Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Welcome to our forum.

Pages: 1 ... 9 10 11 12 
Politica României în cercetare și educație (IV) (Read 41478 times)
Academicul
Ex Member

Re: Politica României în cercetare și educație (IV)
Reply #250 - Mar 27th, 2015 at 7:47am

AlexA wrote on Mar 26th, 2015 at 5:30pm:
Si inca un universitar de valoare care nu e lasat sa munceasca 100 de ore pe saptamana,  pentru prestigiul universitatii si al sau, normal!

Stimata Doamna,

Din nou va hazardati in a face niste afirmatii intr-o zona pe care nu prea o cunoasteti, din cate se vede. Cadrele didactice implicate in proiectele post-doctorale au derulat activitati de tutoriat (indrumare a post-docului gazduit in laboratorul pe care-l coordoneaza respectivul cadru didactic) nu au batut cuie in pereti 4 ore pe zi. Responsabilitatea unui tutore in proiectele doctorale si post-doctorale a fost destul de mare, el raspunzand alaturi de doctorand sau de post-doc de indeplinirea parametrilor de monitorizare a proiectelor (in cazul post-docilor publicarea a 6 articole ISI in 3 ani). In caz contrar, post-docul urma sa returneze bursa pe care a primit-o timp de 3 ani. Tutorele a trebuit sa asigure accesul la echipamentele necesare derularii cercetarii, materialele necesare activitatilor derulate (proiectele europene nu au asigurat decat bursele) ceea ce in domeniul medical inseamna sume consistente, redactarea lucrarilor stiintifice etc. Altfel spus, cele 4 ore reprezinta o cifra formala, care nu face altceva decat sa reflecte plata pentru aceasta activitate de tutoriat.

Mai mult decat atat, daca ati fi avut informatiile necesare, ati fi putut semnala faptul ca in comentariile juridice este vorba despre contractul incheiat de domnul Astarastoaie si nu despre sumele efective pe care le-a incasat. Aceste contracte de angajare stabileau plafonul maxim de bani pe care-l poti accesa si nu cel efectiv. Spre exemplu, eu am fost implicat intr-un proiect doctoral si intr-unul post-doctoral. In cel doctoral am incasat 15 % din ceea ce scria in contract, iar in cel post-doc 20 %. Deci sumele reale pot fi foarte diferite de cele maximale. Habar nu am cat a incasat domnul Astarastoaie din acest proiect, insa am vaga impresie ca nici dumneavoastra nu prea aveti habar. De aceea ar fi bine sa fiti mult mai prudenta in a lipi etichete, in conditiile in care va cam lipseste documentarea !
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #251 - Mar 27th, 2015 at 10:02am

Quote:
AlexA wrote on Mar 26th, 2015 at 5:30pm:
Si inca un universitar de valoare care nu e lasat sa munceasca 100 de ore pe saptamana,  pentru prestigiul universitatii si al sau, normal!

Stimata Doamna,

Din nou va hazardati in a face niste afirmatii intr-o zona pe care nu prea o cunoasteti, din cate se vede. Cadrele didactice implicate in proiectele post-doctorale au derulat activitati de tutoriat (indrumare a post-docului gazduit in laboratorul pe care-l coordoneaza respectivul cadru didactic) nu au batut cuie in pereti 4 ore pe zi. Responsabilitatea unui tutore in proiectele doctorale si post-doctorale a fost destul de mare, el raspunzand alaturi de doctorand sau de post-doc de indeplinirea parametrilor de monitorizare a proiectelor (in cazul post-docilor publicarea a 6 articole ISI in 3 ani). In caz contrar, post-docul urma sa returneze bursa pe care a primit-o timp de 3 ani. Tutorele a trebuit sa asigure accesul la echipamentele necesare derularii cercetarii, materialele necesare activitatilor derulate (proiectele europene nu au asigurat decat bursele) ceea ce in domeniul medical inseamna sume consistente, redactarea lucrarilor stiintifice etc. Altfel spus, cele 4 ore reprezinta o cifra formala, care nu face altceva decat sa reflecte plata pentru aceasta activitate de tutoriat.

Mai mult decat atat, daca ati fi avut informatiile necesare, ati fi putut semnala faptul ca in comentariile juridice este vorba despre contractul incheiat de domnul Astarastoaie si nu despre sumele efective pe care le-a incasat. Aceste contracte de angajare stabileau plafonul maxim de bani pe care-l poti accesa si nu cel efectiv. Spre exemplu, eu am fost implicat intr-un proiect doctoral si intr-unul post-doctoral. In cel doctoral am incasat 15 % din ceea ce scria in contract, iar in cel post-doc 20 %. Deci sumele reale pot fi foarte diferite de cele maximale. Habar nu am cat a incasat domnul Astarastoaie din acest proiect, insa am vaga impresie ca nici dumneavoastra nu prea aveti habar. De aceea ar fi bine sa fiti mult mai prudenta in a lipi etichete, in conditiile in care va cam lipseste documentarea !

Nu inteleg care e zona pe care nu o cunosc si ma hazardez sa fac afirmatii nefondate! Vorbim de mediul universitar, de predare, cercetare, granturi si responsabilitati administrative.  De acord cu dvs, habar nu am care este munca necesara pentru o functie de rector, nu am avut si sigur nu voi avea o astfel de responsabilitate, dar nu cred ca e ceva care se rezolva cu doua  ore de lucru pe zi.  Daca ar fi asa, atunci ar trebui desfintata pentru ca e inutila.    In celelalte cazuri,  stiu foarte bine ce inseamna si predarea si cercetarea si granturile si indrumarea studentilor, chiar si responsabilitati administrative mai simple decat cea de decan, rector etc. dar care iau timp si energie. Numai  articolele primite la recenzat  si consuma un timp teribil, nu mai vorbesc de cercetarea in sine, indrumarea studentilor, redactarea cursurilor, mai apare si cate un invitat,  o conferinta, un seminar stiintific, un grup de cercetare  sau un raport de facut! De aceea nu vad cum in Romania, in multe universitati, oamenii reusesc sa faca de 5 ori mai mult decat  universitarii din strainatate! Poate ne lamuriti dvs pentru ca din cate  inteleg,  sunteti mai informat ca altii.
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #252 - Mar 27th, 2015 at 2:32pm

AlexA wrote on Mar 27th, 2015 at 10:02am:
Poate ne lamuriti dvs pentru ca din cate  inteleg,  sunteti mai informat ca altii.

Uitati si un raspuns, nu direct la intrebarea pe care ati pus-o, ci la subteranele acestui dosar.

Vasile Astarastoae a demisionat de la conducerea Colegiului Medicilor din Romania

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19758633-vasile-astarastoae-demisionat-cond...;

Oricat vi s-ar parea de aiurea, se mai intampla si astfel de lucruri in Romania. Dumneavoastra ati auzit de o astfel de decizie judecatoareasca ?

"Potrivit minutei de sedinta, Vasile Astarastoae a fost condamnat la un an si sase luni de inchisoare, pentru conflict de interese, magistratii suspendand insa conditionat executarea pedepsei pe durata unui termen de incercare de trei ani si sase luni."

Eu sincer sa fiu n-am auzit asa ceva pana acum, desi dupa cum ati putu constata, sunt destul de bine informat  Smiley

Imi cer scuze daca v-am sacait prin interventiile mele, insa am incercat sa va arat ca domnul Astarastoae nici nu a furat, nici nu a luat mita. Repet, poate ca din punct de vedere moral se pot purta unele discutii, insa penal ..... va las sa decideti singura.
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #253 - Mar 27th, 2015 at 2:32pm

AlexA wrote on Mar 27th, 2015 at 10:02am:
Poate ne lamuriti dvs pentru ca din cate  inteleg,  sunteti mai informat ca altii.

Uitati si un raspuns, nu direct la intrebarea pe care ati pus-o, ci la subteranele acestui dosar.

Vasile Astarastoae a demisionat de la conducerea Colegiului Medicilor din Romania

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19758633-vasile-astarastoae-demisionat-cond...

Oricat vi s-ar parea de aiurea, se mai intampla si astfel de lucruri in Romania. Dumneavoastra ati auzit de o astfel de decizie judecatoareasca ?

"Potrivit minutei de sedinta, Vasile Astarastoae a fost condamnat la un an si sase luni de inchisoare, pentru conflict de interese, magistratii suspendand insa conditionat executarea pedepsei pe durata unui termen de incercare de trei ani si sase luni."

Eu sincer sa fiu n-am auzit asa ceva pana acum, desi dupa cum ati putut constata, sunt destul de bine informat  Smiley

Imi cer scuze daca v-am sacait prin interventiile mele, insa am incercat sa va arat ca domnul Astarastoae nici nu a furat, nici nu a luat mita. Repet, poate ca din punct de vedere moral se pot purta unele discutii, insa penal ..... va las sa decideti singura.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #254 - Mar 27th, 2015 at 8:48pm

Quote:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19758633-vasile-astarastoae-demisionat-cond...

Eu sincer sa fiu n-am auzit asa ceva pana acum, desi dupa cum ati putut constata, sunt destul de bine informat  Smiley

Nici o problema, daca cineva ma sacaie il trimit la plimbare urgent! Chiar apreciez interventiile dvs: ele arata ca sunt inca  foarte multe de rezolvat  in mediul academic   romanesc. Arata deasemenea,  cum oameni "simplets" din punct de vedere intelectual,  din familia mang, astarastoae, gorun, nastase, sova si altii ajunsi in mediul universitar nu se stie prea bine cum,  reusesc sa ajunga  universitari, unii in functii de raspundere. In mare masura  prin sustinerea altora ca ei, prin negarea mediocritatii lor, printr-o politica de coruptie care avantajeaza alti "simplets".  Bineinteles totul e "legal", doar moralitatea e pusa , uneori, in discutie! Ce tara frumoasa e Romania! Nu degeaba dau navala studentii straini sa faca studii in Romania.
Continuati va rog, e foarte instructiv si putem sa va admiram  simpatiile  universitare de o calitate rar intalnita!
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #255 - Mar 28th, 2015 at 9:02am

AlexA wrote on Mar 27th, 2015 at 8:48pm:
Nici o problema, daca cineva ma sacaie il trimit la plimbare urgent! Chiar apreciez interventiile dvs: ele arata ca sunt inca  foarte multe de rezolvat  in mediul academic   romanesc. Arata deasemenea,  cum oameni "simplets" din punct de vedere intelectual,  din familia mang, astarastoae, gorun, nastase, sova si altii ajunsi in mediul universitar nu se stie prea bine cum,  reusesc sa ajunga  universitari, unii in functii de raspundere. In mare masura  prin sustinerea altora ca ei, prin negarea mediocritatii lor, printr-o politica de coruptie care avantajeaza alti "simplets".  Bineinteles totul e "legal", doar moralitatea e pusa , uneori, in discutie! Ce tara frumoasa e Romania! Nu degeaba dau navala studentii straini sa faca studii in Romania.Continuati va rog, e foarte instructiv si putem sa va admiram  simpatiile  universitare de o calitate rar intalnita!

Fiecare cu simpatiile lui: dumneavoastra cu Papahagi si Ciuparu, eu cu Astarastoae ! Oricum aerele acestea de superioritate "diasporica" fata de cei din jur, nu stiu daca au vreo justificare. Ma indoiesc ca sistemul educational francez ar intra in faliment fara contributia dumneavoastra. Si nici nu cred ca aveti varsta de 700 de ani, ca sa fi pus umarul la constructia Sorbonnei. Dar ma rog, fiecare face dupa cat il duce mintea. Noi suntem mai ciobani aici pe-aproape de marginile Europei, pe cand orice roman aterizat intr-o universitate franceza, deja primeste titlul de baron odata cu titularizarea pe post. Va rog sa ma scuzati Excelenta Voastra, pentru ca am indraznit in prostia mea sa va contrazic.   

In 2009 cand ne-ati bagat mortul in casa, adica pe Marele Traian, tot in Franta erati ? Eventual la Ambasada aia cu 5000 de voturi pe minut ?
Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #256 - Mar 28th, 2015 at 3:05pm

Ce s-a intamplat cu Astarastoae a demonstrat cat de gresit au gandit unii din UMF care si-au exersat influenta de opinie chiar pe acest forum, a se vedea de ex Dragos Pieptu. Am avut contrari directe cu dansul legat de conflictele de interese si dansii au inteles ce au vrut. Iata ca au gresit! Da d-le "academic", conflictul de intereste este o incalcare a justitiei si trebuie pedepsita. Sunt deja destul de multi parlamentari care au fost condamnati, deci nu este sigurul caz. Ce este "nostim": Astarastoae (evit in mod intentionat sa spun "d-ul" caci nu merita...) a scris pe acest forum cand a devenit rector, cu Dragos situat undeva foarte aproape ca mod de gandire. Culmea este ca desi UMF-ul si-a spalat rufele murdare pe acest forum cativa ani buni, odata cu Dragos ajuns prorector s-a asternut o liniste mormantala. De ce oare? S-a produs schimbarea de generatie, oamenii s-au vazut cu promovarile in desaga si gata cu discutiile academice despre reforma... Am vrut de foarte multe ori sa scriu cat de mult m-au mahnit atitudinile publice ale acestui personaj esuat in ridicol, dar nu am avut tip caci am un job care trebuie acoperit 100% prin efort real, nu spaga si angajare paralela pe n functii. Cautati in presa si veti vedea ca a declarat ca si in Japonia si Germania se da mita la doctori! Stie dansul... este informat... Ce fel de medic este acela care nu poate face diferenta dintre un caz izolat si o epidemie? Da or fi unii care iau mita si acolo, insa in tara este nevoie de carantina, iar dansul a fost presedintele colegiului medicilor. O rusine pentru toata breasla, cu tot regretul si stiu ce spun...

Eugen
Back to top

WWW WWW  
IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #257 - Mar 29th, 2015 at 8:54am

Eugen Stamate wrote on Mar 28th, 2015 at 3:05pm:
Ce s-a intamplat cu Astarastoae a demonstrat cat de gresit au gandit unii din UMF care si-au exersat influenta de opinie chiar pe acest forum, a se vedea de ex Dragos Pieptu. Am avut contrari directe cu dansul legat de conflictele de interese si dansii au inteles ce au vrut. Iata ca au gresit!

Exact acelasi lucru as putea sa vi-l reprosez si eu, pentru favorizarea infractorului Traian, ajuns Presedinte al Romaniei in 2009, cu sprijinul direct si consistent al diasporei. Si atunci, ca si in 2014, s-a facut si propaganda politica pe FAR, pentru aducerea la putere a unui anumit Presedinte, consecintele anului 2009 putand fi judecate mai exact abia acum. Dupa cum stiti, drumul spre Iad este pavat cu bune intentii si nu este obligatoriu ca anumite fapte care astazi ni se par reprobabile, sa fi fost evaluate tot asa, cu 5 sau 10 ani in urma. Asta nu inseamna ca la momentul respectiv, toata lumea a avut nu stiu ce interese ascunse.

Dumneavoastra uitati un lucru esential atunci cand va judecati atat de categoric colegii din Romania. Sistemul educational, la fel ca si cel medical, nu functioneaza in exteriorul societatii romanesti. Ele nu sunt niste sisteme izolate, in care lucrurile merg la fel de bine ca in Danemarca, Franta, Germania sau America, singurii vinovati de toate relele fiind medicii si profesorii. O universitate, un institut de cercetare, sau un spital din Romania trebuie sa functioneze cu resursa umana pe care o avem la dispozitie, fara sa mai vorbim de finantare. Ca sa functioneze o astfel de institutie in conditiile de la noi, esti obligat sa faci o droaie de compromisuri in fiecare zi (sau sa o inchizi). Cred ca ar fi un experiment foarte interesant si pentru dumneavoastra si pentru doamna Alexa si pentru domnul Deaconescu, sa fiti macar pentru 6 luni in postura de sef al unei universitati, sau al unui spital, ca sa vedeti cat de "simplu" este.

Uitati in permamnenta faptul ca sursa principala de informatii pe care o aveti la dispozitie este presa, iar presa din Romania este cum este. Nu e suficient sa vii odata pe an in tara o saptamana, ca sa stii suficient de bine toate amnuntele administrative. Spre exemplu, dumneavoastra in Danemarca in momentul in care ati castigat un grant, mai faceti vreun contract suplimentar de angajare cu universitatea, doar pentru acest proiect ? Nu vi se pare aberant un astfel de lucru ? Dar daca dupa ce ati castigat grantul (stim cu totii ce eforturi implica acest lucru) ati fi obligat sa angajati post-doci cu un salariu dublu fata de al dumneavoastra, cum v-ar suna ? Si ar mai veni si Guvernul Boc in varianta daneza ca sa va taie salariul cu 25 % fix in moementul acela ?  Oare tot asa de categoric ati fi ?    
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #258 - Mar 30th, 2015 at 8:07am

Quote:
Fiecare cu simpatiile lui: dumneavoastra cu Papahagi si Ciuparu, eu cu Astarastoae ! Oricum aerele acestea de superioritate "diasporica" fata de cei din jur, nu stiu daca au vreo justificare. Ma indoiesc ca sistemul educational francez ar intra in faliment fara contributia dumneavoastra. Si nici nu cred ca aveti varsta de 700 de ani, ca sa fi pus umarul la constructia Sorbonnei. Dar ma rog, fiecare face dupa cat il duce mintea. Noi suntem mai ciobani aici pe-aproape de marginile Europei, pe cand orice roman aterizat intr-o universitate franceza, deja primeste titlul de baron odata cu titularizarea pe post. Va rog sa ma scuzati Excelenta Voastra, pentru ca am indraznit in prostia mea sa va contrazic.   

In 2009 cand ne-ati bagat mortul in casa, adica pe Marele Traian, tot in Franta erati ? Eventual la Ambasada aia cu 5000 de voturi pe minut ?

Nu stiam ca trebuie sa fii candidat la premiul Nobel ca sa-ti dai cu parerea despre niste paparude universitare ca cele amintite in comentariul precedent!  Inteleg ca dvs  sunteti un viitor nobelizat si aveti dreptul sa criticati pe cine vreti, dar ceilalti nu..... interesanta logica! Si tot  despre presupusele mele "aere de superioritate diasporica":  sunteti sigur ca nu e vorba de un sentiment de inferioritate pe care il aveti fata de adevaratii universitari, oameni care stiu ce inseamna sa faci cercetare  (si nu sa te faci ca faci cercetare),  sa predai  studentilor la modul serios si in general sa-ti faci corect  meseria? Eu nu vad nimic superior in ceea ce am scris,  vorbesc din  experienta dobandita in universitati straine in  aproape 20 de ani, dar daca pentru dvs normalitatea inseamna superioritate.......

In legatura cu aberatiile  dvs despre politica facuta pe acest forum: intr-adevar s-a scris mult despre politica,  mai ales in ajun de alegeri, remanieri guvernamentale etc ceea ce e cat se poate de normal pentru ca politica in educatie si cercetare depinde de politica in sine si de cei care o fac.  In topicul  "Mediul academic si lumea politica" gasiti multe informatii. Ar fi bine sa le cititi inainte sa faceti declaratii aiuristice despre sustinerea lui Basescu pe acest forum (o chestie absolut ridicola: cred ca a fost politicianul cel mai criticat pe acest forum, parca nici despre plagiatorul Ponta nu s-a scris atat, chiar nu inteleg de unde scoateti aceste afirmatii complet opuse realitatii!).

In rest,  mi se pare interesant  pentru cititori ca dati informatii suplimentare despre Astarastoae (eu l-am pus la gramada la rubrica " paparude universitare", nu cred ca merita o rubrica speciala, dar daca tineti sa-l discreditati total.... ... nu cred ca se va supara cineva): nu stiam ca a ajuns sa ia painea de la gura postdoctoranzilor!  In general profesorii universitari depun dosare pentru granturi nationale, internationale si in ultima perioada au fost multe asemenea competitii ( de un an-doi ceva mai putine ) castigate chiar de tineri fara titlu de profesor universitar,. Din aceste granturi  castigatorii au obtinut  salarii frumoase,  au putut face multe calatorii stiintifice etc.  S-a scris  si despre asta pe FAR, mai cititi, mai informati-va. Dar asta e, daca nu se poate mai mult decat nivelul unui postdoctorand! Sa nu ziceti ca e vorba de superioritate diasporica:  nu e vina mea ca in Romania ajung profesori universitari  unii la nivel de postdoctorand, in cel mai bun caz!
Oricum, cred ca cititorii  apreciaza informatiile pe care le dati!

Nu uitati sa va puneti la punct cu lecturile de pe FAR: pe viitor, asta va va scuti de ridicolul de a face afirmatii complet false, lucru de care-si poate da seama orice cititor la curent cu ce s-a discutat pe acest forum in decursul timpului.
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #259 - Mar 30th, 2015 at 2:16pm

AlexA wrote on Mar 30th, 2015 at 8:07am:
Ar fi bine sa le cititi inainte sa faceti declaratii aiuristice despre sustinerea lui Basescu pe acest forum.

Nu uitati sa va puneti la punct cu lecturile de pe FAR: pe viitor, asta va va scuti de ridicolul de a face afirmatii complet false, lucru de care-si poate da seama orice cititor la curent cu ce s-a discutat pe acest forum in decursul timpului.

FAR nu isi propune sa fie implicat in jocuri politice.

Voi vota NU pentru suspendarea presedintelui Basescu deoarece consider ca prin ce a facut si declarat nu a incalcat in mod grav constitutia.

Si pentru ca nu sunt oligarh dar nici indiferent i-am donat suma simbolica de 322 de lei, sustinerea este insa sincera.

Asa este Doamna Contesa, aveti din nou dreptate (ca de obicei).

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #260 - Mar 30th, 2015 at 5:39pm

Quote:
FAR nu isi propune sa fie implicat in jocuri politice.

Voi vota NU pentru suspendarea presedintelui Basescu deoarece consider ca prin ce a facut si declarat nu a incalcat in mod grav constitutia.

Si pentru ca nu sunt oligarh dar nici indiferent i-am donat suma simbolica de 322 de lei, sustinerea este insa sincera.

Asa este Doamna Contesa, aveti din nou dreptate (ca de obicei).

Bineinteles ca am dreptate:  frazele partiale pe care le-ati citat apartin lui Eugen Stamate in mai 2007, intregul comentariu il gasiti aici( este primul din topicul   "Mediul academic si lumea politica". )

Ar fi fost corect sa citati macar intreg paragraful, pentru a vedea care este pozitia FAR-ului si sa se constate ca  nu e vorba de un comunicat din partea FAR ci de pozitia lui Eugen ca cetatean roman cu drept de vot!

"FAR nu isi propune sa fie implicat in jocuri politice. Membrii colegiului director nu pot fi membrii a unui partid politic. Insa la fel de adevarat este ca o reforma a mediului academic nu se poate produce fara vointa si actiune politica. Agitatia a fost prea mare in aceasta ultima perioada de timp incat ar fi fost  riscant sa ne divizam ireconciliabil din pasiune politica. Cred totusi ca este bine sa ne precizam inaintea unui eveniment ca cel de sambata pentru a nu da nastere la speculatii legate de perceptia pe care o avem legat de ce se intampla. Postez astfel mesajul de mai jos cu rugamintea de a pastra un echilibru in discutiile ce vor urma.  A trebuit sa repet unele lucruri pe care unii le stiti deja pentru a fi cumva unitar. "

Iar epilogul comentariului  lui Eugen este urmatorul:

"Epilog

Voi vota  NU pentru suspendarea presedintelui Basescu deoarece consider ca prin ce a facut si declarat nu a incalcat in mod grav constitutia.

Legat de alte detalii cuprinse in acest text i-as sugera presedintelui Basescu sa se fereasca de nepotisme; sa se abtina de la nasit pe durata mandatului; sa lupte pentru introducerea votului uninominal; sa decupleze nu numai mediul economic dar si pe cel academic de poltica; apoi tineretea este nu numai un atu dar si un handicap pentru o functie publica in Romania.  Si pentru ca nu sunt oligarh dar nici indiferent i-am donat suma simbolica de 322 de lei, sustinerea este insa sincera.  "

http://www.forumul-academic-roman.org/cgi-bin/yabb252/YaBB.pl?num=1179421081

Deci nu vad nici un gest politic din partea FAR-ului, dimpotriva  este un gest  impotriva unui individ ca Voiculescu (cel care a fost in fruntea comisiei  de ancheta privind suspendarea presedintelui si care acum e condamnat la 10 ani de inchisoare, daca nu ma inseala memoria. Fiecare a votat ce-a crezut de cuviinta la acel moment, asa cum Iliescu a fost votat  in "duelul" cu Vadim Tudor,  asa cum in 2002 in Franta Chirac  a fost votat masiv  ca sa nu iasa presedinte   Le Pen  si exemplele pot continua.

Generalizarile dvs si simple si simpliste, declaratii scoase din context si acuzatii aiurea nu fac decat sa va puna intr-o lumina  proasta: ori nu intelegeti nimic, ori aveti o simpatie deosebita pentru penali!
De altfel, sustinerea populara din 2007 pentru  Basescu a fost  un lucru bun :  si-a luat-o in cap ca e sustinut  si a inceput sa faca  prostii, sa-si arate de fapt adevarata fatza! Si nu numai fatza ci si fata, pentru ca in anul urmator EBA, 2008,  a inceput sa fie sustinuta   in politica   ( cititi mai jos despre reactia lui Eugen la acest gest) si a fost " aleasa" europarlamentara.

"Elena Băsescu (n. 24 aprilie 1980, Constanța)[1] este fiica cea mică a fostului președinte al României, Traian Băsescu; europarlamentar român între 2009 și 2014, fotomodel,[2] economist.[3] În data de 24 februarie 2008, a fost aleasă în funcția de secretar general al Organizației de Tineret a Partidului Democrat-Liberal din România (cu 377 voturi pentru și 6 împotrivă),[4] fapt care a dus la demisia fizicianului Eugen Stamate din Comisia Prezidențială pentru Educație, în semn de protest."

In final, un sfat:
Nu  confundati FAR-ul cu ONG-uri care chiar au facut politica  implicandu-se direct,  cum e cazul Educer-ului  ( oare mai exista?) al carui sef, Vlaston, a fost vicepresedinte in PMP, dupa ce s-a mai baladat si prin alte partide. Asta inseamna implicare politica, nu ca te opui actului unui oligarh ca Voiculescu!  E ca si cum s-ar sustine  ca toti cei care l-au votat pe Iliescu  in 2000 sunt comunisti si au o simpatie deosebita pentru personaj! Ridicola gandire mai aveti!

Back to top
« Last Edit: Mar 30th, 2015 at 7:16pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #261 - Mar 31st, 2015 at 12:06pm

AlexA wrote on Mar 30th, 2015 at 5:39pm:
Generalizarile dvs si simple si simpliste, declaratii scoase din context si acuzatii aiurea nu fac decat sa va puna intr-o lumina  proasta: ori nu intelegeti nimic, ori aveti o simpatie deosebita pentru penali!

Ha, ha, ha ! Doamna Contesa, ati fost prinsa in propria capcana. Imi reprosati acum exact ce v-am reprosat si eu la inceputrile discutiei, cu diferenta ca eu v-am adus premeditat in acest punct, pentru ca ati refuzat sa acceptati faptul ca nu sunteti suficient de bine informata (din surse directe) pentru a face niste afirmatii atat de categorice cum ati facut. Insa, dupa cum am putut constata, nu sunteti singura care sufera de aceasta meteahna.

Fac o mica paranteza, ca sa va atrag atentia ca nici macar aspectele administrative fundamentale din procedurile de derulare a contractelor din Romania nu le cunoasteti, asa incat tonul ar trebui sa fie mult mai retinut. O persoana de 60 ani nu se poate incadra pe o pozitie de post-doc, asa cum ati inteles dumneavoastra. El poate COORDONA o activitate de cercetare derulata de un post-doc, ceea ce este cu totul altceva.

Revenind la fragmentul cu pricina, trebuie sa stiti ca exact asa se construiesc articolele de presa cu impact la populatie (10% adevar si 90% fabulatie si ipoteze). In cazul nostru, fragmentul cu pricina este 100 % real, insa scos din context, da exact o imagine contrara realitatii. Insa ca sa putem realiza un articol pe care sa-l citeasca oamenii cu sufletul la gura, incepem sa fabulam putin pe problema sustinerii financiare a suspendatului Basescu, pe tema banilor negri pe care i-a vehiculat PDL-ul si cu care si-a recompensat sustinatorii si iese o mizerie de nu te mai poti spala nici in doi ani.

Mai trebuie sa precizez si faptul ca va scriu din penitenciar si de aceea ii apar pe penali !    Grin

P. S. Va transmit stirea preluata de pe HotNews (site-ul preferat)

Inalta Curte: Astarastoae nu a fost in incompatibilitate cand era rector al UMF, sef la IML Iasi si la Colegiul Medicilor

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-sentinte_definitive_articole-19796689-inalt...

Vasile Astarastoae nu s-a aflat in incompatibilitate in perioada in care era atat rector al UMF Iasi, dar si director al Institutului de Medicina Legala Iasi si presedinte al Colegiului Medicilor atat la Iasi, cat si la nivel national, au stabilit magistratii Inaltei Curti de Justitie si Casatie, anunta Mediafax.

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a respins recursul Agentiei Nationale de Integritate, pastrand astfel o sentinta a Curtii de Apel Brasov, pe contencios administrativ, prin care s-a hotarat anularea raportului de evaluare intocmit de ANI, care constata o stare de incompatibilitate a lui Vasile Astarastoae.

Back to top
« Last Edit: Mar 31st, 2015 at 3:59pm by N/A »  

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #262 - Apr 1st, 2015 at 11:21am

Quote:
Ha, ha, ha ! Doamna Contesa, ati fost prinsa in propria capcana. Imi reprosati acum exact ce v-am reprosat si eu la inceputrile discutiei, cu diferenta ca eu v-am adus premeditat in acest punct, pentru ca ati refuzat sa acceptati faptul ca nu sunteti suficient de bine informata (din surse directe) pentru a face niste afirmatii atat de categorice cum ati facut. Insa, dupa cum am putut constata, nu sunteti singura care sufera de aceasta meteahna.

Fac o mica paranteza, ca sa va atrag atentia ca nici macar aspectele administrative fundamentale din procedurile de derulare a contractelor din Romania nu le cunoasteti, asa incat tonul ar trebui sa fie mult mai retinut. O persoana de 60 ani nu se poate incadra pe o pozitie de post-doc, asa cum ati inteles dumneavoastra. El poate COORDONA o activitate de cercetare derulata de un post-doc, ceea ce este cu totul altceva.

Revenind la fragmentul cu pricina, trebuie sa stiti ca exact asa se construiesc articolele de presa cu impact la populatie (10% adevar si 90% fabulatie si ipoteze). In cazul nostru, fragmentul cu pricina este 100 % real, insa scos din context, da exact o imagine contrara realitatii. Insa ca sa putem realiza un articol pe care sa-l citeasca oamenii cu sufletul la gura, incepem sa fabulam putin pe problema sustinerii financiare a suspendatului Basescu, pe tema banilor negri pe care i-a vehiculat PDL-ul si cu care si-a recompensat sustinatorii si iese o mizerie de nu te mai poti spala nici in doi ani.

Mai trebuie sa precizez si faptul ca va scriu din penitenciar si de aceea ii apar pe penali !    Grin

P. S. Va transmit stirea preluata de pe HotNews (site-ul preferat)

Inalta Curte: Astarastoae nu a fost in incompatibilitate cand era rector al UMF, sef la IML Iasi si la Colegiul Medicilor

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-sentinte_definitive_articole-19796689-inalt...

Vasile Astarastoae nu s-a aflat in incompatibilitate in perioada in care era atat rector al UMF Iasi, dar si director al Institutului de Medicina Legala Iasi si presedinte al Colegiului Medicilor atat la Iasi, cat si la nivel national, au stabilit magistratii Inaltei Curti de Justitie si Casatie, anunta Mediafax.

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a respins recursul Agentiei Nationale de Integritate, pastrand astfel o sentinta a Curtii de Apel Brasov, pe contencios administrativ, prin care s-a hotarat anularea raportului de evaluare intocmit de ANI, care constata o stare de incompatibilitate a lui Vasile Astarastoae.

Rasul dumneavoastra e la fel de sincer si de real ca incompatibilitatea acestei sperietori de ciori universitare! Nu mi-am bazat niciodata afirmatiile si parerile pe cateva fraze scoase din context,  si nici nu cred ca acest personaj cazut in ridicol (cum sublinia si Eugen) ar fi atacat pe nedrept in prea, in  zeci, poate chiar sute de articole aparute! E luat in bascalie tocmai pentru ca face  parte din categoria Ponta, Mang, Gorun, cea cu Standford-ul, Dumitrescu cred ca o cheama, Costoiu  si alte personaje toxice ale invatamantului universitar! Ce vreti sa scrie presa despre ei? nu tu rezultate stiintifice, zero impact universitar, zero renume international, dar toti au functii de raspundere, zeci de granturi la activ (unul mai ponosit ca altul, ca cel pentru postdoctoranzi pe care l-ati amintit cu multa bunavointa)!
Dar sa stiti ca inteleg oamenii cu dvs: sunt la un  asemenea nivel  profesional si intelectual   incat oameni ca cei enumerati mai sus apar ca niste super intelectuali,  pentru ei! De fapt asta e blestemul invatamantului universitar romanesc: a fost acaparat de impostori care impresioneaza prin cantitatea realizarilor mediocre (atunci cand nu sunt  complet nule), prin functii obtinute la mica intelegere cu alte personaje obscure si cu palavrageala de genul "spaga se da in toate tarile, stiu eu!"

Dvs faceti la fel: palavragiti ca doar salariul merge, spaga se va legaliza si  timp aveti berechet ca doar nu e nici o grozavie sa ajungi profesor universitar  cu 5 tampenii publicate in reviste romanesti de mari 'succesuri' stiintifice.  Pe urma va mirati tamp si va simtiti jignit ca oameni ca mine nu dau doi bani pe ce spuneti!

PS E bine ca ati amintit de articolul cu decizia  "Inaltei Curti de Casatie si blablabla" : nu tot forul acesta  a decis ca Elena Udrea nu merita sa ramana in arest preventiv  si au trimis-o  in "arest la domiciliu"? Intr-adevar, seriozitate maxima......
Back to top
« Last Edit: Apr 1st, 2015 at 12:24pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #263 - Apr 1st, 2015 at 12:48pm

AlexA wrote on Apr 1st, 2015 at 11:21am:
Dvs faceti la fel: palavragiti ca doar salariul merge, spaga se va legaliza si  timp aveti berechet ca doar nu e nici o grozavie sa ajungi profesor universitar  cu 5 tampenii publicate in reviste romanesti de mari 'succesuri' stiintifice.  Pe urma va mirati tamp si va simtiti jignit ca oameni ca mine nu dau doi bani pe ce spuneti!

PS E bine ca ati amintit de articolul cu decizia  "Inaltei Curti de Casatie si blablabla" : nu tot forul acesta  a decis ca Elena Udrea nu merita sa ramana in arest preventiv  si au trimis-o  in "arest la domiciliu"? Intr-adevar, seriozitate maxima......

Lamentabil Doamna Contesa, absolut lamentabil ! Cu greu mi-as fi putut inchipui atata grosolanie !

La fel ca si in dezbaterile pe teme de educatie sau pe teme politice, observ aceeasi dubla masura in a judeca lucrurile. Justitia e buna numai atunci cand va canta manele la ureche. La fel si politicienii.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #264 - Apr 1st, 2015 at 3:14pm

Quote:
AlexA wrote on Apr 1st, 2015 at 11:21am:

Lamentabil Doamna Contesa, absolut lamentabil ! Cu greu mi-as fi putut inchipui atata grosolanie !

La fel ca si in dezbaterile pe teme de educatie sau pe teme politice, observ aceeasi dubla masura in a judeca lucrurile. Justitia e buna numai atunci cand va canta manele la ureche. La fel si politicienii.   

Ce este lamentabil e pe de o parte atitudinea unora ca dvs care cred in false valori intelectuale si morale si pe de alta parte dubla masura a justitiei care inca mai are multe probleme de rezolvat  in propria "ograda" in materie de obiectivitate. Cat priveste grosolania,  in mod sigur studentii straini vin sa faca studii in Romania atrasi de finetea si calitatea profesorilor si  ca sa scape de grosolania celor din tarile de bastina! Auzi ce grosolanie la acestia din urma: sa ceara corectitudine si calitate cand poti  sa iei examenele cu o suta de euro in carnetul de student si  pe urma, sa te duci sa asculti linistit manele!
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #265 - Apr 2nd, 2015 at 8:58am

AlexA wrote on Apr 1st, 2015 at 3:14pm:
Ce este lamentabil e pe de o parte atitudinea unora ca dvs care cred in false valori intelectuale si morale si pe de alta parte dubla masura a justitiei care inca mai are multe probleme de rezolvat  in propria "ograda" in materie de obiectivitate.

Ca bine le mai ziceti Doamna Contesa ! Numai ca dubla masura de care vorbiti apare doar atunci cand nu va convine ceva. Chiar credeti ca stiti totul despre toate si cum le ganditi dumneavoastra, fix asa sunt ? In cazul asta aveti niste probleme cu ego-ul. Rar poti gasi o persoana cu o gandire atat de intepenita in niste sabloane mai vechi sau mai noi. Probabil ca ati suferit o trauma majora in momentul cand ati luat decizia sa plecati din Romania, pentru ca altfel este greu de explicat aceasta incrancenare in a demonstra ca lucrurile merg de la foarte prost in jos la noi in ceapeu.

P.S. AStea sunt decizii bune nu-i asa ?

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis, joi, arestarea preventivă a fostului ministru al Finanţelor Darius Vâlcov, în dosarul în care este acuzat de trafic de influenţă, după ce ar fi intervenit, când era primar al Slatinei, în atribuirea unor contracte către un om de afaceri. Tot azi, primarul Constanţei Radu Mazăre a fost şi el arestat preventiv pentru 30 de zile.
Back to top
« Last Edit: Apr 2nd, 2015 at 2:43pm by N/A »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

La Farul lui Base - forum de mici barfe marinaresti
Reply #266 - Apr 15th, 2015 at 9:02am

Domnule Stamate,

Ma adresez dumneavoastra in calitate de Presedinte al Forumului Academic Roman, cu propunerea de a schimba denumirea ONG-ului pe care cu onoare il conduceti, in La Farul lui Base - forum de mici barfe marinaresti, pentru ca in ultima vreme cam cu asta va ocupati: cu mici barfe pe teme de educatie. Ati reusit sa-i fugariti de-aici si pe ultimii doi profesori din universitatile romanesti, care mai aveau habar ce se intampla pe-acolo si acum vindeti de dimineata si pana seara lozincile Comisiei Prezidentiale.

Spuneti oficial ca va intereseaza calitatea, performanta, nivelul etc., dar cand a fost vorba de finantatre diferentiata in universitati (nici nu stiu cum le-a dat prin cap asa ceva celor de la MEC) nici macar n-ati citit O.M.-ul cu pricina, ci ati promovat pe forum tot felul de opinii de-ale fostilor membri ai Comisiei Prezidentiale, bashca marele profesor Papahagi, care faceau in mod evident doar propaganda politica (pentru ca sistemul de finantatre respecta filosofia celui lansat de Funeriu in 2011). Si acest O.M. a cazut la presiunea Marelui Consortiu universitar "Academica Plus" format din: Universitatea din Piteşti, Universitatea "Ştefan cel Mare" din Suceava, Universitatea "Lucian Blaga" din Sibiu, Universitatea din Ploieşti, Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia, Universitatea "Valahia" din Târgovişte şi Universitatea din Oradea. Acum intelegeti de ce era asa de vocal domnul prof. Ciuparu ? Si unde spuneti ca este competenta de fapt ? La Pitesti sau la Ploiesti ? 

Doamna Contesa ne spune ca nu finantatrea e problema, ci resursa umana (de parca eu n-as fi spus acelasi lucru). Dar uita sa ne explice si cum selectezi resursa umana de calitate cu 700-800 lei/luna ? Si mai ales cum mentii o eventuala resursa umana de calitate in sistem pe niste salarii de rasul curcilor ? Schimband intre profesori elevii cu care se face meditatie, asa cum ne sugereaza domnul Deaconescu ? Doamana Contesa e revoltata ca nu se face cercetare de calitate in Romania, dar cu ce sa se faca ? Doamna Contesa stie ca de 4 ani nu a fost nici o competitie de proiecte pentru cercetare fundamentala ?

Am pierdut o zi ca sa aflu detalii legate de cuantumul de finantare din sistemul educational (ascuns cu mare grija de politiceni). V-am aratat cifrele care indica o finantare DE ZECE ORI MAI MICA decat media pe UE (in Romania avem 1.200 USD/student, iar media UE era in 2008 de 11.600 USD/student, ca acum sigur e mai mare). Deci nu cu 10 sau 20 % mai mica, nu de doua sau trei ori, ci de zece ori mai mica. Iar pe domnul Deaconescu nu-l impresioneaza deloc aceste cifre si-mi explica ca toata lumea stie ca sistemul e subfinantat, ce mare branza ? Insa vrem calitate.

ROMANIA NU ALOCA 3 % DIN PIB EDUCATIEI, CI DOAR 1,5 % DIN PIB . Si asta pentru ca toate universitatile din Romania primesc 370 milioane de euro pe an, iar toate scolile din Romania 1,4 miliarde de euro pe an (2.400 lei finantare pe elev pentru: 925.000 elevi din clasele 1-4; 850.000 elevi din clasele 5-8 si 750.000 elevi din clasele 9-12, la care se mai adauga 45.000 de la scolile profesionale). Mai adaugam la aceasta suma si cele 230 milioane de euro pentru gradinite (665.000 copii) si ne ies fix 2 miliarde de euro ! Iar 3 % din PIB inseamna  4 miliarde de euro. Unde sunt cele 2 miliarde de euro diferenta ? Asta ar trebui sa preocupe Forumul Academic Roman in primul rand ! De ce nu intrebati MEC unde sunt cele 2 miliarde lipsa ? Hai sa spunem ca mai sunt si niste investitii, niste cheltuieli de functionare a MEC, dar pana la 2 miliarde, oricum e-o cale-atat de lunga ....

De altfel, intr-o analiza a Ziarului Financiar a inceput sa razbata faptul ca e o diferenta consistenta intre bugetul declarat si cel cheltuit efectiv !

http://www.zf.ro/eveniment/cu-2-5-din-pib-alocate-educatiei-romania-este-la-coad...

Chiar si dupa datele INS (care dupa parerea mea nu sunt cele reale, ci nitzel cam umflate) apare o diferenta de 0,7 % din PIB pentru anul 2013, intre bugetul declarat la inceputul anului si cel cheltuit. Si asta inseamna nu mai putin de 900 de milioane de euro ! Un fleac ! Ca doar de unde bani pentru licente Microsoft ? Si asa aflam ca in timp ce Romania a alocat 2,5 % din PIB pentru educatie in 2013, Polonia a alocat 5,2 %, Ungaria 4,7 %, Cehia 4,5 %, si pana si Bulgaria 4,1 % din PIB . Dar asta n-are nici o importanta Doamna Contesa, nu-i asa ? Asta este un truism domnule Deaconescu !

Insa repet, nu s-au dat 2,5 % din PIB ci doar 1,5 %. De altfel, daca cineva ar fi curios sa se uite in bugetul educatiei (parca domnul Deaconescu era exoert in finante) ar vedea ca 50 % din buget reprezinta de fapt RESURSE PROPRII (ceea ce inseamna taxe, mai pe intelesul omului cu gandire colectivista). De fapt de aici rezulta cat se poate de clar ca alocatia bugetara nu este decat de 1,5 % si nu 3 % din PIB. Insa cine mai are timp de astfel de fleacuri, cand marele probleme ale sistemului educational sunt generate de UMF Iasi ?   
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Re: La Farul lui Base - forum de mici barfe marinaresti
Reply #267 - Apr 15th, 2015 at 9:58am

Quote:
Domnule Stamate,

Ma adresez dumneavoastra in calitate de Presedinte al Forumului Academic Roman, cu propunerea de a schimba denumirea ONG-ului pe care cu onoare il conduceti, in La Farul lui Base - forum de mici barfe marinaresti, pentru ca in ultima vreme cam cu asta va ocupati: cu mici barfe pe teme de educatie. Ati reusit sa-i fugariti de-aici si pe ultimii doi profesori din universitatile romanesti, care mai aveau habar ce se intampla pe-acolo si acum vindeti de dimineata si pana seara lozincile Comisiei Prezidentiale.

Spuneti oficial ca va intereseaza calitatea, performanta, nivelul etc., dar cand a fost vorba de finantatre diferentiata in universitati (nici nu stiu cum le-a dat prin cap asa ceva celor de la MEC) nici macar n-ati citit O.M.-ul cu pricina, ci ati promovat pe forum tot felul de opinii de-ale fostilor membri ai Comisiei Prezidentiale, bashca marele profesor Papahagi, care faceau in mod evident doar propaganda politica (pentru ca sistemul de finantatre respecta filosofia celui lansat de Funeriu in 2011). Si acest O.M. a cazut la presiunea Marelui Consortiu universitar "Academica Plus" format din: Universitatea din Piteşti, Universitatea "Ştefan cel Mare" din Suceava, Universitatea "Lucian Blaga" din Sibiu, Universitatea din Ploieşti, Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia, Universitatea "Valahia" din Târgovişte şi Universitatea din Oradea. Acum intelegeti de ce era asa de vocal domnul prof. Ciuparu ? Si unde spuneti ca este competenta de fapt ? La Pitesti sau la Ploiesti ? 

Doamna Contesa ne spune ca nu finantatrea e problema, ci resursa umana (de parca eu n-as fi spus acelasi lucru). Dar uita sa ne explice si cum selectezi resursa umana de calitate cu 700-800 lei/luna ? Si mai ales cum mentii o eventuala resursa umana de calitate in sistem pe niste salarii de rasul curcilor ? Schimband intre profesori elevii cu care se face meditatie, asa cum ne sugereaza domnul Deaconescu ? Doamana Contesa e revoltata ca nu se face cercetare de calitate in Romania, dar cu ce sa se faca ? Doamna Contesa stie ca de 4 ani nu a fost nici o competitie de proiecte pentru cercetare fundamentala ?

Am pierdut o zi ca sa aflu detalii legate de cuantumul de finantare din sistemul educational (ascuns cu mare grija de politiceni). V-am aratat cifrele care indica o finantare DE ZECE ORI MAI MICA decat media pe UE (in Romania avem 1.200 USD/student, iar media UE era in 2008 de 11.600 USD/student, ca acum sigur e mai mare). Deci nu cu 10 sau 20 % mai mica, nu de doua sau trei ori, ci de zece ori mai mica. Iar pe domnul Deaconescu nu-l impresioneaza deloc aceste cifre si-mi explica ca toata lumea stie ca sistemul e subfinantat, ce mare branza ? Insa vrem calitate.

ROMANIA NU ALOCA 3 % DIN PIB EDUCATIEI, CI DOAR 1,5 % DIN PIB . Si asta pentru ca toate universitatile din Romania primesc 370 milioane de euro pe an, iar toate scolile din Romania 1,4 miliarde de euro pe an (2.400 lei finantare pe elev pentru: 925.000 elevi din clasele 1-4; 850.000 elevi din clasele 5-8 si 750.000 elevi din clasele 9-12, la care se mai adauga 45.000 de la scolile profesionale). Mai adaugam la aceasta suma si cele 230 milioane de euro pentru gradinite (665.000 copii) si ne ies fix 2 miliarde de euro ! Iar 3 % din PIB inseamna  4 miliarde de euro. Unde sunt cele 2 miliarde de euro diferenta ? Asta ar trebui sa preocupe Forumul Academic Roman in primul rand ! De ce nu intrebati MEC unde sunt cele 2 miliarde lipsa ? Hai sa spunem ca mai sunt si niste investitii, niste cheltuieli de functionare a MEC, dar pana la 2 miliarde, oricum e-o cale-atat de lunga ....

De altfel, intr-o analiza a Ziarului Financiar a inceput sa razbata faptul ca e o diferenta consistenta intre bugetul declarat si cel cheltuit efectiv !

http://www.zf.ro/eveniment/cu-2-5-din-pib-alocate-educatiei-romania-este-la-coad...

Chiar si dupa datele INS (care dupa parerea mea nu sunt cele reale, ci nitzel cam umflate) apare o diferenta de 0,7 % din PIB pentru anul 2013, intre bugetul declarat la inceputul anului si cel cheltuit. Si asta inseamna nu mai putin de 900 de milioane de euro ! Un fleac ! Ca doar de unde bani pentru licente Microsoft ? Si asa aflam ca in timp ce Romania a alocat 2,5 % din PIB pentru educatie in 2013, Polonia a alocat 5,2 %, Ungaria 4,7 %, Cehia 4,5 %, si pana si Bulgaria 4,1 % din PIB . Dar asta n-are nici o importanta Doamna Contesa, nu-i asa ? Asta este un truism domnule Deaconescu !

Insa repet, nu s-au dat 2,5 % din PIB ci doar 1,5 %. De altfel, daca cineva ar fi curios sa se uite in bugetul educatiei (parca domnul Deaconescu era exoert in finante) ar vedea ca 50 % din buget reprezinta de fapt RESURSE PROPRII (ceea ce inseamna taxe, mai pe intelesul omului cu gandire colectivista). De fapt de aici rezulta cat se poate de clar ca alocatia bugetara nu este decat de 1,5 % si nu 3 % din PIB. Insa cine mai are timp de astfel de fleacuri, cand marele probleme ale sistemului educational sunt generate de UMF Iasi ?   

Si bla-bla-bla, noi vrem bani ca pe urma va aratam ce destepti suntem! Asta e lozinca mediocritatilor! Cat mai multe posturi in universitati, sa angajam si purcelul  ca si el trebuie sa traiasca, salarii mari si pe urma mai vedem!
Dumneavoastra chiar nu va dati seama cat sunteti de ridicol cu afirmatiile pe care le faceti? Domnu' academicu' de la  aprozarul  din Urlatii de Sus, de cate ori am afirmat pe acest forum ca sunt pea multe universitati in Romania, cu prea multi pseudo-universitari? Ce-i trebuie Romaniei universitati la Suceava, Baia Mare, Pitesti si Urlatii de Sus, ultima fiind reprezentata cu succes de dvs? La ce sunt necesare atatea universitati cu atatia  habarnisti care sunt platiti ca profesori universitari? Ca sa vindem diplome si sa iesim bine la statisticile europene despre numarul de  absolventi de universitate la mia de locuitori?  De unde bani? Simplu: cel putin  jumatate din universitati inchise, dati afara toti  "academicii"cu CV-uri de 10 pagini in care cu greu gasesti o realizare stiintifica, reinstituirea examenelor de admitere serioase ( nu prostii cu teste grila si blablabla-uri invatate de dinafara sau goana dupa studenti, oricare ar fi , cum or fi, numai sa fie sa nu ne pierdem normele! ), concursuri serioase pentru posturi , nu  aranjamente si candidatul pe un post care  sa coresponda CV-ului sau, si vor creste si salariile si calitatea.
Ce ma enerveaza la dumneavostra, in afara de mediocritatea crasa pe care o aratati si o simpatie deosebita pentru imbecili cu dosar penal, este faptul ca faceti  efectiv pe prostul si nu vreti sa va  amintiti de cate ori s-au discutat problemele astea aici.  Aberati total cu Basescu si UMF dupa ce v-ati repezit sa scoateti ambele subiecte in fata. Initial chiar m-am gandit ca vreti neaparat sa aduceti  in  actualitate  subiectul UMF si sa-i faceti iar de ras, deoarece va dadeati peste cap  sa "aprindeti" subiectul cu o intensitate absolut suspecta, date fiind scandalurile demne de desene animate cu care s-a facut de ras aceasta asa zisa institutie de invatamant superior. Unde o fi invatamantul, ca de superior, nici o sansa sa-l gasesti!
Pe urma, citindu-va aberatiile si vazand ce simpatii de aprozar aveti,  mi-am dat seama ca va creditez  de prea multa finete in idei.
Cat priveste salariile, eu vorbeam de cele de conferentiar si de profesor universitar care sunt relativ decente. Iar exemplele date, ipochimenii de la aprozarul  Urlatii de Sus", aratau ( pentru cine poate pricepe) ca oamenii pot castiga foarte bine, dar asta nu ii face nici sa  devina mai destepti si nici mai corecti.
Cine a ajuns nemeritat pe un post universitar nu va fi decat un parvenit universitar toata viata, indiferent de salariu si conditii de munca. Asa ca degeaba s-ar da salarii mari inainte sa se faca ordine in universitati: ar fi bani aruncati pe fereastra. Ce trebuie sa se faca in primul rand, in conditiile actuale: organizate concursuri corecte pentru proiecte stiintifice si lasati oamenii  care sunt capabili sa faca cercetare sa o faca. In matematica am vazut ca rezultatele au fost corecte, bineinteles intotdeauna  vor fi nemultumiti si o eroare de apreciere  e oriunde posibila, dar castigatorii sunt oameni pe care ii cunosc pentru calitatea stiintifica. Ba mai mult, am vazut ( cred ca am si scris aici) multe habilitari refuzate, deci oamenii sunt atenti si nu dau diplome si titluri la kg.  Deci se poate si cred ca fiecare disciplina are sanse sa gaseasca o solutie pentru rezolvarea propriilor probleme. Numai ca, ceea ce am remarcat des, cei mai multi  se trezesc "revolutionari"  atunci cand sunt atinsi direct. Pana atunci dorm si asteapta ca problemele sa se rezolve singure.
Si inca ceva domnule "academic" : e de preferat sa vorbeasca despre cercetare,  oamenii care fac cercetare, care au respect pentru calitate si  nu cei care abereaza despre necesitatea diplomelor de aprozar si "calitatea" celor care le vand.   
Nu intelegeti, nu e grav, nu scriu in mod special pentru dvs.

Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #268 - Apr 15th, 2015 at 11:23am

AlexA wrote on Apr 15th, 2015 at 9:58am:
Ce ma enerveaza la dumneavostra, in afara de mediocritatea crasa pe care o aratati si o simpatie deosebita pentru imbecili cu dosar penal, este faptul ca faceti  efectiv pe prostul si nu vreti sa va  amintiti de cate ori s-au discutat problemele astea aici.  Aberati total cu Basescu si UMF dupa ce v-ati repezit sa scoateti ambele subiecte in fata.

S-au discutat, e adevarat, insa exact in acelasi mod ca si acum. Pentru ca una este sa fii ironic cu un interlocutor si complet altceva este sa fii necivilizat. Tocmai incerc sa va explic de vreo cateva saptamani ca sunteti complet in afara sistemului legislativ din Romania, insa va dati de zor cu parerea, de suuuuus, din Olimp. Nici nu poti infiinta si desfiinta universitati peste noapte si nici nu poti da afara cadre didactice din sistem (la fel ca si in Franta de altfel). Asa ca propunerile pe care le aveti n-au nici un fel de acoperire si nu sunt decat niste vorbe goale ca sa ne aflam in treaba si sa ne prefacem ca avem principii. Exact ce va spuneam: hai sa tragem o barfa mica la Farul lui Base ! Cerem de toate, dar nu dam nimic.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #269 - Apr 15th, 2015 at 11:44am

Quote:
S-au discutat, e adevarat, insa exact in acelasi mod ca si acum. Pentru ca una este sa fii ironic cu un interlocutor si complet altceva este sa fii necivilizat. Tocmai incerc sa va explic de vreo cateva saptamani ca sunteti complet in afara sistemului legislativ din Romania, insa va dati de zor cu parerea, de suuuuus, din Olimp. Nici nu poti infiinta si desfiinta universitati peste noapte si nici nu poti da afara cadre didactice din sistem (la fel ca si in Franta de altfel). Asa ca propunerile pe care le aveti n-au nici un fel de acoperire si nu sunt decat niste vorbe goale ca sa ne aflam in treaba si sa ne prefacem ca avem principii. Exact ce va spuneam: hai sa tragem o barfa mica la Farul lui Base ! Cerem de toate, dar nu dam nimic.

Exact, s-a DISCUTAT si ras-discutat. Pentru ca la asta se pricepe de minune romanul: sa discute. Cand e vorba de actiune, ne facem ca suntem preocupati de probleme majore si ii lasam pe altii sa se agite.
De ce nu iese nimeni in strada sa protesteze daca situatia bugetara a invatamantului si cercetarii e asa de grava, cum ne-ati povestit ? De ce la fapte serioase de coruptie ca in aprozarul dvs nu protesteaza nimeni din cei  interesati? Nu e grav ca se cumpara examene si locuri in facultate? Nu e nici o   problema si  totul e bine, frumos si  normal ca intr-o universitate europeana!?  Nu e grav ca sunt atatea doctorate plagiate si oamenii respectivi  sunt bine merci in functii academice? Ce asteptati, sa vina cei din afara si sa manifesteze pe strada  in locul dvs, sa blocheze universitatile,  iar universitarii romani sa comenteze pe forumuri? Ce ati vrea, sa rezolve un ONG problemele dvs? Daca fiecare s-ar  misca la nivel local, atunci lucrurile s-ar schimba cat de cat, dar nuuuu, domnu' academicu' asteapta sa-i rezolve FAr-ul problemele si el sa bata campii despre  Basescu.
Da,  domnule "academicu " se discuta prea mult si se face prea putin, pentru ca sistemul e  bolnav si majoritatea e multumita de situatia actuala: salariul  merge, publicam de ne rupem in jurnale romanesti, infiintam mastere  de interes mondial, scriem carti cu zecile si iesim bine la productia de stiuleti cu diploma universitara. Si daca mai mergem si la vreo conferinta internationala ca sa pierdem timpul, inseamna ca suntem geniali!

Si nu e deloc umor sau haz de necaz, ci o adevarata tristete sa vad oameni ca dvs care militeaza pentru mediocritate, frauda si  fabrici de diplome. Pentru ca exact asta faceti, asa ca  aveti raspunsurile si tonul pe care le meritati.
Solutiile pe care le dau sunt imposibile pentru cine  sustine  un sistem educational si de cercetare corupt si mediocru. O universitate se poate desfiinta, asa cum a putut fi infiintata: daca  nu isi indeplineste rolul pe care o universitate trebuie sa-l aiba,  atunci nu are nici un motiv sa existe, doar ca niste oameni incompetenti sa aiba de lucru si niste studenti sa obtina diplome cu orice pret.  Bineinteles ca majoritatea se opune desfiintarii  universitatilor care toaca banii si produc diplome de doi  lei, pentru ca altfel ce ar face, unde s-ar duce, cine i-ar angaja?   Asta e problema, coruptia si mediocritatea generalizate care impiedica price reforma serioasa. In Franta   problema nu se pune, pentru ca nu exista asemenea cazuri de coruptie masiva si de impostura universitara. Chiar daca sunt domenii in care recrutarea e mai  simpla si nu chiar transparenta, in general universitatile au un corp profesoral si de cercetare foarte bun: vin oameni  din toata lumea sa se angajeze in universitatile franceze, nu doar cei din fostile tari comuniste.  Acum e perioada recrutarilor  concurs (national, nu posturi scoase la "concurs cu dedicatie")    si cand vad nivelul  extraordinar al candidatilor si cele 137 de dosare primite pentru un  post de conferentiar, ma gandesc ce bine o fi in Romania unde stai bine merci pana la pensie in aceeasi universitate unde ai intrat la sfarsitul celor 4-5 ani de studii ( cu examene luate nu se stie bine cum in multe discipline), dupa un examen cu maxim 2 candidati pe post  ( ca sa fiu optimista, desi stiu ca in 90% din cazuri e postul si candidatul) si nu te mai scoate nimeni de acolo, chiar daca publici in " Metalurgica InternationaL", stai 10 ani in doctorat,   nu ai nici o publicatie serioasa nici la 40 de ani, ba chiar  plagiezi.  Asa ca inteleg perfect ca sunt prea putini cei care vor o schimbare adevarata:  cei care au de ales si stiu ca  nu au ajuns intamplator intr-un post universitar. Dar cati sunt acestia fata de cei care zbiara ca nu sunt platiti la "nivelul corespunzator pregatirii profesionale"?
Back to top
« Last Edit: Apr 15th, 2015 at 6:09pm by AlexA »  

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #270 - Apr 16th, 2015 at 9:11am

AlexA wrote on Apr 15th, 2015 at 11:44am:
In Franta   problema nu se pune, pentru ca nu exista asemenea cazuri de coruptie masiva si de impostura universitara. Chiar daca sunt domenii in care recrutarea e mai  simpla si nu chiar transparenta, in general universitatile au un corp profesoral si de cercetare foarte bun: vin oameni  din toata lumea sa se angajeze in universitatile franceze, nu doar cei din fostile tari comuniste.  Acum e perioada recrutarilor  concurs (national, nu posturi scoase la "concurs cu dedicatie")    si cand vad nivelul  extraordinar al candidatilor si cele 137 de dosare primite pentru un  post de conferentiar, ma gandesc ce bine o fi in Romania unde stai bine merci pana la pensie in aceeasi universitate unde ai intrat la sfarsitul celor 4-5 ani de studii ( cu examene luate nu se stie bine cum in multe discipline), dupa un examen cu maxim 2 candidati pe post  ( ca sa fiu optimista, desi stiu ca in 90% din cazuri e postul si candidatul) si nu te mai scoate nimeni de acolo, chiar daca publici in " Metalurgica InternationaL", stai 10 ani in doctorat,   nu ai nici o publicatie serioasa nici la 40 de ani, ba chiar  plagiezi.

Stiti care este partea nostima a discutiei ? Faptul ca argumentele pe care le aduceti sustin de fapt exact ceea ce spun eu. Credeti ca mai erau atatia candidati pe un post, daca salariul de conferentiar in Franta era de 400 euro/luna ? Pana la urma-urmelor dumneavoastra de ce-ati plecat din Romania ? Din cauza incompetentei din universitati ? Ati fost cumva persecutata politic ? Ma cam indoiesc. Dupa parerea mea exista 3 motive principale pentru care un tanar opteaza pentru o anumita cariera (nu neaparat universitara, dar evident ca este valabil si in sistemul educational): statutul social pe care ti-l ofera postul, oportunitatile de dezvoltare ale carierei si salarizarea. In Franta, toate aceste trei deziderate sunt indeplinite in cazul in care te decizi sa fii profesor (indiferent daca e vorba de liceu sau de universitate). In Romania, nici unul dintre cele trei deziderate nu este indeplinit. Si atunci care ar fi motivatia pentru o astfel de optiune ?

Ceea ce spuneti dumneavoastra de posturi cu dedicatie si de lipsa de concurenta este un cliseu fooooarte vechi. Uitati-va de curiozitate pe listele de concursuri din ultimii 2-3 ani, din marile universitati. Veti constata cu surprindere ca in special in cazul posturilor de asistent si sef de lucrari, raman zeci de posturi neocupate la nivel national. Si tocmai asta este foarte important cand discutam de resursa umana: ceea ce intra in sistem. Pe domeniul IT nu gasesti candidati nici sa dai cu pushca, pentru ca un absolvent e platit de la 1000 euro in sus imediat dupa absolvire, ceea ce inseamna un salariu mai mare decat al unui profesor universitar. Aici vor fi probleme imense cat de curand.

Si iar ajungem la discutia legata de coruptia masiva, cum ii spuneti mai nou (apeciez faptul ca ati renuntat la termenul de coruptie generalizata). Insa si acest termen este exagerat, pentru ca exista doar cateva segmente unde se poate discuta de o coruptie masiva si anume acolo unde este inflatie de specialisti si media de absolvire este deosebit de importanta: in principal stiinte economice si drept (ha, ha, ha, e culmea nu-i asa ?). In rest nu se poate discuta decat despre o coruptie intamplatoare. Medicina ocupa un loc special in zona de coruptie si daca aveti rabdarea necesara si interesul, putem purta o discutie separata pe aceasta tema. Asta nu inseamna ca lucrurile sunt in ordine, dar se gasesc in niste limite suportabile.

Ceea ce spuneti despre impostura, plagiate etc. sunt tocmai consecintele modului de selectie a resursei umane, care pana la urma pleaca tot de la considerentele financiare (filosofia de finantare pe student echivalent si cuantumul de finantatre). Au intrat in sistem oameni nu foarte buni, tocmai din cauza ca cei foarte buni si-au cautat oportunitati in exteriorul tarii. Poate ca in perioada 1990-1995 era valabil ceea ce spuneti legat de posturi cu dedicatie, nepotism, trafic de influenta la angajare, dar ele au disparut de mult, in special de cand a aparut piata de munca europeana.

In concluzie, nu vom avea parghii necesare de redresare a sistemului educational, pana cand nu se vor corecta disfucntionalitatile financiare. Domnul Gogu ne spunea ca sta lumea la coada la granita ca sa sa intoarca in Romania si sa se angajeze in universitati si in scoli si nu poate din cauza dinozaurilor ! Sa se intoarca la ce ? La salarii de 200 euro/luna ? Pana si un capsunar castiga mai bine de-atat in Spania sau in Italia. De aia raman posturi vacante cu zecile in universitati (repet, ma refer la posturi de asistent si sef de lucrari) si cu miile in pre-universitar unde sunt angajti necalificati.   
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #271 - Apr 16th, 2015 at 3:52pm

Quote:
[quote author=69444D5069280 link=1388051032/269#269 date=1429094698]

Stiti care este partea nostima a discutiei ? Faptul ca argumentele pe care le aduceti sustin de fapt exact ceea ce spun eu. Credeti ca mai erau atatia candidati pe un post, daca salariul de conferentiar in Franta era de 400 euro/luna ? Pana la urma-urmelor dumneavoastra de ce-ati plecat din Romania ? Din cauza incompetentei din universitati ? Ati fost cumva persecutata politic ? Ma cam indoiesc. Dupa parerea mea exista 3 motive principale pentru care un tanar opteaza pentru o anumita cariera (nu neaparat universitara, dar evident ca este valabil si in sistemul educational): statutul social pe care ti-l ofera postul, oportunitatile de dezvoltare ale carierei si salarizarea. In Franta, toate aceste trei deziderate sunt indeplinite in cazul in care te decizi sa fii profesor (indiferent daca e vorba de liceu sau de universitate). In Romania, nici unul dintre cele trei deziderate nu este indeplinit. Si atunci care ar fi motivatia pentru o astfel de optiune ?

Ceea ce spuneti dumneavoastra de posturi cu dedicatie si de lipsa de concurenta este un cliseu fooooarte vechi. Uitati-va de curiozitate pe listele de concursuri din ultimii 2-3 ani, din marile universitati. Veti constata cu surprindere ca in special in cazul posturilor de asistent si sef de lucrari, raman zeci de posturi neocupate la nivel national. Si tocmai asta este foarte important cand discutam de resursa umana: ceea ce intra in sistem. Pe domeniul IT nu gasesti candidati nici sa dai cu pushca, pentru ca un absolvent e platit de la 1000 euro in sus imediat dupa absolvire, ceea ce inseamna un salariu mai mare decat al unui profesor universitar. Aici vor fi probleme imense cat de curand.

Si iar ajungem la discutia legata de coruptia masiva, cum ii spuneti mai nou (apeciez faptul ca ati renuntat la termenul de coruptie generalizata). Insa si acest termen este exagerat, pentru ca exista doar cateva segmente unde se poate discuta de o coruptie masiva si anume acolo unde este inflatie de specialisti si media de absolvire este deosebit de importanta: in principal stiinte economice si drept (ha, ha, ha, e culmea nu-i asa ?). In rest nu se poate discuta decat despre o coruptie intamplatoare. Medicina ocupa un loc special in zona de coruptie si daca aveti rabdarea necesara si interesul, putem purta o discutie separata pe aceasta tema. Asta nu inseamna ca lucrurile sunt in ordine, dar se gasesc in niste limite suportabile.

Ceea ce spuneti despre impostura, plagiate etc. sunt tocmai consecintele modului de selectie a resursei umane, care pana la urma pleaca tot de la considerentele financiare (filosofia de finantare pe student echivalent si cuantumul de finantatre). Au intrat in sistem oameni nu foarte buni, tocmai din cauza ca cei foarte buni si-au cautat oportunitati in exteriorul tarii. Poate ca in perioada 1990-1995 era valabil ceea ce spuneti legat de posturi cu dedicatie, nepotism, trafic de influenta la angajare, dar ele au disparut de mult, in special de cand a aparut piata de munca europeana.

In concluzie, nu vom avea parghii necesare de redresare a sistemului educational, pana cand nu se vor corecta disfucntionalitatile financiare. Domnul Gogu ne spunea ca sta lumea la coada la granita ca sa sa intoarca in Romania si sa se angajeze in universitati si in scoli si nu poate din cauza dinozaurilor ! Sa se intoarca la ce ? La salarii de 200 euro/luna ? Pana si un capsunar castiga mai bine de-atat in Spania sau in Italia. De aia raman posturi vacante cu zecile in universitati (repet, ma refer la posturi de asistent si sef de lucrari) si cu miile in pre-universitar unde sunt angajti necalificati.   

Nu e nimic nostim in ceea ce se scrie aici, si nu este o discutie ci o punere la punct.  Discutiile le aveti cu cei de nivelul dvs carora le luati apararea pe acest forum.
Au intrat in sistem oameni nu tocmai buni pentru ca   de vreo 20 de ani s-au marit nepermis de mult locurile in universitati. Daca in citiva  ani se dubleaza  numarul de locuri, deci de studenti, nu poti dubla si numarul de universitari, asa ca tot  ceapistul a ajuns  inscris in doctorat, preparator, asistent si nu l-a mai scos nimeni din facultate. Va dati seama ce catastrofa calitativa e in univeristatile unde numarul de studenti s-a multiplicat cu 10, cum e cazul medicinei, unde, in plus, nici nu au plecat prea multi.
Cat despre " posturi cu dedicatie, nepotism, trafic de influenta la angajare" ele exista si au existat mereu; sa negi realitatea e prostie curata. sau poate doar interes  cand te stii cu musca pe caciula. Ca si cum profesori din cei pe care ii aparati cu candoarea ignorantei au ajuns profesori universitari pentru valoarea lor! Va bateti joc de cei care citesc acest forum? Chiar credeti ca toti sunt la nivel de Mang, Androneasca, Costoiu,  Astarastoae si decana cu inscrierile arabilor ( cum o cheama, ca are un nume de ceapista cu studii la seral ca Vlaston,  care imi scapa?)  Inteleg ca aveti un sentiment de inferioritate fata de acestia,  altfel nu-mi explic admiratia prosteasca  pentru ei, dar  nu-i luati pe toti de fraieri.
Revin iar la salarii ca atat aveti in cap: salariul unui conferentoar si al unui profesor universitar este cat se poate de decent in Romania, avand in vedere celelalte salarii. si mai ales  usurinta cu care se obtine un asemenea post.  In Franta salariul dintre un conferentiar si un profesor de liceu e de cateva sute de euro. In Romania care e diferenta? Sau pentru dvs profesorii de liceu nu merita salarii decente? Nici ceilalti absolventi nu merita acest lucru? De muncitori  nici  mai vorbim, ei  nici nu intra in discutie: pentru dvs nu exista decat medicii ( care au dreptul sa ia spaga ca au salarii mici) si profesorii universitari, care si astia au dreptul sa  vanda examene si sa faca praf bani din proiecte europene! 
Culmea e ca am mai auzit aceste pseudo- argumente, tot pe FAR, si marturisesc ca ceea ce se ascunde in spatele lor ma dezgusta total.

Dar e asa simplu  pentru cei  "simplets" sa compare doar niste cifre fara sa -si bata capul  cu ce se ascunde in spatele acestor cifre!
Back to top

IP Logged

Academicul
Ex Member

Reply #272 - Apr 16th, 2015 at 5:16pm

AlexA wrote on Apr 16th, 2015 at 3:52pm:
In Franta salariul dintre un conferentiar si un profesor de liceu e de cateva sute de euro. In Romania care e diferenta? Sau pentru dvs profesorii de liceu nu merita salarii decente? Nici ceilalti absolventi nu merita acest lucru? De muncitori  nici  mai vorbim, ei  nici nu intra in discutie: pentru dvs nu exista decat medicii ( care au dreptul sa ia spaga ca au salarii mici) si profesorii universitari, care si astia au dreptul sa  vanda examene si sa faca praf bani din proiecte europene! 

Doamna Contesa, nu ma asteptam la asa un limbaj din partea unui demn urmash al Regelui Soare ! Daca ati fi stiut macar nitzica artimetica, nu matematica asa cum pretindeti si ati fi avut si un dram de imaginatie (ceea ce nu este cazul) ati fi putut usor anticipa ca diferenta este de ordinul zecilor de euro si nu v-ati fi facut de ras cu un astfel de comentariu. Mai mult decat atat, muncitorii pe care-i plangeti au un salariu minim de 975 lei/luna, in timp ce persoanele cu studii superioare au un salariu mediu de 1.200 lei/luna. Salariul mediu pe economie in 2015 este de 2380 lei, adica fix salariul unui conferentiar, sau a unui medic primar. Si in Franta e tot asa, nu ? Ati mai demonstrat inca odata cat de bine informata sunteti vis-a-vis de starea natziunii romane.

Va dau si o adresa de la un abac, ca sa va mai familiarizati cu artimetica salariilor din Romania. Va descurcati, sau va trebuie unul cu bilutze ?

http://www.calculator-salarii.ro/salariu-mediu-pe-economie-2015/
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #273 - Apr 16th, 2015 at 8:19pm

Quote:
[quote author=0F222B360F4E0 link=1388051032/271#271 date=1429195943]

Doamna Contesa, nu ma asteptam la asa un limbaj din partea unui demn urmash al Regelui Soare ! Daca ati fi stiut macar nitzica artimetica, nu matematica asa cum pretindeti si ati fi avut si un dram de imaginatie (ceea ce nu este cazul) ati fi putut usor anticipa ca diferenta este de ordinul zecilor de euro si nu v-ati fi facut de ras cu un astfel de comentariu. Mai mult decat atat, muncitorii pe care-i plangeti au un salariu minim de 975 lei/luna, in timp ce persoanele cu studii superioare au un salariu mediu de 1.200 lei/luna. Salariul mediu pe economie in 2015 este de 2380 lei, adica fix salariul unui conferentiar, sau a unui medic primar. Si in Franta e tot asa, nu ? Ati mai demonstrat inca odata cat de bine informata sunteti vis-a-vis de starea natziunii romane.

Va dau si o adresa de la un abac, ca sa va mai familiarizati cu artimetica salariilor din Romania. Va descurcati, sau va trebuie unul cu bilutze ?

http://www.calculator-salarii.ro/salariu-mediu-pe-economie-2015/

Va rog, unul cu bilute. colorate de preferinta! Dupa ce-l folosesc,  il ofer doamnei ceapiste "tava si ibricul", sa-si numere cadourile. Cele dintr-o zi, normal,  ca n-are bietul abac atatea bilute cati amatori de diplome de aprozar sunt!

Asa, ca de la universitara la ceapist, sa stiti ca aritmetica e un domeniu al matematicii. Se ocupa cu chestii  complicate: nu incercati sa intelegeti ca dau migrene si nici nu sunt bine platite! Chestia  cu salarii si procente tine de  contabilitate, alta mancare de peste, se invata prin facultatile economice,  cu priza la  ceapisti.

Revenind la salariile franceze ( va inteleg invidia: macar ati reusit sa vizitati Versailles-ul? ) , dupa ultimele calcule ale contabililor francezi, salariul mediu era era cat al unui profesor universitar care debuteaza. Conferentiarii au mult si multa munca ( intelectuala, nu bacsisuri) pentru a   ajunge la acest salariu.  Stiti, exista google traduction daca franceza va este straina, puteati sa va informati inainte sa aberati in public.  Si sa nu veniti sa-mi povestiti ca ati auzit dvs de la un ceapist invitat odata in Franta si platit o luna cu salariu de profesor invitat ca salariul e enorm si i-a ajuns sa-si cumpere  si   un scooter: amaratul ala nu stie care e viata  in Franta, n-a auzit nici de impozite si nici nu stie ca salariul ala e cel mai mare posibil si-l ai  dupa varsta  caracteristica ceapistilor (  vreo 55 de ani, dupa definitia  domnului DD, ca eu nu ma pricep la psihologia maselor din spatiul carpato-dunarean).  Fac precizarea asta pentru ca am mai auzit gogosi de-astea  si sunt satula de atata ignoranta.
Deci, am scris exact care e situatia, cine crede bine, cine nu,  sa faca bine  sa candideze in Franta si sa traiasca cu salariul de aici, facand cercetare ca aici si sa lase aberatiile mioritice ale celui care habar nu are ce e un concurs adevarat.

Pana la alte puneri la punct  m-am decis sa-i fac pe plac domnului ceapist zis si academicu', si sa abordam mai in amanunt problema ceapistilor universitari romani cu functii de decani, rectori si care afiseaza niste averi de te-ntrebi daca nu sunt viitori Nobelisti ignorati de ceapistii romani. Asa ca voi deschide maine, la rubrica ' Idei in dialog" (unde domnu' academicu' a lansat termenul de ceapist), un subiect cu titlul " Ceapista, rectoratul si ceainicul de argint" ( lipseste prazul, recunosc) .  Asta pentru ca, fiind foarte curioasa din fire ( ca aproape toti matematicienii)  am incercat sa inteleg ce face ca un ceapist universitar ca @academicu' sa fie atat de pasionat de o ceapista ca decana umefista (o cheama Azoicai,  ii vedeti  portretul in articolul de mai jos).

http://www.cotidianul.ro/doina-azoicai-decan-la-umf-iasi-cercetata-sub-control-j...

Am fost extrem de surprinsa de atitudinea bataioasa  a ceapistului academic fata de  postarea unui simplu articol despre doamna cu ibricul si despre alti profesori prinsi cu spaga in aceeasi facultate, si nu am inteles deloc de ce pe un forum academic ar trebui sa nu postam articole despre coruptia universitara! De aceea cred ca trebuie sa-l servim pe tava pe domnul academic si sa discutam subiectul  cu detalii. In definitiv e normal ca pe acest  forum sa disecam si sa discutam despre cei care conduc facultati, universitati, ofera locuri (pe tava) studentilor straini si afiseaza  titluri universitare obtinute cu o usurinta remarcabila!

Ii multumesc domnului ceapist @academicu' pentru ca ne-a oferit acest subiect: eu una nu ma dau in vant dupa ceapiste universitare  si nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa o intreb de sanatate, dar mi se pare bizara insistenta domnului @academic!
Deci, mii de multumiri domnule ceapist, stiu ca va doreati din inima sa abordati subiectul! Veti fi servit.....pe tava!

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #274 - Apr 25th, 2015 at 3:08pm

"Universitatea Multiculturală Internaţională Constanţa "

Lumea buna din PSD, in frunte cu Ecaterina Andronescu, vice-primarul Constantei, profesori din Universitatea constanteana  pe care ii gasiti abonati la structuri ca cea intitulata " Academia Oamenilor de Stiinta din Romania" s-au gandit ca nu se face ca orasul lor sa nu aiba si el o universitate internationala. Ce, sunt mai prosti ca cei din Cluj sau din Timisoara? Sa n-aiba studentii lor unde studia  religia  islamica?
Mai ales ca banii nu sunt o problema:

"Pentru ca o instituţie de acest gen să poată funcţiona, s-a pus problema banilor, însă ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a declarat că problema resurselor financiare nu trebuie să fie luată în calcul, deoarece există fonduri pentru ca un asemenea proiect să fie pus în practică."

"Învăţământul universitar românesc fac un pas important spre o dezvoltare internaţională, prin fonduri structurale. După Universitatea de Vest din Timişoara şi Universitatea Babeş Bolyai din Cluj Napoca, la Constanţa se va deschide o universitate internaţională. Întâlnirea în cadrul căreia s-au pus bazele unei astfel de structuri educaţionale s-a desfăşurat, vineri, la Constanţa şi au răpuns invitaţiei fostul ministrul al Educaţiei Naţionale, Ecaterina Andronescu, ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, unul dintre iniţiatorii proiectului, senatorul PSD Nicolae Moga, profesori universitari constănţeni, dar şi primari şi alţi parlamentari interesaţi ca un asemenea proiect să poată şi pus în aplicare.

"Croită pe sistemul multiculturalismului, Universitatea Multiculturală Internaţională Constanţa va pregăti inclusiv şi tineri care doresc să studieze religie islamică. Pentru aceştia, spre exemplu, nu există o structură universitară de pregătire, aşa cum prevede învăţământul românesc pentru tinerii care studiază teologia. Mai departe, în cadrul aceleiaşi universităţi, tinerii ar putea să studieze şi limba tătară sau valorificarea resurselor din Marea Neagră. Ideea de a pune în practică proiectele musulmanilor care trăiesc în Dobrogea are ca argument, potrivit fostului ministru al Educaţiei Naţionale, Ecaterina Andronescu, faptul că „Dobrogea este un exemplu de bună înţelegere între multele minorităţi naţionale, iar ideea de universitate multiculturală în care să se poată regăsi orice tânăr care aparţine unei minorităţi, să-şi poată conserva tradiţiile culturale, mi se pare că este una pentru care România a ştiut întotdeauna să găsească soluţii”."

http://observator.ro/stiri-politic-administratie-umc-se-transforma-in-universita...
Back to top

IP Logged

Pages: 1 ... 9 10 11 12 
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)