Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Latest info can be found on the YaBB Chat and Support Community.

Page Index Toggle Pages: 1
Scrisoare deschisa demisie Consiliu CNATDCU (Read 5890 times)
craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Scrisoare deschisa demisie Consiliu CNATDCU
Jan 5th, 2014 at 4:25pm

Am deschis un  nou Topic, ca sa nu mai fim bruiati.

In primul rand trebuie demontata mistificarea prin care se afirma ca era nevoie de o ordonanta de urgenta  privind stabilirea acelorasi standarde minime pentru profesor universitar si abilitare din cauza prevederilor LEN.
Poate ar fi fost un argument valid, daca LEN nu este modificata sistematic, cu nerusinare, de cate ori convine ministerului educatiei:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16313430-ordonanta-urgenta-care-modifica-le...
Asadar, se putea modifica prin ordonanta de urgenta (recent emisa) si articolul din LEN care prevede aceleasi criterii pentru profesor universitar si abilitare, daca s-ar fi vrut. De altfel, mizeria - cu complicitatea Consiliului general CNATDCU a fost comisa cand s-au stabilit noi standarde pentru profesor universitar, fara sa fie puse corelatii intre domenii de consiliul general CNATDCU. Astfel s-a ajuns la discrepante grosolanhe care au fost semnalate de nenumarate de ori pe FAR, educer...

Mai aflam cu surprindere ca acest Consiliu general CNATDCU este unul fictiv dupa cum rezulta din raspunsurile pe care le primesc de la academicieni:

"Stimate domnule Craciunescu
Va multumesc pentru mesaj.
Eu nu mai articip la lucrarile Consiliului General CNATDCU
...."

Iata si raspunsul meu:
"Stimate Domnule Academician...,

Va multumesc pentru raspuns.

Conform Ordinului Ministrului Educatiei nr. 5664 din 5 septembrie sunteti membru in Consiliul general CNATDCU:
http://www.cnatdcu.ro/wp-content/uploads/2011/04/1437_001.pdf

In fata comunitatii academice sunteti membru in Consiliul general CNATDCU:
http://www.cnatdcu.ro/membri-consiliului-general-cnatdcu/

Eu nu pot sa cred ca exista membri in Consiliul general CNATDCU, fara obligatiile legale care le revin ca membri. Nu cred ca e cinstit sa fiti folosit ca paravan pentru ceea ce se intampla in numele dumneavoastra si - cu tot respectul - faptul ca nu participati la sedintele Consiliului general CNATDCU nu poate fi o scuza pentru neasumarea obligatiilor care va revin: lupta pentru corectitudine sau demisia din acel consiliu.

In prezent, sunteti informat despre ce se intampla in numele dumneavoastra. Puteti sa ramaneti membru in Consiliul general CNATDCU si sa afirmati ca nu aveti nimic de facut pentru ca nu mai participati la sedinte? Dati-mi voie sa mai cred ca ... nu se poate comporta ca un politician roman. Eu inca mai sper ca exista verticalitate in tara asta, in ciuda dezamagirilor profunde care vin de la varfurile intelectualitatii acestei tari.

In speranta ca veti gasi puterea sa faceti gestul de onoare fata de inaintasi si de cei care vor urma..."

Cine sunt membrii Consiliului general CNATDCU?

Numele si modul in care aleg sa se comporte in acest caz ar trebui sa ramana in istoria educatiei academice din Romania:
Marius ANDRUH Academia Română; Universitatea din Bucureşti
Radu Damian Universitatea Tehnica de Constructii din Bucuresti
Baciut Grigore Universitatea de Medicina si Farmacie “Iuliu Hatieganu” din Cluj-Napoca
Mircea DUMITRU Universitatea din Bucureşti
Serban Viorel Aurel Universitatea „Politehnica” din Timisoara
Muntean Daniela Lucia Universitatea de Medicina si Farmacie din Targu Mures
Ioan Aurel POP Academia Română; Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca;
Grigorescu Sorin Dan Universitatea „Politehnica” din Bucuresti
Gabriel Boroi Universitatea “Nicolae Titulescu” din Bucuresti
Ionel HAIDUC  Academia Română
Badea Adrian Universitatea „Politehnica” din Bucuresti
Toma Gheorghe Academia Nationala de Informatii “Mihai Viteazul” din Bucuresti
Bogdan C. SIMIONESCU Academia Română
Burileanu Corneliu Universitatea “Politehnica” din Bucuresti
Nicolae Istudor Academia de Studii Economice din Bucuresti
Vlad Valentin Ionel  Institutul Național pentru Fizica Laserilor, Plasmei și Radiaților
Coloja Pascu Mihai Universitatea de “Petrol- Gaze” din Ploiesti
Dan Potolea Universitatea din Bucuresti
Simion Eugen Academia Română
Raicu Serban Universitatea “Politehnica” din Bucuresti
Barbu Daniel Universitatea din Bucuresti
Cristea Paul Academia Română
Sorin Mihai Cimpeanu Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti
Alexa Visarion Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica „I. L. Caragiale” din Bucuresti
Streza Laurențiu Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu
Nicolae Tapus Universitatea „Politehnica” din Bucuresti
Gafton Alexandru Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi
Irimia Alexandru Universitatea de Medicina si Farmacie “Iuliu Hatieganu” din Cluj-Napoca
Purcarea Anca Alexandra Universitatea Politehnica din Bucuresti
Surdu Alexandru Universitatea “Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca
Breaz Valer Daniel Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia
Tudor Prisecaru Universitatea Politehnica din Bucuresti
Nistor Gheorghe Vlad Universitatea din Bucuresti
Cristea Dan Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi
Gavrilescu Maria Universitatea Tehnica “Gheorghe Asachi” din Iasi
Achimescu Nicolae Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi
Zamfir Nicolae Academia Romana
Cristea Vasile Universitatea “Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca
Eftenie Maria Rodica Universitatea de Arhitectura si Urbanism” Ion Mincu” din Bucuresti
Hurduc Nicolae Universitatea Tehnica “Gheorghe Asachi” din, Iasi
Popa Florian Universitatea de Medicina si Farmacie” Carol Davila” din Bucuresti
Teodorescu Razvan Academia Romana
Ianos Ioan Universitatea din Bucuresti
Predoi Gabriel Universitatea de Stiinte Agriconomice si Medicina Veterinara din Bucuresti

Iar mai jos este scrisoarea la care se asteapta inca raspunsul de la unii dintre ei:

"Scrisoare Deschisa adresata membrilor Consiliului CNATDCU

Prin  aceasta scrisoare deschisa solicit demisia de onoare a membrilor Consiliului CNATDCU, avand in vedere modul in care au fost stabilite standardele minimale nationale pentru promovare in invatamantul superior care – coroborate cu  Ordinul ministrului educatiei nationale nr. 5648 din 13 decembrie 2013 /M.O. nr. 811/20.12. 2013 prin care s-a stabilit ca abilitarea de a conduce doctorate in Romania poate fi sustinuta de persoane care indeplinesc standardele minimale stabilite de CNATDCU pentru acordarea titlului de profesor universitar - arunca in ridicol intreg procesul de abilitare din Romania.

Ca urmarea a abdicarii Consiliului CNATDCU de la obligatiile legale care ii revin in baza OM  nr. 3.759 din 9 februarie 2011 s-a ajuns sa fie posibil ca in domenii precum Inginerie civila si management, Inginerie geologica, Inginerie electrica sau Inginerie Energetica, indeplinirea standardelor minimale sa permita substituirea citarilor in reviste ISI prin ani in functii de reprezentare si conducere in universitati. Acum va fi posibil ca cineva care nu a fost citat niciodata sa se poata si abilita in baza numarului de ani petrecuti in functii de conducere, ceea ce este ridicol chiar si pentru tarile bananiere.

Conform Regulamentului de organizare şi funcţionare a CNATDCU, responsabilitatea propunerii standardelor minimale revine Consiliului general CNATDCU:
"(1) Propunerea de către CNATDCU a standardelor minimale prevăzute la art. 219 alin. (1) lit. a) şi la art. 300 alin. (3) din Legea nr. 1/2011 se realizează conform următoarei proceduri:
a) fiecare panel pe un domeniu fundamental propune standardele minimale aplicabile domeniilor acoperite de panel, prin decizie a panelului, pe baza propunerilor făcute de către membrii panelului;
b) Consiliul general propune standardele minimale ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului, prin decizie a Consiliului general, pe baza propunerilor făcute de către panelurile pe domenii fundamentale;"

Prin modificarea standardelor minimale operate sub conducerea acestui Consiliu general CNATDCU au aparut aberatii de la orice bun simt, care acum se transpun si in procesul de abilitare. Totul a fost declansat de modificarea standardelor minimale, operate cu complicitatea acestui Consiliu general si care nu asigura nici un fel de orizontalitate intre domenii, conducand la discrepante grosolane pentru care nimeni nu vrea sa isi asume nici un fel de responsabilitate.

In aceste conditii este de neinchipuit ca o asemenea situatie poate fi girata, prin pasivitate, de oameni de onoare si nu cred ca personalitati precum Presedintele Academiei Romane, academicieni si profesori respectabili din Consiliul general CNATDCU isi pot asocia numele cu matrapazlacuri ordinare din standarele minimale pe care aveau obligatia sa le aprobe. Fie asemenea standarde minimale au fost aprobate de Consiliul general CNATDCU, fie au fost adoptate in afara legii, care prevede explicit implicarea Consiliului general in adoptarea lor.
In oricare dintre aceste situatii, oameni de onoare nu pot sa ramana impasibli la aceasta situatie, cu consecinte imediate si catastrofale pentru viitorul Romaniei.

Ca urmare a celor prezentate, imi permit – si prin prisma faptului ca am fost prima persoana care a sustinut o teza de abilitare in Stiinte Ingineresti (fost bursier Fulbright Senior, CIENCIA, DAAD, peste 650 citari ISI), respectiv a faptului ca ministerul a emis ordinele de abilitare in baza actiunii mele in justitie – va solicit sa va prezentati public demisia de onoare din Consiliul general CNATDCU. Consider ca nu va puteti preface ca nu stiti ce se intampla in numele dumneavoastra si ca nu puteti trada viitorul acestei tari pentru o pozitie intr-un consiliu utilizat ca paravan pentru interesele conjuncturale ale ministeriabililor educatiei. Dumneavoastra, ca reprezentanti ai Academiei Romane si a universitatilor, nu puteti ramane la infinit complici la tradarea sistematica a intereselor nationale de catre indivizi catarati in fruntea educatiei academice, fara sa aiba studiile si calitatile morale pentru o asemenea pozitie, dispusi sa subordoneze educatia unor interese de sleahta. Ce dovezi mai clare pot fi aduse fata de emiterea unor ordine de ministru cu efecte fundamentale,  in preajma sarbatorilor, fara sa existe nici un fel de consultare a comunitatii academice si poate nici a CNATDCU?

Este o ocazie sa dovediti comunitatii academice ca – in ciuda multor aparente - mai exista oameni de onoare in sistemul academic din Romania si la varful Academiei Romane.

Conf.dr.ing.habil. Corneliu M. Craciunescu"
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Re: Scrisoare deschisa demisie Consiliu CNATDCU
Reply #1 - Jan 8th, 2014 at 9:58am

"Cât despre salariile românilor, acesta a spus că sunt mici din cauza proastei productivităţi. "Stăm foarte slab la productivitate, din cauza asta avem şi salariile mai mici. Ţine în primul rând de management. Noi avem o dificultate mare. Am umplut ţara de şcoli de management, dar nu avem management", a mai spus consilierul guvernatorului BNR la REALITATEA TV."

Cum se abiliteaza cineva in Inginerie civila si management, in baza standardelor minimale CNATDCU?
http://www.uaic.ro/uaic/bin/download/Main/N1301021933/ordinaprobarestandard.pdf

Criteriul A1 min 130 puncte
min. 2 carti nationale = nr.pag/10/nr.autori
min 2 materiale didactice = nr.pag/20/nr.autori
min 2 indrumatoare laborator = nr.pag/25/nr.autori

Multa maculatura ca sa te abilitezi. Ponta cred ca are deja punctajul de abilitare din cartile publicate.

Criteriul A2 min 230 puncte
min 8 ISI proceedings din care 2 in reviste (pot sa fie ISI Proceedings ca nu se cere factor de impact) = 25/nr.autori
min 8 BDI = 15/nr autori

16 articole (8 ISIP cu doi autori autori: 4x 25+ 9 BDI unic autor x15 = 100 +135 = 235

Plus min 2 granturi ca director sau 4 ca responsabil, indiferent de valoarea lor. Sa fie la numar.

Criteriul A3 min 70 puncte
Nu-i nimic daca ai zero citari
Primesti 5 puncte pe an experienta de management, plus inca 5 daca te-au trecut ca sef in colectivul de redactie al revistei de palier (sau chiar mai mult daca ai fost la Metalurgia International) si inca 10 daca ai fost "invitat" ca sef sa spui buna ziua la deschiderea lucrarilor "congresului" de pe etajul facultatii.

Si ne mai intrebam de ce sunt atatea scoli de management si de ce nu mai vine nimeni la Chimie sau Fizica?
Da ce-s fraieri, cand viata e asa de usoara la management si vor fi atatia abilitati de o sa se dea doctoratele pe stadioane, ca botezul la baptisti. Va dati seama cati bani va toca statul degeaba numai cu comisiile de doctorat in management.

Ca sa nu mai spun ce important este in ingineria civila sa te abilitezi in baza a sute de pagini de carte rezultate din vasta experienta dobandita prin 8 lucrari ISI Proceedings (WSEAS, DAAM sau Metalurgia International) si 9 BDI (Analele Oradea samd) respectiv a anilor in functii de conducere.

Cine-i responsabil pentru asta?
Conform legii, Consiliul general CNATDCU. Avea dreptul sa nu inainteze la Minsiterul Educatiei acele standarde pe care nu le considera corecte fata de cele din alte domenii.
Conform Consiliului general CNATDCU, comisiile CNATDCU, pentru ca asa ar fi zis ministerul educatiei (impotriva prevederilor legale).
Conform comisiilor - ministerul (ca a publicat ce i s-a transmis).
samd...

Cine are onoarea sa-si prezinte demisia pentru ceea ce se intampla?

Iata conversatii cu membri din Consiliul general CNATDCU care au macar bunul simt sa raspunda unei scrisori deschise:

"Domnule Profesor Craciunescu,
Va multumesc pentru mesaj. Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu.
Cum cred ca sunt dator cu explicatii mai ample, v-as fi recunoscator
daca am incerca sa discutam fata in fata cand aveti drum prin
Bucuresti. E suficient sa imi dati un semn (aveti coordonatele mele
mai jos) si voi incerca sa ne sincronizam.
Cu consideratie,"

iata si raspunsul meu:

"Jan 7 at 10:26 AM
Stimate Domnule Profesor ...,

Va multumesc pentru raspuns.
Sincer, asteptam altceva.
Punctul meu de vedere este ca, fata de prabusirea morala iminenta a societatii, singura scapare - daca mai exista - ar fi exemplul de verticalitate al elitelor. Or, cu exceptia perioadei interbelice, nu cred ca mai exista asemenea oameni pe la noi. Eu imi fac insa datoria de a incerca sa ii caut.
Deocamdata nu am nici un drum la Bucuresti, dar retin invitatia dumneavoastra si ii voi da curs, daca se iveste ocazia.

Cu stima,

Corneliu M. Craciunescu"
Back to top
« Last Edit: Jan 8th, 2014 at 12:42pm by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #2 - Jan 12th, 2014 at 4:51pm

Ce [mai] vrea Andronescu, "emitenta" neagra a educatiei din Romania:

Codul studiilor doctorale:
- Școala doctorală se organizează la nivelul departamentului
- Programe de studii doctorale se pot organiza și desfășura  și la Academia Română, în condițiile legii Academiei Române și a Hotărârilor Prezidiului Academiei Române
- Conținutul programelor de studii doctorale, împreună cu eliberarea diplomelor de doctor sunt în responsabilitatea integrală a instituției organizatoare;
- Conducătorul de doctorat trebuie să aibă titlul de profesor universitar/CS I.
- Teza de abilitare trebuie să cuprindă contribuțiile științifice în domeniu, precum și dovada participării anterioare a candidatului la îndrumarea altor teze de doctorat

Gandire comunistoida confrm careia ajunge profesor universitar si conduce doctorat doar cine vrea partidul.

PS
Va e cam clar care e ideea?
Criterii laxe pentru abilitare ca oricum vor ajunge acolo doar cei pe care ii lasam noi sa fie profesori universitari.

Back to top
« Last Edit: Jan 13th, 2014 at 7:03am by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - Jan 13th, 2014 at 6:11am

Despre complicitatea politicieni-profesori:

"Politicienii in complicitate cu profesorii darama refoma Educatiei"

http://www.ziare.com/mircea-miclea/profesori/politicienii-in-complicitate-cu-pro...

Multe nu s-ar fi intamplat la noi, daca am fi avut profesori cu verticalitate care sa ia la unison pozitie impotriva mizeriilor politicienilor.
Din pacate e exact invers. Politicienii ajung sa ii faca sa plece capul pe profesori, pana la limita mizeriei morale.

Cum a rezolvat CNATDCU studiile doctorale:
"Este o pozitie deosebit de importanta pentru mine. Toate acestea, in conditiile in care CNATDCU a trecut printr-o serie de influente politice in ultimul timp. Dincolo de toate acestea, sper ca noul organism format sa rezolve problemele ce tin de studiile doctorale"
E pe cale sa le rezolve. De tot...

Imi aduc aminte ca - la momentul respectiv am apreciat pe FAR declaratia Profesorului Dan Cristea de la Iasi:
"Personal, nu am fost incantat de modul arbitrar a care a fost desfiintat fostul Consiliu si, ca urmare, nu pot fi fericit ca sunt acum membru al acestui nou consiliu... Nu trebuie sa-ti propun sa fii corect. E singurul mod posibil de a fi, atata tot."

Cum s-o fi ajuns de la verticalitate la complicitate fata de avizarea standardelor minimale de Consiliul general CNATDCU...
Chiar ma asteptam la un gest (de onoare, de verticalitate, de condamnare), fata de ceea ce au facut CNATDCU (din care face parte) cu standardele minimale.

http://www.bzi.ro/o-noua-componenta-a-cnatdcu-vezi-ce-profesori-ieseni-fac-parte...

In fine.. Ceea ce a spus Miclea: "in politica e lume multa, oameni putini" e tare valabil si pentru educatie si - in opinia mea - foarte valabil pentru Consiliul general CNATDCU.

Back to top
« Last Edit: Jan 13th, 2014 at 7:01am by craciunm15 »  

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #4 - Jan 14th, 2014 at 3:20pm

Ce nu spun cei din CNATDCU, tot se afla:

"Andronescu vrea cod pentru studiile doctorale: Conditii pentru institutiile care scot doctori
Fostul ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu, a facut cateva propuneri Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) menite, in opinia sa, sa imbunatateasca conditiile cercetarii in Romania."

http://www.ziare.com/scoala/universitati/andronescu-vrea-cod-pentru-studiile-doc...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #5 - Jan 19th, 2014 at 1:08pm

Draga Corneliu,

indeobshte io *nu cetesc* scrisorile '' deschise'' - ca, nu prea are rost, ca mai nime nu le raspunde...

De data asta am cetit. Nu ca n-ai avea dreptate, da' te-ai intrebat *tu*, vreodata, daca , cumva, *unii* dintre membranii aia n-ar vrea sa mai ''steie'', sperand ca, fiind *acolo*, ar putea, cumva, sa-i convinga pe ailaltzi?

Pantru *mine*, ma scuzi, Corneliu, un ezemplu ar chiar fi chiar *Nicolae*: care scrie p-acilea, da-n *ei* chiar pe acilea. Din... *interior*.

Desigur , Corneliu, & io *sper* ca istoria sa *nu* se mai repete: c-au fo' muuultzi care-au dat pan ''sistrem'' (pan PCR) & pan-nainte. Shi-i drept: ca, dand chept cu ''organizatziunea'', au chiar dat chiar *chix*.

Dar, te-ntreb io, Corneliu: nu chiar *merita*? Ca, daca-tzi dai, di unu' singur demisia, *aia*, oare, nu chiar merg pa mai diparte?

Io numa' te-ntreb. Ca, am dat cu capu' & io, cu vreo douajdaani mai 'nainte , de aceleashi probleme.

Al tau, Nea Marin - ca, vaz ca *nimenea* nu-tzi scrie p-acest topic.
Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #6 - Jan 20th, 2014 at 10:08am

Marian_Deaconescu wrote on Jan 19th, 2014 at 1:08pm:
Pantru *mine*, ma scuzi, Corneliu, un ezemplu ar chiar fi chiar *Nicolae*: care scrie p-acilea, da-n *ei* chiar pe acilea. Din... *interior*.

Marian,
Tara asta are nevoie de verticalitate si onoare.
Ca de indivizi care pretind ca lupta dinauntru a avut si are parte in nestire.
Ca sa-ti dau un exemplu.
Dupa revolutie, la noi cine crezi ca au iesit in fata? Secretarii de partid care spuneau ca au tinut in sertar o scrisoare impotriva lui Ceasusescu si deci erau anticomunisti.
Vrei un alt exemplu? Ati aflat pe FAR despre intentiile Androneascai de la cineva din interiorul CNATDCU, unde a fosr prezentat materialul recent cu Codul studiilor doctorale?
Altfel, in modul in care tu, Marian, pui problema, pare ca cineva din CNATDCU este infiltrat in FAR si lupta din interior, mai degraba decat ca e cineva din FAR care lupta in interiorul CNATDCU.

E un moment critic al decaderii ca natiune prin chiar varfurile societatii. E nevoie de oameni mari, capabili sa trezesca constiinte, sa-i  sperie pe mizerabilii de la putere prin exemplul lor si mai pastreze un dram de speranta ca putem fi si altfel. Ca nu e nevoie sa vina americanii si sa ne dea lectii de onoare in probleme elementare.
Nu ar fi normal intr-o tara normala ca Presedintele Academiei Romane sa iasa in fata si sa spuna ca e ceva gresit in CNATDC-ul din care face parte? Are el nevoie sa lupte din interior?
Aceeasi intrebare si pentru alti academicieni din CNATDCU. Poti sa te uiti cu onoare in oglinda zi de zi si sa spui ca nu-i treaba ta ce legea spune clar ca e treaba ta? Poti sa consideri ca lupti din interior cand se vede de la o posta ca rezultatele sunt exact invers si efectul negativ se amplifica la cote inimaginabile?

Asadar, daca cei de la varful intelectualitatii nu pot/vor sa fie modele de verticalitate, ce sa mai ceri altora.

Cat despre lupta din interior in CNATDCU, ce vrei mai multe decat atat: desi ei stiu despre inechitati intre domenii nu fac nimic iar acum, din cauza indolentei lor aceste criterii au ajuns sa fie aplicate si la abilitare.

Mai este o categorie de indivizi care se bucura ca acum indeplinesc criteriile de profesor si abilitare, fara sa intelega ca nu vor putea sa ajunga toti profesori universitari si abilitati. Asadar, sistemul va spune: toti indeplinesc conditiile si nu putem sa ii facem pe toti profesori universitari abilitati. Ca urmare se vor cauta metode neprofesionale si nestiintifice de selectie: te vrea sau nu te vrea seful, partidul de la putere, cotizezi, te culci cu cine trebuie samd.
Cum a mai fost.

Eu m-am cam plictisit sa lupt si altii sa taca, asa ca am decis ca fiecare sa merga pe mana lui. In opinia mea tara asta nu mai are sperante de verticalitate in veacul vecilor.

PS
In loc de lupta "din interior", mai au si altii apleluri pentru verticalitate:
http://docs.ad-astra.ro/AdAstra_doct.pdf
"Asociația Ad Astra îndeamnă comunitatea științifică românească, din țară și din diaspora, să-și facă auzită vocea pentru a reveni la reguli acceptate internațional în mediul de cercetare."

Trebuie sa ajungem la apeluri catre diaspora pentru ca aia din CNATDCU sa-si faca treaba si sa nu lase abilitarea la conditiile ridicole pe care le-au stabilit ei?
Da' lasati-i in pace fratilor "sa se faca ca lucreaza" din "interior" Grin
Back to top
« Last Edit: Jan 20th, 2014 at 11:52am by craciunm15 »  

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #7 - Jan 21st, 2014 at 7:26pm

Corneliu,

trebuie sa-tzi raspund, neaparat, cu toate ca nu sunt, poate cel mai in masura, fiind pe-afara
de-atat timp.

Sa shtii ca mi s-au propus (afara fiind io) mai multe chestii: membru pan comitzii, sa scriu pa la ziar etc. Le-am refuzat, pentru ca nu prea era clar prin ce *ma bag* shi, atunci cand nu ai bruma de control, mai bine stai de-o parte.

Atat de frustrant cat este, e mai bine decat sa se foloseasca unii de numele tau in cine shtie ce fel de scopuri. Despre unele patzanii de-ale mele, am chiar scris pe-aici. Eu m-am *lecuit*.

Sunt de parerea (cred eu, corecta) ca *nu te bagi* daca nu ai putere de decizie. Chiar precum ai sugerat *tu*, de nenumarate ori, in mod *corect* (e parerea mea), peste tot sunt *grupuri de interese* (un eufemism pentru: inshi interesatzi intru propashirea proprie). Eu n-am fost pregatit de-a le da girul. Ca, pana la urma, in situatziunea prezenta (cand banii din Europa sunt mai lipsa), se bate lumea in draci pentru finantzare. Nu-i rau, ca se bate, dac-o face in interes public (colegii de grup cercetare, catedra, facultate etc.)

Nu-i bine, insa, cand se bate pentru a-shi ''trage'' foloase *personale*. Nu cred ca exagerez: sunt uluit de cate par a se-ntampla pe-acasa - daca ceteshti *doar acest forum* te-apuca pandaliile.

Shi, totushi: eu cred ca lumea *nu gresheshte* cand se ''baga'' prima data intr-o Comitzie dintr-asta. C-o face - o cred eu despre muuulta lume - chiar in mod *cinstit*, sperand ca, pana la urma, cu eforturi, chiar ''iasa''.

Daca dau chix? E trist, dar, nu e un capat de lume, ca, asha cum spune-americanul: daca nu te-omoara, te intareshte.

In ceea ce priveshte pe Academicieni, am mai scris-o pe aici: m-au surprins & pe mine prin *tacere*... Prin *lipsa* de reactzie - mda, sunt contra-exemple, cateva materiale, scrise ca sa *fie scrise*. Pe mine unul, ma intristeaza. Pentru ca *ei* sunt cei care *nu au chiar nimic de pierdut*.

Avem o presa proasta prin mediile academice din Vest - o shtiu de *la prima mana*. Se datoreaza faptului ca sistemul e *tot mai corupt* (in sensul ca exista muulta coruptzie).

Eu *primesc* voleurile, nu le dau, aia au aflat de la altcineva, nu de la *tine/mine etc., Corneliu, ca lumea de-afara *nu citeshte*, in romaneshte, acest Forum.

O afla de la *tinerii* care merg pe-afara, care au ochi, *ca sa vada* -nu numa' *urechi* ca sa auza...

Shi da, Corneliu, cum ai spus-o tu & muuultzi altzii p-acilea (ca, ma scuzi: nu puseshti tu primu' coada acestei prune): multora le vine sa-shi ia lumea-n cap vazand cum cei merituoshi sunt, cateodata (sau, adesea), bagatzi ''la subsol''; &, multzi dintre cei care-o pot face, o chiar fac. Ca om cinstit, nu le potzi spune ca sa ''steie'', distrugandu-si potentzialul, cariera, viitorul, pe-altaru' *altora*, care au cu totul *alta* agenda.

No ghine, draga Corneliu, uite, atata-i adancimea, sa shtii, a putzului gandirei mele. Mai mult *nu pot*, las sa mai scrie & altzii.

Numa' fain,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

craciunm15
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - Apr 28th, 2014 at 12:32pm

Acest mesaj a fost cenzurat de d-l Hurduc si repostat de mine:

Cu complicitatea escrocilor din conducerea CNATDCU se promoveaza in draci pe lucrari WSEAS si DAAM:
http://utcb.ro/stiri/docsconcursurididactice2014/Documente%20candidati/Lista%20d....

VIVAT escrocii din CNATDCU, care nu si-au dat inca demisia. Cum i-o mai suporta Pamantul?

Ce parere au chimistii si fizicienii despre cum se promoveaza in alte domenii, cu complicitatea celor care ii reprezinta in CNATDCU si a criteriilor de promovare pe care le-au acceptat fara nici un protest?

Asteptam cenzura FAR....

PS
Oare in Ad Astra sunt membri din Consiliul General CNATDCU?
Daca da, nu le bate nimeni obrazul?
Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)