Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Signup for free on our forum and benefit from new features!

Page Index Toggle Pages: 1
10 mai 2003 - 10 mai 2013 (Read 1865 times)
Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

10 mai 2003 - 10 mai 2013
May 9th, 2013 at 10:59pm

10 mai 2003 – 10 mai 2013: Cercul vicios al civismului academic romanesc

In aceasta primavara se implinesc 10 ani de la lansarea demersului anti-nepotism universitar. Memoriul a fost trimis catre presedintele de atunci, Ion Iliescu pe 15 februarie 2003. "Ziarul de Iasi" publica un prim articol pe 16 aprilie urmat de o serie de alte cinci dezbateri in doar doua saptamani. Pentru a putea raspunde valului de acuze ce a urmat am inregistrat domeniul nepotism.org devenit functional pe 10 mai 2003. Despre ce a urmat sunt multe de spus si vom avea ocazia sa celebram in curand si 10 ani de existenta a FAR-lui. Incep cumva aceasta serie de discutii prin a puncta doar unele idei. Zece ani nu este chiar putin si daca ne uitam de unde am plecat si unde am ajuns aproape ca nu aveam ce celebra. In loc sa evaluam am putea folosi un verb mai la moda zilele acestea: a reevalua!  Daca sintagma “capitalismului de cumatrie” m-a incurajat sa-i trimit memoriul lui Iliescu iata ca recent dansul a reevaluat nasismul ca fiind doar o “relatie sociala”, probabil ca sa nu-l supere pe primul-ministru, aflat in plin avant, care nu a mai gasit pe altcineva din xy.z milioane (nu se mai stie cati suntem, sau au ramas...) decat pe finul sau sa-l puna ministru la justitie. Mai pot oare fi indignat? Nu. Si asta pentru ca in iulie se vor implini zece ani decand am protestat ca Daciana Sarbu, devenita intre timp Ponta, a fost numita secretar de stat in acelasi guvern cu tatal dansei. Dupa ce PDL-ul, presedintele Basescu si Funeriu au defilat fara jena cu EBA, iata ca in cele din urma au esuat cu legea educatiei ciuntita tocmai la detaliile considerate esentiale. Pot fi oare surprins? Nu. Si asta pentru ca Funeriu s-a plictisit sa tot bata pe la diverse usi prin anii 2004-2007 ca sa obtina un rol pe masura ambitiilor lui (de viitor presedinte al tarii) si a adoptat tactica celebra a insectelor fosforescente. In 2007 incerca sa ma convinga intr-un club, aflat strategic gard in gard cu cladirea in care locuia d-na Vergu, ca doar prin implicare politica se poate schimba ceva. Anul trecut a declarat cuiva ca nici macar nu ma cunoaste... Iata ca zilele acestea este in topul nemultumitilor de viata politica si organizeaza fundatii civice, care vor deveni probabil partide politice si tot asa... Orbit de strategiile lui majore a pierdut din vedere ca starneste prea devreme un roi de albine pe care nu-l poate controla. Rolul lui si al altora nu era neaparat in capul mesei academice (se temea deja in 2010 ca unii vom veni doar la masa plina...) ci in spatiu civic unde prin pozitii oneste sa traga in fata carul intepenit al masei critice care nu poate face diferenta. De ce imi pasa inca de Funeriu? Pentru ca s-a autoidentificat cu reforma academica insa nu are caracterul necesar pentru a fi benefic. Cat priveste prezentul, este foarte putin probabil ca ne putem astepta la ceva bun. Un semnal de bune intentii academice ale guvernului USL poate fi doar renuntarea la titlul de doctor din partea primului-ministru. Fara acest pas este ca si cum efortul profesorului de a explica clasei o definitie nu tine cont de scama vizibila de la distanta care le distrage atentia elevilor...
Am recitit randurile scrise pana acum si era sa iau totul de la capat caci nu imi place sa insist pe persoane. Am facut insa si eu o reevaluare. Daca este sa ma gandesc de ce nu functioneaza asa cum ne-am dori mediul civic academic si prin extindere si cel politic, m-as ori in primul rand la risipa de energie consumata pentru a contracara unele caractere negative, prea puternice si influente pentru a putea fi neglijate. Este prea mare ardorea cu care unii doresc sa iasa in fata, fie si daca trebuie sa sacrifice consensul mult mai sanatos al unui grup organizat. Trebuie sa ne decidem daca vrem sa facem pasi mici impreuna sau sa sarim ca bezmeticii, cand inainte cand inapoi, dupa inspiratia fiecarui ministru. Reforma anilor 2010-2012 a fost facuta dupa principiul oierului care alearga o turma. Cati ani vor mai trece pana cand tonul reformei va fi dat de cei partasi la schimbare?               

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Re: 10 mai 2003 - 10 mai 2013
Reply #1 - May 10th, 2013 at 3:42pm

Da, este trist să constatăm faptul că după 10 ani, viața academică din România nu s-a schimbat mai deloc, năravurile au rămas cam aceleași, ba chiar în unele privințe am dat înapoi. A fost un moment ceva mai bun la nivelul anilor 2005-2008, care ar fi putut fi valorificat în sensul generării unor procese (pozitive) ireversibile, moment ratat cu mare succes de binecunoscutul cuplu comic care a decis soarta educației din România în perioada imediat următoare. Ceea ce cred eu că este foarte prost în momentul de față, este faptul că nici presa, nici societatea civilă, nu mai prezintă nici un fel de sensibilitate la problemele deosebit de grave din sistemul educațional și de cercetare. E suficient să spui cuvântul reformă și toată lumea începe să râdă. Dacă acum 8-10 ani se puteau dezbate pe larg și la maniera cât se poate de serioasă carențele sistemului educațional, acum nu mai interesează pe nimeni acest lucru. Și această lipsă  totală de reacție a societății față de ceea ce are omul mai de preț, gândirea, îmi întărește pe zi ce trece convingerea că suntem pe cale să ne transformăm (dacă nu ne-am transformat deja) într-o colonie. Mai nou am ajuns să mâncăm roșii aduse tocmai din California și probabil că în curând urmează să importăm cuburi de gheață din Antarctica. De școli și universități nu mai avem nevoie, după cum ne-a explicat nemuritorul Prigoană, că oricum se găsesc prin Europa la discreție cu doar 2-3000 euro/lună. Iar la noi e suficient ca MEN să importe câteva copiatoare color mai performante, ca să putem da diplome la întreg poporul care a mai rămas prin arătură.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #2 - May 10th, 2013 at 5:09pm

Eugen Stamate wrote on May 9th, 2013 at 10:59pm:
Reforma anilor 2010-2012 a fost facuta dupa principiul oierului care alearga o turma. Cati ani vor mai trece pana cand tonul reformei va fi dat de cei partasi la schimbare?    

Aceasta tara nu are capacitatea sa se schimbe fara bici.
Poate mima schimbarea, poate mima orice...
Dar nu are capacitatea sa se schimbe prin vointa din interior....
Despre reforma cu turma educatiei, ce sa mai vorbim...
Chiar educatia, care trebuia sa fie model de corectitudine, ajunge model de mizerie.
Atatia scuipati cat am vazut in ultimii ani pe holurile facultatii, nu am vazut in decenii, pe strazi. E semn ca in universitate patrund indivizi care nu au ce cauta mai departe de aratura...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - May 12th, 2013 at 8:16am

Din comentariile lui Eugen si Nicolae razbate o oarecare nostalgie incarcata de tristete: 10 ani in care s-ar fi putut face atatea si de fapt s-a realizat prea putin. Prea putin fata de ce? Fata de ce si-au propus initiatorii  demersului si fata de ce ar fi putut sa se realizeze. Situatia actuala a invatamantului  din tara este o consecinta directa si a atitudinii generale fata de scoala, fata de ce inseamna de fapt  "a invata" si a avea o diploma. Mi se pare ca oamenii alearga nebuneste doar dupa bunastarea materiala si dupa niste diplome care, in mintea lor, le asigura respectul celorlalti ( nu e de colea sa fii profesor universitar, se uita la tine cu alti ochi vanzatoarea de la paine stiind ca il serveste pe "domnul profesor").
Din pacate, la inceputul demersului s-a pierdut din vedere un lucru important ( sau nu s-a putut altfel): astfel de actiuni presupun o mare coeziune, o uniune de idei si principii si mai ales oameni de calitate care militeaza pentru principii, nu pentru a-si rezolva probleme personale.
Privind restrospectiv la cei cativa ani petrecuti pe forumul FAR-ului si discutiile despre aceasta actiune, cred ca s-a pierdut un lucru important: increderea. Si mai cred aproape imposibila formarea unei grupari cu un anume numar de oameni ( cat sa aiba o anumita " greutate"), grupare care sa nu fie fragmentata de orgolii prostesti si dorinte de parvenire.  Dar asta este problema oricarui grup civic din tara (din ce am constatat) si marturisesc ca ma surprinde de fiecare data lipsa aceasta de uniune si incapacitatea de a milita ( pe termen lung si cu ceva convingere)   pentru un principiu  si nu pentru sine.
Va doresc o duminica placuta!

Back to top

IP Logged

Nicolae Hurduc
Ex Member

Reply #4 - May 12th, 2013 at 10:26am

AlexA wrote on May 12th, 2013 at 8:16am:
Privind restrospectiv la cei cativa ani petrecuti pe forumul FAR-ului si discutiile despre aceasta actiune, cred ca s-a pierdut un lucru important: increderea. Si mai cred aproape imposibila formarea unei grupari cu un anume numar de oameni ( cat sa aiba o anumita " greutate"), grupare care sa nu fie fragmentata de orgolii prostesti si dorinte de parvenire.  Dar asta este problema oricarui grup civic din tara (din ce am constatat) si marturisesc ca ma surprinde de fiecare data lipsa aceasta de uniune si incapacitatea de a milita ( pe termen lung si cu ceva convingere)   pentru un principiu  si nu pentru sine.

Eu cred că lucrurile sunt mult mai complicate. Cu siguranță că ideal ar fi fost ca după 10 ani de activitate să putem constata că sistemul educațional românesc este pe un drum bun, chiar dacă nu ar fi putut fi rezolvate toate problemele pe care le-a avut, le are și le va avea. Constatăm însă că se află în continuare pe același drum prost, dacă nu chiar mai prost decât în urmă cu 10 ani. Așa cum am mai spus, consider momentul 2008-2009 ca fiind crucial în ceea ce privește restructurarea sistemului și probabil că tot cam pe atunci s-a pierdut și încrederea că s-ar mai putea face ceva.

Nu trebuie să uităm însă faptul că funcționarea unui ONG într-o țară fără tradiție civică, mai ales când discutăm de zona educațională și de cercetare, nu este deloc un lucru simplu. Și poate că ar trebui să considerăm totuși un câștig simplul fapt că mai existăm. Nu numai în România, zona academică se caracterizează prin personalități puternice și orgolii peste măsură. De aceea este foarte complicat să-i ții la un loc pe oameni. Pe de altă parte, lucrurile s-au mișcat atât de aiurea în jurul nostru, încât nici nu a fost deloc clar cum trebuie să acționăm. Iar amestecul politicului în zona civică, practic va compromite total acest tip de activitate în cel mai scurt timp. In România s-a format deja o tradiție (începută glorios de sindicate) de a te lansa în lumea politică, venind dinspre așa-zisa zonă civică. Dacă până și cei care fac greva foamei sfârșesc până la urmă în brațele dulci ale puterii, ce să mai spunem ?

In momentul de față însă ar exista un motiv suficient de puternic pentru coagularea de forțe, pentru că efectiv se desăvârșește procesul de destructurare a sistemului educațional și de cercetare, iar acesta este ultimul pilon de sprijin care ne-a mai rămas. După 1990 primul segment pus la pământ a fost agricultura și nu s-a învățat absolut nimic din aceasta. A urmat industria, unde interesele financiare au fost cu mult mai mari. Următorul în ordinea numerelor de pe tricou a fost sistemul de sănătate, iar aici misiunea nu a fost atât de complicată datorită modului strâmb în care acesta a fost construit încă de pe vremea comunismului (mă refer la tradiționala șpagă care a reușit să altereze complet mentalitățile). Și în final am ajuns și la educație, implicațiile directe ale distrugerii acestui sistem fiind mult mai puțin vizibile pe termen scurt și mediu. Dacă ar fi existat o strategie "coerentă" de distrugere a educației poate că s-ar fi putut imagina o contra-strategie, însă totul a fost absolut haotic și în consecință total imprevizibil.

Insă exact ca în cazul unui organism viu, nu poți asigura o dezvoltare a unui sistem educațional fără să-i asiguri minimul de hrană, adică în cazul nostru finanțarea. Oricâte medicamente, cât ar fi ele de sofisticate, ai folosi pentru tratamentul unei boli, dacă unui organism nu-i asiguri resursele energetice el nu va putea supraviețui. Așa este și cu educația și degeaba ne agităm noi imaginând diverse planuri de redresare, dacă până la urmă nici nu se finanțează sistemul și nici nu se asigură intrarea în sistem a celor mai buni (și aici mă refer și la calitatea studenților și la recrutarea de cadre didactice).      
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #5 - May 12th, 2013 at 8:43pm

Salut,

abea acuma-mi dau sama de cat timp a trecut... Phii: chiar 10 ani, au trecut precum o clipa.

Nu-mi inchipuiam, Nicolae, c-ar fi *ushor* , fiind un ONG. V-am *chiar* sfatuit in contra - asta ca sa va fie *voua* mai ushor, pentru ca nu credeam (cum nu cred nici acum) cum ca o *denumire* poate ''da'' statut diferit in climatul romanesc actual.

Nu, nu-mi pare nicidecum rau pentru timpul petrecut (& *nu* ''dat'') pe aici. C-am intalnit oameni minunatzi, oameni deshteptzi, oameni cu inima *mare*, tot felu' de inshi (desigur, mai sunt & ailaltzi, care m-au calcat pi batatura, da' vaz ca se dusera , cu totzii, pe undeva, nu shtiu pa unde, probabil ca-s cu sacii pan' carutza sau, poate ca s-au sastisit & ei, poate ca scriau, ei, doar manatzi de-un anume interes, oarecare).

Nu-i totul pierdut, dragilor. Pentru ca vaz ca *lumea ceteshte*. Sute de mii! Nu-i de lepadat.

Shi da: trebuie sa ai, cum imi spunea un coleg englez p-acilea, ''staying power''. Puterea de-a rezista, de-a persevera, de-a merge ''pe principii'', taria de-a rezista ''ofertelor'', puterea de-a respinge absolut tot ce crezi ca, pe termen mai lung ''nu mere''. De ce?

Pai, pentru ca omu' *adevarat* nu traieshte numa' pentru sacu' da porumb de la toamna. Omu' *'adevarat*' chiar *shtie* ca veatza, pentru a avea sens, tre' sa aibe un sens. Ca, veatza, tre' traita in *zarea unui vis*.

Cine n-o 'tzelege pre *asta*, n-are loc p-acilea. n-are loc pan' ''Academia'', n-are loc la vreo catedra. Ca am observant-o, sa shtitzi, cu mare grija, situatziunea (de prin 1980) &-am ajuns la o concluzie *simpla*: cum ca, adica, ''sistemele'' se duc pa Apa Sambetei daca nu pot da *sperantza*.

I-am chiar spus, unui american  - care ma intreba la Congresu' de Istoria Shtiintzei de la Bucale din '81  ''cat mai poate tzine porcaria?''  - ca mai poate tzine maxim 10 ani. Sh-am fo' p-aproape...

Treaba noastra? Cum o vaz io? Este *erodarea acestui sistem de doua lulele de la chiar radacina*.

Cu rabdare (ca, videtz'? s-a ''dus'' ministreasa aia da pan' vara trecuta pa une trebe, s-au ''dus'' atatzia imbecili pushi politic p-acolea, fara a avea d-a face cu trebshoara, fara de cultura, fara de viziune, unii de-a dreptu' ''retarzi'', dar mai *totzi* neshte ''pitici'' ca statura intelectuala), ca apa trece & *pietrele raman*. Noi, noi ashtia de scriu p-acilea (& ii respect) suntem chetrele *alea*, care li dau batai da cap politrucilor. pentru ca *noi* suntem *profesionishti*, iar ei, *nu sunt*.

Shi *ei* o *shtiu*: ca s-au cam dus anii '50, cand venea ala cu sapa sa dea-n ala cu microscopu'.
Ca, nu mai mere...  Avem putere, dragilor, avem atata putere cat nu putetzi de-a va-nchipui. Numa' de-am fi *mai multzi*!

Cu drag, tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)