Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board

Visit YaBB today Wink

Page Index Toggle Pages: 1
A alege un presedinte in 2014 (Read 4594 times)
AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

A alege un presedinte in 2014
Nov 1st, 2014 at 8:41am

Vrem nu vrem,  politica si alegerile aferente sunt in stransa legatura cu nivelul de educatie, scoala, politici educationale de la gradinita pana la universitate.  Alegem ceea ce suntem, ceea ce ne reprezinta, ceea ce speram ca ne va reprezenta.
S-a discutat mult despre politica si politicieni pe acest forum, poate chiar prea mult in anumite momente dar  "ŕ la guerre comme ŕ la guerre", asa ca  un asemenea topic  isi are locul si importanta sa  pe FAR (aviz carcotasilor) in anul de gratie 2014, cand romanii au de ales intre 14 (paisprezece!) candidati.

"Un presedinte pentru educatia noastra"
Maria IORDĂNESCU | Lasă-ţi copiii să vină la tine

http://dilemaveche.ro/sectiune/societate/articol/un-presedinte-educatia-noastra

"Aş vrea un preşedinte care, la orice tentativă a mass-mediei de a-l atrage într-o dispută neesenţială, minoră, de tabloid, să spună „pe mine asta nu mă interesează, vreau să vorbesc despre ce trebuie făcut în şcoli şi în spitale, în programele din învăţămînt şi în contractele cu firmele de medicamente sau de instrumentar medical.“

Aş vrea un preşedinte care, invitat fiind să vorbească despre cele şase case ale unui adversar sau despre cele cinci neveste ale altuia, să povestească despre cum va da sfoară în ţară să invite la masa dialogului, a negocierilor eficiente, pe toţi cei care se gîndesc la binele educaţiei şi al sănătăţii. Toţi cei care ar putea aşterne într-o lună-două un plan coerent, acceptabil de toate forţele politice, pentru salvarea şcolii şi a spitalelor româneşti.

Aş vrea un preşedinte care să aibă curajul să le spună miilor de susţinători veniţi să îl aplaude că prioritare pentru ţară trebuie să fie, pentru prima dată, nu salariile şi pensiile, nu autostrăzile şi TVA-ul la pîine, ci educaţia şi sănătatea.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Re: A alege un presedinte in 2014
Reply #1 - Nov 3rd, 2014 at 11:46am

Da, da, Alexa,

da' *unde-i ala/aia?*  Care sa chiar bine-merite? Ca, doar parerea mea, o *tzara*, cand ishi alege un preshedinte, alege un *om* (sexu' nu importa) care *conteaza moral* in primul &-n primul rand.

Suntem inca (dupe 25 da ani) chiar 'cepatori, Alexa. Ca, primaru-l alegi , sa spunem, ''gospodar'' (ca, face, nu conteaza cand/cat ia *el* pa subt tejghea|). Dar, un preshedinte da tzara *nu il alegi* pe-un mincinos & p-un hotz. Ca, itzi e rushine, ca *tzara*. Iar, daca te saraceshte *ca tzara* cu shmenurile (shi *nu ca Bucuresti*, cum a facut-o Base, foarte probabil,  ca *primar*), ne-ntrebam care-i raul *al mai mic*. Mda, ca de-obiceiu, ca asta ni pare-a fi chiar soarta, de numa' vreo una suta & numa'

Sunt *sigur* ca vi le atzi pus, chiar totzi, dragilor, intrebarile *astea*.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #2 - Nov 3rd, 2014 at 11:53am

Ma cam scuzatz', da' neshte virushi mi-au otravit mesajul de mai sus (ca, am vazut cum c-a chiar aparut). Adau ca lipsea continuarea de dupa ''vreo una suta & numa''...

Shi, continui: ''da ani''. Ca, *dintotdeauna* am avut parte da *gurishti*, care se numa' imbogatzeau, fie pace, au rasboi.

Nici de data *asta* nu vom reushi de-a alege *macar* un preshedinte curat. Da' las' , ca *nu suntem* primii & nici singurii. Shi, ne mai tre' *ceva, anume*: anume ca sa ''ia'', partidele, pan fatza, la *macar anume fonctzii*, chiar oameni ''impecabili''. Ma rog, chiar atata cat se poate, om fiind, d-a fi impecabil...

cele bune,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #3 - Nov 3rd, 2014 at 8:16pm

Marian_Deaconescu wrote on Nov 3rd, 2014 at 11:53am:
Ma cam scuzatz', da' neshte virushi mi-au otravit mesajul de mai sus (ca, am vazut cum c-a chiar aparut). Adau ca lipsea continuarea de dupa ''vreo una suta & numa''...

Nea Marin

Cum aratau virusii aia, nea Marine? Eu chiar sunt curioasa, nu intreb ca sa ma amuz.
Cred ca te-ai luat cu virusii si ai uitat sa ne spui: de votat ai votat? Nu te intreb de coada si asteptat ca nu cred ca e cazul....
In ceea ce priveste oamenii aia impecabili, de unde sa-i iei ca ai vazut si tu ce a iesit cu Funeriu. De unde era impecabilul partidului cu doctorat  serios si blablabla a ajuns la afaceri (sau pe-aproape) cu Dorin Cocos & comp!Lipseste sa se apuce de arat si semanat  cu clanul Basescu! Impecabil, nu?

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #4 - Nov 4th, 2014 at 2:39pm

Mda, *draga mea* (sa n-o uitzi nicodat', zau) Alexa, am votat & de data asta, c-am votat *intotdeauna*. Voturili mele *importante*, insa, fusera in contra Constitutzii (dar, desigur, la alea mere lumea ca bouy-n turma, fara de-a ceti macar textu'...)

Am votat, Monica, esigur, pen ca-mi place mesaju' dansei. Shtiam ca nu o sa ''iasa'', dar, hei, e doar primu' tur, n-asha? Pan al doilea va anuntz - hi, hi, mare surpriza: ca votez, duminica & *nu Pontez*! Ca sa va fie foarte clar, tuturor. Mda, daca mai era, oarecum, orisdhicat, chiar nevoie. Respect, in schimb, pe totzxi cei care, orbitzi fiind de ''masuri'', voteaza pa ai de promite.

Mda, cat priveshte a doua intrebare a ta, Alexa, ma cam scuzi: de *ce anume confunzi chiar ''planurile''? *

Pare ca *tu* , chiar *tu* pusashi titlul topicului: ''preshedinte''. Io la *asta*, ma cam scuzi, am chiar raspuns. Desigur, io mi-s ala cu virushii, da' vaz ca *tu* chiar ai o *alta* anume, problema...

Cat priveshte pe amicul Funeriu: ceteshte ce-am scris (cand il ridicau ailaltzi pan slavi) & vei videa *neam*! Am salutat, insa, ''mishcarea'' de-a pune oamenii pi une li se chiar cuvine, am *atacat* masurile ''draconice'' etc. Am fo', am scris, ce ma-ndemnau gandurile/convingerile *mele*. Ma *potzi tu, oare, acuza de ceva anume?* Io n-o prea cred. Ca, indeobshte, io mi-s ''congruent''. Tre' insa de-a intzelege cam asha: ca, numa' boii-s consecventzi &, ca atare, io *tind* sa am intzelegere pentru cai care-shi schimba
''fatza'' pasta noapte. Ca, de *aia* mi-s chiar atat de prietenos, sa shtii: pentru ca-i *intzeleg* (pe Nicolae, adica, pentru ca i s-au ''evaporat'' fondurile &-l *doare* &, e chiar *normal*!).

A ''da'', insa, *vina*, aiurea, mi se pare contra-productiv. Ca, *voi* il injuratz' pe Funeriu cand aveatz' *banu'*. Akuma-l injuratzi pen' ca nu-l mai avetz'? Ce sa mai 'tzeleaga Lumea, decat faptu' ca *e politicu'* ce-shi pune botu'? Ca, ma cam scuzi, Alexa, io *nu mai poci 'tzelege chiar nimik...*

Sa ma dumeritzi *voi*, cumva. Ca, de dat cu sapa-ntraltzii, e chiar *ushor* - ca, mda, chiar shtiu cat de ushor chiar *este*. Solutzii? Io v-am dat - mda, cu privire la Preshedinte, ce-ar trebui sa faca partidele, adica.

Solutzii pentru marasmu' systemului? Ei bine, io v-am propus sa facem/scrim un *material*. N-auzii nimik altceva decat ranturi la adresa me. ma cam scuzatz'.

Shi, sunt *chiar sigur* ca sunt creere p-acilea, care cetesc (da' nu scriu), care-ar putea contribui la o aventura de din asta.

Una aventura *ne-partinica*, una aventura * fara de ''solishti'' *, una aventura pentru *noi*, palmashii, fara da fonctzii pan X, Y. Una aventura...

Se prind, oare, cetitorii? Sa ne scrie, sa *va* scrie, ca sa videm. Ca, sa shtitzi, dragilor, daca *asta* nu e o chiar ''tribuna'' libera, *o alta chiar nu e*. Ca, de aia stau p-acilea de *atatza ani*!

Cu drag, tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #5 - Nov 4th, 2014 at 4:42pm

Pai da' *sigur*, Nicolae, ca tu nu-ntzelegi da gluma - poate ca eshti poate oleaca prea-ncruntat?

Ca se cam intzeledge, n-asha? Cum ca-tzi respect parerile, ca *shi tu* eshti *chiar ca & mine*, ca tzii la *parerea ta*. Mda, ia de mai ceteshte oleaca & vei *chiar 'tzeledge*...

Cele bune, dragule,

Nea Marin

P.S. Scuza-ma daca n-am fo' io prea clar. Ca, sa shtii: mi-ar parea chiar rau daca ashi rani pe cineva. Uite: io-mi *cer scuzele de dinainte*... In public. De ce? pantru ca, de ''staifu' meu'' ma chiar doare-n cot &-n pishcot! Ca, imbatranii &-mi pasa mai muuult da *oameni*, bre...
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #6 - Nov 9th, 2014 at 1:42pm

Marian_Deaconescu wrote on Nov 4th, 2014 at 2:39pm:
Solutzii pentru marasmu' systemului? Ei bine, io v-am propus sa facem/scrim un *material*. N-auzii nimik altceva decat ranturi la adresa me. ma cam scuzatz'.

Shi, sunt *chiar sigur* ca sunt creere p-acilea, care cetesc (da' nu scriu), care-ar putea contribui la o aventura de din asta.

Una aventura *ne-partinica*, una aventura * fara de ''solishti'' *, una aventura pentru *noi*, palmashii, fara da fonctzii pan X, Y. Una aventura...

Se prind, oare, cetitorii? Sa ne scrie, sa *va* scrie, ca sa videm. Ca, sa shtitzi, dragilor, daca *asta* nu e o chiar ''tribuna'' libera, *o alta chiar nu e*. Ca, de aia stau p-acilea de *atatza ani*!

Cu drag, tuturor,

Nea Marin

Cine vrei sa scrie nea Marine, cine vrei sa se agite, sa dea din timpul sau si sa se implice fara a avea nici un avantaj?  In marea lor majoritate  ( prea mare, prea multi, prea absenti si ipocriti) oamenii cauta avantaje,  vor sa munceasca putin si sa castige mult cat mai repede, vor sa faca studii fara nici un efort,  vor ceva in schimb, nu asa sa se implice pentru o idee,  pentru un principiu. Nu vezi ca  lumea nici nu iese la vot? putin peste 50% participare la vot cand Ponta e la un pas sa ajunga presedinte, o toapa ca Udrea e votata de sute de mii de oameni, si Vadim Tudor castiga si el niste procente!  Nu ti se pare rusinos? Toata lumea zbiara despre dificultatile romanilor din diaspora de a vota  duminica trecuta (probleme cat se poate de reale:  organizarea  a fost execrabila in Franta si am inteles ca si in alte tari). Dar se da uitat milionul de romani care a votat pe liste speciale in tara si mai ales nu se puncteaza indiferenta a aproape jumatate din populatia votanta de a nu se deplasa cateva sute de metri ca sa voteze. Si un vot alb si e mai bun decat absenteismul asta, spune ceva.  Asta ma enerveaza cel mai mult: agitatie teribila in presa, forumuri,  scrie lumea articole  si scrisorele de nu se mai poate ( chiar a devenit penibil numarul de " scrisori de la X din Y pentru Z: cum n-am votat si cum m-am agitat acum o saptamana". Mult zgomot pentru nimic: chiar daca vor vota mai multi in afara tarii duminica viitoare, tot  oamenii care traiesc in tara ar trebui sa fie direct interesati si sa iasa la vot, in general sa se implice in  ceea ce ii intereseaza. Este rusinos ca in 2014,  alegerea unui presedinte intr-o tara europeana a ajuns sa semene cu niste desene animate.
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #7 - Nov 11th, 2014 at 4:27pm

Quote:
EXCLUSIV DOCUMENT Guvernul Ponta le-a promis sindicatelor din educatie mariri de salarii in 2015 si 2016 si o noua lege a educatiei, cu o saptamana inaintea alegerilor: Acord semnat de premier si 8 ministri cu sindicatele.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18524440-exclusiv-document-guvernul-ponta-p...

Țin să mulțumesc pe această cale site-lui HotNews, pentru deconspirarea acordului secret dintre MEN și Sindicatele din Educație. Pe această cale am putut și noi afla că ne vor crește salariile cu până la 10% în 2015, ceea ce este considerat ca fiind mită electorală. Halal mită de 10 % ! Alții au promis dublarea salariilor dacă vom vota cu PDL-ul și până la urmă ne-am ales cu o micșorare de 25 %. Pe cine să mai crezi ?

Este mita electorala si intr-un caz si in celalalt. Nu-mi amintesc cand a fost facut anuntul in primul caz, daca era in preajma alegerilor sau nu, dar in acest ultim caz este evident un fel de  " luati ba si voi 100 de lei, sau cat o fi si votati-ne".
Alegeri penibile ca astea nu cred ca au fost pana acum:   implicarea evidenta  a bisericii, gaini cu mesaje electorale,  scrisori si scrisorele de protest, tot felul de lingai politici care aruncau cu noroi si in Ponta si in Johannis inainte de turul unul si acum  il gasesc pe unul sau pe altul presedintele providential, directori de scoli somati sa faca propaganda cu  forta,  promisiuni  surpriza de mariri  a salariilor, vacanta fortata pentru studenti.... sper ca in toata aceasta nebunie oamenii sa-si regaseasca sau sa-si dobandeasca o bruma de demnitate si de intelepciune si sa nu se lase influentati de balciul asta electoral.

Back to top

IP Logged

Eugen Stamate
YaBB Administrator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #8 - Nov 14th, 2014 at 11:21am

Voi merge la vot si voi spune NU democratiei de cumetrie promovata de Victor Ponta

Citeste si da mai departe

Anii trec si nepotismul inca roade din mugurii tinerii democratii romanesti. Daca pana si Iliescu a realizat in 2002-2003 pericolul “captalismului de cumetrie” iata ca mult mai tanarul sau succesor politic ar putea raporta de luni incolo, trecerea la o noua etapa de dezvoltare multilaterala a Romaniei prin infaptuirea “democratiei de cumetrie”. Maritat cu PSD-ul printr-o fiica consacrata in politica de tatal sau si conectat la realitatile politice ale tarii printr-o retea foarte ampla de rubedenii de sange sau prin asociere, distribuita prin baronii locali pe tot cuprinsul Romaniei, Ponta se pregateste sa ne uneasca pe toti intr-o hora dementa a lipsei de transparenta si servilism feudal. O caracatita rosie va pune stapanire pe noi, sortandu-ne dupa deja stiut-ul principiu: cine nu e cu noi e impotriva noastra. Nu va mai exista sinceritate si onestitate ci doar supunere sau nesupunere. Lipsiti de perspectiva, cei care inca mai cred in cinste, repere si libertate vor ingrosa randul celor, prea multi, deja plecati, lasand in urma familii dezbinate, copii lipsiti de dragostea parintilor, parinti in varsta fara alinare. Investitiile in economie vor consta probabil in constructia de giga-restaurante sau chiar stadioane, unde se vor desfasura nunti cu mii sau zeci de mii de nuntasi veniti din obligatie, la care vor participa zeci de preoti, majoritatea absoluta a consiliului local, plus reprezentanti ai guvernului. Sangele tradafiriu va fi inoculat prin nasire, tinerei generatii, cu care va realiza cea mai autentica pseudo-monarhie din Europa. La baronii actuali li se vor adauga noi titluri de noblete, culminand cu titlul suprem de “Nas General” al Partidului Cumetriilor din Romania (PCR)… Aceasta este Romania lui Victor Ponta! O unire de interese obscure pe care nu le vom putea descifra decat ascultand, daca va mai avea cine, convorbirile din bucatariile, sufrageriile si dormitoarele unor familii, unde se vor decide minciunile ce vor trebui lansate pentru a elimina adversari politici si strategiile prin care sa fie realizate interese economice, obstructionata justitia sau deturnata democratia. 

Nu cred ca poate exista un mod mai trist si iresponsabil de a celebra 25 de ani de la revolutia din decembrie 1989 decat sa-l avem instalat pe Victor Ponta ca presedinte al Romaniei. Nu este numai contributia lui. Desi ne-a salvat in 2004 si 2009 si a rezistat la doua suspendari, Basescu ne-a bulversat in aceasi masura cu EBA si Elena Udrea. Tara are nevoie de altceva. Trebuie sa dam o sansa unor relatii de comunicare bazate pe cinste si corectitudine in locul subiectivitatii venite din instincte primare legate de familie si posesie. Familia este baza fericirii noastre iar posesia, securitatea ei economica. Pentru a forma o societate autentica este insa nevoie sa extindem aceste valori la nivelul tuturor cetatenilor cetatii. Trebuie sa credem cu tarie in familie, insa nu numai in drepturile familie noastre. Fiecare copil, nepot, fin sau sot este la fel de important pentru universul nostru individual, insa o societate, ce insumeaza toate familiile, nu se poate cladi decat prin respect reciproc. Un mediu privat sanatos poate corija rapid anumite excese, astfel o afacere de familie, fiul sau fiica unui sportiv de perfomanta sau a unui actor renumit nu vor putea rezista economic sau castiga aprecierea publicului daca nu demonstreaza performanta sau calitati reale. Cu totul alta este situatia institutiilor publice majore (guvern, parlament, justitie, universitati)  datorita unei posiblitati mult mai mari si indelungate de manipulare. Ne dorim sa fim o tara europeana respectata, cu un nivel de trai decent pentru toti cetatenii. Din pacate suntem pe unul din ultimile locuri. Suntem insa si singura tara in care pentru perioada de mandat European 2009-2014, cei mai importanti trei lideri politici din tara, presedintele (fost presedinte PD), primul ministru (presedinte PSD) si Crin Antonescu (presedinte PNL pe perioada mentionata) si-au avut fiica, si sotiile in parlamentul European. Daca Victor Ponta va ajunge presedintele Romaniei vom fi in situatia ingrata ca UE sa-i asigure venituri financiare consistente, prin intermediul sotiei, pentru a ne tine prin politica care ne asteapta sub o dominatie PSD-ista si mai departe de posibilitatea de a recupera decalajul acumulat in cei 25 de ani de la revolutie. Acest precedent va fi folosit ca model pe orizontala in toata societatea romaneasca (inca imatura…) fiind translat la nivel de sate, commune si orase intr-o retea de sustinere politica de tip mafiot care va obstructiona orice incercare de insanatosire a tarii.  Partea cea mai ingrijoratoare a inscrierii tari pe o astfel de traiectorie este constanta de timp de ordinul a cel putin o generatie (20-25 de ani) pentru a fi corectata. Nu exista solutii perfecte, insa un sistem flexibil poate fi corijat la fiecare 4 ani sau chiar mai repede. Daca vom acumula in continuare in directia in care nu trebuie, vom contribui la necesitatea repetarii unei miscari sociale de amploare, similare celei din ‘89. Aceste alegeri prezidentiale au deci o miza majora si fiecare Roman care isi doreste o viata libera, cu un trend de insanatosire economica si politica pentru tara nu trebuie sa ramana indiferent. Va indemn cu onestitate si buna credinta sa veniti la vot si sa dati tarii sansa de a se desprinde de caracatita pseudo-politica care ii sufoca respiratia libera.

Cu deosebit respect si sinceritate,
Eugen Stamate

Despre autor

Eugen Stamate este cercetator principal la Universitatea Tehnica a Danemarcei (www.dtu.dk ). In 2003 a lansat demersul anti-nepotism universitar ce a dus la formarea Forumului Academic Roman. In iulie 2003 a criticat nepotismul din guvernul Nastase prin numirea Dacianei Sarbu ca secretar de stat pentru tineret. In 2007 a fost cooptat in comisia prezidentiala pentru educatie a presedintelui Basescu din care si-a dat demisia in martie 2008 in semn de protest pentru intrarea Elenei Basescu in politica de varf, ca secretar general al OT-PDL.

Pentru conformitate puteti accesa aceste materiale publice:

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/cercetatorul-stamate-protesteaza-din-japon...
http://www.forumul-academic-roman.org/index.php?page=179
http://www.mediafax.ro/politic/basescu-acuzat-de-nepotism-2419049
http://www.observatorcultural.ro/Modelul-Bush-Jr.-inspira-inca-nepotismul-politi...
http://www.romanialibera.ro/special/investigatii/autoexilat-din-cauza-nepotismul...
http://www.actualitatea-romaneasca.ro/eugen-stamate-romania-are-potential-insa-e...
http://www.tvr.ro/povestea-romanului-cu-6-brevete-de-inven-ii-in-fizica-plasmei-...
http://www.dtu.dk/english/Service/Phonebook/Person?id=38798&po=1&tab=2&qt=dtupub...

Back to top

WWW WWW  
IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #9 - Nov 17th, 2014 at 5:26pm

Si s-a ales!
O frumoasa victorie: alegerea unui presedinte atipic caruia putini ii dadeau sanse de reusita.  Acum sa vedem urmarile!

PS Absolut dezgustatoare reactiile unora care mai acum cateva saptamani il forfecau de zor de Iohannis si ridicau in slavi candidati de-o calitate indoielnica: spiritul balcanic nu se dezminte, sau dupa razboi multi vitezi se arata.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #10 - Nov 18th, 2014 at 12:15pm

Desigur,

se bucura lumea. Sa videm ce iasa. Ca, precum am mai scris, preshedintele *nu are multa putere*.

Dar, insa, aceshti briganzi sunt acuma-n ''corzi'', inca ne des-meticitzi (probabil ca etimologia lui a ''dezmetici'' vine de la chiar ''Mitica''), vaz c-accepta (nici n-au altfel cum, ca iese lumea-n strada &-i *matura*) cam toate propunerile legislative date de dom' Klaus.

Pantre altele, una ar fi s-o ''ia'' p-aceasta pecingine (Andronescu) la cam intrebari. Ca, a aruncat cu noroi (desigur, da dragu' maimutzoiului ei preferat, *da partid*) in Academia Romana.

Io nu pot s-o iert, i-am & prezis-o, mai an, i-am *scris* ce-o chiar asteapta...

Ei bine, akuma o *vede*: cum ca minciuna & furtul (ca, desigur, *altzii*-i scriu *ei* lucrarile) n-are pecere prea lunge...

E-un forum academic &-o scriu: aceasta duduie tre' scoasa la pensie *imediat*! Ca, acuma *se poate*.

Shi, d-acuma, poate ca Lumea nu mai face pa ea *da frica*. Shi, poate ca-ncepe de-a chiar *scrie*! Sub *nume propriu*. Ca, uite, bre, ca *se poate*. Ca, uite, bre, ca *nu-tzi pot face chiar nimic pana la urma*. Hai sa-i ''radem'' - pa ai de-s *hotzi* - dimpreuna.

Cele bune tuturor,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #11 - Nov 19th, 2014 at 4:59pm

Vezi, bre, Nicolae,

cat *suntem* da p-aproape? Da, da, da, da: *subscriu*!

De fapt, nu despre chiar *asta* era, de ani, chiar *vorba*

In a ne ''desprinde'' de *politruci*, a *nu mai putea crede-n ei* & de-a face din FAR ceea ce chiar *trebuie*?

Al tau,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #12 - Nov 19th, 2014 at 7:29pm

Nea Marin si Nicolae: nu sunt nici 72 de ore de cand s-au terminat alegerile si Iohannis a aflat ca e viitorul presedinte al Romaniei.
Cred ca o minima decenta ar trebui sa ne indemne sa-i lasam timp sa arate ce vrea sa faca, ce face, care ii sunt aliatii si dusmanii, care ii sunt proiectele etc. S-a scris prea mult si prea urat in presa inainte de 16 noiembrie, fiecare si-a dat cu parerea, de cele mai multe ori aiurea. Acum e cazul sa dam dovada de putin respect si  sa-i lasam omului o minima perioada: nici macar nu s-a instalat la Cotroceni! ! Chiar de duminica seara au si inceput sa apara scrisori si cereri, asteptari si presupuneri. E prea mult si macar in medicul academic trebuie sa dam dovada de putina retinere. 
Imi vine in minte un comentariu citit nici nu mai stiu unde in perioada asta tulbure dinaintea finalei alegerilor, in care autorul spunea ca " romanii l-au ales pe Basescu a cum 10 ani pentru ca se regasesc in el : un matroz smecher, afacerist, descurcaret, gagicar, vulga, pisicher...". Citarea nu este exacta 100 % pentru ca nu mi-o amintesc exact, dar esenta e aici. Iohannis a spus ca prefera sa piarda alegerile decat sa se comporte la nivelul lui Ponta. Sa dam si noi dovada de putina retinere si sa-i lasam timpul necesar. Cred ca toata lumea e satula de vulgaritate,  de schimburile de " mesaje" intre Basescu si Ponta ( manele contra nu stiu ce filmulet penibil, ca asa se cade intre un presedinte si un prim ministru).  Nu trebuie sa asteptam cu anii, dar cred ca macar cateva luni merita, inainte sa aplicam politica drobului de sare.
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #13 - Nov 21st, 2014 at 3:41pm

Draga Nicolae,

vorba ta: ''subscriu!''

Sa-i ieie *pa tatzi* cand & daca-i prinde, inclusiv pe Videanu, Basescu, Udrea & tat ce mishca, hotzoman & care ne scuipa estimp semintze pan cap! Sh-am dat numa' da pa la PDL...

Capishi? In sfarshit, procurorii au 'tzeles ca *au putere*. Jalnicu' guitzat al porcilor care ne-au saracit tzara de 20 da ani, le da simtzamantu' ca vine, in sfarshit Craciunu'! Bravo, domnilor, sper sa devenitzi o tagma - in *sfarshit* - cu mainile curate.

Ca de*aia* v-a shcolit tzara!

Ultima ora: becali auz ca refuza hrana, nastase-i pan Heidelberg (desigur, invitat sa le tzie conf. p-acolea!), iar voiculescu sa planje ca-l dor mai tate. Interlopu' da la Constantza inca n-a plecat pan Congo...Shi-auz ca shi madamei Andronescu-i cam curg lacramile p-obraz & cam ingheatza...

Cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #14 - Nov 26th, 2014 at 12:22pm

Quote:
Devine din ce în ce mai suspectă graba cu care Președintele ales "vrea să pună mâna pe putere" (citez din memorie). Parcă ne săturasem de Președinții jucători și se pare că se încălzește pe tușă un jucător chiar mai activ decât Matrozul. Parcă în urmă cu o săptămână ni se dădeau asigurări că nu se va încuraja în nici un fel traseimul politic. Se pare că între timp domnul PA (Președintele ales) s-a răzgândit. Așa cum s-a răzgândit și cu Partidul Stat.

Preşedintele ales, Klaus Iohannis, a declarat într-un interviu pentru Reuters că în viitoarele săptămâni mai mulţi parlamentari care susţin actuala coaliţie de guvernare se vor alătura taberei învingătoare de la alegerile prezidenţiale. Mai mult, potrivit lui Iohannis aceste mişcări care vor avea loc în Parlament pot conduce în 2015 la răsturnarea guvernului Ponta.

''În PNL sunt o serie de inşi care nu au ce căuta acolo şi care nu au ce căuta la guvernare”, a comentat, marţi, Cristian Tudor Popescu la Digi 24, cu privire la interviul acordat de preşedintele ales, Klaus Iohannis, agenţiei Reuters.

Să nu uităm că acest cuib de şerpi de la ANRP nu este o afacere pesedistă, este o afacere pedelistă, deci nu cred că e cazul să vină la guvernare PNL-ul într-o formulă ca în 2004, cu soluţii de tip cooptarea PC-ului, soluţie imorală folosită de Traian Băsescu. Acest lucru nu va aduce nimic bun din punct de vedere al civilizaţiei politice din România. Acest vot masiv pentru Iohannis nu înseamnă înlocuirea unui grup de politicieni cu alt grup de politicieni din aceeaşi făină. E vorba de o schimbare socială masivă, psiho-socială chiar, care reclamă şi în politică nişte schimbări fundamentale. Deci nu cred că astfel de combinageli prin care să ajungă la putere partidul lui Iohannis sunt bune pentru România”, a mai spus CTP.

http://www.gandul.info/politica/iohannis-pentru-reuters-guvernul-ponta-poate-pic...

Nu vad ce ar fi rau in a se schimba guvernul!? Dimpotriva, mi se pare  o idee  buna, cu riscurile de rigoare bineinteles, dar  daca tot timpul ne gandim la  drobul de sare, nu mai avansam niciodata. 
Nu vad nici un avantaj la o coabitare  Iohannis-Ponta, iar  cei din PSD merita o lectie macar pentru mizeriile pe care le-au facut cu votul.
Totusi, chiar sa iei oamenii de idioti si sa-ti bati joc de ei, crezand ca vor castiga si nimeni nu-i va trage la raspundere, e prea de tot!

Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #15 - Nov 26th, 2014 at 4:23pm

Quote:
AlexA wrote on Nov 26th, 2014 at 12:22pm:
Nu vad ce ar fi rau in a se schimba guvernul!? Dimpotriva, mi se pare  o idee  buna, cu riscurile de rigoare bineinteles, dar  daca tot timpul ne gandim la  drobul de sare, nu mai avansam niciodata.

Și totuși e simplu de înțeles. Rolul unui Președinte nu este acela de a schimba o majoritate parlamentară atunci când vrea mușchii lui și de a asmuți partidele unele împotriva altora generând scandaluri fără sfârșit. Nici acela de a încuraja traseismul politic. Am avut un astfel de exemplu nefericit și ar trebui să ne fie suficient. Dacă discutăm de Stat de drept, atunci nu trebuie să respectăm ciclurile electorale ? De ce a sărit Occidentul în spinarea noastră atunci când am vrut să-l suspendăm pe Matroz ? Prin ce diferă situația de atunci, cu cea de acum ? Nu cumva Președintele ales încearcă să forțeze o schimbare de majoritate parlamentară ? Păi ori avem principii, ori n-avem. Unde e separarea puterilor în Stat ? Ce treabă are un Președinte cu  modificarea unei majorității parlamentare ? Asta e treaba partidelor. N-au decât să declanșeze alegeri anticipate.

Iată un și un motiv în plus :

Mircea Băsescu a fost scos din arest preventiv şi plasat în arest la domiciliu

http://www.gandul.info/stiri/mircea-basescu-a-fost-scos-din-arest-preventiv-si-p...

Tocmai așa se va pune din nou botniță DNA-ului, dar numai pentru cine vrea mușchii prezidențiali.

Chiar trebuie s-o luăm de la capăt ?

Buna Nicolae,

Cred ca tu confuzi traseismul politic ( legiferat de PSD) care este intr-adevar o prostie, cu aliantele politice,  lucru care se intampla peste tot! Intotdeauna partidele mai mici au cautat alianta cu invingatorii pentru a se face auzite. Altfel, chiar nu le baga nimeni in seama. Personal nu mi se pare deloc moral, dar prefer aceste aliante politice saritului de la dreapta la stanga si invers practicat fara rusine de politicienii romani. Iar dupa o alegere prezidentiala este unul din fenomenele cele mai curente, s-a intamplat si in Franta si in alte tari.
Pe de alta parte sa nu uitam si s arepetam ca traseismul politic a fost legalizat de PSD si ca putini au sarit in sus in momentul respectiv.
Scuza-ma te rog, nu-mi amintesc de reactia ta in momentul adoptarii acestei legi aberante, dar ma bucur ca esti de acord cu mine ca este o mizerie!
O seara placuta!

PS Da, nu este foarte vesel ca unul ca Mircea Basescu sa fie plasat in arest la domiciliu; pe de alta parte, daca ne gandim ca PSD-ul voia sa adopte legea gratierii, amnistierii blablabla, cred ca erau  mari sanse sa-l vezi liber de tot. Inca mai sunt sperante ca se va intoarce in arest, acolo unde ii e locul. Stii cum se spune: speranta moare ultima! Cati credeau si sperau  ca va fi ales presedinte Iohannis!!!
Back to top

IP Logged

AlexA
YaBB Moderator

I love YaBB 1G - SP1!

Reply #16 - Nov 26th, 2014 at 7:09pm

Quote:
AlexA wrote on Nov 26th, 2014 at 4:23pm:
Cred ca tu confuzi traseismul politic ( legiferat de PSD) care este intr-adevar o prostie, cu aliantele politice,  lucru care se intampla peste tot! Intotdeauna partidele mai mici au cautat alianta cu invingatorii pentru a se face auzite. Altfel, chiar nu le baga nimeni in seama. P

Nu, nu este vorba de alianțe politice, ci de invitația directă (n-ai citit cu atenție interviul de la Reuters) făcută de către Președintele ales parlamentarilor, pentru a susține noua putere. Iar problema pe care o ridic eu este cea de amestec a Președintelui în probleme parlamentare.

Păi dacă discutăm din perspectiva a ceea ce a făcut PSD, ce este nou atunci la Iohannis ? De ce a mai fost ales, dacă face exact ceea ce au făcut toți politicienii de 25 de ani încoace ? E bine ce-au făcut ei ? Asta ne doream ?

Ba da, am citit  cu atentie dar am plasat declaratia lui Iohannis in contextul altei declaratii facute zilele acestea de Marko Bella despre eventuale negocieri ale UDMR cu PNL. 
Si pana nu vad ce face, ce hotarari se iau,  nu ma hazardez in afirmatii si conjecturi. Cred ca ti-am mai spus: e nevoie de o perioada de calm, de asteptare, de vazut exact cum reactioneaza  fiecare.  Cu PSD-ul m-am lamurit iar  dupa declaratiile obraznice ale lui Ponta  despre organizarea votului, chiar m-a apucat o sila enorma. Cred ca oamenilor li se urca puterea la cap si momentul 2012 cu suspendarea lui Basescu i-a facut sa-si piarda orice urma de rusine si realism: credeau ca  dorinta de a-l debarca pe Basescu le va asigura puterea  pentru mult timp, indiferent de ce vor face. Uite ca nu a fost chiar asa.

Iti recomand articolul lui Liviu Ornea de pe Observator Cultural  care se termina cu o fraza  de acum celebra: " Ştefan Roll (Gh. Dinu), după ieşirea Partidului Comunist Român din ilegalitate: „Puţini am fost, mulţi am rămas“."

PS Din acelasi Observator  Cultural recomand articolul "Puterea presedintelui", autor Doru Pop.
Back to top
« Last Edit: Nov 26th, 2014 at 8:05pm by AlexA »  

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #17 - Nov 27th, 2014 at 11:42am

Eu mi-s cu *Nicolae* pan aceasta discutziune: trebuie lasat, Ponta & *guvernul*, sa-shi duca mandatul *pana la capat*.

De ce? Pai, ca sa vaza lumea ce chiar *pot*, domnii ashtia. Sa fie, *ei*, chiar solidari, cum fura *ailaltzi*, pan vremuri *mai grele*. Sa ne *arate* cum pot *gospodari banu'*.

Ca, nu incepura prea bine, iar pomenile *electorale* tre', cumva, sa le chiar *plateasca cineva*, n-asha?

Io numa' sper ca *de data asta* sa *nu* se repete chestia anului 2009 (v-aducatzi d-aminte? Cum Tariceanu', cu *visteria goala*, promitea, inainte de-alegeri, creshteri salariale de 50%? - ca vie ailaltzi, din urma, ca sa vaza ca au de ''taiat''?)

Ei bine, io-mi amintesc, doamnelor, domnishoarelor & domnilor, orishicat ashi avea mintea da scurta...

Ca, vorba chiar tuturor: ne cam saturaram de *promisiuni*.

Cele bune,

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #18 - Nov 27th, 2014 at 4:21pm

OK, Nicolae: ca *eu* am mincea mai scurta, deshi io *shtiu* ca *prim-ninistrulu' * ne spune (sau, ar cam trebui, nu?) sa ne spuie cum stam cu buzunaru'...Dar, poate c-ai chiar dreptate, de ce sa pacatuiesc *io*?

Chiar *asha* cum facu/face chiar dl Ponta, acuma, n-asha? Sa-i trimetzi *lui*, ti rog, Nicolae, un mesaj de multzumire, Nicolae, pentru cele 22 milioane de euroi (dolari?) datzi BOR. Ca, tre' sa ne *chiar*, chiar 'tzelegem, draga Nicolae, ca *nu* suntem p-un forum politic p-acilea. Zau. Passons...

Orice-ar fi, Nicolae: guvernul *actual* tre' sa-shi duca la capat mandatul. Cu *Ponta*-n frunte.

In rest, vaz ca ne cam 'tzelegem: sa-i ieie/lege, Legea, pa chiar tatzi. Ca, vaz ca nu ai mai comentat.

Cele bune,

Nea Marin
Back to top

IP Logged

sitronif
Senior Member

Reply #19 - Dec 4th, 2014 at 12:30am

Marian_Deaconescu wrote on Nov 27th, 2014 at 11:42am:
Io numa' sper ca *de data asta* sa *nu* se repete chestia anului 2009 (v-aducatzi d-aminte? Cum Tariceanu', cu *visteria goala*, promitea, inainte de-alegeri, creshteri salariale de 50%? - ca vie ailaltzi, din urma, ca sa vaza ca au de ''taiat''?)

Hai ca mi-ai placut. Ca sa improspatam memoria hartiei (electronice)

1. (Octombrie ,2008, declaratia presedintelui de atunci)
"Am promulgat legea majorarii cu 50% a salariilor profesorilor", a anuntat vineri seful statului. "Legea a fost votata in Parlament, iar Curtea Constitutionala a decis ca legea este constitutionala. Nu aveam niciun motiv sa nu o promulg". " Bani de investitii de la Uniunea Europeana exista, dar nu sunt folositi. Discutiile privind aducerea la 0 a investitiilor din cauza cresterii salariilor sunt o minciuna. Sumele care se dau profesorilor sunt nesemnificative, nu se puteau face kilometri de autostrazi cu ele. Dezinteresul pentru banii europeni si coruptia pentru banii din buget sunt cauzele pentru care nu se fac investitii, nu cresterea salariilor profesorilor", a afirmat Traian Basescu.

2. (Pozitia lui Tariceanu fata de aceasta masura, Octombrie 2008)
Guvernul va contesta la Curtea Constitutionala legea privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice, adoptata de deputati, pe motiv de conflict de interese intre Guvern si Parlament. "Ori de cate ori se ia o masura cu un asemenea impact financiar sa fie indicate si sursele de finantare, asa spune Constitutia. Aceasta majorare nu este sustenabila. Deciziile politicianiste luate de Parlament nu vor face altceva decat sa se intoarca impotriva romanilor", a afirmat primul ministru.

In rest, toate bune si frumoase de atunci...
Back to top

IP Logged

Marian_Deaconescu
God Member

I love YaBB 1G - SP1!

Kuwait
Reply #20 - Dec 4th, 2014 at 2:10pm

Ach, draga ''sitronif'',

ma uscashi la chiar ficatzi! Tu *o shtii bine* (ia de ceteshte chiar ziarele vremei) ca a *respins-o*, prima data...

Ia de ceteshte Constitutzia? Ca, nu o *putea respinge* a *doua oara*? Ce-ai fi facut *tu*, dragule ''sitronif'', in locu' Chelului? Marinelului? Casapului? Cand *shtiai* c-ai ''tai'' sunt la putere & ca *oricum va trece*? Voiai *rasboi civil*?

Desigur, asta-i *doar parerea mea* (poate c-ar trebui s-o scriu mai *des* p-acilea - mde, in caz ca *nu* se-ntzeledge). Shi, pana la *urma*, cum o *bine shtim*, chiar veni funia la par...

Draga ''sitronif'', iata o-ntrebare: cine, cine crezi ca se *sinucide*, politic, de chiar pan-plezir? Pana la urma, *insa*, chelu' a *ieshit pan fatza shi-a avut curajul s-o spuie el*, vestea proasta. Nu l-a ''bagat pan fatza'' pa Boc... De *asta*, din aceasta foarte *pricina*, io il *respect*. Ca, a avut *curaj*, shtiind *prea bine* ca se *sinucide, politic*.
Ceea ce s-a chiar intamplat...

Curajul *lui* - mde, e iar parerea mea - nu l-a mai avut nimeni nici inainte & *nici* dupa.
Io *nu* judec oamenii, draga ''sitronif'', dupa *promisiunile facute*. Judec dupa *fapte*.

Ca, *politruci* e muuultzi, badie, dar, oameni da Stat, cu *muuuult* mai putzini...

Ashtia d-acuma iara promit marea & cu sarea, da' au dat de fundu' sacului, *fara a se fi confruntat cu o criza ca aia* (multzumeshte-i lu' Tariceanu pentru criza *aia*).

Injuratzi-l cat vretzi (ca, o fac & io cateodata): a *salvat* Romania de-a fi avut soarta Greciei. Punct. Da' a salvat-o *atunci*. Vom mai videa cum ne-ndatoreaza noile governe, far' de-a face chiar *nimic* in directziunea care *trebe*.

Directziunea? Vretz' sa va o spun? Hai, punetzi *banu' pa masa* - ca, vaz ca pa *aia* stimatz' (care va ''vin'' de p-afara & va fura, shi va cer banu', in cardashie cu *localnici*, ashishderea).

Ca sa inchei odata, pentru ca politica imi face *greatza*: Basescu, dupa parerea *mea*, a fo' *singurul* care nu ne-a mintzit *intotdeauna*... De *aia* il pot respecta &-acuma.

Cam trist, nu? Destul de *trist*, n-asha? Perfect d-acord. Ca, p-acilea am *decazut*, cu *totzii*, chiar ''dresatzi'' de rejimuri da profitori (pantre care sa numara &-al lui!)

Io ma *bucur* d-o *singura trebshoara*, anume , simpla: ca, dupa ''ciuma'' chelului (cum chiar 'cerarca unii p-acilea s-o prezinte), dupa ne-numaratele lui hahaieli (chiar cateva *mari* gresheli), cand *tragi linia* chiar iese ceva in *plus*: ca, anume, ma cam scuzatz' , hotzii 'cepe sa sa duca inspre parnaie...

Ultimu' e baronu' de Hunedoara, pa care-l *cunosc*, luat da mascatz' (deocamdata), baronu' care nu prea shtia el mate da' se pricipea la ''socoteli'': Molotz ot Hunedoara...

Liberal. Fain! Bravo, Chelule! Bravo!

Nea Marin

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
(Moderators: AlexA, , Eugen Stamate)