Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Latest info can be found on the YaBB Chat and Support Community.

Page Index Toggle Pages: 1
Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului (Read 2292 times)
OvidiuAnghelidi
YaBB Newbies
*

Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului
Oct 21st, 2013 at 11:04am

Buna ziua,

As doi sa prezint "Realizarea Imposibilului", o scurta poveste care poate sa inspire pe altii despre
cum se poate ca fara studii de specialitate, fara a vorbi cu nimeni, fara a obtine nici un ajutor
si aproape fara nici un ban, sa ajungi la nivel mondial intr-un domeniu de cercetare de varf si
sa descoperi lucruri importante.

Ma numesc Ovidiu si am facut trei descoperiri importante:
1. am rezolvat o problema complexa de biologie moleculara in neurostiinta
2. am gasit un algoritm criptograhic care e imposibil de descifrat (unbreakable encryption)
3. am gasit o noua sursa de energie

Am facut de asemenea cea mai mare simulare de creier din lume (a se vedea urmatorul articol de pe Discovery Channel)
http://www.inventikon.com/articles/discovery.html

Pentru mai multe informatii a se vedea pagina urmatoare:
http://www.inventikon.com/ovidiu/index1.php

Multumesc.

Cu stima,
Ovidiu Anghelidi

Email:   oanghelidi@inventikon.com
Telefon: 1-647-701-8803
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului
Reply #1 - Oct 21st, 2013 at 6:35pm

OvidiuAnghelidi wrote on Oct 21st, 2013 at 11:04am:
Buna ziua,

As doi sa prezint "Realizarea Imposibilului", o scurta poveste care poate sa inspire pe altii despre
cum se poate ca fara studii de specialitate, fara a vorbi cu nimeni, fara a obtine nici un ajutor
si aproape fara nici un ban, sa ajungi la nivel mondial intr-un domeniu de cercetare de varf si
sa descoperi lucruri importante.

Ma numesc Ovidiu si am facut trei descoperiri importante:
1. am rezolvat o problema complexa de biologie moleculara in neurostiinta
2. am gasit un algoritm criptograhic care e imposibil de descifrat (unbreakable encryption)
3. am gasit o noua sursa de energie

Am facut de asemenea cea mai mare simulare de creier din lume (a se vedea urmatorul articol de pe Discovery Channel)
http://www.inventikon.com/articles/discovery.html

Pentru mai multe informatii a se vedea pagina urmatoare:
http://www.inventikon.com/ovidiu/index1.php

Multumesc.

Cu stima,
Ovidiu Anghelidi

Email:   oanghelidi@inventikon.com
Telefon: 1-647-701-8803

Domnule,
Foarte frumos din partea dvs  ca ne-ati impartasit  realizarile dvs geniale. Din pacate, pe acest forum sunt oameni (relativ) normali, cu realizari universitare normale  ( imi cer scuze daca mi-a scapat pana acum in vechile postari  vreun geniu ascuns,  este sigur din vina mea!). Este posibil sa doriti sa  vorbiti despre  aceste realizari cu oameni de nivelul dvs.  Imi vine in minte numele domnului Florentin Smarandache, si el multilateral dezvoltat in stiinte diverse si un doctorat obtinut la Chisinau, in rest  autodidact, cu premii de la Ramnicu  Valcea la New Mexico, trecand prin Fes, in Maroc, realizari si teorii absolut avangardiste ca logica " fuzzy", paraconsistenta, " la théorie de fusion de l’information plausible et paradoxiste (numita teoria  Dezert-Smarandache)" si tot asa, literatura, filosofie, fizica....
Poate faceti si un  "club al geniilor de stiinta  mioritice", sa vada lumea ca mai avem si altii in afara de Palade si Paulescu.
Inca o data, multumiri de  vizita, sper ca cititorii au apreciat postarea dvs.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #2 - Oct 23rd, 2013 at 11:15am

Bine-ai venit printre noi, Ovidiu.

Am o trebshoara doar cu acele studii de specialitate ''lipsa'', de care vorbeshti.

Chiar daca *nu* ''in-regimentat'' (in vreo shcoala), tata tre' sa le *ai*...

In rest, te rog sa ne explici ce e cu noua ''sursa de energie'' de care pomeneshti. Eu sunt chiar curios. Shi da, cred si eu ca iepoca cercetarilor ''inregimentate'' e pe sfarshite.

Ca, cresc, anume, shansele ca oameni ''independentzi'' pot avea idei ''laterale'', pot privi in mod ''proaspat'' problemele.

Hai, mai scrie-ne, rogu-te, dar, mai pe indelete, ca sa ne dumirim & noi cam ce shi cam cum. Da' s-ai grija, ca p-acilea i-o groapa cu ''lei''...

Numa' fain, Ovidiu,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - Oct 28th, 2013 at 9:15pm

Off topic si nu chiar: in dimineata asta citesc pe "contributors" un articol aberant in care Patapievici este comparat cu Camus. Da, ati citit bine: o paralela intre Albert Camus si Patapievici facuta de Tismaneanu! Nu stiu ce varsta are acesta din urma dar comparatia respectiva denota  un grad foarte avansat de scleroza.  Un om normal nu si-ar permite o asemenea aberatie, doar daca vrea sa-si bata joc de cel in cauza!
Intr-adevar: "realizarea imposibilului"!
Se pare  ca ridicolul a ajuns omniprezent in societatea romaneasca in ansamblu, nu numai in politica si in particular in mediul universitar,  Romania fiind  plina de pseudo-Albert-i Camus.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #4 - Oct 29th, 2013 at 3:06pm

Hm... Te rog de-a ma cam scuza, Alexa: da' di ce te chiar miri? Ca, de fapt, cam *cine* te citeaza (in *genere* - nu ma refer aicea la tine, da' mi sa-ntamplat shi mie) daca *nu* pretenarii?

In ceea ce ma priveshte, poa' sa compare oricine, pe oricine, cu oricine. Ca, tat nu conteaza.
Ce conteaza e un singur lucru: catzi te ceteaza dupa 20-25 de ani. Hopa, te rog sa ma iar scuzi: dupa 10-15 ani, ca vad ca lumea ''accelereaza''.

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)