educatiei: un soft anti-plagiat cu peste 4 milioane de euro.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15906531-ministerul-educatiei-primit-doua-o...

Sa nu uitam ca sunt si softuri gratuite pentru asa ceva. Sa nu uitam ca sunt universitati care si-au cumparat asa ceva mult mai ieftin.
Important este sa sifonam bugetul...si sa incaseze aia din minister salarii in plus.
Basca spaga la partid. Funeriu era cu papusile cu handicap, astia cu softul anti-plagiat.
Numai intr-o smecherie continua o tin aia din minister, indiferent ce ministru e acolo.

Politica in cercetare si educatie?  Un fleac, deja e ciuruita.
Verificarea acordarii titlurilor? La discretia baronilor universitari.
Back to top

IP Logged

Bogdan_Dumitrescu
YaBB Newbies
*

Reply #248 - Nov 1st, 2013 at 1:15pm

Scrisoare deschisa domnului Adrian Curaj

Stimate domnule Curaj,

Va scriu in calitatea dvs. de director general al UEFISCDI,
organizator al competitiei PRECISI 2013.

Permiteti-mi sa incep cu o amintire din copilarie.
Bunica crestea gaini in curtea din spatele casei.
Gaini robuste, de tara, sanatoase si viguroase.
Spectacolul hranirii lor era fascinant. De cum bunica
intra in curte cu galetusa cu graunte, gainile se
adunau in jurul ei. Arunca prima mana de boabe si
ele sprintau in masa spre locul unde cadeau acestea,
imbulzindu-se si impingandu-se. Pasarile altfel aparent
pasnice se transformau in masini de lupta nu foarte dibace,
dar extrem de hotarate sa ajunga la bobul pe care il tintisera.

Cam asta este imaginea mea despre competitia PRECISI 2013
de premiere a rezultatelor cercetarii. Cu diferenta ca
nu mai sunt spectatorul din copilarie, ci una dintre gaini.

Ar mai fi si alte diferente. Bunica avea destule graunte si
le distribuia in mai multe locuri din curte. Asa ca, dupa primul
iures, gainile se linisteau repede. Mici conflicte mai aveau loc
la sfarsit, dar minore, fiindca gainile erau satule.
Ba mai mult, bunica arunca special graunte celor mai timide,
spunand "hai, proasto, mananca si tu".

Iar daca n-ar fi avut destule graunte, bunica ar fi facut ce
face orice gospodar normal. Le-ar fi taiat pe cele care ouau mai putin.

Trecand acum la prezent, va scriu pentru a-mi manifesta uimirea fata
de decizia UEFISCDI de a premia cercetatorii in ordinea inscrierii.
Credeam ca aceste premii sunt pentru calitatea cercetarii, nu
pentru viteza de reactie a cercetatorilor. Inteleg ca fondurile
sunt limitate, dar nu vad de ce n-ati folosit o metoda echitabila,
ca de exemplu:

- Daca adoptati principii elitiste, atunci ridicati stacheta.
Premiati doar zona "rosie" sau micsorati zonele. Nu primii 25% ci
primii 10% sau alt procent care sa rezulte dintr-o aproximatie
rezonabila a numarului de candidati sau din situatia de dupa inscrieri.

- Daca adoptati principii mai populiste, atunci distribuiti banii
proportional tuturor celor inscrisi.

Sau poate ca sumele de 4000 si 2000 sunt fixate in vreun contract...
Si in cazul asta se poate mai echitabil:

- Distribuiti premiile prin tragere la sorti.

- Daca va tine site-ul, deschideti inscrierile la o data anuntata
cu mult timp inainte, ca toata lumea sa se poata alinia frumos
la start. Ca fapt divers, emailul oficial a ajuns la mine marti
la ora 18:55, dar prima cerere e facuta la ora 15:02.
Ca peste tot in astfel de situatii, unii afla inaintea altora.

M-as bucura foarte multa daca UEFISCDI ar face publice motivele
adoptarii principiilor de organizare a competitiei PRECISI 2013.

E minunat ca ati pus pe site situatia inscrierilor.
Transparenta este oricand binevenita. Totusi, va fi greu sa
aflam numarul tuturor celor care ar fi putut beneficia de
premiere, pentru ca unii vor renunta vazand ca nu mai au
decat sanse minuscule.

In speranta unui raspuns, va multumesc,

Bogdan Dumitrescu
profesor, fac. Automatica si Calculatoare, UPB

P.S. (In paranteza, fiindca nu e relevant, iata cazul meu. Marti seara,
la ora cand am primit emailul oficial care anunta deschiderea
competitiei, ma pregateam sa joc fotbal. Dupa meci m-am dus acasa,
am mancat si m-am culcat. Miercuri am avut ore de la 8 la 15.
Deci abia atunci am citit emailul si doar in fuga,
vazand ca termenul e 29 noiembrie. Timp berechet, deci.
De-abia dupa vreo doua ore mi-a atras atentia un coleg, ca
se premiaza in ordinea inscrierii. Asa ca am inceput sa strang date
si, dupa ora 18, am reusit sa depun trei cereri, cu numerele
2385, 2396, 2399. Nestiind de unde incepe numerotarea, puteam
crede ca am ramas in afara bugetului, dar am mai depus o cerere
si a doua zi, cand am primit IBAN-ul unui coautor bolnav.
Joi la ora 14, numarul 2741.
Tarziu, dar dimineata am avut curs, iar la pranz o sedinta.

Deci, in afara de fotbal, pentru care recunosc ca sunt vinovat,
am facut totul cam cat de repede se putea.
Si inca eu am avut putine de facut.
Altii poate chiar se ocupau de cercetare in timpul asta.
Sau erau la o conferinta. Sau faceau alte lucruri urgente si
importante, dupa cum sunt sigur ca va puteti imagina.)

Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #249 - Nov 4th, 2013 at 3:27pm

Putred sistemul din 2011, iese la iveala dupa 2 ani...

Din curiozitate, am scos dintr-o gramada prafuita listele cu valorile SRI calculate de UEFISCDI in 2011-2012. Exista o lista cu date "istorice", in care regasesti evolutia valorii cu nume celebru pe un interval relativ mic de timp: Martie 2011, August 2011, Ianuarie 2012.  Intervalul este extrem de mic, dar listele ascund niste mistere nebanuit de mari Smiley
In general, cifrele in cele trei perioade sunt similare. Dar exista un numar semnificativ de mare de publicatii pentru care apar ajustari pozitive SEMNIFICATIVE taman in lista Ianuarie 2012. Ce reprezenta acea lista? Taman lista utilizata in competitiile Idei/Abilitare/Resurse umane 2012...
Verificarea nu e dificila in excel. Am cautat o diferenta "acceptabila" de 1 intre scoruri. 266 de jurnale intra in aceasta categorie! Desigur, ar trebui excluse cele care nu au fost clasificate in Martie 2011, dar tot mai raman destule.
Luand apoi si lista din 2013, pentru o serie de jurnale "saltate" in Ianuarie 2012 se constata o revenire la valori similare celor din Martie 2011.

Dedicatiile au fost la moda tot timpul. De ce nu si acum?
Oare au fost abilitari care au depins de aceste mici modificari de scor "oficial"?
Au fost oare proiecte IDEI care au reusit sa fie finantate datorita acestor "salturi calitative" de scurta durata ale unor reviste?
Totusi, este extrem de greu de crezut ca o revista cu SRI calculat de, sa zicem 2.5, sare brusc la o valoare apropiata de 4 iar apoi scade din nou, undeva sub valoarea initiala. Prea mari variatii ca sa nu dea de gandit...

Ce sa mai zicem de  dosarele cu "erori" de apreciere (pornind de la calcule usor eronate, pentru a  "prinde" cutare criteriu, si mergand pana la dosare in care cele mai importante lucrari erau "in curs de publicare"). Oare de ce s-au grabit cei cu lucrari "in curs de publicare", ma intreb eu acum. N-am mai avut cheful necesar sa le mai caut din nou pentru a vedea daca nu cumva diferentele de mai sus n-or fi fost, de fapt, motivul cel ascuns. Dar nu m-ar mira foarte mult ...
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)