Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Signup for free on our forum and benefit from new features!

Pages: 1 ... 9 10 11 12 
Politica României în cercetare și educație (III) (Read 54399 times)
Nicolae Hurduc
Ex Member

Re: Politica României în cercetare și educație (III)
Reply #250 - Nov 4th, 2013 at 4:53pm

sitronif wrote on Nov 4th, 2013 at 3:27pm:
Oare au fost abilitari care au depins de aceste mici modificari de scor "oficial"?
Au fost oare proiecte IDEI care au reusit sa fie finantate datorita acestor "salturi calitative" de scurta durata ale unor reviste?
Totusi, este extrem de greu de crezut ca o revista cu SRI calculat de, sa zicem 2.5, sare brusc la o valoare apropiata de 4 iar apoi scade din nou, undeva sub valoarea initiala. Prea mari variatii ca sa nu dea de gandit...

E sigur că multe lucruri au fost influențate de aceste liste. Și asta pentru că se pune o întrebare simplă și logică: dacă factorul de impact se calculează o singură dată pe an, care este rațiunea de a avea 3 valori SRI diferite în mai puțin de un an ?
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #251 - Nov 5th, 2013 at 12:19am

Quote:
E sigur că multe lucruri au fost influențate de aceste liste. Și asta pentru că se pune o întrebare simplă și logică: dacă factorul de impact se calculează o singură dată pe an, care este rațiunea de a avea 3 valori SRI diferite în mai puțin de un an ?

Probabil a doua lista a fost intocmita pentru a pregati "lovitura" din lista a 3-a.
Dar ramane intrebarea urmatoare: care este logica de a oferi abilitarea pe baza unor lucrari care nu au fost inca publicate?
Mai ales ca informatiile pentru diferitele comisii precizeaza destul de clar: lucrari publicate, nicidecum lucrari in curs de publicare (de ce n-ar fi, atunci, si lucrari trimise spre evaluare? Nu prea vad cum poate fi interpretat in alt mod Smiley

Despre valorile SRI, de mentionat faptul ca prin ordinal 4478/2011 se preciza ca ele erau calculate de UEFISCDI si "verificate si avizate" de CNATDCU (vezi, de exemplu, definitiile din http://www.cnatdcu.ro/wp-content/uploads/2011/04/OMECTS_4478.pdf)...
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #252 - Nov 5th, 2013 at 9:53am

sitronif wrote on Nov 5th, 2013 at 12:19am:
Dar ramane intrebarea urmatoare: care este logica de a oferi abilitarea pe baza unor lucrari care nu au fost inca publicate?
Mai ales ca informatiile pentru diferitele comisii precizeaza destul de clar: lucrari publicate, nicidecum lucrari in curs de publicare (de ce n-ar fi, atunci, si lucrari trimise spre evaluare? Nu prea vad cum poate fi interpretat in alt mod Smiley

In opinia mea, lucrarile pentru care exista dovada acceptarii pentru publicare pot fi considerate publicate.
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #253 - Nov 5th, 2013 at 7:10pm

craciunm15 wrote on Nov 5th, 2013 at 9:53am:
sitronif wrote on Nov 5th, 2013 at 12:19am:

In opinia mea, lucrarile pentru care exista dovada acceptarii pentru publicare pot fi considerate publicate.

Doar ca textul din diferitele ordine de ministru nu precizeaza lucrari publicate sau in curs de publicare Smiley
In plus, mai exista "incertitudinea" legata de scorul revistei in care publici. La momentul aparitiei articolului (fie online, fie in versiunea tiparita), exista sansa ca UEFISCDI sa ofere un cu totul alt scor.

Se putea evita chiar si aceasta ambiguitate de limbaj (publicat vs. acceptat), daca in "dosarele" de evaluare erau considerate doar rezultate care au produs un impact oarecare. Si, mai ales, daca se respecta metodologia (care presupune ca dosarele, cel putin pentru abilitare, sunt chiar verificate de cineva, pe acolo, pe sus).
Back to top

IP Logged

maria_andrei
Senior Member

I Love YaBB 2.5 AE!

Reply #254 - Nov 6th, 2013 at 10:48am

craciunm15 wrote on Nov 5th, 2013 at 9:53am:

In general este adevarat ceea ce spuneti, dar pot exista si situatii cand dupa ce apar on-line (cu sau fara numar atribuit) sa fie contestate din diverse motive de comunitatea stiintifica care are in acel moment acces la lucrare. Contestarea unei lucrari poate sa apara in orice moment, dar in general cei care se mentin actualizati cu publicatiile pe domeniu observa cu usurinta impostorii!
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #255 - Nov 6th, 2013 at 4:40pm

sitronif wrote on Nov 5th, 2013 at 7:10pm:
Doar ca textul din diferitele ordine de ministru nu precizeaza lucrari publicate sau in curs de publicare Smiley
In plus, mai exista "incertitudinea" legata de scorul revistei in care publici. La momentul aparitiei articolului (fie online, fie in versiunea tiparita), exista sansa ca UEFISCDI sa ofere un cu totul alt scor.

Și ajungem din nou la ceea ce am spus și anume că nu trebuie promovată o persoană, imediat ce a depășit cu 0,0000001 standardele minimale naționale. Pentru că de fapt aceste discuții nici nu ar trebui să aibă loc, dacă măcar universitățile mari din România ar cere o depășire cu 10-15% a criteriilor minimale. Așa s-au construit marile universități ale lumii spre care tot privim cu invidie, este adevărat, în condițiile unei finanțări normale. 
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #256 - Nov 6th, 2013 at 7:55pm

Quote:
Și ajungem din nou la ceea ce am spus și anume că nu trebuie promovată o persoană, imediat ce a depășit cu 0,0000001 standardele minimale naționale. Pentru că de fapt aceste discuții nici nu ar trebui să aibă loc, dacă măcar universitățile mari din România ar cere o depășire cu 10-15% a criteriilor minimale. Așa s-au construit marile universități ale lumii spre care tot privim cu invidie, este adevărat, în condițiile unei finanțări normale. 

In clipa asta, la Ingineria Materialelor primesti 6 puncte pentru o citare a unui articol in Nature cu trei autori in alt articol Nature, cam tot cat primesti pentru un aranjament sa fii pus editor la o conferinta mioritica cu "participare internationala".

Unde mai pui ca se dau puncte pentru editare de volume cam cat pentru scrierea lor.

E o balacareala generala si noi discutam de mari universitati.

E epoca ciolaniadei fara scrupule.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #257 - Nov 12th, 2013 at 8:22am

Poate că mai potrivit era topicul "Haz de necaz" pentru ceea ce se întâmplă în zona de cercetare. Atâta timp cât 82 % din fonduri se duc pe cheltuieli curente, e clar cât de corect este finanțată cercetarea. Insă putem fi liniștiți pentru 2013, vom avea 30 % din bani alocați investițiilor ELI.

Mi-e puțin neclar însă ce înseamnă că 59 % din fondurile de cercetare s-au dus în Sectorul Guvernamental ?? Să înțelegem că Guvernul României se ocupă printre altele și cu activitatea de cercetare ? Că 25 % din bani au ajuns în universități am înțeles, dar unde s-au dus restul ?

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-16008626-celor-42-700-angajati-di...

Cei 42.700 de angajati din cercetarea romaneasca au avut anul trecut la dispozitie 0,49% din PIB. 8 lei din 10 s-au dus pe cheltuieli curente.

Din fondurile publice cele mai mari sume au primit unitatile din sectorul guvernamental (59,5%), urmate de unitatile din sectorul invatamant superior (25,0%). Sursele de finantare pentru activitatea de cercetare-dezvoltare  din strainatate au fost orientate in cea mai mare parte catre unitatile din sectorul mediului de afaceri (37,7%) si sectorul invatamant superior  (35,9%).
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #258 - Nov 12th, 2013 at 8:40am

Quote:
Poate că mai potrivit era topicul "Haz de necaz" pentru ceea ce se întâmplă în zona de cercetare. Atâta timp cât 82 % din fonduri se duc pe cheltuieli curente, e clar cât de corect este finanțată cercetarea. Insă putem fi liniștiți pentru 2013, vom avea 30 % din bani alocați investițiilor ELI.

Mi-e puțin neclar însă ce înseamnă că 59 % din fondurile de cercetare s-au dus în Sectorul Guvernamental ?? Să înțelegem că Guvernul României se ocupă printre altele și cu activitatea de cercetare ? Că 25 % din bani au ajuns în universități am înțeles, dar unde s-au dus restul ?

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-16008626-celor-42-700-angajati-di...

Cei 42.700 de angajati din cercetarea romaneasca au avut anul trecut la dispozitie 0,49% din PIB. 8 lei din 10 s-au dus pe cheltuieli curente.

Din fondurile publice cele mai mari sume au primit unitatile din sectorul guvernamental (59,5%), urmate de unitatile din sectorul invatamant superior (25,0%). Sursele de finantare pentru activitatea de cercetare-dezvoltare  din strainatate au fost orientate in cea mai mare parte catre unitatile din sectorul mediului de afaceri (37,7%) si sectorul invatamant superior  (35,9%).

Ca sa nu mai spun ca auditorul financiar a  crescut taxa cu 25% fata de anul trecut.
Ca, nu-i asa, din fondurile reduse ale cercetarii trebuie sa suga bine si auditorii financiari.

De altfel, e greu de inteles necesitatea auditarii financiare a unui proiect de cercetare care se desfasoara intr-o instutie publica supusa controlului Curtii de Conturi.
Poate se justifica la alte institutii, dar nu la cele bugetare.
Cum si de ce se sifoneaza degeaba  o parte din buget pe audit financiar e greu de intels. Cel putin pentru mine.
Back to top
« Last Edit: Nov 12th, 2013 at 9:45am by craciunm15 »  

IP Logged

VDavid
Full Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #259 - Nov 14th, 2013 at 6:29pm

Din mai multe surse, se aude ca se intentioneaza finantarea proiectului „sangele albastru”.  Nici un fel dezbatere stiintifica in spatele acestei manevre de-a dreptul scandaloasa si ofensatoare la adresa oamenilor care incearca sa tina pasul cu cercetarea la zi si fara nici macar un sprijin de la autoritati.  Posesorul acestei idei aberante, nu numai ca a beneficiat de fonduri enorme pana mai deunezi, dar acuma face pe victima si marea speranta a stiintei romanesti. 

Domnule ministru, treziti-va la realitate si indreptati banii catre cei care au cu adevarat nevoie pentru echipele lor de cercetare.

Victor David
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #260 - Nov 19th, 2013 at 8:56am

Exista si oameni cu bun simt in CNATDCU:

Simion Simon, UBB, Comisia de Fizica a CNATDCU:
"Nu a fost niciodată în această ţară aşa o mare diversitate în criteriile de la diverse comisii. Lăsându-se la libertatea comisiilor nu există decât foarte vag ceva care să le apropie sau să le facă compatibile. Trecând de la o comisie la alta poţi să ai nişte surprize ieşite din comun. Este această situaţie care cred eu că ar trebui armonizată la nivel naţional sub formă logică."

http://www.gazetadecluj.ro/stiri-cluj-investigatii/concurs-la-ubb-decis-in-insta...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #261 - Nov 19th, 2013 at 11:44am

Salut, Corneliu,

io mi-s oleaca ne-dumerit. Tu scrii (pa mai sus), parand iritat, ca o cetare pan Nature e mai slaba decat nu-sh ce.

Dupa parerea *mea*, cetarile-s chiar *importante* doar daca itzi *folosesc* (neaparat) rezultatul (nu conteaza pe unde-i publicat). Daca sunt cetari de genul de asta: '' s-a mai ocupat x, y'' , io *nu le iau pan considerare*.

Dupa parerea mea, definitzia citarii ''semnificative'' (vehiculata pan RO) e defectuoasa.

Dar, numa & *numa* daca ceteshti vei vedea-o. Daca ceteshti *lucrarea* (mda, ca expert platit da Governu' Romaniei).

Tz-o spui/scriu ca unu' caruia-i *chiar pasa*, la modul ''la sange'', sa-i spunem.

Ca, am doar vreo  20 ''la sange'', cetari, pan care aia *nu puteau mere mai departe* fara de a aplica v-un rezultat de-al meu.

Aviz celor care sa lauda cu *sute da cetari* - desigur, io *nu-i iau pan serios*.

Shi, desigur, sunt cetat de *ai mari*, de, cateodata de *ai mai mari*, da' nu le dau atentzie daca cetarile nu-mi  *folosesc trebshoara*.

Cam *asha* ar trebui (parerea *mea*) chiar ''tratate'' chiar cetarile. Da' ma rog, altzii-s de o *alta* parere, le urez ca sa le fie de bine!

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #262 - Nov 19th, 2013 at 12:41pm

Nicolae,

ma refer la ceea ce-ai scris tu mai sus, cum ca nu trebuie promovat/a cineva care depasheshte *minimul* etc. Lucru cu care-s de-acord. Dar, ramane problemul: depashesc, io, oare, acel ''minim''?

Hai sa facem , cum facea Einstein, un esperiment 'telectual: io , adica *moa*, ma-ntorc pan tzara, la 60 da ani.  Am, oare, ceva shanse sa ma intorc la UTM? Cu lucrarile *mele*? Publicate, adicatelea, pi une sunt publicate? Ca Profesor, cum ma aflu, da pan Orient? Pentru *numa'* exact cinci ani?

Cu oarecare mandrie o spun: am *shapte* cu care s-ar mandri oricare matematician *din lume* (nu doar din domeniul meu). De ce? Pentru ca ''poarta'' (ne-trivial) asupra *tuturor*  obiectelor pan cauza (toate grupurile, toate grupurile finite, toate numerele naturale).

Publicate? Unele chiar ''nashpa'', cu coeficientzi minusculi, unele chiar *zero*  (ma rog, nu *chiar toate*). Multe rezolvand probleme vechi de mai bine de una suta da ani.

Citate? De catra cei mai buni din parcare. Crezi *tu* ca, oare, ''sistemu' '' ma va accepta?

Adaug p-acilea cam asha: ca-n teoria ''pura'' (adica ''abstracta'') a grupurilor finite sunt (inca, & sper ca *nu* pentru multa vreme, c-ashi vrea ca faclia asta sa se transmita) al mai dihai roman care-a scris. Ma-ntrec muuultzi altzii (nascutzi pan Romania, care , insa, se /s-au ''scaldat'' prin *alte* sub-domenii ale teoriei grupurilor & pe care-i admir &-i respect: ca sunt muuultzi, precum Lustig, Marcus, & chiar muuultzi altzii, care lucreaza-n  grupuri *infinite*).

Ce shanse, oare, ashi oare chiar avea, daca m-ashi ''cere'', maine, la Minister, pentru un post de Profesor? Ca, ma cam scuzi, acu' patru ani m-am bucurat de-o cuvantare de-o ora, in plen, la *a mai mare trebshoara* din domeniu, care sa tzine odata la patru ani pan U.K.? Ca, vazui pa marele Gruenberg (mda, fara de Fields) cum ca il,laudau (pa la ''premii'') cum c-a avut *exact* ce-am primit io?

Shi *nu*, nu am scris manuale, n-am scris cartz'  pan neshtire: ca, mi-am spus ca asta-i o activitate de ''pensionar' : ca sa ''aranjezi'', ca sa ''copiezi'', adica. Repet: o chestiune *fara* de urmari, o intrebare , sa-i spunem, de ''curiozitate''. De, sa-i spunem, panplezir.

Asha cum o vaz *io*, raspunsul e ca *nu am nici un fel de shansa*. Ma-nshel? Io cred ca ''ba''.

Ti rog sa-mi raspunzi *tu*, Nicolae: fara de gulgute, etc. ''bazat'' doar pe *regolile* in
''vigoare''. Shi, sa shtii ca-mi face *greatza* sa scriu despre *mine*. Shi, sa shtii ca io *cunosc* nenumaratzi care nu s-ar chiar califica dupa regulile astea & care ar merita-o
*cu varf & cu indesat*.

De ce, oare, m-am ''starnit''? Pai, pen' ca vaz ca *altzii* chiar *pot* chiar accede. Shi, mie, nu mi se pare chiar normal...O *repet*: nu sunt interesat, ca io d-acilea voi ieshi la pensie.  Cu toate astea, ma scuzi: io *nu ma chiar pot abtzine*...

Numa' fain, Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #263 - Nov 19th, 2013 at 3:10pm

Marian_Deaconescu wrote on Nov 19th, 2013 at 11:44am:
Ca, am doar vreo  20 ''la sange'', cetari, pan care aia *nu puteau mere mai departe* fara de a aplica v-un rezultat de-al meu.

Alea 20 de "cetari" faimoase ale tale fac la CNATCU cam cat 5 prezente in colective editoriale de tip Metalurgia International.
Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #264 - Nov 19th, 2013 at 4:40pm

Marian_Deaconescu wrote on Nov 19th, 2013 at 12:41pm:
Asha cum o vaz *io*, raspunsul e ca *nu am nici un fel de shansa*. Ma-nshel? Io cred ca ''ba''.

Ti rog sa-mi raspunzi *tu*, Nicolae: fara de gulgute, etc. ''bazat'' doar pe *regolile* in ''vigoare''.

Uite ca m-ai facut sa calculez la grupuri de reviste si autori de ma doare capul ! Dar ca sa nu zici ca te persecut, am calculat si mi-a ieșit I de doar 2,5. La citări stai bine, însă la factorul de impact cumulat nu. Nu poti fi prof, dar ești foarte aproape de conf. In definitiv nu toată lumea trebuie sa fie profesor universitar. Dacă tu zici ca ai o activitate onorabilă (eu nu mă pricep la grupuri), nu văd de ce nu ar fi în ordine un post de conferențiar.

Back to top

IP Logged

sebi77
Senior Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #265 - Nov 19th, 2013 at 10:19pm

Marian_Deaconescu wrote on Nov 19th, 2013 at 12:41pm:
Nicolae,

ma refer la ceea ce-ai scris tu mai sus, cum ca nu trebuie promovat/a cineva care depasheshte *minimul* etc. Lucru cu care-s de-acord. Dar, ramane problemul: depashesc, io, oare, acel ''minim''?

Hai sa facem , cum facea Einstein, un esperiment 'telectual: io , adica *moa*, ma-ntorc pan tzara, la 60 da ani.  Am, oare, ceva shanse sa ma intorc la UTM? Cu lucrarile *mele*? Publicate, adicatelea, pi une sunt publicate? Ca Profesor, cum ma aflu, da pan Orient? Pentru *numa'* exact cinci ani?

Cu oarecare mandrie o spun: am *shapte* cu care s-ar mandri oricare matematician *din lume* (nu doar din domeniul meu). De ce? Pentru ca ''poarta'' (ne-trivial) asupra *tuturor*  obiectelor pan cauza (toate grupurile, toate grupurile finite, toate numerele naturale).

Publicate? Unele chiar ''nashpa'', cu coeficientzi minusculi, unele chiar *zero*  (ma rog, nu *chiar toate*). Multe rezolvand probleme vechi de mai bine de una suta da ani.

Citate? De catra cei mai buni din parcare. Crezi *tu* ca, oare, ''sistemu' '' ma va accepta?

Adaug p-acilea cam asha: ca-n teoria ''pura'' (adica ''abstracta'') a grupurilor finite sunt (inca, & sper ca *nu* pentru multa vreme, c-ashi vrea ca faclia asta sa se transmita) al mai dihai roman care-a scris. Ma-ntrec muuultzi altzii (nascutzi pan Romania, care , insa, se /s-au ''scaldat'' prin *alte* sub-domenii ale teoriei grupurilor & pe care-i admir &-i respect: ca sunt muuultzi, precum Lustig, Marcus, & chiar muuultzi altzii, care lucreaza-n  grupuri *infinite*).

Ce shanse, oare, ashi oare chiar avea, daca m-ashi ''cere'', maine, la Minister, pentru un post de Profesor? Ca, ma cam scuzi, acu' patru ani m-am bucurat de-o cuvantare de-o ora, in plen, la *a mai mare trebshoara* din domeniu, care sa tzine odata la patru ani pan U.K.? Ca, vazui pa marele Gruenberg (mda, fara de Fields) cum ca il,laudau (pa la ''premii'') cum c-a avut *exact* ce-am primit io?

Shi *nu*, nu am scris manuale, n-am scris cartz'  pan neshtire: ca, mi-am spus ca asta-i o activitate de ''pensionar' : ca sa ''aranjezi'', ca sa ''copiezi'', adica. Repet: o chestiune *fara* de urmari, o intrebare , sa-i spunem, de ''curiozitate''. De, sa-i spunem, panplezir.

Ti rog sa-mi raspunzi *tu*, Nicolae: fara de gulgute, etc. ''bazat'' doar pe *regolile* in
''vigoare''. Shi, sa shtii ca-mi face *greatza* sa scriu despre *mine*. Shi, sa shtii ca io *cunosc* nenumaratzi care nu s-ar chiar califica dupa regulile astea & care ar merita-o
*cu varf & cu indesat*.

De ce, oare, m-am ''starnit''? Pai, pen' ca vaz ca *altzii* chiar *pot* chiar accede. Shi, mie, nu mi se pare chiar normal...O *repet*: nu sunt interesat, ca io d-acilea voi ieshi la pensie.  Cu toate astea, ma scuzi: io *nu ma chiar pot abtzine*...

Numa' fain, Nea Marin

Legat de "citate" , nu aveti o nevasta, amanta ceva? Daca dom' Crivei poate sa devina profesor punandu-si nevasta sa-i citeze 4 articole  (ca sa faca numarul minim de 12 citari din standard) intr-un articol care o fost publicat de aceasta pe blogul personal de la UBB de ce n-ar merge?

Pentru conformitate :
http://jobs.edu.ro/fisiere/universitati/20/5058/fisa/Crivei_Septimiu_Matematica_...
A se vedea pozita 6,7,11 si 12 de la citari, articol scris de nevasta acestuia care va apare pe blogul  : http://math.ubbcluj.ro/~olteanu/
Back to top

sebi1977ro  
IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #266 - Nov 20th, 2013 at 8:55am

Itzi multzamesc, dragule (Nicolae), pentru efortu' *depus*. Imi pare chiar rau, sa shtii, ca te pusei la cazne.

Da, da, chiar *ai dreptate*, io ma gandeam c-ashi avea loc de *lector*. Pentru ca, ashi avea , cred io, loc da lector, pan *cele mai multe* da pa Planeta. Cam asha *ma consider eu*: un *bun* lector. Intrebare: voi, voi *cum va con-sideratzi*?

Estimp, un conf, care-a scris *cu mine* lucrarile care l-au ''propulsat'', &- un proaspat conf (pe care l-am ajutat, ca mi-a cerut sa-l recomand - shi am facut-o chiar *convins cum ca chiar merita*, ca eu chiar cred ca merita), si afla cu sacii pan carutza, iar *io* (pa care ei ma ceteaza) le-ashi fi ''sub-altern''.

Uite: io ma simt *foarte bine*, Nicolae, in chiar situatziunea asta. Ca, asta-i *culmea*,
parasii Romania, in 1992, chiar *conferentziar*. Hi, hi, ui ca *nu poate nime' * sa mi-l ia, acel ''grad''.

Observ doar cum ca (acel ''grad''), atuncea, nu il meritam; am chiar refuzat sa fiu facut conf, sarind peste o treapta, in anul '90-'91. Estimp, inshii cu zece ani mai mari decat mine, s-au ''catzarat'', cam pe *ne-drept*, (exceptzia e Mircea Puta, pe nedrept trecut pan veshnicele plaiuri d-ale vanatorii acu' vreo cinci ani); scriu io acuma, numa' pen' ca fusesera ''date'' porunci ca *nime'* sa nu mai avanseze pa vremea odioasei neveste Ceaushiste.

Vazand, insa, cum ca *tatzi* fusera facutzi (mde, cam pe scrierile, nu toate chiar slabe, de la ''Anale'') ma bagai & io la ''conf''. Cu Australian, cu P.A.M.S., cu S.F. & altele de pa dinafara.

Mi-a ieshit. Dar, *o shtiam*, o *simtzeam*, chiar atuncea, ca *nu era corect*. Desigur, aveam *profi*, aveam *confi*, p-atuncea, cu , de fapt, *zero* lucrari care chiar *conteaza*. Cam la fel se petreceau lucrurile la U. Cluj (ca, te chiar *miri*, kiar akuma, de cam cine putea ajunje profesor sau conf  pe-acolo).

Daca te miri ca scriu atat de ''ciudat'' (adicatelea: ''zero lucrari''), apai itzi pun ca io am doar 7 care chiar conteaza & care vor *ramane*. Restu? Pot fi ''dragutze'', pot avea acel coeficient de ''surpriza'', pot fi ''ne-ashteptate'', pot fi, cum zise unu' (referent), chiar ''groundbreaking''. Nu, nu conteaza: ca *nu* vor ''ramane''.

Io, *io* mi-s al mai al dreaku' critic al propriilor mele lucrari. Numa' *io* shtiu care le sunt punctele slabe, ca *io* petrec ani (cateodata *zeci da ani*) de a le *scrie...

Shi-i *drept*: c-atuncea cand ai ''sters'' o problema da pa coverta, cand *nu mai e loc de ''bagat'' *, te ceteaza tat mai putzini... Caz clar: am descoperit (nu va intereseaza amanuntele) o chestie care i-a ''otravit'' pe muuultzi (care-activeaza-n acel domeniu, teorie laticiala a grupurilor, ca un *amator* ce ma aflu),  scrisa cu marele Isaacs. Dupa doi ani,*nici o cetare*... Ai cetari, mai *muuulte*, daca *nu* rezolvi, exhaustiv, problema, daca au ''loc'', altzii, pentru de-a se chiar ''baga''...

Cu toate astea, am shi *mari satisfactzii*. Cum ca un neamtz a ''vazut'' cam cat contzine
o nota pan ''Elemente der Mathematik'' &-a scris deja *doua* pe ''linie'', una-n J. Number Theory (pan care chiar *visez*, io, de-a ''baga'' una). Totushi, dom'le, cand eshti *primu'* din chiar *lume*, dupe 200 da ani (ca a dat p-acolo & Dirichlet, Chevaley, Ax, & chiar multz' altzii, pantre A. Weil,  multz' care-shi faceau veacu' pa la Princeton) care da o *formula*, cum sunt *io*, tre' sa-i chiar dai * oleaca* d-atentzie...

Ca sa *termin*, odata: multzi dintre cei de mai sus amintitzi, gasisera *congruentze*, pentru n numar prim, (adica, *diviziuni*), io am gasit, *egalitatzi, pentru un numar arbitrar*...

Sa ma scuza, lumea - shi chiar *tu*, Nicolae: mda, e fain de-a te da ''modest''. Sunt *chiar d-acord*. Ca, *nu am pus noi v-o coada la v-o pruna*...

Dar, te rog muuult de-a ma scuza: *una singura* dac-ashi fi scris (aia de care aminteam, intr-o revista cu coeficient ISI *zero*), m-ar fi facut un *mare matematician*...

Mda, ne ne-potrivim p-acilea. De ce? Pai, e chiar simplu: ca *una* scrii *tu*, chiar p-acilea, ''bazat'' pe ce shtii/itzi convine, chiar imi declari ca *nu* te pricepi, o *alta* scrie (despre lucrarea cu zero ISI, de care-tzi scriam), marele Stambach, care-a & publicat-o, ca editor, cu un enthusiasm care pa mne m-a chiar co-pleshit...

Vorba aia, a lu' Platon: nu tat ce sboara sa chiar mananca...

No numa' fain, draga Nicolae, dragilor (ailaltzi dragi, ca-mi suntetzi dragi cu totzii & chiar vreau sa va ajut, cumva): nu, nu-s nebun, adicatelea, nu-s *inca* nebun, pantre ai da ''trag'' la ''grupuri'' am chiar ''presa buna'', io trag concluzia urmatoare: ca, daca marele Urs Stambach imi admira lucrarea (ISI *zero*), ceva tre' sa fie in ne-regula pan' Romania...Ce anume? Pai, e *simplu*: ca lumea *nu ceteshte*...

Al vost,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #267 - Nov 20th, 2013 at 9:13am

sebi77 wrote on Nov 19th, 2013 at 10:19pm:
Legat de "citate" , nu aveti o nevasta, amanta ceva? Daca dom' Crivei poate sa devina profesor punandu-si nevasta sa-i citeze 4 articole  (ca sa faca numarul minim de 12 citari din standard) intr-un articol care o fost publicat de aceasta pe blogul personal de la UBB de ce n-ar merge?

Pentru conformitate :
http://jobs.edu.ro/fisiere/universitati/20/5058/fisa/Crivei_Septimiu_Matematica_...
A se vedea pozita 6,7,11 si 12 de la citari, articol scris de nevasta acestuia care va apare pe blogul  : http://math.ubbcluj.ro/~olteanu/

Daca nu te citeaza amanta sau sotia, de unde stii ca esti citat intr-o lucrare care "va aparea".
Si cum a putut comisia sa ia in considerare asemenea citari?

Se vede de la o posta ca omul a aranjat cu cineva (sotie?) sa ii citeze  4 lucrari in aceeasi lucrare care "va aparea"in 2013".
Totul pute a magarie rromaneasca suta la suta.
O sa ajungem si tiganii stiintei.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #268 - Nov 20th, 2013 at 10:26am

Corneliu,

dragule: io *te-am intrebat ceva, anume*. Ti rog sa-mi chiar *raspunzi*. Cum te pricepi.

La fel, il rog pe Nicolae (pe altzii) sa raspunda intrebarilor *mele*. Ca, vaz ca le-ocolitzi cu *gratiune*, ca, vaz ca *intrebarilor fundamentale* le raspundetz' cu un ''nix''.

Luandu-ma dupe interpelarile *voastre*, lumea-shi poate inchipui cum ca funia ajunse la par. Nici vorba!

Vaz ca *voi*, anume voi *doi* (shi, mai sunt catziva altzii) chiar 'cercatz' de-a ''ocoli''  chiar 'trebarile *fundamentale*...

Shi, nu-i di azi, di ieri, lumea va *ashteapta*, gozilor, parerea. Parerea *cinstita*, de oameni ''pan sistem'' (shi, *nu de oameni ''interesatzi'' da sistem).  Uite, io, noi, va shtept/ashteptam.

Scrietzi-ne ''chiar cum suntetz' voi''. Ca, io *chiar asha o scriu*. Shi, sa o *bine shtitz': ca, asta *chiar conteaza*...Fitzi *voi inshiva* (shi *nu* membranii nush carei Comisii).

Al vost,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #269 - Nov 20th, 2013 at 10:33am

Marian_Deaconescu wrote on Nov 20th, 2013 at 10:26am:
Corneliu,
dragule: io *te-am intrebat ceva, anume*. Ti rog sa-mi chiar *raspunzi*. Cum te pricepi.

Draga Marian,
Nu sunt membrul nici unei comisii din tara.
Am raspuns la ce am inteles din mesajul tau.
Atat ma duce capu', ce sa fac.

In rest, nu se pot da legi sau face reguli pentru cat sunt romanii dispusi sa insele.
Trebuie citari, le aranjam cu sotia. Iii scrii sotiei un articol in care demonstrezi ca toate lucrarile tale trebuie citate ca sa avanseze stiinta din lucrarea aia. Trebuie conditii pentru abilitare, nu ne straduim sa le indeplinim, cautam cum sa le evitam. Trebuie conditii pentru profesor, nu incercam sa lucram la ele ci cautam sa modificam criteriile in CNATDCU.
De ce? Simplu, pentru ca nu meritam, dar vrem si am vazut ca putem sa aranjam orice.
Si daca nu si nu, mergem la partid si ne ajuta el.

PS
Problema e ca tu nu pari departe de gandirea de la noi daca ai impresia ca cineva te citeaza in Nature daca nu considera ca trebuie citeze. In plus, incerci sa raportezi totul la tine ceea ce poate fi bine pentru tine, dar nu e util pentru altii, care nu stiu daca esti bun sau doar te dai bun. Eu nu ma pricep sa spun nici una, nici alta, ca nu sunt din domeniu. Doar ca imi pari ca nu esti capabil sa dezvolti mai mult decat prin raportare la problema personala si nu pari interesat sa gasesti solutii ci mai degraba sa se invarta lumea in jurul exemplului tau.
Ia-o ca o opinie, care poate nu este corecta.

Chiar te astepti ca lumea sa se apuce sa verifice fiecare citare pentru ca noi suntem hoti si am ajuns sa aranjam citari ca sa scoatem punctajul la limita?
Da, ai dreptate, ar trebui vazut daca citarea e cinstita sau aranjata. Numai ca majoritatea este cinstita si doar noi suntem cu aranjatul.
Evident ca trebuie scoase autocitarile tuturor coautorilor, dar CNATDCU ia in considerare autocitarile celorlalti coautori.
Or, daca traim intr-un sistem in care capul pestelui (CNATDCU) pute de la o posta ce sa mai vorbim.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #270 - Nov 20th, 2013 at 10:40am

Draga Corneliu,
ca tu *shtii* ca-mi eshti dreag. te intrebam, imi pare, despre cetari (pan' ''Nature''?)
ti rog sa ma scuzi: daca *ceteshti cum atentzie*, chiar potz' d-a face (Prof. Universitariu)
au, pune d-un *efort*: d-a ceti *cu atentzie*, adica, un *mesaj*, da pa un *pretin*.

Sa shtii ca *inca* il ashtept, raspunsu' ... Shi, la fel il ashtept, raspunsu , de la shefu' nost, Nicolae, un *alt* ''God''.
Al tau,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #271 - Nov 20th, 2013 at 10:51am

Marian_Deaconescu wrote on Nov 20th, 2013 at 10:40am:
au, pune d-un *efort*: d-a ceti *cu atentzie*, adica, un *mesaj*, da pa un *pretin*.

"Pretinii" adevarati fac de obicei efort sa scrie ca sa se inteleaga si nu au pretentie ca aia care citesc sa faca efort.
De cand ii lumea, efortul il face ala care scrie si vrea sa fie inteles.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #272 - Nov 20th, 2013 at 11:01am

Corneliu, dragule,

ma *reped*, sa shtii, de-a aduce un argument *doborator* (pentru *tine*): io *nu* m-am luptat p-acilea (cu chiar Justitzia Romana) - asta apropos de ''stanga ta la barbie'', cum ca io vorbesc doar despre *mine*. Sa shtii ca-mi e *greazta*, cum am & scris-o!

Nu cred ca, *vreodata* ashi fi scris *ceva* care sa-mi fi adus, *mie*, ''beneficii''.

Nu am *nici un fel de intentzie personala*, Corneliu. Scriu p-acilea, din 2002, din *chiar convingere*...Chiar *asta* ma chiar face aproape ''infailibil''. Io cred c-au ''decelat-o|'' chiar *muuultzi* altzii.

Shi, ca sa fiu ''mai la ''obect'', Corneliu, ti chiar intreb: cetarea *aia*, din Nature, e *chiar din aia de care pomeneam io?* Ca sa *ne dumerim*, odata...

Cele bune, Corneliu,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #273 - Nov 20th, 2013 at 11:24am

Marian_Deaconescu wrote on Nov 20th, 2013 at 11:01am:
Shi, ca sa fiu ''mai la ''obect'', Corneliu, ti chiar intreb: cetarea *aia*, din Nature, e *chiar din aia de care pomeneam io?* Ca sa *ne dumerim*, odata...

De unde sa stiu eu, ca nu ma refeream la mine (nu conteaza persoana ci principiul) ci la cazul general... Wink
Adica la orice citare in Nature.

Marian_Deaconescu wrote on Nov 20th, 2013 at 11:01am:
Nu cred ca, *vreodata* ashi fi scris *ceva* care sa-mi fi adus, *mie*, ''beneficii''.
Nu am *nici un fel de intentzie personala*, Corneliu. Scriu p-acilea, din 2002, din *chiar convingere*...Chiar *asta* ma chiar face aproape ''infailibil''. Io cred c-au ''decelat-o|'' chiar *muuultzi* altzii.

Nu am nici un dubiu in legatura cu asta. Nu ai ce beneficii sa ai de aici.
Doar ca pui mai toate exemplele pe baza cazului personal: Eu am facut, eu am publicat, eu am fost la o conferinta de mahari cu si fara Fields, eu, eu, eu....
Noi cautam un sistem simplu si corect de diferentiere si eliminare a hotiilor intr-o societate necinstita. Tu propui comisiei sa faca o teza de doctorat din analiza dosarului. Oamenii aia din comisie au alta treaba.
Nu zic ca nu e bine ce propui tu, dar nu e fezabil.

PS
Sper ca nu te-ai suparat.
Ce vreau eu sa spun esta ca mergi pe ideea ca: eu sunt bun pentru ca stiu eu ca sunt bun si daca si voi sunteti buni trebuie sa o stiti si voi.
Ori asta nu prea are aplicabilitate generala in ziua de azi.
Desi ar trebui... Wink
Back to top
« Last Edit: Nov 20th, 2013 at 1:35pm by craciunm15 »  

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #274 - Nov 20th, 2013 at 2:29pm

Marian_Deaconescu wrote on Nov 20th, 2013 at 8:55am:
Da, da, chiar *ai dreptate*, io ma gandeam c-ashi avea loc de *lector*. Pentru ca, ashi avea , cred io, loc da lector, pan *cele mai multe* da pa Planeta. Cam asha *ma consider eu*: un *bun* lector. Intrebare: voi, voi *cum va con-sideratzi*?

Am văzut capcana pe care ai deschis-o, însă nu sunt dispus să intru în ea. Problema nu este ce părere ai tu despre tine, ci părerea celorlalți despre tine.

In altă ordine de idei însă, teoria ta cu citările care ar fi mai importante decât publicațiile nu e nici pe departe corectă. Și asta pentru că citările țin de o anumită tendință a momentului (tu îi spui modă) și care ca orice tendință nu are o valoare absolută, ci doar relativă. Asta ar însemna că o anumită lucrare care nu e citată azi, nu înseamnă neapărat că este fără valoare, ci pur și simplu că nu este la modă. Iar dacă va avea peste 30 ani 10.000 de citări la ce-i mai ajută celui care a scris-o ? De aceea nu trebuie absolutizate nici citările și nici lucrările, ele trebuind discutate împreună.

Insă, așa cum am mai spus, în România indiferent ce reguli ai inventa pentru evaluare, se vor găsi întotdeauna destui care să le ocolească. Probabil că doar schimbându-le din 6 în 6 luni s-ar mai putea ține golănia deoparte.
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 9 10 11 12 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)